Benoeming-en, enz. B u ite n 1 a n d. Denemarken. dat de aanwezigheid van krabben in de mosselen de oorzaak van het gevaar is. Jl. Dingsdag ten 12 ure is door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer C. J. van der Oudermeulen, van 's Hage, op het terrein de Schuttersweide te Dordrecht, de 22ste tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw geopend. In tegenwoordigheid van genoodigden, onder welke het gemeentebestuur, bragt de president een woord van dank aan autoriteiten, inzenders en jury-leden; hij werd beantwoord door den burgemeester, die in zijne kernachtige speech wees op het onmiskenbaar groote nut, dat deze Maatschappij gedurende haar 25jarig bestaan op den landbouw heeft uitgeoefend, en haar van harte welkom heette in deze grijze stad. De muziek der schutterij gaf eenige fanfares ten beste. Daarna ging het aanwezige publiek, met den voorzitter en den Burgemeester aan het hoofd, het tentoongestelde bezigtigen. Op bet terrein, naar schatting ongeveer 3 hectaren groot, staan de bekende tenten der Maatschappij op den achter grond en van terzijde. Daarvóór en in 't midden zijn de talrijke werktuigen gerangschikt. Want daardoor munt deze expositie vooral uit, dat alle agenten te onzent landbouwwerktuigen hebben ingezonden, bovenaan de Amster- damsche firma's Landré Glinderman, Peignat Co., Brongers Co., met en benevens Voorbeijtel Co., van Bergen op Zoom, wed. Massée Co., te Goes en Stout, te Tiel. Ettelijke stoomtoestellen in werking verlevendigen op aan gename wijze het landbouwfeest. In de bekrooningslijst komen voor de volgende bekroo ningen: Voor witte wintertarwe: 1ste prijs N. Loder, 2de prijs bij loting J. Breebaart Kz., beiden te WinkelZomertarwe lste prijs N. Loder; chevalier gerst 1ste prijs J. Bree baart Kz., 2de prijs N. Loder. De beste korte en fijne haver 2de prijs J. Breebaart Kz. Lange haver 2de prijs J. Breebaart Kz. Groote groene of blaauwe erwten lste prijs J. Breebaart Kz. Wijker vale erwten 2de prijs J. Hulleman, te Twisk; Paardenboonen 2de prijs J. Breebaart Kz.; Karweizaad lste prijs J. Breebaart Kz. Tweejarige meekrap lste prijs N. Loder, 3de prijs Gebs. Berkenbosch, te Winkel. Driejarige meekrap lste prijs Gebs. Berkenboscb, 2de prijs N. Loder. Uijen, 2de prijs O. Stins, te Broek op Langendijk. Mangelwortelen 2de prijs N. Loder. Bloemkool lste prijs A. Bakker Wz., te Broek op Langendijk. Twee stuks Goudsche Derbykaas, gemaakt in Mei of Junij 1874, 3de prijs Wieringerwaarder Maatschappij tot bereiding van Kaas. Het meest volkomen en schoonste stel kuiperswerk lste prijs J. C. Witte, te Hoorn. Bestuursprijs. Kaas-kleursel A. Kerbert, te Purmerende. Idem Annatto S. J. Visser, te Uitgeest. Omtrent den heer van Es, tegen wiens toelating als lid van den gemeenteraad van Brielle bezwaar is gemaakt, omdat hij als voorzanger der Hervormde gemeente als bedienaar van de godsdienst zou moeten beschouwd worden, is in de laatste raadszitting aldaar tot toelating, besloten. Jl. Donderdag stonden voor de arrondissements-regt- bank te Utrecht teregt negen inwoners van de gemeente Mijdrecht, die tegen het gemeentebestuur luidruchtige demon- stratiën hadden gehouden, tengevolge van het raadsbesluit waarin de afschaffing der kermis werd vastgesteld. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden voor ieder. In het kiesdistrict Amersfoort is tot lid der Tweede Kamer gekozen: jhr. mr. M. M. var. Asch van Wijck (anti-revolutionnair) met 1057 van de 1814 uitgebragte geldige stemmen. Op mr. M. J. Pijnappel (conservatief) waren 495, op mr. H. Verloren van Themaat (liberaal) 231, op den heer J. A. Alberdingk Thijm 7 stemmen uitgebragt. Jl. Dingsdag nacht is te Ktten, nabij Breda, een kapitale boerderij een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan boos opzet van een achtjarigen jongen. Op het kerkhof' te Ginneken is men bezig met het metselen der fondamenten voor het monument ter gedachtenis van de gesneuvelden op de Citadel te Antwerpen. De tijd der onthulling bleef tot heden onbekend; er ligt aldaar echter een steen met het opschrift: „Onthuld 30 November 1874 door Z. M. Koning Willem III." Dit zal dus de aangewezen datum voor de plegtigheid zijn. Jl. Woensdag overleed te Middelburg de heer H. A. Abrahams, vroeger lid der firma gebrs. Abrahams, uitgevers drukkers der Midd. Crt. De overledene had den ouderdom van 89 jaren bereikt. Voor het prov. geregtshof in Friesland is jl. Maandag behandeld de zaak van J. J. de Roos, vroeger kastelein te St. Jacobi Parochie, beschuldigd op den 23 Mei jl. een inwoner van dat dorp door herhaalde messteken te hebben gedood, toen deze zich in de bres stelde voor de schoonmoeder van den beschuldigde, die door hem werd bedreigd en daarom om hulp riep. Het O. M. rekwireerde schuldig verklaring en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 520 jaren. Na het pleidooi van den verdediger des beklaagden mr. T. van Hettinga Tromp te hebben gehoord, bepaalde het hof de uitspraak op Dingsdag namiddag. Een talrijke massa volgde in spanning de voorlezing van 's hofs arrest, waarbij de schuld aangenomen en de dader tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 8 jaren werd veroordeeld. Jl. Dingsdag zijn de feestelijkheden begonnen, die van wege en ter eere van de studenten te Groningen plaats hebben bij gelegenheid van het 260jarig bestaan der hoogeschool. Jl. Donderdag mogt de aanvoer van boter op de markt te Meppel belangrijk heeten, bedragende pl. m. 70,000 kilogram, meest vatboter, en daaronder oude belegen boter, die behoorlijk koopers vond, tot zelfs f 59 a 61 per j vat (40 kilo.) De overige soorten werden verhandeld tegen f 57 k 58 lste soort, f 55 k 56 2de soort, f 48 a 51 3de soort; stukboter, per 1| kilo, gold f 2 a 2.30. Er waren vele kooplieden, waaronder onderscheidene van buiten. Volgens eene in de Staatscourant openbaar gemaakte opgave zijn in het tijdperk van vier weken, beginnende 9 Aug. en eindigende 5 Sept., door longziekte aangetast in Noordbrabant 4, Zuidbolland 34, Noordholland 5, Utrecht 5, Friesland 45, Limburg 3 en alzoo in het geheel 96 runderen. Dit is het laagste cijfer dat sedert de invoering der wet van 20 Julij 1870 (Staatsbl. No. 131), op 1 Jan. 1871 bereikt is. In het loopende jaar bedroeg het totaal cijfer in ver schillende tijdperken van vier weken 28 Dec. 1873, tot 24 Jan. 1874 301, 25 Jan. tot 21 Febr. 278, 22 Febr. tot 21 Maart 262, 22 Maart tot 18 April 288, 19 April tot 16 Mei 308, 17 Mei tot 13 Junij 270, 14 Junij tot 11 Julij 132 12 Julij tot 8 Aug. 103 en 9 Aug. tot 5 Sept. 96 runderen. In Frankrijk eindigt tegenwoordig alles niet met liedjes, maar met spelletjes. Men steekt er een „spelletje" (speld) bij. Zoo verkoopt men sedert een paar dagen op den boulevard te Parijs een stuk kinderspeelgoed, dat „ontsnappings-spelletje" heet. Het bestaat uit een fraai beschilderd blikken torentje, waaruit een klein looden soldaatje aan een draad in een kleine sloep afdaalt. Een