Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Engeland. Duitschland. Rusland Paradijs gevoelig zijn voor zulk eene onderscheiding is twijfelachtig. In de nabijheid van Rotterdam is dezer dagen door een jager een zeer zeldzaam voorgekomen franjepoot (Phala- ropus fulicarius) geschoten geworden. Deze vogel behoort in de Noerdpoolstreken te huis. Ten bewijze dat voor veulens 'nooge prijzen besteed worden, kan dienen dat door den landbouwer J. Boer, te Berg-Ambacht, op de Ameidesche paardenmarkt een veulen is aangekocht voor de som van f 215. De najaarsveemarkt, die jl. Zaturdag te Utrecht gehouden werd, was een der drukst bezochte van dit jaar zoowel in aanvoer als in levendigheid; 952 stuks werd aangebragt waarvan uit het noorden des rijks ruim 420 stuks. De buitenlandsche handel was echter weer meester van de markt en besteedde dan ook de hoogste prijzen, daar voor kalfkoeijen tot f 220 en voor vare koeijen tot f 130 betaald werd; alleen naar België werden jl. Vrijdag en Zaturdag 400 stuks vee verzonden. Aan de varkensmarkt was de handel weer zeer geanimeerd en betaalde men van f 0,45 tot f 0,55 per kilogram. Deze week zijn een lOOtal schapen, meest voor Duitsche rekening aldaar gepasseerd, die in Groningen en Friesland waren aangekocht. Betreffende den handel in fokvee uit Duitschland, meldt men aan het Utr. Dbl.De aanvoer van Zwitsersch vee in Pruissen, Saksen en elders, is door het klaauw-'en mondzeer belemmerd. Men moet bij den aankoop zeer voorzigtig zijn. Door eenige veefokkers, die zich tot dusverre met zuiver Hollandsch vee bezig hielden, zijn stieren van het gevlekte, zware Zwitsersche ras uit het kanton Freiburg aangekocht. Hollandsch en Oldenburger vee kan om de ziekte veilig gekocht worden, de prijzen zijn naar kwaliteit zeer uiteenloopend, doch lager dan in de laatste jaren en in dit voorjaar 't geval was. Enkelen kochten 1ste kwaliteit tot de prijzen van 170 a 220 thaler, gaven daardoor aanleiding tot menig overdreven eisch. Jl. Zaturdag is te Amerongen de bekende romancier, de heer A. D. van Buren Schele, in den ouderdom van ruim 73 jaar overleden. Hij was den 19 Junij 1801 te Amsterdam geboren. De Nieuwe Zuthpensche Courant bevat eene berekening, dat een vleeschhouwer die wekelijks twee koeijen slagt 's jaars f 613 verdient. Jl. Zaturdag vierde de te Assen bestaande jagt- vereeniging Diana den St. Hubertus-dag. Een zestigtal hazen en patrijzen zijn geschoten. Het jagtveld van Elp, gemeente Westerbark, had men tot strijdperk gekozen. De heer W. Somer bemagtigde het meeste wild en werd koning. Na afloop vereenigden zich de leden aan een gemeenschappelijk jagt-diné. Men schrijft uit de noordelijke gewesten, dat de nachtvorsten der laatste dagen eene belangrijke prijsver- hooging van het veevoeder, zooals hooi, stroo enz., hebben teweeggebragt. De veldproducten voor herfstvoeder hebben door de koude veel geleden; ook de late tuinvruchten, boonen enz. zijn zeer benadeeld. Berigten uit Batavia, dd. 29 Aug., luiden o. a.: ,,De tijdingen uit Atsjin luiden gunstiger wat den gezondheidstoestand en de verzorging der troepen aangaat. Er wordt veel en met succes gestreden. De openbare meening in Penang is geheel ten onzen gunste gekeerd. Dezer dagen is aan Zr. Ms. den Sultan van Turkije wederom een zoon geboren. De jonge Prins heet Mehemet Seif-Eddin, 't welk, overgezet zijnde, beteekent: /het zwaard van den godsdienst." Volgens berigten uit Hong-Kong van den 3 dezer heeft de