Benoemingen, enz. Rusland middag een jong meisje plotseling ineengezakt en dood gebleven. Te Kruiningen is een oppassend jongmensch van 18 jaren, bij zijne pogingen om de paarden, die, terwijl hij er mee naar 't land reed, op hol waren gegaan, tot staan te brengen, van den wagen gevallenhij werd zoo zwaar gewond, dat hij drie uren daarna overleed. Naar men mededeelt, zou op de Groninger-Friesche lijn dezer dagen een schandelijk misdrijf zijn gepleegd door een conducteur, die aan een dienstbode een afzonderlijke coupé had aangeboden. Kort na de afreis hadden de passagiers van den volgenden waggon een angstig hulpgeschrei vernomen. De zaak is in handen der justitie. (Vad.) In het akademisch ziekenhuis te Groningen heeft een meisje, dat tien weken geleden haar spraakvermogen verloor, dit plotseling in een droom teruggekregen en verder behouden. In de novelle la Justice des Paysans, voorkomende in de laatste aflevering van de Revue des Deux Mondes, wordt een merkwaardig verschijnsel uit de dierenwereld mede gedeeld. Een Gallicische boer verhaalt, dat hij, als knaap, 1 met andere jongens een ganzenei legde in een ooijevaarsnest, terwijl het mannetje afwezig was. Toen het ei was uitgebroeid, verwijderde zich het mannetje terstond en keerde niet meer naar het nest terug. Toen de tijd daar was, dat de trekvogels weder het land verlaten, werd door de ooijevaren uit den omtrek eene langdurige vergadering gehouden, waarvan het slot was, dat het wijfje, slagtoffer der guiten streek van de knapen, door de vogels met hunne snavels werd gedood. Ook in Duitschland wordt het vleesch door de slagters 1 op kunstmatig hoogen prijs gehouden. Te Berlijn en op vele andere plaatsen heeft thans het publiek het beste middel aangegrepen om daaraan een einde te maken. Parti culieren koopen thans met elkander ossen, doen die slagten en laten de vleeschhouwers met hun duur vleesch zitten. Onder de belangrijke nieuwtjes, die de jongste mail van Yokohama uit Japan heeft aangebragt, verdient vooral de aandacht een besluit van den Mikado, waarbij verboden wordt de Japannezen, die tot het Christendom zijn over gegaan, met den scheldnaam van kneits (duivels) te beleed'.gen. De Japansche Christenen zijn ontheven van de verpligting om bij te dragen voor het onderhoud der Heidensche tempels. Met ingang van den 27 dezer is: 1. op het daartoe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. mr. G. de Vries Azn. als minister van Justitie, I. D. Fransen van de Putte als minister van Koloniën, mr. J. H. Geertsema als minister van Binnenl. Zaken, mr. A. van Delden als minister van Financiën, en mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen als minister van Buitenl. Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen; 2. zijn benoemd de hh.tot minister van Binnenl. Zaken mr. J. Heemskerk Az., raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; tot minister van Justitie mr. C. Th. baron van Lynden van San- denburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot minister van Koloniën mr. W. baron van Goltstein, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; tot minister van Financiën jhr. mr. H. J. van der Heim, lid der Gedep. Staten van Zuid holland tot minister van Buitenl. Zaken mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, commissaris des Konings in Limburg. Tot directeur van Nederlandsch Mettray is benoemd de heer Meeter, te Alkmaar. Met ingang van 1 Sept. a. s. is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar dr. D. A. Kerkhoff, tot dusver tijdelijk leeraar aan die school. Aan jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, is op zijn daartoe gedaan verzoek met 1 Oct. 1874 eervol ontslag verleend als raadsheer in het prov. geregtshof in Groningen, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in verschillende regterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Met ingang van 1 Sept. a. s. zijn bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten 1ste kl. J. H. M. Jansen, C. J. Francois, D. A. Mensert, J. S. van Drooge, W. H. Souman, A. G. D. Nol- thenius, I. van den Bosch, jhr. A. O. J. M. 