En^elasd. Duitschland. Denemarken. Spanje. Stoomvaart-Berig-ten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN^ ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Volgens sommige republikeinsche bladen zou Henri Rochefort zich op dit oogenblik te Genève bevinden. Te Parijs heeft men weder een nummer van la Lanterne ontvangen, ditmaal onder couvert of kruisband van het Londensche blad the Hour. De uitgever van la Lanterne kondigt in dit nummer aan, dat er eene microscopische uitgave van dit geschrift ter perse is, die zich zeer gemak kelijk door middel vau een vergrootglas laat lezen en die men met eene geregelde duivenpost naar Frankrijk zal doen overbrengen. De Panische conservative bladen dringen er bij vernieuwing bij het Gouvernement op aan om afdoende maatregelen tot wering van dit scherpe en gevaarlijke hekelschrift te verordenen. De bekende Fransche luchtreiziger Eugène Godard heeft jl. Maandag zijn 1086ste reis gedaan. Hij is des namiddags 6 uur van het plein van het stadhuis te Saint- Étienne opgestegen en 6 uur 50 min. te Firminy zonder schokken of ongeval nedergekomen. Hij heeft de buiten gewone hoogte van 1940 meter bereikt. Een telegram uit Parijs van jl. Donderdag aan de Times deelt als authentiek de volgende bijzonderheden mede betreffende gedachtenwisselingen, welke tusschen den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, den hertog Decazes, en den Duitschen gezant te Parijs, Prins Hohenlohe, zouden gehouden zijn. De eerste persoonlijke bijeenkomst geschiedde den 21 Julij jl., en bij die gelegenheid werden eenige ophelderingen in verzoenenden geest gewisseld. Den 26sten volgde daarop eene tweede bijeenkomst van officieusen en vertrouwelijken aard. Alstoen verklaarde Prins Hohenlohe, dat Duitschland hoewel dit in geenerlei opzigt de goede betrekkingen wenschte te verstoren en evenmin, gelijk in 1870, Frankrijks gevoeligheid op te wekken niet kon dulden, dat de door de Carlisten bezette provinciën nog langer de schouwplaats van barbaarsche handelingen bleven. Mogt Frankrijk hieraan niets willen of niets kunnen ver helpen, dan zou Duitschland tot diplomatieke stappen moeten overgaan, zich daarbij echter het regt voorbehoudende om eene vloot uit te zenden, ten einde de Carlisten te beletten, zich bij hunne bewegingen van het kustland te bedienen. Bij deze gedachtenwisselingen had Duitschland zorgvuldig alles vermeden, wat van gebiedenden of agres sieven aard kon zijn. Het Parlement werd gisteren gesloten. Bij die gele genheid werd eene boodschap van de Koningin voorgelezen, die hierop neerkomt, dat de relatiën met het buitenland vriendschappelijk zijn, en dat de invloed, uit die relatiën voorspruitende, bij voortduring zal aangewend worden tot handhaving van de aangegane verpligtingen en tractaten en tot het bewaren van den Europeeschen vrede. Hare Majes teit betreurt de woelingen in Spanje, en wenscht vurig naar het herstel van orde en vrede in dat land. Doch het zekerste middel om dit resultaat tot stand te brengen is, meent zij, onthouding van bemiddeling in de binnenlandsche aangelegenheden van een zelfstandigen staat. De kostbaarheden van den bekenden „claimant", den ontmaskerden pretendent naar den titel en de goederen van sir Roger Tichborne, zijn jl. Dingsdag te Londen, ten be hoeve der schuldeischers, verkocht. Een gouden remontoir horloge, met al de jongste verbeteringen en versierd met het wapen der Tichborne's, bragt 32 p. st. op; een nieuw modisch gouden horologe-ketting met medaillon 19 p. st eene meerschuim-pijp, zijnde een geschenk van het toenmalige Parlementslid Guildford Onslow, 30 shillings. De zilveren snuifdoos van den claimant, met het wapen der Tichborne's op het deksel gegraveerd, wekte zeer de aandacht. De verkooper deelde mede, dat zij in de gevangenis van Newgate