1874. N°. 139. Vrijdag 20 November. 32 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. Binnenland. HELDERSCHE EV i\IEVWED1EPER COURANT ,W ij huldigen het goede." Verachijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. J franco per post - 1.65. Bnrean: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën V«n 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Prinses Amalia, geschiedt den 20 Nov. a. s., na aankomst van trein II (N. H. Spoorweg), ten 7.32 u. 's avonds. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG voor het jaar 1874, den 13 dezer door hen voorloopig vastgesteld en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 17 November 1874. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 17 November 1874. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Boomsma, van Kelck- hoven en Maalsteed, allen met kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Tot hulponderwijzers aan de gemeente-scholen worden met algemeene stemmen benoemd de heeren Tielrooij en Francke alhier en Maassen, te Anna Paulowna. Tot leden der commissie voor de gemeente-werken worden her benoemd de heeren .lanzen, de Lange, Braaksma en Maalsteed. De drie eerstgenoemden, in de vergadering tegenwoordig, verklaren zich bereid die betrekking verder te vervullen. Er wordt gelezen eene missive van de lioofdonderwijzeresse mejufvrouw G. A. van der Burgh, houdende kennisgeving dat zij, wegens verandering van woonplaats met het einde dezes jaars hare betrekking wenscht neder te leggen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat adressen zijn ingekomen van een 7tal hoofdonderwijzeressen voor de vervulling der te ontstane vacature, nl. van de dames Schuurman, te Alkmaar; Snijder, te Kuilenburg; v. d. Veen, te Apeldoorn; v. Eijl, te Wonnerveer; Kreule, te Utrecht; Bode, te Bergen-op-Zoom en Geertsema, te Enschedé. De inzending van sollicitatiën wordt met 20 dezer gesloten. Beide deze mededee- lingen worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van het Dag. Best. worden de navolgende gratificatiën verleend aan beambten in de dienst der gemeente: de inspecteur van politie f 50, de agent Beijer f 12.50, de overige agenten ieder f25; de waarnemende hoofdambtenaar der gemeente-belastingen f 40, de overige ambtenaren ieder f 25ieder der brugwachters insgelijks f 25. Brieven uit Hennemerland. XVIII. (Slot.) Goede ouderwijzers op alle soholen, wat zou het onderwijs meer kunnen bloeien en vruchten afwerpen! Maar helaas, bij het gebrek aan hulponderwijzers treedt meer en meer de vraag op den voorgrond, niet om de weelde van een goeden maar simpel om een hulponderwijzer. Wie het hoogste tractement uitlooft is er nog het best aan toe, alle waar is naar zijn geld en de beste waren zoeken de beste markten. De schoolcommissie hiervan doordrongen, heeft den gemeenteraad eene verhooging der hulponderwijzers-tracte- menten voorgesteld, voor die der armen- en tusschenseholen tot f 550, f 575 en f 600, voor die der burgerschool tot f600, f675 «n f 750. Wat de burgerschool betreft is de verhooging reeds verleend voor de andere scholen zal zij wel dienen te volgen, al moet men ook erkennen dat zij in het geheel over 15 personen loopende, een bezwaar voor de stedelijke financiën is. De pas goedgekeurde begrooting voor 1875 bereikt al reeds het cijfer van f 153,645, waaronder f 4567 voor onvoorziene uitgaven. Wij zullen weder een hoofdelijken omslag van f 30000 en 50 opcenten op de personeele belasting voor de gemeente te betalen hebben. Men zegt ons, dat het elders nog erger is, en die troost hebben wij wel noodig nu het zoo vele huizen aan bewoners ontbreekt en de bewoonde huizen voor de onbewoonde zullen moeten bijspringen. 