ADVERTENTIËN. Duilschland. Italië. Anerika. Stooravaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Ingezonden mededeelingen. Marine-Haven Nieuwecliep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Aan de Leden der Herv, Kerk alhier De Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer A, C. J, VAN MAASDIJK, Theol. Doet,, PREDIKANT bi] de HERV. GEMEENTE te HHRI.üm redden. Van de vier vrouwen zijn drie gehuwd en moeder. Zij hebben allen de groote gouden reddings-medaille gekregen en het voornemen bestaat om haar tevens de Albert Medal, de hoogste onderscheiding, te verleenen. Tengevolge van den zeldzaam rijkelijken oogst, is de tarwe zóó overvloedig en goedkoop in Engeland, dat de boeren 't voordeelig vinden er hun vee roeê te voederen, 't Laat zich begrijpen, dat, met zulk een feit voor oogen, de klagten ook daarginds niet gering zijn over de geheel onevenredige vermindering der broodprijzen. De bakkers (meent de Daily Telegraph) zouden bezwaaarlijk die klagten kunnen ontzenuwen. Zij zwijgen daarom liefst. Van Kullmans proces valt weinig meer te zeggen. //Het is", schrijft de Weser Ztg., ,/Zoo bevredigend mogelijk afgeloopen. De regtbank, 't openbaar ministerie, de ver dediger hebben zich binnen de door 't gezond verstand getrokken grenzen gehouden, alle opspraak, alle zijsprongen op 't gebied der hooge politiek vermeden en eenvoudig het juiste doel, 't oordeelen van eenen gewonen misdadiger, in 't oog gehouden. Want dat Kullraann niets anders is, blijkt uit alles. Het buitengewone ligt niet in hem, maar in 't offer, dat hij zich koos. Zelfs schijnt geestdrijverij, die de zaak meer beteekenis had kunnen geven, slechts in beperkte mate invloed op zijn daad uitgeoefend te hebben. Van dweepzieke overspanning, van den aandrang om zich op te offeren voor een heilig ideaal, is geen spoor. Men zou denken, dat een man als deze slechts in beweging zou zijn te brengen door een gewonen particulieren twist. Maar het conflict tusschen kerk en staat is door de geeste lijke volksmenners al lang in de ergste beteekenis van 't woord populair geworden. De van haat en bitterheid ver vulde ziel van den slagersknecht vond in datgene wat hij omtrent den kerkelijken strijd vernam slechts een voorwendsel om hare woede te rigten op eenen bepaalden persoon. Een zeker esprit de corps, dat niets anders is dan gewijzigd egoisme, deed hem Vorst Bismarck beschouwen als den persoonlijken vijand van alle Katholieken, bij gevolg ook als den vijand van hem, Kullmann.... Hij zou misschien anders ook in het tuchthuis aangeland zijn, maar niet over Kissingen. ,/Het proces heeft, gelijk te verwachten was, bewezen, hoe ongegrond de even schandelijke als domme bewering is van de clericale dagbladschrijvers te Munchen, dat de aanslag een met Kullmann afgesproken klucht zou zijn om nieuwe „Christenvervolgingen" uit te lokken. Men gevoelt werkelijk een soort van eerbied voor den moordenaar, als men zijne openhartige bekentenis met dezen spitsvondigen laster vergelijkt." De burgemeester F. Neumann, te Kyritz, in de Pruissische provincie Brandenburg, heeft jl. Woensdag bij de repetitie in den Amerikaanschen circus een paar olifanten zoodanig getergd, dat het personeel hem uit vrees voor ongelukken uit den circus heeft gesmeten, 's Avonds na afloop van de voorstelling, toen eenige olifanten op straat stonden om naar Ruppin te worden vervoerd, gaf hij een van de kleinsten dezer dieren een slag. Onmiddelijk grijpt een groote olifant hem met den slurp aan, slingert hem omhoog en ploft hem op de straat neder, zoodat hij op hetzelfde oogenblik den geest gaf. Omtrent de finantiële moeijelijkheden, waarmede Gari baldi te worstelen heeft, schrijft Erdan: „De geheele pers houdt zich bezig