Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Provinciale Staten van Noordholland. Frankrijk. Engeland. t— Jl. Dingsdag heeft te Amsterdam zich het zeldzaam voorkomend geval voorgedaan dat crediteuren in een faillissement hadden te stemmen over een hun aangeboden accoord van honderd procent. Het namens de gefailleerde kasiersfirma J. H. Schuijmer en Zonen, door mr. J. Pinner tot gemeld bedrag aangeboden accoord is, gelijk zich begrijpen laat, door de crediteuren aangenomen. Voor het raadhuis te Amsterdam heerschtejl. Dingsdag namiddag eenige luidruchtigheid, veroorzaakt door de nog al tamelijk levendig gemanifesteerde ontevredenheid van sommige ex-werklieden van de afgebrande suikerraffinaderij Java, die meenden, dat zij bij de verdeeling der gelden, door de liefdadigheid bijeengebragt, onregtmatig waren behandeld. De ontevredenheid bestond hierin, dat zij, die weder aan het werk zijn, regt meenen te hebben op dezefde toelage als de personen, die nog geen werk hebben. In de jl. Dingsdag geopende herfstvergadering der Provinciale Staten van Zuidholland heeft de heer Fransen van de Putte kennis gegeven, dat hij, onder dankbetuiging voor het hem geschonken bewijs van vertrouwen, het lid maatschap der Eerste Kamer niet aanvaardt, doch zitting neemt in de Tweede voor het district Hoorn. Besloten werd Dingsdag a. s. eene nieuwe benoeming te doen. De heer I. D. Fransen van de Putte, lid van de Tweede Kamer, heeft jl. Woensdag ochtend de residentie verlaten, ten einde eenigen tijd in het buitenland te vertoeven. In de werkplaats van de firma Devillers Comp., te 's Hage, is thans tentoongesteld het voltooide gedenk- teeken, ter nagedachtenis van den in Atsjin gesneuvelden generaal-majoor J. W. R. Kohier, 't welk eerlang naar Batavia zal gezonden worden. Het is vervaardigd van hardsteen, met wit marmeren ornamenten en inscriptieplaten. De agent van politie te 's Hage, Kley, heeft zich te Maassluis door een pistoolschot van 't leven beroofd. Het Vaderland verneemt, dat Donderdag 3 Dec en zoo noodig den volgenden dag de zaak van den agent van politie Hendricus Werson bij 't Hof zal worden behandeld. Te Rotterdam zijn de ontwerp-statuten van eene Naamlooze Vennootschap onder den naam van „de Rotter- damsche Vleeschhouwerij en Broodbakkkerij" vastgesteld. Het tractement van den predikant te Haastrecht is met f 100 verhoogd. Jl. Zaturdag werd te Utrecht de vergadering van het Aardrijkskundig genootschap geopend met eene toespraak van den president prof. P. J. Veth, die daarin mededeelde dat het aantal leden tot 500 is geklommen. Van het tijdschrift is de derde aflevering verschenen. De buitenl. connecties breiden zich uit. De bibliotheek neemt toe, door geschenken o. a. van het ministerie van Binnenl. Zaken dat een vrij groote verzameling van kaarten van de Ver- eenigde Staten van Columbia zond en verder van de heeren: de Haan, Victor Fournier en S. C. van Doesburgh. De voorgenomen expeditie naar de binnenlanden van Sumatra is nog in staat van voorbereiding. Men is bezig met maatregelen te nemen om zich van den steun der regering te verzekeren. Voor het Aardrijkskundig Congres, te Parijs te houden, is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Kan, Posthumus, Dornseiffen en den bibliothecaris. Bij dat Congres zal een tentoonstelling gehouden worden van boeken, kaarten, werktuigen enz. en van herinneringen aan oude reizen. Die tentoonstelling wordt aan de leden zeer aanbevolen. Prof. H. G. van de Sande Bakhuijzen heeft een voordragt gehouden over de pogingen tot waarneming van den over gang van Venus, waarvan hij het belang duidelijk en helder uiteenzette. De heer J. Leis hield een voordragt over Formosa. Mevr. Storm van der Chijs, die met nog eenige dames de vrij druk bezochte vergadering bijwoonde, stelde voor de gravure en levensbeschrijving van mevr. Emanuel Liais in het tijdschrift van het' genootschap op te nemen, welk voorstel met ingenomenheid werd begroet. Jl. Maandag heeft het te Utrecht zoo hard gevroren dat dé buitenwaters met een ijskorst bedekt waren. Zeer vele veehouders hebben het melkvee op stal gehaald. Een Belgisch paardenhandelaar kocht dezer dagen te Utrecht van den heer B. twee maankoppen voor de som van f 3000. Dezer dagen is uit de kas van den ontvanger