'de Casembroot, L. R. Koolemans Beynen, W. Allirol, J. J. Poortman, A. B. de Jongh, J. Bollaan en C. J. G. de Booij. Buitenland. de plaats der vorige komt innemen. Soms wordt in een half uur het tooneel op die wijze wel vijfmalen veranderd. Niet minder vreemd is het volgende hulpmiddel, op het Japansch tooneel gebruikelijk en dat Bousquet niet oneigen aardig „de schaduw" noemt. Achter ieder acteur namelijk staat een persoon geheel in het zwart gekleed, en met een zwarte kap op het hoofd, zoodat van zijn gelaat niets te zien is. Hij volgt al de bewegingen van den tooneelspeler en vergezelt hem als zijn schaduw. Hij reikt hem alle accessoires aan, en doet allerlei kleine diensten. Zoo, bijvoorbeeld, als de avond daalt (men weet dat een tooneelvoorsteliing in Japan van 6 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds duurt) houdt die zwarte figuur een kaars bij om het gelaat van den tooneelspeler te verlichten. De prefect van politie te Parijs heeft last gegeven alle lijken, die nog in herkenbaren staat in de Morgue worden gebragt, te photographeeren. Een album met deze verschrikkelijke portretten zal ter beschikking der families dier ongelukkigen bewaard worden. Men heeft te Bordeaux een berigt uit Cayenne ontvan gen, waarin het overlijden gemeld wordt van den voormaligen postbode uit het departement der Gironde Mano, die aan den moord zijner vrouw, zijne behuwdouders en twee zijner kinderen schuldig verklaard is geworden, maar die misdaden volhardend is blijven ontkennen. Thans verneemt men dat die veroordeelde op zijn sterfbed niet alleen dien vijfvoudigen moord bekend heeft, maar zich ook als dader van twee andere moorden heeft doen kennen, waarvan de justitie de bedrijvers nooit op het spoor had kunnen komen. Het geregtshof van Nevers (Niêvre) heeft een belang rijk vonnnis geveld; het betrof de vraag, of, wanneer eene belangrijke dépêche niet in tijds haar adres bereikt door de schuld van een agent der telegraphie, die agent in regten kan worden aangesproken tot vergoeding van schade en interest, door den afzender of den geadresseerde, wegens het nadeel, hun door zijne onachtzaamheid berokkend? Het hof heeft bij uitvoerig gemotiveerd vonnis den agent verantwoordelijk gesteld. Bij de groote internationale roeiwedstrijden, jl. Zondag te Antwerpen gehouden, en waaraan tien concurrenten, vertegenwoordigende tien vereenigingen, deelnamen, heeft de Amsterdamsche roei-en zeilvereeniging „de Hoop" behaald den eersten prijs voor tweeriems gieken en den eersten prijs voor vierriems gieken. In den wedstrijd met zesriems gieken, is hare giek Flevo in aanraking geweest met de giek van de Gentsche vereeniging, en dientengevolge heeft de jury nog niet beslist of haar ook deze prijs zal worden toegekend. Uit Luik meldt de Indépendance Beige, dat Bazaine Spa verlaten heeft en thans verblijf houdt op het kasteel van baron de la Rousselière, Bois-de-Breux bij Luik, doch waarschijnlijk weldra naar Engeland vertrekken zal. De weinige sympathie, welke hij te Spa vond, heeft hem ge noopt daar niet langer te vertoeven. Frankrijk. Georges Bousquet, die zich te Yeddo bevindt, deelt van daar aan de Revue des deux Mondes bijzonderheden mede aangaande de inrigting enz. van het tooneel in Japan. Vele zijn niet onbekend, maar het volgende, onder meer, zal velen onzer lezers nieuw zijn„Om changement a vue te maken, bedient men zich van een schijf, zoo groot als het tooneel, en die beweegbaar is; een toestel ongeveer als die welken men op alle spoorwegstations aantreft om loco motieven en waggons te draaijen. Op een gegeven teeken nu wordt, als een changement a vue in het stuk te pas komt, het geheele tooneel met de acteurs en al wat er op is een hal ven cirkel omgedraaid, zoodat de andere halve cirkel met de nieuwe personaadjen voor den toeschouwer In en om Londen, alsmede in dorpen op 3 a 4 uren afstands, vertoonen zich zwermen mieren, zoowel vliegende als kruipende, in verschillende kleuren. Ook uit andere streken van Engeland wordt die verschijning gemeld, en men zegt dat die zwermen over een kwartier uur gaans op den weg liggen. Dezer dagen vertoonden zij zich in digte massa's op den weg der Londensche buitenwijk van Clapham naar Bolhara. Ook in Greenwich-park waren zij overvloedig. De ijzeren hekken en het metselwerk waren op verschillende plaatsen en ook in Londen als met mieren bedekt. Verscheidene personen klagen over de beten dezer insecten. In 1873 stierven te Londen niet minder dan 107 per sonen van honger en gebrek. Het dagblad the Scotsman berigt dat de werkstakingen der steenkoolmijnwerkers overal hebben opgehouden en de uniën of vereenigingen tot dwang van den eigenaar in het betalen van looneii ontbonden zijn. De mijnwerkers hebben de verlaagde schaal aangenomen. Onder de uit werkingen die de afgeperste hooge loonen hadden, wat betreft het navolgen der kwade gewoonten van de hoogere standen, was ook het aangaan van weddingschappen en wedrennen. Te Newcastle dagvaardde een mijnwerker onlangs een persoon tot betaling van f 240, onder den vorm van geleend geld, doch welke som inderdaad het bedrag eener wedding schap was. 