Een Christelijke School. LEZING te SCHAGEN. ADVERTENTIËN. Stoomvaart-Berig-ten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Ingezonden mededeelingen. HeptMit-htEltüpte êéooriMajg NAMING P. DEKKER, ïïartelijken dank Ondergeteekenden En hiermede gelooven wij den vinger op de wond te hebben gelegd, en de toepassing te kunnen overlaten aan hen die daartoe geroepen zijn. X. Hoorn November 1874. Mijnheer de Redacteur. In uw nummer van Vrijdag 13 November 11. worden door L. Z. te Alkmaar, onder opgaaf van cijfers, geput uit het jaarverslag der gemeente Hoorn over 1873, de lezers uwer courant attent gemaakt op de overdreven cijfers van het aangevoerde vee op de groote markten te Hoorn. Was die wenk van eene andere zijde gekomen, met stilzwijgen zou ik dien hebben beantwoord, nu hij echter komt uit Alkmaar, meen ik dit niet te mogen doen. Vergun ook mij daarom eenige ruimte in uw geacht blad, ten einde, zoo mogelijk, den inzender van dien wenk te overtuigen, dat alhier niet wordt overdreven. De opbrengst der marktgelden zijn voor 1874 verpacht in 2 perceelen, het 1ste ad f 1150, het 2de ad f 1075 dus te zamen voor f 2225 of f 105 meer dan in 1873, wat, dunkt mij, al het bewijs levert dat de markten alhier, in plaats van te vervallen, in bloei toenemen. Er zal toch wel geen pachter gevonden worden, die voor pacht meer zal besteden, dan de markt kan opbrengen. Wat het beweren van dien inzender aangaat, dat er te Hoorn geen enkele meeting wordt gehouden, waarin geen treurig tafereel wordt opgehangen van het droevig verval der Hoornsche markten, voor zooverre mij bekend is, is daar alleen sprake geweest, dat indien de toestand der middelen van vervoer zoo blijft als hij thans is, de markten zullen verminderen; wat echter het voorgaand jaar het geval nog niet is geweest: immers er is in 1873 op de kaas markt te Hoorn 382,936 KG. kaas meer aangevoerd dan in 1872. Dat nu het berigt omtrent de Hoornsche veemarkt zóó over dreven is, kan ik niet aannemen. 's Maandags was het Noord van af de Boode Steen tot aan de Noorder-barrière in dubbele, het Breed in vierdubbele rij met vee bezet, terwijl Zondags het Breed met het Noord van af de Duin- steeg tot aan de Noorder-barrière is bezet geweest. Geteld zijn hier de beesten natuurlijk niet en de berigtgever van de Alkmaarsche veemarkt zal ook het daar aangevoerde vee wel niet geteld en om eene ronde som te krijgen ook wel geraamd hebben op 5500 stuks. Hoe het echter te Alkmaar geschiedt, is mij onverschillig, hier is het ramen en als men het onderstaande nagaat, dan zal men ontwaren, dat de raming, de werkelijkheid zeer nabij komt. In 1873 werden aangevoerd: 10829 runderen; neem aan dat de helft boven- en de wederhelft beneden het jaar oud is, dan ver krijgt men: 5414 runderen a 10 centf 541.40. 5415 beneden het jaar a 5 cent - 270.75. 2095 nuchtere kalveren a 5 ct. - 104.75. 905 paarden a 10 ct- 90.50. 15 veulens a 5 ct- 0.75. 27700 schapen en 7625 lammeren, waarvoor kan gevorderd worden 5 cents per stuk, maar daar het belang van den pachter vordert, dat hij met het door kooplieden aangevoerde vee zoo naauw niet rekent, kan die opbrengst niet hooger worden gesteld dan op. - 1100. Als er nu jaarlijks worden aangevoerd 1000 vette varkens a 10 ct- 100. dat is al eene groote hoeveelheid, dan blijven er 23653 biggen over, waarvoor naar gelang van den ouderdom kan worden gevorderd 7, 5 en 2 dus gemiddeld 4^ ct. per stuk. Als men nu in aanmerking neemt, dat het belang van den pachter vordert ook hier niet al te naauw te zien, dan kan men hiervoor geen hooger cjjfer stellen dan- 800. 500 bokken a 5 cents- 25. 