Stoomvaart- Berigten. Burgerlijke Stand, tiemeenre Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. HOORNSeiiE MA11KT van HEDËnT A D VERTEIM TI N. 1. Er wordt ter tafel gebragt een ingekomen Provinciaal-blad, No. 43. Na voorlezing aangenomen voor kennisgeving. 2. De Voorzitter berigt, dat de gemeente-rekening, dienst 1873, 14 dagen ter visie heeft gelegen en dat geene bezwaren zijn inge komen. De heer Bruijn brengt, namens de Commissie tot onderzoek daarvan, rapport uit en adviseert tot goedkeuring. Dit voorstel in stemming gebragt, wordt de rekening over het vorige jaar met eenparige stemmen goedgekeurd, tot een bedrag in ontvang ad f 57877.441 en in uitgaaf ad f 57131.48, alzoo een batig saldo van f 745.96». 3. Aan de orde wordt gesteld de voordragt wegens periodieke aftreding van hh. Leden voor het Collegie van Zetters der directe belastingen, en wordt met algemeene stemmen besloten het volgende dubbeltal aan den heer Commissaris des Konings aan te bieden. De aftredende leden zijn de heerenW. Hillenius en IJ. Koppen en de heeren C. Blom en K. Mantje. 4. Wordt gelezen een rekwest van eenige schippers en visschers te Oosterend en Oost, inhoudende het verzoek aan den Raad, om in het belang der schipperij aan den Minister van Marine te kennen te geven, dut de vervanging van den toren te Oosterend voor een ijzeren baak niet wenschelijk zou zijn. De Voorzitter deelt naar aanleiding van het rekwest aan den Baad mede, dat de Minister van Marine, op aanvage van het Bestuur dezer gemeente, in den loop van dit jaar bij missive heelt beloofd den toren te Oosterend voor rekening van zijn departement te doen herstellen; dat onlangs van wege de regering een deskundige onderzoek heeft gedaan naar den toestand van dien toren, en dat vermoedelijk dat onderzoek heeft geleid tot het besluit om den toren niet te vernieuwen, maar in plaats daarvan een ijzeren kaap op te rigten, ofschoon daaromtrent nog geen officieel schrijven is ontvangen. Ilij stelt aan de Ver gadering voor om op nieuw aan den Minister te schrijven, en te verzoeken dat te toren te Oosterend worde hersteld. De heer Vlaming zegt, dat het vooral voor de groote scheepvaart van belang is, dat de toren als zeemerk worde behouden, en wenscht dat dit onder de aandacht van den Minister worde gebragt. De heer Dros acht het wenschelijk, dat al de gronden, door de schipperij aangevoerd, in het adres worden opgenomen. Na eenige discussiën wordt besloten het Dagelijksch Bestuur te magtigen overeenkomstig het voorstel te handelen, en daarbij gebruik te maken van de opmerkingen door de heeren Vlaming en Dros gemaakt. 5. Mededeeling van een rekwest van heeren voorzitters der Herv. en B. C. gemeente te de Cocksdorp, inhoudende verzoek om subsidie uit de gemeentekas tot herstelling van de begraafplaats aldaar. De Voorzitter brengt namens het Dagelijksch Bestuur prae-advies uit tot afwijzing van het verzoek, op verschillende gronden, en stelt voor aan de adressanten te kennen te geven, dat de gemeente geene zwarigheid maakt om grafregten te betalen voor lijken van die personen, welke tot de algemeene armen kunnen geacht worden te behooren. Na verschillende besprekingen wordt met eenparige stemmen overeenkomstig het prae-advies besloten. 6. Er wordt mededeeling gedaan van de sollicitatie van de heeren hulponderwijzers Huis, Hamaker, van Deinum en van der Ven, de beide laatste met bijzondere voorwaarden. Met algemeene stemmen wordt benoemd tot hulponderwijzer te Oudeschild de heer B. F. Huis, onderwijzer te Collendoorn, Ambt-Hardenberg. 