Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. INGEZONDEN. te Beemster: voor twee stieren geboren in 1873, drie hokkelingen geb. in 1873, een stier geboren in 1874, vier graskalveren geb. in 1874, prijs van het bestuur. Donderdag namiddag ten 4 ure 40 minuten heeft te Amsterdam de tot dusver uitgestelde opstijging van den ballon 1'Union des peuples plaats gehad. Behalve den heer Godard maakten 6 heeren de reis mede. Ook nu weder was eene talrijke volksmenigte op de been om het schouwspel bij te wonen, dat met- begunstiging van schoon weder plaats had. De wind was zuidwest. Het gedrang op de Hoogesluis om den ballon te zien opgaan heeft een slagtoffer gekost. Twee verpleegden in het B. K. gesticht „Barmhartigheid" zijn overreden, waar schijnlijk door de achteloosheid van den koetsier, die, niettegenstaande het gedrang, hard poogde te rijden. Een harer, een zestigjarige vrouw, is aan de talrijke wonden, die zij ontving, overleden. De andere vrouw kwam er met kneuzingen af. Gisteren morgen is bij mad. Godard in het Amstel-hotel een telegram ontvangen van den heer Eugène Godard luidende: „Wij hebben een buitengewoon fraaije reis gehad. Na gedurende ruim drie uren boven de Zuiderzee te hebben gezweefd, zijn wij ten acht uur tien minuten onder de beste omstandigheden nedergedaald te Kamperveen bij Kampen. Alles wel." Gisteren namiddag ten 12.25 zijn de reizigers per Eijnspoor te Amsterdam aangekomen. Een der heeren had klompen aan. Godard bleef te Utrecht om daar voorbereidingen te treffen voor zijne aanstaande opstijging. In een ingezonden stuk hierachter meldt een onzer abonnés zijn wedervaren. Het wegloopen van jonge dames wordt epidemisch. Onlangs maakte een dergelijk geval de ronde door de dag bladen thans zijn weder twee dametjes te Amsterdam zoek. Jl. Woensdag avond ten minste werd aan de stations onderzoek gedaan naar een meisje dat, na pas uit een berucht huis door de ouders te zijn bevrijd, weder op den loop was gegaanden volgenden avond kwam aan het Rijn spoorwegstation een ontstelde mama uit Keulen aan, die, met het portret harer lang niet onbehagelijke dochter in de hand, aan een ieder vroeg of men het meisje ook gezien had. De politie bood ook deze dame de behulpzame hand. Of men er in geslaagd is, de beide vlugtelingen op te sporen is onbekend. (Hld.) Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat gisteren voor de eerste maal te Velsen een zeeschip, dat, van Engeland over Amsterdam gekomen, aldaar cement had gelost, door het nieuwe kanaal direct naar zee is gezeild. Het model voor het monument van van der Werff, te Leiden, heeft voortdurend veel bezoekers gehad. Er ontbreken thans nog ruim 10,000 gulden, om het standbeeld te doen vervaardigen. H. M. de Koningin heeft jl. Dingsdag een der zoogenaamde middendagen van het loofhuttenfeest der Israëlieten, aan mr. D. Polak Daniëls en echtgenoot te 's Hage een bezoek gebragt in hun fraaije loofhut. De heer William Lee, jaren achtereen directeur der registratie en domeinen in Zuidholland, een man van groote kunde en weinig geëvenaarde werkzaamheid, die verleden jaar den heer Stam verving als inspecteur-generaal der registratie, is jl. Donderdag te 's Hage in den ouderdom van 68 jaren overleden. De heer Hecker, kastelein van de Witte Sociëteit te ingelegd. Eindelijk begon de baron over den slottuin te spreken en verzocht den heer Alsing, die een vertrouweling van hem scheen te zijn, aan den heer Harting, een landbouwkundige in de naburige stad, te schrijven. „Ik zal