der loodsgelden ie Vlissingen voor f 500 gestolen. De dader is ontdekt. Men meldt uit Veere aan de N. Midd. Crt., dat „tot groot genoegen van de weidenkenden aldaar de heer Snijder, op het zoo vereerend verzoek van Z. M., wel wil voortgaan met als burgemeester van Veere de belangen dier gemeente te behartigen." Op de voordragt tot benoeming van een kantonregter te Ommen komt o. a. voor de heer mr. W. A. Dolleman, griffier te Schagen. Dat er onder de slagers te Sneek nog aj concurrentie is in de tegenwoordige dagen blijkt uit een bekendmaking van jl. Zaturdag avond, toen door den omroeper van drie slagers tegelijk was medegedeeld, dat goed rundvleesch te koop was voor 19, 20 en 30 cents de 5 hectogram. Een kip te Stedum (Groningen) heeft gedurende dertien maanden onafgebroken eiken dag een ei gelegd. Het vervoer van het te Atsjin veroverd geschut naar de marinewerf te Batavia gaat dagelijks voort. Den 26 Sept. jl. werd het bekende groote mortier getransporteerd doch de zes karbouwen, die er waren voorgespannen, bleken niet bij magte het stuk alleen te trekken, weshalve een paar dozijn koelies tot hulp waren aangenomen. In het manifest van de Maatschappij tot Nut van den Javaan wordt als hoofddoel der Maatschappij op den voorgrond gesteldBevordering van het inlandsch onderwijs en vrijmaking van het Indische financie-wezen. Het voornemen is om een kleine kweekschool op Java op te rigten, waarvoor gemiddeld f 12000 's jaars noodig is. Men wenscht niet te beginnen voordat de zaak voor den duur van 5 jaar verzekerd is, zoodat minstens 60,000 noodig is. Een monsterlichtkroon. Te Parijs zijn proeven genomen met de luster der groote opera. Zij zijn volkomen geslaagd. De luster is, naar een teekening van den heer Garnier, architect der opera, gemaakt in de werkplaats van de heeren de la Carrière Delatour. De luster heeft den vorm van een der meest in het oog vallende gedeelten van het gebouw, namelijk van den dom der koepel en van de vleugels. Zij weegt 6000 kilo en heeft niet minder dan 350 gaspitten of waskaarsen, wier licht zoo sterk is, dat het scheen alsof de geheele straat van het entrepot, waarin de fabriek der heeren de la Carrière Delatour staat, in brand stond. In het groote opera-gebouw zal dat licht echter getemperd worden door ballons van mat glas van sierlijken vorm. De lichtkroon is nu weer geheel uit elkaar genomen om verguld te worden. Zij moet, volgens contract, voor den 30 dezer zijn opgehangen. Een predikant maakte jl. Zondag aan zijn gemeente bekend, dat hij „na afmattenden strijd" besloten had, voor een beroep naar een andere gemeente te bedanken. Een boer begaf zich met zijn vrouw zeer vroeg naar de comedie, waar Aladin of de wonderlamp zou gegeven worden. Ze namen boven plaats, vlak achter de gaskroon. ,,'t Is een mooi stuk," zei de vrouw. „Dat geloof ik," was 't antwoord. „Heb-j-t goed gezien ik heb er genoeg van, en jij?" „Ik ook." Zeer tevreden over hun avond en de wonderlamp, die ze gezien hadden, keerden ze huiswaarts vóór den aanvang van 't stuk. „Gij kunt u wel verwijderen," zei de gouverneur Moses van Zuid-Carolina tot een neger, die in eene restauratie in Carleston achter zijn stoel stond. „Neem mij niet kwalijk," antwoordde Sam, „maar ik ben verantwoor delijk voor de lepels." Benoemd tot lsten luit. bij de dd. schutterij te Vlissingen de 2de luit. A. J. van Ockenburg. Aan den kapt.-luit. ter zee jhr. 1). Bowier is, op zijn verzoek, met ingang van den 1 dezer, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president van den Baad van tucht voor de koop vaardij te Amsterdam. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 2 November. Ingekomen waren acht reeds bekende wetsontwerpen en eenige nieuwe, waaronder een tot bestemming van in 's rijks schatkist aanwezige gelden en een tot verhooging der Indische begrooting voor den aanleg van spoorwegen op Java. Het ontwerp nopens dyssenterie is ingetrokken. Vrijdag wordt beraadslaagd over het ontwerp betrekkelijk het entrepot-dok en daarna over de Indische begrooting. Zitting van Dingsdag 3 November. In deze vergadering is onderzocht de geloofsbrief van den heer G. II. Bast, gekozen in het kiesdistrict Hoorn, in de plaats van jhr. mr. D. van Akerlaken. De gekozene heeft na het afleggen der vereischte