EEN NETTEN EN ZINDELIJKEN INBOEDEL, ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 285ste STAATS LOTERIJ. DERDE KDA.SSE. p- Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. De Notaris B. WERENDLIJN SMIT waaronder eenig- oud PORCELEIN Om het hooge belang der zaak besloot de Synode het hieromtrent uitgebragte rapport zoo spoedig mogelijk algemeen verkrijgbaar te stellen. In behandeling is thans, wat in het rapport, aangaande de voor stellen der vorige Synode ter kerk-reorganisatie verder wordt voorgedragen." Met ingang van 21 Julij is de heer dr. G. A. Haremaker, laatst student voor de militaire geneeskundige dienst bij het garnizoens hospitaal te Amsterdam, benoemd tot oft'. van gez. 2de kl. bij de zeemagt. Gisteren is te Brussel het congres geopend, dat door de Russische regering is uitgeschreven om te beraadslagen over de regten der oorlogvoerende partijen. Vertegenwoordigd zijn Rusland, Duitschland, Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Italië, Nederland, Portugal, Zwitserland en Turkije. Nederland is vertegen woordigd door de heeren van Lansberge, gezant, en van der Schrieck, generaal. Zooals bekend is, is allengs aan dat congres een veel grooter uitbreiding gegeven, dan eerst het plan was. Het oorspronkelijk denkbeeld was om alleen de gevangenen in den oorlog een betere behandeling te verzekeren, maar er zijn nu zooveel punten bijgekomen, dat men thans weinig minder van plan is, dan het eens te worden over het min of meer volledige internationale code. De gedelegeerde hebben besloten om de beraadslagingen ten strengste geheim te houden. De Ere Nouvelle meldt bet huwelijk van Millie— Christine, de „tweehoofdige nachtegaal." Natuurlijk is het alweêr een rijke Engelschman, die excentriek genoeg was om haar ten huwelijk te vragen. De huwelijksplegtigheden zullen tegen het einde dezer maand te Avignon plaats hebben. De maire van die stad heeft echter aan eenige regtsgeleerden van het hof te Aix om raad gevraagd, daar hij niet weet of hij hier met één of met twee bruiden te doen heeft. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung heeft, gelijk reeds uit een telegrafisch berigt bekend is, medegedeeld, dat de Duitsche Regering voornemens is, zich voldoening te ver schaffen voor den moord, door de Oarlisten op den be- rigtgever van Duitsche couranten, den kapitein Schmidt, gepleegd. Het desbetreffende artikel der Norddeutsche luidt als volgt: „Men had dat voorval niet noodig om zich in Duitschland een oordeel te vormen over de Car- listen en hunne wijze van oorlogvoeren. Deze op blind fanatisme steunende, alleen in ultramontaansche zamen- zweringen en complotten hare eigenlijke bondgenooten zoekende beweging kon in Duitschland geene sympathie vinden. Maar na zulk een de algemeer.e verontwaardiging opwekkend voorval is men geregtigd te vragen of en hoe het mogelijk zal zijn, voldoening voor dezen moord te erlangen. Tegenover een geciviliseerd leger, 't welk de beginselen van het vol- kenregt als rigtsnoer van zijne handelingen erkent, zou het betrekkelijk gemakkelijk zijn, voldoening te verkrijgen. Maar tegenover de Carlisten, die in ontoegankelijke gebergten door hunne wijze van oorlogvoeren meer het karakter van eene rooverbende dan van een leger hebben, zal dit niet zoo gemakkelijk vallen. Toch kan het niet betwijfeld worden, dat de Rijksregering, in het belang der algemeene Europesche beschaving en bewogen door het diep gekwetste Duitsche nationale gevoel, de middelen zoekt en ook vinden zal om de Carlisten te doen begrijpen, dat deze aan een gevangen Duitscher gepleegde moord niet ongestraft kan blijven. Zoo de mare van het Brusselsche congres tot