DE TOELAST THUIimi ADVERTENTIE N. Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. 285ste STAATS-LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Door den president wordt daarna herinnerd, dat er in de vorige algemeene vergadering is gesproken van het plan tot stichting eener crediet-vereeniging. Hij deelt echter mede, dat het is gebleken hoe hoogst moeijelijk het is voor zoodanige vereeniging bij de Hooge Regering erkenning als regtspersoon te verkrijgen. Het is daarom dat, met het oog op de wenschelijkheid van zoodanige inrigting ter bestrijding ook der verderfelijke gewoonte van het borgen, wordt voorgesteld de oprigting eener spaarkas, waaruit grootere of kleinere sommen tegen matigen interest kunnen geleend worden. Die interest zou dan zijn 2 pCt. voor 3 maanden, 3 pCt. voor 6 maanden, 4 pCt. voor 9 maanden en 5 pCt. voor 1 jaar. Het reglement voor die op te rigten vereeniging zal ontworpen en later medegedeeld worden. Eindelijk wordt door den heer J. C. de Buisonjé, namens de commissie van toezigt, rapport uitgebragt nopens de door haar onderzochte rekening en verautwoording van den penningmeester. Zij heeft de boeken en bescheiden in volkomene orde bevonden, hare goedkeuring verleend en de verantwoording onderteekend. De vergadering wordt hierop gesloten. Aan den heer C. Kijsper of Keijsper, gewezen hulponderwijzer te Alkmaar, is een pensioen verleend ad f 233 's jaars. Met 6 Sept. a. s. worden de navolgende benoemde adelborsten lste kl. geplaatst, als: aan boord van het ramschip Buffel P. C. de Winter en H. M. la Chapelle; aan boord van het raderstoom schip Valk H. F. Steinmetz en W. Wijers; aan boord van het wachtschip alhier J. B. Snethlage en J. M. Noorduijn; aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis J. C. Cremer, H. van Assen delft de Coningh en P. A. R. Hennequin. De luitenant-kolonel J. Schrpver, van het 5de reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De kapt. der infanterie J. G. Buhler, van het 7de reg. infanterie, is op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 1080.'s jaars. Benoemd bij het 7de reg. infanterie tot kapt. 2de kl. (naar ouderdom van rang), de lste luit. H. D. A. Götz, van het 8ste reg. Oost-Indib. Benoemd: tot ingenieur lste kl. voor het vak van scheepsbouw in Neêrl.-Indië, de ingenieur 2de kl. voor dat vak J. L. von Leschen, met bepaling, dat hij gedurende zijne afwezig heid naar Nederland zal worden gevoerd als met verlof; tot 2den machinist bij de gouvernements-marine de machinist-leerling lste kl. bij dien tak van dienst G. Hagenzieker. Bij Zr Ms. besluit van 3 dezer zijn gunstige bepalingen vastgesteld voor onderofficieren van het leger, die zich op nieuw voor de dienst willen verbinden. Dit besluit moet strekken om het incompleet van het kader bij de korpsen te verhelpen. Een verdienstelijk onder officier, oud minstens 24 en hoogstens 36 jaar, zich op nieuw voor den tijd van 6 jaar verbindende, ontvangt eene gratificatie groot f 600, waarvan f 100 onmiddelijk wordt uitbetaald, indien zulks verlangd wordt. Het geheele bedrag of het resteerend gedeelte wordt gestort in het fonds der onderofficieren, om later bij 't ver laten der dienst of bij bevordering tot officier te worden uitbetaald met de verschenen rente (interest op interest). Ingeval van over lijden wordt voor elk der vervulde dienstjaren der nieuwe ver- bindtenis aan de erfgenamen een zesde van het geheele bedrag uitbetaald. Dit besluit is niet van toepassing op hen die den titulairen graad van onderofficier bezitten, noch op hen die behooren tot de eerste klasse van den wetenschappelijken