't Plan, om Engeland en Frankrijk door een onder- zeeschen tunnel te verbinden, schijnt (volgens een berigt uit Dover) in zóóver een stap gedaan te hebben tot ver wezenlijking, dat een kapitaal van 4 millioen francs bijeen- gebragt is tot 't instellen van een voorloopig onderzoek. De Fransche Noordelijke Spoorwegmaatschappij moet daartoe één millioen bijgedragen hebben, twee Engelsche Maat schappijen te Dover eenzelfde som, de Parijsche Rothschild een half millioen, de stad Parijs mede een zeker bedrag, en de heeren Leon Say, Chevalier en Lavalley elk 25,000 francs. De ziel van 't plan is laatstgenoemde heer, de ingenieur Lavalley. Hij schat de kosten der onderneming op 150 millioen francs, en twijfelt niet aan haar succes. Zóó voortvarend is hij, dat hij wil, dat Engeland en Frankrijk gelijktijdig elk van een kant beginnen te boren, en dat een premie uitgereikt worde aan wie 't in zekeren tijd 't verst brengt. 't Denkbeeld is grootsch en welligt niet onuitvoerbaar De vraag is echter, of een tunnel als de bedoelde in een werkelijke behoefte zou voorzien. De passage over 't Kanaal zal snel en gemakkelijk genoeg zijn, wanneer eenmaal de nieuwe stoombooten volgens de stelsels van Dicey en Bessemer in de vaart zullen gebragt wezen. En 't kon dan met den Kanaal-tunnel wel eens gaan als met 't wonder van een vorige eeuw, den Thames-tunnel, die nooit iets anders geweest is dan een dure en nuttelooze curiositeit. Duitschland. Uit Belgard (in Pommeren) werd dezer dagen ge meld, dat Prins Bismarck den 15 dezer op reis naar Varzin aldaar was gepasseerd, maar dat men toen „de beruchte deur" op het stationsterrein had gemaskeerd achter het decoratief eener eerepoort, die ter zijner eere was opgerigt. Wat er van die „beruchte deur" is, daaromtrent wordt in eer.e particuliere correspondentie uit Berlijn aan den Précurseur het volgende in herinnering gebragt. In 1863 was Bismarck met zijne gemalin op reis. Per spoortrein te Belgard aangekomen, hoort hij den conduc teur roepen: „Vijf minuten stilstaan!" Onmiddelijk stapt Bismarck uit het spoorrijtuig, ziet rond, bemerkt eene deur met het opschrift: Voor Heeren!" en loopt daarheen. In der haast loopt hij iemand tegen 't lijf, die ook even uit den trein was gestapt, 't Was een werkman, zoo het scheen een smidalthans hij had smidsgereedschap bij zich. „Kijk voor je!" roept die man hem toe en herkent Bis marck, dien hij volstrekt niet mogt lijden; meteen ziet hij hem die deur openen en daar binnen gaan. Fluks haalt hij een spijker uit den zak, steekt dien ongemerkt dwars tusschen de deur en het kozijn, geeft haastig met den hamer een paar fiksche kloppen er op en maakt zich uit de voeten. Nadat de vijf minuten zijn verloopen stoomt de trein weg. Mevrouw Bismarck, doodelijk ongerust, begreep niet waar haar gemaal kon zijn gebleven. Hij had zooveel vijandenmen kon dus niet weten wat er misschien was gebeurd Bismarck staat inmiddels van binnen op de deur te bonzen, tot eindelijk een beambte van het station, bemer kende dat daar iemand zat opgesloten, naar het magazijn liep om een nijptang te halen. Onderweg vertelde hij aan eenige andere personen wat er gaande was. Deze snelden mede naar de aangewezen plaats, en eindelijk stond Bis marck weer in de vrije lucht. „Waar is de trein?" vroeg hij. Vertrokken, mijnheer!" was 't antwoord, en ongelukkig kwam er dien dag geen trein meer voorbij. Bismarck lachte eens hartelijk om de grap; de omstan ders lachten mede, en zoo had men op het anders zoo ernstige station een regt prettig oogenblik. Bij aankomst te Coeslin meldde de telegraaf mevrouw Bismarck, die doodelijk ongerust was, welke poets haar man was gespeeld. Een photograaf kwam op het denkbeeld de beruchte deur te photographeeren en deed