PIANO DRIE GULDEN BELOONING, ADVERTENTIËN. GROOTE VERGADERING Spanje. Gemeenteraad van Texel. INGEZONDEN. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Stoomvaart-Berigten. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSC HE MARKT VAN GISTEREN. Bij het afdrukken hadden wij de opgaaf der Alkmaarsche markt van heden niet ontvangen. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. der Zangvereeniging „CECILIA op ZONDAG 6 SEPTEMBER 1874, des avonds ten 8 ore. BODEN I «ICIITHIH TOON GBVfflDB. EN GOED OSDEBMH in de uniform der Engelsche horseguards. Het gejuich, waarmede de Keizer en de Kroonprins overal begroet werden, is onbeschrijfelijk. De parade liep op de gebruikelijke wijze af. Te 1 uur begon in het midden der stad een ander feestelijk tooneel. Op den toren van het Raadhuis speelde een uur lang een sterk corps hoornblazers. De straat was niet afgezet en duizenden menschen stonden in den omtrek van het gebouw te luisteren; rijtuigen reden ongestoord heen en weder, maar boven alles uit klonk het krachtige koraal, waarmede de muziek begon, en de volksliederen, die daarop volgden. Vele corporatiën en familiën vereenigden zich daarop tot het houden van feestmalen en eene schitterende illuminatie besloot denf eestdag." De Carlisten hebben jl. Dingsdag avond ten 9 uur op nieuw een hevigen aanval op de vestingPuycerdabeproefd; zij wierpen bommen en brandkogels binnen de stad en stichtten hrand tot in de onmiddelijke nabijheid der poort, maar tegen 2 uur in den nacht werden zij, door een heldhaftigen uitval der bezetting, genoodzaakt hunne positiën te verlaten. Volgens de laatste berigten schenen de Carlisten toe bereidselen te maken om af te trekken. Vergadering van Maandag 31 Augustus 1874. Afwezig de heeren P. Langeveld, A. Dros en W. Hillenius, de laatste met kennisgeving. Na de opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter doet mededeeling van de missive, gezonden aan den heer Minister van Marine, betreffende de herstelling van den toren te Oosterend. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Er worden ter tafel gebragt de provinciale bladen eu eene circulaire, welke na mededeeling voor kennisgeving wordenaangenomen. 3. De Voorzitter brengt ter tafel den door B. en W. opgemaakten staat van begrooting der ontvangsten en uitgaven voor het dienst jaar 1875. Hij stelt voor dezelve gedurende 14 dagen ter visie te liggen op de Secretarie. De heeren leden van den Baad worden uitgenoodigd de begrooting te onderzoeken en er wordt bepaald op Woensdag 9 September, des morgens ten 10 ure, daartoe bijeen te komen, terwijl eene commissie, bestaande uit de heeren C. Reij, J. Tijs Zijm en K. Dz. Bakker, wordt benoemd tot het uitbrengen van rapport daaromtrent. 4. Aan de orde is de instructie voor opleiding van kweekelingen aan de openbare lagere scholen in deze gemeente. Nadat door den Voorzitter mededeeling wordt gedaan van het ontworpen concept, wordt na eenige besprekingen besloten, eenige wijzigingen daarin te brengen en het in eene volgende vergadering aan te bieden. 5. De Voorzitter brengt ter tafel eene voordragt van drie per sonen, als sollicitanten voor de vacante betrekking van hulponder wijzer aan den Burg, waarop geplaatst zijn de heerenHamakers, van Schiermonnikoog, van Deinum, van Oud-Beijerland en van den Berg, van Zuidwolde. Hij stelt voor tot de benoeming over te gaan. Hiertoe besloten zijnde, wordt de heer Hamakers met algemeene stemmen benoemd. 