met de geldzorg van den ouden held. Zijne armoede was bekend. Zij nam gedurig toe, vooral sinds 1870, toen de geschenken uit Amerika, Engeland enz. minder ruim begonnen te vloeijen. Zoo slecht was op Caprera de linnenkast voorzien, dat men in den winter van 1871/72 oude couranten als tafellaken moest gebruiken. Wel bezat de arme held eenige hulpbronnen. De eigen dom van Caprera is op zich zelf reeds een grondslag voor een behoorlijk bestaan. Maar Garibaldi had reeds nienigen last te dragen en hij is geen man voor 't werkelijke leven. Bijna alle ministeriën sedert 1860 hebben hem in zijne armoede willen helpen. Maar alle, ook de meest kiesche pogingen, werden met zekere drift afgewezen. Er werd niet gedacht aan 't eenige dat men had kunnen bewerken: een besluit van 't parlement. Eindelijk is sedert eenigen tyd de schuldenlast van Garibaldi zeer vermeerderd door de verteringen van zijn tweeden zoon Ricciotti. Men zegt, dat deze thans een rijk huwelijk heeft gesloten te Londen en in dat geval zou hij zeker verpligt zijn de schuld van zijnen vader af te doen. Maar dat is een duister punt, waar ik niet over uitweiden kan. In 't kort, in 't laatst van Sept. moest Garibaldi het jagt verkoopen, dat hij van den hertog van Sutherland ten geschenke heeft ontvangen en dat te Genua voor anker lag. Niemand wilde het koopen, tot iemand door den Koning gezonden de gevraagde 90,000 fr. toestond. Garibaldi had eenen agent met de zaak belast en toen deze 't geld ont vangen had verdween hij plotseling. Men zegt, dat hij naar Amerika gegaan is, maar juist weet men dat ook niet. De secretaris van Garibaldi, generaal of kolonel Bassi, zegt, dat misschien alles nog niet verloren is." Het eerst werd in de Tribune van New-York over de ellende op Caprera waarschijnlijk geschreven door mevr. WhiteMario, die correspondente is van 't genoemde blad. Daarop werd onder den titel „een moderne Belizarius" een brief gepubliceerd van Garibaldi aan zekeren doctor Ross. De Opinione nam 't laatste schrijven over en besprak het in een artikel. De andere bladen hebben er zich ook mede bemoeid. Zoo staan de zaken. De gemeenteraad van Napels heeft, om Garibaldi in zijn behoeftigen toestand te ondersteunen, hem een lijfrente van 8000 fr. toegestaan. De gemeenteraad van Minervino in de provincie Bari, heeft hem eene jaarlijksche toelage van 300 fr. toegekend. De Romeinsche correspondent van het Journal des Débats gelooft, dat de beweging om den vrijheidsheld te hulp te komen, zich over gansch Italië zal uitbreiden. Den 15 Oct. jl. werd te Springfield (Illinois) een bronzen standbeeld van president Lincoln op zijn graf onthuld. Ongeveer 25,000 menschen waren bij deze plegtigheid tegenwoordig. Wayman, bisschop van de Metho- distenkerk der negers, hield de openingsrede; na hem voerden de senator Ogelsby, de vice-president Wilson, de ex-vice-president Colfax, generaal Sherman en president Grant het woord. De Noord-Amerikaansche bladen deelden onlangs mede, dat Andersen ernstig ziek was geweest, en herinnerden daarbij, dat zijn sprookjes en vertellingen, door geheel Amerika verspreid, hem van de vreemde uitgevers schier geen hono rarium hadden bezorgd; de kinderen werden opgeroepen hun 70jarigen vriend een bewijs van dankbaarheid te geven. Men is dadelijk tot het bijeenbrengen van geld overgegaan en heeft reeds gelden overgezonden. Andersen antwoordt nu in een schrijven aan Amerika, dat de gift der kleinen hem als blijk van erkentelijkheid zeer dierbaar is; maar hij herinnert, dat hij van den staat een jaarlijksch in verhouding men Denemarken's financiën genoegzaam inkomen geniet en zelfs uit Amerika voor de Authors-edition een honora rium heeft ontvangen. Hij schrijft verder: „Mijne deel nemende