'Toch is dezer dagen een huis aan de Oudegracht verhuurd voor ff 700 in het jaar, voor ons, die bij Alkmaarsche tonnen rekenen, 200 buitensporig hoog, dat ik er melding van moet maken in dit schrijven. Wanneer wordt het monument voor 1573 ingewijd? Ja, dat is ook een geldkwestie. Het zal in Juli 1875 gereed zijn en de commissie hoopt, dat de onthulling op 8 October zal kunnen plaats hebben. Maar aan de henoodigde f 12000 ontbreekt nog een vierde, en de commissie is ijverig bezig, den ingezetenen nieuwe of verhoogde inschrijvingen te vragen, in de hoop, dat ook buiten de stad nog vaderlandsche harten en beurzen zullen gevonden worden, die de oprichting van een gedenkteeken voor eene gebeur tenis van nationaal belang willen helpen bevorderen. Zijn er zulke •ook a cosiy? O ja! vergeet ik niet u te melden, dat op onzen laatsten ontzet ting de stadstorens gevlagd waren. De courant had niet vermeld Aan het kerkbestuur der Herst.. Ev. Luth. gemeente wordt op een daartoe gedaan verzoek, toegestaan het gebruik van een der localen vau de gemeente-school No. 6 voor 't geven van gods dienstig onderwijs op Donderdag namiddag. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mèdedeeling des Voor zitters, dat Z. M. de Koning bij besluit van 4 Nov.jl. de eoneessie aan den heer M. L. van Gelder, tot het houden der bank van leening voor den tijd van één jaar heeft verlengd. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. HELDER en NIEÜWEDIEP, 19 November. Gisteren is bij de Directie der Marine aanbesteed ten behoeve van het hospitaal der Marine gedurende het jaar 1875, de levering van Versch vleesch, minste inschrijver de heer A. L. van Gelder ad f 54.90 per 100 kilogram. Wit brood, minste inschrijver de heer C. Karsman ad f 17.80 per 100 kilogram. Groenten, minste inschrijver de heer J. Huijsing. Aardappelen tot 1 Julij, minste inschrijver de heer P. van Twisk ad f 3.30 per 50 kilogram. Bier, minste inschrijver de heer R. H. Raadsveld. Melk, minste inschrijver de heer D. Konijn. In de op gisteren avond gehouden vergadering van het kiescollegie is beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier ds. H. Vrendenberg Cz., predikant te Yarsseveld. Betreffende het opera-gezelschap, dat op 30 dezer alhier eene uitvoering zal geven, lezen wij in het Handelsblad van den 12 Oct. 11: „Gisteren avond gaf het tooneelgezelschap, onder directie van den heer L. Marchand zijne eerste voorstelling, in de zaal Diligentia. Eene goede opkomst van het publiek bewees deels de behoefte aan eene dergelijke onderneming, deels den goeden naam door den heer Marchand hier reeds ver worven. De uitvoering bestond uit de opera comique La poupée de Nuremberg van Adolphe Adam en Treluchette van de Mantonbry en de vaudeville l'IJomme n'est pas parfait. De goede eigenschappen van de vertooners kwamen hierbij op het gunstigst uit. Zoowel de vaudeville als de heide operettes verwierven de herhaalde welverdiende bijvals betuigingen en inderdaad Mad. Faije en de heeren fierlin en Lecoeur, Mad. Marchand en de heeren Herlin, Marchand en Hérou vormden zoowel door zang als spel een goed geheel. Wij hopen, en betwijfelen niet, dat dit gezelschap bij voortduring door een goede opkomst gesteund, dezen winter ons regt aangename avonden zal mogen verschaffen; dit wat daarover in den Raad verhandeld was, maar dat de zaak daar wel besproken was, bleek uit het overzicht der volgende zitting, waarin een in de vorige vergadering afwezig geweest zijnd lid zijne instemming betuigde met het genomen besluit om te vlaggen. Dat was, dunkt mij, een weinig plaagziek; de achtbare vergadering had toch moeilijk publiek kunnen besluiten: aangezien het besluit