die benden door dringt, dan kunnen zij daaruit ook leeren, dat in de legers der beschaafde natiën correspondenten en berigtgevers van dagbladen regt hebben om als krijgsgevangenen behandeld te worden." Hetzelfde blad verneemt, dat het bij het eiland Wight gestationeerde Duitsche escader last ontvangt om op de Spaansclie noordkust te gaan kruisen. De heer Siegmund Hauthaler, de zijns ondanks ver maard geworden pastoor van Walchsee, deelt in een brief aan het WeenerVaterland zijne wederwaardigheden mede. De bescheiden toon van dezen brief bewijst niet alleen, dat hij de man niet was om zulk eene vermaardheid te zoeken en medepligtig te zijn aan een aanslag op Bismarcks leven, maar tevens dat hem geen wrok hoegenaamd bezielt tegen de Beijersche justitie en de ooggetuigen van den aanslag, die hem aanvankelijk van medepligtigheid verdacht hielden. Zie hier wat hij schrijft: „Reeds sinds 1864 ben ik gewoon eiken zomer een pleizierreisje van 10, hoogstens 12 dagen te maken. Evenals gewoonlijk was ook thans Beijeren het doel mijner reis, en wel de steden München, Ingolstadt, Würzburg, Kissingen, Bamberg, Erlangen, Regensburg en, zoo mogelijk, over Passau naar München terug. Te Kissingen zou ik gekomen zijn, ook al had Bismarck zich daar niet bevonden, maar nu wilde ik toch ook gebruik maken van de gelegenheid om dien magtigen man te zien. Met dat doel bevond ik mij den 13 Julij, te half twee 's namiddags, met verscheidene anderen bij het huis, door Bismarck te Kissingen bewoond en dat op geringen afstand van de badplaats is gelegen, aan gene zijde van de Frankische Saaie. De voorgevel is naar het oosten gerigt, aan de noordzijde bevindt zich een door een muur omgeven pleintje, dat dient om het rijtuig van den Prins toegang te verschaffen. Daar ik vermoedde, dat Bismarck zijn weg ter linker zijde langs de Saaie zou nemen, plaatste ik mij regts van den uitgang om den aanzienlijken badgast beter te kunnen opnemen. Het was een fout van me, dat ik niet beter geïnformeerd had naar de rigting, die het rijtuig zou nemen, en daarvoor moest ik zwaar boeten; want in plaats van zich links te wenden, kwam de wagen op mij af; ik sprong terstond op zij, en daarbij gingen voor den koetsier door het inhouden der paarden omstreeks 2 a 3 seconden verloren. Naauwe- lijks had ik mij aan de andere zijde geplaatst, of daar knalde een schot, en toen ik in die rigting rondzag, ont- waardde ik de magere gestalte van den misdadiger, dien ik vroeger nooit gezien, nog veel minder gesproken had, en die op dat oogenblik door een groot aantal omstanders werd omringd en voortgesleept. Daarom is het groote, onbeschaamde laster, als men zegt, dat ik met den dader gesproken, ja zelfs door het opheffen van mijn arm hem een signaal gegeven heb. Nadat ik zonder eenigen argwaan had gewacht, totdat Bismarck, aan de hand gewond, in zijn woning was teruggekeerd, begaf ik mij naar de brug om door den Kur-tuin het station te bereiken, terwijl ik voornemens was ten 2 ure te vertrekken, om wat vroeg te Erlangen aan te komen. Op weg daarheen ontmoette ik een aantal personen, onder wie er een was, die mij scherp aanzag en met luide stem zeide: „Dat heeft weer een van die Catholieke monsters gedaanMijns ondanks antwoordde ik: „Wat kan ik daartegen doen?" Daarop greep hij mij bij den hals en zou mij hebben mishandeld, als niet een ander der omstanders zich mijner aangetrokken en den aanvaller verwijderd had met de woorden„Hoe zal 't nog afloopen, als het zoo toegaat?" Ten 2 ure vertrokken, werd ik bij mijn aankomst te Schweifürt in arrest genomen. Om niet te wijdloopig te worden, zal ik alleen vermelden, dat ik bij het eerste verhoor nog in het