1874. N°. 91. Vrijdag 31 Julij. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EV YIEIWEDIEPER COURANT ,W y huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Ibonnementaprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bar eau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prij» der Adyertentiën Van 14 regela 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Java, geschiedt den 4 Aug. a. s., na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 des avonds. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Vrijdag den 31 Julij 1874, des namiddags ten 3 ure. Anna Paulowna, 28 Julij 1874. De Burgemeester, C. E. PERK. Ontwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling suppletoir begrooting, dienst 1874. 2. kohier Hondenbelasting, dienst 1874, 3. Aanbieding Gemeente-rekening, dienst 1873. 4. Eervol ontslag Hulponderwijzer. 5. Voordragt benoeming Zetters. 6. Mededeeling omtrent voorziening in drinkwater. 7. ingekomen stukken. Binnenland. HELDER en NIEÜWEDIEP, 30 Julij. Zr. Ms. schroefstoomscbip Bandjermassing, op zijne reis naar Oost-Indië, den 28 dezer te Gibraltar aangekomen, zou den volgenden dag weder vandaar vertrekken. Alles wel. Zr. Ms. schroefstoomscbip Cornelis Dirks, kommandant kapt.-luit. ter zee J. B. A. Josselin de Jong, is gisteren alhier van Hellevoetsluis aangekomen. Genoemde bodem vertrekt waarschijnlijk morgen van hier naar Huil, om verder een kruistogt te maken langs de oostkust van Enge land en in de Oostzee. Het zal dan verschillende havens aandoen. Zr. Ms. schroefstoomschip Cura9ao, liggende alhier, wordt met den 17 Aug. a. s. in dienst gesteld met bestem ming naar Oost-Indië en het hevel over dien bodem opge dragen aan den kapt. ter zee J. A. Vandevelde. Met de mailboot Conrad wordt alhier uit Oost-Indië terugverwacht een detachement mariniers, onder bevel van den lsten luit. van dat corps, jhr. Clifford Kocq van Breugel. Het hier liggende bataillon van het 7de reg. infanterie zal den 10 Aug. naar het kamp van Milligen vertrekken. Ook het detachement infanterie, onder bevel van den lsten luit. jhr. Gevers Deynoot, van Haarlem, hier geplaatst om, ter vervanging van mariniers, in de wachtposten van 's Rijks marinewerf te voorzien, zal op genoemden dag naar dat kamp vertrekken en vervangen worden door een gelijk detachement van het 1ste reg. infanterie uit Groningen, onder bevel van den lsten luit. Bichelmeijer. Ds. O. H. Kinderman alhier komt voor op het zestal bij de Evang. Luth. gemeente te Groningen. In de op jl. Dingsdag gehouden vergadering der Sociëteit Mars is besloten tot het honden eener feestelijke bijeenkomst op Dingsdag 25 Augustus e. k., ter gelegen heid van den 23sten verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden. Door muziek en zang en onder scheidene voordragten zal deze feestviering opgeluisterd worden. Onder zekere voorwaarden zal ook voor niet-leden deze vergadering worden opengesteld. Eene inzage van het uitvoerig en flink zamengesteld programma overtuigde ons, dat deze buitengewone bijeenkomst aanspraak mag maken op algemeene belangstelling en ondersteuning. Na te hebben deelgenomen aan de practische oefe ningen alhier, is de 9de kompagnie van het 1ste reg. vesting artillerie, onder kommando van den kapt. Alma, gisteren morgen met den trein van 9 n. 10 min. weder van hier naar Brielle vertrokken. De algemeene vergadering van de Maatschappij ter Bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland zal den 1 Sept. a. s. gehouden worden. De heer J. Vlaming, van Hoogwoud, bij Alkmaar, is ad f 12,949 de laagste inschrijver voor het bouwen van eene pastorie voor de R. C. kerk te Haarlemmerliede. Het Prov. geregtshof in de provincie Noordholland heeft gisteren H. E. van der Dool, schuldig verklaard aan het feit hem ten laste gelegd en veroordeeld tot een vijf jarigen tuchthuistraf. De diefstal bij bakker Meijer werd als bewezen aangenomen, de getuigenis van den bakker derhalve aangenomen. Verder nam het hof aan, dat bewezen was dat besch., de misdadige herkomst der coupons wetende, deze heeft aangenomen, en ten eigen bate aangewend. Uit Alkmaar meldt men, dd. 27 dezer, nog omtrent den moord waarvan wij in ons vorig nummer met een enkel woord melding maakten ,/In het naburig dorp Oterleek is gisteren een vreeselijke misdaad gepleegd. Een landbouwerszoon uit Rhenen, die, naar men zegt, vruchteloos naar de hand dong van een onderwijzersdochter te Oterleek, vroeger te Rhenen gewoond hebbende, was van die plaats overgekomen om een bezoek bij den gemelden onderwijzer af te leggen. Hoewel