jongste typhon, alleen in de omstreken van genoemde stad, eene schade teweeggebragt van omstreeks 12 millioen gulden. Benoemd tot 2den luit. bij de dd. schutterij te Zaandam A. E. Terwee, thans korporaal. Benoemd tot griffier bij het kantongeregt té Edam de heer F. H. Bommel, aldaar. Tweede Hamer. Zitting van Maandag 12 October. Al de aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn aangenomen. Ingekomen is een voorstel van de heeren van Eek en Bredius, strekkende om de Kamer de wenschelijkheid te doen uitspreken, dat de regerrng in hare betrekking tot het buitenland zal trachten, de arbitrage te doen aannemen voor geschillen tusschen beschaafde natiën, in den geest der motic-ïtichard. De Kamer heeft besloten, het adres van ingezetenen van Strijp te verzenden naar den minister van Binnenl. Zaken met verzoek om inlichtingen. De Kamer is op reces gescheiden. De spoorwegbegrooting voor 1875 beloopt 10} millioen. In het afgeloopen jaar waren in 't geheel reeds voltooid 869,484 meters en nog 24,771 waren in aanleg. Ook te Amsterdam heeft zich de uitvoering der spoorwegwerken voorspoedig ontwikkeld en kon een gedeelte dier werken reeds voor de aansluiting van den Ooster spoorweg en tot het maken van voorloopige stations-inrigtingen bij het open Havenfront beschikbaar worden gesteld. Onder art. 15- komt op de begrooting voor, wegens den aanleg en voortzetting van den spoorweg NieuwediepAmsterdam, 3 millioen, speciaal voor de sectie ZaandamAmsterdam. Bijna 1 millioen strekt voor den onderbouw van dien weg en 9 ton voor kunstwerken, bruggen enz.toegangswegen f 278,000 en spoorwegbassin bij 't goederen station in de Stadsrietlanden ruim 4 ton. De begrooting voor de voltooijing van het vestingstelsel voor 1875 beloopt 4 milloen. Het voornemen bestaat om in de nieuwe Hollandsche waterlinie krachtig voort te gaan met de verbetering of voltooijing van bestaande en aangelegde werken bij Naarden Muiden, Weesp, Uitermeer, Blaauwkapel, Honswijk, Everdingen en Vuren. Ook nabij Utrecht zullen versterkingen plaats hebben en forten verbeterd of aangelegd worden. Evenzoo zal de stelling aan den Helder versterkt wordenop de Laan zal een fort aangelegd worden, waartegen 't geprojecteerde op den Zuidwal vervalt. België. Te Vilvoorden heeft zich een 24jarige kamenier dood geschoten, die, alvorens zich het leven te benemen, een paar nieuwe handschoenen had aangetrokken. Te Hulpe, is een jongmensch van 24 jaren plotseling razend krankzinnig geworden. Hij arbeidde op het veld en sloeg op eens zijn hooivork stuk, greep toen bij een smid een ijzeren voorhamer en verbrijzelde alles wat hij vond in een huis, waar hij was binnengedrongen. Zijne zestigjarige moeder kwam naar hem toe om hem tot bedaren te brengen, maar hij sloeg haar zoodanig met zijn hamer, dat zij tot drie malen toe neerzonk en waarschijnlijk aan hare wonden bezwijken zal. Zijn vader, die rustig zijn kruiwagen voortduwde, werd daarop door hem aangevallen en eveneens zwaar gewond. De krankzinnige was zóó sterk, dat tien personen ter naauwernood in staat waren om hem het dwangbuis aan te doen en te binden. Niets had aanleiding gegeven om zijne razernij te voorzien. Bij een brand te Flemalle, op jl. Woensdag, zijn drie kinderen, die men vergeten had, in de vlammen omgekomen. De bewoner had reeds een groot deel van zijn huisraad gered, toen hij aan zijne kinderen dacht. De pastoor en een ander persoon snelden den trap van het brandende huis op en vonden