Buitenland. ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. Frankrijk. Oostenrijk. Duitschland. Zwitserland. Stoomvaart- Berigten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. f a Hoofdbestuur waren uitgenoodigd. Zonder hoofdelijke stemming en onder luid applaus nam de vergadering echter het amendement der beide Amsterdamsche departementen aan. Een ander amende ment van diezelfde departementen, om te bepalen, dat de leiding van de algemeene vergadering niet kan worden toevertrouwd aan een voorzitter, buiten het Hoofdbestuur te benoemen, werd met 547 tegen 151 stemmen verworpen. Het departement Hoorn had voorgesteld art. 50 in dier voege te wijzigen, dat van de leden van het Hoofdbestuur de helft buiten Amsterdam woonachtig zal zijn; dit amendement werd met 485 tegen 287 stemmen verworpen. Een amendement om het quotum, dat nu is vastgesteld op hoogstens f 2, te bepalen op f 1.60, werd met 376 tegen 370 stemmen aan genomen. Het gehoele wetsontwerp wordt daarna met 681 tegen 54 stemmen aangenomen. De vergadering besloot daarna de prijsvraag uit te schrijven, bedoeld in het verslag door den algemeenen secretaris uitgebragt. Vervolgens kwamen eenige van de in de punten van beschrijving opgenomen voorstellen in behandeling en wel Voorstel van het hoofdbestuur, strekkende om gemagtigd te worden Namens de Vergadering, eenige deskundigen, buiten zijnen kring, uit te noodigen, om in overleg en zamenwerking met enkele leden uit het hoofdbestuur, in het algemeen de werking der schoolwetten van 1857 en 1863, en in het bijzonder het verband tusschen lager en middelbaar onderwijs te onderzoeken, en van hunne bevinding, zoodra mogelijk, een gedetailleerd rapport aan het Hoofdbestuur uit te brengenverder met de bedoelingom aan dit rapport, voor zooveel noodig aan de departementen medegedeeld, voorstellen te ontleenen tot zoodanige maatregelen als het belang van het onderwijs vordert.» Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen met deze wijziging, door het departement Haarlem voorgesteld en door het hoofdbestuur overgenomen, dat het verband tusschen het voorbe reidend lager en het middelbaar onderwijs zal onderzocht worden. Het departement Doesburg had voorgesteld de wenschelijkheid der oprigting van postspaarbanken uit te spreken, onder voorbehoud van later er op terug te komen. Hierop werd een amendement voorgesteld en aangenomen, bepalende dat het hoofdbestuur gemag tigd wordt eene commissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. Van het departement was een voorstel ingediend om f 3000 uit te trekken voor subsidiën aan zulke crèches (kinderbewaarplaatsen) welke het verdienen en ondersteuning noodig hebben. Besloten werd dit en de andere voorgestelde punten tot een volgende ver gadering uit te stellen. De vergadering is daarna na eene toespraak van den voorzitter en een warm woord van dank, hem door een der afgevaardigden voor zijn uitmuntende leiding toegebragt, gesloten. (N. v. d. D.) Tot plaatselijk geneesheer te Schagen is benoemd de heer C. S. Timmers, medicinae doctor en arts te Leiden. De 2de luit. bij het corps mariniers J. H. van Ouwerkerk is, op zijn verzoek, met den 15 dezer eervol ontslag verleend uit die betrekking, en is hij benoemd tot 2den luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië. De dagbladen berigten, dat maarschalk Bazaine in den nacht van Zondag op Maandag jl. van het eiland St. Mar- guérite zou zijn ontvlugt. De juiste bijzonderheden omtrent dit feit zijn nog niet bekend. Bazaine zou door middel van een touwladder uit het fort zijn ontkomen. Men onderstelt, dat hij vandaar op een schip kwam, hetwelk zich naar Italië begaf. Het Journal Officiel bevestigt bovenvermelde tijding in deze bewoordingen: „In den nacht van 9 op 10 dezer is Bazaine ontvlugt van het eiland St. Marguérite. De regering heeft voor gesteld een enquête in te stellen naar dat feit. Zij, die