vrienden moeten niet aan mij denken als aan een armen, ouden, verlaten dichter, die in zorgen voor het dagelijksch brood leeft en geen verpleging heeft voor zijn ziek ligchaam. Ook daarin is God goed jegens mij geweest en deelnemende vrienden omringen mij. Oneindig veel vreugde, ofschoon geen vermogen, is mij ten deel gevallen, en niet het minst daaronder is het, dat ik beleef dat in het groote Amerika vele lieve kinderen hun spaarpot stuk slaan, om den inhoud met den ouden dichter te deelen, dien zij zich voorstellen als gebrek te lijden. Dit alles is mij een sprookje in de geschiedenis van mijn leven; maar dit moet ik op den voorgrond stellen, dat ik geene gift kan aannemen, die een enkel persoon mij zendt. Hoe welgemeend die ook moge zijn, geeft het toch een indruk die noch met den wensch van den gever noch met mijn gevoel van eigen waarde in overeenstemming is te brengen. Wat mij tot vereering zou zijn en als een bewijs van toegenegenheid, wanneer zulks namens de Amerikaansche jeugd in haar geheel werd gegeven, zou mij daarentegen een pijnlijke weldaad worden, wanneer die in giften van enkele weinige personen mogt versnipperd worden. In het eerste geval zou ik er trotsch op zijn en tevens dankbaar, in het laatste geval zou ik aan vernedering blootgesteld worden." De Java is den 26 Sept. van hier te Batavia gearriveerd. De Dahlia is den 29 Oet. van hier te Batavia gearriveerd. De W. A. Scholten is jl. Dingsdag te New-York aangekomen. De Maas vertrok jl. Dingsdag van Plymouth naar New-York. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene: GETROUWDC. Zeeuw en G. Snijder. A. Gomes en A. van der Veld Tjebbes. J. C. Schrier en M. Ingelse. P. Braaf en D. Schaap. P. Bakker en J. C. van Dalen. J. Krijnen en J. van Nijendaal. BEVALLEN: A. KruijfF, geb. Streutker, (D.). K. Akkerman, geb. Krijgsman, (Z.). R. Mastenbroek, geb. Vos, (D.). M. Over toom, geb. van Keulen, (D.). S. M. Cornelissen, geb. Valkenburg, (Z.), G. Abbo, geb. Kuiper, (Z.). OVERLEDEN: J. de Groot, 74 jaren. H. A. Konijn, 8 maanden. J. H. Konij, 4 maanden. van 29 Oct ober tot 4 November 1874. ONDERTROUWD: Jan Koren en Aaltje Boonaeker. GETROUWDGeene. GEBORENAdam, zoon van Gerrit Duinker Jbz. en Annaatje Kalf. Ariena, dochter van Jan Rab Jsz. en Sijbrig Duinker. Hendrika, dochter van Jacob Yerberne Jbz. en Antje Houtwipper. OVERLEDEN: Johanna Looijschilder, 66 jaren, weduwe van Jan Schaatsenberg. Van 16 tot 31 Oetober 1874. ONDERTROUWD: Gijsbert Cornelis Bossert, 24 jaren, wonende 'te Alkmaar en Jeanuette Petronella Overduin, 20 jaren. GETROUWD: Simon Koning en Neeltje Terra. GEBOREN: Jebeltje, dochter van Cornelis Nieman en Vrouktje Zandburg. Antje, dochter van Jan Oud en Antje Hoofd. Lourentius Framjiscus Theodorus, zoon van Montanus Johannes Koelman en Jannetje Bloothoofd. Simon, zoon van Nan Heijblok en Trijntje Hagenaar. Arie, zoon van Aart Molenaar en Neeltje Muijs. Anthonia Catharina, dochter van Pieter de Wit Jzn. en Christina de Wit. Anna Petronella, dochter van Teunis Lanser en I.Tda Blaauboer. OVERLEDEN: Trijntje, 6 jaren, dochter van Jan Kater en Evertje van Schoorl, wonende te Gouda. Klaas, 18 dagen, zoon van Pieter Paarlberg en Neeltje Slot. Van 1 tot 31 Oetober 1874. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDSimon We ij en Aaltje Wolthaus. Jacobus van der Woude en Maria Jansen. GEBORENPieter, zoon van Maarten Kruit en Maartje Brouwer. Lourens, zoon van Arie Wiering en Klasina Verver. OVERLEDENJacob Wognum, 11 weken, zoon van Willem Frederik Wognum en Trijntje Jongerling. (Plaatsruimte betaald). Hiermede maken wij bijzonder opmerkzaam op de advertentie van de Heeren S. STEINDECKER Cie. in Hamburgin ons blad van heden. Zij handelt over originele-loten in eene verloting die zoo ruimschoots met prijzen is voorzien, dat ook in onze streek eene zeer talrijke deelneming te voorzien is. Deze onder neming verdient des te meer nog het volste vertrouwen, doordien de beste waarborg door den staat gegeven wordt, en bovengenoemd huis door zijne strikt reëele handelwijze en het uitbetalen van talrijke prijzen alom bekend is. Uren. fl Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zw. 3.4k. 766.61 t 7.67 12.0 f 2.8 0.95 Slecht. 