de ouders tegen de verloving waren, om zeer geldige redenen, bestond er tusschen de verschillende personen geen bepaalde vijandschap, o. a. daaruit blijkbaar, dat ten huize des onder wijzers gezamenlijk was thee gedronken. De eerlooze bezoeker maakte van de tijdelijke afwezigheid der huis- genooten gebruik om het door hem beminde, argelooze meisje met een revolverschot van het leven te berooven, en vervolgens zichzelven. De hierdoor veroorzaakte ont steltenis laat zich niet gemakkelijk beschrijven. Heden morgen is de justitie naar de plaats der misdaad vertrokken om verdere nasporing te doen. Naar ik verneem, zijn er verscheidene kogels op den revolver passende gevonden, en was deze met nog meerdere schoten geladen. De omstandigheden waaronder deze moord volvoerd werd, maken de zaak nog onfzettender. De N. Rott. Crt. deelt daaromtrent het volgende mede „De oudste dochter van den heer M., een geacht inge zetene dier gemeente, gewoonlijk bij een oom en tante in Gelderland verblijf houdende, was voor eenige dagen in de ouderlijke woning. Met haar woont bij den oom, die zelf kinderloos is, een neef, zoon van een andere zuster harer moeder. Vrijdag komt geheel onverwacht die neef zijn oom bezoeken. Ofschoon hem kennende als een woeste jongeling, meent de heer M. zijn neef toch te moeten ontvangen en vergunt hem, op zijn verzoek, een paar dagen ten zijnent te blijven. Zondag nu, tegen den avond, noodigde de neef zijn nichtje uit een weinig muziek te maken. Zij zette zich voor de piano, en naast haar plaatste zich haar broeder om haar met de viool te accompagneeren. De neef wandelde op en neder in de kamer, en van een geschikt oogenblik gebruik makende, plaatste hij zich achter zijne nicht en trof haar met een kogel zoodanig in het achterhoofd, dat zij, na een kort oogenblik, den laatsten adem uitblies. Terwijl de broeder ontsteld naar buiten liep om hulp te roepen, hoorde deze al spoedig een tweede schot. De moor denaar had ook zichzelven van het leven beroofd. De oorzaak dezer gruweldaad schijnt jaloerschheid te zijn geweest. Ofschoon door zijn oom en tante 11 jaar lang als kind verzorgd, achtte hij zich tekort gedaan door zijne nicht, die mede door den oom en tante met hartelijke liefde was opgenomen," Meer dan tweehonderd boeren uit den omtrek en ingezetenen van Hoorn vertrokken jl. Dingsdag met eene voor die reis gehuurde groote stoomboot ter bedevaart naar Kevelaar. Heden zal dezelfde boot hen aldaar terug brengen. Het aanhoudend drooge weder was gunstig voor den oogst van het koolzaad. In de Wijkermeer is de opbrengst 2530 hectoliter per hectare. Het zaad is van zeer goede kwaliteit. Men meldt uit 's Bosch, aan de Amst. Crtdd. 27 dezer „Generaal Verspijck is in onze veste. Heden namiddag i kwartier vóór twee ure arriveerde hij uit Brussel aan het station, waar zijne ouders hem in een tweespan afhaalden. In gestrekten draf ging het nu stadwaarts, zonder dat iets vernomen werd dat een schijn van ovatie of wat ook had. Alleen van een twintigtal huizen waait de nationale drie kleur. Gisteren werd veel over de ontvangst van den dapperen generaal gesproken. Velen oordeelden dat elke ovatie aan hem zou kunnen verklaard worden als eene demonstratie tegen het gouvernement, en daarom waar schijnlijk bleef de schitterende ontvangst achterwege, die sommigen aan Verspijck hadden toegewenscht. Heden avond bragt het muziekkorps der stedelijke harmonie hem een serenade. Duizenden menschen stroomden op de Pensmarkt voor de woning van den heer Verspijck zamen en de luide hoera'stoonden dat de menigte den stadgenoot wist te waardeeren, die in Atsjin zoo moedig gestreden heeft voor de eer van Nederland. Toen de generaal naar beneden kwam en het volk voor de gebragte hulde bedankte, scheen er aan het gejuich geen einde te komen. Naar men verneemt zou de serenade door eenige ingezetenen optouw gezet zijn, doch de warme hulde, die het volk den held j bragt, is stellig een bewijs dat veler hart warm voor den dapperen generaal klopt." Uit een in het Handelsblad voorkomend ingezonden stuk omtrent den oorlog in Atsjin blijkt dat deze ons tot dusver 1713 dooden heeft gekost (waaronder 806 aan de cholera) 1005 gewonden, waarvan omtrent 130 aan de gevolgen zijn overleden. De achterblijvende bezetting van Kotta Radja bestaat nu uit 2560 man infanterie, 392 man artillerie, waarvan de eene helft voor de bediening eener bespannen veldbatterij van 8 centimeter en de andere voor eene voortreffelijke bewapening positie-geschut 60 mineurs en sapeurs en 5 cavalerisent voor ordonnance dienst, te zamen