417 geiten 5 - 20.85 Maakt een totaal van f 3054.00. De opbrengst der marktgelden zou dus zijn f 3054. De marktgelden zijn verpacht voor- 2225. Er blijft dus eene enorme massa vanf 829. als winst over, te verdeelen door 2 pachters, die voor aankoop en onderhoud van hekken moeten zorgen en voor de invordering der marktgelden hun tijd moeten geven en bovendien het noodige volk aan het werk stellen. Wanneer dus de cijfers van het aangevoerde vee met een derde moeten worden verminderd, dan zouden f 3054 a i f 1018, waarvan de winst ad - 829, de pachters er kunnen bijleggen f 189, plus hun tijd, arbeidsloon en materialen. Hopende met het vorenstaande duidelijk te hebben aangetoond, dat de berigten omtrent het aangevoerde vee op de Hoornsche markten verre van overdreven zijn, heb ik de eer met de meeste achting te zijn, UEd. Dw. Dienaar, W. THIES. De mailboot Prins Hendrik, kapt. Braat, heeft den 13 dezer op de Clyde een proeftogt gedaan, waarbij ze een dertien mijls vaart heeft gehouden. Deze mailboot is van Glasgow heden middag hier aangekomen, om in de geregelde lijn van de Stoomvaart-Maatsehappij Nederland naar Padang en Java te worden geëxpedieerd. De Sumatra, van hier naar Batavia, is den 14 dezer te Port-Saïd gearriveerd. De Madura, van Batavia naar hier, is den 16 dezer des morgens Dungeness gepasseerd. De P. Caland, den 15 dezer van Maassluis naar New-York vertrokken, is in het Kanaal onklaar geraakt. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDEBTEOUWD en GETEOUWD: Geene. BEVALLEN: C. J. P. Filarski, geb. Tismeer, (Z.). G. B. Drager, geb. de Boos, (Z.). A. Huijsing, geb. Boomeijer, (Z.). T. Spierenburg, geb. de Jong, (Z.). C. A. van Bruggen, geb. Franke, (Z.). L. E. Gorter, geb. Jansen, (D.). OVEELEDEN: D. Verberne, geb. Boom, 81 jaren. A. P. Jung, 49 jaren. N. van den Enden, bijna 12 jaren. A. M. Grooff, 8 maanden. Ambtshalve ingeschreven 1. O |Z5 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh. 1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 zw. 8k. 755.46 - 3.33 9.4 f 1.5 1.00 Golvend 16 12 nwtw. 19 748.02 -10.79 6.8 - 0.9 0.91 hol inzee 17 8 nnw. 15 746.43 -12.41 7.4 f 1.4 0.83 17 12 nnw. 9„ 749.46 - 9.38 6.3 - 1.3 0.91 Golvend Weêrsgesteldheid: 15Nov.l2 u. Digtbewolkt, regenbuijen, winderig. 16Nov.l2u. Zwaarbew., wind, regen-en hagelb. 17Nov. 8u. Idem. 17Nov.l2u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Oct. Penelope. K. W. Bols. Middell. Zee. 30 Oct. PrinsesAmalia.E.W.Fabritius.Padangenz.viaSuez. 4 Nov. Goodell. L. S. Crocket. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 15 Nov. de Hoop. A.W. Ouwehand. Geene. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Prins van Oranje. T.Aukes. Bat.viaSuez. Stukg. de Vries Co. ProvidentiaArent.J.E.Agerup. Biga. Hout. v. Vliet Co. Nieuwland. Snndswall. Sandarne. Abo. Wasa. Chris tiania. Hernosand. Helsingfors. Gorilla. Willem. Eidsvold. Oriënten. Hafrun. Axel. Daphne. Lothair. Verena. E. Olsen. P. T. Teensma. N. Knudsen. J. M. Jensen. H. Dahl. N. E. Hansen. A. Nicolaissen. L. Torgersen. C. W. Jacobsen. Hudichswall. Koophandel. J. E. Visser. Lovisa. GebrsJanzen.M. T. Sanne. Biga. Wira. A. A. Söderholm.Helsingfors. t IJs. Hout. Amons t Co. Blikman en Co. PEE TELEGBAAF. stuks Paarden. 6 323 51 80 1725 Bunderen, vette Kalveren magere dito Schapen. Lammeren. 137 vette Varkens 20 u magere dito 186 stapels kleine Kaas, f 3 middelbare dito f f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) - 10,a 26,per stuk. (stug) Boter f 1,45 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,50 a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a 16 November. Ter markt waren aangevoerd 848 koeijen. LATEBE BKBIGTKiV. - 0,46 a 0,58 perkilog. (stug) - 8,a 10,per stuk. (stug) -,a per 50 kilogram. per 50 kilogram. Bij de Directie der Marine is heden aanbesteed de levering van versch rundvleesch en soepgroenten ten behoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1875 aanwezig ter reede Texel en in het Nieuwediep. Er waren ingekomen inschrijvingsbilletten voor het versch vleesch: D. B. van Tijn ad f80, G. J. Boll ad f 78, A. Schrijver ad f 70.65, W. S. J. Beek ad f 69.75, J. Zuurbier, te Spierdijk, ad f 69, per 100 kilogram. De afloop der aanbesteding soepgroenten was bij het afdrukken nog niet bekend. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië van den 15 dezer, was door kolonel Pel, militair en civiel bevelhebber in Atsjin, het navolgende per telegram (dd. 8 dezer) berigt: Den 7 dezer zijn zeven versterkingen in de kampongs Berouw en West-Lemboeh door onze troepen genomen. Drie punten werden bezet en hierdoor is thans de geheele Pedir-dijk in ons bezit. Aau onze zijde sneuvelde één ofSciersbediende, terwijl gewond werdende overste Die- penbroek (in den linkerarm) en 17 militairen, waaronder 4 zwaar, benevens 2 dwangarbeiders. Die vijand vlugtte, achterlatende ongeveer 40 dooden en 3 gewonden; terwijl 20 Atsjinezen bovendien sneuvelden bij hunne vlugt over de Atsjin-rivier. Gezondheid dezelfde. In de week van 8 tot 14 dezer kwam in Noordholland één geval van longziekte voor onder een reeds verdachte koppel te Haarlemmermeer. Op de gisteren te Arnhem gehouden beestenmarkt waren 1078 stuks, meerendeels vet vee aangevoerd. 