7. De instructie tot regeling van het openbaar lager onderwijs in de gemeente wordt in behandeling genomen. De heer Mentz brengt namens de Commissie rapport uit, strek kende tot aanneming en goedkeuring van de gewijzigde instructie. De Voorzitter deelt namens het Dagelijksch Bestuur aan den Baad mede, dat door B. en W, eenige wijzigingen worden voor gesteld, waarvan hij na voorlezing der ontworpen instructie aan den Baad berigt geeft. Na eenige discussiën worden de verschillende wijzigingen door den Baad aangenomen, en de instructie, zooals die nu is gewijzigd, met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst. Na heropening der Vergadering wordt in behandeling genomen de regeling voor de opleiding van kweekelingen bij het lager onderwijs in de gemeente. De heer Mentz brengt, namens de Commissie tot regeling dezer zaak benoemd, rapport uit en stelt aan de Vergadering voor, om de regeling, zoo als die door de Commissie in overleg met den heer Schoolopziener en de Plaatselijke Schoolcommissie is ontworpen, aan te nemen. De Voorzitter zegt den heer Mentz dank voor het uitgebragt rapport, en brengt namens het Dagelijksch Bestuur prae-advies uit tot niet-aannemiug van het voorstel der Commissie, op grond van finanoiëele bezwaren. De heer Mentz zegt, dat die bezwaren niet van dien aard zijn, dat de Baad daardoor mag worden teruggehouden om eene zaak tot stand te brengen, die de belangen van het lager onderwijs ontegenzeggelijk krachtig zal bevorderen. De heer Keijser verklaart, dat hij zich niet kan vereenigen met het rapport der Commissie. De kosten van het lager onderwijs, nu reeds zoo aanzieidijk, zullen bij uitvoering der voorgestelde plannen nog aanmerkelijk stijgen, zonder dat het zijns inziens duidelijk is, dat de resultaten zoo gunstig beloven te zijn, als door den geachten rapporteur is aangevoerd. De heer K. Bakker kan zich mede niet vereenigen met het gevoelen der Commissie, althans wat de opleidings-klasse aan den Burg betreft. Hij meent echter dat men de belangen van het onderwijs zou bevorderen, indien men het voorstel van den heer hoofdonder wijzer Muller te Oudeschild wilde aannemen, die zich bereid heeft verklaard om, tegen vergoeding van f 25 voor iederen kweekeling, leerlingen voor het lager onderwijs op te leiden. Wanneer de verschillende onderwijzers in de gemeente het voorbeeld van den heer Muller wilden volgen, zou naar hij meent in de behoefte aan geschikte kweekelingen spoedig worden voorzien. De heer Dros verklaart geheel in te stemmen met hetgeen door den vorigen spreker is in het midden gebragt. De heer Zijm zegt, dat hij in de Vergadering der Commissie zijne bezwaren tegen de oprigting van opleidingsklassen heeft mede gedeeld, en dat hij voor zich niet overtuigd was, dat deze zulke gunstige gevolgen zouden hebben.als de meerderheid meende te kunnen verwachten. De heer Bruijn is niet voor de oprigting van opleidingsklassen, maar zou het verkieselijk vinden om, ingeval men zich meer geldelijke opofferingen ten behoeve van het onderwijs wilde getroosten, de tractementen van hoofd- en hulponderwijzers te verhoogen. De heer Westenberg betuigt zijn dank aan de Commissie voor de vele moeite, die zij zich ten behoeve van deze belangrijke zaak heeft getroosthij heeft het concept voor de regeling der opleiding van kweekelingen naauwkeurig gelezen en kar. zich met het beginsel, daarin uitgedrukt, zeer goed vereenigen; hij zal echter tegen de aanneming van het voorstel der Commissie stemmen, omdat hij zwarigheid ziet de gemeente jaarlijks met nieuwe uitgaven te belasten, terwijl