cursus voor de opleiding tot officier, noch op de meesters-werklieden bij de corpsen. Het is in werking getreden 1 Augustus jl. Het Journal de Bruxelles van 22 dezer meldt, dat liet prachtige kasteel des Amerois, de zomer-residentie van den graaf van Vlaanderen, door brand is vernield. Tegen 's namiddag 121 uur begon de brand in een schoorsteen op de derde verdieping, waar ook de vertrekken der prinses zijn. Alle mogelijke hulp werd onmiddelijk aangebragt doch was ontoereikend. Het dak stond dadelijk in vlam. De wind was ongunstig. Van het meubilair heeft men nog het een en ander kunnen redden. De Economiste Frat^ais behelst een artikel over de vleeschprijzen. Daarin wordt betoogd, dat de prijzen van het slagtvee sedert het laatst van April bijna 40 percent gedaald zijn. Hadden de vleeschprijzen daarmede gelijken tred gehouden dan moest een kilogram vleesch, dat in April een gulden kostte, in Julij voor 60 cents te krijgen zijn geweest. Maar de slagters hebben het vleesch op nage noeg de oude prijzen weten te houden en het publiek is eerst zeer laat tot het inzigt gekomen, dat het om den tuin wordt geleid. Toen het dit bespeurde, is wel eene groote beweging ontstaan en heeft deze in sommige gemeenten tot de oprigting van onderlinge slagtmaatschappijen of tot de vaststelling der vleeschprijzen van overheidswege geleid. Maar de Economiste vraagt, of het niet de pligt der dagbladpers was geweest om het publiek tijdig in te lichten, in plaats van hare lezers tot vervelens toe met allerlei kwestiën van veel minder practisch belang bezig te houden, Duitsche couranten nemen dit artikel onveranderd over, omdat zij het geheel van toepassing achten ook op den staat van zaken in Duitschland. Welligt verdient het ook hier te lande de aandacht. Sedert eenigen tijd wordt in de Vereenigde Staten de aandacht van het publiek in hooge mate bezig gehouden door 't geen men daar het „Tilton-Beecher-schandaal" noemt. De zaak is in korte woorden deze, dat de heer Beecher een der gevierdste kanselredenaars en broeder van de bekende schrijfster mrs. Harriet Beecher-Stowe door den Heer Tilton beschuldigd wordt van overspel met mevrouw Tilton. Nadat de zaak reeds lang hangende was, is het nu tot een proces gekomen en vraagt de heer Tilton 100,000 dollars schadevergoeding. Volgens een telegram uit New-York van den 21 dezer, heeft de heer Moulton, een vriend van beide partijen, die gezegd wordt volkomen op de hoogte te zijn van de toedragt der zaak, maar tot dusver geweigerd had zich over een en ander uit te laten, thans de verklaring afgelegd, dat de heer Beecher hem zijnen ongeoorloofden omgang met mevrouw Tilton niet alleen, maar met nog vijf andere dames her haaldelijk bekend heeft. Het telegram voegt er bij, dat de gemoederen te New-York daardoor in groote beweging zijn gekomen. De Prins van Oranje is den 22 dezer te Padang aangekomen. Alles wel. De Koning der Nederlanden is jl. Zondag Gibraltar gepasseerd. De Prinses Amalia zal vermoedelijk 1 Sept. a. s. de reis van Batavia herwaarts aanvaarden. De Conrad kwam gisteren te Suez aan en zou beden het kanaal ingaan. De Holland, van Batavia naar hier, was den 21 Augustus bij Gibraltar. De Java, van hier naar Batavia, is den 20 Augustus te Malta aangekomen en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENM. Snelten, geb. Dein, (D.). A. Bethlehem, geb. Smit, (Z.). C. Muije, geb. de Vries, (D.). M. Duivenvoorde, geb. Knapen, (D.). M. F. J. H. van der Ben, geb. Koek, (D.). M. Wielinga, geb. Kaptein, (Z.). H. A. Man, geb. van Grunningen, (DJ. P. van Dalfsen, geb. Bouman, (Z.). J. Haringhuizen, geb. Warnaar, (Z.). J. B. Krijnen, geb. Nierop, (Z.). S. Harder, geb. Sluijter, OVERLEDENJ. C. van der Veer, 4 dagen. B. G. van Asselt, 39 jaren. J. Spanjerdt, 28 jaren. J. Christiansen, 29 jaren. Levenloos aangegeven 1. V IJ F D E KLASSE. Eerste lijst: No. 10476, 11911 en 13424 ieder ƒ1000'; No. 9023, 12622 en 18434 ieder 400; No. 16513/ 200; No. 751, 1245, 1791, 7181, 7734, 10959, 11463, 15736, 1706 7 en 19424 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 22 Aug. 23 Aug. Aker. J. Orum. Amerika. 