5 8 zzo. 0.5„ 767.63 t 8.72 8.0 f 0.6 1.00 Vlak. 5 12 zto. 1.4„ 767.32 t 8.41 11.8 t 2.7 0.90 Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Weersgesteldheid: 4Nov.12u. Helder, beneveld, mooi. 5Nov. 8 u. Digtbeneveld, mistig, mooi. 5Nov.l2 u. Helder, beneveld, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 81 Oet. SantaRosa. J. de Waard. Curaqao. 4 Nov. Goodell. L. S. Cracket. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Caladonia. A.M.Guldmundsen. Sandarne. Hout. Amons Co. Laura. A. Gundersen. Riga. Elizabeth. T. Visser. TreVenner. J. Petersen. NoraSophia. H. N. Nielsen. Gustrow. O.F.Lindenberg. Balder. L. Izaksen. Ocean. E. Ma thesen. Ceres. L. Andersen. Nestor. H. Zielke. Libra. H. Jurgensen. M. Josen. G. Christensen. S verre. H. Schoug. Hardwicke. J. Frueman. Lambton. J. Hammond. Ekeness. Riga. Sundswall. Nerva. Riga. van Vliet Co. Order. Amons Co. v. Vliet Co. Drammen. Wasa. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. ZurMühlen&Co. li ATKttK BEHItSTEiV. Men verzoekt ons te berigten, dat er bij genoegzame deelneming in den loop dezer maand eene opera-voorstelling zal worden gegeven in Musis Sacrum. Voor rekening van de firma den Duik en von Ote- rendorp arriveerde alhier dezer dagen uit Christiansand een lading kreeften. Bij genoemde firma bestaat het voor nemen om te beproeven in hoeverre de teelt van deze gezochte schaaldieren alhier kan slagen. Het is zeer inte ressant deze dieren in het Bassin (vroeger Oesterput) gade te slaan. De Nederlandsche commissie, welke den overgang van Venus voorbij de zon zal waarnemen, is, blijkens be- rigt van den heer van der Willigen in de Haarl. Crt., in goeden welstand den 16 Aug. jl. te Aden en den 30sten op de plaats harer bestemming, St. Dénis, op Réunion, aangekomen. De instrumenten waren meerendeels onbe schadigd overgekomen. Ergens heb ik, zoo meldt de heer van der W. omtrent Réunion, bij het zoeken naar inlichtingen, gevonden, dat het eiland hij de eerste aankomst zeer tegenvalt, dat men echter na eenigen tijd verblijf het ongaarne weder verlaat. Eigenaardig genoeg maakt een der heeren de opmerking, dat wanneer men Réunion vergelijkt met Texel, dan Texel zich nog niet over zijn bestaan behoeft te schamen. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 40a 90 Ossen - 160al80 Stieren - 90al20 495 Gelde-Koeijen - 120a260 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - 80al20 Hokkelingen - 30a 55 Nucht.Kalveren- 12a 17 Vette Rammen - a 1296 Schapen - 18a 33 Lammeren f 16 a 24 3 Bokken&Geiten - 1 a 4 8 MagereVarkens - 5 a 8 99 Biggen - 3 a 6 Kippen c. 35 al 60 Eenden - 65 a 75 Boter per kop -92Ial02J Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -500 a600 Eend-Eijeren a Ondertrouwd J. D. HOEKSTRA EN H. N E IJ T S. Nieuwediep, 5 November 1874. Wegens familieomstandigheden GEEN RECEPTIE. De ondergeteekende betuigt bij dezen zijn dank aan allen die bij den brand van jl. Zaturdag hunne hulp hebben ver leend en van hunne belangstelling in hem en zijn gezin hebben doen blijken. Anna Paulovma, 4 November 1874. F. KAAN Kz. zij berigt, dat D. V. ZONDAG den 8 NOVEMBER a. s., 's morgens 10 ure, in het Evangelisatie-Lokaal Palmstraat, als Spreker zal optreden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3