1874. N". 107. Zondag 6 September. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLEN PLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE Ei\ ïVIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." VencHyiit Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië vla Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 September. Zr. Ms. schroefstoomschip Sambas is den 2 dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. De 34ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. In de op gisteren avond gehouden vergadering van het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier is, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Kreraer, beroepen de heer A. F. Macken- stein, predikant te Haastrecht. Woensdag a. s. vertrekt te 5 u. 40 m. van Rotterdam een volkstrein naar hier, tevens passagiers opnemende te Schiedam, Delft, den Haag en Leiden; ten 7 u. 30 m. des avonds vertrekt deze trein weder derwaarts, Z. M. de Koning (Groothertog) heeft tot kómmandeur der orde van de Eikenkroon benoemd, den kolonel H. baron van Tuyll van Serooskerken, president van de vereeniging het Roode Kruis te 's Hage. Het zal zeer zeker velen, zegt de N. Arnh. Crt., met ons verheugen, de verdiensten van den lieer van Tuyll voor deze nuttige en schoone instelling, van welke hij een der grootste, eerste en ijverigste oprigters en bevorderaars is, op deze wijze door Z. M. erkend te zien. De magazijnen van het Roode Kruis vinden, gelijk Z. K. H. Prins Hendrik onlangs bij een bezoek verklaarde, hare weergade niet in Europa. Op dit oogenblik is men in staat, eene geheele scheepslading, met al het noodige voor het liefderijke doel der vereeniging, op het eerste aanzoek af te zenden. Zoo goed is daarbij de organisatie, dat alles binnen twee uren tijd's kan verzonden worden. Naar Atsjin werd van hier uit reeds verzonden voor eene waarde van f 80,000 waaronder voor f 500 aan tabak. Niet Z. M. de Koning, maar Prins Alexander is benoemd tot kolonel bij het Russische regiment „Koning Willem III der Nederlanden." Die onderscheiding viel Z. K. H. te beurt op zijnen jongsten verjaardag. De naam van het regiment had tot de vergissing aanleiding gegeven. Een ter uitvoering van art. 8 der wet op den ijk der gasmeters door den afgetreden minister Geertsema vastgesteld reglement behelst o. a. het volgende: Voor de stempeling van de in gebruik zijnde gasmeters wordt een hijzonder merk vastgesteld, waarvan de stempels aan de ijkkantoren zullen worden toegezonden. De gasmeters worden in den regel ter stempeling aangeboden aan de ijkkantoren of in de daarvoor aan te wijzen localen. De ijker, chef van dienst, is bevoegd van deze bepaling af te wijken, hetzija. ingeval de meters niet verplaatsbaar zijn b. ter vereenvoudiging van de werkzaamheden op verzoek vati de bélangliebhenden. Ih het laatste geval heeft de eigenaar der meters zorg te dragen, dat voor zijne rekening de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig en de meters geheel gereed zijn om de stempeling te ontvangen. De stempeling geschiedt op dat gedeelte van de buitenkast, dat het meest in het oog valt of het best bereikbaar is, wordende de wijze van stempeling voorts omschreven. Van het aantal gestempelde gasmeters wordt in elke gemeente aanteekening gehouden, mét opgaaf van de soort (drooge of natte), het aantal lichten, waarvoor zij bestemd zijn, en den naam van den vervaardiger. Een afdruk van voormeld voorschrift is door Gedeputeerde Staten dezer provincie toegezonden aan heeren B. en W. in deze provincie, met