Engeland. t DiiiUchland. Zwitserland. Rasland. Italië. Spanje. Amrika. Stoomvaart-Berig-ten. Naar aanleiding van den Allerzielendag te Parijs geeft de Liberté eenige bijzonderheden, omtrent de immortellen, welke de Parijzenaars dien dag op de graven hunner afgestorven betrekkingen nederleggen. De immortellen groeijen op de zandheuvels van Midden- en Zuid-Frankrijk. Haar naam, inmortellen (onsterfelijkheids- of ook wel zeven- jaarsbloemen) ontleenen zij aan hare eigenschap, waardoor zij, versch geplukt en gedroogd, verscheidene jaren hare fraaije gele kleur behouden. Haar wetenschappelijke naam is Hélichryse. De bloem is van natuur geel, maar zij wordt ook groen, wit en rood gekleurd. In de maand Oct. begint de oogst, welke niet zelden 15,000 fr. oplevert; uit de eerste hand worden zij verkocht tegen een paar stuivers het kilogram. De geplukte en gedroogde bloemen worden te Parijs door 1500 vrouwen en kinderen tot kransen gevlochten. Het kerkhof Père-Lachaise, dat op Allerzielendag door omstreeks 200,000 personen wordt bezocht, telt gemiddeld per jaar 17 a 20,000 inmortellen- kransen. Te Parijs worden dan ook jaarlijks meer kransen aan de overledenen gewijd, dan in geheel het overige Frankrijk. Den 10 dezer is voor de correctioneele regtbank te Parijs het proces der Banque Territoriale d'Espagne begonnen. Van de zeven beklaagden zijn drie preventief in arrest, namelijk de ex-minister Clément-Duvernois, Fornerod, ex-directeur van het ,/Zwitsersche Grondcrediet," en reeds verleden jaar tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, en Barre, de kassier. In vrijheid zijn Jauret en Alexandre Duvernois, broeder van Clément. Voortvlugtig zijn Rosetti en Caperon. Rosetti is de boekhouder, die, omdat hij persoonlijk 272,000 francs had verduisterd, de boeken zoo zeer heeft verward, dat de experts er niet meer uit wijs hebben kunnen worden, dan om te kunnen verklaren dat de Banque Territoriale d'Espagne zich nooit anders met industriëele operatiën had ingelaten, dan op hare prospectussen. Zij is nooit anders geweest dan wat men pleegt te noemen een „maison de coulisse." Het verhoor is den 10 dezer begonnen en zou den llden worden voortgezet. Mr. Lachaud is de advocaat van Clément-Duvernois, een dik kort heer met bleek gelaat, zwaren blonden baard, lange naar achteren gestreken haren, die tot op zijnen jas vallen, hoog en breed voorhoofd en kleine levendige grijze oogen. Als men nagaat dat Clément-Duvernois van 10 Aug. 1870 tot 3 Sept. van hetzelfde jaar, dus slechts gedurende 24 dagen minister is geweest, dat in die dagen meer dan 200 millioen door zijne handen zijn gegaan, dat in die dagen van verwarring het niet moeijelijk zou zijn geweest om zich te verrijken, en dat hij arm was toen de September-revolutie hem de porte feuille ontnam, dan zal men begrijpen dat zijn verdediger in zijn verleden, hetwelk van eerzucht, niet van slechtheid getuigt, ruime stof vinden kan, om te verklaren dat Clément-Duvernois de dupe is geweest van financiëele goochelaars, welke hij niet begrepen heeft dan toen het te laat was. Te Parijs wandelde de heer P. op de boulevard, toen hij plotseling zich den steun voelde ontrooven en ontdekte, dat een groote hond zijn wandelstok in den bek had. Met moeite gelukte het hem zijn eigendom te behouden, maar hij kwam op het denkbeeld den hond te volgen en ontdekte nu, dat deze gedresseerd was op het stelen van stokken. Waarschijnlijk was het dier in dienst van een handelaar in wandelstokken, die op deze wijze zijne koopwaar insloeg. Het stuk, getrokken uit le Tour du Monde en 80 jours, van Jules Verne, is jl. Zondag in den schouwburg St. Martin te Parijs ten tooneele gebragt. Het is een stuk 4 grand spectacle, waarin o. a. een gelukkig nog gestoorde vrijwillige verbranding eener Indische weduwe, een grot vol vergiftige slangen, die door een tooverzang getemd worden, een prachtig Oostersch feest vol danseressen, een aanval van Amerikaansche roodhuiden op een wezenlijken spoortrein met wezenlijke locomotief, enz., een wezenlijk stoomschip met een echte stoommachine, een levende olifant enz. vertoond worden. Volgens de „Chronique" van de Temps heeft het een buitengewoon succes gehad. Al de tafereelen waren prachtvol en schitterendvooral