6. De Voorzitter brengt den Baad onder de aandacht dat, met het oog op de vast te stellen begrooting voor het dienstjaar 1875, men dient over te gaan tot het daarstellen van eene algemeene begraafplaats. Nadat hij eenige mededeelingen doet omtrent een daartoe uitgezocht terrein, wordt het Dag. Best. gemagtigd deze zaak te regelen en daaromtrent in eene volgende vergadering mede deeling te doen. 7. De heer K. Bakker deelt aan den Baad mede, dat, naar aanleiding van de gedane aanzoeken van de bewoners van de Koog tot verbetering van den weg aldaar, hij hieromtrent een onderzoek heeft ingesteld. Hij deelt de plannen, die men tot verbetering heeft, mede en zou het wenschelijk achten, dat, aangezien de kosten niet zoo hoog zijn, de Raad kon besluiten gevolg te geven aan het gedaan verzoek. -Er wordt besloten het Dag. Best. te magtigen deze zaak te onderzoeken, ten einde in eene volgende vergadering een besluit te nemen. 8. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive aan B. en W. van den heer Schoolopziener, betreffende het in de vorige vergade ring genomen besluit aangaande de opleidingsklasse voor kweeke lingen bij het lager onderwijs, en waarin wordt verzocht den inhoud aan den Baad mede te deelen. De heeren Keijser, Westenberg en andere leden geven hunne afkeuring te kennen over het schrijven van den heer Schoolopziener en verklaren, dat het beleedigend is en onware beschuldigingen bevat. De Voorzitter en de heer Mentz kunnen zich daarmede niet vereenigen en verdedigen den schrijver. Nadat verschillende leden het woord hebben gevoerd, stelt de heer Keijser voor de volgende motie„De Raad, kennis genomen heb bende van het schrijven van den heer Schoolopziener aan B. en W., gaat over tot de orde van den dag." Deze motie Wordt aange nomen; tegen stemden de Voorzitter en de heer Mentz. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. In onderscheidene groote gemeenten des lands is thans de wijze waarop de mestverzameling zal geschieden een punt van ernstige overweging. En ook ter dezer plaatse is in de jongste zittingen van den gemeenteraad die zaak aan de orde geweest, niet zoozeer met het oog op de invoering van het Liernum-systeem, als wel omdat het contract met de Maatschappij ter bevordering van land bouw en landontginning ten einde liep en men te dier gelegenheid gevolg wilde geven aan 't reeds lang geopperd plan tot verplaatsing van de mestbelt. De verslagen van de raadszittingen hebben doen zien hoeveel moeite men zich heeft moeten geven om een nieuw terrein aan te wijzen, waarop de mestbelt kan worden geplaatst. Zonder aanwijzing van terrein heeft er in 't begin der vorige maand zonder eenig gevolg eene aanbesteding plaats gehad en het is naar aanleiding daarvan, dat ik meen eenige opmerkingen te moeten in 't midden brengen. Kon ik invloed uitoefenen op het te nemen besluit, ik zou voor stellen om de verzameling van meststoffen te doen geschieden van wege het bestuur der gemeente. Andere gemeenten hebben ons daarin met gunstig gevolg het voorbeeld gegeven. Naar de opgaven luiden, zijn hierdoor voor die gemeenten niet onbelangrijke geldelijke voor- deelen ontstaan. En daar hier de klagt groot is over de geringe geldelijke middelen, waarover de gemeente te beschikken heeft, dunkt mij, dat zoodanige inkomst voor de plaats onzer inwoning niet onwelkom zoude zijn. Mij dunkt deze opmerking verdient wel de uoodige overweging. Opgaven van andere gemeenten zouden wel te verkrijgen zijn en de verlangde voorlichting verschaffen. En met de niet onbelangrijke zuivere opbrengst zou men niet verlegen behoeven te zijn: de openbare werken, straten en wegen, verlichting enz. zouden daar door eene belangrijke uitbreiding kunnen erlangen. 