1874. N°. 128. Zondag 25 October. PUBLICATIE. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. IIELDERSCHE i;\ NKEIIWEDIEPER COURANT ,W y huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail nanr Oost-Indië via Brindiai. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De COMMISSARIS DES KONINGS in NOORD HOLLAND, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens het verwisselen van deuren in de schutsluis Willem III, aan het Noordhollandsch Kanaal, tegenover Amsterdam, den 86 «ctobor e. k. en volgende dagen, met die sluis niet zal geschut worden, maar dat gedurende dien tijd alleen zal worden geschut met de schutsluis Willem I. Haarlem, 22 October 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 October. Jl. Donderdag verspreidde zich het gerucht, dat er een schip op de Noordgronden verzeild was geraakt. Aan vankelijk koesterde men ernstig vrees voor 't behoud van schip en bemanning. De sleepboot Stad Amsterdam vertrok naar de plaats waar het schip zich in gevaar bevond, 's Avonds ten 9 ure werd het vaartuig door gemelde sleepboot in de haven gebragt. Het was de Fransche bark van Dijck, kapt. Aure, met hout van Riga naar Havre bestemd, 't Schip is zwaar lek; de haven-directie heeft het daarom achter in de haven aan den grond doen zetten, ten einde te voorkomen dat het nog meer zal zinken. Gisteren had alhier eene gewigtige en zeldzaam voor komende plegtigheid plaats: de uitreiking van onderschei dingen, door Z. M. den Koning toegekend aan officieren en minderen der Marine, hier te lande aanwezig, voor hunne verrigtingen bij de 1ste en 2de expeditie tegen het rijk van Atsjin. Deze uitreiking geschiedde door den vice- admiraal Gregory, in tegenwoordigheid van hoofd- en verdere officieren van alle wapens in deze gemeente, alsmede van de dd. Artillerie-Schutterij en het Art.-Vrijkorps. De parade van matrozen en mariniers, ten getale van p. m. 1200 man aanwezig, werd gecommandeerd door den kapt. luit. ter zee E. F. Hanel van Cronenthall, en had plaats op het terrein van 's rijks werf. Tijdens de plegtigheid werden door 't geschut van Zr. Ms. wachtschip Kortenaer salutschoten gelost. Het stafmuziek korps der Marine luisterde door zijne uitvoeringen deze militaire plegtigheid op. De heer Gregory bragt in wel sprekende woorden hulde aan de groote verdiensten van onze zee- en landmagt bij de jongste krijgsverrigtingen, en rigtte tot de gedecoreerden en tot de verdere aanwezigen woorden van gelukwensching en van opwekking tot het betoonen van beleid, moed en trouw, waar het belang en de eer des vaderlands dit vorderen. Na afloop der parade werd den gedecoreerden op de groote zaal van het directie-huls der Marine een collation aangeboden. Naar wij vernemen zal die zaal, voor deze gelegenheid smaakvol gedecoreerd, op a. s. Zondag des namiddags van 2 tot 4 ure voor het publiek ter bezigti- ging zijn. De levering van levensmiddelen, brand- en lichtstoffen voor de garnizoens-infirmerie, is gegund aan de minste inschrijvers; liet vleesch aan den heer A. L. van Gelder ad f 0.51 per kilogram. Belangstellenden maken wij attent op de advertentie hierachter, waarin gemeld wordt, dat de heer Livater nog eenmaal zal optreden in liet Café Chantant „Flambro Head," van den heer von Kurowsky. Op 's Rijks werf te Amsterdam is men druk bezig met het maken van toebereidselen tot het te water laten van het op stapel staande ijzeren raintorenschip Koning der Nederlanden, waarvan de kiel werd gelegd den 28 Nov. 1871. Dit schip is het grootste dat ooit op 's Rijks werven is gebouwdde lengte bedraagt 82 M. Het zal twee gepant serde torens voeren, ieder bezet men 2 zware stukken geschut (600 ponders); de machines zullen een vermogen bezitten van 600 PK. Het tijdstip, waarop het afloopen zal plaats vinden, is bepaald op a. s. Woensdag 28 dezer ten 1 ure. In den loop van het jaar 1875 zullen o. a. voorden tijd van 5 jaren worden gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië de lste luits T. A. de Man en W. J. L. Wijmans, van het 7de reg. infanterie. Beroepen te Kampen, de heer W. Kraijenbelt, pred. te Bodegraven. Bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet door ds. L. van 't Sant, pred. te Heilo. Het Noord-Duitsche schip Gertrude, kapt. Lenger, I van Riga met hout naar Harlingen, is jl. Woensdag van j voor zijn ankers weggeslagen en op de Noordsvaarder, hij Terschelling, gestrand en wrak geworden; volk gered. Het Deensche schoonerschip Lena Maria, kapitein Alberisen, van Nerva naar Schiedam, en de Engelsche schooner Stowbridge, kapitein Mackenzie, van MacdufF met haring naar Rotterdan, zijn te Egmond gestrand