onzekere was, waarop toch eigenlijk de verdenking tegen mij was gegrond, en dat eerst bij het tweede mij werd te kennen gegeven, dat een vertraging van het rijtuig van den rijkskanselier en mijn haastig vertrek daarvan de hoofdoorzaken waren. Den 16den des avonds werd ik van Kissingen naar Schweifürt teruggebragt, en den volgenden morgen tegen 9 uur werd mij mijn vrijspraak aangekondigd. Den 17den daaraanvolgende, des avonds na 7 uur, kwam ik terug in Walchsee, waar ik door mijn gemeente met vreugdeschoten werd ontvangen en naar mijn kerk geleid, waar ik de Voorzienigheid, die alleen weet waartoe zulke beproevingen nuttig zijn, dankte voor de zoo gelukkige, spoedige opheffing mijner gevangenschap, 's Avonds brandden er vreugdevuren in de vlakte en op de bergen. Overigens kan ik mij niet beklagen over de Beijersche beambten van justitie (ofschoon zij mij in het begin natuurlijk met wan trouwen beschouwden), noch over het dienstpersoneel in de beide gevangenissen; maar op een leeftijd van 63 jaar is zulk een wederwaardigheid, vooral wanneer men vatbaar is voor congesties, dubbel smartelijk, ofschoon het bewustzijn, dat men vrij is van alle schuld, voor zulke wonden de beste balsem is." Voor geruimen tijd schoot een geneesheer te Elberfeld, dr. S., een knoop door de luchtpijp in de long. Nadat alle pogingen om hem daarvan te verlossen vruchteloos waren gebleven, begaf de lijder zich naar Frankfort en hier ging men over tot eene radicale kuur, namelijk eene kunstmatig opgewekte bloedspuwing, waardoor de noodlottige knoop weder uit de long werd verwijderd. Dit zeldzame geval, zegt de Köln. Zeit., is wel geschikt om de aandacht van geneeskundigen te wekken. Elisabeth Lons, geboortig uit Nijmegen, welke 42 jaar in het hotel Robbers, te Cleef, trouw en pligtmatig heeft gediend, ontving van H. M. de Koningin-Keizerin van Duitschland dezer dagen het gouden kruis voor trouwe diensten. Een hoedenfabrikant uit Darmstadt heeft Bismarck zeven extra exemplaren vilten hoeden ten geschenke gege ven, als een bewijs van blijdschap over het behoud des rijkskanseliers. Een berigt uit Barcelona, dd. 25 dezer, luidt: „Een-en-veertig Carlisten, edellieden en geestelijken, zijn in hechtenis genomen en naar het fort Altarazonas gevoerd, bij wijze van represaille voor het doodschieten van zooveel Republiekeinen door de Carlisten. Bij Castelfullit is een groot gevecht geleverd tusschen de kolonnes Merelo, Cagnas en Cirlot en de gansche Carlistische krijgsmagt der provinciën Barcelona en Gerona. De Carlisten werden geslagen met groote verliezen. De jagers van Massille hebben bij Cuehillo twee Carlistische kompagniën gedood, die weigerden zich over te geven De P. Caland is jl. Zaturdag ochtend te New-York gearriveerd, zijnde 10 J dag reis van af Plymouth. De W. A. Scholten, kapt. Hus, is den 24 Julij van New-York naar Rotterdam vertrokken. De Maas is den 25 dezer van Maassluis naar New-York vertrokken. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Kikkert, geb. Timmerman, (Z.). M. Labout, geb. de Wijn, (D.). T. Poth, geb. Troost, (D.). C. Quak, geb. Kamer, (Z.). J. A. F. A. de Haan, geb. Engelke, (D.). E. Ostenbrug, geb. van Lier, (D.). OVERLEDENJ. C. C. Butter, 15 maanden. A. Bruning, 47 jaren. H. Stijgers, 6 weken. V. Lastdrager, geb. Veen, 40 jaren. M. E. Grotjan, 4 maanden. Levenloos aangegeven 1. Eerste lijst: No. 8699 25,000; No. 9822 f 1500; No. 9593 en 18885 ieder 1000; No. 16766 en 16880 ieder ƒ200; No. 3311, 5803, 10895 en 17546 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3- 3 Uren. Windrigting en Barometer mm. Thermometer C. 3 .5P e 3 8 O O Toestand van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 26 12 zwtz. 5k. 756.92 - 3.22 19.4 - 0.4 0.66 Slecht. 