1ste kwaliteit van f 0.76 tot f 0.81 en 2de kwaliteit f 0.66 tot f 0.74 per kilogram. Mindere soorten naar evenredigheid. Handel vlug. Dr. H. Brockhaus, geboren te Amsterdam 4 Febr. 1804, chef der beroemde boekhandelaars-firma F. A. Brockhaus te Leipzig, is dezer dagen overleden. (Plaatsruimte betaald). Hiermede msken wij bijzonder opmerkzaam op de advertentie van de Heeren S. STEINDECKEB Cie. in Hamburg, in ons blad van heden. Zij handelt over originele-loten in eene verloting die zoo ruimsehoois met prijzen is voorzien, dat ook in onze streek eene zeer talrijke deelneming te voorzien is. Deze onder neming verdient des te meer nog het volste vertrouwen, doordien de beste waarborg door den staat gegeven wordt, en bovengenoemd huis door zijne strikt reëele handelwijze en het uitbetalen van talrijke prijzen alom bekend is. Vijf-en-dertigjarige Kchtvereeniging VAN AEIE VAN SCHEIJEN EN DIENA POVER. Nieuwediep, 17 November 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. asasatssas&taïs Vijf-en-Twintigjarige Kchtvereeniging VAN Jb. KOOL E N NEELTJE TIJSEN. Oosterland op Wieringen, 18 November 1874. Hunne dankbare Kinderen. van onzen geliefden Vader en Behuwd vader, den Heer Nieuwediep, 17 November 1874. Uit naam zijner dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Bevallen van een welgeschapen Zoon A. ROOMEIJER, geliefde Echtgenoote van J. HUIJSING. Helder, 14 November 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons oudste Dochtertje NEELTJE VAN DER ENDE, in den aan- valligen leeftijd van elf jaren en elf maanden. Nieuwediep, 16 November 1874. C. HAGENAAR. A. M. HAGENAAR—VEEN. Heden overleed, in den ouderdom van 49 jaren, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot ANTON PHILIPS JUNG. Helder, 16 November 1874. Wed. A. P. JUNG, Sendekman. aan denWel-EdelenHeerBITTER, voor zijne menschlievende hulp ons bewezen, gedurende de ziekte en de laatste oogen- blikken van ons geliefd Dochtertje. C. HAGENAAR. A. M. HAGENAAR—VEEN. betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel van hier als elders ondervonden, bij gelegenheid van hun 12 i jarige Echt vereening op 15 November. Nieuwediep, 17 November 1874. S. P. KUIJPER. G. KUIJPER—DIJKSEN. Ieder weet dat in deze volkrijke plaats zelfs niet eene Christelijke school voor lager onderwijs bestaat. Christen mannen en vrouwendat kan, dat mag zoo niet langer. Een Christelijke school behoort hier te komen, want de godsdienstlooze en Christus verdringende Staats scholen, die kweekplaatsen der Modernen, berooven onze kinderen en ons volk van het bijbelsch Christendom. Onze Christelijke belijdenis, onze belofte, afgelegd bij den doop onzer kinderen, het wezenlijk heil van ons kroost en ons volk vorderen van ons, dat wij ons de moeite en kosten getroosten aan het oprigten van zulk een school verbonden. Is er iemand, of zijn er mannen of vrouwen, die, met de belijdenis der Gereformeerde kerk ten grondslag, zoo een school alhier willen oprigten? Met woord en daad zullen we hem of hen, zooveel in ons is, steunen. Van heden af zullen we 3 weken op berigt wachten. Mogt dan echter niemand van zich hebben doen hooren, zoo zullen wij, D. V., het er voor houden, dat ons die nood is opgelegd, hopend op den steun van alle waarlijk Chris telijk gezinden. Helder, 16 November 1874. J. J. DE VISSER, Predikant, President der Hulpvereeniging voor Geref. Schoolonderwijs. Adres: J. J. DE VISSER, Predikant, te Helder. De Heer J. C. DE LEEUW stelt zich voor, om op DINGSDAG den 24 NOVEMBER 1874, des avonds ten 7| ure, in het lokaal van den Heer A. KNIKKER, te Schagen, eene VOOUlEïllld te houden, over: „De vroegere en latere Indijkingen in het Noorderkwartier van Holland, en de thans ontworpen ind^klng van het Wieringermeer." Entree 25 Cents, ten behoeve van de Diaconiën te Schagen en Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3