Duitschland. Oostenrijk. Italië. Spanje. Amerika. Stoomvaart- Berig-ten 285ste STAATS LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. Bnrg-erlijke Stand. Gemeente Helder. ALKMA ARSCHE MARKT V AN GISTEREN^ ALKMAAR8CHE MARKT VAN HEDEN. 330 personen een plaats hadden gekozen om een feest bij te wonen, terwijl een dertigtal kinderen van 10 tot 12 jaren in de ruimte tnsschen den vloer der tent en den grond waren gekropen. Men kan zich voorstellen welke ontzet tende gevolgen dit ongeluk heeft gehad. Engeland Sedert geruimen tijd is de Engelsche regering in onder handeling met de buitenlandsche mogendheden over het vaststellen van internationale bepalingen, volgens welke scheepskapiteins, die aan het aanvaren van schepen op zee eenige schuld hebben, ter verantwoording kunnen worden geroepen. Die onderhandelingen, welke een gunstigen loop gekregen hebben, zouden volgens de Post reeds zoover gevorderd zijn, dat van de zijde der Engelsche regering aan de zeemogendheden bepaalde voorstellen gedaan zijn, die de bijeenroeping eener internationale conferentie laten voorzien. De noodzakelijkheid, om door gemeenschappelijke wettelijke bepalingen het aanvaren van schepen te voor komen, dat bijna altijd aan nalatigheid der bemanning kan worden toegeschreven, is algemeen erkend en de Engelsche regering maakt zich wezenlijk verdienstelijk, door deze aangelegenheid langs internationalen weg te regelen. De grootste aanleiding tot de van Engelsche zijde aangeknoopte onderhandelingen gaf het vergaan van het Frar.sche stoom schip „Ville du Havre," dat, zooals men zich herinneren zal, met een aantal passagiers aan boord op den overtogt van New-York naar Havre de Engelsche brik „Loch Earn,/ aanvoer. De kapitein der Ville du Havre, die naar 't zeggen van Engelsche deskundigen zelfs de meest nood zakelijke voorzorgsmaatregelen niet genomen had, werd toch door de Eransche regtbank vrijgesproken, bijna op den zelfden tijd, dat de kapitein van de Loch Earn voor de marine-regtbank te Londen zijn volkomen onschuld aan de ramp duidelijk had bewezen. Deze zoo lijnregt tegenover elkander staande uitspraken der beide regtbanken verwekten niet weinig opzien en zoowel in de Pransche Nationale Vergadering als in het Engelsch Parlement zijn voorstellen ingediend, om de leemten in de desbetreffende wetgeving aan te vullen. Ook de regeringen van Frankrijk en Enge land trachten langs diplomatieken weg nieuwe bepalingen en voorschriften ten opzigte van het aanvaren van schepen te verkrijgen en zouden reeds de overige zeemogendheden dringend verzocht hebben aan de onderhandelingen deel te nemen. Een Engelsche artiste, miss Thompson, die bij voor keur militaire onderwerpen schildert, heeft van den hertog van Cambridge toestemming gekregen om te Chatham een detachement artillerie voor zich te laten manoeuvreren, die nu reeds sedert eenige dagen voor haar poseert. Aan een uitgever te Londen heeft die kloeke miss het regt van reproductie van haar schilderij nu reeds voor 50,000 fr. verkocht. Tengevolge van de hitte der laatste weken zal de oogst ongeveer 14 dagen vroeger kunnen binnengehaald worden. In den vroegen morgen van den 28 Julij, stoomden de stoombooten Milbanke, 483 tonnenlast, en de Hankow, eene ijzeren boot van 2334 tonnenlast, tegen elkander. Laatstgenoemd vaartuig, naar China bestemd, stoomde de Milbanke in den grond op ongeveer 1| uur afstand van Dungeness, welks bakenlichten zigtbaar warende nacht was helder en kalm. De Milbanke zonk bijna onmiddelijk, daar zij in het midden was aangevaren. Veertien menschen, waaronder de kapitein, zijne vrouw, de eerste stuurman en zijne vrouw kwamen in de golven om. Aan twaalf man gelukte het op de Hankow te klimmen alvorens deze klaar raakte van de Milbanke, en vier man werden door booten opgevischt. Aan boord van laatstgenoemd schip schijnt ieder op zijn post te zijn geweest en werd het groene licht geheschen. Het roer werd naar bakboord gewend, 3 of 4 minuten later was het roode licht van de Hankow zigtbaar en drie minuten daarna liep deze boot met zulk een vaart midden in de Milbanke, dat de groote mast omver geworpen werd. Bij den eersten indruk van dit verslag schijnt het als of