Frankrijk. Stoomvaart- Berigten. Buro'erlijke Stand. Gemeente Helder. Afloop der g-ehouden veiling1 Marine-Haven Nieuwecliep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Framjois Pierre Guillaume Guizot is op zijn landgoed Yal Richer overleden. Hij was den 4 Oct. 1787 te Nimes uit protestantsclie ouders geboren en verloor zijn vader, die advocaat was, op een revolutionair schavot in 1794. Zijne moeder vestigde zich daarop met hare beide zonen te Genève, waar hij in 1807 huisonderwijzer bij de familie Stapfer werd. In 1809 verscheen zijn eerste werk Nouveau dictionnaire universel des synonymes de la longue frangaise, weldra gevolgd door vertalingen uit het Engelsch en Duitsch. De ziekte van den heer Guizot heeft een inderdaad hoogstopmerkelijk geval opgeleverd. Sedert nagenoeg twee maanden vergeet de oude staatsman, van 's namiddags vijf uur tot 's morgens elf uur, allesjaartallen, feiten, kleuren, eigennamen, letterlijk alles, 's Middags tegen twaalf uur leeft plotseling zijn geest weer op. De heer Guizot wordt weer volkomen meester van zijn wilzijn geheugen keert terug; de geschiedschrijver stond dan op en dicteerde blad zijden van zijn geschiedenis van Frankrijk, die tintelen van helderheid, kleur en leven. En dat alles om des namiddags te vijf uur weer in de duisternis terug te keeren. Jl. Woensdag heeft met veel feestelijkheid en plegt- statigheid de inwijding plaats gehad der nieuwe Israëlitische synagoge in de Rue de la Victoire te Parijs, waaraan tien jaren lang gebouwd is en die ruim twee millioen fr. heeft gekost. De opper-rabbijn van Frankrijk, de heer Isidor, en de opper-rabbijn van Parijs, de heer Zadok Khan, hebben achtereenvolgens het woord gevoerd en niet verzuimd in herinnering te brengen de groote weldaden, die de Israëlieten, in het algemeen, zoowel wat hunnen maat- schappelijken toestand als wat hunne godsdienstvrijheid betreft, aan Frankrijk verschuldigd zijn; en voorts doen uitkomen dat de erkentelijkheid der Fransche Israëlieten daarvoor op nieuw en krachtig gebleken is uit hunne toe wijding aan het vaderland onder zijne jongste rampen. Een uitgelezen orchest en zangers en zangeressen van naam luisterden deze plegtigheid op, die o. a. door al de te Parijs tegenwoordige leden der familie Rothschild werd bijgewoond, aan welke de nieuwe syuagoge vele kostbare sieraden te danken heeft. Zij is in romaanschen stijl gebouwd met Moorsche versieringen. Het schip van het tempel gebouw is nagenoeg even kolossaal als dat van de Parijsche hoofdkerk Nötre-Dame. In het voorportaal verheffen zich acht prachtige zuilen van groen marmer. Het geheele voorkomen van het gebouw, in- en uitwendig, is imposant en waardig, en de détails getuigen van een goeden smaak. Eene dame, met haar vierjarig kindje jl. Zondag avond van Chatillon naar Parijs terugkeerende in een der omnibussen, leide het kind op haar schoot, en geheel bedekt door eene groote hoeveelheid bloemen, welke zij medebragt. Hare medereizigers waarschuwden haar voor het gevaar, waarin het kind verkeerde; zij sloeg die waarschuwingen in den wind, maar te Parijs gekomen was haar kindje een lijk. Engeland. Op den Great Eastern spoorweg heeft jl. Donderdag avond tusschen Norwich en Brundall tusschen twee spoor treinen een botsing plaats gehad, waarbij negentien personen, en daaronder twee machinisten en twee stokers, om het leven gekomen zijn. Het aantal gekwetsten was den vol genden ochtend nog onbekend. Een berigtgever der Londensche Times geeft in een onder dagteekening van 26 Aug. uit Chicago geschreven brief eene bloemlezing van de jongste in de Vereenigde Staten gepleegde gewelddadigheden. Hij meldt, dat een blad van den 22sten de bijzonderheden van 28 sterfgevallen ten gevolge van geweldpleging behelsde, en dat sedert 1 Junij zeker vijfmaal zooveel dusdanige sterfgevallen hadden plaats gehad. De lynchwet kwam zeer in zwang; in het begin van Julij was zij in Texas op 12 desperado's toegepast. Ook in Indiana en