ADVERTENTIËN. EEN KWEEKELINC. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. 285ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. verklaarde de Nederlandsche souvereiniteit te erkennen, met verzoek om de Hollandsche vlag te mogen hijschen. Ook Soengei-Rajah had zich daartoe bereid verklaard. Simpang-Olim had den oorlog verklaard aan Edi, waar men tevens bevreesd was voor een inval uit het Djoelosche. Tot 5 Junij echter was alles te Edi rustig gebleven; eene compagnie infanterie uit Deli hield de strandbenting aldaar bezet. Zr. Ms. stoomschip Watergeus stoomde den 7 Junij naar Poeloe Bras om Zr. Ms. stoomschip Yice-Admiraal Koopman aldaar te vervangen, welke bodem bestemd was om gedurende de aanstaande afwezigheid van het Metalen Kruis, dat tot het ondergaan van eenige hoogst nood zakelijke reparatiën voor eenigen tijd naar Singapore moest gaan, de dienst ter reede van Atsjin waar te nemen. Het bevel over de maritime middelen in de Atsjinsche wateren werd gedurende dien tijd opgedragen aan den kapt. ter zee W. F. L. de Vriese, kommandant van de Vice- Admiraal Koopman. Zr. Ms. stoomschip Banda verving den 7den Zr. Ms. stoomschip Deli op diens post voor het gebied van Toekoe Nanta, wordende laatstgemelde bodem weder naar de noord kust gedirigeerd. Ook Zr. Ms. stoomschip Schouwen keerde dien dag naar zijne station terug. De gezondheidstoestand aan boord der schepen bleef genoegzaam dezelfde; vele koortsen heerschten onder de schepelingen, ten gevolge waarvan verscheidende geëvacueerd moesten worden. De schriftelijke rapporten, omtrent de station ter oostkust ingekomen, liepen tot 18 Mei. Zr. Ms. stoomschip Timor keerde den 24 April te Edi terug, komende van Atsjin, werwaarts zich de stations- kommandant begeven had tot het bespreken van eenige zaken betreffende de verspreiding der proclamatie van den civilen regerings-commissaris. Den vorigen dag werd door genoemden stoomer benoorden Merdo de blokkade aangezegd aan den Engelschen schoener Adelaide en bij Diamants-punt aan den Engelschen schoener Diamond. Den 29sten van Soengei-Rajah vertrokken, waar dit stoomschip ongeveer 24 uren in het belang zijner procla matie-zending vertoefd had, ontmoette het de Engelsche schoenerbrik China, die met de blokkade werd bekend gemaakt, en vervolgde daarna zijne reis naar Tamiang. Genoemd stoomschip kwam den 6 Mei ter reede van Edi ten anker, na de monding dei Langsa-rivier bezocht te hebben, en begaf zich den 8sten, met Toekoe Moeda Angkasa aan boord, naar Passei. Den volgenden dag werd aan twee voor Kerti liggende toopen, derwaarts van Gighen uitgeklaard, de blokkade aangezegdeen harer kreeg order om naar Edi te gaan, terwijl aan de tweede, die reeds bezig was met lading in te nemen, een termijn van 25 dagen werd gegeven, waarin zij vertrekken moest. Twee sampans, den 15 Mei even benoorden Edi genomen, welke bij onderzoek bleken aldaar te huis te behooren, werden door den stations-kommandant vrijgegeven. Zr. Ms. stoomschip Banda was den 25 April naar Singapore vertrokken tot het ondergaan van eenige noodzakelijke voorzieningen aan het roer. Zr. Ms. stoomschip Amboina bekruiste voornamelijk het gedeelte der kust tusschen Edi en Diamants-punt. Door dit schip werd den 27 April nabij de Sitnpang- Olim-rivier eene praauw, geladen met lijnwaden, naar Edi opgebragt. Den 29sten werd de Engelsche praauw-Toop Mat