de olifant heeft veel succes gehad. Het praatje had geloopen, dat het een olifant van carton zou zijn en niet een dier van vleesch en been. Toen hij in het derde tafereel voor den dag kwam ging er een half onderdrukte kreet van bewondering en verbazing op. Het dier was eer klein dan groot, het boog de knieën; groette het publiek, stiet een luidklinkend gebrul uit, stond altijd door brullend weder op, liep statig het tooneel over en verdween. Het is een „wezenlijke" olifant, die eerst een paar dagen geleden uit Londen was overgekomen en in één dag zijn rol heeft geleerd. Naast den olifant heeft de grot der slangen 't meeste succes gehad. De slangen, die door een eenvoudig mecha nisme bewogen kunnen worden, komen uit tal van gaten voor den dag en slingeren zich om de ongelukkige vrouwen, die in de grot een schuilplaats hebben gezocht. Het half duister, waarin het tooneel is gehuld, maakt het effect nog grooter. De locomotief (deze is van carton) beweegt zich op de meest natuurlijke wijze over de rails, die in de geheele breedte van het tooneel zijn aangebragt. Zij wordt voort bewogen door een kleine stoommachine. Uit den schoorsteen komen rookwolken, de zuigerstangen gaan heen en weêr, het signaal van gevaar doet zich hooren. Gedurende 25 minuten blijft de machine in werking, juist tijd genoeg om den Pawnies gelegenheid te geven hun aanval te doen. Later komt zij weêr voor in de stoomboot Henriëtte, die in de lucht vliegt. Dit tooneel moet tooverachtig van uitwerking zijn. Zoodra de ontploffing zich doet hooren bedekt zich het tooneel met rook en de boot, aan den storm overgelaten, slaat om. Men ziet haar langzamerhand zinken, haar masten verdwijnen ten laatste en de oceaan sluit zich over zijn slagtoffer. Men verwacht den grootst mogelijken toeloop voor dit stuk. Een predikant te Marple Bridge is in ongelegenheid geraakt, doordien hij, na pas van de pokken hersteld te zijn, den hem ingeboren trek naar gezellig verkeer niet gedurende een zeker tijdperk heeft kunnen weerstaan. Zijn doctor had hem verlof gegeven om uit te gaan, doch, daar hij nog besmetting overdragen kon, hem verboden zich op de straat of onder menschen te begeven. De eenzaamheid, intusschen, had voor den herstellende niets bekoorlijks. Hij besloot derhalve, in spijt van des geneesheers verbod, aan zijn gemeente een verrassing te bereiden, door onverwacht weer in den kansel voor haar op te treden. De gemeente, gevoelig en verheugd, stroomde toe; de herder stichtte haar en gebruikte daarna bij een der leden van zijne kudde 't middagmaal met dien gevolge, dat de vrouw van dit al te gastvrije lid de pokken kreeg. Dit was zeker door den predikant niet zoo bedoeld; maar desniettemin werd hij door de regtbank strafbaar bevonden, en beboet voor 't bedrag van 20 shillingen mitsgaders de kosten. Zóó gaat 't in Engeland met lieden, die hun verheven begrippen van persoonlijke vrijheid niet weten te matigen in 't belang van de gezondheid hunner medeburgers! Te Berlijn is in den ochtend van den 12 dezer een vreeselijke brand uitgebroken in den hofbanketbakkerswinkel van Voss, Anhaltstrasse. Vijf meisjes, die in huis woonden, en een man van de brandweer hebben bij deze ramp het leven verloren. Bismarck, jl. Woensdag te Berlijn aangekomen, woonde Donderdag de zitting van den Rijksdag bij. Het hof van Appèl te Munster heeft Donderdag in tweede instantie uitspraak gedaan in het bekende proces der West- faalsche edelvrouwen, wegens beleediging der regterlijke magt in een door haar aan den bisschop aldaar overhandigd adres. Het hof heeft het vonnis der regtbank bekrachtigd, waarbij de gravin Nesselrode-Reichenstein tot 200 thaler boete of 6 weken gevangenisstraf en de overige 30 dames elk tot 100 thaler boete of 3 weken gevangenisstraf ver oordeeld zijn. Bij den in aanbouw zijnden spoorweg aan den linker oever van het meer van Zuricb, wordt een nieuwe Ame rikaansche heimachine gebruikt, die voor het eerst in Europa is ingevoerd. De palen worden er niet mede inge slagen, maar zoogenaamd ingeschoten, waarom zij den naam van kanonmachine heeft gekregen. Het werktuig loopt langs ijzeren geleiders evenals de stoomhei en bestaat uit twee Btukkenhet kanon en het -valblok; het kanon komt op de paal en het valblokeenigs- zins