1874. N°. 134. Zondag 8 November. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE NEËUWEDIEPER COURANT ,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. J franco per post - 1.65. Prije der Adverteatiën V»n 14 regelt 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote lettert of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. KIken Donderdag vertrekt de inail naar Oost-lnilië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Prinses Amalia, geschiedt den 20 Nov. a. s., na aankomst van trein II (N. H. Spoorweg), ten 7.32 u. 's avonds. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 November. Bij de Directie der Marine werd gisteren aanbesteed de uitvoering der werken voor het onderhoud der dok- sluis- en andere waterwerken van het Maritime-Etablissement alhier, gedurende het jaar 1875. Er waren billetten ingekomen van de heeren: P. Boon ad f 16,100, P. Spruit f 16,000, S. Gooien f 14,900, Gebr. Moorman f 14,300, Gehr. Klein f 13,900, B. Swets f13,728, Vos en Duinker f13,594, Gebr. Janzen f12,827. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli de eerste volksvoordragt in dit saizoen gehouden. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal. De heer J. G. R. Vos hield eene lezing over den goeden ouden tijd; de heer IV. Thie Fz. droeg voor: „De twee kalfskoppen of de mislukte ver zoening;" eindelijk de heer J. Rinner: „Hendrik en Elsje," een dichtstuk van een Noordhollandschen boer. Door de Onderofficiers-Vereeniging Vaderland en Oranje werd ten slotte ten tooneele gevoerdDe Militaire Willems orde, oorspronkelijke dramatische schets in 1 bedrijf, door Rosier Faassen. Dit tooneelstuk droeg, bij eene zoo flinke uitvoering, in groote mate de algemeene goedkeuring weg. Muziekuitvoeringen wisselden de verschillende werkzaam heden af. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het hier achter voorkomend ingezonden artikel, betreffende het „Willem III fonds." Die zaak behoeft onzes inziens geen verdere aanprijzing. Het doel is zóó schoon en edel en maakt zoozeer aanspraak op aller krachtdadige ondersteuning, dat wij slechts de lezing der circulaire van de sub-commissie aanbovelen, vertrouwende dat ieder die kan na de lectuur gaarne iets voor dat doel zal geven. De schoener Havana, dezer dagen alhier binnen, verliet voor tien jaren geleden deze haven en heeft sedert onafgebroken verschillende zeeën bevaren. De minister van Binnenl. Zaken heeft bij circulaire van 28 üct. jl. de commissarissen des Konings in de provinciën uitgenoodigd, de Burgemeesters aan te schrijven, voortaan bij het ontstaan van longziekte, ten gevolge waar van ander vee in verdachten toestand geraakt, den eigenaar van dat vee te herinneren aan zijne verpligting tot inenting krachtens het besluit van 17 April jl., door een door bem- zelveu te ontbieden geëxamineerden veearts, en indien de eigenaar daaraan niet met den vereischten spoed voldoet (behalve in het geval voorzien in de laatste alinea van art. 1 van het aangehaald besluit), deswege proces-verbaal op te maken en aan het O. M. te zenden. Het Rijk vergoedt niet meer dan de som van 50 cent per ingeënt rund. Aangenomen het beroep naar Waal en Koog op Texel door den heer J. F. L. Boonacker, candidaat. Kngelsch vee. Nu de prijzen van vee en vleesch tegenwoordig de algemeene aandacht trekken, is het belangrijk de aandacht te vestigen op al hetgeen in Engeland gedaan wordt tot verbetering van den veestapel. De meer wetenschappelijke landbouwers in Nederland beginnen meer en meer de waarde in te zien van de goede resultaten, welke veredeling van het ras zoo van paarden als van koeijen en schapen oplevert. Men weet hoe enkele landeigenaars ijveren voor het invoeren van stamboeken voor het vee, omdat het in de waarde van het vee een groot onderscheid behoort te maken, uit welk ras het voortsproot. Het