uitnoodiging in het hijzonder aan hen, in wier gemeenten gasfabrieken gevestigd zijn, de gegeven voorschriften alge meen bekend te maken en hunne medewerking aan de ambtenaren van het ijkwezen te verleunen bij de uitvoering der bovengenoemde wet. Aangenomen het beroep Daar de Doopsgez. gemeente te Workum door J. Westerman Holstijn, prop., die bedahkt hepft voor Wormer en Jisp, voor Zuid-Zijpe en voor Mensingaweer. Door het provinciaal bestuur in Noordholland is jl. Donderdag aanbesteedhet doen van klinkerbestratingen op de groote rijkswegen in die provincie, in drie perceelen. Minste inschrijver: voor het 1ste perceel de heer M. G. van der Leeden, te Oud-Beijerland, voor f 5865: voor het 2de perceel de heer C. van der Meijden Cz., te Har- dinxveld, voor f 1990, en voor het 3de perceel dezelfde voor f 1800. Door den gemeenteraad van Callantsoog is aan den hoofdonderwijzer eene gratificatie van f 100 geschonken. De voordragt voor hoofdonderwijzer te Noord- scharwoude is als volgt: W. Dorsman, te Nieuwenhoorn M. van Tol, te HaarlemmermeerW. S. P. Hoff, te Hoorn W. van Twisk en C. Mulder, te Helder en J. B. de Boer van der Leij, te Zaandam. De laatste drie bij loting, als hebbende een gelijk aantal punten verkregen. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 3 Sept.: „Z. M. de Koning heeft, door tusschenkomst van HD. adjudant en particulieren secretaris baron Dumonceau, in een vleijend schrijven zijnen bijzonderen dank betuigd voor het feestinsigne der Vereeniging voor Volksvermaken alhier, H. D. dezer dagen toegezonden. Z. M. stelde het „fraaije kleinood" te meer op prijs, omdat de Vereeniging door het organiseren en behoorlijk leiden van vaderlandsche en volksfeesten herhaaldelijk bewezen had, van den besten invloed te zijn geweest op het geluk en de vaderlandsliefde van het volk, met welk doel Z. M. zijne hooge ingenomen heid betuigde. Zooals men weet, heeft Z. M. den 12 Mei jl. het eere lidmaatschap van genoemde Vereeniging aanvaard en bestaat het koninklijk feestinsigne in een massief gouden dravend paardje, hangende aan een dito hoorn (het wapen dezer stad) waarvan de strik met diamanten is omzet en gedekt door een gouden kroon." Hoewel het vee thans, zoowel op de markt te Hoorn als te Purmerend, goedkooper is dan eenige maanden geleden, blijft nog steeds het vleesch zijn lioogen prijs behoudenteregt klaagt men aldaar en elders daarover, en beweert men, dat het vleesch minstens 10 cent per half kilogram lager kon verkocht worden, en dat dan nog de vleeschhouwers goede winsten zouden maken. Ook de schapen zijn niet minder dan 12 a 13 gulden lager in prijs dan vroeger, en toch blijft ook het schapenvleesch duur, en dus voor den arbeider en den kleinen burger niet te verkrijgen. Jl. Zaturdag avond ontstond te Naarden aan de Amsterdamsche poort twist tusschen een polderwerker en zijne kostbaas, beiden in den Naarder-meer woonachtig. Laastgenoemde bragt den polderwerker met een mes zulke vreeselijke verwondingen toe aan het aangezigt, dat deze een paar dagen later overleed. De dader bevindt zich in hechtenis. Voor het Prov. Hof in Zuidholland stond jl. Woensdag de gewezen brievenbesteller te Brielle teregt. Die man had twee brieven uit Oost-Indië, hem tot bezorging ter hand gesteld, van de postzegels ontdaan en vervolgens met het cijfer 80 gestempeld, zoodat hij bij de bestelling van eiken brief 80 cents ontving. Het bedrog is waarlijk te ingenieus in verhouding-tot de kleine som die het opbragt. Tegen hem is eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en drie