1874. N°. 102. Woensdag 26 Augustus. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. n. HELDERSUIIE EV NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingbdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65 Prijs der Adverteatiën Yan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Kikt'ii Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op Baandag 31 Augustus 1874, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Aanbieding begrooting, dienst 1875. De Burgemeester, D. C. LOMAN. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Augustus. Zr. Ms. schroefstoomschip Palembang arriveerde den 31 dezer te Gibraltar. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het departement van Marine ingekomen berigt, is het opnemingsvaartuig Hydrograaf, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. jhr. T. E. de Brauw, te Suez teruggekeerd, na, in de Golf' van dien naam, aan den grond te hebben gevaren. In het drooge dok aldaar onderzocht en zonder schade bevonden zijnde, zou het schip, na den kolenvoorraad aangevuld te hebben, verder zijne bestemming opvolgen. De 23ste verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Met behulp van een duiker zal men thans het op de Laan gestrande barkschip Carln Johann trachten zooveel mogelijk te kalifateren. Men vermoedt bij een goed vloed getij het schip wel te kunnen afbrengen. Met het stoomschip William Mackinnon, zijn jl. Zaturdag o. a. alhier aangekomen de 1ste luitenant Cumfurius van het O.-I. leger, die in Atsjin beide zijne oogen heeft ver loren, en een sergeant van dat leger, die daar een zijner oogen heeft moeten missen. In zake den aangeranden koopman lekt niets uit. De politie heeft onvermoeid, doch te vergeefs, naar de Tentoonstelling van Zaanlandsche Oudheden en Berkwaardigheden. bevestiging der aanranding gezocht. Over dit geval ligt een geheimzinnig waas. De instructie in zake de gedeeltelijke bemanning der j stoomboot Sumatra heeft geleid tot hunne invrijheidstelling. Er zijn geen termen gevonden tot beschuldiging. De vischvangst was in de afgeloopen week zeer voordeelig en de aanbrengst alhier aanzienlijk. Ter afslag kwamen 37,800 tongen, 38 groote tarbotten, 1000 roggen en 72 wigtjes kleine schol. Niettegenstaande de groote hitte, waren de prijzen hoog. Een kotter bragt circa 60 manden scharren en scholletjes aan, waarvoor hij eene flinke besomming maakte. Gisteren waren wij in de gelegenheid het ijzeren stoom-pleizierjagt Excelsior, onlangs op de fabriek van den heer mr. Ch. Bosch Reitz gebouwd, te bezigtigen. Lang 43, breed 7 en diep 7 Engelsche voeten heeft het met een diepgang van 4 voet een uitmuntende machine (locomotief ketel) met hoogen druk, van nominaal 5 paardenkrachten. De heer mr. Bosch Reitz heeft het tot eigen gebruik be stemd. Jl. Zondag deed het een proeftogt naar Alkmaar, die in alle opzigten uitnemend slaagde. De werkzaamheden van de commissie van enquête naar den toestand der koopvaardijvloot zijn geschorst tot den 31 dezer, alsdan zullen de verhooren der deskundigen hervat worden om voort te duren tot den 20 September. De heer P. Tegelberg, directeur van de Maatschappij Nederland alhier, werd jl. Zaturdag gehoord. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Ooster en Wester-Blokker door den heer A. A. van Meurs, pred. te Oosterdijk. De predikant bij de Duitsch-Evangelisclie gemeente te 's Hage, de heer ds. Quant, heeft een beroep naar Berlijn ontvangen en aangenomen. Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland hebben den 11 dezer aan de waterschapsbesturen van dit gewest eene circulaire gerigt, waarin gezegd wordt, dat het in oorlogstijd wenschelijk kan zijn, tot het stellen van militaire inundatiën gebruik te maken van bestaande polder gemalen, die in dat geval daartoe vooraf moeten geschikt zijn gemaakt en dat de minister van Oorlog er uit dien Wij spraken van verrassingen, den bezoekers der tentoonstelling door de commissie bereid en noemen als zoodanig de nabootsingen van den „kralentuin" en van een Zaanlandsche kraamkamer. De kralentuin vinden wij zoodra wij den trap opgestegen zijn, en doet ons oog met welgevallen rusten op de frissche bloemen, waartusschen beeldjes in ouderwetsch costuum geplaatst en eenige perkjes zorg vuldig en sierlijk bevloerd zijn met blauwe en witte koralen. Kralentuinen zijn niet Zaanscli van oorsprong: zij behooren tot den vóór lf a 2 eeuwen gehuldigden stijl en zijn in het buitenland nog niet ten eenenmale vreemd; maar in onze streken is die te Zaandijk, nevens eene andere te Broek in Waterland, de eenig over geblevene en als eene Zaanlandsche zeldzaamheid bekend geraakt. Om de kraamkamer voortestellen is een geheel vertrek van het raadhuis vervormd, of wel het nieuwe door het oude aan het oog onttrokken. Verbeeldt u: een tegeltjes-schoorsteen met wijden hoogen, schotels dragendeu mantel, blauw geverwden zolder, eiken houten schotwerk, waarin gebeeldhouwde kastdeuren en eene bedstede, en denkt u deze betimmering aangevuld met een linnenkast, een hangklok met hekje voor den vrijen val der peervormige looden, een grooten Statenbijbel op lessenaar, enkele stoelen, een gebeeld houwde stoof, koperen haardgereedschap, dat de zindelijkheid der Zaansche vrouwen schijnt te verkondigen, beddepan, fraaien spiegel met glazen armblaker, kamerstoffer, Spaansche rietmatten op den vloer en voor de bedstede de wieg, waarop de luiermands-artikelen ten toon liggen 1 Dat alles, 100 a 200 jaren oud maar uitstekend onderhouden, vormt een schilderachtig intérieur, dat men noode verlaten kan, als verwachtte men dat een paar lang gestorven Zaanlanders hun graf verlaten en dit vertrek weder bevolken zouden. Hoe kloek en breed die lieden er uitzagen toonen tal van por tretten, enkele in teekening, meerdere in gravure, vele in schilderij, burgemeesters, kooplieden en groenlandsvaarders, hunne vrouwen en kinderen voorstellende. De door de Bray geschilderde en door den neer P. de Lange te Westzaan ingezondene en die van de familie Brat, door A. Molenaar gepenseeld, trekken inzonderheid de aandacht. Wilt gij meer van hunne kleeding weten beschouw dan de aanwezige poppen en de verschillende kleedingstukken, waarvan een groot deel door den heer B. H. van Vleuten te Wormerveer is ingezonden, smaakvol tentoongesteld achter een glazen pui als de uitstalkast van een modewinkel. De vrouwenkleederen hebben de overhandrokken en jakken of kassekienen, rijglijven en kroplappen, kappen en floddermutsen, kapers en muilen, alles uit de vorige eeuw en veelal van zijde en damast, zijn in grooter getal aanwezig en geven met de elders tentoongestelde sieraden van edel metaal den indruk, dat de vroegere Zaansche mode zeker meer bestendig dan de tegen- j woordige, maar verre van goedkoop was. Ter vergoeding van het j geringer aantal mannenkleêren prijken er echter een beddejak en oen slaapmuts voor een bruidegom. Hoe alleusierlijkst de muts ook gebloemd is, beklaagt men den ongelukkigen man, die zich met dit moois moest tooienen was het, om er alle eer van te hebben, misschien gebruikelijk, dat de jonge man een uur met beddejak en slaapmuts te pronk moest zitten, alvorens hij zich met zijne egaê te rust mocht begeven, dan zouden wij ons tot het diepste medelijden geneigd gevoelen. Wat de middelen van bestaan der oude Zaankanters waren, toont de tentoonstelling op verschillende wijze. De walvisch- en robben vangst en de daarmede in verband staande traankokerij schijnt wel den voorrang gehad te hebben, blijkens de vele afbeeldingen van schepen voor de groenlandsvaart, vooral geschilderd door Jochem de Vries en J. Zwaardemaker, en andere daarop betrekking hebbende voorstellingen en voorwerpen, zooals baleinen, sierlijk gesneden doozen, messcheden van robbevel met zilver