1874. N°. 104. Zondag 30 Augustus. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Vaststelling der 286ste Staatsloterij. Binnenland. HELDERSCHE EN 1VIEUWEDIEPER RANT. „Wij huldigen het goede." Verachijnt üingsdag-, Dondexdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65 Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adverteutiën VAn 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de muil naar Oost.Indië vla Brlndisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Dahlia, geschiedt den 4 Sept. a. s., na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 des avonds. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van den 10 Augustus, jl. No. 30, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 286ste Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken geplaatst in de Staaatsoourant, zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Glemeentebestnur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 Augustus 1874. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Augustus. Heden morgen ten 6 u. 30 m. is van hier naar Hellevoetsluis teruggekeerd de 11de comp. van het lste reg. vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein Boerrigter. Sedert den 17 dezer had deze compagnie alhier deelgenomen aan de practische oefeningen met het geschut. De 2de luit. plaats, adj. P. J. A. H. Jansen, van Geertruidenberg naar hier overgeplaatst, is alhier aange komen en heeft zijne functién aanvaard. Beroepen te Oosterland op Wieringen, de heer R. A. Damsté, pred. te Surhuisterveen. De algemeene vergadering van het Protestantenbond, vereenigd met den tweeden Nederlandschen Protestantendag, zal, volgens het weekblad De Hervorming, dit jaar te Leeuwarden plaats hebben op Woensdag 28 en Donderdag 29 Oct. a. s. Eenigen tijd geleden is door den raad der gemeente Terschelling besloten, eene der openbare lagere scholen te West-Terschelling op te heffen en daarvan een zeevaart kundige school te maken. Ten behoeve van die zeevaart kundige school is door Z. M. don Koning hij besluit van Tentoonstelling van Xnnnlnndsche Oudbeden en Merkwaardigheden. III. Al de bekers, waarvan wij spraken, zijn met eene massa voor werpen van waarde geplaatst in eene reusachtige vitrine, welke het midden der raadzaal inneemt. Goud, zilver en juweel schittert u tegen van tusschen porselein en glaswerk en prachtige waaiers, ook van Zaanlandsch fabricaat. Waarop zullen wij u het eerst wijzen? Op die fraaie bootjes-kettingen, waarvan er een tafereelen uit de bijbelscbe geschiedenis te aanschouwen geeft, op dien bijbel in schildpad en goud gebonden, of dien anderen met zilveren beslag en zilveren ketting, op dat zilveren naaituig, dien beugeltas, dien rammelaar, dat muscusdoosje, die wandelstokken met kostbare knoppen, die lepels waarvan de stelen in walvisschen of in molentjes eindigen, dat avondmaalszilver der luthersche gemeente te Zaandam, en der hervormde gemeente te Oostzaandam, die antieke altaarschellen der r. cath. gemeente aldaar, of die schildpadden snuifdoos met het opschrift: Het was te wense Dat rijke mense Wijze kinderen krijgen, Want zij regeeren het lant. Een kalis, die moet swijgen Al het hij goet verstand. Houdt gij u liever bezig met kostbaarbeden, die aan merkwaardige personen en voorvallen herinneren, beschouw dan die andere Bnuifdoos, van goud, door Ruslands Keizer in 1814 vereerd aan Jan Hoogerbeets, in ruil voor een model van het Czaar-Peter-huisje; dien zilveren beker door den grooten Czaar zeiven geschonken aan Klaas Janssen Tromp, grootscheepmaker te Westzaan, dat zilveren theeservies, W. Sypestein te Assendelft, vereerd