veer brengt die sloep in beweging, welke snel om het torentje draait, en nu bestaat de aardigheid hierin, dat de speler het looden ventje juist in de sloep laat vallen, als die onder het venstertje passeert. Of dat spelletje veel licht zal hebben verspreid over het proces te Grasse, valt te betwijfelen. Een tentoonstelling, of wedstrijd, van buffetjufvrouwen is thans in North Woolwich Gardens weer in vollen gang. Er zijn zes-en-twintig mededingsters blondinen en brunetten, ranken en plompen, maagden van alle tinten en vormen, in buffetten van spiegelglas gezeten. Zoowel dames als heeren worden tot de tentoonstelling toegelatenelke bezoeker of bezoekster koopt een toegangkaart, die tevens tot stembillet dient, waarop hij of' zij 't nummer van de door hem of haar waardigst gekeurde schenkster neerschrijft. Behoudens goedkeuring van eene jury, moet aan diegene der schoonen, wier nummer 't vaakst in de stembus gevonden wordt, de prijs worden toegekend. De kunst voor de tentoongestelden is natuurlijk, door aanvallige manieren of geestig gekout zooveel mogelijk de toeschouwers naar de buffetten te lokken. Sommigen woekeren met een air van ingetogenheid, van smachtenden weemoed, of van schuldelooze naïveteit; terwijl vrijmoedige spraakzaamheid en handigheid in 't omgaan met karaffen en glazen aan anderen weer aanbidders bezorgen. Bijzonderen bijval moet, volgens de berigten, een reuzin inoogsten, geweldig van lengte en omvang, en die niet minder dan 336 Eng. ponden weegt. Vooral magere heeren en hoekige meisjes moeten, zoo. heet 't, zich letterlijk romdom 't buffet van deze lijvige Hebe verdringen. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is be noemd de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, gedu rende de zitting die Maandag a. s. zal aanvangen. De luit. ter zee lste kl. [met den 16 dezer bevorderd tot kapt.-luit. ter zee] H. W. Walther, laatst behoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië en van daar den 13 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Oost-Indië. Benoemd tot ingenieur 2de kl. voor het vak vaD scheepsbouw bij het marine-établissement te Soerabaya M. W. Schokker, en gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal. In het volgende jaar zullen weder eenige jongelieden tot scheeps klerk worden aangesteld. De Staatscourant van heden behelst de voorwaarden. Bij resolutie van den minister van Finantiën van 16 dezer is bepaald, dat te Medemblik, te rekenen van 1 Oct., tot de vereeniging der aldaar gevestigde post- en telegraafkantoren, onder het beheer van één ambtenaar, hoofd van het vereenigde kantoor, zal worden overgegaan, en dat de directeur van het rijks-telegraafkantoor, de heer J. E. Schmitz Jr., als directeur van het vereenigd kantoor zal optreden. België. In de St. Gudule te Brussel had onlangs een eigenaardige huwelijksplegtigheid plaats. De bruid was jong, schoon, elegant, maar had geen handen. De geestelijke stak daarom den trouwring aan den derden toon van haar regtervoet, die van het schoeisel was ontdaan en waarmede zij, naar men verhaalt, ook de huwelijks-acte onderteekende. Die bruid was de dochter van den burgemeester van Gent; zij werd zonder handen geboren, maar leerde van jongs af zich tot verschillende werkzaamheden van haar voeten bedienen, 'waarmeê zij bijzonder goed schrijft, borduurt en naait. Overigens heeft het lot haar niet misdeeld; zij is niet alleen schatrijk, maar onderscheidt zich ook door een gelukkigen