Benoeming-en, enz. B u ite n 1 a n d. Frankrijk. Engeland Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Ingezonden mededeelingen. ALKMAARSCHEMARKT VAN GISTEREN. en gedeeltelijk opgehaald door twee duikers uit het Nieuwe- diep, die door de aannemers waren aangenomen voor eene som van f 425. Jl. Maandag is het wrak in zijn geheel geligt en jl. Dingsdag door zes schuiten te Urk aan gevoerd. Dientengevolge is het vaarwater tusschen Urk en Schokland weder vrij. Jl. Donderdag morgen is te Hoorn een vreeselijk ongeluk gebeurd. Twee knechts van den heer W. G. reden op het Keern met een grooten wagen beladen met turf. Een van hen, een zeer oppassend werkman van bijna 60 jaar, had het ongeluk van den wagen te vallen, ten gevolge waarvan zijn hoofd door een der wielen verpletterd werd, zoodat de man op de plaats dood bleef. De heer Sinia, leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn, heeft kosteloos een cursus geopend voor dames, in welke hij voor haar voorlezingen zal houden over scheikunde, toegepast op huishoudelijk gebruik. Naar men verneemt, hebben reeds 28 dames zich bereid verklaard om die voorlezingen bij te wonen. De inschrijvingen voorde leening groot21millioen der stad Amsterdam beloopen f18,131,000, die ten volle zijn toegewezen. Het Nederl. Tooneelverbond zal Zaturdag 31 dezer te Amsterdam, des voormiddags te 11 ure, in het lokaal Eensgezindheid, zijne vierde algemeene vergadering houden. Onder de te behandelen punten komen voor twee voorstellen van de afdeeling Amsterdam en eene vraag van de afdeeling Dordrecht. De beide voorstellen zijn de volgende: a. De afdeeling stelt voor, dat van wege het Tooneelverbond iedere drie jaren eene medaille worde uitgereikt aan den schrijver van het tooneelstuk, in den loop dier drie jaren verschenen, waaraan buitengewone verdiensten kunnen worden toegekend, b. De afdeeling stelt voor te besluiten, dat het hoofdstuur de afdeeling uitnoodige, om in haren boezem eene commissie te benoemen, ten einde oude stukken, zoowel vertaalde als oorspronkelijke, te bestuderen en na te gaan, welke van die stukken door hunne innerlijke waarde verdienen omgewerkt en geschikt gemaakt te worden voor het tegenwoordige repertoire. De vraag, door de afdeeling Dordrecht ter bespreking gesteld, luidt aldus„Kunnen sommige afdeelingen haren invloed niet uitbreiden, door zich in verbinding te stellen met de plaatselijke dagbladpers, en zouden zij niet op die wijze ter bevordering zoowel van eene beredeneerde en onafhankelijke tooneel-critiek als van eene goede keus van stukken het hare kunnen bijdragen?" Te Haarlem zijn jl. Woensdag in veiling verkocht 535 hectaren gronden der Kanaal-Maatschappijzij hebben dooreen gegolden f 2130 per hectare. De heer Godard heeft aan zijn voornemen om na de opstijging een aap met een parachute neer te laten, geen gevolg gegeven, omdat het dier ziek was geworden. Boven Hilversum beproefde Godard of hij door hooger te stijgen een luchtstroom kon vinden, die den ballon niet over zee zou sturen, maar te vergeefs. Toen hij digt bij Hilversum wilde dalen, schoot een massa boeren toe, die naar hunne stemming te oordeelen, niet zeer welwillend gezind waren, zoodat de ballon door het uitwerpen van ballast weder tot stijgen werd gebragt en een eind verder in een knollenland werd neergelaten, waar eenige landlieden de behulpzame hand boden om de voorwerpen naar Hilversum te vervoeren. Ten 7 ure waren de reizigers te Utrecht terug. Maandag a. s. zal bij goed weder, eene tweede opstijging te Utrecht plaats hebben. voortgetreden, bij iederen voetstap, zich zelf op het hart trappende. Zij had zich een masker van koelheid voor het gelaat