1874. N°. 95. Zondag 9 Augustus. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A.bonnemeHtipr|js per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. PrijB der Adverteutiën V«n 1i regel» 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brlndisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Koning der Nederlanden, geschiedt den 14 Aug. a. s., na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 des avonds. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 11 AUGUSTUS e. k„ des AVONDS ten ZEVEN" ure. den Helder, Augustus 1874. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Eindverslag onderzoek rekeningen 1874. 2. Uitslag verpachting mestinzameling. 3. Voordragt van Zetters Directe Belastingen. 4. Mededeeling ingekomene stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Augustus. De Duitsche Prinsen Ernst en Frits van Saksen- Meiningen bragten eergisteren, vergezeld van hunnen gou verneur, den Hofraad H. Eggeling, en den heer J. C. de Marez Oijens van Amsterdam, een bezoek bij den heer L. F. over de Linden alhier ter bezigtiging van het handschrift van 't „Oera Linda Bock.Met veel belang stelling werd door de bezoekers van dat geschrift kennis genomen; terwijl de heer Eggeling herhaaldelijk toonde zeer goed bekend te zijn met den inhoud van 't geschrift en met hetgeen daaromtrent door voor- en tegenstanders der echtheid is geschreven en in 't licht gezonden. Door het hooge water van jl. Donderdag morgen en de vrij sterke windstooten van 25 a 30 kilogram, is het stoomschip König Wilhelm nagenoeg 3.5 meter zeewaarts gegaan. Het vloedmerk was bijna aan den duinvoet. Toch zijn de beide locomobielen staande gel leven en kon men er heden weêr meê werken. De steenkolen liggen op het strand verspreid, ze worden trouw opgezocht door de strand jutters. Met laagwater ziet men nog veel zand om het schip, aan de zeezijde is wel 60 meter strand, gemeten van het schip tot de laagwaterlijn. Achter de vin is wel 40 meter tot die lijn. Rond het schip is een gedeelte dat men tracht te bewaren door het leggen van zandzakken aan den voorsteven. Er werkt tegenwoordig maar weinig volk, misschien gpen dertig man. Door al het werken neemt de breedte van het strand eer toe dan af, en hebben we alzoo het voor- uitzigt nog lang de König Wilhelm in onze gemeente te hebben. Het 4de bat. van het 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen, zal op a. s. Maandag, 10 dezer, des morgens van hier naar het kamp te Milligen vertrekken, een klein gedeelte achterlatende dat den 14 dezer vertrekt. Heden wordt hier per stoomboot van Harlingen verwacht een detachement van het 1ste reg. inf. uit Groningen, ter sterkte van 1 officier en 114 onderofficieren en minderen, ter vervanging van het naar zijn korps terugkeerend gedeelte van het 4de reg. inf., om te voorzien in de bewaking van 's rijks werf alhier. Op Maandag 10 Aug. zal per stoomboot van Harlingen naar hier werden overgebragt een detachement van liet lste ree. inf. uit Leeuwarden, sterk 3 officieren en 135 onderofficieren en minderen, bestemd voor de garnizoensdienst alhier, ter vervanging van het 4de bat. 7de reg. Beide detachementen keeren na afloop van het kamp te Milligen naar hunne korpsen terug. Op Woensdag 12 Aug. worden per stoomboot van Gebrs. Zur Mühlen alhier verwacht p. m. 234 miliciens-verlof gangers, bestemd om twee dagen later mede naar het kamp van Milligen te vertrekken. De stoomboot Burgemeester Zijlstra zal Woensdag a. s., 12 dezer, weder van Harlingen naar hier een pleizier- togt maken. Het schoonerschip Colibri is door tusschenkomst van den makelaar Ed. A. C. Koli verkocht aan den heer C. Berghuijs alhier. Z. K. H. Prins Alexander is gisteren van zijn reis door Noord-Duitschland en Zweden in de residentie terug gekeerd. Door het Provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Woensdag aanbesteed: het maken van een klinkerstraatweg van het dorp Vlieland tot de haven aldaardaarvoor was de minste inschrijver de heer C. van der Vlies, te Sliedrecht, voor f 7375. Het stoomschip Atsjin heeft, na schoongemaakt en de machine gerepareerd te zijn, de vaart tusschen Terschel ling, Vlieree en Harlingen thans hervat. -De wedstrijd van stoom-, dorsch- en zuiverings werktuigen, die den 7, 8 en 9 Sept. a. s. te Anna Pan- lowna zal gehouden worden, zal zeker door zijne belangrijkheid velebelangstellenden en nieuwsgierigen trekken, 'tls de eerste wedstrijd van dien aard, die er in ons land wordt