ruim 3000 man. Uit het verslag van de vierde jaarlijksche vergadering der vereeniging: „Arbeid Adelt," te Amsterdam blijkt, dat zoowel het ledental als het aantal dames-werksters is toe genomen. De vereeniging telt thans 1512 leden en 308 dames-werksters. De arrondissements-regtbank te 's Hage heeft bij haar jl. Dingsdag gewezen vonnis in de vorige Dingsdag behandelde zaak van mevrouw Boreel geboren Dedel en haar koetsier Koehoorn, beklaagd van verzet tegen de politie, laatstgenoemde bovendien van bedreiging, wettig en over tuigend bewezen verklaard, dat zij zich in den avond van den 17 Junij jl. in een laan, leidende naar het paleis „Het Huis ten Bosch" onder de gemeente Wassenaar, aan het hun ten laste gelegde hebben schuldig gemaakt. De regtbank heeft de geringe mate van den gepleegden wederstand als verzachtende omstandigheid aangenomen en vervolgens, geheel overeenkomstig het rekwisitoir van het Openbaar Ministerie, mevrouw B. opgelegd eene boete van f 100 of subs. gevangenisstsaf van 14 dagen en den koetsier ver oordeeld tot betaling van twee geldboeten, ieder van f 25 of subs. gevangenisstraf van 3 dagen voor elke boete. Men meldt uit Amsterdam aan het D. v. 's Gr. „Die jl. Zaturdag een Amsterdamschen kruijer zag, behoefde geen groot physionomie-kenner te zijn, om op 's man gelaat een gemengde gewaarwording van zelfvol doening, of wil men liever, van leedvermaak en trots te lezen. De vereeniging toch, die het had durven wagen, om der kruijerij concurrentie aan te doen, de Amsterdamsche Maatschappij tot Algemeene Dienstverrigting, een pendant van de Haagsche en Rotterdamsche, was na een kortstondig bestaan gesneefd, vele teleurgestelde en nietbetaalde dienst mannen achterlatende. Die mannen, wier borgstelling met den administrateur, antwoordende op den Slavischen naam van Skene, is ver dwenen, hebben jl. Zaturdag avond een ijselijk misbaar gemaakt en zouden het ondergeschikt kantoor-personeel der maatschappij of vereeniging een kwaad half uurtje hebben doen passeren, indien de politie niet fusschenbeide ware gekomen en alles verzegeld en in beslag genomen had. De Amsterdamsche kruijer heeft dus eerder dan hij dacht over zijn concurrent gezegevierd. Hij had dien triumf wel altijd voorspeld, maar hij had niet durven hopen, dat die zoo spoedig zou gekomen zijn. „De kruijerij zeide hij altijd zit er te Amsterdam veel te diep in." en hij heeft gelijk. Voor den Amsterdammer is de kruijer een factotum en een man, die niet alleen alles doet, maar die ook alles kan of verondersteld wordt alles te kunnen. Zóó groot is het vertrouwen van de burgerij in de magt van dien man, dat toen niet lang geleden hier in een pak huis eensklaps een geduchte brand uitbarstte, het eerste woord van den patroon was: „Stuur om den kruijer!" Dat woord zegt genoeg, zegt alles. De Amsterdamsche kruijer is in de huisgezinnen, die hij bedient, als ingegroeid, hij is intendant over de groote wasch, haalt jongejuf- vrouwen van partijtjes met dezelfde stiptheid als oude dames, haalt of bezorgt ook duizende guldens metdezelfde eerlijkheid als een klein sommetje, brengt in de bank van leening met de zelfde bescheidenheid, waarmede hij een billet doux aan zijn adres bezorgt en wordt zelfs naar Londen en andere steden gezonden met de boodschap, om dezen of genen voort- vlugtige te achterhalen, van welke taak hij zich ook kwijt met dezelfde kalmte van ziel, waarmeê hij voor de werk meid een pakje schuurzand gaat koopen. Leve de Amster damsche kruijer!" Volgens geruchten, waarvan de Tijd gewag maakt, moet de politie Skene reeds op het spoor zijn. In de N. Rott. Crt. wordt de aandacht er op geves tigd, dat, niettegenstaande de marktprijzen van vee en graan gedaald zijn, de prijs van het vleesch even hoog blijft alB tot dusver en die van het brood slechts een bagatel daalde. Buitenlandsche paardenkoopers hebben in de laatste dagen weer goede zaken in de provincie Utrecht gedaan; vele schoone paarden zijn door hen aangekocht en niet zelden gebeurt het, dat zij voor 2 a 3jarige paarden van f 300 tot 400 betalen en voor 5 a 6jarige van f500 tot 1000. Hoe een rat soms oorzaak van een brand kan zijn, bleek jl. Maandag nacht te Breda. In een woning in het Zwaanstraatje aldaar had men onder den schoorsteen een kaarsje te branden gezet. Dit schijnt door een rat tot onder het bed te zijn gesleept; althans omstreeks 12 ure werd de nachtwacht dier wijk een brandlucht gewaar, waarop ua onderzoek bleek, dat in gemelde woning brand was ontstaan. Het bed alsmede de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1