23 Presidentv.Rijckevorsel. J.Rotgans. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Itiga. A. Jorgensen. Riga. Hout. Amons Co. Seagull. P. Christensen. Kongshamn. Libra. H. Jorgensen. Borgo. Laura. A. Gundersen. Helsingfors. Caladonia. N. H. Steen. Finland. Svanen. A. Andersen. Sundswall. Waverley. J. P. Rasmussen. Fredriksham. Hudikswall. J. Bijland. Hudikswall. van Vliet Co. Aukathor. A. Tallifsen. Drammen. Freya. H. E. Olsen. Nerva. Oscarsborg. P. S. Abel. Hudikswall. Ocean. E. Mathisen. Riga. Lympha. J. Allum. Drammen. Solon. T. Jurgersen. Wiborg. Blikman Co. Onveil. P. Swan. Sunderland. Steenk. C. Berghuijs. Lambton. J. Hammond. ZurMühlen&Co. Berar. J. Heigho. Saigon. Rijst. Duink.&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) 12 24 12 25 25 12 Windrigting en Kracht. nnw. 5k. nwtn. 8 u nwtn. 3.5„ nwtn. 5 Barometer mm. 769.50 767.29 763.45 Thermometer C. -p •SP o Stand. Afw. Stand. t 8.80 t 6.57 t 2.71 16.4 14.9 14.0 14.7 Afw. - 2.9 - 4.3 - 3.2 - 4.4 Toestand van de zee. 763.34,1 2.60 Weêrsgesteldheid: 23Aug,12 u. Ligtbewölkt, winderig, 24Aug.l2u. Bewolkt, winderig. 25Aug. 8 u. Bewolkt, winderig, mooi. 2 5Aug. 12 n. Ligtbewölkt, winderig, mooi. 0.72 weingolv 0.61 Golvend. 0.70 weingolv 0.64! LATÜBE BEBIfiTES. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Hydrograaf liep, door dikken mist misleid, 30 mijl bezuiden Suez tegen den hoogen wal en werd daarna door een Turksch fregat afgesleept, waarna het terugstoomde ■naar Suez, ztch aldaar overtuigde geen letsel bekomen te hebben, kolen innam en de reis vervolgde. (N. Rott. Crt.) Aangemoedigd door het schoone weder, heeft men weer een aanvang gemaakt met zand te baggeren aan de landzijde van de „Köuig Wilhelm" en wel met vrij gunstig gevolg. Men verrigt dit met een ijzeren bak, die door de loc >mobiel (de stoomploeg) heen en weer wordt getrokken en bij iederen trek eene hoeveelheid van nagenoeg een derde kubiek meter tot op circa 2 meter diepte langs het stoomschip weghaalt. De centrifugaalpomp, die men geplaatst had om het water uit de geul te pompen, voldoet niet aan het doel door het toeloopen van het zand. Voor de zanddammen gebruikt men nu ook met koolteer geteerde zakken. Aan de zeezijde van het schip worden de patrijspoorten met ijzeren platen waterdigt Verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Noordholland in 1874: De zachte weersgesteldheid in den winter en in het voorjaar bevorderde eene spoedige ontwikkeling der gewassen. Daarna echter werd het weder koud en bragten de nachtvorsten schade toe. Ook de langdurige droogte in Junij en Julij was voor eenige gewassen van ongunstigen invloed. Omtrent den stand der voornaamste gewassen, die in deze provincie gesteld worden, kan het volgende worden vermeld Tarwe levert een goed vooruitzigt op. De opbrengst der rogge wordt als vrij goed voorgesteld. Omtrent de wintergarst luiden de berigten gunstig. Zomergarst leed door de droogte en belooft slechts eene matige opbrengst. De haver leed eveneens op vele plaatsen door de droogte, waardoor de toestand van dit gewas middelmatig genoemd wordt. Boekweit