de kleinen van zeven, vier en twee jaar oud, reeds verkoold en onkenbaar. Frankrijk. Le Christianisme au XIXme Siècle maakt, daartoe door de familie gemagtigd, de eerste bladzijde openbaar van het testament van den heer Guizot, die, zooals niemand ver wonderen zal, zegt het blad, eene geloofsbelijdenis bevat. Ziehier eene vertaling van die merkwaardige bladzijde. "Ik sterf in den schoot van de Christelijk Hervormde Kerk van Frankrijk, waarin ik geboren ben en gelukkig ben geboren te zijn. Steeds haar getrouw blijvende, heb ik gebruik gemaakt van de gewetensvrijheid, welke zij aan hare getrouwen in hunne betrekkingen met God toelaat, en welke zij zelve te harer grondvesting heeft ingeroepen. Ik heb onderzocht; ik heb getwijfeld; ik heb geloofd aan de voldoende kracht van den menschelijken geest om de raadselen op te lossen, welke het heelal en de mensch aanbieden, en aan de voldoende kracht van den mensche lijken wil om het leven van den mensch te regelen, over eenkomstig zijne wet en zijn zedelijk doel. Na lang geleefd, gewerkt en gedacht te hebben, ben ik overtuigd gebleven, dat noch de mensch, noch het heelal voldoende zijn om zich natuurlijk en uit zich zeiven te ontwikkelen, alleen uit kracht der eeuwige wetten, welke er in voorzitten, en der meuschelijke drijfveeren, die er zich in ontwikkelen. Innig geloof ik, dat God, die het heelal en den mensch geschapen heeft, hen bestuurt en onder houdt of wijzigt, hetzij volgens die algemeene wetten, welke wij natuurwetten noemen, hetzij door bijzondere daden, welke wij bovennatuurlijk noemen; welke zijn uitgegaan, evenals de algemeene wetten het zijn, van Zijne volmaakte en vrije wijsheid, en van Zijne oneindige magt, die het ons gegeven is in hare uitwerkselen te erkennen, maar ontzegd is te kennen in haar wezen en doel. Aldus ben ik wedergekeerd tot mijne wieg, ofschoon altijd innig gehecht aan de rede en aan de vrijheid, welke ik van God heb ontvangen, en die mijne eer en mijn regt op aarde zijnmaar teruggekomen om mij kind te gevoelen onder de hand Gods en opregtelijk berustende in mijn zoo groot aandeel van onwetendheid en zwakheid. Ik geloof aan God en ik aanbid Hem zonder te pogen Hem te begrijpen. Ik zie Hem nabij en werkende, niet alleen in het voortdurend beheer van het heelal en in het inwendige leven der ziel, maar in de geschiedenis der menschelijke zamenleving; bepaaldelijk in het Oude- en Nieuwe Testament, gedenkteekenen van de openbaring en van de goddelijke werking door het Middelaarschap en het offer van onzen Heer Jezus Christus voor de zalig making van het menschdom. Ik buig mij neder voor de mysteriën van den Bijbel en van het Evangelie, en ik houd mij buiten de discussiën en wetenschappelijke oplossingen, waardoor de menschen hebben gepoogd die te verklaren. Ik voed het vertrouwen, dat God mij toelaat mij Christen te noemen; en ik ben overtuigd, dat wij, in het licht, waarin ik binnenkort zal ingaan, in volkomenheid zien zullen den zuiver menschelijken oorsprong en de ijdelheid van de meeste onzer aardsche discussiën over de goddelijke zaken." In de piano-fabriek van Henri Herz, neveu, in de rue Mercadet, te Parijs, is een hevige brand uitgebarsten. In weerwil van de spoedig aangebragte hulp zijn de muren van de fabriek ingestort. 