van avond nog aan uw verlangen voldoen, genadige heer," beloofde de doctor ijverig en hield daarna een lofrede op den goeden smaak van deu baron, wiens tuin nu zeker de fraaiste uit den omtrek zou worden, ofschoon deze lofrede door niets geregtvaardigd kon worden. Nu kwam het dessert en de baron begon-zich met den doctor over het mijnwezen te onderhouden. Hij sprak hooghartig over de schatten der aarde, die in zijn bezit waren, als meende hij dat die schatten daar uilsluitend voor hem waren nedergelegd. De doctor deelde deze meening natuurlijk volkomen; hij noemde den rijkdom der groeven onuitputtelijk. Eindelijk merkte hij aan: „Het is echter jammer dat de mijn in het dennenwoud niet bewerkt wordt, ik voor mij geloof dat dit de rijkste uit den omtrek is." De baron haalde deftig de schouders op. „Er bestaat nu eenmaal een vooroordeel tegen deze mijn, geen enkele onder de arbeiders durft er in," sprak hij bedaard. „Wat is dat voor een vooroordeel vroeg Hortense. „Oeh bijgeloof, domheid, mevrouw," antwoordde de doctor. Met uw verlof, mijnheer Alsing, ik kan zelf de vragen mijner gemalin beantwoorden," sprak de baron, zijn voorhoofd fronsende, als verwachtte hij dat even als bij Jupiter de aarde over dit blijk van ongenoegen beven zou. Alsing beefde geheel alleen en kroop in de schulp zijner onderdanigheid terug. „De zaak is deze mevrouw," vervolgde de grijsaard. „In een kleinen gang, digtbij den uitgang dezer mijn, ontspringt een bron, een klein helder ding, volstrekt niet gevaarlijk naar mijn inzien, doch nu heerscht het volksgeloof dat als de mijn bewerkt wordt, de bron vreeselijk gaat wellen en al de arbeiders in de groeve verdelgt." „Maar er zal toch wel een oorzaak voor dit volksgeloof bestaan," meende de jonge vrouw. Naar hetgeen de overlevering verhaalt moet tot driemaal toe een vreeselijk ongeluk in de mijn hebben plaats gehad; op het onvoorziens ging de bron wellen en alle arbeiders, opzigters, vrouwen, paarden, kortom ieder die zieh in de groeve bevond stikte in het water. Mijn vader was nog een kleine jongen, toen dit voor het laatst gebeurde en sints is de mijn verlaten geworden, niemand durft er meer in. Onder het volk gaat het sprookje, dat de berggeest alle schatten uit de mijnen heeft afgestaan aan de gebieders dezer streken, op de kostbaarheden dezer ééne mijn na, waar hij zijn rijkste en schoonste schatten bewaart. De bron is zijn dienares. Verstoord over het schenden van zijn eigendom, gebiedt hij der bron hare wateren ter vernieling uit te zenden, welk gebod maar al te trouw gevolgd wordt. Natuurlijk is dit een legende zonder eenigen grond." Hortense had oplettend toegeluisterdT toen de baron zweeg bleef zij peinzend zitten. Voor zich zag zij een zwarte geheimzinnige diepte, die haar wenkte en lokte onder een melodisch geruisch en gekabbel, maar te gelijkertijd bezielde haar een onverklaarbaren angst voor een nakend gevaar, waarbij zij naar hulp omzag. Verstoord over de uitwerkselen harer levendige verbeeldingskracht schudde zij die droomen van zich, stond op, boog en verwijderde zieh met statigen tred. 