boeten van 20 ets. geëischt. Te 's Hage is jl. Donderdag o. a. aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw der brug over de Nieuwe Maas, te Rotterdam. Minste inschrijver de firma Cail en Co. te Parijs voor f 872,000. De commissie voor het standbeeld van Thorbecke laat den gemeenteraad van 's Hage vragen, of en waar nu het beeld moet geplaatst worden. In lang is niet van de zaak gehoord. Te Brielle is bezwaar gemaakt tegen de toelating van het nieuw gekozen raadslid, de heer van Es. Omdat hij voorzanger is, maakt men de opmerking, dat hij is „bedienaar van de openbare godsdienst," een met die van raadslid onvereenigbare betrekking. De kerkeraad en kerkvoogden liggen over denzelfden man overhoop. De kerkvoogdij wil den voorzanger afschaften en de kerkeraad beweert, dat die tot het bedienen van de godsdienst noodig is, een beweren dat de bovenvermelde opvatting sterkt. De N. Arnh. Crt meldt, dat te Arnhem het vleesch 10 cents per kilogram goedkooper is geworden, maar zij doet opmerken, dat dit twee- of driemaal moet geschieden, voordat het publiek niet meer dan de eigenlijke waarde voor het vleesch betaalt. Het volgende voorval heeft te Badel een diepen indruk gemaakt. Moge de mededeeling overal tot meer voorzig ig- heid aansporen. Corn. van de Laar, landbouwerszoon uit het naburige Preusel, wilde een haas schieten, die zich op de landerijen zijns vaders ophield. Met geladen geweer op den schouder, stapte hij de deur uit. Op weg een kar ontmoetende, legde hij het geweer daarop, en gaat naast den wagen verder. Ter plaatse gekomen waar hij de jagt zal beginnen, trekt hij het geweer bij den tromp van de kar. Ongelukkig blijft de haan achter een plank haken, hij spant gedeeltelijk, slaat neer en drijft zoo de -geheele lading in de borst van den rampzaligen jager. Des nachts was de 18jarige jongeling reeds een lijk. Te Delden kwam voor eenigen tijd in den gemeente raad een plan tot het maken van een nieuwen stationsweg ter sprake. Onder de belangrijke adviezen, bij die gelegenheid uitgebragt, verdient vooral dat van een raadslid, wonende aan den ouden weg, vermelding. Twee redenen gaf hij op waarom hij tegen den nieuwen weg was: in de eerste plaats omdat, naar hij vreesde, door vermeerdering van het aantal toegangswegen tot het stadje ook de onveiligheid zou toe nemen, in de tweede plaats omdat als de nieuwe weg kwam de oude weinig meer zou worden bereden, wat voor zijn vrouw, die weinig uitging en veel van drukke passage hield, een groote ramp zou zijn. Dat advies maakte blijkbaar indruk; de meerderheid besloot geen nieuwen weg aan te leggen. Als een buitengewoon feit uit de dierenwereld deelt men mede, dat de brugwachter Piepers, te Groningen, in het bezit is van een hen, naauwelijks drie maanden oud, die reeds sedert eenige dagen volledige eijeren legt. Jl. Dingsdag namiddag, onmiddellijk na aankomst van den trein van Zwolle, gebeurde te Meppel een zeld zaam voorval. Uit een der waggons stapte een sergeant met zijn vrouw af, voornemens zijnde om, na het gewoon oponthoud, de reis naar Groningen voort te zetten. Ter naauwernood in de wachtkamer aangekomen, beviel de vrouw van een flinken zoon. Na door trouwe zielen zoo goed mogelijk verzorgd te zijn, werden moeder en kleine voor verdere verpleging naar het stads-ziekenhuis vervoerd. De Drenthsche boer, zoo meldt men o. a. aan het U. D., die vroeger een, als 't ware ingeschapen afschuw van papierengeld had, die zich een bankbillet liet aan- preken, later een muntbillet zonder hoog ernstige beden kingen in ontvangst nam, en