gehouden. Het terrein is allergunstigst gelegen in de onmiddelijke nabijheid van het station. De verschillende commissiën zijn met hare voorbereidende werkzaamheden druk bezig, 't Zou zeker voor die gemeente niet onbelangrijk zijn, indien de commissiën ook mogten slagen in hare plannen om tegelijk met den wedstrijd eene tentoonstelling te houden van ver schillende producten, enz die de Anna Paulowna-Polder oplevert. Er bestaat te Urk een geweldige spanning tusschen den gemeenteraad en het dagelijksch bestuur, ten gevolge van den verkoop van gemeentehooi aan den burgemeester, eersten wethouder, gemeente-veldwachter e. a. zonder voorkennis van den raad, hetwelk in het begin der vorige maand heeft plaats gehad. De burgemeester verklaart, dat het buiten zijn weten is geschied, ofschoon hij er zelf 900 halve kilogrammen van gekregen heeft. De zaak is thans ter kennis van Z. Exc. den Commissaris des Konings in deze provincie gebragt, en met verlangen ziet men nu den afloop dezer kwestie te gemoet. Van den catalogus der Zaanlandsche tentoonstelling van oudheden zijn enkele exemplaren gedrukt op echt Zaansch papier van 1675, uit de fabriek van Pieter van der Leij te Zaandijk, die de eerste witpapiermaker aan de Zaan was. Bedoelde exemplaren zijn voor de leden van het koninklijke huis bestemd. Op de tentoonstelling komen proefjes papier voor uit verschillende jaren, tusschen 1675 en 1793, allen van de zoo even genoemde firma. In de laatste dagen van Julij is te Amsterdam een vergelijkend examen gehouden over 18 jongelieden, die dongen naar ééne der vier rijksbeurzen voor normaalleer lingen om óf te Amsterdam óf te Helder tot onderwijzer te worden opgeleid. De uitslag daarvan is geweest dat W. Verduijn den Boer, van Poortugaal (Zuidholland), W. Slok, van Landsmeer (Noordbolland), A. Boekhout, van Zaandam (Noordholland), en A. Deelder, van Wieringerwaard (Noordholland), de twee eersten voor Amsterdam, de beide anderen voor den Helder, ter verkrijging der rijksbeurzen aan den minister van Binnenlandsche Zaken zijn voor gedragen. (Amst. Crt.) De nieuwe brandweer te Amsterdam, zegt de Amst.Crt., die reeds door gebleken vaardigheid, goede houding, orde en stiptheid in hare bewegingen, bij het publiek een gunstigen indruk heeft gemaakt, en alle hoop geeft dat hare actieve dienst, aanvangende 15 dezer, aan de verwachting zal beantwoorden, is jl. Woensdag avond onverwachts op eene nieuwe proef gesteld. Na tienen werd eensklaps van het raadhuis aan de hoofdwacht (Huiszittenhuis) en de hulpwacht (Weesperplein) geseind onverwijld voor te komen, en slechts negen minuten na het sein reden de stoombrandspuit en de wagens met het personeel en benoodigdheden het plein van het raadhuis op, van beide punten elkander op den voet volgende en stond alles voor de dienstprestatie vaardig. Na een korte inspectie en het uitvoeren van enkele manoeuvres, keerde de manschap met het materiëel naar hunne lokalen terug. Het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam wil eene leeuing sluiten van 17 millioen, ten behoeve van verschil lende openbare werken in de gemeente. Die som zou in hoofdtrekken bestemd zijn voor Inrigtingen voor den handel f 4,700,000 Verbetering van vervoer- 3,500,000 Openbare gezondheid- 3,000,000 Uitbreiding der gemeente - 2,000,000 Bouw van woningen- 1,800,000 Onderwijs- 950,000 Kunst- 150,000 Openbare veiligheid- 146,000 Openbare werken van allerlei aard - 754,000 Te zamen f17,000,000 Da heer John L. Motley bevindt zich sedert eenige dagen op „het Huis ten Bosch" te 's Hage, waar hij de eer geniet de gast van H. M. de Koningin te zijn. Naar de Haagsche Nieuwsbode verneemt zijn tegen den 27sten dezer maand niet minder dan honderd personen gedagvaard om voor het kantongeregt te 's Hage te ver schijnen, ten einde zich te verantwoorden omtrent het hun ten laste gelegde feit van zich in kennelijk beschonken toestand te hebben bevonden op de openbare straat of op eene andere openbare voor het publiek toegankelijke plaats. De Haagsche correspondent van de Indépendance Beige schrijft, dat de Pruissische regering op het punt staat begin van uitvoering te geven aan den maatregel, om in Pruissen woonachtige Nederlanders het verblijf daar te lande te ontzeggen, indien zij weigeren zich te laten naturali seren. De Nederlanders, die te Kleef wonen, zijn uitge- noodigd zich als Pruissisch onderdaan te laten naturaliseren, of het grondgebied te verlaten. Het blad voegt er bij, dat alleen te