's Hage, is op eigen verzoek door de regtbank aldaar i failliet verklaard. Bij voortduring worden de landbouwers te Capelle (Langstraat) in de gelegenheid gesteld tot het verkoopen van hooi, waarvoor naar kwaliteit f 19 a f 19.50 per 500 kilo geboden wordt. De prijzen van het vette vee zijn ook te Cappelle (Langstraat) merkelijk lager, hetgeen ook in het oogloopend was op de jl. Donderdag te Waalwijk gehouden groote najaarsmarkt. De aanvoer was buitengewoon groot, doch over het algemeen werd niet hooger dan tot 65 a 70 cent per kilogram verkocht. Gok kalfkoeijen waren flaauw in prijs. Onder begunstiging van heerlijk herfstweder had jl. Woensdag te Ameide de van ouds vermaarde paarden- en veulenmarkt plaats, welke zeer druk bezocht was. Ongeveer 730 paarden waren aan de lijn; er werd besteed van f160 tot f 700. Verder waren 159 veulens aangevoerd, waar voor besteed werd f 230 tot f 250. De handel was zeer levendig. Bij de jaarlijksche kermis te Winterswijk wordt een soort van gecostumeerden optogt gehouden door knapen en jonge mannen; in versleten militaire pakken, en van een afgrijselijke muziek vergezeld, gaan zij naar den vogel schieten. Na afloop van den jongsten wedstrijd, een dag of tien geleden, kregen een jongeling van 25 en een van 18 a 19 jaren twist, tengevolge waarvan de laatste zijn geweer opnam en den ander met de kolf een slag op het hoofd toebragt, die hem zoo ernstig verwondde, dat hij na een smartelijk lijden eenige dagen later bezweken is. De verslagene was een oppassend fabrieksarbeider, doofstom, de eenige zoon van arme, bejaarde ouders. Jl. Zondag werd te Peperga c. a. (classis Heerenveen) bevestigd de heer M. Wassenaar, laatst pred. te Oude Schild, door zijn zwager, den heer J. Kapteyn, pred. te Harich, met eene rede over Matth. XIII 32. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijne evangelie-bediening, sprekende over Joh. IX 4a. De aannemer en de rijksopzigter van het werk te Groningen, waar door het breken van een steiger een persoon het leven verloor en een gekwetst werd, zijn door de arrondissements-regtbank in die plaats wegens gebrek aan voldoend bewijs vrijgesproken van de beschuldiging van onwilligen manslag. Het brikschip Alida, kapitein A. Ludeling, uit Yeendam, van Liverpool vertrokken met bestemming naar Buenos-Ayres, is op reis met de geheele bemanning in de golven omgekomen. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de landbouwwerkzaamheden tegenwoordig bij het helder frisch weer met ijver worden voortgezet. Het aardappelrooijen loopt ten einde; de opbrengst is ruim en van de ziekte wordt weinig of niets bespeurd; de aflevering voor de stijfsel- en siroopfabrieken heeft geregeld plaats, tegen f 1.75 a f 2 het mud; voor duizenden guldens wordt bij de belangrijke verzending in dit artikel omgezetde oogst der late boekweit geeft goede uitkomsten; de winterrogge is voor 't grootste deel aan de aarde toevertrouwdde herfstvruchten voor veevoeder, als: spurrie, knollen enz. staan naar wensch. Het oogstjaar 1874 is een der gunstigste van de laatste 10 jaren. De inpressario Ullmann zal dezen winter eene kunstreis ondernemen met niemand minder dan de volgende personen Fraulein Essipoff, volgens von Bulow de grootste der thans levende pianistes, de zangeres Nillson, de violist Wieniawski en de violoncellist Davidoff. In vergelijking met het voorgaande jaar hebben de prijzen van de meeste handelsartikelen eene groote ver andering ten voordeele der consumenten ondergaan. Steen kolen toch daalden 28 pCt., tarwe daalde 27 pCt., ijzer 21 pCt., koper 7 pCt., tin 25 pCt., katoen 10 pCt. en wol 8| pCt. De daling was het grootst in de voornaamste voedingsartikelen en grondstoffen der industrie, zoodat dit voor elk consument, wiens inkomen onveranderd is gebleven, gelijkstaat met eene verhooging van loon. (Economist.) De Barneveldsche Courant van den 25 Sept. bevat een advertentie, waarin doctor Beijen zijne