deze ramp aan dezelfde oorzaak te wijten is als die, waardoor de Fransche stoomboot Havre, van New-York komende, verging, namelijk vergissing in het sturen van beide zijden. Het stoomschip Britisch Admiral, dat van Liverpool naar Australië bestemd was, is nabij zijne bestemming, in de Basstraat, verongelukt. Van de 89 personen die aan boord waren, zijn 80 omgekomen. Het Duitsche escader is niet van Wight naar de kust van Spanje gestevend, althans toen de order kwam, was genoemd escader reeds vertrokken. Er wordt nu een ander escader uitgerust, dat in het begin dezer maand koers zal zetten naar Spanje's noordkust. De veelbesproken pastoor Hauthaler beantwoordt in de Salzburger Cronik het verlangen van enkelen, dat hij op voldoening zal aandringen voor de behandeling, welke hij onschuldig moest ondergaan, hiermede, dat hij //hoege naamd geene voldoening ontvangen heeft en evenmin vragen zal, noch wegens de tijdelijke aanranding zijner eer, noch wegens inhechtenisneming, noch wegens de stoornis in zijn reisplan. Zoo iets zou hij beneden zijne waardigheid achten. Op de internationale gezondheids-conferentie te Weenen is den 28 Julij eene resolutie aangenomen, waarin het instellen eener permanente internationale gezondheids-com missie, welke de studiën over cholera en andere epidemiën zal moeten voortzetten, als noodzakelijk wordt erkend. Te Verona zal den 11 Aug. a. s. de behandeling van een monster-proces beginnen, dat in Italië veel sensatie maakt en het plegen van bedriegerijen op zeer groote schaal betreft bij de leverantiën aan het leger, reeds vóór 1866 en later. Onder de zes-en-veertig beschuldigden bevinden zich vele burgemeesters, gemeente-secretarissen, belastingontvan gers en andere ambtenaren. De processtukken vormen een kleine bibliotheek, en met de getuigen zou men een kleine vesting kunnen verdedigen; hun getal is ongeveer duizend. Twintig advocaten zijn met de verdediging der beschuldigden belast. Het regtsgeding zal vermoedelijk drie maanden duren. De clerikaal-alfonsistische Época zegt over het fusileeren van 160 krijgsgevangenen door de Carlisten te Olot: //Europa zal met ontzetting deze schanddaad vernemen, die met de gruwelen der commune op eene lijn staat. Als wij in de 19de eeuw getuigen moeten zijn van zulke bloedige heka- tomben, moeten wij van schaamte ons aangezigt bedekken en een schuilplaats opzoeken om den Spaanschen naam die symonym voor onmensch geworden is te verbergen". De Imparcial schrijft: „De barbaarsche fusilades te Olot, de tooneelen van plundering vernieling en slagting te Cuen^a hebben een verontwaardiging opgewekt, die men niet kan en niet wil bedwingen. De Carlisten hebben gezworen ons te verdelgen en zij voltrekken dieneedtegen alle onverdedigde of veroverde steden; daar zij het verlangen, daar zij voor zachtheid en ieder edel gevoel ontoegankelijk zijn; zoo moeten wij op vuur met vuur, op ijzer met ijzer, op bloed met bloed op verdelging met verdelging antwoorden. Eer de bandieten die de dorpen verwoesten, eer de schurken,'die uit hinderlagen moorden, eer de moordenaars die 160 gevangenen tegelijk doodschoten, eer de misdadigers die allerlei schanddaden in Cuenfa pleegden, ons land zullen overheerschen, zullen wij liever allen vallen in den strijd tegen deze Kains, overal waar zij zich vertoonen en blijve er iemand meer op aarde, dan zij, die een leven van schande en schaamte kunnen verdragen. De 160 soldaten, die door de Carlisten te Olot zijn vermoord, behoorden tot de kolonne van Nouvilas, die reeds lang krijsgevangen waren. „Wel," schrijft de corespondent van de Times, „mogen de Duitschers de Carlisten de Ashan- tijnen van Europa noemen." Omtrent de jongste groote rampen in de Vereenigde Staten wordt nog het volgende medegedeeld. Tweehonderd negentig menschen zijn bij de overstrooming van Pittsburg omgekomen. Het verlies aan eigendom wordt op 3 millioen dollars geschat. Na zoowel deze stad als Alleghany geteisterd te hebben, drong het water, met onweerstaanbaar geweld, van de nabijzijnde heuvels in diepe met huizen bebouwde valleijen. In Butcher's Run is de vallei van de Alleghany van 150 tot 500 voet breed; de orkaan dreef den stroom derwaarts; Zondag