gemonteerd, walrustanden en harpoenen, de eenige wapenen welke wij behoudens een vaandel van liet vliegende legertje van Zaandijk (want de Zaanlanders deden druk mede in de dagen der patriotten en prinsgezinden) - tentoongesteld vonden. In 1697 behoorden dan ook van 117 groenlandsvaarders twee derde aan Zaansche kooplieden. Avonturen, op tochten naar het noorden ondervonden, werden zorgvuldig voor de vergetelheid bewaard. Zoo liet Cornelis Gerrits Jongkees, die door een beer aangerand maar gelukkig ontzet werd, dit voorval in steen uitbeitelen voor zijne woning te Zaandam. Het huis i9 in 1836 verbrand en de gedenksteen, in stukken gebroken, voor ballast in een vaartuig gebruikt. Maar op de tentoonstelling vinden wij,behalveafteekeningen van den steen en van het huis, een geschilderd portret van Jongkees, 2 schilderijen die zijn avontuur voorstellen, en bovendien eene sleede, een kinderwagen, 12 wijnglazen en een zilveren cachet waarop het door het penseel of de graveerstift is afgebeeld. De groenlandsvaart, de buitenlandsche handel en de haringvisscherij voedden den scheepsbouw aan de Zaan, zoodat er in 1708 niet minder dan 306 schepen en vaartuigen op de verschillende werven in aanbouw waren. Tal van afbeeldingen en modellen getuigen daarvan. Aan de Voorzaan kouden al de werven voor de buiten landsche vaart geen plaats vinden, wel aan de Binnenzaan, maar de te kleine sluis in den dam der rivier belette de afgetimmerde schepen naar buiten te brengen. Wat nood! De flinke Zaandammers wisten raad en tilden ze over den dam heen, gelijk u de beide schilderijen van den Overtoom te zien geven. Al eerder waren te Wormer de scheepsbeschuitbakkerijen in bloei in 1648 telde men er niet minder dan 150, welker werkzaamheid, ten einde brandgevaar te voorkomen, geregeld werd door het klok gelui van den nog bestaanden beschuitbakkerstoren. Of de beide tentoongestelde beschuiten werkelijk tot het oude Wormer fabricaat behooren, zouden wij niet durven verzekeren. Molens waren al van oudsher, even als nu, de hoofdelementen der bedrijvigheid aan de Zaan, waar, zooals wij weten, de eerste houtzaagmolen „de Juffer" werd opgericht. Zoowel deze als andere houtzaag-, olie-, pel-, papier- en verfmolens vindt gij in massa afgebeeld, hetzij in schilderij, hetzij op allerlei huishoudelijke voor werpen. Benige zijn ook in model vertegenwoordigd, enkele in stopflesschen opgesloten, een kunstwerk waarvan het geheim ons niet geopenbaard is. Te Wormer bloeit thans de groote papierfabriek hoofde prijs op stelt, telkens wanneer soortgelijke gemalen gesticht, of aan bestaande belangrijke herstellingen uitge voerd worden, daarvan kennis te dragen, ten einde met de daarbij betrokken besturen te overleggen omtrent bet inrigten dier werktuigen tot bet voorschreven doel. Gedeputeerde j Staten hebben mitsdien de waterschapsbesturen verzocht om bij stichting of vernieuwing van poldergemalen, binnen den kring van het waterschap gelegen, daarvan aan den minister van Oorlog ten spoedigste kennis te geven. Ten gevolge der lage prijzen die men voor het vee en de wol te Texel kan verkrijgen, rekent men dat er minstens f 150,000 minder over dit eiland zal worden ontvangen dan in het vorige jaar. Zooals bekend is, vereerde Z. M. de Koning Alkmaar ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van haar ontzet, op 8 Oct. 1873, met een bezoek. Onder een aantal stukken betreffende het beleg, door Z. M. bezigtigd, trok inzonderheid 's Ivonings aandacht de brief, tijdens de belegering dooi den stadstimmerman Maarten Pieterszoon van der Mey in een polsstok verborgen, aan Sonoy overgebragt, en Z. M. uitte den wensch, dat van dit merkwaardig stuk eene photografie zou worden vervaardigd. Aan dien wensch is voldaan en de uitvoering is opgedragen aan den heer J. de Haas, photograaf aldaar, die zich uitstekend van zijne taak heeft gekweten. De tamelijk uitvoerige