diensten bij mingegoeden tegen contante betaling a 40 centen de dagvisite aan huis, en a 25 centen voor consultatie ten zijne huize, met bijlevering van de noodige geneesmiddelen daaronder begrepen, aanbeveelt. Dit heeft de concurrentie opgewekt, waardoor in dezelfde courant van 2 dezer doctor Viller deze advertentie liet plaatsen. Doctor Viller, K. K. geheim hofarts Ridder van 25 orden, lid van 99 geleerde genootschappen, geeft bij dezen kennis dat hij van heden af de boeren, burgers en buitenlui, niet tot de gemeente- of diaconie-armen behoorende, behandelen zal tegen contante vooruitbetaling van 39 centen de dagvisite enz. met bijlevering van de noodige geneesmiddelen (Aqua Pompa), door een geëxamineerden boerenarbeider klaargemaakt, daaronder begrepen. Doch dit is nog niet alles: leder patiënt, die zich aanmeldt, ontvangt gratis 1 doosje anijsdrop, flesche beste eau de cologne, 1 stuk zouthout om op te zuigen; maar let wel, nog daarenboven geefik een verzegeld pakket, inhoudende 1 pijp lak, 24 beste stalen pennen, 1 uitmuntend potlood, dat dubbel schrijft, en 1 memorandum of notitieboekje. Hoe is het mogelijk, zult gij zeggen; maar luister, uw verbazing is nog niet ten eind. De eerste 100 patiënten ontvangen nog een nieuw onopengesneden fraai boekwerk, getiteld: „De geheimen van een Harem," en wat nog alle tot dusverre gedane aanbiedingen onzer concurrenten overtreft, in iedere tien exemplaren van genoemd boekwerk is er een, waarin een bewijs ligt om gratis een kies getrokken te krijgen, terwijl den 9 anderen, die niets trokken, als cansolatieprijs gratis een lavement toegediend wordt. De standplaats wordt niet opgegeven, kan die ook te Ursus in Campos zijn? vraagt de Arnh. Crt. Tot kantonregter te Hoorn is benoemd de heer mr. P. C. ten Zeldam Ganswijk, thans regter in de arrondissements-regtbank aldaar. De 2de luit. J. Ortt. is van het 1ste reg. vesting-artillerie bij het reg. veld-artillerie overgeplaatst. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 9 October. In den aanvang der zitting zijn ingekomen een wetsontwerp tot tijdelijke beperking der aan munting van zilveren muntspeciën door particulieren en een tot vaststelling der begrooting voor de Staatsspoorwegen voor 1876. Verschillende ontwerpen, tegen heden aan de orde gesteld, zijn meest met algemeene stemmen aangenomen. Ook het wetsontwerp tot goedkeuring eener geldleening ten laste van Suriname tot bevordering der immigratie, is, na korte beant woording van het afdeelingsverslag, door den minister van Koloniën aangenomen. Het volgende vijftal candidaten voor de vacature in den Hoogen Raad is geformeerdmr. M. T. Lantsheer, raadsheer in het hof van Zeelandmr. Telting, raadsheer in Frieslandmr. A. A. de Pinto mr. Maohielsen, procureur-generaal in Overijsselmr. Boelcs, raadsheer in Drenthe. Tegen Maandag zijn vele kleine ontwerpen aan de orde. Te Marseille worden twee Japansche stoombooten verwacht, de Nitle-Hans en de Boadjo-Hans. Op eene dier booten bevindt zich de Prins Khat-siska-Makao, met zijne gemalin, alsmede zeven Prinsessen, die allen een ge- ruimen tijd in Frankrijk zullen vertoeven. Zij behooren tot de Keizerlijke familie. Engeland. De hertog van Northumberland heeft het gerucht, volgens hetwelk hij tot de Roomsch-Katholieke kerk zou zijn overgegaan, in het Newcastle Journal tegengesproken en voor „lasterlijk" verklaard. Een jongman te Londen, Henry Sivyer genaamd, werd eenige weken geleden tijdens het hop-plukken in gang was, verpligt in een schuur te