twintigste deel van Coater's Herd-Book is thans in Engeland uitgekomen, en merkwaardig is het»een een terugblik leert op de twintig jaren, gedurende welke dit boek ver schijnt. Indien men een begrip wil verkrijgen van hetgeen voor een landeigenaar, die een gvooten veestapel heeft, de veredeling van het ras waard is, heeft men slechts de cijfers te raadplegen, die voor enkele koeijen en stieren gegeven worden, die van het ras zijn, dat het meeste vleesch oplevert of de meeste melk geeft. De hertog van Devonshire, de graaf van Bective en de heer E. H. Cliency hebben in Engeland sinds vele jaren groote aandacht geschonken aan hetgeen zij „wetenschappelijk fokken" noemen. De shorthorns (korthoorns), welke zij aan de markt brengen, zijn langzamerhand en eerst na vele kruisingen en tal van proefnemingen het ras geworden, dat ze nu zijn. Bij den laatsten jaarlijkschen verkoop van vee van dit beroemde ras, heeft de heer Larking aan aan lord Bective f 15,272 betaald voor een vaars, genaamd Cherrv Queen, en terzelfder tijd betaalde de heer Holfred f 13,860 voor een andere vaars, Baroners Oxford, uit de weiden van den hertog van Devonshire. Door liet provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteed: 1°. het driejarig onderhoud van de provinciale Pettemer zeewering; daarvoor was de minste inschrijver J. Oldenhurg te Bergen, met het lot tegen den heer J. den Hartog te Petten, voor f 5050 per jaar; 2° het driejarig onderhoud van de Heldersche zee wering; daarvoor was de minste inschrijver de heer B. Swets, te Helder, voor f 7624 per jaar; 3° het driejarig onderhoud van de Rijks-zeewering benoorden Petten; daarvoor was de minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor f 3446 per jaar. Naar men verneemt, zal van den Oosterspoorweg 't gedeelte der lijn AmersfoortApeldoornZutphen 1 Nov. 1875 voor het publiek verkeer geopend worden. (II. D.). Men meldt van Texel, dd. 4 dezer: „Engelbertus Boerdinxholder, brigadier bij de rijksveld- wacht, welke hier elf jaren was gestationneerd, vertrok heden naar zijne nieuwe standplaats te Hoogwoud. Hij had hier vele vrienden en wist zich in zijne soms moeijelijke betrekking goed van zijnen pligt te kwijten. Wij hopen dan ook dat het dezen ambtenaar in zijn verdere loopbaan en nieuwe standplaats wel moge gaan." In de raadsvergadering te Hoorn van den 28 Oct. is de begrooting dier gemeente voor 1875 vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op de som van f 131,638,011. Onder de bijzondere artikelen komt voor een subsidie aan het Israëlitisch armbestuur a f 300 en eene vermindering van opcenten voor de gemeente op de Rijks personele belasting van 75, in stedè van 100, zooals het vorige jaar. Daarentegen is de hoofdelijke omslag verhoogd van f17,000 op f 23,000. De te Oterleek nieuw gebouwde school met onder wijzerswoning is gisteren, in tegenwoordigheid van den heer schoolopziener en verdere genoodigden, feestelijk ingewijd. Jl. Dingsdag was het 40 jaren geleden sedert de heer M. J. Berckenhoff, te Purmerende, als hoofdonderwijzer der school voor meer uitgebreid lager onderwijs aldaar optrad. Van het gemeentebestuur even als van zijne amhtgenooten, leerlingen en vrienden, ontving hij bewijzen van waardeering. Jl. Donderdag ochtend is te Amsterdam in het plantsoen bij de Willemspoort, door een polderwerker, het lijk gevonden van een lid van den Amsterdamschen gemeente raad tevens lid van de Prov. Staten, mr. C. A. Crommelin. Hij had zich waarschijnlijk door een pistoolschot van het leven beroofd. Sedert jaren leed hij nu en dan aan zwaar moedigheid. 