brief is geschreven op een strookje papier, breed 0.04 en lang 0.207 el. Ook onder het rundvee van den veehouder H. Mulder, te Heilo, heeft zich het miltvuur voorgedaan. -Jl. Zaturdag avond werd te Amsterdam in de groote Parkzaal een zeer druk bezochte „meeting" gehouden van werklieden, belegd door het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, ten doel hebbende adhaesie uit te spreken aan het plan van burgemeester en wethouders om, door liet beschikbaar stellen eener som van f 1,800,000, aan een vereeniging van particulieren de middelen aan de hand te doen tot bet bouwen van woningen voor arbeiders. Een adres aan den raad, ter ondersteuning van het voor stel van B. en W., werd goedgekeurd en dien avond reeds door ruim 1650 personen onderteekend. Het zal tot heden avond op verscheidene plaatsen ter teekening liggen. van den lieer van Gelder, de papiermolens aan de Zaan zijn echter te niet gegaan; eenige boeken papier, ter tentoonstelling aanwezig, stellen ons in staat over de deugdzaamheid van het oude fabricaat te oordeelen en de watermerken te beschouwen. Een exemplaar van den catalogus is op dergelijk oud Zaansch papier gedrukt en den Koning aangeboden. Andere takken van nijverheid, zooals de roldoekreederij (zeildoek weverij), haremakerij enz. zijn weder door andere voorwerpen ver tegenwoordigd, waarbij wij ons echter niet mogen ophouden. Slechts een woord nog over de uurwerkmakerij. Behalve verschillende hangklokken, die zich wat sommige betreft door eigenaardigen vorm onderscheiden, vindt men op de tentoonstelling ook een staand horologie, zooals er in onze steden in menig voorhuis wordt aan getroffen, en men vraagt waarom ook dit hier aanwezig is. Maar bij opmerkzame beschouwing bespeurt men, dat zoowel dit als de andere uurwerken Zaanlandsch fabricaat en tot tegenwoordigheid volkomen gerechtigd zijn. De rijkdom aan wateren in de Zaanlanden en het eerst in onze eeuw opgeheven gemis van behoorlijke rijwegen, maakten de bewoners van jongs af met het water vertrouwd, tot goede zeilers en roeiers en 's winters tot vlugge schaatsenrijders. Wat voor een deel I noodzaak was werd voor een ander deel vermaak. Men zie slechts de fraaie modellen van jachten en boeiers met keurig gestoffeerde, van alles voorziene kajuiten, en het niet minder fraaie model van een tentjachtje een glazen kamertje op een sloep waarin de dames gingen spelevaren en waarmede zij zich ter kerk of ten bezoek lieten brengen; cn de sleeden hier toogen genaamd keurig met beeldhouwwerk versierd en beschilderd, o. a met dé ouderlievende daad van Lambert. Meliszwaarmede men zich over sneeuw en ijs liet vervoeren. Berm aan boord en ferm op de schaatsen, hoe sneller hoe liever en hoe grooter de pret, ferm ook hij den beker. Sapperloot, of die wakkere en levenslustige Zaan kanters van vroeger dagen ook pooien konden! Let eens op die menigte van roemers en bocaleh, van kolossale hompen op de tentoonstelling, met zinnebeeldige figuren, met opschriften en versjes versierd, die getuigen hoe men het welvaren dronk van personen, zaken en instellingen, van de dorpen, van het Land, van den Stad houder, van de Bataafsche vrijheid, van de walvischvangst, de 1 scheepvaart, den handel, de nijverheid enz. Op den beker van de commandeurs der Zaandamsche brandspuit no. 3 staat te lezen; Als plicht on9 roept in nood van Brand Biedt elk door trouwe hulp, zijn Hand; Wij durven 't grootst gevaar trolseeren Elk roept: „daar is geen beter spuit, Die 't woên der vlam zoo schielijk stuit, Als No. 3!"Gezondheid Ileerenü Dorstig wordt men hij het zien van al die wijn- en bierglazen, die zoo dapper gebruikt zijn, dorstig zelf9 nog bij 't beschrijven; daarom, tot een volgende keer. In het vorige nummer stond: hoe precies ook. De lezèr zal wel begrepen hebben dat bedoeld werd: hoe precieus ook.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1