aanleg. Haar vader, van Brook, deed haar een zeer zorgvuldige opvoeding geven, terwijl een prachtige stem haar muzikaal talent ten goede komt. Alleen aan de stem der liefde gehoor gevende, heelt zij haar hart geschonken aan een eenvoudig kunstenaar. frankrijk. Het proces ter zake van Bazaines ontvlugting is afgeloopen. Van de acht beklaagden bevinden zich drie in hechtenis: kolonel Villette, de ex-kapitein Doineau en Barreau, knecht van Bazaine; van de vier anderen, Mare Marchi, directeur der gevangenis, Gigoux, Plantin, Leterme en Lefran^ois, kerkerwachters en Alvarez Ruil, den Mexikaanschen neef, is laatstgenoemde voortvlugtig. Volgens de verklaring van kapitein Béraud, kommandant van het garnizoen op St.-Marguerite en van luitenant Heyraud, twee van de 24 getuigen, zou Bazaine wél door middel van een touw ontsnapt zijn. Onder het publiek bevond zich de ingenieur Bazaine, broeder van den ex-maarschalk. Mevrouw Bazaine had zich aangeboden getuigenis af te leggen, doch haar aanbod werd afgewezen. Doineau en Villette ontkennen Bazaine in zijne vlugt geholpen te hebben, en verklaren dat hun van de toebereidselen niets bekend is geweest. De voorzitter verwonderde zich over het feit, dat toen, in den ochtend van 8 Aug. Bazaine niet in den kerker gevonden werd, Villette dadelijk aan ontvlugting, maar niet aan zelfmoord dacht; hierop antwoordde de beklaagde, dat hij de godsdienstgevoelens van den maarschalk te goed kende om zelfmoord te kunnen veronderstellen. Deze verklaring lokte gemor uit onder het publiek, en de voorzitter liet de zaal ontruimen. De heer Tappie, prokureur van de republiek (het openbaar ministerie), zeide in den aanhef van zijn rekwisitoir, dat hij spreken zal van den „gevangene," niet van den man die zijnen naam aan de kapitulatie van Metz verbonden heeft. Luitenant-kolonel Villette, Alvarez Ruil en Plantin zijn veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, de ex- kapitein Doineau tot twee, en Gigoux, een gevangenbe waarder, tot eene maand. Lefrancois, Marchi, Leterme en Bareau zijn vrijgesproken. De krijgsraad heeft jl. Donderdag den bekenden Règnier, die eene belangrijke rol gespeeld heeft bij de kapitulatie van Metz, ter dood en tot verlies der burger- schapsregten veroordeeld, wegens verstandhouding met den vijand en verspieding. Engeland. Jl. Dingsdag stierf weder een der slagtoffers van het ongeluk dat den spoortrein van Norwich overkwam, zoodat het getal dooden 21 is; eerstdaags verwacht men een 22ste slagtoffer, daar een heelmeester, die aan eene dijbreuk en vijf ribben-breuken lijdt, geene hoop op levensbehoud over laat. Het getal reizigers in beide treinen te zamen wordt op 220 geschat, en er liggen nu zestig gewonden. Van de 27 waggons werden 12 ten eenenmale verbrijzeld, zes zwaar beschadigd en de overige negen minder. Toen de spoorweg beambten de zekerheid verkregen dat er een misslag begaan was, waardoor de twee treinen tegen elkander moesten stoomen, bleek dat te Norwich steeds eene spoorwegkar, voorzien van alle instrumenten en benoodigdheden aan het station gereed staat, om in geval van ongelukken te dienen (even als een brandspuit in geval van brand.) Dnitschland. Henri Rochefort is voor eenige dagen te Coblenz aangekomen en in het hötel „Zum Riessen" afgestapt, waar hij zich onder den naam van Henri de Lu£ai in het vreemdelingenboek inschreef. Van daar vertrok de schrijver der Lanterne in gezelschap zijner dochter naar Bazel met het doel om zich naar Italic te