gehangen en hoe onduldbaar dat masker haar ook soms mocht knellen, hield zij het steeds voor. Haar geestkracht was van de sterkste soort en maakte het haar mogelijk deze dagelijksche kwellingen standvastig te verduren. Toen zij zich voor hare moeder opofferde en een vreugdeloos leven aan de zijde van een grijsaard te gemoèt ging, had zij een sluijer over dat tooneel aan het zeestrand geworpen. Zij had iedere gedachte aan den jongen man, die in verre streken toefde, uit hare ziel verbannen. Toen zich later zijn smart, zijn leed zijn toorn bij haar opdrongen, had zij zich getroost met de gedachte, dat hij haar van ontrouw beschuldigen en wel spoedig vergeten zou. Zij zou alleen ongelukkig worden, hem nimmer wederzien en in de eenzaamheid zich met het verledene bezig houden, het verledene waar zij door een afgrond van gescheiden was. Zij had immers niemand om zich aan te hechten, haar trotsche echtgenoot beschouwde haar als een koopje waar hij eer mede behalen, waar hij mede pralen zou; hare geheele omgeving bestond uit oude mannen en vrouwen, die het lijden van een jeugdig hart niet begrijpen konden. Zij besloot dan ook dat zij dat lijden zelfs niet vermoeden zouden, hulde zich geheel in het pantser van haren ongenaakbaren trots en ging eenzaam voort met haar leliewit gelaat en haar bloedend hart. Daar er echter op de wereld geen schepsel bestaat zonder behoefte om te beminnen en vooral een jong vrouwenhart die behoefte niet altijd geweld kan aandoen, hechtte Hortense zich op deze wijze steeds sterker en sterker aan haren verloren minnaar. Eerst had zij zijn beeld ter naauwernood voor haren geest gehaald en er dan nog één schuchteren blik op geworpen, langzamerhand evenwel daalde zij dieper in de zee harer herinneringen en zocht den verloren schat, dien zij met een door hartstogt gekleurd gelaat aan haren boezem trok en liefkoosde. Zij maakte zich zelve diets, dat zij hierin niet zondigde, want zij zou hem immers nimmermeer ontmoeten, zij waren voor eeuwig gescheiden. Weldra werd zijn beeld haren onafscheidbaren metgezel op hare eenzame wandelingen en in haar vreugdeloos te huis. Zij ging zelfs zoo ver om zich somtijds te verbeelden, dat hij haar echtgenoot was en zij te zamen deze bergen, deze valleijen, dit kasteel bezaten. Op dien avond aan het stille meer waar de witte nevels over henen gleden, waren deze herinneringen voor het eerst zeer sterk ontwaakt, om sints niet meer te verdwijnen, maar in haar gevaarlijk gezelschap te blijven. Toen zij huiswaarts keerde langs de donkere wegen had de nachtegaal haar het oude lied van liefde en trouw toegezongen en in haar hart weerklonk de echo dezer melodie. In haar somber kasteel voor de piano gezeten gaf zij hare fantastische gevoelens in zachte zwellende toonen lucht, die rezen en daalden als de golfslag der zee op dien avond aan het strand. Zij speelde de muziekstukken, die zij voor hem gespeeld had en zong de liederen, die zij voor en met hem gezongen had. Al meer en meer wijdde zij haar leven ter zijner herinnering. Zij las de boeken, die zij met hem had gelezen, zij teekende wat zij eens hem had zien teekenen en onverschillig voor hare omgeving kende zij geen grooter genot dan alleen te dolen in den omtrek of voor haar venster op den bergweg te turen. Godard was vergezeld van de heeren P. F. Besier, A. Abspoel en Verschuur. Te Amersfoort zijn een paar mannen door boeren, burgers en politie gevat, die zich in den omtrek als spoken voordeden. Zij werden gezegd naakt te loopen en het vrouwen en kinderen lastig te maken. De arrestatie van die beide mannen, onder verden king van naaktloopers te zijn, berust op een vergissing. Volgens