Illinois was zij nog niet geheel iu onbruik. Een advocaat te Memphis, in Tennessee, schiet een confrère dood, die hem iets onaangenaams gezegd heeft; een lid van het Congres uit Alabama, schiet zijnen las teraar dood met een jagtgeweer, na uit een bovenvenster lang op hem op de loer te hebben gelegen; „een zeer rijk man" te Lawrenceburg, in Kentucky, schiet den stedelijken „marshall" dood, en dit is zijn tweede moord; van den eersten werd hij verontschuldigd omdat hij toen juist beschonken was; te Vicksburg wordt een courantier, wegens een beleedigend verhaal van persoonlijken aard, dood geschoten; te Beauregard krijgen een klerk en zijn chef „woorden", en maken den twist op de binnenplaats met het pistool uit; een hunner komt om't leven, een courantier te Indianapolis, in Indiana, schiet den verleider zijner dochter dood, en deze vergiftigt zich met laudanum; te Evansville, in denzelfden Staat, werpt iemand een ander met een steen dood, omdat hij in een familietwist de partij van zijne vrouw gekozen heeft; een jongmensch te Hillo- boro, in Ohio, schiet op een rowdymet diens eigen pistool, dat uit zijn zak stak, en doodt hem, terwijl hij den vader van het jongmensch mishandelde; te Pittsburg, in Pennsylvanië, wordt een politie-agent vermoord, en te Nashville, in Tennessee, wordt eene schoolonderwijzeres van negerafkomst „gekukluxt", dat wil zeggen „zij wordt te 2 ure in den nacht uit haar bed opgeligt en dood geschoten, omdat zij onderwijs geeft op eene school van kleurlingen." In Massachussets heeft een kind de manie om zijne kameraden aan stukken te snijden, en in New-York is een kind er op uit, hare makkers te verbrandenbeide kinderen zijn omstreeks 15 jaren oud en, deze neiging uitgezonderd, volkomen gezond en goed bij het hoofdde toeleg van een hunner is reeds eenmaal geluktbij een gevecht van schippers op den Missisippi zijn er drie omgekomenin West-Virginia heeft huwelijksontrouw tot het doodschieten van vier personen geleid; te Jowa wordt eene dame vermoord, en te Savannah, in Georgië, wordt een heer doodgeschoten door een neger, die door het gepeupel wordt opgehangen. „Lord Gordon-Gordon," een beroemd opligter, schiet zich zeiven dood in tegenwoordigheid der geheime politie agenten, die hem te St. Paul, in Minnesota, aanhouden van Eeten, een der vermetelste en meest romantische mis- dadigers, die Amerika ooit heeft opgeleverd, doet hetzelfde; zelfmoorden uit allerlei oorzaken, uit armoede en uit rijkdom, maar vooral wegens huiselijke beslommeringen, nemen belangrijk toe. Ouitschland. De Keizer heeft aan Prins Alexander der Nederlanden de ridderorde van den Zwarten Adelaar verleend en hem dien zelf ter hand gesteld. Te Varzin werd dezer dagen het oogstfeest gevierd op de in die streken gebruikelijke wijze. De vrolijke paren vereenigden zich in een groot koetshuis ten dans op de maat der muziek. Ook de vorstelijke familie nam aan dat vermaak deel. Terwijl mevrouw Bismarck den meester knecht met een wals vereerde, danste de rijkskanselier met diens vrouw, wat zeker wel niet al te vlug in zijn werk zal zijn gegaan. Te Pragsdorf, in het groothertogdom Mecklenburg- Strelitz, is brand ontstaan in eene reeks houten arbeiders woningen met het gevolg dat in vijf dier woningen te zamen veertien personen in de vlammen zijn omgekomen. Amerika. De heer Butler, een beroemd hondenkoopman en honden doctor te New-York, is dezer dagen aan watervrees overleden; al zijn honden, 102 stuks, zijn terstond afgemaakt daar men niet weet van welken hond hij ziek geworden is. Butler had de gewoonte zich dagelijks door een hond te laten bijten, bewerende dat de watervrees maar „gekheid" is, en men er geen gevaar voor heeft als men maar niet bang is. De verzameling honden, die hij bezat, behoorde tot de kostbaarste en zeldzaamste der wereld, misschien bestaat er geen zoo meer. (Grondwet.) In het stille dorpje Sheridan, in den Amerikaanschen staat Pennsylvanië, woont Lorenz Ibach, van beroep smid, maar ook sterrekundige. 