't Is waar onze gemeente is niet als andere in ééne kom gebouwd, zij is zeer uitgestrekt en dit is juist niet bevorderlijk aan eene minkostbare verzameling. Toch meenen wij, te oordeelen naar de zeer belangrijke voordeelen, elders verkregen, dat ook hier nog wel niet geringe inkomsten te verkrijgen zouden zijn, wanneer de zaak in eigen beheer werd ondernomen. In dat geval zou het noodig zijn een streng politie-toezigt uit te oefenen, opdat niet door particulieren grootere of kleinere mestverzamelingen werden gehouden, of vuilnis van allerlei aard in zee of gracht werd gewor pen. Hiertegen moest krachtig worden gewaakt, opdat de voor deelen niet te loor zouden gaan. Onuitvoerbaar is het zeker niet om deze zaak op de voorgestelde wijze uit te voerenen het is daarom, dat steller dezes het boven staande onder de aandacht brengt van hen die daarop invloed kunnen uitoefenen. Het aangevoerde verdient z. i. wel in overweging genomen te worden. A. B. C. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDT. Hammersma, zeeman en J. Nugter, wed. G. Snitselaar. C. J. Rivier, vuurstoker en M. Snitselaar. D. Buis, timmerman en A. de Jong. GETROUWDGeene. BEVALLEN: J. J. Riemers, geb. Smit, [D.]. S. de Hertogh, geb. van der Wolt, [D.]. J. M. Rippens, geb. Tobijaszen, [Z.]. OVERLEDEN: W. Fluiter, 24 jaren. Ambtshalve ingeschreven 2. Van 16 tot 30 Augustus 1874. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Klaas de Jong en Stijntje Brouwer. Cornelis Blaauboer en Trijntje Brouwer. GEBORENAbraham, zoon van Jelle de Vries en IJbeltje Zandburg, wonende te Wartena. Maria, dochter van Paulus de Moei en Maria de Nijs. Catharina, dochter van Pieter Sint en Guurtje Zwaaij. Aaltje, dochter van Jan Kouwenberg en Maartje Doorn. Evert Jan Willem, zoon van Adriaan Holterman en Maartje Fraij. Maartje, dochter van Teunis Kiezeling en Anna Visscher. Hendricus, zoon van Arie Kroon en Maria Heddes. Martinus, zoon van Jan Sinnige en Maria Without. Jacob, zoon van Teunis Schotvanger en Alisabeth Tates. CorneliaGertruida Maria, dochter van Bernhard Heinrich Wilhelm Eggers en Maria Bood. Arie, zoon van Lourens Schotvanger en Ariaantje Tates. OVERLEDENEgbertus, 4 weken, zoon van Pieter Slijkerman en Agnes Baart. Grietje, 6 maanden, dochter van Pieter Mooijboer en Maartje Bakker. Jan Nieuwenhuizen, 42 jaren, echtgenoot van Maartje Bont. Van 1 tot 31 Augustus 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD Jan Weij, Pieterszoon, laats1, weduwnaar van Grietje de Haan en Pietertje Zeeuw, wonende te Zijpe. GEBORENCornelis, zoon van Jacob Kuiken, en Neeltje van der Vlies. Maria, dochter van Cornelis Weij en Maria Knijnsberg. Maria, dochter van Cornelis de Leeuw en Dieuwertje Baven. OVERLEDENCornelis Hollander, 12 weken, zoon van Klaas Hollander en Aaltje Boonacker. Cornelis Thomasz, 36 jaren, zoon van Cornelis Thomasz en wijlen Antje Blom. De Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, ging den 1 dezer het Kanaal in, kwam den 2 dezer 's avonds te Suez aan, van waar het des nachts weder vertrok om zijne reis te vervolgen. De nieuwe mailboot Voorwaarts is heden morgen alhier van Greenock aangekomen. De Maas, van New-York naar Rotterdam, is den 3 dezer te Brouwershaven gearriveerd. De Rotterdam is jl. Donderdag van New-York naar Rotterdam vertrokken. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet; <u cn Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zwtw. 15k. 757.28 - 3.62 16.2 - 2.2 0.73 Hol. 5 8 zwtz. 10„ 757.96 - 2.95 13.8 - 2.4 0.82 Golvend 5 12 w. 9„ 758.41 - 2.50 15.4 - 2.9 0.75 ii .Weersgesteldheid: 4Sept.l2u. Bewolkt, wind, onstuimig. 5Sept. 8 u. Zwaar- en losbewolkt, winderig,buijig. 5Sept,12 u. Losbewolkt, winderig, buijig. In den nacht van 3 op 4 dezer ten 5.25 een windstoot van 58 KG., windrigting wtn. De barometer ten 3.30 t= 747.5. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Julij. Dahlia. M. Crawford. Bat. via Suez. 25 Aug. California. S. Deinum. Soerabaija. 2 ii IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 2 ,i India Packet. G. Diepering. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst 4 Sept. Venus. D. G. Piejeers. ZurMühlen&Co. Lissabon. 4 JohannaPetronella.J.P.Hillebrandt.Duinker&Goedk.St.Ubes. 4 MariaElise. T.D.vanDeursen. ZurMühlen&Co. Batavia. 4 Ferrando. P.N.Razzetto. Taganrog. 4 ,i A.M.E. H. P. Kluit. Batavia. 4 Amstelstroom. J. Appel. Duinker&Goedk. 5 ii Petronella. L. Vliedorp, Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ship Chase. T. Reed. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Koophandel. J. E. Visser. Nerva. Hout. Amons Co. Jenny. O. Nickelsen. Riga. vanVliet&Co. Wynyard. R. Robson. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Mazeppa. E. Harwey. Londen. Ballast.* ZurMühlen&Co. Om te laden. LATEBE BBBI6TEK. In de laatste dagen had men met veei succes gebaggerd aan de landzijde van de König Wilhelm en een weinig klei opgehaald. De geul was 3 h 4 meter diep. Door het jongste stormpje, waarbij het water ruim 3 decimeter boven volzee liep, is er weer veel zand in de geul gekomen. Thans evenwel stroomt er een geul aan de zeezijde van het schip en schijnt de breedte van het strand daar te verminderen. Heden zijn alhier aangekomen de adelborsten 3de klasse, onlangs benoemd, ten getale van 24. Op a. s. Maandag vangt de nieuwe cursus aan het Kon. lust. voor de Marine weder aan. Bij het 10de bataljon rustende schutterij in Zuidholland bestaat plan om zich in den wapenhandel te oefenen. De majoor Jeekel heeft zich met anderen belast om alles voor te bereiden ten einde den volgenden zomer de oefeningen aantevangen. Bij de te Delft gehouden aanbesteding van het eerste gedeelte der nieuwe kerk met torens, voor de parochie van den H. Joseph, waren de minste inschrijvers, voor de som van f 118,400, de heeren T. Vos en H. A. Duffels, aldaar, aan wie het werk is gegund. De Union de Vaucluse heeft medegedeeld, dat tal van dames te Metz en Nancy 5000 hemden voor de Car listen hebben vervaardigd. Granen, enz. hectol. Tarwe f 9,a 10,hectol. Rogge f 8,a 8,50; hectol. Gerst f 6,25 a 7, hectol. Haver f 4,a 5,75; hectol. Boonen: Bruine f 14, a f Witte f -,a -, Paardenb. f -,a -,hectol. Erwten: Graauwe f 14,a Vale f 8,25 a 9,25, Groene f a Witte f a hectol. Karweizaad f 19,ahectol.Mosterdz. f 14,al6,alles per hectol. hectoliter Koolzaad f 10,a per hectoliter. Kaas. 587 stapels; Kleine f 31,50, Middelbare f 34,50, Com missie f 33,50, laagste prijs f 18, per 50 kilogram. PER TELEGRAAF. 6 hectoliter Tarwe ii Rogge f 10,50 a per hectoliter. 63 46 Gerst Haver Witte Erwten - 11, Groene dito - 13,- Graauwe dito Vale dito - 6,— a 7,25 - 5,— a 5,40 14a 9^50 a 1R50 Bruine Boonen - 13,a ,- Witte dito - a Paardenboonen- 8,50 a ii Mosterdzaad - 16,50 a H Karweizaad - 19,12Ja II 27 stuks Paarden - 60,— a250, per stuk. 9 Koeijen -160,a220, 625 Schapen - 20,a 34, n 70 Lammeren - 16,— a 20,— H 10 n Kalveren - 12,— a 22,— II 150 Varkens - 9,— a 20,— 1/ 4 u Zeugen - 25,— a 48,— ti 500 ii Biggen - 2,— a 3,— h 8500 u Kip-Eijeren - 3,— a 3,15 per 100 stuks. u Eend-Eijeren - a O O oo r-l kop Boter - 0,60 a 0,70 per kop. Handel vlug. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. TIP, geliefde Echtgenoote van JAN JACOBUS AVIS. Zaandijk, 3 September 1874. die een brief bezorgt bij J. D. SIPMAN, postmerk THIEL, var. den Heer L. DE POORTER, of eenige inlichtingen kan geven. Introductie voor een Heer met of zonder Dame 0.49. Meerdere Dames- 0.25. gevraagd tegen hooge provisie, in alle Steden en Dorpen van Nederland, voor een reeds gunstig werkend Fonds. Brieven franco, onder letter F., bij den Boekhandelaar J. J. HONIGH, te Schagerbrug (Zijpe). wordt ter OVERNAME aangeboden. Adres franco, onder het opschrift PIANO, aan het Bureau dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3