Huat, van Pinang uitgeklaard naar Tamiang en Giging, gevisiteerd. Zr. Ms. stoomschip Bommelerwaard bekruiste voorname lijk de kust tusschen Perlak en Tamiang en deed gedurende eenigen tijd de dienst ter reede van Edi. Den 14 Mei van laatstgenoemde plaats om de noord stoomende, werd door dit stoomschip eene om de zuid zeilende praauw ontdekt, die, niettegenstaande een los schot op haar gelost werd, doorzeilde. Genomen door eene sloep van de Bommelerwaard, bleek deze praauw afkomstig te zijn van het ons vijandig gezinde Gedong en werd zij mitsdien naar Edi opgebragt. De gezondheidstoestand aan boord der schepen, ter oostkust gestationeerd, was over het algemeen gunstig. Van 8 tot 23 Junij. De particuliere stoomer Ariadne kwam den 8sten Junij ter reede en ging den 9den zoo digt mogelijk voor de kampong Oeleh-leh liggen, om aldaar het medegebragte slagtvee te debarkeeren. Zr. Ms. stoomschip Banda nam zoodanige positie, dat eventuële aanvallen van de zijde van Toekoe Nanta om het debarkement te belemmeren konden worden tegengegaan. De Baron Bentinck vertrok den lOden via Padang naar Batavia. Eene praauw, geladen met de materialen voor het zee hoofd, werd door Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kins- bergen naar het daartoe op het strand aangewezen punt gesleept. De stoomer Sloet van de Beele kwam den 11 Junij ter reede met troepen en werd den daarop volgenden dag gelost, terwijl de gouvernements-stoomer Bronbeek naar Riouw vertrok, slepende de kruisbooten No. 26 en 12. Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis vertrok den 12 Junij naar Singapore om te repareren, nadat door den comman- derenden officier het bevel over de maritime middelen tijdelijk was opgedragen aan den kapt. ter zee W. F. L. de Yriese, commandant van Zr. Ms. stoomschip Vice- Admiraal Koopman. De stoomer Prins Alexander met troepen, koelies enz. kwam dien dag ter reede en debarkeerde met assistentie van eenige oorlogssloepen den daarop volgenden dag even bezijden koewala Naridji zijne troepen. Uit de vijandelijke versterkingen aan de overzijde van koewala Naridji werden eenige schoten op Zr. Ms. stoomer Banda gelost; dit vuur werd echter zonder schade aangerigt te hebben spoedig tot zwijgen gebragt. Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen kwam 16 Junij ter reede, slepende het steenkolenschip Johanna Elisabeth, en keerde, na dit schip naar Poeloe Bras gebragt te hebben, den daarop volgenden dag naar de noordkust terug. Den 18den kwam de gouvernements-stoomer Hertog Bernard ter reede met twee laadpraauwen van Deli op sleper, doch vertrok onmiddelijk naar Poeloe Bras om te lossen. Zr. Ms. stoomschip Schouwen ankerde den 20sten ter reede van Atsjin. Eene stoombarkas, de rivier opstoomende om een vlot met spoorstaven op te slepen, werd tusschen de marine- benting en Penajoeng hevig door den vijand beschoten, waardoor drie der opvarenden gekwetst werden. Voor dreg gekomen bij Penajoeng om dit vuur met zijnen houwitzer te beantwoorden, daar het geweervuur niet vol doende was om den vijand te verjagen, werd de sleper door een vijandelijk schot afgeschoten. Na zijne commissie volbragt te hebben, keerde de barkas onder het vuur des vijands naar de marine-benting terug, op welk traject nog één der opvarenden gewond werd. Eene versterking van een sergeant en 10 man uit die benting, hem door den bevelvoerenden