de Amersf. Crt. werd de een ten onregte verdacht en was de ander niet om die reden, maar wegens verre gaande dronkenschap, gearresteerd. Beiden zijn spoedig weder ontslagen, waarmede men echter toch heeft moeten wachten, totdat men zeker was, dat zij voor onaangenaam heden van de zijde des volks gevrijwaard waren. „Niet enkel onder de volksklasse, zegt de Amersf. Crt., maar ook onder de hoogere standen blijven dwaze geruchten circu- leeren omtrent dien luchtig gecostumeerden schrikvogel, van wien tot nu toe niemand kan bewijzen, dat hij hem persoonlijk heeft gezien, maar waarbij men enkel te werk gaat op ongegronde oudewijvenpraatjes van de zus van Grietje de melkvrouw, het grootje van Berend Snijboon, de meuje van Pieternelletje Schuurgoed en van meer zulke onbekende getuigen De hondsdolheid onder het rundvee te Wijk bij Duurstede is steeds toenemende. Jl. Zondag en Maandag zijn opnieuw twee beesten in de weide afgemaakt, terwijl het verboden is vee uit de weide te voeren of er in te brengen. De krijgsraad te 's Bosch heeft den lsten luit. der huzaren van Asbeck aldaar, wegens het toebrengen van een slag in het aangezigt aan een wethouder uit Venlo, ver oordeeld tot eene geldboete van f 25, te vervangen door kamerarrest. De veroordeelde is in hooger beroep gekomen. Jl. Vrijdag namiddag had te Strijp bij Eindhoven het volgend voorval plaats. Een knaapje van ongeveer 7 jaren kwam een ander van ongeveer 6 jaar oud tegen, en deed hem de vraag: „Mag ik u voor een half vierel ons) tabak ophangen?" Toen hij een toestemmend antwoord ontving, haalde hij daarop een touw uit den zak, sloeg dit om den hals van den anderen knaap, klom in een boom en trok hem zoo naar boven; daar maakte hij het touw vast, en liet hem alzoo hangen. Er kwam gelukkig iemand daar ter plaatse, die hem nog bij tijds lossneed. Had hij nog slechts eenige minuten langer blijven hangen, dan zou hij zeker een lijk geweest zijn. Te Zalt-Bommel is eene slaapwandelares in de rivier geloopen; gelukkig werd haar hulpgeroep door een paar schippers gehoord en zij nog bij tijds gered. Te Zwollerkerspel is de oudste inwoner, Jan Kaleveld, overleden, in 98 jarigen ouderdom. Zijn naam was echter nietin overeenstemming met zijn financieëlen toestand, daar men vermoedt, dat hij een vermogen van circa 3 ton nalaat. Een groot deel daarvan heeft hij vermaakt aan zijn knecht, welke hem bijna 40 jaren gediend heeft. Hij was twee malen gehuwd, zonder kinderen na te laten. Uit Friesland berigt men dat de beste kleiaardappelen f 2 a 2.50 per hectoliter kosten en de puike zandaardappelen f 1.50 h. f 1.80 per hectoliter. Onder de gemeente Steeriwijkerwold heeft men Vrijdag avond een ploeg op de rails van den spoortrein geworpen. De sneltrein ontkwam een onheil, daar hij het voorwerp door midden sneed. Het boos opzet is dus verijdeld. Men hoopt dat men hierin aanleiding zal vinden om beter toezigt te houden, wat daar wel noodig is. Te Beerta heeft zich een zeer rijk landbouwer, die 86 jaren oud was, door ophanging van het leven beroofd. Niettegenstaande hij eigenaar was van tonnen gouds, meende hij niet genoeg te hebhen om er van te kunnen leven. In het tijdperk van 4 weken, beginnende 6 Sept. en eindigde 3 dezer jl., zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 37 runderen, in deze provincie 4, in Utrecht 6, in Friesland 34, in Groningen 1 rund; in het Rijk 82 runderen. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 96 runderen door die ziekte aangetast. De luit. ter zee 1ste kl. F. H. Coblijn, dienende als 1ste off. aan boord van het ramschip Schorpioen en de luit. ter zee 2de kl. H. G. Ilildebrandt, van het wachtschip te Hellevoetsluis en gede tacheerd op de kanonneerboot No. 35, P. F. H. Volcke en M. F. Tydeman, van de wachtschepen te Hellevoetsluis en te Amsterdam, laatstgen. gedetacheerd bij de torpedodienst, G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop en J. C. Jeekel, van den monitor Hyena, J. van Scheers, van den monitor Panter, O. C. A. J. Moreau, 1ste off. van den monitor Haai, K. J. Bal en L. C. Koster, van het raderstoomschip Valk, J. Luytjes en jhr. R. W. J. van Pahst van Bingerden, van het wachtschip alhier, H. van den Pauvert, J. H. Wouters en F. Böthlingk, van dat te Amsterdam, J. T. F. Bruin en J. van Herwaarden, 1ste off., van de monitors Panter en Hyena, en C. J. de Vriese, van het ramschip Schorpioen, de off. van gez. lste kl. B. II. Thomson, van den monitor Haai, J. O. Harthoorn, van het ramschip Buffel, en N. C. Slegt, van den monitor Hyena, en de off. van adm. lste kl. H. F. X. Streugnaerts, A. J. Looijen en W .HF. Vogel,van de wachts. alhier, Hellevoets. en Amsterd., 2de kl. P. F. van Wage, van het raderst. Valk, W. J. Medenbach, van het rams. Schorpioen, J. Gallas, van den monitor Hyena, en G. D. van Werdt, van het wachtschip alhier, en die der 3de kl. F. W. Sprenger en H. J. Knottenbelt, van de monitors Panter en Haai, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, terwijl met den 1 Nov. daaraanvolgende geplaatst worden: aan boord van het wachtschip alhier: de luit. ter zee 2de kl. W. Römer en de off. van adm. lste kl. F. Wolfson; aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de luits. ter zee 2de kl. C. J. Damme en J. L. Hordijk, de eerste om. gedetacheerd te worden op de kanonneerboot No. 35, en de off. van adm. lst. kl. K. J. Adamsaan boord van het wachtschip te Amsterdam: de luits. ter zee 2de kl. II. F. Verheggen, M. J. P. Westveer, H. C. Achenbach en J. A. P. van Dorth, de laatste om gedetacheerd te worden bij de torpedodienst, en de off. van adm. lste kl. I.A.Lagaaijen aan boord van het raderstoomschip Valk de luits. ter zee 2de kl. jhr. F. G. M. van der Wijck, J. J. Kraakman en W. M. J. Visser, en de off. van adm. 2de kl. F. Hora Ademaen met denzelfden datum gedetacheerd bij het depar tement van Marine en toegevoegd aan den inspecteur van de genees kundige dienst der zeemagt de off. van gez. lste kl. W. F. Meijboom. Bij Koninklijk besluit van den 9 dezer is bepaald, dat tusschen het eerste en het tweede lid van art. 1 van het Koninklijk besluit van 17 April 1874 (houdende bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee) deze zinsnede wordt gevoegd„Deze bepaling is niet van toepassing op kalveren, zoolang zij den leeftijd van drie maanden niet bereikt hebben." Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging in het Staatsblad en de Staatscourant, zijnde 20 dezer. De heer Castelar, ex-president van de Spaansche republiek, is jl. Woensdag morgen te Parijs aangekomen. Jl. Zaturdag is de Vendömezuil te Parijs voltooid. Een stoommachine bragt in weinige oogenblikken den bron zen knop naar boven, waarop het beeld moet staan en die niet minder dan 2500 kilogram zwaar is. Een paar nachtwachts te Parijs betrapten dezer dagen op hunne ronde in de rue Duphot twee dieven, die waren ingebroken bij zekeren Dequéker, tabakshandelaar. De schuldigen werden natuurlijk gearresteerd en de bewoner van het pand werd gewekt om met hulp der politie te onderzoeken, of hij ook nog het een of ander miste. Ter wijl hij daarmede bezig is, verneemt men een hevig genies dat uit een kleine kast achter den winkel schijnt voort te komen. Het meubelstuk wordt geopend, en tot niet geringe verbazing van den tabakshandelaar en de agenten van politie komt daaruit