de resultaten tamelijk onzeker zijn en in ieder geval niet dan na 4 of 5 jaar kunnen worden te gemoet gezien. Hij is daarom tegen de oprigting eener opleidingsklasse, maar zou het zeer wenschelijk vinden, indien het tweede hoofdstuk van het ontwerp voor de opleiding van kweekelingen door de hoofdonder wijzers werd aangenomen en toegepast op alle openbare scholen, en dus ook aan den Burg. Hij wenscht voorts, dat aan alle hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen in de gemeente werd te kennen gegeven, dat de Baad gaarne zal zien, dat zij pogingen aanwenden om kweekelingen voor het lager onder wijs op te leiden; voorts zon de Baad bij het toekennen van gratificatiën aan de verschillende hoofdonderwijzers in aanmerking kunnen nemen, wie al of niet langs dezen weg bevorderlijk wilde zijn aan de belangen van liet lager onderwijs. De Voorzitter zegt, dat het hem leed doet dat hij namens het Dagelijksch Bestuur een prae-advies heeft moeten uitbrengen tot verwerping van het voorstel der Commissie. Nadat in eene vorige Vergadering uitdrukkelijk was verklaard, dat liet personeel voor het geven van onderwijs op de scholen ontoereikend was; dat het lager onderwijs in deze gemeente dringend verbetering vorderde; dat de Raad niet mogt aarzelen daarvoor gelden beschikbaar te stellen en een Commissie tot onderzoek was benoemd, «meende hij, dat nu die Commissie een voorstel ter tafel bragt, waarmede de Raadsleden zich in beginsel vereenigden, hij mogt verwachten, dat dit voorstel meer sympathie zou verworven hebben. Hij betreurt het, dat men thans voor een betrekkelijk kleine jaarlijksche uitgave terugdeinst en zwarigheid maakt een maatregel ten uitvoer te brengen, die, zoo al niet dadelijk, toch voorzeker over weinige jaren de zaak van het lager onderwijs aanmerkelijk zou bevorderen. Hij herinnert, dat het algemeen erkend wordt, dat het openbaar lager onderwijs hier gebrekkig is door gebrek aan onderwijzers-personeel dat men de schoolgelden heeft verhoogd, gedeeltelijk om te voorzien in de groote uitgaven voor het lager onderwijs. De voorgestelde opleidingsklasse voor kweekelingen zal betrekkelijk weinig kosten en binnen weinige jaren door het opleiden van kweekelingen en hulponderwijzers in de bestaande dringende behoefte voorzien. De opleiding van kweekelingen bij de hoofdonderwijzers, zegt hij, zal voorzeker nog minder uitgaven vorderen, daar de ondervinding zal leeren, dat zich weinig geschikte leerlingen zullen opdoen, maar de toestand van het lager onderwijs in deze gemeente zal daardoor geenzins worden verbeterd. Op grond van een en ander zal hij voor het voorstel der Commissie stemmen. Na eenige discussiën en na voorlezing van een ingekomen missive van den Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, wordt eerst het geheele ontwerp tot regeling der opleiding van kweekelingen bij het lager onderwijs in stemming gebragt en met algemeene stemmen, behalve die van den heer Mentz en den Voorzitter, ver worpen waarna eenparig wordt aangenomen het beginsel, dat er, overeenkomstig het 2de hoofdstuk van het ontwerp der Commissie, eene gelegenheid zal geopend worden bij de verschillende hoofd onderwijzers tot opleiding van kweekelingen voor het lager onderwijs, zullende in de volgende Vergadering een nieuw ontwerp worden ingediend. Er wordt voorts, ingevolge het voorstel van den heer Westenberg, besloten, aan de verschillende hoofdonderwijzers kennis te geven van het gevoelen van den Baad omtrent de opleiding van kweeke lingen, zooals dit door hem is uiteengezet. De heer Westenberg verzoekt aanteekening in de notulen, dat hij in principe het voorstel der Commissie deelt, maar om finan- ciëele bezwaren tegen heeft gestemd. 