1874. N°. 132. Woensdag 4 November. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. IIELDERSUHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wy huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A-bonnemeatiprijs per kwartaal1.80. J franco per post - 1.65. Bureau: HOLEN PLEIN, N°. 163. Friji der Advertentiën Van 14 regelt 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klkcn Donderdag vertrekt de mnil naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligling 's avonds G uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat door ben voorloopig vastgesteld en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, van des morgens 9 tot 1 ure, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd: bet SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDE- LIJKEN OMSLAG, voor het dienstjaar 1874. Op dit Kohier komen alleen voor zij, die na de vaststelling van het primitief Kohier (Maart jl.), in deze gemeente zijn komen wonen. Anna Paulowna, den 31 Oetober 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 November. Jl. Zondag gaf de kapt. ter zee W. C. Klis het commando van Zr. Ms. wachtschip alhier over aan den kapt. ter zee jhr. M. W. Bowier. Met den trein van 1 u. 25 min. verliet de heer Klis deze gemeente, uitgeleid door een tal van belangstellenden. Het muziekkorps der marine dat zich op het perron had geschaard, liet zich bij zijn vertrek hooren. Jl. Zaturdag vertrok van hier met zijne familie de heer B. R. de Breuk, om voortaan te Haarlem te wonen. Bij zijn heengaan herinneren onze plaatsgenooten zich voorzeker de diensten door dien heer sinds jaren bewezen als lid van den Gemeenteraad. Zijne adviezen getuigden steeds van groote belangstelling in den bloei der gemeente en van krachtigen wil om daartoe mede te werken. Door de commissie tot het examineeren van varens lieden te Rotterdam, zijn jl. Zaturdag met gunstig gevolg geëxamineerd de hoeren W. Rom, van Texel, als 1ste stuurman en L. de Jonge, van Yeendam, als 2de stuurman, beide leerlingen van de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer, alhier. De Oost-Indische mail met berigten tot 26 Sept. behelst niets bijzonders. Drietal te Dordrecht: E. A. G. van Hoogenhuizen; H. W. Creutzberg en G. A. Rademaker. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Haarlem door ds. J. Juch, pred. te Sliedrecht. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: ,/t Volgende kan ten bewijze strekken, wat eene zorg vuldige behandeling op goudvissclien vermag: De heer J. B., alhier, kocht in Mei 1862 twee goud- visschen, die hij van kleine aardwormen, gekookte rijst en ouwel voorzag en dit voedsel beurtelings aan de diertjes toediende. In 1872 stierf een der vischjes, terwijl het andere sedert eenigen tijd eene geele kleur heeft gekregen, waarop zich zwarte strepen vertoonen, doch overigens nog vlug rondzwemt." Het schoonerbrikschip Krommenie, kapt. Bijl, van van Dantzig naar Amsterdam, ontmoette jl. Zaturdag in het Noordhollandsche kanaal, gesleept door de sleepboot No. 10, na juist de brug van Koegras te zijn doorgegaan vlak vóór deze brug, het van Amsterdam komende en insgelijks gesleept wordende brikschip Santa Rosa. Laatst gemeld schip vlak voor brug drijvende, hebbende geen trossen aan land, kwam in het vaarwater der Krommenie, waardoor een aanvaring mot de Santa Rosa en een daarop volgenden ligter plaats vond. De Krommenie heeft den kraanbalk gebroken, lijfhout gesprongen, eenige stutten ontzet, de bovenverschansing vernield, en andere schade bekomen. Gepasseerden Zaturdag morgen, omstreeks 9 ure, ont stond er te Anna Paulowna brand in de boerderij, bewoond door den hoer F. Kaan Kz. Ofschoon twee brandspuiten spoedig waren aangerukt, was er geen denken aan de vlammen te kunnen kaeren. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt, zoodat er nog gelegenheid was van 't huisraad een en ander te redden. Het overige, de in de schuren geborgen oogst, gereedschappen, enz. zijn echter allen een prooi der vlammen geworden. Een en ander was met het huis tegen brandschade verzekerd. De gemeente-begrooting te Alkmaar voor 1875 is door den Raad vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf tot een bedrag van f 153,645,39^. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 30,000; 50 opc. op de personele belasting f 17,000 schoolgelden f 7200. De uitgaven voor onderwijs zijn geraamd op f 22,890,79voor armwezen f 15,388; voor renten en aflossing van geldleeningen f 23,400. Het prachtige nieuwe orgel in de kerk der Hervormde gemeente te Oudcarspel zal den 14 dezer worden ingewijd en bij die gelegenheid bespeeld worden door den heer Richard Hol. Door de goede zorgen van het gemeentebestuur zal het openbaar onderwijs te Oudcarspel eene belangrijke ver betering en uitbreiding ondergaan, naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek, door vele gemeentenaren ingediend. Nevens den hoofdonderwijzer zullen namelijk voortaan twee hulponderwijzers, waarvan één met hoofdonderwijzersacte en aanteekening voor het Fransch, op de openbare school werkzaam zijn. Voor deze laatste betrekking is benoemd de heer Daalwijk, thans hulponderwijzer te Broek op Lan- gedijk, op een salaris van f 700 en een deel der school gelden, die betaald zullen worden voor het meer uiigebreid lager onderwijs. Met het onderwijs in de handwerken is thans belast mejufvrouw Boon, onderwijzeres in dat vak en het handteekenen, terwijl voor de voorbereidende klasse, iu de plaats van mejufvrouw Kalshoven, die eerstdaags gaat vertrekken, eene vrouwelijke kweekeling benoemd zal worden. Men is daar over het algemeen met deze nieuwe regeling zeer ingenomen. Jl. Zaturdag liep te Amsterdam van stapel de stoom- kanonneerboot Dog (type Staunch) en Zaturdag a. s. zal de Havik te water worden gelaten. Op de algemeene vergadering van het Tooneelverbond te Amsterdam is jl. Zaturdag besloten aan de regering een adres te zenden ter verkrijging van maatregelen tot eer biediging van de regten der auteurs. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen mr. A. Bloem bergen te Leeuwarden. Op voorstel van de afdeeling Amsterdam werd aange nomen, om van wege het Tooneelverbond, aanvankelijk iedere drie jaren, een med ille uit te reiken aan den schrijver van het toeneelstuk, in den loop dier drie jaren verschenen, opgevoerd of ter opvoering geschikt, waaraan buitengewone verdiensten kunnen worden toegekend. Verder werd besloten, nu reeds de tooneelschool te ope nen. Het tijdstip van het toelatings-examen zal in de maand Nov. worden bepaald. Te Voorschoten zijn jl. Zondag door iemand verloren zes bankbilletten van f 1000. Commissarissen der N. R. Crt. berigten dat door de langdurige ongesteldheid van den heer Nygh, diens zoon mededirecteur is geworden van de N. R. Crt. De kapt. ter zee P. A. van Rees trad jl. Zaturdag als directeur en kommandant der Rijkswerf te Hellevoet- sluis af en stelde zijn opvolger, den kapt. ter zee R. L. de Haes, aan het personeel voor. Op de jl. Vrijdag te Gorinchem gehouden van ouds beroemde St. Huberts-toon- of kleine beestenmarkt waren 4500 stuks vee aangevoerd. De handel werd zelfs tot op de stoombooten, in stegen en straten, waar het vee stond opgestald, gedreven; het jonge vee was minder gewild, terwijl er zich weinig buitenlandsche handelaren lieten vinden. Voor vette koeijen werd van f 250 tot f 300 voor kalfkoeijen van f 225 tot f 300 betaald, terwijl graskoeijen tot f 80 golden. De handel was over het algemeen traag en de markt minder geanimeerd dan ver leden jaar. Op een aak met 20 stuks vee, van Woudrichem naar Gorinchem varende, stootte een koe midden op de rivier een gat in de schuit, die dadelijk begon te zinken. Men kwam op 't hulpgeschrei met roeibooten te hulp. De 8 opvarenden werden gered, maar van het vee verdronken twee stuks. Op de jl. Zaturdag gehouden najaarsveemarkt te Utrecht waren 1228 stuks vee aangebragt, waarvan 625 stuks uit het noorden des rijks waren aangevoerd; de handel was zoowel voor het binnen als voor het buitenland niet zeer levendig.. Voor het kalfvee werd van f 180 tot f 225 betaald, terwijl voor varekoeijen tot f 140 besteed werd 600 stuks werden voor het buitenland aangekocht. Op de varkenmarkt werd van 45 tot 55 cent per kilogram besteed met geanimeerden handel. Te Utrecht heeft een scheikundig onderzoek bewezen, dat brood bij een bakker aldaar verkocht werd, hetwelk een groot gehalte aan lood-bestanddeelen bevatte. Van dit onderzoek is aan de gezondheidscommissie kennis gegeven. Jl. Dingsdag avond is in de vergadering der te Heinenoord gevestigde Vereeniging „Nut en Genoegen" besloten, het volgende adres aan den luitenant-generaal J. van Swieten te doen toekomen: „ExcellentieDat ware verdiensten zelden erkend worden onder ons volk, blijkt in u. Dat evenwel menig hart in het verborgen sneller klopt, waar uw naam genoemd wordt, wees daarvan verzekerd. Blijft zulk eene hulde u meestal I onbekend, het is omdat zij, die haar zouden willen uit spreken, er te bescheiden toe zijn. Op de eerste winter- avond-bijeenkomst van de Vereeniging „Nut en Genoegen" in onze nederige woonplaats werd het voorstel om u de verzekering onzer opregte hulde en vereering te doen geworden met geestdrift begroet. Ontvang daarvan bij deze de aanbieding. Gij zult ons welgemeend woord niet versmadenhet zij u een bewijs, hoe uw naam nevens die van een Huig de Groot en een Michiel de Ruiter in het hart van Neêrlands zonen en dochters vaderlandsliefde wekt en kloeken moed om door onwil en miskenning niet te vertragen in den strijd voor 's volks dierbaarste belangen." (N. Rott. Crt)- Het provinciaal geregtshof van Zeeland heeft M. Rinkier, voormalig boekhouder bij de leenbank te Zierikzee, veroordeeld tot u jaar tuchthuisstraf. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Crt „Bij den Raad van State is op het oogenblik aanhangig een wetsontwerp tot wijziging van het onderwijs aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda. Het schijnt, dat men terug wil keeren tot den vroegeren toestand en weer een drie- of vierjarigen cursus invoeren." „Ben ik wel ingelicht, voegt de correspondent hierbij, dan wil de tegenwoordige minister van Justitie een wets voorstel doen betrekkelijk de regterlijke inrigting. Aan de Arnh. Crt. is door een harer medewerkers eene mededeeling gezonden, waardoor zij versterkt is in hare meening omtrent onze gevangenissen, door haar o. a. in Aug. 11. uitgesproken. Zij schreef toen: „De gevan genissen, zooals zij tegenwoordig zijn ingerigt, zijn lokazen. Zij beloven niet alleen slaapplaats, kost, bewassching en geneeskundige behandeling gratis, maar onze veroordeelden worden er door eene weelde en gemak aangetrokken, die zij vroeger niet gekend hebben. De philantropie heeft van de gevangenis een lokaas (a draw) gemaakt, eene tijdelijke wijk- en rustplaats, om zich te verpoozen van begaan kwaad en zich gereed te maken voor het kwaad, dat men in den zin heeft te begaan." Haar medewerker wijst thans op het volgende feit. Te D.... zijn onlangs 2 knapen van 9 jaar wegens herhaalde kleine diefstallen tot eenige dagen gevangenisstraf veroor deeld. Deze knaapjes, nog geheel onontwikkeld, waren uit die klasse van personen afkomstig, welke, in naauwe straatjes en steegjes opeengepakt, steeds zoo'n groot con tingent leveren voor gevangenis en tuchthuis. Toen zij na het verlaten der gevangenis weder op school kwamen, bleek het den onderwijzer, dat het zeer diepen indruk op hen gemaakt had, dat zij in de gevangenis „eten met vleesch en „een bed met beddegoed met twee kussens, twee lakens en een deken" gehad hadden. Weinige dagen later zijn beide knapen wegens diefstal weder „voor" geweest. De inzender vraagt, of er ook eenig verband kan bestaan tusschen dat eten met vleesch, dat bed met beddegoed en die nieuwe diefstallen? Hij beweert, dat die jongens gestolen hebben alleen om maar weer in de gevangenis te komen, en zou moeijelijk wis kunstig kunnen bewijzen, dat die jongens niet gestolen zouden hebben, als ze het in de gevangenis minder goed gehad hadden. Maar dat die jongens zoo spoedig weder aan het stelen gingen, toont klaar en duidelijk aan, dat de vrees of afschrik voor de gevangenis verdwenen is, dat de gevangenis, zoo al niet een gunstigen, toch zeker en gewis niet dien ongunstigen indruk heeft gemaakt, dien zij maken moest om de jongens uit vrees voor de gevangenis het stelen te doen laten. Wat gebeurt er? Tusschen die knapen, die „gezeten" hebben, ontstaat eene kameraadschap eene soort van compagnie. De ouders zetten de knapen aan om wat „op te halen" en de knapen halen wat op. In het allerergste geval, dat zij gepakt worden, krijgen zij weder tot straf (let wel: tot straf) eenige dagen eten met vleesch, koffij met melk en een bed met twee kussens, twee lakens en een deken, wat zij alles, als zij eerlijk gebleven waren, niet zouden gehad hebben. De moeder neemt het leeuwen-aandeel van het gestolene, en als zij straks bij den commissaris komt, zal zij alle deelgenootschap loochenen en zeggen„Mijnheer moet die ondeugende bengels maar geducht straffen. Ik kan er niets aan doen." De laatste berigten deelen intusschen meê, dat de moeder dier knapen ook „ingerekend" zal worden. Moeten wij vraagt de Arnh. Crt eene kinder- vereeniging van zulke knapen gaan oprigten of een voor schrift geven aan zulke ouders, opdat zij weten, „waarop zij bij de kinderen te letten hebben?" De onzinnigheid daarvan valt in het oog. Zullen wij eene maatschappij oprigten tot verbetering van dergelijke knapen en trachten van deze schadelijke planten nuttige gewassen te maken? Zullen wij gestichten doen bouwen, waarin deze Anapen goed voedsel, goede ligging en goed onderwijs zulM ont vangen Maar wij zouden alweder lokazen bouwen. Derge lijke instellingen worden zoo ligt premiën voor de ondeugd. Verbeterhuizen zijn zeer goed, indien men maar niet in het gewone euvel vervalt van die huizen zoo in te rigten, dat de jongens verlangen zouden er in te komen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1