begeven. Oostenrijk. In het Rochus-hospitaal te Pesth werd in de vorige maand een arme vrouw opgenomen, die zich aanmeldde als de vorstin Miczislow Woromeczki, geboren Anna Schweig- hoffer, 51 jaren oud, onvermogend en van beroep wascbvrouw. Zij was de weduwe van der, zeer verdienstelijken Honved- overste vorst Woromeczki en de dochter van wijlen professor Schweighoffer. De heer de Silvel verliet dezer dagen Kopenhagen met zijn ballon en stak voor de zesde maal in dit jaar de Sond over. Hij heeft een toestel uitgedacht om in zee te „ankeren." Een linnen kegel, waarvan do basis door een koepel gevormd wordt, laat hij in zee neder. Deze loopt vol en door de zwaarte van het water wordt de ballon teruggehouden, en kan de luchtreiziger wachten tot een schip in de nabijheid is. Wil hij de reis voortzetten, dan kan hij door een koord den kegel doen kantelen en deze loopt dan ledig. De proeven zijn uitnemend gelukt. Amerika. De gebeurtenissen in Noord-Amerika nemen eene steeds ernstiger wending. Sedert den grooten burgeroorlog zijn, gelijk men weet, negers en blanken op ééne lijn gesteld; de slaven plaatsten zich naast hunne vroegere meesters en hieruit ontstond een haat van hel blanke tegen het zwarte ras en wederkeèrig, die de kiem bevat voor een nieuwen burgeroorlog. Kentucky, Tennessee, Texas en Louisiana gevoelen reeds sedert lang de gevolgen van dezen rassenstrijd, waarin de regering der Unie zich tot nu toe onzijdig hield. Thans is met name Louisiana weder het tooneel van ergerlijke ongeregeldheden. De oud-president der Zuidelijke Staten, de heer Jefferson Davis, heeft onlangs op eene meeting te Memphis zijn afschuw te kennen gegeven over den moord der negers te Trenton in Tennessee. Openlijk zijn afschuw over zulk een daad uit te drukken zeide hij, was men schuldig aan het voorgeslacht, aan de nakomelingschap en aan de helden die voor de heilige zaak der onafhankelijkheid van het Zuiden gevallen waren. „De negers," voegde hij erbij, „waren onze vijanden nietwaarom zouden zij het worden Wij zijn hunne vrienden. Ja, en de mannen van het Zuiden zijn tegenwoordig de eenige vrienden, die zij in de wereld hebben. Ieder onzer herinnert zich de negerin, die zijn voedster was, den jongen, die met hem vischte en jaagde, den man, die hem het eerst leerde rijden en zwemmen, en de hartelijke ontvangst op later leeftijd van zijn oude min, die hem naauwelijks minder dan zijne moeder lief had. Met zulke herinneringen kan hij geen vijand zijn van het nuttige ras. Indien er vijandschap ontstaan is, dan is het de schuld van de brandstichters, die gekomen zijn om de natuurlijke verhouding der rassen te verbreken en tweedragt te zaaijen. Met de blanken, die een rassen-oorlog onver mijdelijk achten, om de negers uit te roeijen, heb ik geen sympathie. De negers waren in den ouden tijd mijn opregte vrienden. Zij waren onze beschermers, toen onze dappere mannen uitgetrokken waren en vrouwen en kinderen te huis hadden gelaten. Zij waren het, die de Mississippi-vallei in cultuur bragten en ik geloof, dat alleen zij die kunnen blijven bebouwen. Wij hebben hen even noodig als zij ons. Maar ik wil de kwestie niet beslissen, die ieder reeds zelf opgelost heeft. Ik wilde alleen zeggen, dat ik voor mij geen vijandschap kan gevoelen voor dat misleide volk; ik gevoel slechts verontwaardiging tegen hen, die den ligt ontvlambaren neger tot kwaad verleid hebbenhen wijd ik aan uw wraak.'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2