250 piano's, die gereed waren en 300 andere, die in bewerking waren, zijn vernield. De schade berekent men op 300,000 francs. De brand is aangestoken door een werkman, Gautier, die zes maanden geleden uit de dienst der firma werd ontslagen. Hij is in hechtenis en heeft zijn misdaad bekend. De Presse van 9 dezer zegt: Er zijn dezen nacht te Parijs 154 personen in hechtenis genomen. Dit is het minimum van het gemiddelde aantal dat eiken nacht door de gemeente- en rijks-politie wordt gearresteerd sedert meer dan vier maanden. In den regel klimt dat cijfer tot 300. Te Londen is het gemiddeld aantal 800 a 1200. Prins Lodewijk Napoleon heeft zijne militaire studiën te Woolwich hervat en is aldaar thans de elfde van de eerste klasse. De Daily Telegraph vermeent, dat omtrent 's Prinsen plannen, als hij de artillerieschool zal hebben doorloopen, nog niets vaststaat. De bekende Londensche ,/Howard-Association," eene vereeniging welke zich in de eerste plaats ten doel stelt het lot der gevangenen te verbeteren, gaf voor eenigen tijd haar jaarverslag uit. Daarin wordt de staf gebroken zoowel over al te strenge als over al te ligte straffen. Met name wordt geklaagd over het feit, dat een aantal ruw- en wreedheden tegenover vrouwen, kinderen en dieren doorgaans zeer geringe straffen na zich slepen, als bijv. een paar maanden gevangenisstraf of een boete van vijf shillings. Aan den anderen kant evenwel zijn de straffen te streng. Zoo werd bijv. een man, die een kip had gestolen, tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld, alleen omdat hij reeds tweemaal wegens diefstal was veroordeeld. Een ander daarentegen, die moedwillig 24 kippen had laten verhongeren, kwam vrij met eene boete van 5 shillings. Om een ander voor beeld te noemen, werd een man, die zijn vrouw een kaak en vier ribben had verbrijzeld, veroordeeld tot slechts 18 maanden gevangenisstraf. Apology, de winner van den jongsten Doncaster- wedren, de zoogenaamde St. Leger, die na de Derby— en Epso:nwedrennen de voornaamste wedren in Engeland is, behoort in eigendom aan een predikant, namelijk aan den heer J. W. King, „vicar" van Ashby-de-la-Laund. Het is niet de eerste maal, dat de heer King zich met de ren baan bezighoudt, en bij herhaling is hij daarover door zijnen bisschop, den bisschop van Lincoln, onderhouden. „Met zeer groot leedwezen," zoo schrijft de prelaat hem thans, „heb ik uit de beschrijving door de dagbladen van de Doncaster—wedrennen gezien, dat mijne vorige vermaning op u geene uitwerking heeft gehad. Ik had gehoopt, dat gij, op uwen gevorderden leeftijd, uit aanmerking van uw eigen zoowel als van anderer geestelijk welzijn, naar mijne ernstige vermaningen zoudt geluisterd hebben. Maar met groote smart bespeur ik, dat gij geen berouw heb getoond over het vergrijp van uw heilig ambt in discrediet te brengen, de Kerk, waarvan gij godsdienstleeraar zijt, nadeel te berokkenen, en ergenis te geven aan hare leden, door renpaarden te fokken in plaats van u geheel te wijden aan het werk, waartoe gij u bij uwe wijding hebt verbonden, toen gij beloofd hebt: „zooveel mogelijk alle wereldsche zorgen en bezigheden te verzaken en ter zijde te stellen," „noch zelf te misdoen, noch anderen ergernis te geven," en „een heilzaam en heilig voorbeeld voor het volk en in de eerste plaats voor uwe eigene gemeente te wezen." Met een beroep op zijn geweten bezweert de bisschop den heer King om zijn herderswerk neder te leggen of eene handel wijze te laten varen, die in strijd is met zijne verpligtingen als geestelijke van de Kerk van Engeland. De Parijsche correspondent van de Times heeft van een vriend, die in oostelijk Spanje