en zitten hoog op strand. Bij goed weêr zal van laatstgemelde de lading geborgen kunnen worden. Jl. Donderdag avond omstreeks half elf ure brak te Ondkarspel eene hevige brand uit ten huize van den winkelier Makel, wiens perceel nog door drie andere huis gezinnen bewoond werd. Het gelioele perceel is afgebrand. Door den hevigen wind scheen ook het gevaar voor de belendende huizen groot, doch het gelakte der brandweer van deze en nabij gelegen plaatsen deze te bewaren. Naar men verneemt, hadden de bewoners zich slechts onvoldoende tegen brandschade verzekerd. De winkelier Makel had juist 18,000 turven en eenige vaten petroleum opgedaan, waardoor de vlammen niet weinig voedsel kregen. Uit Beverwijk meldt men aan de N. R. C. „De noordwesten storm joeg het Noordzeewater tot eene ongewone hoogte tegen de duinen op. Aan de havenwerken peilde men 4, aan de Noordzeesluizen 3.10 meter boven A. P. Eene visschersschuit werd geworpen tot aan de duinen, waarin de ankers werden vastgelegd. De steenen dijken zijn geheel door het water overstroomd, zoodat men niet kan nagaan of de storm daaraan veel ver woesting heeft aangerigt. Een Tiltan, een ijzeren gevaarte van ruim 20,000 kilo's zwaarte, is door de kracht van het water een heel eind achteruit geworpen. Goote stukken duin zijn door de golven afgeslagen en in het kanaal gezakt, waardoor dit aldaar wel een 50 meters breeder geworden is. De brug over het kanaal bij de duinen is gedeeltelijk vernield." De Enkhuizer Cour. schrijft letterlijk het volgende: „Met genoegen vernemen wij het feit, dat door den heer I. D. Fransen van de Putte, oud-minister van Koloniën te 's Hage en onze candidaat tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer, bij de jongst gehouden veiling van droog gevallen gronden in de Wijkermeer en het IJ, voor f 200,000 aan land is gekocht, 't Moge een geruststelling zijn voor dezulken, die wel willen gelooven, dat genoemde heer belangstellende is in den gang van zaken hier te lande, maar voor wie het moeijelijk valt te gelooven aan warmte voor het algemeen belang als het eigenbelang er niet in betrokken is. Zij zullen begrijpen, dat de heer Fransen van de Putte nu niet enkel belangstellende, maar ook belanghebbende is en hem met des te meer gerustheid kiezen voor lid der Tweede Kamer." Door een onbekende is jl. Maandag avond aan het lokaal het Vosje op het Rokin te Amsterdam een vermist pakket afgegeven, waarvan de waarde op f 8000 geschat wordt. Eene ruime belooning is den tot nog toe onbekenden eerlijken bezorger toegezegd door de diamantenclub. In de raadszitting te Amsterdam heeft de heer Tindal, wethouder van publieke werken, zijn ontslag genomen wegens de onmogelijkheid van zamen te werken met den heer Bergsma, hoofdcommies van publieke werken, die in een Engelsch tijdschrift voor ingenieurs officieël, buiten weten van den wethouder, onjuiste voorstellingen aangaande de werking van het Liernurstelsel gegeven heeft. Reeds sedert lang bestaat er veel verschil van gevoelen tusschen de heeren Tindal en Bergsma. In de openbare zitting werd twee uren achtereen een belangrijk debat over deze zaak gevoerd. De heer Bergsma vond daarbij verdedigers voor zijn handelwijze. Uit het debat bleek, dat de meerderheid van het dagelijksch bestuur besloten had den heer Bergsma niet te ontslaan, omdat hij, hoewel ongepast gehandeld hebbende, gemeend had zijn instructie niet te buiten te zijn gegaan. Na het nemen van dit besluit, verklaarde de heer Tindal zijn ontslag te nemen, waarbij hij her haaldelijk persisteerde. Na het stellen van motiën, die weder ingetrokken werden, nam de raad den brief van den heer Tindal voor kennisgeving aan. In eene te Amsterdam gehouden meeting ter zake van de oprigting eener vleeschhouwerij aldaar, is de volgende motie aangenomenDe vergadering spreekt uit de wensche- lijkheid tot oprigting eener maatschappij tot verkrijging van goed en goedkoop vleesch, met aandeelen van f 10. Er behoort te zijn toezigt der aandeelhouders, dat alleen goed gezond vleesch zal worden verkocht, en geen ander dan hetgeen door de maatschappij zelve is aangekocht en geslagt. Zij noodigt het aanwezigecomité uit, in die rigting verder de noodige voorbereidende maatregelen te beramen en daartoe op verschillende plaatsen der stad de gelegen heid open te stellen om deelhebber der op te rigten maat- schappij te worden. De Prins-Stedehouder van Luxemburg is door de bevolking van dat Groothertogdom een prachtige reissalon- wagen aangeboden, die in fraaiheid en doelmatigheid van inrigting den koninklijken salonwagen van de Rijnspoorweg- Maatschappij evenaart. Het rijtuig