geweest was en nog gevuld was met de snuif van den claimant. Op deze mededeeliug stormde men op den verkooper af om een snuifje, en spoedig was de doos ledig. Zij bragt 3 p. st. op, een gouden lucifersdoos 7 p. st.; een foudraal met tafelzilver 44. p. st., enz. De geheele ver zameling gold 157 p. st. Dr. Kenealy, de advocaat van den beschuldigde in het laatste Tichborne-proces, die bij de verdediging van zijnen cliënt alstoen herhaaldelijk, door aantijgingen tegen regters en getuigen, de regten der verdediging in hooge mate heeft overschreden, is thans door zijne medeleden uit het bestuur (the Bench) van de Londensche Broeder schap van Advocaten, waartoe hij behoorde (Gray's Inn), verwijderd, terwijl hem tevens, tot nader order, het regt is ontzegd om met de andere „Masters" van Gray's Inn aan de gemeenschappelijke tafel het middagmaal te ge bruiken. Dr. Kenealy heeft deze ondervinding aan zijne houding in het Tichborne-proces te danken, ofschoon hij thans veroordeeld is als redacteur van het blad the En- glishir.an, waarin hij verscheidene lasterlijke verhalen had doen drukken. Het proces Kullmann zal bij het geregtshof van Beneden-Frankenland worden behandeld in de vierde zittings periode voor gezworenen, die den 19 Oct wordt geopend. Tot president van het geregtshof is benoemd de heer Ludwig Haus, lid van het hof van appèl te Bamberg. De geneesheeren te Kissingen zijn hoogst tevreden over de uitwerking der badkuur op Prins Bismarcks ge zondheidstoestand, hoewel hij zich nog moet ontzien en rust houden. De kuur is spoedig ten einde en de nakuur in eene andere badplaats zal niet noodig zijn. Niet ver van Saarbrücken heeft men dezer dagen in een moeras het lijk van een Pruissisch artillerist ont dekt, die aldaar nu juist 4 jaren geleden gesneuveld moet zijn. De uniform was nog goed genoeg bewaard gebleven om te laten zien tot welk regiment de gesneuvelde behoord heeft. Te Dresden is den 2 dezer een eigenaardig congres geopend, en wel van kleermakers uit Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Zwitserland. Door den voorzitter Kuhn werd hulde gebragt aan Koning Albert van Saksen, door den president van het Dresdener comité aan Keizer Wilhelm. De te behandelen onderwerpen zijn: do leerlingen-kwestie, het vereenigingsregt en het credietwezen, de wetgeving op de beroepen en bedrijven, de gilden en de arbeiders-ver- eenigingen, de wijze van levering en de arbeid der ge vangenen. Aan het congres, dat vooral ten doel heeft den band tusschen patroons en werklieden te versterken, is een ten toonstelling verbonden, waar een keur van allerlei kleeding- stukken is te vinden. Z. M. de Koning van Denemarken is den 26 Julij te Thorshaven op de Faroër-eilanden aangekomen. De Koning was o. a. vergezeld door Prins Waldemar, minister Klein en den dichter Andersen en werd, toen hij aan wal stapte, met veel geestdrift ontvangen. De president van den gemeenteraad van 't stadje las een adres voor, maar naau- welijks had hij 't laatste woord gesproken, of hij viel dood neder, waarschijnlijk een gevolg van de agitatie waarin 't zeldzaam bezoek hem gebragt had. Men begrijpt dat dit geval een treurige schaduw wierp op het verdere van den dag. Men zou den 27 Thorshaven verlaten om den 30sten op IJsland aan te komen. Groote toebereidselen worden daar gemaakt om den Koning regt feestelijk te ontvangen. Vermoedelijk zal 's Konings eerste bezoek aan de Geyser worden gebragt, voor welk doel ruim tweehonderd paarden beschikbaar zijn gehouden voor den Koning en diens gevolg en elk IJslander hoopt, dat de Geyser niet alleen een dof gebrom zal doen hooren, maar dat hij het kokende water in dikke stroomen zal doen oprijzen. Gewoonlijk heeft dit laatste tweemaal 's weeks plaats, doch mogt de Geyser werkeloos zijn, dan weten de boeren wel een middel aan te