stond aanvankelijk goed, maar de langdurige droogte bragt ook aan dit gewas veel schade toe. Boonen en erwten, waaraan de droogte en de luis nadeel toe- gebragt hebben, staan niet gunstig. Van aardappelen leverden de vroege soorten wegens de droogte een gering beschot. Voor de latere soorten, bestaat er vrees voor doorgroeijen. Van ziekte onder dit gewas is tot nu toe weinig of geen spoor. Omtrent winterkoolzaad loopen de berigten zeer uiteen. Mosterdzaad en karweizaad beloven een goede opbrengst. De toestand van meekrap is als voldoende aan te merken. Vlas leed in het voorjaar door de nachtvorsten en later door de droogte. Dit gewas bleef kort en belooft slechts eene middelmatige opbrengst. De weilanden hadden aanvankelijk een gunstig voorkomen, doch later heeft de langdurige droogte zeer ongunstig gewerkt. Door de in den laatsten tijd gevallen regens is de toestand echter veel verbeterd. De eerste snede leverde eene voldoende hoeveelheid hooi van zeer goede hoedanigheid. De toestand van het etgroen is minder gunstig. De groententeelt gaf vrij goede uitkomsten. De boomgaarden leden minder dan ten vorige jare door de nachtvorsten. Het vooruitzigt op den oogst der boomvruchten is vrij goed. J. K. Van het gevraagde nummer hebben wij geen Ex. meer over. X. maakt de bevoegde autoriteit opmerkzaam op het gevaar, dat kinderen beloopen, die dagelijks op het nabij de Oostbatterij geplaatste schietgeschut spelen, terwijl dat zware voorwerp gevaar aanbiedt van kantelen. PER TELEGRAAF. 16 stuks Paarden. 243 Runderen. 123 vette Kalveren f 0,60 a 0,80 per kgr. (matig) 42 u magere dito - 10,a 26,per stuk. (vlug) 1441 Schapen. i, Lammeren. 44 ii vette Varkens - 0,50 a 0,61 per kilog. (vlug) 46 n magere dito - 8,a 12,per stuk. (stug) 251 stapels kleine Kaas - a per 50 kilogram. 1 ii middelbare dito - a kilogram Boter - 1,17 Ja 1,30 per kilogram, stuks Kip-Eijeren - 3,50 a -,— per 100 stuks. n Eend-Eijeren - a Getrouwd: A. SCHRIJVER, van den Helder met HELENA BARNSTIJN, Zutphen. 26 Augustus 1874. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter M. P. J. H. VAN DER BEN, geb. KOCK. Nieuwediep, 22 Augustus 1874. Heden beviel voorspoedig mijne geliefde Echtgenoote K. BREEMAN van eene Dochter, welke echter tot onze diepe smart bij de geboorte overleed. Nieuwediep, 23 Augustus 1874. P. KRIJGSMAN. De ondergeteekende berigt bij dezendat zij de TIMMER-AFFAIRE, enz., ruim 27 jaren door haar Echtgenoot gedreven, tengevolge van diens overlijden heeft overgedaan aan H. PEETERS en P. STEIJAART. Beleefdelijk dank zeggende voor het vertrouwen, dat haar Echtgenoot gedurende zoovele jaren heeft mogen genieten, beveelt zij zijne opvolgers ten zeerste aan. Wed. W. VAN DER WOONING, Metselaar. De ondergeteekenden, zich refereerende aan bovenstaande annonce, bevelen zich in hunne TIMMER-AFFAIBlE,eiiz. beleefdelijk bij hunne geachte Piaatsgenooten aan, belovende alles te zullen doen wat in hun vermogen is om een ieder spoedig en soliede te bedienen. H. PEETERS. P. STEIJAART. Nieuwediep, 25 Augustus 1874. De WERKLIEDEN-VEREENIGING DOOR ORDE EN SPAARZAAMHEID TOT WELVAART, heeft van af heden hare p r ij z e n van het BROOS gesteld als volgt Gebuild TARWEBROOD van 0.75 Kgr. h 0.17 Idem Idem 0.50 - 0.12. POLDERBROOD1.00 - 0.19. KROP BROOD1.00 - 0.17. ROGGEBROOD1.50 - 0.16|. Helder, 25 Augustus 1874. HET BESTUUR. 't Zeer gunstig bekende Hötel is FIT BK HAAD TK KOOF, de bewijzen der boeken toonen soliditeit als batig saldo. Erkend geschikte personen kunneö onder borgstelling geld gevestigd houden. Adresden Eigenaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3