8. Er wordt gelezen eene missive van den heer med. doctor J. Ensing. Er wordt besloten deze voor kennisgeving aan te nemen en het Dagelijksch Bestuur op te dragen in eene volgende Vergadering een voorstel aan den Raad te doen betreffende het tarief voor de visites, ter opname in de instructie. 9. Er wordt gelezen eene missive van hh. Brandmeesters aan den Hoorn, ten opzigte van den gebrekkigen toestand van de perspomp aldaar. Wordt in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders ten fine van onderzoek. 10. De heer Dros vraagteenige inlichtingen aan den Voorzitter betreffende de benoeming' van een nachtwacht te de Cocksdorp. De Voorzitter zegt, dat hij geen geschikt persoon heeft kuunen vinden, die voor de door den Raad bepaalde som de betrekkiug van nachtwacht aldaar wil vervullen. De heer Dros zegt, dat men dan het tractement kan verhoogen of bepalen, dat de benoemde bijvoorbeeld slechts acht maanden van het jaar behoeft dienst te doen. De heer Westenberg acht het, wegens het vergevorderde uur, wenschelijk deze zaak tot eeue volgende- zitting uit te stellen en den voorsteller uit te noodigen alsdan een voorstel te doen. De heer Dros verklaart zich daartoe bereid. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. De Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, was den 18 dezer bij Yarmouth, E. W. De Maas is jl. Vrijdag van New-York naar Botterdam vertrokken. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Dee, sigarenmaker en M. Faber. C. van Haaren, timmerman en N. Koomen. C. Schilp, bediende in 't hospitaal en W. Visser, wed. H. Wilner. L. Post, visscherman, weduwnaar van A. Ras en K. Flens. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. J. Mulders, geb. de Vries, (11.). N. Roosen daal, geb. Vermeulen, (D.). A. Krijnen, geb. Bommel, (D.). J. van der Veer, geb. Göttsche, (Z.). A. Blinkhoff, geb. Dekker, (Z.). C. Egberts, geb. Gomes, (D.). J. van Ewijck, geb. Kohier, (Z.). C. Verhoeven, geb. Koppejan, (Z.). E. Hagen, geb. Tholen, (D.). OVERLEDEN: J. Oeljee, 44 jaren. J. Kneutgen, 71 jaren. J. H. Koelman, 85 jaren. Van 1 tot 15 Augustus 1874. ONDERTROUWD: Klaas de Jong, 22 jaren en Stijntje Brouwer, 25 jareu, wouende te Petten. Cornelis Blaauboer, weduwnaar, 53 jaren, wonende te Wieringerwaard en Trijntje Brouwer, weduwe, 25 jaren. GETROUWD: Jacob Krans en Grietje Koordes. Simon Bregman en Antje Zwaan. GEBORENPietertje, dochter van Dirk Koster en Maartje Breet. Grietje, dochter van Elmert de Boer en Neeltje Otto. Aaltje, dochter van Heertje Delver en Autje Zeeman. Elisabeth, dochter van Cornelis Pz. Keijzer en Trijntje Bruin. Trijntje, dochter van Gerrit Smit en Bregje Tijm. OVERLEDEN: Jan Borst, 36 jaren, echtgenoot van Grietje Koster. Fulps Nobel, 68 jaren, weduwnaar van Elisabeth Kossen. Aaltje, 7 dagen, dochter van Heertje Delver en Antje Zeeman. Pieter Simon, 2 maanden, zoon van Jan Frederik Bon en Sara Holterman. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Aug. 22 Aug. LouisAugustCoustantijn. K.Visser. Batavia. 21 Aug. 21 ,i Singapore. E van Geldorp. Suriname. 13 Aug. 22 Vesuvius. O. T. Geraud. Middell.Zee 22 Aug. Aker. J. Orum. Amerika. Augustus. 1 |j «Mfl Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nno. 6k. 773.55|tl2.89 16.8 - 2.6 0.62 weingolv 22 8 nno. 0.4„ 773.53jfl2.S5 15.2 - 2.2 0.75 Vlak. 22 12 no. 0.6„ 773.26jfl2.58 16.8 - 2.5 0.72 1/ Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms1. 