1874. N° 110. Zondag 13 September. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: mOLENPLEIN, 163. HELDERSCHE B EN ïVIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." immi II—II lllllll II—III Wil II lllill 11 ll—lll IIII lllll II II— I III MUM I I I IIHH»! II Verichyiu liingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnement!pr!ji per kwartaal1.30. franco per poat - 1.65. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oo§t-Indië via Brlndisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt den 18 Sept. a. s,, na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7 u. 30 min. des avonds. De VOORZITTER -van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op MAANDAG den 14 SEPTEMBER e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 12 September 1874. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Vaststelling Suppl. Kohier Hoofdelijken Omslag 1874. 2. Aanbieding begrootingen 1875. 3. Besluiten belastingen. 4. Aangelegenheden mestinzameling. 5. Mededeeling ingekomen stukken. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAULOWNA maakt aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS PATENTBLADEN over de dienst van 1874/75, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van Maandag den 14 September tot Woensdag den 23 September 1874, van des morgens 9 tot 1 ure, den invallenden Zondag uitgezonderd. Anna Paulowna, De Burgemeester voornoemd, 12 September 1874. C. E. PERK. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 September. Wij Werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld een prachtig en smaakvol milieu de table te bewonderen, dat door hh. officieren en leeraren van het Koninklijk Instituut voor de Marine aan den kapitein ter zee K. P. R. Andrau werd aangeboden, en dat wel, zoo als de inscriptie op den mgssief zilveren voet vermeldt, uit hoogachting bij het nederleggen van het bevel over gezegd Instituut op den 5 Aug. jl. Afkomstig uit de beroemde fabriek van goud- en zilver werken van den heer van Kempen, zal het wel niet noodig zijn te zeggen, dat de zwaar kristallen schaal, alsmede de daarop Staande fraai gevormde kelk, omstrengeld door een matzilveren tak van bladeren en bloemen der fuchsia, een geheel oplevert, dat even keurig als rijk en gracieus is om te zien. Heden morgen is alhier een naambord aangespoeld, waarop met uitgesneden vergulde letters staatVesta. Jl. Donderdag had alhier de gewone tweejarige prijs- uitdeeling der plaatselijke teekenschool plaats, waarbij de leden van toezigt voor het middelbaar onderwijs tegen woordig waren. Aan de navolgende leerlingen werden prijzen toegekend vóór het handteekenen naar voorbeeld en naai de natuur: D. J, Blok, A. J. Jelgersma, J. Boon. M. Hoogerduijn, M. Harms, J. D. van Strijen, P. Namink, A. Maandag, J. Mazel en P. Hofland. Regtlijnigteekenen S. Groeneveld, J. Jaring en W. van Hoolwerff. Afdeeling handteekenen voor meisjes, aan de jongejufvrouwenM. Jelgersma, A. J. Ruisch, M. Blok en E. Boomsma werden prijzen toegekend, terwijl de jongejufvr. A. Jelgersma, L. Smit, J. Bron en E. Lastdrager loffelijke vermelding verdienden. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heden middag alhier met den spoortrein aangekomen, zal na o. a. een bezoek gebragt te hebben aan de mailboot Voorwaarts met den laatsten trein weder naar de residentie vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip Palembang, den 10 dezer te Suez aangekomen, zette onmiddelijk de reis voort. Het merk voor den ijk der gasmeters, begrepen in de overgangsbepalingen der Wet van Jnlij 1874, zal zijn de esculaapstaf. De heer J. Verkou w, pred. te Wamel, heeft de beroeping naar Harlingen aangenomen, zoodat nu eerlang de drie vacatures aldaar, waarin ongeveer twintig beroepen werden gedaan, weer zullen vervuld zijn. Ds. M. Wassenaar, te Oude Schild, zal den 27 dezer zijn afscheid houden en den 4 Oct. a. s. zijne intrede te Peperga c. a. dóen. Aangenomen het beroep naar Oudeschild door den heer D. Post, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur Tan Noordholland. Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 11 dezer: „Heden nacht, omstreeks half een, brak boven onze gemeente een hevig onweder los. De bliksem sloeg in bij c[en timmerman F. Jongerling en binnen weinige oogen- b'ikken stond het gebouw in voile vlam. Een felle westen wind dreef de vlammen tot het aangrenzende gebouw, eene bóerenwoning, en weldra deelde ook deze hetzelfde lot Prijs der Adverteatiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. I steeds woekerden de vlammen verder, en na verloop van minder dan een uur, waren achttien gebouwen vernield, en J onder deze behooren de pastorie, de beide koffijhuizen, het raadhuis en de bakkerij. Zestig menschen zijn van huis vesting beroofd en velen hebben bijna hunne geheele bezitting verloren. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren en zijn de meeste bezittingen tegen brandschade verzekerd. De nieuwe school en de kerk zijn, doordien de wind een weinig draaide, gelukkig gespaard gebleven. Groot is het aantal bezoekers." In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Hoorn werd het besluit genomen tot oprigting met 1 Oct. e. k. van eene school ter opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzer. De regering heeft hare ingenomenheid er voordoen blijken, door van Staatswege daarvoor eenejaarlijksche subsidie van f 250 te verleenen. De appelen- en perenoogst in den omtrek van Hoorn is dit jaar buitengewoon voordeelig. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Enkhuizen, voor den heer A. L. van Slogteren, die bedankt had, is gekozen de heer N. Sluis, die 119 stemmen had verkregen, tegen den heer G. Gast, welke er 84 had bekomen. Aan de jl. Donderdag middag te Ilpendam gehouden harddraverij werd door acht paarden deelgenomen. De prijs werd gewonnen door den „Kol" van den heer Koster uit Beemster; de premie viel het paard van den heer de Graaf uit Watergraafsmeer ten deel. De heer Schneider wijst in de Volksvriend op het gebruik, dat spoorweg-beambten van sterke dranken maken. Menigmaal toch, zegt hij, heb ik gezien, hoe èn conducteur, èn machinist èn stoker vóór 't vertrek van den hun toe vertrouwden trein de wachtkamer binnentraden, om aan het buffet een of meer borrels te gebruiken. En aan zulke mannen moet het leven van tal van menschen worden toevertrouwdWant al worden ze van zulk een borrel niet regtstreeks dronken, toch ligt min of meer beneveld. En hoe weinig is er noodig, om eeii groote ramp te doen ontstaan! 't Is nuttig, dat de pers hierop wijst, om de spoorweg-directiën er op attent te maken, ten einde ze aan hun beambten 't gebruik van sterken drank onder diensttijd verbieden. Er mag niets verzuimd worden, dat dienen kan, om 't leven der reizigers te beveiligen. Den 3 Oct a. s. verwacht men Z. M. den Koning te Leiden om tegenwoordig te zijn bij het uitspreken van de feestrede in de Pieterskerk en bij den optogt, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van het ontzet dier stad. De luitenant-generaal J. J. van Swieten, gewezen opperbevelhebber der tweede expeditie tegen Atsjin, is jl. Donderdag avond uit Indië via Marseille te 's Hage aangekomen, vergezeld van den hem in Indië toegevoegden adjudant, kapitein de Bock. Slechts weinige waren aan het station tegenwoordig om den generaal het welkom toe te roepen. Onder hen merkte men op zijn vriend en krijgsmakker kolonel Staring, die met hem plaats nam in het rijtuig dat hem naar zijne woning bragt. Maar al ware het uur zijner aankomst meer algemeen bekend geweest, elke juichkreet zou zijn gesmoord bij den aanblik van den grijzen generaal, die gevaren en vermoeijenissen moedig het hoofd had kunnen bieden, maar nu diep gebukt ging onder den slag die het hart des vaders heeft getroffen en waarvan hij de tijding op zijne terugreis ontving: den dood zijner jeugdige dochter. In de vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Hage werd door den voorzitter medegedeeld, dat voor den ongelukkigen C. Vermeere f 10,000 was ontvangen, zoodat hij waarschijnlijk spoedig in het bezit zal zijn van kunstmatige beenen en armen. Gisteren nacht ten 3 ure is te Rotterdam brand uit gebarsten hij den bakker Houtman in de Lamsteeg. Het huis is uitgebrand, evenzoo het achtergedeelte der belen dende panden. Het stormweder joeg de vonken naar het stadhuis, waarvan de torenspits mede vlam vatte en ineen stortte. Men vermoedt, dat er groote schade is aangerigt. De heer Lederer, die te Kissingen Kuilman het eerst bij den kraag pakte, zingt thans in de Duitsche opera te Rotterdam met uitstekend succes. Ter vervanging van de stukken kurk, die de netten doen drijven, maakt de glasfabriek van Bouvij, te Dordrecht, glazen bollen, welke niet slijten, noch gemakkelijk breken, en grooter drijfvermogen dan de kurk bezitten. In de laatste dagen heeft de doorvoer van kalveren naar Duitschland op zeer groote schaal plaatsjl. Woensdag werden weder 10 wagens van Utrecht vervoerdhet grootste gedeelte bestaat uit fok-kalveren en wordt in Noordholland opgekocht tegen den prijs van f 50 tot f 80 per stuk, een prijs die zeer hoog wordt genoemd. De Duitschers zijn er in den laatsten tijd weder op uit, om hun rundvee met het Hollandsche te kruisen. Als een bewijs van den grooten omvang der handels beweging in vruchten op sommige plaatsen in ons land dient, dat uit Vlijmen alleen dit jaar vóór buiten- en binnenlandsche verzendingen zijn uitgevoerd p. m. 