goede zaken. Toen Bismarck den 15 dezer weder met den trein aan het station te Belgard kwam, scheen hij onder het rond kijken zich plotseling iets te herinneren, althans er kwam een glimlach op zijn gelaat. In nagenoeg alle Duitsche bladen vindt men tegen woordig dagelijks een reeks bekendmakingen van feesten op 2 Sept., ter gedachtenisviering van de overwinning te Sédan. In de programma's van een aantal plaatsen wordt aankondiging gedaan van: godsdienstoefeningen, klokluiden, kanonschoten, schoolfeesten, optogten, openbare vauxhalls, concerten, uitvoering van zangstukken, vuurwerken, in sommige zelfs van spiegelgevechten en bivaks en andere militaire schouwspelen. Op de eene plaats geschiedt dit van wege het plaatselijk bestuur, op de andere van wege ingezetenen, op vele van wege overheid en particulieren comités te zamen. Te Starnberg (Beijeren) heeft jl. Dingsdag bij de aankomst van den trein van 5 uur 's namiddags een ont zettend ongeluk plaats gehad. Het achteloos zonder opzigt gelaten 3jarig kind van een digt bij den spoorweg wonenden hoedenmaker speelde bij 't naderen van den trein op de rails. De brave vrouw van een aan den overkant gesta- tioneerden wachter, zelve moeder van vier kinderen, be merkt het gevaar, schiet toe om 't vreemde kind aan een anders wissen dood te ontrukken, doch wordt zelve door de machine gegrepen en letterlijk in stukken gereten. Haar man, die op zijn post staande getuige was van 't afgrijse lijk tooneel, is als krankzinnig van smart. Het kind, dat mede zwaar gewond werd, stierf denzelfden nacht. Het buitengewoon treurig ongeval verwekt overal de innigste deelneming. Op het Lucernermeer heeft den 14 dezer een treurig ongeval plaats gehad, treurig niet alleen in zichzelf, maar ook om de kwelling waaraan hij, wien het trof, was bloot gesteld. Een jonggehuwd paar, professor Wickelhaus uit Berlijn en zijn jonge vrouw, maakten in een bootje een togtje op het meer, toen het vaartuig omsloeg. De man deed bovenmenschelijke pogingen om zijn vrouw te redden. Tot driemalen toe gelukte het hem haar uit het water op de omgeslagen boot te brengen, maar telkens gleed zij er weêr af, bewusteloos als zij was, tot zij verdween om niet meer boven te komen. De professor zou zeker zelf ook omgekomen zijn, als niet juist de reddingboot ware te hulp gekomen. Na zeer lang zoeken is het lijk der vrouw gevonden. In welken gemoedstoestand de man verkeert, laat zich niet beschrijven. Onder de hofberigten in het regeringsblad vindt men vermeld, dat Prins Alexander der Nederlanden den 20 dezer met den middagspoortrein op het Keizerlijk paleis te Zarskoje Selo is aangekomen. Z. K. H. werd een paar uren later gevolgd door de regerende groothertogin van Mecklenburg- Schwerin, vergezeld van hare zoons, erfprins Fredrik Frans en hertog Paul, moeder en broeders der aanstaande groot vorstin Wladimir. Het te Petersburg gehouden internationale Pharma- ceutische Congres is, na zes bijeenkomsten gehouden te hebben, gesloten. Het heeft de vraag omtrent de wensche- lijkheid eener zamenstelling en invoering van eene interna tionale pharmacopoea bevestigend beantwoordt en die zaak zelfs gebiedend noodwendig verklaard. Behalve eene internationale pharmacopoea zou, ingevolge het besluit van het Congres, elk land bovendien zijn bijzondere kunnen hebben. Onder de verdere vraagstukken van algemeen- belang of nut op pharmaceutisch gebied, die behandeld en almede bevestigend beantwoordt zijD, behoorde dat der noodzakelijkheid om tot leeraren in de verschillende takken van het pharmaceutische vak enkel artsenijmengkundigen te benoemen en om overal waar dit mogelijk is afzonder lijke leerstoelen op te rigten voor het vak der pharma ceutische droogerijen en voor dat der pharmaceutische chemie. Het bureau van het Congres was zamengesteld uit den heer Woldheim, van Weenen, als voorzitter, de heeren Trapp, van Petersburg, en Madsen, uit Denemarken, als ondervoorzitters, Mehu, van Parijs, Sutton, van Londen, Janoutchek, van Praag, en Renard, van Petersburg, als secretarissen. Bij het na de sluiting gevolgde banket is onder anderen door Britsche en Fransche gedelegeerden het woord gevoerd. Bij stemming is beslist, dat het vol gende Congres te Londen zal worden gehouden. De mede dingende stad was Philadelphia.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2