om niet te vlaggen, Anno.... genomen, berustte op eene dwaling ten aanzien van vroegere voorgevallen feiten, enz. Neen, wij moeten ons verheugen over een zondaar die zich bekeert, en hem niet lastig vallen met vragen over het proces zijner bekeering. Die lang ge- wensehte vlaggen op de torens en, zeker als gevolg daarvan, uit meer woningen dan gewoonlijk, gaven eene verhoogde stemming aan het feest, waarbij de redenaar, de heer Groenier alweer een leeraar der h. b. s. den rechten toon aansloeg, 's Avonds voerden de Amsterdamsche tooneelisten „Heldenmoeden Kinderliefde, of de gevangenis op het slot 's Gravesteen te Antwerpen" van lluysch op, dat, gekozen als herinnerende aan onzen opstand tegen Spanje, maar matig voldeed, 't Gemeentebestuur heeft, op 's Konings verlangen, eene uitmuntend geslaagde photografie doen vervaardigen van den brief, die tijdens het beleg in den knop van een polsstok vervoerd werd, en daarvan afdrukken vereerd aan verschillende geschied- en letterkundige genootschappen in den lande. Een ander overblijfsel van vroeger dagen, de fraaie toren van het diaconiehuis der herv. gemeente dreigt ons te hegeven. Oor spronkelijk tot een klooster, het witte bagijnhof behoorende, was die toren verhoogd en verfraaid toen dit hof de woning werd van aanzienlijke personen en geslachten. Sonoy, Bardens, Bamp, de gravin van Arundel, de generaal van der Lijn, de Pgmonden van der Pijenburg bewoonden achtervolgens tot het midden der vorige eeuw de van water en geboomte omgeven huizing, waaraan de toren het aanzien eener ridderhofstad gaf. Later strekte de toren aan heeren diakenen tot eene lustige vergaderplaats in den zomertijd. Thans zijn er ernstige gebreken voor den dag gekomen en de niet geringe som, tol herstel benoodigd, is niet te vinden, hoe de Com missie van Rapporteurs voor de Monumenten van Kunst en Geschiedenis zich ook voor de zaak interesseert. Afbreken zal dus wel het einde en onze stad een schilderachtig plekje en een harer torens armer zijn. Zij zal haar drietal korenmolens op de bolwerken behouden, de in September door het onweder verbrande wordt herbouwd. Wat zal ik u nog melden, dat van de 349 kiezerk voor de Kamer tooneelgezelschap verdient ouderscheiding en ondersteuning ten volle." Zr. Ms. stoomschip Cura9ao is den 17 dezer van Lissabon vertrokken met bestemming naar Rio de Saneiro. Het Nederl. schip Gerard Pieter Servatius, kapt. de Joode, van Newcastle met een lading steenkolen naar Soerabaija bestemd, heeft bij Banjoewangie gestooten en is totaal vergaan. De kapitein en equipage zijn gered. Beroepen te Dordrecht ds. G. A. Rademaker, pred. te Sneek; te Amsterdam dr. G. J. Vos Az., pred. te Middelburgte Groningen ds. C. J. G. vanHoogstraten J.Fz., pred. te Almelo. Aangenomen het beroep naar Ooster- en Wester blokker door ds. L. Baart de la Faille, pred. te Knijpe. Velen beweren dat bij eene inpoldering van „het Noorden" op Texel de uitwatering van dien polder door aanslibbing vermoedelijk zal verzanden, zoodat men dan ook weder naar een andere uitwatering zal dienen uit te zien. Mogt die verzanding komen, dan heeft men het oog op het graven van een kanaal en wel van het dorp de Waal tot de haven van Texel, waardoor niet alleen „het Noorden", maar ook de polder Waal en Burg en het lage land van Texel belangrijk zouden zijn gebaat. Afgescheiden nu van het nut voor uitwatering, zou zulk een kanaal nog belang rijke voordeelen opleveren. Immers ongeveer 200 hectaren water zouden in houwbaren grond worden herschapende af- en aanvoer der producten van den polder Eijerland. Waal en Burg en het Noorden, zoomede voor een groot deel der bewoners aldaar, hetwelk thans per as geschiedt, zou