is reeds aan het Rijn spoorwegstation te 's Hage aangebragt en zal door eene deputatie, welke weldra te dier stede verwacht wordt, Prins Hendrik in eigendom worden overgedragen, die bij zijne aanstaande reis naar Luxemburg voor het eerst er gebruik van zal maken. De windhoos, die jl. Woensdag middag tusschen 3 en 4 uur boven 's Hage heeft gewoed, bewoog zich in een westelijke rigting en veroorzaakte, gelijk reeds is mede gedeeld, velerlei schade aan huizen en plantsoenen. Natuurlijk heeft ook het heerlijke Haagsche Bosch bij deze gelegenheid een zware schatting moeten betalen door het verlies van veel en daaronder zeer zwaar hout. Reeds aan den ingang van de groote laan bij de Koekamp wordt men getroffen door de verwoesting die op dit punt is aangerigt door het ontwortelen van twee trotsche boomen, terwijl nog een derde boom van groote dikte werd omgerukt aan de zijde van het wachthuis. Van de tenten, die zich in deze laan bevinden, werden twee door het vallend geboomte zoo goed als vernield, terwijl aan nog twee andere zware schade werd toegebragt, zonder dat de bewoners zelve letsel bekwamen. Jl. Donderdag is te Rotterdam een sierlijke fontein op de Nieuwe Markt onthuld, als herinnering aan het feest van 1 April 1872. Het plan daartoe is uit den boezem der burgerij ontsproten; de gemeente draagt de kosten. Jl. Woensdag ochtend slingerde van een der molens in de nabijheid van Schiedam eene wiek af, die teregtkwam op eene woning, waarvan het dak verbrijzeld werd. De bewoners hebben geen letsel bekomen. Onder de gemeente Bleiswijk zijn door den rijks veldwachter te Moerkapelle wegens het visschen zonder acte bekeurd... twee onbezoldigde rijksveldwachters, speciaal belast met het toezigt op de jagt en visscherij. Niettegenstaande het eiland Schokland zoo goed als onbewoond is er woont slechts één huisgezin heeft het in het jaar 1873 nog f 33.000 aan onderhoud gekost, hoofdzakelijk voor werken ten behoeve voor de schipperij, welke vaak bij stormweder daar een toevlugt zoekt. Te Dockum is jl. Woensdag middag tusschen 12 en 1 uur, juist in 't etensuur van 't werkvolk, de toren van de in aanbouw zijnde R. C. kerk omvergewaaid. De kerk heeft groote schade bekomen, doch de omliggende huizen in 't geheel niet. Kort te voren waren een 150tal van de scholen komende kinderen daar gepasseerd, waar thans bergen steen opeengestapeld liggen. Vroeger werd melding gemaakt van de proeven, die te Groningen zouden genomen worden met de flu- weeltarwe. Thans wordt berigt, dat o. a. onder Tjams- weer 1 hectoliter van die tarwe, uitgezaaid op 60 ares land, bij den jongsten oogst, heeft opgeleverd 35 hectoliter welke opbrengst a f 10 de heet. is verkocht. Was de aftrek van fokkalveren uit Friesland en Groningen in de drie laatste jaren naar 't buitenland zeer aanzienlijk, tot nog toe is de vraag naar dit soort van vee onbeduidend. Vele veehouders, aangemoedigd door den gelukkigen uitslag van vorige jaren, toen de beste kalveren tot zelfs boven de f 100 het stuk werden verkocht, hebben aanmerkelijk meer fokvee dan zij voor hunne boerderij noodig hebben. De prijzen bedragen thans hoogstens f 40 a f 50 per stuk, met weinig vraag. Ofschoon in de lage veenen van de noordelijke provin ciën eene groote hoeveelheid turf voorhanden is, blijft toch de aftrek beneden de verwachting. Verleden jaar om dezen tijd was de afvoer belangrijk grooter. Men schrijft dit vrij algemeen toe aan den zachten en droogen winter van het vorige jaar, waardoor in Holland, Zeeland, Gelder land enz. veel turf is overgehouden. Natuurlijk zijn de prijzen eenigzins lager, zoodat die veenbazen, welke de de kleilanden tegen enorme sommen aangekocht en hooge arbeidsloonen uitbetaald hebben, zeker eene slechte rekening maken. Naar aanleiding van hetgeen wij zegt het Handels blad in ons Allerlei in het bijvoegsel van den 18 dezer voor de liefhebbers van het dominospel ter kennis bragten, hebben wij verscheidene brieven en briefkaarten ontvangen, die over een fout in de opgave klaagden. We geven thans de verbetering van het berigt in de Indépendance. A. heeft dubbel vijf, zes blank, twee vijf, vijf blank, aas blank, vijf drie en vier blank. B., die aan de regterhand van A. zit, heeft vijf zes, twee blank, dubbel blank, vijf vier, drie blank, vijf aas, drie twee. De beide overige j spelers hebben de overige steenen. A. begint en zet dubbel vijf. De beide andere spelers passen. B. natuurlijk niet. A. draagt, zooals van zelf spreekt, altijd zorg, dat hij vijven I of blanken brengt. Het slot is dat A. het eerst zijn steenen heeft

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1