30,000 hectoliters kruisbessen, p. m. 180,000 kilogram frambozen, behalve de ontzettende massa zwarte en roode of witte aalbessen. Zoo is ook in die omstreken de doperwtenteelt enorm. In den vroegsten tijd van deze peulvrucht zag men eiken dag van Vlijmen op de groentenmarkt te 's Hertogen bosch mudden gedopt aangevoerd en ten verkoop aangeboden, eene gewoonte, die men nergens hier te lande weêrvindt. De Arnh. Crt. van gisteren bevat een uitvoerig verslag van het gymnastiekfeest te Antwerpen, waarin o. a. de volgende opmerking wordt medegedeeld: „De gymnasten uit Antwerpen vooral muntten uit door hun doelmatige oefe ningen, die uit Londen door hun verbazand sterk werken. Wat kracht en vlugheid aangaat, waren de Londenaars van allen de baas, dan volgden die van Keulen en daarop die van Gent. Het is haast ongeloofelijk, dat men het, zelfs door aanhoudend voortgezette oefening, zoover kan bren gen, proeven te geven, welke de Londensche gymnasten met zooveel gemak verrigten." Jl. Woensdag werd te Nijmegen een brievenbesteller in verzekerde bewaring genomen, beschuldigd zich meester gemaakt te hebben van een bankbiljet van f 40, in een niet aangeteekenden brief vervat. In het kamp te Milligen worden dagelijks 6 a 7 stuks koeijen en ossen geslagt, die door elkander 300 h 400 kilogram aan de haak wegen. De veehandel staat in den omtrek van Dalfsen bijna stil. De lage prijzen zijn als hoofdoorzaak er voor aan te nemen, vermits de handelaren wekelijks geld verloren en men nog grooter daling voorziet. Uit het Noorden des lands wordt gemeld, dat de naweide voor het rundvee alom gunstig staatde veehouders zien nog een goed najaar voor het weidevee tegemoet. De hooioogst van het nagras is op vele plaatsen aangevangen en laat zich ruim aanziende oogst van aardappelen, rogge, boekweit en haver is naar wensch. Yoor siroop- en stijfsel- fabrieken zijn nu reeds belangrijke aankoopen gedaan van winteraardappelen, tegen goede prijzenevenzoo van boek weit, te leveren in Nov.terwijl de opbrengst van herfst- voeder voor het vee alom naar wensch schijnt te zullen zijn. In Drenthe levert de honig- en wasoogst bij de bijen houders over het algemeen reden van tevredenheid op. De langdurige drooge weêrsgesteldheid, in het begin van den zomer, heeft daarop gunstig gewerkt. Jl. Zaturdag stond voor het prov. geregtshof in Lim burg teregt F. A. Orisius, 43 jaren oud, geboren te Delft, vroeger onbezoldigd rijksveldwachter en laatstelijk portier aan de hoogere burgerschool te Roermond. Orisius is beschuldigd van het moedwillig lossen van twee pistool schoten op de jonge dochter Helena van Asperen, woon achtig te Roermond, gelukkig zonder het doel te treffen. Wegens deze poging tot moord, rekwireerde da advokaat- generaal jhr. mr. van den Bergh, na het hooren van 18 getuigen, van welke sommige zeer bezwarende getuigenissen aflegden,schuldig verklaringen veroordeeling tot eene tuchthuis straf voor den tijd van 10 jaren. De verdediger mr. E. Gadiot meende dat hier verzachtende omstandigheden aanwezig waren, en concludeerde tot toepassing eener ligte straf. Het hof veroordeelde hem tot 5 jaren gevangenisstraf en eene geldboete van f 25. Voor eenigen tijd ontdekte de Fransche telegraaf- beambte B. Meijer een nieuw telegraafstelsel, door hem système multiple genoemd, omdat het een ruimer gebruik en een betere exploitatie van de telegraaflijnen beoogt. Het stelsel is met goed gevolg in Frankrijk in gebruik, en op de Weener tentoonstelling werd de heer Meijer voor zijne uitvinding bekroond met de goudtn medaille van verdiensten en door den Keizer benoemd tot ridder der Frans-Jozef orde. Onze regering heeft met loffelijken ijver deze gewigtige ontdekking doen onderzoeken door den heer J. M. Collette, inspecteur, chef van het technische beheer van den Rijks telegraaf, en naar aanleiding van diens gunstig rapport moet, volgens het Dagblad, de regering tot de invoering van het stelsel van den heer Meijer besloten en diensvolgens met deze een overeenkomst aangegaan hebben voor de levering van toestellen enz. Men mag dan eerstdaags de indienststeliing van den nieuwen toestel op een der draden tusschen Amsterdam en Rotterdam tegemoét zien. Door invoe ring van het stelsel zal het voordeel worden verkregen dat op een draad vier tot zesmaal meer berigten kunnen worden overgeseind dan met den toestel van Morse of twee- tot driemaal meer dan met dien van Hughes, wijl het berust op een passende tijd- en weikverdeeling waardoor het mogelijk wordt vele galvanische stroomen kort na elkander door een geleiddraad te zenden en ze, onafhankelijk van elkaar, voor overseining van berigten in dezelfde of in tegengestelde rigting te doen dienen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1