slapen, alwaar de hond van den herbergier gewoon was te liggen. De hond, des ochtends losgebroken zijnde uit den stal, viel den man die zijne plaats had ingenomen aan, doch werd afgeslagen en pakte zich weg. Den volgenden dag beet hij een man, twee honden en een kat. Sivyer werd razend en stierf na vier dagen lijden, gedurende welken tijd hij het blaffen van een hond deed hooren en hij allen drank weigerde. De andere man die gebeten werd heeft nog geen uitwerksel daarvan ondervonden. De Londensche Echo verhaalt, dat een Franschman, de heer Delvigne, zich in den trein van Norwich bevond, tijdens het verschrikkelijk ongeval bij Thorpe. Hij had het geluk den dood te ontsnappen en zelfs niet gewond te worden, maar hij werd op hetzelfde oogenblik krankzinnig, en holde den weg op, tot hij werd aangehouden en als een krankzinnige opgesloten in een verbeterhuis te Norwich, vanwaar hij ontsnapte. Sedert hoorde of zag men niets van hem, tot jl Dingsdag zijn lijk in de rivier gevonden werd. Dit is dus het 24ste slagtoffer van de ramp bij Thorpe. Miss (thans barones) Burdett Coutts, de rijkste dame in Engeland, heeft jl. Dingsdag hare bijzondere deelneming in het welzijn van ezels getoond, door te Torquay aan ezeldrijvers, die hunne beesten het best behandeld hadden, prijzen uit te deelen. De eigenaars der ezels hadden tevens eene tentoonstelling van paarden en hitten gehouden; onder deze laatsten bevond zich een oude hit van 38 jaren. Miss Burdett Coutts onthaalde het gezelschap van mannen en vrouwen op thee, en hield eene welsprekende rede over den pligt eener zachtaardige behandeling van dierende barones drukte vooral der aanwezige moeders op het hart, om aan hare kinderen in te prenten alle dieren mensch- lievend te behandelen, hetzij paarden, koeijen, katten of musschen. De prijzen waren in geld, en vijftig in getal de tentoonstelling bestond uit 54 paarden en 37 ezels. De belangstelling in het lot van dieren, die de oorsprong was van het verzorgingshuis voor honden, slaat soms over tot een manie. Kampen, 8 October 1874. Mijnheer de Redacteur! Wij willen niet afwijken van het voorbeeld, door onze voorgangers gegeven, en in de courant een verslag geven van ons wedervaren. Wij bepalen ons echter tot een eenvoudig résumé van de feiten. De opstijging was verreweg het schoonste van de reis, maar het terrein is afgejaagd, eu wij kunnen geen effect meer maken met eene beschrijving van het prachtig panorama van Amsterdam; dus, ter zake. Ten 4 ure 32 minuten stegen wij op; ten 4 u. 40 min. waren wij boven Zeeburg; ten 4 u. 50 min. kwamen wij boven de Zuiderzee. Ten 5 u. 50 min. in volle zee, hoogte 1200 meter; ten 5 u. 55 min. 600 meter; ten 6 ure kregen wij Venus in 't gezigt. Ten 6 u. 20 min. ging de hoed van den eersten onzer over boord, waarna wij tot 1100 meter stegen. Ten half zeven passeerden wij een schip, waaruit een geweerschot werd gelost, waarop Godard 2 zakken ballast leegde, en wij (volgens hem) tot 1800 meter stegen. Ten 7 u. 30 min. kregen wij Elburg in 't gezigt, maar een luchtstroom, die Godard veel zorg baarde, voerde ons terug naar zee; hij wierp ballast uit, de wind was hooger gunstiger, en ten 8 ure kwamen wij te Kamperveen, zonder schokken te gevoelen, neder. Daar ons verder wedervaren uwe lezers niet kan interesseren, noemen wij ons, na den uitroep, „Vive Godard!" UEd. Dw. Dienaren, A. D. VERSCHUUR Jr. A. PSICKA. P. FRAISSINET. W. EDÜARD BOK. S. C. H. BRUIJNINGS. HERMAN BUTE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2