't Heeft - zegt het Utr. Dbl. - een allertreurigsten indruk gemaakt dat een der achtenswaardigste leden van den gemeenteraad, de heer C., door middel van een pistool schot een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Gisteren schitterde hij nog door zijne welsprekende verdediging van het onzen lezers bekende voorstel van Nierop, waarvan hij een der mede-voorstellers was. Hij sprak hoogst bedaard; van agitatie - bij andere leden van den raad, die den par lementairen toon meer en meer uit het oog verliezen, zoo zeer zigtbaar - was bij hem geen spoor te bemerken. Den avond bragt hij door bij den wethouder van financiën, die - zoo als men weet zijn ontslag indiende. Daarna volvoerde hij de betreurenswaardige daad. Deze vaarzen waren natuurlijk uitzonderingen, doch niettemin, brengt al het vee van de drie genoemde fokkers groote sommen op Den 9, 10 en 23 September hadden de groote veeveilingen plaats Drie-en-veevtig stuks van den hertog van Devonshire werden verkocht tegen f 4608 per stuk en bragten f 198,144 op. Vijf- en—twintig stuks vee van lord Bective golden f 4356 per stuk en bragten dus f 239,580 op. Nog meer geld werd gegeven voor het vee uit de weiden van den heer Chency. "Voor 46 stuks vee werd f 265,372 besteed. De koeijen golden het meest en werden met f 4,608 per stuk betaald. De Engelsche veehandel gelijkt veel op den Hollnndschen tulpen handel van weleer, zal menigeen, die deze cijfers leest, denken; doch men vevgete niet, dat van lien, die deze prijzen besteden, hetzelfde kan gezegd worden als van Hamlet there is method in tlder maduess. Vee is nuttiger en kostbaarder dan tulpen, en veredeling van het soort heeft hij vee eenigszins andere gevolgen dan hij Haarlemsehe tulpen. Het was in de laatste helft der 18de eeuw, dat eenige Engelsche landeigenaars het nut begonnen te waardeeren van bijzondere aan dacht te schenken aan de vraag, welk ras van vee, voor vetweiders en boterboeren, het best geschikt is. Het was de heer Bakewell van Dickley in Nortliamptonshire, die vooral uitmuntte door zijn heldere inzigten in deze. In een merkwaardig boek van Arthur Young „A Farmers Tour(dat een allerlevendigst denkbeeld geeft van Engeland onder de regering van George III) komt de beschrij ving voor van een bezoek, door hem aan den heer Bakewell gebragt. Hij zegt: „Bakewell's vee is beroemd in het geheele koningrijk en hij heeft aangaande het fokken er van denkbeelden, die geheel nieuw zijn. Zijn beginsel is, dat het er minder op aankomt het zwaarst mogelijke koebeest te fokken, maar wel om een dier te winnen, welks lendenen, ribben en meest gezochte deelen het zwaarst zijn. Men verdiept zich in gissingen, welke wel de aan- leidende oorzaak mag geweest zijn, dat een man, door de fortuin in de hoogste mate gezegend, geacht, geëerd, in de kracht zijns levens, een einde maakte aan zijn leven. De jl. Donderdag te Amsterdam gehouden raadsver gadering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, was voor het grootste gedeelte gewijd aan de voordragt van B. en W. en het voorstel van de heeren van Nierop en Crommelin, betreffende de Kanaal-Maatschappij, naar aan leiding van het bekende schrijven der ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën, inhoudende het verzoek om de in 1868 door de gemeente beschikbaar gestelde som van 3 millioen ook te verleenen al ware het kanaal niet geheel gereed op 31 Aug. 1876. Na belangrijke discussien is het voorstel van den heer van Nierop c. s,, strekkende tot benoeming eener raadscommissie, die met de regering en de directie der Kanaal-Maatschappij in overleg zal treden, met 23 tegen 13 stemmen aangenomen. Tot wethouder voor de publieke werken, in de plaats van jhr. Tindal, is benoemd de heer mr. G. van Tienhoven, met 29 stemmen, die voor deze benoeming heeft bedankt. Aan het einde der zitting deelde de heer Coninck Wes tenberg mede, dat hij het aannemen der motie van den heer van Nierop, betreffende de Kanaal-Maatschappij, als een votum van wantrouwen tegen het dagelijksch bestuur beschouwde te zijn en daarom zijne betrekking als wethouder nederlegde. Na