de ontvlugting zullen hebben bewerkt of vergemakkelijkt, zullen gestraft worden overeenkomstig de wet.» Naar aanleiding van Bazaine's ontvlugting vraagt de KI. Crt. in ziin politiek overzigt: „Was het den ex-maarschalk alleen te doen om uit de gevangenis te komen? Of moet men zijn vlugt in ver band hrengen met de Bonapartistische woelingen der laatste dagen? Dat zal misschien het onderzoek, of anders de tijd leeren. Bazaine zelf verliest, dunkt ons, door deze gebeurtenis het weinige min of meer tragische 't welk nog over zijn figuur verspreid was. Een man als hij moest niet gevlugt zijn en 't maakt zelfs een belagchelijken indruk wanneer men zich een man van zijn verleden, van zijn leeftijd en zijn corpulentie voorstelt, ontvlugtende langs een touw.» De kommandant van het fort St. Marguérite en de voor malige adjudant van Bazaine, Villette, zijn gearresteerd. DeheerEm.Castelar, die, naar men aanvankelijk meende, zich van Marseille regtstreeks naar Carlsbad zou begeven, is te Parijs aangekomen. Sommige Parijsche dagbladen leiden daaruit af, dat hij met eene zending bij het Fransche gouvernement belast is. In de vorige week was een zeker persoon, gekleed als een kok, met een wit buis en eene witte muts, naar den top van een der torens van Nótre Dame te Parijs geklommen. De zon verguldde de spitsen met haar stralen en met scherpe omtrekken kwam de figuur van dezen persoon tegen het luchtruim uit. Eene Engelsche familie hield juist op de Place du Parvis, in een open rijtuig, eenige oogenhlikken stil; een der heeren zag met een kijker naar de torens omhoog, gaf plotseling een schreeuw en wees naar de witte gedaante, die daarboven op den regtertoren stond. De dames gilden van angst. Alle voorbij gangers bleven staan en zagen naar de plek waar de man in het wit stond. Op dat oogenblik kon men duidelijk zien, dat hij zich de oogen met een zakdoek digtbond. Daarop sprong hij in de diepte. Hij viel naar den kant, waar zich de woning van den aartspriester bevindt. Het ligchaam van den ongelukkige raakte den tweeden omgang, bleef daar even hangen en viel toen op den grond voor de woning des aartspriesters neder. Geheel verbrijzeld werd het naar de Morgue gebragt. Geen enkel papier vond men bij den ongelukkigeslechts eene porte-monnaie met weinige stuivers. Hij scheen ongeveer 30 jaren oud en was van een krachtigen ligchaamsbouw. De Siècle verklaart dat het berigt omtrent de aankomst van Henri Rochefort te Genève op eene dwaling berust. Die publicist zelf heeft Londen niet verlaten, maar en deze omstandigheid heeft waarschijnlijk het in omloop zijnde gerucht doen ontstaan zijn secretaris Pain heeft zich naar Genève begeven om aldaar een uitgaaf van la Lanterne te besturen, die te gelijk met de Londensche het licht zal zien en strekken moet om het verschijnen van nadrukken te voorkomen. Te Nantes hebben de bakkersknechts het werk gestaakt. Onmiddelijk hebben de bakkers zich tot den kommandant van het garnizoen te Rennes gewend, met verzoek te mogen beschikken over al de soldaten die van het vak waren. Dat verzoek is ingewilligd, en de burgerij van Nantes ontvangt oudergewoonte haar versch brood, terwijl de werk stakers toekijken. De Parijsche Événement maakt melding van de vlugt naar België van een beambte van een voornaam huis te Purijs, die, na vijf-en-twintig jaren lang het volle ver trouwen zijner patroons bezeten te hebben, en wel in zulk eene mate, dat hem zelfs eenige jaren geleden, met de teekening der firma, aandeel in hare winsten was toegekend, eene som van 2 millioen fr. uit de kas van het huis ver duisterd heeft. De internationale zaadmarkt te Pesth is door 3000 personen bezocht. Namens het beursbestuur werd een oogstberigt medegedeeld. De opbrengst der tarwe in Oostenrijk en Hongarije wordt 5 millioer. centenaars hooger geschat dan die van het vorig jaar. Er zal 12 millioen cent. voor uit voer beschikbaar zijn van