Amsterdam en te Rotterdam 40,000 Duitschers wonen die daar handel drijven, en dat men zich daarom verwonderen moet over die buitengewone gestrengheid. Jl. Dingsdag had te Breda de jaarlijksche Vfr^adeTn.g van de Broederschap der Notarissen plaats. Meer dan 100 notarissen namen aan deze vergadering deel; des middags had te hunner eer een matinee musicale in het paviljoen van het Valkenberg plaats, na afloop waarvan zij zich in „het Hof van Holland" tot een gemeenschap- pelijken maaltijd vereenigden. Te Utrecht zal de volgende bijeenkomst worden gehouden. Gedurende het jaar 1873 werden in het Koloniaal Militair Invaliedenhuis op Bronbeek, dat zich in voortdu- renden bloei mag verheugen, gemiddeld per dag 181 oud militairen van het Nederlandsch-Indische leger verpleegd. In den loop van dat jaar werden 71 verpleegden op hun verzoek ontslagen, 12 overleden en 3 werden wegens wan gedrag verwijderd; daarentegen werden er 46 nieuw toe gelaten. Den laatsten Dec. telde het gesticht 42 gegra dueerden en 126 niet-gegradueerdenden 1 Julij 1874 was laatstbedoeld aantal met 2 vermeerderd. De opbreng sten van landbouw en veeteelt werden door den comman dant geschat op f 4208zoodat de arbeid der invalieden een voordeel van f 390 opleverde, na den aftrek der uit gaven ten behoeve der zoogenaamde boerderij, ten bedrage van f 3818. In het geheel bedroegen de uitgaven voor het gesticht in 1873 f 68,468, doch deze werden voor een deel gedekt door de gagementen der verpleegden, te zamen f 20,108, zoodat het Invaliedenhuis den lande niet meer dan f 48,360 kostte, of wel berekend naar eene gemid delde sterkte van 181 hoofden per man ruim f 267. De Haagsche correspondent van de Arnh. Crt. schrijft o. a.Verbeeld u dat er in een dezer dagen verschenen Advertentieblad, dat gratis aan de deuren wordt afgegeven, eene oproeping stond ten voordeele van een vijfjarigen.... hond. Dat dier was sedert zijn tweede jaar, door een nood lottig toeval, buiten eigen schuld, wil ik hopen 1 blind en was door de eigenaars liefderijk verpleegd. Maar met den 1 Aug. moesten die eigenaars verhuizen naar een bovenhuis zonder tuin, waar zij geen hond, laat staan een blinden hond, konden houden. Niets schoot dus over dan om het beminde dier den weg van alle blinde honden te doen opgaan; maar voordat de bedroefde ouders..'., eige naars, meen ik, tot dit harde uiterste wilden overgaan, wilden zij een beroep doen op den een of anderen dieren beschermer, of die hun blinde hondje ook zou willen over nemen. A/at dunkt u van deze advertentie? Ik zou bijna meenen, dat ge haar niet voor echt houdt. Ongelukkig heb ik het exemplaar van het advertentieblaadje niet meer bij de hand, anders knipte ik het treffende stukje uit en ver zocht u het in originali aan uwe lezers mede te deelen. Jl. Woensdag avond is onder de gemeente Staphorst in de Leijen, bij den landbouwer H. K., een vreeselijke brand uitgebarsten, men zegt door het omvallen van een baklamp, terwijl de eigenaar bezig was met een voer rogge op zolder te bergen. De man stortte naar beneden en werd aan arm en schouder zwaar gekneusd, zoodat hij het onheil moest aanzien, zonder hulp te kunnen bieden. Zijn vrouw sleepte hem met moeite uit het brandend perceel, gelijk mede haar ouden vader, die er evenwel nog weêr moet ingegaan zijn om geld of kleêren te redden, zooals men meent, doch dit met den dood heeft moeten bekoopen men heeft hem verbrand voor de kleêrenkist gevonden. Aan blusschen was geen denken, daar er totaal gebrek aan water in de slooten was; al het aanwezige vee, waar onder een paard, een vet varken, alsmede de geheele voorraad rogge, hooi, stroo, gereedschappen enz., is verbrand. De toestand van den eigenaar is allertreurigst; vrouw en kind loopen als radeloos rond. Eik jaar omstreeks dezen tijd heeft te Almelo een eigenaardige verhuizing plaats. Tal van jongeheeren van een bepaalden leeftijd „verkassen" dan van de Stad naar het Ambt, en zulks eenvoudig om geen schutter te worden. Gelijk men weet is er een gemeente Stad-Almelo en een gemeente Ambt-Almelo, maar een scheiding tusschen die beide gemeenten is nergens zigtbaar, de grensscheiding bestaat alleen in naam, liier loopt zij dwars door een huis of een tuin, ginds snijdt zij een stukje van een huis af. Vreemde gevallen zijn daarvan het gevolg, zoo zit men b. v. aan den dischde tafel met geregten staat in de Stad, de verbruiker zit in het Ambt. Niet zeldzaam is het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1