eeden zitting genomen. De Commissie, belast met het onderzoek der zaak betreffende het zand- en jaagpad tusschen Breukelen en Ouderkerk aan den Amstel, heeft rapport uitgebragt. Ingekomen zijn suppletoire begrootingen van het gesticht Meeren- berg voor 1874 en 1875; missives van Gedeputeerde Staten, betref fende den schulpweg van Wijk aan Zee en Beverwijk, en een adres om subsidie voor het pare vaccinogène te Amsterdameen ontwerp- reglement voor de Westerkogge en ontwerp-besluiten tot wijziging der reglementen van Waterland en van den polder Westzaan; aan vragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Kortenhoef, Petten, Bansdorp, Ter schelling, Oostzaan, Urk, Westzaan en Edam. Deze stukken zijn in handen gesteld van verschillende commissiën. Ter griffie is nedergelegd een brief van Gedeputeerde Staten, betreffende het adres om subsidie voor de droogmaking van het Wieringermeer. Aan Gedeputeerde Staten is gerenvoyeerd een adres van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor de aanstelling van wandelleeraars. Buitenland. De eerste rapporten, die bij het Fransche ministerie van Oorlog zijn ingekomen omtrent de herfstmanoeuvres van eenige legerkorpsen, geven den Avenir militaire aanleiding tot de volgende opmerkingen: „De operatiën, welke door de troepen zijn uitgevoerd, leveren, blijkens de rapporten, omtrent de instructie bevredigende uitkomsten. De bevel voerende generaals zijn in de gelegenheid geweest de vorderingen op te merken, die de discipline en de practische opleiding sedert den laatsten oorlog hebben gemaakt. Noch op marsch, noch in de kantonnementen heerschte de wanorde, die ons zoo dikwerf schadelijk was gedurende den veldtogt van 18701871. De colonnes waren niet tot in het oneindige verlengd door die hoopen achterblijvers, welke in oorlogstijd de kanker van het leger zijn. En toch waren, voornamelijk voor het 7de en 14de legerkorps, die in zeer geaccidenteerd terrein manoeuvreerden de marschen groot en zeer vermoeijend.. Uit een tactisch oogpunt hebben de oefeningen doen zien, dat door de officieren gewerkt is, en dat zij niet alleen den troep een goede opleiding hebben gegeven, maar dat zij ook over het algemeen in elk opzigt waardig zijn te bevelen. Allen hadden kaarten ontvangen op een schaal van 180,000 en konden zich daardoor behoorlijk op het terrein oriënteeren. De staven, hoewel nog onvolledig zamengesteld, gaven geen aanleiding tot de klagten, die zoo dikwijls tegen hen zijn ingebragt. De marschorders werden tijdig gegeven en waren juist genoeg berekend, om geen vertraging te doen ontstaan in de uit te voeren operatiën. Verscheidene dier operatiën werden met beleid ontworpen en uitgevoerd door generaals, van wie het ons aangenaam is te kunnen ver klaren, dat zij bij deze gelegenheid bewijs van onmisken bare bekwaamheid hebben gegeven." „Wij willen hieraan nog toevoegen," zoo vervolgt de Avenir, „dat een der goede resultaten van deze groote manoeuvres is, dat daardoor de bevolking in aanraking is gekomen met de troepen. Overal, in de steden zoowel als in de dorpen, vonden de soldaten de heste ontvangst. De bevolking, ziende de discipline der manschappen en hun respect voor hun meerderen, heeft begrepen, dat het leger tegenwoordig in waarheid is het beeld der natie, en dat men het overal hulp en ondersteuning moet verleenen, om het in staat te stellen aan zijn roeping te beantwoorden." Gelijk alle jaren op hetzelfde tijdstip, had ook thans weer de plegtigheid van het Allerzielenfeest, een aanzien lijke menigte naar de kerkhoven van Parijs gelokt. Begunstigd door een prachtigen najaarsdag, hadden zich tal van familiën, nog meer dan vorige jaren, op weg begeveD, om deel te nemen aan dien vromen pelgrimstogt. Vooral de kerkhoven Père Lachaise, Montmartre enMont- parnasse werden druk bezocht en slechts zeer weinige graven werden dien dag niet versierd, al ware 't dan ook maar met een bescheiden immortellen-krans. Ook de ongelukkige slagtoffers van het schrikbewind der commune werden niet vergeten. Op een plek, grenzende aan den ringmuur, waardoor het kerkhof omgeven wordt, liggen de gefedereerde:), die van 24 tot 30 Mei gefusilleerd werden, in massa begraven. Eenige republikeinsche garden en sergents de ville bewaken dat gemeenschappelijk