daardoor worden vergemakkelijkt; 'mest kan worden aangevoerd, landen verbeterd, in één woord, het kanaal zou de beste resultaten opleveren. Wij hopen vurig dat die mannen, welke thans den moed hebben de inpoldering van het Noorden te bewerken en daardoor zoo zeer in het belang van Texel handelen, steeds voorwaarts zullen gaan en dat hunne leuze zijn en blijven zalspreken, hooren, denken, doen. Op de gisteren te Alkmaar gehouden zoogenaamde schei- markt zijn aangevoerd 1391 stuks vee. De handel is stug en de prijzen gedrukt. De heer P. van Duijvendijk, benoemd tot secretaris der gemeente Schagen, voor die betrekking bedankt hebbende is door burgemeester en wethouders dadelijk uit de overige sollicitanten een nieuwe nominatie opgemaakt, bestaande uit de heerenS. Kooger, secretaris te Smilde en V. A. Beijen, beambte ter secretarie te 's Heerenberg. De raad benoemde bij besluit van den 14 dezer, met 3 tegen 2 stemmen, de heer Jacob Denijs Jz. woonachtig te Schagen. Men leest in de Amst. Crt. het volgende: „Welk een rouw! Nooit nog hebben wij een zoo algemeene van Koophandel slechts 61 zijn opgekomen? 'Bout comme ekez nous zult gij antwoorden, en misschien nogmaals als ik gewaag van het groot aantal tot zware hoeten veroordeelde winkeliers, wegens niet naleving der bepalingen op den ijk, een aantal dat vragen doet, of al die bekeurden schelmen en domooren zijn, of dat er onnoodige overdrijving heerscht bij het doen der aanhalingen, vooral ten opzichte der verkoopers van maten en gewichten, die geen oud models goed meer voorhanden mogen hebben, al ware het voor ballast. Over die ijkhistorie is men hier zeer ontevreden; maar zeer tevreden was men, met uitzondering van enkele telenrgestelden, over de benoeming van den heer A. P. Burger tot secretaris en' penningmeester der Hondsbossche; als klerk bij wijlen den heer de Dien Fontein Verschuir van Iieyloo, had hij zich met bedoelde betrekking vertrouwd en het vertrouwen der leden van het collegie waardig gemaakt. Tegenover zoo dikwerf voorkomende cumulatie van posten doet het genoegen, eene benoeming als die van den heer Burger te zien plaats hebben. Het wordt meer dan tijd dat ik eindig en toch als Kennemer briefschrijver heb ik nog wat op de leden. Hebt ge al kennis gemaakt met de nieuwe uitgaaf van Kruseman en Tjeenk Willink Wandelingen in Nederland, met pen en potlood" door de heeren Craandijk als schrijver en Schipperus als teekenaar? Zoo niet, doe het dan en tracht deze vaderlandsche onderneming te bevorderen, die vooral voor de kennis van onze kleine steden en het platteland belangrijk belooft te worden. Over de groote steden verschijnt genoeg in druk en in prent, maar de kleinere plaatsen, waaraan het in vorige eeuwen niet aan beschrijvers en af teekenaars ontbrak, zijn daarvan in de laatste tijden zeer misdeeld. Zoowel van de wakkere uitgevers, als van hen aan wie zij de bewerking der Wandelingen" hebben opgedragen, is het te verwachten, dat de nieuwe uitgaaf zich door vorm en inhoud zal aanbevelen. De eerste aflevering voert ons in het hart van Kennemerland, naar Beverwijk naar de beide merkwaardige, thans helaas verlaten kasteelen Assumburg en Marquette, waarop ik in een vroeger schrijven uwe aandacht mocht vesligen. De afleveringen zullen in bonte rij en dat brengt het belang der onderneming ook mede de verschillende provinciën behandelen, maar toch weet ik, dat al spoedig eene de lezers nogmaals naar Kennemerland, en wel naar onze heerlijke duinstreken bij Egmond, Bergen en Schoorl, zal leiden. Wij zagen de fraaie teekeningen welke die duinwandeling zullen opluisteren en zien ver- langend naar den tekst uit.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1