wenden om de woede van een andere heete bron de Strokr op te wekkendaartoe werpen zij dan in de bran dende diepte een hoeveelheid turf en na verloop van tien of twaalf minuten hoort men in den Strokr een zwaar gerommel en als ware hij verontwaardigd op zulk een wijze te worden gevoed, werpt hij zijn tijdelijken last 70 a 80 voet in de hoogte. Gewoonlijk duurt dit tien minuten. De grootste hoeveelheid kokend water wordt, wat van zelf spreekt, opgeworpen bij de eerste losbarsting en als dan toevallig de zon schijnt, heeft men het prachtigste natuur tafereel, hetwelk men zich bij mogelijkheid denken kan. Van de Geyser wenscht men den Koning te geleiden naar Thingvellir, waar de oude „Alting" (vertegenwoor- diging) gewoon was bijeen te komen. Talrijke deputatiën zullen daar adressen komen aanbieden. Niet alleen zullen de verschillende steden en dorpen van IJsland daar ver tegenwoordigd worden, ook de hoogescholen van Noorwegen, Zweden en Denemarken zullen hunne afgevaardigden zenden. Tien duizend personen zullen daar bijeenkomenvoorzeker een goed aantal als men bedenkt, dat het geheele eiland geen 70,000 bewoners heeft en het reizen alleen te paard kan geschieden bij gemis van wegen en wel een bewijs, dat het nationaal gevoel op IJsland niet is uitgedoofd, wij zouden haast zeggen bevroren. Daar zal men bijeeukomen op een kale vlakte, waarop geen huis te vinden is, als men een of twee hoeven en een kerkje met kleine pastorie uitzondert. Alleen in het huis van den predikant kunnen reizigers onder dak komen, mits zij tevreden willen zijn met een klein vertrek de „logeerkamer," en dit is men al spoedig, wanneer er geen andere keus overblijft dan om in de open lucht te over nachten. Doch omdat men op IJsland niet alleen kan reizen en altijd vergezeld is van drie of vier personen, behalve een gids en een jongen voor de paarden, wordt van deze „logeerkamer", die maar een kleine bedstede heeft, weinig gebruik gemaakt, en men neemt dan liever zijn toevlugt tot de kerk. De kleine kerk te Thingvellir is echter ditmaal voor den Koning en zijn gevolg ingerigt, zoodat hoogstwaarschijnlijk vele der duizenden IJslanders den feestnacht onder den blooten hemel het hoofd zullen moeten nederleggen. Van Thingvellir is het plan om naar Reikiavik terug te keeren. Twee bals zullen in de hoofdstad worden gegeven, een aan de gasten en een aan de inwoners. De minister van Oorlog heeft met een groot Duitsch industriëel een contract gesloten tot levering van de com plete uitrusting voor 125,000 soldaten. De regter van instructie in zake den op generaal Prim gepleegden moord heeft 50 nieuwe beschuldigden gedagvaard. De Gaceta maakt eene door den minister Ulloa aan de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland gerigte circulaire openbaar betreffende de wreedheid, waarmede de oorlog van de zijde der Carlisten wordt gevoerd, die bewerende de christelijke godsdienst te verdedigen, brand stichten, plunderen en moorden. De Jason is den 12 Junij van Batavia te Sydney gearriveerd. De Java, van hier naar Batavia, arriveerde gisteren morgen tc Southampton. De Sumatra is gisteren van Batavia alhier aangekomen. De P. Galand is jl. Donderdag van New-York naar Botterdam vertrokken. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: L. Lange, schipper, weduwnaar van M. Bruin en P. Smit. H. Lastdrager, timmerman en E. Overing. J. Perdu, sergeant en J. Grondhout, weduwe van E. J. de la Ponteijne. G. Brouwer, melkverkooper en 0. Eormer. V. Spierdijk, aardewerker en G. Dogger. GETROUWDGeene. BEVALLENC. J. Vrijvogel, geb. Jansen, (Z.). T. van Meteren. geb. Buijs, (D.). J. M. Bischoff, geb. Poppe, (Z.). OVERLEDEN: J. Dol, 2 jaren en 6 maanden. S. M. Sterk, 8 dagen. Van 15 tot 31 Julij 1874. ONDERTROUWD: Jacob Krans en Grietje Koordes, wonende te Sint Maarten. Jan Pool en Geertrui van Megchelen, wonende te Sint Maarten. GETROUWD: Klaas Koster en Maartje Brouwer. GEBORENMargaretha, dochter van Comelis van der Oort en Margaretha van der Wielen. Egbertus, zoon van Pieter Slijkerman en Agnes Baart. Anna Cornelia, dochter van Dirk Kruit en Antonia Beukenkamp. Jacoba, dochter van Hendrik van Woesik en Gerarda Beemsterboer. OVERLEDENComelis, 4 maanden, zoon van Sijvert de Leeuw en Maartje van Eeten. Dirk Bakker, 46 jaren, echtgenoot van Jacoba Wartenharst. Levenloos aangegeven 1. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 15 Julij. Admiraal de Ruiter. J.L.Besseling. Batavia. 31 Julij. Adriana Johunna. W.BakkerHz. Suriname. 7 Aug. Batavia. D.J.Oepkes. Macasser,. 7 8 Aug. GerredinaWilhelmina.* E.W.Spier. Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 6 Aug. Cabieces. P.A.deSanmartin. Duink.&Goedk. Havana. 7 ii ChittiGattomo. E.Mortola. New-York. 7 u Berenice. H. Rutters. ZurMühlen&Co. Marseille. 8 u IdaGeertruida.H.vanMoerkerken. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Robin Hood. J. Hunter. Taganrog. Graan. ZurMühlen&Co. Galeed. M. Pearce. Nicolaiff. Tre Venner. J. Petersen. Helsingfors. Hout. Amons Co. Adjutor. H. Eriksen. Drammen. Fulmar. Th. Key. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Londesborough. E. Tritton. Seaham. van Vliet Co. Sumatra. J. Raison. Batavia viaSuez.Stukg.Hoogl.&v.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet;. cö 9 cn 9 bL -1 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zw. lOk. 757.31 - 3.10 18.9 - 1.2 0.72 Golvend. 8 8 z- 2„ 752.37 - 8.05 16.8 - 1.3 0.96 Slechtw. 8 12 zwtw. 5„ 750.94 - 9.48 18.3 - 1.8 0.87 weingolv Weêrsgesteldheid7Aug.l2u. Ligtbewolkt, winderig. 8Aug. 8 u. Digtbetrokken, regen. 8Aug.l2u. Losbewolkt, buijig. LATKBB BËRIGTEIV. De W. A. Scholten, van New-York 6 dezer te Brouwershaven gearriveerd. naar Rotterdam, is den Jl. Donderdag is te Amersfoort gevankelijk binnen- gebragt de heer R., secretaris van de naburige gemeente S., beschuldigd van het plaatsen van eene valsche hand- teekening onder een authentiek stuk, met het doel om zich ten nadeele van eene andere gemeente wederregtelijk gelden toe te eigenen. Op 't Heike te Tilburg zijn gisteren in 2 uren tijd elf huizen in de asch gelegd. Aan de Indische bladen werd dezer dagen het berigt ontleend, dat twee zee-officieren van het escader te Atsjin op Poeloe Bras op de jagt gegaan en sedert vermist zouden zijn. Uit een particulier schrijven, ons welwillend mede gedeeld, blijkt, dat dit berigt onjuist is. De bedoelde officieren, de heeren Clifford Koek van Breugel en Batteké, hebben een togt gemaakt om het terrein te verkennen rondom het bivak en de plaats te bezoeken, waar een vuurtoren zal worden geplaatst ten behoeve van de schepen die uit Europa door het Suez-kanaal naar Singapore en Japan of China gaan. Doordien de bedoelde officieren te veel naar het noorden hadden aangehouden, zijn zij verdwaald geraakt, maar den volgenden dag kwamen zij in het bivak terug. (N. Rott. Crt.) Granen, enz. 464 hectol. Tarwe f a 11 hectol. Rogge f 10,a 125 hectol. Gerst f 7,a 7,76; 44. hectol. Haver f 6,a 6,50; hectol. Boonen: Bruine f a fWitte f -,a -, Paardenb. f -,a -,16 hectol. Erwten: Graauwe f a Vale f 8,75 a 9,Groene f a Witte f a 10 hectol. Karweizaad f 18,50 ahectol. Mosterdzaad falles per hectoliter. 26 hectoliter Koolzaad f 10 a 10,50 per hectoliter. Kaas. 646 stapels; Kleine f 32,50, Middelbare f 34,Com missie f 33,laagste prijs f 18, per 50 kilogram. Vee. 2 Paarden f 80 a 9 Koeijen f 130 a 226; 15 nuchtere Kalveren f 12,a 17 69 Schapen f 12 a 26; 20 Lam meren f 8 a 14; 136 magere Varkens f 10 a 18; 162 Biggen f 3 a 5 7 Bokken en Geiten f 5a9 Kleine Bokken a-, Boter, f 0,85 a 1,per 0.630 kilogram.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3