een handlanger van het gearresteerd dievenpaar in de gedaante van een kleinen jongen te voorschijn. De groote hoeveelheid snuif, die in de kast was geborgen, had zoo sterk op de reukzenuwen van den toekomstigen dief gewerkt, dat hij, ondanks de grootste inspanning, niet in staat was geweest de hoorbare bewijzen daarvan tegen te te gaan. Spoedig werd ook hij overgebragt naar een plaats, waar hem de gelegenheid werd gegeven eens fiks uit te niezen. Deze week werd aan het station van den Noorder spoorweg te Parijs weder eene veiling gehouden van niet- opgevraagde voorwerpen, in de waggons achtergelaten. Als altijd is de lijst, die men daarvan in enkele bladen openbaar maakt, curieus. Zoo komen er ditmaal op voor: een opgezet hondje in een zak witte boonen61 brillen, en een testa ment. Dit laatste is natuurlijk niet verkocht, maar alleen op de lijst vermeld om er de regthebbenden nogmaals attent op te maken. Het is gesloten in een zorgvuldig toegelakte enveloppe, waarop te lezen staat: Dit is mijn testament, en de letters G. V. De hertogin van Edinburgh is jl. Donderdag van een zoon bevallen. De Keizerin van Rusland is jl. Donderdag te Londen aangekomen. De Jason, vau Batavia naar hier, is den 14 dezer van Palermo vertrokken. De Maas, van New-York naar Botterdam, is ji. Woensdag namiddag ten 2 ure Lezard gepasseerd. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDEBTBOUWDP. J. van Druijnen, wonende te Vugt en C. E. Stakman Bosse. C. Kohn, zeeman en M. Edelenbosch. G. van Kampen, zeeman en D. Jansen, gedivorceerde echtgenoote van J. Postma. Jde Moei, besteller en V. Ban. G. A. Lagrange, werkman en T. Vos, wed. B. Meijer. J. W. Groeneijk, officier van administratie bij de Marine en C. de Winter. GETBOUWD: Geene. BEVALLEN: G. de Groot, geb. Prins, (Z.). H. Krijnen, geb. Greiner, (D.). M. Joosten, geb. Bijl, (D.). M. Wilner, geb. Kuiper, (Z.). A. E. Hubregtsen, geb. de Vos, (Z.). F. Jacobsz, geb. Leen, (D.). OVEBLEDENW. Bakker, 2 jaren en 8 maanden. (Plaatsruimte letaald). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co., in Hamburgwelke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alleopzigten verdient. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) V Windrigting Barometer Thermometer ■SP o O en mm. C. M O O O Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. f> i 16 12 z. 3.0k. 756.39 - 3.48 18.0 t 5.1 0.75 17 8 z. 0.8„ 759.92 - 0.12 12.6 t 1.7 1.00 1/ 12 zwtz. 5„ 760.06 - 0.26 15.4 2.5 0.89 Toestand van de zee. Vlak. Slecht. W eêrsgesteldheid16 0ct.l2u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 17 Oct. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 17 0ct,12u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. IiATKBB HKHIUTKW De Amsterdamsche correspondent van 't Utr. Dagbl. heeft vernomen, dat jl. Donderdag te Amsterdam op nieuw een persoon in hechtenis is genomen, verdacht van het maken en het in omloop brengen van valsche wissels. In de aristocratische wijk, waar hij woonde, heeft deze treurige scène veel sensatie gewekt. Granen, enz. 574 hectol. Tarwe f 9,a 10,287 hectol. Rogge f 8,25 a 8,75; 247 hectol. Gerst f 6,50 a 8,75; 1369 hectol. Haver f 4,a 5,75; 408 hectol. Boonen: Bruine f 10, a f 12,50, Witte f -,a-, Paardenb. f 8,— a 8,50144 hectol. Erwten: Graauwe f 12,50 a 15, Vale f 9,a 12,Groene f 12,a 16,Witte f 10,50 a hectol. Kanariezaad f 52 hectol. Mosterdz. (rood) f 16,a 17,geel f a 2 hectol. Karweizaad f 19,50 a 1 hectol. Kool zaad f 10,50 a alles per hectoliter. Kaas. 576 stapels, weg. 128129 KG.; Kleine f 32,—Middelb. f 31,50, Commissie f 30,laagste prijs f 17,50, per 50 KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2