daarboven. Om het te gebruiken, werpt een arbeider een patroon in het kanon en laat een ander het valblok loshierdoor ontploft de patroon en de paal dringt diep in den grond, terwijl door den terugslag het valblok weder opgeheven wordt. Met vier of vijf schoten wordt een paal ingeheid. Omtrent den brand te Kroonstad wordt nader gemeld, dat er verbrand zijn 119 woonhuizen, 50 magazijnen, eene kerk en twee kapellen. De meeste particuliere huizen waren verzekerd, te zamen voor 480,000 roebels. Er zijn vier menschen omgekomen. Gebrek aan water was de oorzaak dat het zoo moeijelijk viel den brand meester te worden. De volgende brief van Garibaldi aan dr. Ribori is openbaar gemaakt „Waarde Ribori! „Zich schikken in mijn toestand, ziedaar de spreuk die ik in toepassing gebragt heb sedert den tijd toen mijn rijkdom in Amerika bestond in een hemd onder den zadel van mijn paard tot op het oogenblik, dat ik te Caserta dictator was van de beide Siciliën. Gevolgelijk zal ik niets vragen en vooral geen inschrijvingen te mijnen gunste. Toen de dagbladen, tengevolge der financiëele ongelegen heden van mijn zoon, zich herinnerden, dat ik niet rijk was, bood de heer Ross van Toronto mij eene som aan, die ik meende te moeten aannemen. Die som gewerd mij niet, maar de heer John Anderson, van New-York, zond mij, zonder mij hiervan vooraf kennis te geven, een wissel van 5000 fr. op het huis Rotschild. Ik neem aldus geene inschrijvingen aan." Uit Rome wordt aan de Daily News getelegrapheerd, dat in een toespraak aan eenige Engelsche Katholieken de Paus over Gladstone het volgende gezegd heeft: „Een vroeger minister van uw land, dien ik voor nog al gematigd gehouden had en die om de waarheid te zeggen, zoolang hij aan het bewind was, nooit aanmatiging of heftigheid tegen de Katholieke kerk getoond had, is, bedwelmd door de daden van een ander minister in eenen anderen staat, plotseling opgestaan om als een adder het scheepje van den H. Petrus aan te randen. Ik heb het boek niet gelezen en ik heb weinig lust godslasteringen te lezen, maar naar ik verneem, vleit de minister de Katholieken van dat land en wil hun doen gelooven, dat ik verlang, dat die onder danen ontrouw worden aan hun souverein en aan de wetten. In verwarring gebragt door het gezigt van de groote vorderingen, door dat groote volk op den weg van het ware geloof gemaakt, hoopt de gevallen minister de schitterende overwinning der kerk tegen te houden door op dezen armen stedehouder van Christus te smalen. Een groot Koning (Karei de groote) zeide, dat zelfs als de kerk een zwaren last legde op het geweten der bevolking, de Katholieken dien moesten dragen uit liefde voor de gemeenschap der kerk maar onze dogma's, wel verre van zwaar te zijn, zijn ligt. Zij die afdwalen, zijn geene Katholieken, zij zijn erger dan ongeloovigen en Protestanten, omdat, terwijl zij zich Katho lieken noemen, zij dagelijks in opstand zijn tegen God en de wetten van de kerk." Omtrent het beleg van Irun wordt gemeldDen 4 dezer 's morgens ten 6 ure, begonnen de Carlisten het bombardement - uit 14 stukken geschut, zonder volgens oorlogsgebruik, vooraf den inwoners gewaarschuwd te hebben. In den beginne schoot de eene batterij, welke zij op San Marcial aangelegd hadden en Bateria real noemden, tamelijk goed. i Doch spoedig werd de bevelhebber daarvan, een gedeserteerd Fransch artillerie-officier, door een kanonschot verwond en de batterij schoot nu even slecht als de hoofdbatterij op den heuvel Harrieta, tusschen San Marcial en Irun. Daar de Carlisten zich van petroleumbommen bedienen, gelukte het hun reeds den eersten dag twee huizen in brand te schieten, waarvan één eigendom was van een Carlist. Des nachts wierpen zij weder eenige petroleum-bommen in de stad. Den tweeden dag begon het vuur eerst ten 8 ure. Het geschut van de beide forten El Sarque en Mendiril ant woordde rustig en raakte goed. Twee stukken geschut van de batterij Harrietta schenen gedemonteerd te zijn, ten minste zij hebben na dien tijd niet meer geschoten. De adviesstoomboot Ruil en een andere zeilboot, die bij Irun in de Bidassoa liggen, schoten slechts zeldzaam op de Bateria real, doch de meeste hunner granaten vielen in de onmiddelijke nabijheid dier batterij. Twee