21 Aug. EduardWauerlund.*G.C,Segeburtt.ZurMühlen&Co.New-lrork. Masteloos door aanzeiling van af Dover gesleept door de Engelsche stoomboot Anglina. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Acklington. W. Robson. Charlestown. Steenk. v.d Brugh&Co. Newcastle. ZurMiihlen&Co. Sundswall. Hout. Blikman Co. Riga. n van Vliet Co. Borgo. i, Chip (base. T. Reed. Westfriesland. M. Thomasz. Christiane. N. Isacksen. Augenicta. G. Visser. Eensgezindheid. S.J.Seinstra. Riga. Vestalindeu. B.Christiausen. Chvistiania. Baltimore. W. de Wijn. Riga. Christiane. A. Schjervig. Sandviken. J. Hansens. Lovisa. Thorvald. M.Christensen. Nerva. Amons Co. WilliamMackennon.M.v.Emmerik. Batavia viaSuez.Stukg. deVries&Co. Weerkundige Waarnemingen te lleldei (Landskeet) Weersgesteldheid2lAug,12 u. Ligtbewolkt., winderig, mooi. 22Aug. 8 u. Plelder, ligtbewolkt, mooi. 22Aug.l2u. Helder, ligtbewolkt, mooi. Te Aalten ging een 13jarige jongen buskruid halen voor eenige jongelieden, die naar den vogel schoten. Hij rookte onderweg een sigaar. Daar viel vuur af en dit stak het buskruid in brand, waardoor de knaap duchtig geschroeid werd en welligt levenslang blind zal blijven. ALK MA A ESC HE M ATIKT VAN G1 STEK EN. Granen, enz. 572 hectol. Tarwe f 11,75 a 238 hectol. Rogge f 8,50 a 9,— 314 hectol. Gerst f 6,25 a 8,50; 474 hectol. Haver f 5,— a 6,1 hectol. Boonen: Bruine f 11,- a f Witte f -,— a -, Paardenb. f -,a -,lllhectol. Erwten: Graauwe f a Vale f 9,a 10,Groene f a Witte f a 33 hectol. Karweizaad f 19,25 a30 hectol.Mosterdz. f 16,al8,alles per hectol. 71 hectoliter Koolzaad f 10,50 a 11 per hectoliter. Kaas. 607 stapels; Kleine f 32,50, Middelbare f 35,25, Com missie f 34,25, laagste prijs f 18, per 50 kilogram. AT/KMA ABSCHE MANKT. VAN HEDEN. Vee. 4 Paarden f 45 a 125; 8 Koeijen f 110 a 225; 11 nuchtere Kalveren f 12,a22; 136 Schapen f 11a 4867 Lam meren f 9 a 18; 248 magere Varkens f 15 a 27380 Biggen f 5 a 650 3 Bokken en Geiten f 3a5 Kleine Bokken f -,a-,— Boter, f 0,90 a 1,— per 0.630 kilogram. PER TELEGRAAF. hectoliter Tarwe ii E gge f 11,a 12,per hectoliter. 120 Gerst Haver Witte Erwten - Groene dito Graauwe dito - Vale dito Bruine Boonen - Witte dito - Paardenboonen - 7,50 6,25 7,— a 5,25 a a 18,— a 15,— a 16, 11—, a 13,— a a a 1, Mosterdzaad - 17,— a 17,25 11 11 Karweizaad - 19,— a 19,12» n 23 stuks Paarden - 75,— a230, per stuk. 7 11 Koeijen -130,— a200, 11 530 11 Schapen - 20,— a 34,— 11 11 Lammeren a 11 12 11 Kalveren - 10,— a 22,— 11 25 11 Varkens - 10,— a 16,— 11 4 n Zeugen - 25,— a 39,— 11 355 11 Biggen - 2,— a 6,— 11 7500 11 Kip-Eijeren - 3,10 a 3,20 per 100 II Eend-Eijeren - a 11 2000 kop Boter - 0,625a 0,70 per kop. Handel vlug. Bevallen van een Zoon, Mevrouw J. YAN EWIJK KöHLER. Nieuwediep, 21 Augustus 1874. Bevallen van eene Dochter E. HAGEN, geb. THOLEN. Nieuwediep, 20 Augustus 1874. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 27 jaren, mijn geliefde Echtgenoote LIEFJE DE RING. Amsterdam, 18 Augustus 1874. P. C. RIJNBOUDT. Mede uit naam der Familie. Voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van hun Dochtertje J O H A N N Abetuigen ondergeteekenden hunnen dank. Sliedrecht, 21 Augustus 1874. J. W. VISSER, Luit. ter Zee. C. M. VISSER—VISSER. De ondergeteekenden bedanken Familie, Vrienden en Bekenden voor de belangstelling, ondervonden bij het over lijden van hunne geachte Tante, Mejufvrouw M. DIJKERS, Weduwe D. A. KUNST. Helder, 23 Augustus 1874. A. CUIJPERS. M. CUIJPERS—BREEBAART.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3