eenige discussie is die mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Men meldt o. a. uit 's Hage aan de Arnh. Crt. „Een schoone toekomst gaan we hier te gemoet sinds de directie van de Haagsche opera aan een Haagschen chirurgijn en verloskundige toevertrouwd is. De patiënt zal nu door krasse middelen aangepakt wordenmisschien herleeft ze dan wel weer. Verbeeld u dat we hier niets meer of minder krijgen dan een corps de ballet. In advertenties in de couranten worden jonge meisjes daarvoor opgeroepen en naar ik mij verbeeld, zal het plan niet behoeven opgegeven te worden uit gebrek aan liefhebbers; althans ik verwacht dat de comediestraat, waar de adspirant-ratjes ter aanmelding bescheiden zijn, 's ochtends wel gevuld zal zijn met dieHaagsche jonge jufvrouwen, die men (is het om het gegons dat ze zwermende afgeven? is het omdat ze ook wel eens steken?) met den naam van „muggen" pleegt te noemen, de werksters op de naaiwinkels en, doch deze heeten eigenlijk alleen bij courtoisie muggen, die groezelige, slecht gevoede schepsels, die met hoedendoozen belast en beladen de „pasjufvrouw" op weg naar de clientèle vergezellen. Nu, de doctor-directeur zal ook het publiek „veel genoegen doen," zooals de muziekcritici in de couranten altoos zeggen, althans toen er hier, een jaar of vier geleden, door een gezelschap uit Weenen balletten gegeven werden was de schouwburg te klein om het publiek te bevattenof hij zijn eigen zak daarmede echter veel bevoordeelen zal betwijfel ik. Ook de opera is in den regel zeer vol, en om meer „volk" te trekken is het dus niet te doendaar enboven zijn de oude, in de tijden van Willem II ingestelde uiterst goedkoope ambtenaars-abonnementen ingevoerd, die zeer aangenaam voor de ambtenaren zijn, maar voor de directie vermindering van inkomsten te weeg brengen. Een vreemde combinatie, zegt ge misschien, geneeskundige Er is een groot verschil tusschen een rund, dat, om een cijfer te noemen, 300 pond vleesch heeft, geschikt voor roast-leef en 200 pond van minder soort, dat slechts geschikt is om gekookt te worden, en een rund, dat 200 pond van het eerste en 300 pond van het laatste heeft. Hoe minder zwaar de beenderen van een rund zijn, des te spoediger wordt het vet en des te meer vleesch zal het wegen. Vleesch, geen heenderen, behoort de vraag van den slagter te zijn. De vraag van den veefokker is: welk vee brengt mij meer op? Vee met ligte of met zware beenderen? Nu was het Bakewell's ondervinding, dat het zware Lincolnshire- vee, dat in 1760 het meest gezocht werd, zoo onvoordeelig was en veel meer gras noodig had om meer vleesch op te brengen dan het vee van Lancashire. „Op de weiden van den heer Bakewell," schrijft Arthur loung, „die niet beter waren dan de weiden zijner buren, zag ik een veel grooter aantal vee, dan de andere weiden voeden konden, en het vee was zoo vet als boter. De kleine hoeveelheid voedsel, welke een rund van goed ras in goeden toestand houdt, is verwonderlijk. Zulk een dier wordt vet in een weide, waar een slecht gebouwd rund met zware knoken honger lijdt." Het ras der beroemde Shorthorns is gefokt geworden met bet oog op de beginsels, in 1760 door den beer Bakewell voorgestaan. Een klein ras met korte hoorns, dat vroeger ontwikkelde, verdrong het reusachtig vee van weleer. Hollandsch vee werd via Huil ingevoerd tot veredeling van het ras, en uit alle werelddeelen werden koeijen en stieren aangevoerd, die de gezochte hoedanigheden bezaten. In de "Vereenigde Staten werden nog hooger prijzen dan in Engeland besteed voor de kunst producten, die de vaders en moeders van de kudde der toekomst zullen zijn. De teeltkeuze toch, waaraan Darwin te regt zulk een gewigt hecht, werkt sneller wanneer de mensch de edelste rassen bijeenbrengt. (Alg. Handelsblad.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1