grootere kanon- j neerbooten ontscheepten des middags 3 compagniën cara- hineros, 30 artilleristen en eene aanzienlijke hoeveelheid munitie voor Irun. De stad heeft ongeveer 2000 man bezetting. In de stad geraakten verder slechts twee huizen 1 in brand, dank zij de waakzaamheid der Miguelets, die zich in alle straten verdeeld hadden, om de ingeslagen bommen dadelijk door 't opwerpen van zand te verstikken. De tweede nacht verliep rustig; er vielen ongeveer 10 schoten van Carlistische zijde. Daags daarop begon het vuur ten 7 ure, doch slechts uit 6 stukken geschut; de andere stukken hadden de Carlisten tegen generaal Lorna opgesteld, die met 10000 man van Santander bij Pasages geland 2 was. De generaal is des middags met zijn staf te Irun aangekomenzijn troepen proviandeerden zich bij Passages, alwaar zij zich ook van munitie voorzagen. De Carlisten konden geenszins den lust weerstaan om zoowel geschut- als geweervuur op de vrouwen van Irun te rigten, die hunne have naar Hendaye overbragten. Toen het geweer vuur te sterk werd, gingen de Carabineros buiten de douanepost San Jago en joegen de Carlisten in de bergen terug. Overigens vallen slechts enkele geweerschoten van den kerktoren van Irun, om de wachten te waarschuwen, als de Carlisten in stilte de stad naderen. De poorten van Irun staan openmen wil de Carlisten naderbij laten komen om ze dan met de bajonet aan te vallen. De bezetting had twee dagen na het begin van 't bombardement 17 dooden en gewonden, 7 huizen waren verwoest, terwijl eenige andere beschadigd waren. Voigens nadere berigten hebben de Carlisten eene neder laag geleden, waardoor zij genoodzaakt werden het beleg van Irun op te breken en zich in het gebergte terug te trekken, waarheen ook don Carlos zich begeven heeft. Het gevecht, dat tot deze nederlaag leidde, was bloedig; 200 man der regeringstroepen werden gewond. Generaal Lorna houdt thans Oyarzun, en generaal Laserna Larcam- buro bezet. Volgens het jaarlijksche rapport van den minister van Financien, ziin de inkomende regten dit jaar met 25 millioen dollars verminderd, ten gevolge van de financiëele crisis. De vermindering der overige inkomsten met 11 millioen moet aan de wijziging der belastingwetten worden toege schreven. De uitgaven zijn 2 millioen beneden de raming gebleven. Den 3 Sept. heeft in Guatemala eene aardbeving plaats gehad, waaromtrent een te Antigua verschijnend blad het volgende schrijft: „Sedert het begin van Aug. werden verscheidene schokken van aardbeving gevoeld, die echter weinig aandacht trokken, maar tegen het einde der maand werden zij sterker en veelvuldiger. In den j avond van den 3 Sept. was de lucht zwaar bewolkt; de natuur scheen in de diepste rust te zijn; er was volstrekt geen wind, toen ongeveer te 9 ure 18 minuten een ver schrikkelijke schok gevoeld werd, voortgebragt door beur telings verticale en horizontale schuddingen, vergezeld van een geluid in de ingewanden der aarde als van den donder. Het waren oogenblikken van onbeschrijfelijken angst, waarin het gelui der kerkklokken, die door de aardbeving in 1 beweging werden gebragt, den angst der bevolking ver hoogde. Vier seconden lang duurden de schokken in volle kracht voort; daarna werden zij minder sterk Gedurende dien ganschen nacht werden ongeveer elke twee uren schokken "gevoeld, en toen het begon te dagen ontwaarde men, dat de stad nog tot zekere hoogte haar gewoon aanzien had, ofschoon de meeste huizen geleden hadden en vele onbewoonbaar waren. Het aantal slagtoffers kan niet juist worden bepaald, omdat vele lijken begraven liggen onder den stroom van modder, welke van de Cerro del Tigre was nedergedaald. In Antigua alleen kwamen 30 personen, meestal vrouwen en kinderen, om het leven. Men rekent, dat in andere steden een 25tal om het leven gekomen zijn." Een ander blad van Guatemala schat de veroorzaakte schade op 200,000 a 250,000 dollars. De stad Duenos moet geheel vernield zijn. Nog andere berigten spreken van niet minder dan 200 dooden. De Prins van Oranje arriveerde heden alhier van Batavia. De W. A. Scholten is den 12 dezer van New-York naar Botterdam vertrokken. De Botterdam is gisteren te Brouwershaven van New-York gearriveerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2