officier aldaar verstrekt, geëmbarkeerd hebbende, deed de commandant der barkas nogmaals den togt naar Penajoeng en terug, waarbij nog drie der opvarenden gewond werden. Inmiddels was door de heeren Hagers, Kaiser en Bakker, gezagvoerders respectivelijk van de stoomers Sloet van de Beele, Prins Alexander en Ariadne, en door den heer Walbeehm een tijdelijk hoofd gebouwd om het lossen der goederen te bespoedigen en om de zieken te kunnen embarkeren. Zr. Ms. stoomschip Schouwen vertrok, na eenigen tijd aan de riviermonding post gevat te hebben ter bescherming zoo noodig van de vaart op de rivier, den 23sten weder naar zijne station ter noordkust en werd voor de rivier vervangen door Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kins- bergen. Van de stations ter oost- en westkust werden geene nadere berigten ontvangen. De Botterdam, van New-York naar Rotterdam, is jl. Dingsdag avond de Scilly's gepasseerd. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: S. Geeven en T. J. E. Wessels. T. Hammersma en J. Nugler. C. J. Revier en M. Smitselaar. D. Buis en A. de Jong. BEVALLEN: Rieuwers, [Z.l. de Rover, [Zij. geb. d'Abo, [Z.1. geb. Kleijn, [Z.]. I. Joosten, geb. Dijker, [Z.]. T. Steilberg, geb. C. Lindström, geb. Buijs, fZ.]. F. Beneker, geb. G. Spierdijk, geb. Dogger, [D.]. N. C. Tegelberg, G. M. Lauritsen, geb. Kroese, [Z.]. J. Tromp, J. Boon, geb. Kemp, [Z.]. OVERLEDEN: L. J. T. Schilling, 65 jaren. A. Sehagen, geb. Hopman, 24 jaren. P. Stelleman, 19 jaren. S. C. van Steenderen, geb. van Wijngaarden, 56 jaren. G. W. Rink, 21 jaren. van 9 tot 16 September 1874. ONDERTROUWD: Volkert Wegman en Grietje Bronkema. GETROUWDGeene. GEBORENArie, zoon van Arie Koopman en Ariaantje Koorn. Pieter Cornelis, zoon van Jan Burger Jsz. en Grietje Boon. Gerardus, zoon van Gerardus Alderlicste en Maamke Bakker. Krina, dochter van Abraham van Lenten en Cornelia Krijnen. Anna Pieternella, dochter van Pieter Boon Pz. en Antje Eelman. Maarten, zoon van Willempje Bakker. OVERLEDENGeene. Een aangespoeld lijk. VIJFDE KLASSE. Dertiende lijst: No. 3123, 8161 en 15767 ieder ƒ1000; No. 1067 en 17564 ieder 400; No. 3318, 5324, 5614 en 8561 ieder f 200; No. 840, 874, 4541, 6093, 7815, 8735 en 18216 ieder f 100. Veertiende lijst: No. 13970 1500; No. 1262, 9431, 17429 en 19407 ieder 1000; No. 10000, 10080, 12752 en 16904 ieder 400; No. 4459, 5277, 5495, 7367 en 16585 ieder ƒ200; No. 189, 219, 5833, 5876,6132,6543, 7050, 7566, 8297, 9099, 14479, 16770, 17031, 18979 en 19233 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. 25 Aug. California. 2 Sept. IJmuiden. 2 ,i India Packet. 7 h Amalia. 9 Raphaël. 14 Carolina. 5 16 Sept. Mazeppa. 16 Petronella. 17 Onderneming. Gezagvoerder. Bestemming. S. Deinum. Soerabaija. F. Zeijlstra. Batavia. G. Diepering. Batavia. K. Bakker. Suriname. G. Molenaar. Curai;ao. P. van Duijvenboden. Oporto. E. Harwey. Genua. J. M. Brakke. Macasser. C. L. van der Veen. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sundswall. Hout. van Vliet Co. Schip. Freija. Hilda. Mariaune. California. Houghton, H. Eriksen. C. A. Arvidsou. Borgo. H. Jacobsen. Frederikstad. R. Revely. H. Svenson. Ci cn Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 zlw. 0.7k. 762.47 f 1.45 17.2 f 0.4 0.90 Vlak. 17 8 z. 0.1„ 757.53 - 3.48 14.2 - 0.5 0.98 n 17 12 zwtz. 2.4„ 757.46 - 3.55 16.8 f 0.1 0.80 Slecht. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Weêrsgesteldheid: 16Sept,12 u. Digtbewolkt, stil, mooi. 17 Sept. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, vochtig. 17Sept.l2u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. LATI.Ili: BEBIKTE1Ï. Te Assen hebben thans de slagters den prijs van het rundvleesch verlaagd. De prijs is daar thans als volgt: lste kw. 80 c., 2de kw. 70 c., 3de kw. 60 c., per kilo. Ook te Zwolle hebben thans de voornaamste slagters den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilogram verminderd. Te Sneek is insgelijks door de voornaamste slagters de prijs van het rundvleesch met 10 cents het kilo verminderd. Er wordt zeer geklaagd over den weinigen lust, dien de Engelsche jongelingschap tegenwoordig voor 't zeemanslevens toont, 't Aantal knapen, die varen gaan, wordt steeds geringeren behalve dat de koopvaardij daar onder lijdt, dreigt 't ook der marine, die zich voornamelijk uit koopvaardij-matrozen recruteert, aan manschappen te zullen gaan ontbreken. Waaraan dit verschijnsel toe te schrijven in een zoo zeelievend volk als de Engelschen? Volgens den Liver- pool Post aan niets anders dan aan te lage gages en, vooral, aan slechten scheepskost. Een schrijver in genoemd blad verzekert, dat eetwaren, die aan wal onverkoopbaar zijn, geregeld voor den armen matroos worden ingeslagen. Hij zegt verscheiden jongelieden gekend te hebben, die, na een eerste zeereis gemaakt te hebben, tot geen tweede waren over te halen, omdat de kost aan boord zoo ellendig was. Ook op dit gebied zou dus de heer Plimsoll werk genoeg kunnen vinden, 't Gevaar van met een vermolmd schip naar den bodem te kunnen gaan, telt de zeeman ligt. Doch daarbij nog bedorven pekelvleesch en wormige beschuit te moeten eten dit is hem natuurlijk te veel. PER TELEGRAAF. 5; Paarden f 60al50 Lammeren f 13 a 19 a Bokken&Geitena 80al60 MagereVarkens - 21 a 30 80a260 68 Biggen - 5 a 7i 160a220 200 Kippen c. 40 al25 80al20 40 Eenden - 40 a 50 a Boter per kop - 90 alOO 10a 20 Kaas per kilogram - 32 ja 40 a Kip-Eijeren per 100 -325 a - 14a 33 Eend-Eijeren a Ossen Stieren - 90 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - Vette Rammen - 1100 Schapen Newcasfle. Steenk. Sunderland. Duinker&Goedk, C. Berghuijs. Ondertrouwd: P. DUINKER en E. L A N S E R. Schalkwijk, prov. Utrecht, 16 September 1874. GEEIV RECEPTIE. Eenige en algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een jongen, Mevrouw N. C. TEGELBERG, geb. d'ABO. Nieuwediep, 16 September 1874. Bevallen van een meisjeD. BRUIN, Echtgenoot van S. K E IJ S E R Cz. Texel, 16 September 1874. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na eene kortstondige doch hevige ziekte, de Heer LEONARDUS JOHANNES THEODORUS SCHILLING, in den ouderdom van 65 jaren en 4 maanden, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der stervenden. Nieuwediep, 15 September 1874. Wed. L. J. T. SCHILLING, geb. Leeuwens. Mede uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen, Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen waarden Oudoom den Heer JOHAN HENDRIK KOELMAN, betuigen wij onzen opregten dank. J. SCHUIJT en Echtgenoote. i Aan eene der Scholen in deze gemeente kan geplaatst worden Opgave van naam en adres, eigenhandig geschreven, franco aan 't Bureau van dit bladonder letter S.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3