avond stond er twintig voet water, en werden zestig huizen met al de inwoners verzwolgen. Sawmill en Springarden Runs ver keerden in denzelfden toestandmeer dan 80 huizen werden daar vernield. De vloed ontstond door hevige regens, tusschen 8 en 10 uur. Al de straten werden in stroomen veranderd, het gas werd uitgedoofd, de spoorwegen onder water gezet en toen het water was weggezakt, bleef een voet hooge slib achter, door welke de treinen zich moesten heenwerken. De Ohio-rivier steeg wel vijf voet. Honderd vijftig lijken zijn gevonden. Er is eene meeting gehouden om de ongelukkigen te hulp te komen en reeds is voor een aanzienlijke som geteekend. De troepen zijn ontboden om voor de handhaving der orde te zorgen. Aan boord van een Italiaansch koopvaardij-vaartuig, de Napoleon Camarero, is den 10 Julij jl., twee dagen nadat het de haven van Macao verlaten had, eene muiterij onder de naar Callao bestemde Chinesche koelies uitgebarsten, die het ten getale van 663 scheep had genomen. Ofschoon de kapitein, zoodra hij bespeurde, dat er een komplot gesmeed was, de helft dezer gevaarlijke passagiers had doen opsluiten, barstte het oproer desniettemin uit. De gezagvoerder ver dedigde zich met zijne met geweren en revolvers gewapende veertig manschappen manmoedigde muiters namen daarop de wijk naar het voorschip en staken dit in brand, in de onderstelling, dat de ekwipage zich alsnu uitsluitend met het blusschen daarvan zou bezig houden en het hun zoo doende gemakkelijk zou vallen de gevangenen te bevrijden en het scheepsvolk te overrompelen. De kapitein liet echter toen hij het plan der koelies doorzag, ijlings op het achter schip de sloep en de booten in zee brengen en verwijderde zich met het grootste gedeelte der ekwipage. Slechts de scheepsdoctor, de magazijnmeester, de tolk en een paar matrozen bleven aan boord achterdeze deden al het moge lijke om de vlammen te stuiten, maar zij konden niet beletten, dat deze zich aan eene groote hoeveelheid vuur werk, die zich in acht duizend kisten aan boord bevond, mededeelden; en niet lang dan ook nadat de kapitein zijn schip verlaten had zag hij dit, met allen, die er zich op bevonden, in de lucht springen. De Prinses Amalia is den 23 Julij te Padang en 31 Julij te Batavia aangekomen. De Conrad is den 31 Julij van Padang herwaarts vertrokken. De Prins van Oranje is den 31 Julij van Suez naar Batavia vertrokken. De Maas, van Botterdam naar New-York, is den 28 Julij Lézard DERDE KEA.SSE. Vierde lijst: No. 14554 1000; No. 1722 en 14007 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). jJulij. Aug.J Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 31 1 1 We 12 8 12 Srsg wtn. 0.5k. wzw. 12„ w. 10„ esteldheid: 31 762.67 757.53 757.96 Julij 12 i f 2.33 - 2.82 - 2.39 Ligtb 18.9 17.0 17.9 ewolkt, - 1.0 - 1.2 - 2.2 rnneveh 0.66 0.90 0.86 mo Vlak Golvend. ii }i. lAug. 8 u. Betrokken, regen, winderig. lAug,12u. Digtbewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 15 Julij. Admiraal de Buiter. J.L.Besseling. Batavia. 31 Julij. Adriana Johanna. W.BakkerHz. Suriname. 31 Julij. 31 Julij. Ulysses. S.v.d.YV.Miedema. Middell.Zee. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Helena. J. T. Teensma. Sundswall. Hout. Blikman Co. Herman deBuiter. L.H.Draijer. Helsingfors. Wologda. J. T. Augensen. Kotka. Aart&Cornelia. C. Krijnen. Biga. Pieter. G. Oostervink. Sundswall. A.M.Gundersen. St. John. Elizabeth. T. Visser. Riga. Tryggve. O.Wilhelmsen. Lovisa. Ygdrasie. J. M. Olsen. Nerva. Tordenskjold. D. Kresting. Helsingfors. Nidelven. A.Christofersen. Wasa. Felix. W.P.Lorentzen. Nerva. Amalie. A. Kjöle. Borgo. ProvidentiaArent. J.R.Agerup. Nerva. Lina&Johanna. H.H.O.vanWijk. Biga. Glasgow. B. Lourence. Grangemouth.Steenk. ZurMühlen&Co. Biddick. T. Liddie. Sunderland. JamesHogg. D. Thompson. Grangemouth. vanVliet&Co. Acklington. W. Robson. Charlestown. v.d.Brugh&Co. Londonderry. W. Slater. Sunderland. Duinker&Goedk. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: H. Smit, timmerman eu M. van Schingen. H. de Wit, schilder en E. F. Olivier. P. Jongkees, broodbakker, weduwnaar van J. de Booijs en A. C. Larsson, weduwe van J. Keijzer. GETROUWDGeene. BEVALLEN: J. A. Blits, geb. Hollenbach, (Z.). OVERLEDEN: L. Vos, 17 jaren. J. Schaarman, 45 jaren. Levenloos aangegeven 1. IiATKRE BEBIGTEH. Het schroefstoomschip Sambas, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. L. G. C. van Wachendorff van Rijn, is den 31 Julij jl. van Rotterdam naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Atsjin. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring eener koloniale verordening betreffende het aangaan van eene geldleening tot bevordering der immigratie, ten laste der kolonie Suriname. De verordening, welke door de Koloniale Staten is goedgekeurd, strekt om eene geldleening aan te gaan groot f 900,000, rentende 5 pCt. 's jaars en uitsluitend bestemd om, door het uitloven van premiën, den aanvoer van vrije arbeiders aan te moe digen, nadat het van staatswege verstrekt millioen zal zijn verbruikt. Onder de gesignaleerde personen in het Politieblad komt voor: Pieter Johannes Bonte, sergeant-schrijver op Zr. Ms. stoomschip Sambas. Aangezigt ovaal, voorhoofd hoog, oogen blaauw, neus spits, kin rond, haar en wenk- braauwen bruin; merkbare teekenen: pokdalig. Kleeding: grijze naauwe broek, bruine jas en vest, zwarte flambard; droeg een nieuw reiskoffertje. Genoemde persoon is in den middag van den 22 Julij jl. door den officier van administratie van genoemd stoomschip naar den betaalmeester te Rotterdam gezonden om een mandaat van f 750 in te wisselen, en na het montant daarvan ontvangen te hebben niet teruggekeerd, zijnde hij volgens berigt van de politie te Amsterdam het laatst gezien in burgerkleederen en in gezelschap van een dametje, dat de gelden bij zich moet hebben, aan boord van de Harlinger boot te Harlingen, bij aankomst van Amsterdam aldaar op den 23 Julij jl. Yoor zoover bekend is, hebben zich in den loop der week van 19 tot en met 25 Julij in deze provincie geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgedaan. De vlasbouw heeft te Hoorn en omstreken goede uitkomsten opgeleverd. Dagelijks worden van daaruit scheeps ladingen vlas verzonden, en men zegt, dat goede prijzen daarvoor besteed worden. Het aanbouwen van vlas, dat vroeger minder in die streken plaats had, neemt thans van jaar tot jaar in uitgebreidheid toe; een bewijs, dat die bouwerij goede resultaten oplevert. De politieagent Werson, een persoon die zijne betrek king goed vervulde en over wien zijne superieuren gewoonlijk zeer tevreden waren, is jl. Donderdag middag met het lijk van den door hem verslagen koetsier in het gasthuis geconfronteerd in tegenwoordigheid van den officier van justitie en den commissaris van politie Beukman. Hij moet bij het aanschouwen van zijn slagtoffor en de toegebragte wonden zeer ontsteld en bewogen zijn geweest, maar is, naar men mededeelt, in weerwil daarvan tot geene volledige bekentenis gekomen, ofschoon hij herhaaldelijk zeide den moord wel bedreven te kunnen hebben. Bij het verlaten van het gasthuis had zich eene talrijke en verbitterde menigte om het rijtuig, waarmeie zijne overbrenging naar het huis van arrest geschiedde, geplaatst, die hare veront waardiging lucht gaf in verschillende uitingen en bedrei gingen tegen den dader. De politie was daardoor genoodzaakt geworden de hulp der aan de gevangenis aanwezige militaire wacht in te roepen, om het rijtuig vrij te houden. Granen, enz. 9 hectol. Tarwe f 12,75 a hectol. Rogge f a 196 hectol. Gerst f 7,12) a 8,25; 44 hectol. Haver f 6,50 a 6,50; hectol. Boonen: Bruine f' a f Witte f -,a -, Paardenb. f -,a -,4 hectol. Erwten: Graauwe f 15,— a Vale f -,a Groene f 11,a Witte f a 277 hectol. Karweizaad f 17,a 18,hectbl.Mosterdzaad falles per hectoliter. 188 hectoliter Koolzaad f 10 a 11,per hectoliter. Kaas. 648 stapels; Kleine f 32,25, Middelbare f 32,Com missie f 32,laagste prijs f 20, per 50 kilogram. Vee. 6 Paarden f 40 a 110; 7 Koeijen f 35 a 325; 21 nuchtere Kalveren f 7,a 2235 Schapen f 15 a 26; 22 Lam meren f 7 a 12; 112 magere Varkens f 10 a 16; 172 Biggen f 2 a 45 Bokken en Geiten f 4a7 Kleine Bokken f a-, Boter, f 0,90 a 1,per 0.630 kilogram: i/ u u Amons Co. ii u ii n ii ii ii n ii II van Vliet Co. ii ii ii n Hoogl.8tv.Herw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3