27 12 zwtw. 4„ 756.21 - 3.97 19.8 f 0.0 0.72 28 8 notn. 0.1„ 755.02 - 5.20 18.4 f 0.4 0.77 Vlak. 28 12 wtz. 0.8„ 754.36 - 5.86 19.2 - 0.6 0.83 Weêrsgesteldheid: 26 Julijl2 n. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 27 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 28 Julij 8 u. Losbew, donder- en regenb., mooiw. 28 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 15 Julij. Admiraal de Ruiter. J.L.Besseling. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 25 Julij. Eucharis et Paul. IJ. Pirou. ZurMiihlen&Co. Girgenti. 26 EmanuelleMassone. C. Massone. Taganrog. 26 Anna&Sophia. K. Hoekstra.Hoogl.&v.Herw.Passaroeang 26 GioBattaRepetto. B. Carbone. Duinker&Goedk. Rangoon. 27 Carolina. P.v.Duijvenboden. Hoogl.&v.Herw. St. Ubes. 27 ChayFord. J. Stothard. Duinker&Goedk. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Finchale. C. Mew. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. ZurMühlen&Co. Seabam. C. Stobbs. Seaham. Duinker&Goedk. Irene. J.H.Meijer. Lissabon. Stukg. ZurMühlen&Co. Een ingezonden artikel moet wegens plaatsruimte tot het volgende nummer blijven liggen. X. vraagt wie eigentlijk het hoofd onzer brandweer is. Hij merkte o. a. bij den laatst geheerscht hebbenden brand de grootste wanorde op. Ware de Marine niet vertegenwoordigd geweest dan zou het niet bij één perceel gebleven zijn. Ook waren een tweetal gemeente spuiten defect. No. 6, o. a. de beste, kon eerst na een uur wer- kens gebruikt worden. Het personeel bij die spuit behoorende bleek geheel ongeoefend. Ook waren de brandhaken te klein. Meer oefeningen met de spuiten en een flinke orde zijn hoofdvereischten om met succes een dergelijken vijand te bestrijden. Ook vraagt X. waarom was het terrein om het brandende perceel niet behoorlijk afgezet? I.ATÜBE HKKIUTKJV. De werken aan het strand tot het afbrengen van de König Wilhelm vorderen weinig. Een dertigtal werklieden zijn bezig aan het vullen van zakken met zand, waarmeê men aan bakboordzijde van het schip een dam hoopt te maken. De stoombaggermachine werkt nog niet. Het is vooreerst nog niet de moeite waard om een kijkje te gaan nemen. Aan de Tijd wordt gemeld, dat de generaal Verspijck gisteren te 's Bosch is aangekomen. Twee duizend burgers en militairen van alle rangen zouden hem dien avond een serenade brengen. Aan het station te Tilburg werd hem eene ovatie met muziek gebragt. Op de gisteren te Haarlem gehouden Julij-paarden- markt zijn aangevoerd 497 paarden, waaronder zeer schoone exemplaren en 6 veulens. De prijzen der paarden varieerden tusschen f 75 1000, die der veulens van f 80 a 100; Engelsche, Duitsche, Friesche, Geldersche en Noordhol- landsche rassen waren vertegenwoordigd. De handel was bijzonder vlug en er is door vreemde kooplieden veel voor buitenlandsche rekening aangekocht. Te Milligen is jl. Zondag avond een bootje gezonken, waarbij eene moeder met drie kinderen het leven verloren. De overige personen hebben zich gered. ^ëQOQOQOQOQOQOQOQOQOO QOQOQOQOQOQOOOOOQOG Vijf-en-Twintigjarige Ëchtvereeniging VAN A. E. PETERSEN EN L. E. LAGE. Elburg, 29 Julij 1874. Ieder die iets te vorderen heeft van den Kapitein ter Zee ANDRAU, wordt verzocht de rekening in te zenden vóór den Sden Augustus a. s. zal, op WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1874, des voor middags ten 10 ure, in het HEEREN-LOGEMENT bij den heer H. LAMPE, aan het Westplein, in het openbaar verkoopen I en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. De goederen zijn daags vóór den verkoop voor ieder te zien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3