zijn verblijf houdt, een brief, gedateerd 2 Oct., ontvangen en telegrafeert dien in zijn geheel aan dat blad over. De daarin medegedeelde feiten zouden, wanneer niet de herhaalde gruweldaden der Carlisten reeds het gevoel een weinig hadden afgestompt, iemand de haren ten berge doen rijzen. Van de directie van de Valenciaansche spoorweg—maat schappij heeft de correspondent eene opgaaf ontvangen omtrent 'de verwoestingen, op die lijn door de Carlisten aangerigt. Achttien spoorwegwaggons, vier locomotieven en zeven bruggen werden vernield. Nadat de Carlisten de brug bij Boquilla hadden verwoest, deden zij een trein van 18 waggons, door twee locomotieven voortgetrokken, in den afgrond storten. Bij vijf of zes gelegenheden maakten zij zich meester van een trein, om zich van het eene punt naar het andere te doen brengen, en maakten dan, na op de plaats hunner bestemming te zijn gekomen, de locomotief los, en lieten die van een afstand in volle vaart op den trein inloopen, met het doel de waggons te vernielen. Op diezelfde lijn hebben zij over eene lengte van 29 mijlen den spoorweg vernield en 75 mijlen telegraaf. Te zamen, met de kleinere beschadigingen aan stations, bruggen, enz., heeft de maatschappij eene schade van 25 millioen realen geleden (ruim f 3,000,000.) Bij dat alles werden 77 spoorwegbeambten gewond, geslagen, als krijgsgevangenen medegenomen of op andere wijze mishandeld. Een beambte werd vermoord. Wat beestachtigheden Lozano op de Murcialijn heeft verrigt, is reeds bekendde schade op die lijndie volstrekt niet van strategisch belang is, zoodat die alleen uit vernielzucht beschadigd werd, bedraagt c. a. f400,000. De schrijver zegt dan ook: Ik heb niet persoonlijk kunnen zien wat de Carlisten in het noorden voor soort lieden zijn, maar hier in het oosten van Spanje zijn het niets dan een horde roovers en moordenaars, wier hoofddoel stelen is; naauw zijn zij een stadje of dorp binnengetrokken of zij beginnen het te plunderen. Toch meent de schrijver dat in dat deel van het land het Carlisme zeer gemakkelijk ten onder gebragt kon worden, wanneer men het slechts ernstig wilde. Te Edinburgh is dezer dagen, voor 't eerst na langen tijd weer een geval van garrotiing voorgekomen. Het slagtoffer werd uitgeplunderd en de dader ontsnapte. De Duitsche Keizerin heeft te Frankfort eene zitting bijgewoond der Duitsche vrouwenvereeniging. Zij betuigde, in eene toespraak, haren dank aan de aanwezigen voor de betoonde toewijding bij het volbrengen van het gemeen schappelijk werk. De gezegende tijd van vrede was daartoe bijzonder geschikt. De roeping der vrouw verschaft overal aanleiding tot het verleenen van troost en bijstand, en daarbij is het pligt te letten op de eigenaardigheid en zelf standigheid van ieder land; tevens is het pligt eendragtig te handelen, ten einde door middel van onderlingen bijstand naar de bereiking van het schoone doel te streven. Zij ver klaarde wijders erkentelijk te zijn aan de Duitsche vorstin nen, die als beschermvrouwen der vereeniging zijn opge treden, en aan de eerbiedwaardige stad Frankfort, welke aan de vereeniging zulk een luisterrijk onthaal heeft bereid tot het houden harer vergadering. In Sebastopol en omstreaen woedt de runderpest op zoo vreeselijke wijze, dat de dieren op den openbaren weg neer vallen en daar blijven liggen, tot zij weggehaald worden, wat niet altijd even gemakkelijk en mogelijk is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2