's Voormiddags beslaat de merk waardige man paarden en zwaait vlijtig den hamer, 's na middags zit hij over de logarithmentafels gebukt, en 's nachts meet hij den loop der sterren. Ibach werd in 1816 te Allentown in Pennsylvanië geboren en is in elk opzigt een self-made manhij is de Engelsche, Fransche, Spaansche, Duitsche en eenigzins ook de Italiaansche taal magtig, voorziet dertien inrigtingen en de kalenders van verscheidene dagbladen in New-York van sterrekundige berekeningen. Onlangs bezocht hem een correspondent van de New—York Sun. De smid bragt hem in zijne studeerkamer, 't Is een treffend contrast, zoo schrijft de correspondent, ver weg in de woestenij, een rijk voorzien observatorium aan te treffen. Aan de wanden hingen onderscheidene kaarten, en in de hoeken waren boeken opgehoopt. In 't midden van het vertrek stond een lage, breede tafel met brandende lamp er op. Er waren daar voorts verscheidene goede globes en twee teleskopen. De astronoom bezit in zijne boekerij een Chineesch werk over sterrekunde, een ware zeldzaamheid. Hij heeft voorts een werk van den Oostenrijkschen sterrekundige Georg Peurbach, gestorven in 1423, van Johann Müller (van Königsberg, van wien men de eerste volledige ephemeriden bezit. Vlijtig bestudeert hij Copernicus, geboren in 1473, en Tycho de Bralié, geboren in 1546. Ook is hij vertrouwd met Galilei, Huygens, Newton, Kepler, Halley, Beuguer, Maupertuis, Tobias Mayer, de Lisle, Lambert, Euler, en vele van de nieuwere astronomen. Ondanks zijn lichamelijken en geestelijken arbeid vindt Ibach nog tijd genoeg zijn buren te onderwijzen, en 's avonds zich met zijne vrouw en kinderen te onderhouden. Minstens twee uren daags zit hij achter zijne boeken; ook onderhoudt hij een drukke briefwisseling met de voornaamste sterrekundigen van Amerika. Ibach bleef tot zijn 15de jaar op school en ging toen bij een hoefsmid in de leer. Op zijn 12de jaar begon hij de sterrekunde te bestudeeren en zette dit later in zijn vrije uren door lezen voort. Een Franschman, Maucau genaamd, hielp hem hierbij. Toen hij 30 jaren oud was, erfde hij eene menigte sterrekundige instrumenten, waarvan hij tot op den huidigen dag vlijtig gebruik maakt. In den omtrek van zijne geboorteplaats staat hij bekend onder den naam van „Schtanna" of sterrekijker. Aan zijn bezoeker toonde hij een manuscript over astronomie, 't welk hij eerlang zou uitgeven, maar tevens wees hij met fierheid op een aantal ijzeren voorwerpen, welke hij des daags gesmeed had. Uit Chili is het volgende telegram ontvangen: „Val- paraiso 28 Aug. De treurspelspeelster Ristori verzocht en verkreeg genade voor Munoz, op het oogenblik dat hij zou worden doodgeschoten. De regering werd door haar be wogen het doodvonnis te veranderen, en Ristori ondertee- kende bet besluit tot gratie. De geestdrift is onbe schrijfelijk." Even onbeschrijfelijk zal de verbazing der Europesche lezers over deze zeldzame tijding zijn." De Conrad is jl. Zondag alhier van Batavia aangekomen. De Prinses Amalia is den 12 dezer van Batavia, via Napels, naar hier vertrokken. De Celebes, van Batavia naar hier, is den 11 dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDW. M. Hofman, ziekenoppasser bij de Marine en II. C. Engel. D. de Wit, zeeman en T. E. Brahe. J. Oosten, koopman en E. Buijs. GETROUWD: Geene. BEVALLENJ. C. M. Neijssen, geb. Wiese, [D.]. H. van der Wiele, geb. Westhuis, [D.]. E. M. M. Henkes, geb. de Boer, [D.]. E. W. Kroonstuiver, geb. Goudswaardt, [Z.]. T. Verschoor, geb. Bruné, [Z.]. J. Klingen, geb. Boon, [Z.]. G. J. van Wilsum, geb. Jongsma, [Z.]. E. M. van der Brugge, geb. Goudsblom, (D.). OVERLEDEN: S. van Elburg, geb. Boon, 29 jaren. P. Eontijn, circa 5 maanden. C. de Wijn, 44 jaren. E. S. W. Boll, 2 jaren en 8 maanden. van Huizen en Erven, op Maandag 14 September 1874, in het lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT. 1, 2 en 3. Drie Huizen inet Erven, elkander annex iu de Artil leriestraat. Kooper de heer J. Moolhuijzen voor f 1360. 