voor zijn beleid tot behoud van den Assendelver zeedijk op 15 Nov. 1775, dat gouden met paarlen omzette dameshorloge, door Napoleon I in 1811 geschonken aan mej. Aaltje van Broek, die hein bij zijn bezoek te Zaandam namens de Zaausche dames complimenteerde, dien zilveren troffel, gediend hebbende bij de eerste steenlegging der kerk te Oostzaan, of dien zilveren lepel, waarop nevens 2 portretjes gegra veerd is Doe ik zyn Hoogheyt heb gebragt met van Broek zyn jagt doe kreeg ik dit. Al tot een gift al tot volbrenging van myn pligt. West Sandam den 1 September 1788. 23 Februarij jl. een rijks-subsidie van f 500 's jaars ver- leend en door de Staten van Noordholland bij besluit van 4 Julij 1873 een jaarlijkscb provinciaal subsidie van gelijk i bedrag, beiden tot wederopzeggens toe. Thans is door den j gemeenteraad dezer dagen bepaald, dat de zeevaartkundige school met 1 Jan. 1875 zal geopend worden, terwijl de 1 jaarwedde van den directeur der school is vastgesteld op f 1200, met vrije woning en tuin. Eene toelage voor het geven van practiscli onderwijs is op f 125 vastgesteld. In verband met het een en ander is de jaarwedde van den hoofdonderwijzer aan de bestaan blijvende openbare lagere school te West-Terschelling van f 1000 tot op f 1100 gebragt en zal het personeel van hulponderwijzers worden uitgebreid. In de raadsvergadering te Alkmaar van jl. Woensdag is behandeld het rapport der raadscommissie omtrent de in de vergadering van 10 Junij jl. gestelde vraag: „of ver eenvoudiging in bet beheer der stads bank van leening mogelijk was?" Met 10 tegen 3 stemmen is besloten de genoemde bank op te heffen en met 1 Sept. a. s. geene beleeningen meer te doen plaats hebben. Alle inkomende berigten omtrent den aardappel-oogst in de omstreken van Hoorn luiden zeer gunstig, zoowel wat de kwantiteit als wat de kwaliteit aangaat. De prijzen blijven echter nog steeds hoog, 't geen toegeschreven moet worden aan de hooge huur of pacht, die thans voor den grond moet betaald worden. Van de gevreesde aardappel ziekte heeft men nog niets vernomen. De winteraardappelen, die een ruimen oogst beloven, staan tot nu toe zeer gezond. Wij vinden, zegt het W. v. h. R., in het Paleis van Justitie een verhaal van een jongen van 12 jaren, die, na over een hek te zijn geklommen, in den tuin van een buitenplaats eene roos heeft geplukt, en wegens die /mis daad" diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis met overklimming, is veroordeeld tot eenzame opslui ting van drie dagen. Gelukkig dat zulke misdaden nog vervolgd en gestraft worden. Het vonnis beslist natuurlijk, dat de jongen gehandeld heeft met oordeel des onderscheids. Men mag niettemin vragen, of hij wel goed begrepen heeft, dat hij, toen hij die roos plukte, een dief werd? Misschien zijn er wel anderen, die meer van zulke zaken weten, en die dat ook niet goed begrepen. De heer F. W. Funckler, physisch instrumentmaker te Haarlem, heeft ons kennis doen nemen van een uiterst eenvoudig, gemakkelijk vervoerbaar en weinig kostbaar werktuigje, dat zeer doeltreffend is om ongenoode bezoekers uit een vertrek te weren. Wanneer het werktuigje aan de binnenzijde op den grond tegen de deur geplaatst is, De raadzaal mag wel het brandpunt der tentoonstelling genoemd worden. Boven de vitrine hangen aan het hooge gewelf eenige vaandels, langs de wanden staan of liggen allerlei voorwerpen geschaard, waarboven de beste der ingezonden schilderijen prijken. Allerlei soort van meubelen en huisraad, en van modellen o. a. een keurig van de Westzijder-kcrk te Zaandam vindt gij hier hijeen, zoowel kunstig gesneden stoven als prachtige