graf, waar hier en daar een enkele bloemenkrans herinnert aan den vreeselijken broedermoord, die een schande zal blijven voor de Fransche natie. De stad Parijs zal eene premieleening sluiten van 270 millioen frs., af te lossen in 15 jaar. Het geld zal gebruikt worden om eenige verfraaijings- en verbeterings plannen van baron Haussman uit te voeren. Een tienjarig doofstom kind van Jemappes werd een jaar geleden door zijn ouders vermist en alle nasporingen naar de kleine waren vruchteloos, tot dezer dagen uit het zuiden van Frankrijk het heugelijk berigt kwam dat het kind was teruggevonden. Door rondreizende kermisgasten gestolen, hadden deze spoedig gezien, dat zij geen voordeel met de kleine konden behalen en hadden het kind onmeê- doogend aan zijD lot overgelaten. Het viel echter in liefdadige handen, die het verdwaalde kind een plaats bezorgden in een doofstommen-gesticht, waar men er in slaagde zijn geboorteplaats van hem te weten te komen. De door den minister Decazes tot de leden der Kamer van Koophandel te Bordeaux gehouden toespraak over de buitenlandsche politiek geeft aanleiding tot de volgende beschouwingen in het Mém. Diplomatique„Gedurende langen tijd. moet Frankrijk eene kleurlooze, negatieve buitenlandsche politiek volgenhet moet gevaren weten te vermijden en zich niet te veel op den voorgrond stellen. Bij Engeland zullen wij altoos een nuttigen zedelijken steun vinden; het kan ons niet van eerzuchtige bedoelingen ten opzigte van Spanje verdenken. Tusschen Frankrijken Rusland bestaat geen enkel punt van verschil meer sedert de quaes- tie var. Polen onze goede verstandhouding met dat groote rijk niet meer verstoort. Ook Oostenrijk is ten onzen opzigte geene mededingende mogendheid meer, sedert Italië voor beiden een volkomen neutraal gebied geworden is. Tusschen Frankrijk en Italië bestaat sedert de terugroeping van de Orénoque zelfs geen schaduw van eenig verschil meer. Ten slotte zal het nieuwe Duitsche rijk ons het regt moeten doen van te erkennen dat onze regering en de verlichte groote meerderheid der natie geen anderen wensch koesteren dan er in goede nabuurschap meê te leven. Met Duitschland past openhartigheid. De Rijn kan niet langer het voorwendsel tot een oorlog tusschen ons wezen, en alles bijeengenomen vertoont zich hier te lande niet zooveel meer chauvinisme dan in Duitschland. Een beschaafd land, rijk aan natuurgaven en aan nijverheid, gelijk Frankrijk, heeft aan geen ander land iets te benijden uitgestrektheid van grondgebied maakt de grootheid eener natie niet uit." De regtbank in het departement der Ome heeft den 82jarigen Deaunay en zijn 52jarigen zoon tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, wegens den moord op de echtgenoote van laatstgenoemde gepleegd. Zij hadden haar te zamen geworgd en het lijk in een sloot geworpen. Gedurende haar huwelijk was de ongelukkige vrouw onophoudelijk door beide mannen mishandeld. Telegrammen van den Times-correspondent te Morar melden aan dat blad, dat de indentiteit van den voor onderstelden Nana Sahib door nieuwe getuigen gestaafd is geworden. Die getuigen zijn echter allen inlanders, op wier verklaringen om verscheidene redenen niet veel staat te maken valt. De enkele Europeanen, die den Nana persoonlijk gekend hebben dr. Tresidder, die een tijdlang zijn lijfarts was en een operatie aan zijn voet verrigtte, en kolonel Mowbray Thomson, een der vier die aan 't bloedbad te Cawnpore ontsnapten blijven twijfelen. Onder de Mahrattas heerscht groote agitatie. Nana Sahib is of was namelijk de wettige Vorst van hun land, en in hun oogen een onschendbaar personage. Den 18 Junij leed de Charlotte Harrisson van Cardiff, in volle zee schipbreuk. De bemanning bestaande uit 8 personen redde zich in de boot, en trachtte te Aspy Bay (Canada) te landen, maar door de hooge zee sloeg de boot om. Haar bemanning zou zeker den dood in de golven hebben gevonden, ware het niet, dat vier vrouwen, die zich juist aan het strand bevonden, te water gegaan waren en er in waren geslaagd vier der matrozen, den bootsman en den kapitein te redden. Allen erkenden dat zij zonder de hulp dier vrouwen verloren zouden zijn geweest. Den timmerman en een der matrozen konden zij echter niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2