4. Een Huis en Erf, op den hoek van de Artillerie- en Vloot- straat. Kooper de heer D, Hoogenbosch voor f 410. 5. Een Huis en Erf, in de Vlootstraat. Kooper de heer I'. Bos voor f 410. 6. Een Huis en Erf, in de Wnchtstraat. Kooper de heer D. Hoogenhosch voor f 420. 7. Twee Huizen en Erven, in de Wachlstraat. Kooper de heer C. Mulders, qq voor f 620. 8. Een Huis en Erf, in de Langestraat. Kooper de heer P. de Waard voor f 780. 9. Twee Woningen onder een dak, in de Langestraat. Niet verkocht. 10. Een Gebouw, ingerigt tot Stalling enz., in de Artilleriestraat. Niet verkocht. 11. Een Huis en Erf, aan de Dijkstraat. Niet verkocht. 12. Een Huis en Erf, in de Artitleriestraat. Kooper de heerP.de Jong voor f 180. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) "5. CD CC a S t> Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. f procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 nnw. 7k. 764.14 t 3.15 14.5 - 2.9 0.67 Golvend 14 12 wzw. 0.5„ 771.49 tlO.49 14.3 - 2.9 0.61 Vlak. 15 8 zwtz. 6 767.31 f 6.30 14.4 - 0.6 0.82 weingolv 15 12 zwtz. 8„ 766.20 f 5.19 16.4 - 0.6 0.75 ii Weêrsgesteldheid: 13Sept.l2 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 14Sept.l2u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 15Sept. 8 u. Bewolkt, winderig, mooiweer. 15Sept.l2u. Bewolkt, beneveld, winderig, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Aug. California. S. Deinum. Soerabaija. 2 Sept. IJmuiden. E1. Zeijlstra. Batavia. 2 India Packct. G. Diepering. Batavia. 7 Amalia. K. Bakker. Suriname. Raphaël. G. Molenaar. Curaqao. 14 Carolina. P. van Duijvenboden. Oporto. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms!. 13 Sept. Lida. J.W.C. Vinke Muller. Duink.&Goedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Leonida. H. C. Rigelsen. Helsingfors. Hout. Blikman Co. Helena. J. Thorsen. Kötka. Victoria. S. Stransen. Nerva. Mindet. O. E. Olsen. Riga. Amons Co. Soderhamn. H. IJ. Visser. Borgo. Halfdan. T. Sivertsen. Soderhamn. Vicilant. C. Jorgensen. Nerva. van Vliet Co. MartinLuther. J. Nielsen. Drammen. Lucine. E. Ostensen. Nerva. AnnaMargaretha. J.Coerkarap.Sundswall. James Hogg. D. Thompson. Greensmouth. Steenk. Omen. A. Hansen. Nerva. Hout. Blikman Co. Minerva. H. A. Maas. Ornskoldsvick. Amons Co. Conrad. J. de Ridder. BataviaviaSuez. Stukg. de Vries 8c Co. ErederickSnowdon.W.E.Chicken.Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. IiATKRE BERlfiTEH. Door het aanhoudend ongunstig weder der vorige week was de vischvangst weer onbeteekenend. De geheele aanbrengst bestond in 960 roggen, 18500 tongen en 28 wigtjes kleine schol, zooroede diverse groote en kleine tarbotten. De prijzen van een en ander waren zeer hoog. Een Egroonder sloep kwam aan met 50 manden scharren, waarvan de prijs, om het slechte droogweer, laag was. Ter eere van zijn 50jarig priesterschap, zal de heer G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, aan de bestuurders van gestichten en arraen-inrigtingen, onverschillig van welke geloofsbelijdenis, eene som geld ter hand stellen, ten einde aan de bestedelingen een aangename dag te verschaffen. In eene ijzersmelterij te Comroentry, in het departe ment der Allier, is in het begin der vorige week een stoomketel gesprongen, ten gevolge waarvan 14 personen gedood en 41 gekwetst zijn, onder welke verscheidene in een hopeloozen toestand verkeeren. PER TELEGRAAF. 30 stuks Paarden. 0,60 a 10,— a 267 Runderen. 120 I, vette Kalveren f 42 magere dito 1536 Schapen. Lammeren. 59 vette Varkeus 81 magere dito 223 stapels kleine Kaas, f 28, 2 ii middelbare dito f 29 Boter f 1,30 a 1,40 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,70 a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren - a 0,80 per kgr. (stug) 28,per stuk. (vlug) 0,48 a 10,— a 0,60 per kilog. (vlug) 14,per stuk. (stug) a 32,50 per 50 kilogram. per 50 kilogram.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3