rogge en gerst zal ieder 3 mill. cent. kunnen uitgevoerd worden. De oogst van maïs levert goede verwachtingen, de haveroogst belooft middelmatig, er zal niet kunnen uitgevoerd worden. Keizer Wilhelm heeft jl. Vrijdag het bekoorlijk Gastein verlaten met de belofte er 't volgende jaar te zullen weer komen. Bij zijn vertrek werd hij levendig toegejuicht en door de dames met bloemen bestrooid. Men heeft opgemerkt, dat de grijze monarch een bijzonder hartelijk afscheid heeft genomen van vorst Auersperg, den Oostenrijkschen minister president. De badkuur van Bismarck is jl. Dingsdag afgeloopen de patiënt vertrekt eerstdaags uit Kissingen, naar men wil regtstreeks naar Berlijn. De brug over den Rijn bij Kehl, die men bij 't begin van den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 in de lucht heeft doen springen, is weder hersteld en voor het publiek ver keer in gebruik genomen. Den 1 dezer is de eerste trein over de brug gereden. Luidens de berigten uit Saarbruggen, heeft de inwij ding van het monument op den Winterberg, ter herinne ring aan den veldslag bij Spikeren, jl. Zondag met groote plegtiglieid plaats gehad. Tienduizend personen namen deel aan den feeststoet, die zich uit de stad naar den Winter berg bewoog, waaronder vele deputatiën uit de Rijn provinciën en uit Beijerenbij de laatsten bevond zich ook de Beijersche minister van oorlog. De kerkelijke wijdings rede werd uitgesproken door den Protestantschen geestelijke Zillisseu uit St. Arnual. Door den advocaat Böching uit Saarbruggen werd eene feestrede gehouden, waarna de regerings-president uit Trier een kabinets-order voorlas, waarbij de steden Saarbruggen en St. Johann, als erken ning harer vaderlandslievende houding in den oorlog van 1870/71, vergund wordt de Pruissische vaan in haar stads wapen te voeren. Volgens berigt uit Lucern van 5 dezer stond het met de doorborir.gswerken van den St.-Gothard als volgt: op 30 Junij was te Goschenen, noordzijde, de boring volbragt tot 1030 meter, te Airoio, zijde van Italië, 926 meter; te zamen 1656 meters. Gedurende Julij vorderde men van de noordzijde 94, van de zuidzijde 63 meter. Men acht die resultaten zeer voldoende. Het aantal werklieden wisselt af tusschen 1774 en 2076. De brief, waarbij de heer Loyson (vroeger pater Hyacinthe) zijn ontslag neemt als pastoor van het kerspel Genève, is aan den Stendenraad aldaar gerigt en van den volgenden inhoud: „Genève, 4 Aug. 1874. Mijnheer de president en mijne heeren! Tot in het diepst mijner ingewanden gehecht aan de Cathoüeke kerk, waarin ik gedoopt ben, waarvan ik de hervorming verlang en niet de omverwerping; overtuigd bovendien, door eene ervaring, die reeds langdurig genoeg was, dat de geest, welke in het liberaal-Catholiek streven van Genève heerscht, noch liberaal is in de politiek, noch Catholiek in de godsdienst, heb ik de eer u mijn ontslag in te dienen als pastoor van het kerspel dezer stad. Gelief, enz. (Get.) Hyacinthe Loyson, priester.» De Java, van hier naar Batavia, was den 9 dezer bij Wight. De Maas is den 10 dezer van Rotterdam te New-York aan gekomen. De Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, is den 10 dezer te Plymouth gearriveerd. De Tromp is den 25 Julij van New-York naar Rotterdam vertrokken. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: H. Visser, beurtschipper, weduwnaar van A. Groeneveld, wonende te Amsterdam en J. S. Koens, weduwe van L. J. Kassies. GETROUWD: H. Smit en M. van Schingen. H. de Wit en E. E. Olivier. P. Jongkees en A. C. Larsson. BEVALLEN: C. J Plugger, (Z.). E. E. Sluiter, geb. Selleger, CD.). A. Boll, geb. Eeltjes, (D.). OVERLEDENGeene. van 29 Julij tot 5 Augustus 1874. ONDERTROUWD: Jan Vlaming Bz. en Trijntje Beijers. GETROUWDKlaas van der Werf en Antje Eelman. Willem Verberne en Eolkje de Waard. GEBORENGerardus Johannes, zoon van Jacob Veenboer en Kaatje Verberne, wonende te Kralingen. Johannes Frederikus, zoon van Johannes Bernardus Ramler en Cornelia Spreeuw. Maarten Jan, zoon van Jacob Tanis en Cornelia Witte# OVERLEDEN: Geertje Brouwer, 4 maanden, dochter van Gerrit Brouwer en Tetje Boon. Van 1 tot 31 Julij 1874. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Albert de Wit en Aagje Kramer. Nau Mulder en Antje Wagemaker. GEBORENJan, zoon van T. Bakker en M. Slagwater. Anna, dochter van G. Luit en M. Ileijblok. OVERLEDENEllert Kaleveld, 15 jaren, zoon van P. Kalcveld en A. Bakker. Johanna Boersen, 15 jaren, dochter van K. Boersen en wijle T. Bleker. Dieuwertje Visser, 3 maanden, dochter van A. Visser en N. Rotgans. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeetj. ca 9 ca P bu Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. jj Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 wtz. 7k. 753.67 - 6.81 15.5 - 4.4 0.66 Golvend. 13 8 zw. 15 752.84 - 7.66 15.8 - 2.2 0.89 II 13 12 zw. 15„ 753.64 - 6.86 16.6 - 3.3 0.87 II Weêrsgesteldheid: 12Aug.l2 u. Ligtbewolkt, winderig. 13Aug. 8 u. Digtbewolkt, wind- en regenbuijen. 13Aug.l2 u. Losbewolkt, wind- en regenbuijen. Van 1 Aug. jl. tot heden viel er 68.2 millimeters regen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. Koning derNederl. A.G.M.Bruijns.Padang,enz. viaSuez Admiraal de Ruiter. J.L.Besseling. Batavia. J.H.Meijer. W.BakkerHz. D.J.Oepkes. K.Dekker. 25 Junij. 15 Julij. 28 Julij. 31 Julij. 7 Aug. 9 Aug. Livorno. Suriname. Macasser. Curaqao. Vaart. llerkoms'. Philadelphia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. 12 Aug. Irene. Adriana Johanna. Batavia. WilhelminaAgatha. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Binnenk. Sehip. Gezagvoerder. Cargadoor. 12 Aug. Marie. J. C. Marselis. v. Vliet Co. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Delft. W.J.van derMeer. Sundswall. Meerschaum. J.Hall. Seaham. Lady Anne. A. Rackley. Sunderland. Vesuvius. C. T. Geraud. Duinkerken. Lydia Skolfield. J.B.Forsaith. Bombay. Lading. Cargadoor. Hout. Duink.&Goedk. Steenk. II H Ballast. ZurMühlen&Co Katoen, van Vliet &Co. LATERE BERIGTEV. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram zou het schroefstoomschip Pontianak, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Commijs, den 13 dezer van Suez naar Aden vertrokken. Heden morgen is van hier naaar Willemstad terug gekeerd de 10 comp. 2de reg. vest.-art., die alhier de practische oefeningen heeft bijgewoond. Voor zoover bekend is zijn in den loop der week van 2 tot en met 8 dezer in deze provincie vier runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, en wel te Sloten. De Volksvriend maakte dezer dagen gewag van het vreeselijk vloeken van kadetten der marine. Naar aanleiding daarvan vindt men in de Amst. Crt. de volgende aanhaling uit het „Groot Placaetboeck.» Articul brief of te ordonnantie, op de discipline Militaire. In date den 13den Augusti 1590. Eerstelycken, De geene die den Name des Heeren ydelycken voert ofte die blasphemeert, zal voor de eerste reyse een. honorable amende doen, ende drie dagen in gevanckenisse te water ende te broot gestelt worden, ende voor de tweede reyse syn tonge met een gloeyende yser doorsteken, en voorts ghedevaliseert worden tot op zym hemde ende gebanne uytte Vereenichde Provinciën.» PER TELEGRAAF. Lammeren Paarden f a Ossen - a Stieren - a Gelde-Koeijen - 70al60 54 Kalf-Koeijen - 90a270 Vaarzen - a Hokkelingen - a 4 Nucht.Kalveren- 10a 14 Vette Rammen - a 400 Schapen - 14a 22 3 Bokken&Geiten - l$a 5 25 MagereVarkens - 8 a 14 25 Biggen - 2}a 4 30 Kippen c. 35 a 75 Eenden a Boter per kop - 80 al 00 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 - 300a310 Eend-Ëijeren a Vijf-en -1wintigj anige Echtvereeniging VAN JAN DE WAARD EN GEERTJE BUIS. Helder16 Augustus 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen. jüOüOOOOOOO^OLAOOOeoOUOQOQTIOOüOOriLlOLtOOO i

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3