juweelkistjes, antieke spiegels en een bordenrek, spinnewiel en turfkist, pijpen- foudralen en tabaksdoozen, hier- en koffiekannen, schaatsen en compassen. Wat ons bij dit alles treft is het veelvuldige schilderwerkwat er maar half toe geschikt was moest eene afbeelding vertoonen van het dorp, het woonhuis, den molen of het schip van den bezitter kamerschutten en schoorsteenstukken niet alleen, maar ook vuur schermen, slagtnfels kleerbakken, theebladen werden op deze wijze en vele malen zeer goed versierd, hetgeen eene levendige en zeer locale kleur aan de tentoonstelling verschaft. Ook op aardewerk waren dergelijke voorstellingen zeer geliefd, de genoemde vitrine bevat er in vele Delftsche schalen en horden de bewijzen van. Een Assendelftsche wieg, door het Kon. Oudheidk. Genootschap ingezonden, en een Assendelftsche kast munten niet uit door de fraaiheid vau het schilderwerk maar door haren bijzonderen vorm; voor de kast is reeds eene aanzienlijke som geboden. De dames zullen zich zeker meer aangetrokken gevoelen door de fraaie collectie zilver speelgoed, ingezonden door den heer W. Middelhoven te Zaandam, de numismaten door de in dezelfde zaal geplaatste ver zameling gedenkpenningen, meestal op Czaar Peter, op huwelijken en begrafenissen betrekking hebbende, enkele ook zeldzaam voor komende, zooals die op de gevangenneming en het ontslag van den Zaandamschen koopman Jacob Cardinaal in 1776 en 77. Tabaksdoozen van koper of van zilver, met figuren, opschriften en versjes gegraveerd, toonen welke liefhebbers de Zaanlanders van een pijp waren. Wij laten die versjes met rust en wijzen op een paar andere, op mangelplanken voorkomende, en dus luidende Wast wit, Mangelt snel, Wacht u van sonden, Zoo doet gij wel. Wits Jencke 1686. Schon gewossen en net gevouwen is en sirat al voor de vrouwen Meermalen maakt de catalogus gewag van een „flap aan den wand", d. i. een tafel waarvan de poten beweegbaar zijn, zoodat zij na den maaltijd rechtstandig tegen den wand kon worden gezet. dringen, bij eene poging om de deur te openen, een paar stalen punten, hoe langer hoe dieper in den grond, en j verhinderen het openen der deur volkomen, terwijl tevens I een wekker in beweging gebragt wordt, die niet ophoudt te slaan zoolang de drukking tegen de deur aanhoudt en 1 het werktuigje opgewonden is. De toestel wordt sedert eenigen tijd ook in de fabriek van den heer Funckler ver vaardigd. (Haarl. Crt.) Aan een particulieren brief uit Batavia ontleent het Vad. het berigt, dat sedert den laatsten aanval der Atsji- nezen vandaar om versterking gevraagd is en dat reeds den 5 Julij jl. alleen van het 10de bataillon 240 man schappen derwaarts vertrokken. „Naar ik van hoogerhand verneem," schrijft men verder, „zal het 10de bat. infanterie aanmerkelijk versterkt worden, om tegen November naar Atsjin te vertrekken, en een deel uit te maken van de derde expeditie." Jl. Donderdag is door den kantonrechter te 's Hage een 50tal personen wegens dronkenschap tot een of meer naar gelang van het aantal overtredingen geldboeten van 1 of subsidiaire gevangenisstraf van een dag veroor deeld. Slechts dertien personen verschenen ter teregtzitting en onder hen een die weêr dronken was. De heer Dunkier, directeur van de stafmuziek van het regement grenadiers en jagers, heeft een muziekstuk gecomponeerd, getiteld: „Een avond in het Haagsche Bosch". In do negen nommers, waaruit deze fantasie bestaat, wordt eene voorstelling gegeven van een der zomeruitvoe- ringen van genoemd korps welke, door een onweder afge broken, riadat het weêr opgeklaard was hervat werd. De raad der gemeente Hoornaar (Zuidholland) heeft, bij besluit van den 21 dezer, ter voldoening aan het ver langen van vele ingezetenen besloten de daar afgeschafte kermis weder in te voeren. Zij zal gehouden worden den tweeden Donderdag en Vrijdag in de maand September, te beginnen met dit jaar. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. „'t Was heden een veel bewogen dag voor onze vroede" mannen. De gemeenteraad hield zitting vau 1 tot 5 ure, van 7| tot 11 ure en nog is het lot van het 17 millioens- leeningsplan niet beslist. Dat het intusschen zal worden aangenomen, dit is aan geen kwestie onderhevig; dat wil zeggen niet en bloc hetgeen de wethouder van financiën verlangde als votum van vertrouwen. Meer dan waar schijnlijk toch zal de post van f 1,800,000 voor arbeiders woningen worden geschrapt. Dit zal evenwel aan hét „vertrouwen" niets afdoen. De algemeene discussiën gaven, gelijk trouwens te verwachten was, stof tot menige beden- was wit en mangel glat Of k slan jou met inangelhort voor jou g.t. Mareye Jans An 1760. Met geen artikel is de commissie meer overstelpt geworden dan met mangelplanken, waaronder trouwens fraai gesnedene. Een paar vertrekken zijn gevuld met hoeken over de Zaanlanden, of van Zaaulandsche schrijvers of drukkers herkomstig, met hand- geschriften, kaarten, teekeningen en prenten. Hoewel dergelijke voorwerpen het groote publiek minder boeien, zijn zij liier uitstekend op hare plaats en verdienen zij wel de bezichtiging. Onder de afbeeldingen van Zaanlaudsehe dorpen, gehouwen enz. vindt gij zeker de bekende uit Loosjes, van OUefen en die van de Leth en van Maaskamp, maar tevens ook keurige teekeningen vau Tronk, Bulthuis en anderen, en zeldzame gravures, zooals die voorstellende „de gestrafte boerendans om de kerk te Assendelft" en den optocht te Wormer in 1648 tor viering van den Munsterschen vrede gehouden, waarvan de prent veel minder voorkomt dan van de optochten te Jisp in 1697 en te Krommenie in 1788. Ook onder de gegraveerde en geteekende portretten en knarten komen minder bekende voor, o. a. een fraai gekleurd portret vau den schilder Pieter Saenredam, van wien een kunstig geschilderd kerkje is ingezonden door pastoor van der Horst, een behagelijker herinnering aan den vervaardiger dan het vischnetje, op 104jarigen ouderdom gebreid door Jacob Janse, den Wormer die zeggen kon ,,'k mocht in drie eeuwen leven." De boeken, die vooral van de werkzaamheid van H. J. Soet of Soeteboom getuigen, brochures, gedrukte en geschreven stukken zijn allerbelangrijkst voor de geschiedenis der Zaanlanden, in welke niet overal evenveel zorg schijnt te zijn gedragen voor eene goede bewaring der plaatselijke archieven. De inzendingen van een par ticulier te Wormer, den heer P. Wakker, doen vermoeden, dat er daar ter plaatse zeer slordig met de oude schrifturen is geleefd. De voorwerpen betrekking hebbende op „Stiers wreedheid" en het verblijf van Czaar Peter zijn afgescheiden van andere te zamen gebracht. Het voorval met den stier is herhaalde malen in teekening en in minder of meer zeldzame gravure, op Delftsche borden eu op Japansohe borden en theegoed tevens blijk der handelsrelatiën van de Zaankanters met het verre Oosten voorgesteld. Aan Czaar Peter herinneren, behalve de straks genoemde beker, een van hem afkomstige aan het Oudheidk. Genootschap behoqrende kunstig met ijzer beslagen lessenaar, het doopboek der luthersche gemeente, waarin ds. G. H. Petri de komst van den Czaar te Zaandam genoteerd heeft, de geschilderde glasruitjes voorstellende hoe de Keizer rood baai kocht bij Jan Cornelisz. Nomen, geschilderdt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1