daarna ook coupons, zonder wanhopige tegenstribbelingen in zijne landbouw-almaiiak wegmoffelde, speelt nu met geldswaardig papier als drinke broers met oude kaarten en is bezitter van Oostenrijksche, Turksche, Spaansche en Noord-Amerikaansche effecten. Hij heeft die in een oude trommel achter 't linnen, en enkelen, de Rothschilds onder de plattelanders, koopen al een brandvrije ijzeren kist. Of nu door de een of andere politieke catastrophe de effecten een klap krijgen, de boer lacht er om. „Ik heb wel schik met mien Spanjolen," zei onlangs een olijke boerheer, „en kan mij best ver beelden hoe de Amsterdammers die al hun geld op „struken" en „heegen" zetten in de benaauwheid zitten als Serrano of don Carlos der wat langs krig, maor wat giet mij 't an, of dat voddegoed een percent in de hoogte of in de leegte löp, ik verkoop ze toch niet en Spanje is er góed veur. 't Wordt niet annexeert, en dat ze onder mekaar liggen te ronzebonzen, komp alleen umdat ze het te vet hebt. Ze moesten op 't Ellersveld wonen en zoo'n Don beginnen met koejongen te worden, die somtieds een stoot in de ribben, of wat leeger een schop met de klomp krig, dan zult ander volk worden. Ze zekt, da je in Spanje 't zaod zoo maor in den grond hebt te zei'jen, en 't is, a'je de oogen even digt knepen hebt, der al boven, 't Ver wondert me niks, dat onze Lieve Heer van zukke verwende schepsels geen plezier hef. Maor waarum döt ie 't! Van 't wereldbestuur hebben wij kriemels geen verstand. Maor hoe het dan ook wezen mag, ik heb zooals ik al zee, pleizier met mien Spanjolen. Vrogger dee'k mien geld aan de Rus, maar das en groot Hans, die veur een abli- gaassie van duzend gulden ook pardoes duzend gulden wil hebben, vief percent gef en een gezicht trekt als Goliath van Gad, maar de Spanjool presenteert mij een defect van f 1000 veur 200 gulden en ak nou f 1000 uitgeve, hek f 5000 gulden in papier. Zonder rente, zeg onze Scholte, die op de Spanjolen scheldt, dat hij bont en blaauw onder de hemskraage wordt, maar scheelt mij dat? As ik aan Berend Tippeling geld op intrest leene en vief percent vragen, dan wordt die tureluursch. Hij mut maar is een paor jaor in 't Turkenland lo'sjeeren, dan zal i zien, dat men pleizeirig kan huusholden met geleend geld tegen twalf percent en 300 wieven." Intusschen, kleinburgers, die ook druk in Spanjaarden speculeerden, zitten in groote benaauwdh»id en dat werkt nadeelig in het dagelijks verkeer Die ellende heeft echter ook eene goede zijde. De hoer, bang voor papier geworden, zet weer geld orider bekenden of op hypotheek uit en voor den aanleg van provinciale en gemeente-wegen is tegen matige rente weer geld te vinden. De rentestandaard is 5 pCt. De tijd dat een solied man voor 2, 2J, 3a4pCt. gfeld kon krijgen, is voorbij en de fabelachtige vertelsels van het „verlegen wezen" met geld, worden, hoe waar ze ook zijn, moeijelijk geloofd, 't Is echter een feit, dat vroeger een Drentsche boer een notaris smeekte om geld, dat hij van deze móest ontvangen, te houden tegen 2, zelfs tegen 1 pCt. en toen de notaris niet te vermurwen was, het hem liet en een percent toegaf; maar zooals wij zeiden, die tijd is voorbij. Dat er echter hier en daar nog aan zienlijke sommen op verborgen plaatsen en in wollen kousen worden bewaard, is zeker. Er zijn menschen, die niemand vertrouwen en dezen willen hun schat altijd kunnen zien en betasten. Verwonderlijk is het, hoe verstandig de Drentsche hoer over effecten weet meê te praten, Hij bestudeert dan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1