Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Frankrijk. Engeland. Italië. INGEZONDEN. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Marktberigten. 7,ij in den regel het talent mist van den grooten dames- kieermaker Wörth te Parijs, die van het beginsel uitging dat de mode moest worden gewijzigd en in overeenstemming gebragt met den persoon welke gekleed moest worden, ontwikkelt zich in de Haagsche damestoiletten dezelfde eenvormigheid, die de wansmaak der Haagsche architecten (de goeden niet te na gesprokenover de moderne huizen uitstort. Is de modelhoed hoog, dan loopen alle Haagschen met hooge hoeden, ze mogen groot of klein van postuur wezen; eischt de mode zeker kameelachtig uitwas daar waar de rug zijn naam verliest, alle dames worden er meê heiast, hoe welgevormd of afwijkend van de schoonheids- lijnen haar figuur ook zij; is blaauw de modekleur, blond en zwart, blank en geel draagt blaauw, is het bruin of rood, de uniformkleur wordt allerwegen aangetrokken. De proeven, te Assen genomen met aardappelen uit Noord-Amerika, de zoogenaamde „rozen-aardappels," zijn buitengewoon geslaagd. De opbrengst was bijna driemaal zoo groot als van andere soorten, terwijl die aardappelen op de schraalste gronden welig tieren, zonder aan de bekende ziekte onderhevig te zijn. De smaak van deze soort munt hoven alle andere aardappel-soorten uit. In het Kaapsche Dagblad The Standard and Mali van 3 Oct., wordt uit Simonsbaai een beschrijving gegeven van de kerkelijke huwelijksinzegening van den heer Clarkson, con officier der Nederlandsche marine, den zoon van admi raal Clarkson, en mejufvrouw Caroline Bowren, de dochter van een raadsheer daar ter plaatse. De Engelsche kerk, waarin de dienst door den eerw. heer Judge geleid werd, was stampvol. Bovenal worden de fraaije toilletten der bruidsmeisjes en der bruid zelve geroemd. Te Berlijn plaatste een weduwnaar, wiens gezin enkel uit eene 19jarige, streng opgevoede dochter bestond, eene advertentie, ten einde tot een nieuw huwelijk te kunnen geraken. Tien antwoorden kwamen op die advertentie in, en daaronder ook een schrijven van zijne dochter, die mededeelde, dat zij, door haar vader buiten gelegenheid gesteld kennis te maken met heeren, gaarne aan een edel- denkend man hare hand zou reiken. De vader was bij het lezen van dien brief eerst woedend maar bedwong zich en ging een zijner handelsvrienden polsen omtrent de gezindheid van diens zoon. Die bleek wel gediend van een huwelijk met de 19jarige schoone in kwestie, en na een paar dagen vond de jonge dame een antwoord op haar ter post gebragten brief, dat haar ver loving ten gevolge had. Te Emden heeft een werkman zijn echtgenoote half dood geslagen, omdat zij den strop, waaraan hij zich wilde ophangen, had doorgesneden. Nadat het twee dagen had gevroren zijn de Newa, het Ladoga-Kanaal en de haven van Kronstadt met veel ijs bezet. De gemeenschap tusschen Kronstadt en Petersburg is verbroken. Eene tot vijfmaal toe herhaalde proefneming met torpedo's tegen het gepanserd oorlogsvaartuig Oberon gedaan heeft het resultaat opgeleverd, dat gepanserde schepen ten volle tegen torpedo's bestand zijn. De Oberon heeft volstrekt geene schade van eenige beteekenis bekomen. De New-York World behelst een mededeeling van een ouden zeeman, George Claridge genaamd, die verklaart, dat hij in 1855 tegenwoordig was bij de ter-aarde-bestelling van sir Koger Tichborne, op Sydney-eiland, in den grooten Oceaan. Het noodige onderzoek wordt ingesteld naar de gegrond heid der verklaringen van Claridge. Blijken ze waar, dan is het een bewijs te meer bij de vele die reeds geleverd zijn voor het schandelijk bedrog dat de „claimant" trachtte te plegen ten koste van een aanzienlijk geslacht als dat der Tichborne's. Er bestaat in Engeland een industrie, waarvan men de wederga te vergeefs op het vasteland zoeken zal. De volgende advertentie vindt men tegenwoording te Londen hier en daar op de muren aangeplakt: „Professor Lazarus Rosenoy neemt de vrijheid het publiek mede te deelen, dat hij een inrigting heeft geopend om in zes lessen praktisch onderrigt te geven in de bedelarij. Hij neemt op zich, om de kinderen, die aan zijn zorgen worden toevertrouwd, te leeren hoe hun houding te verdraaijen en allerlei gebreken te veinzen, zonder dat daardoor de gezond heid benadeeld wordt. Tegen matigen prijs wijst de professor ook aan, welke straten in de liefdadige wijken het best geëx ploiteerd kunnen worden. Verhuring van krukken, van kunstmatige pleisters, van blinderaanshonden en tweelingen. Men verzendt ook naar de provinciën. Spoedige uitvoering der geeerde orders en slilzwijgendheid worden beloofd." Tot gemeente-architect te Harlingen is benoemd de heer van Rijnsbergen, te Leiden. De student voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt J. W. Koster is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 19 November. Het wetsontwerp tot regeling van 't beheer der gelden tot voltooijing van het vesting stelsel, is na eenige discussie over het al of niet verkieselijke om deze gelden bij aftonderlijk budget en dus afgescheiden van de staatsbegrooting te voteeren, aangenomen met 34 tegen 18 stemmen. Maandag te 11 ure komt de staatsbegrooting in behandeling. In de memorie van beantwoording Hoofdstuk Financiën der Staatsbegrooting lezen wij o. a. De onderhandelingen over de exploitatie van het vorig marine etablissement te Ylissingen, worden met den eenigen aanvrager om concessie, den heer Smit, voortgezet. Met de Maatschappij Nederland wordt onderhandeld om de mail te Napels over land verder naar hier te zenden. In beginsel is de minister de oprigtiiig van postspaarbanken zeer genegen. Er zijn echter aan zijn departement deswege zelfs nog geen voorbereidende studiën gemaakt, zoo als de minister bij zijn optreden gehoopt had; alzoo heeft de minister tijd voor onderzoek noodig. Vergeleken bij België, Frankrijk en Engeland wordt door de arbeiders-bevolking zeer weinig gespaard, 't Wordt naar 's ministers meening meer dan tijd, dat Nederland in deze niet meer zoo ver bij andere landen achterstaat. Toelating van vrouwelijk personeel bij de telegraafdienst acht de minister om verschillende redenen vooralsnog niet wenschelijk. Buitenland. De Moniteur de 1'Armée bevat een besluit van den president omtrent de executie van ter dood veroordeelde militairen. De maarschalk wil de executies „uit mensch- lievendheid zekerder en spoediger doen afloopen.' ,De veroordeelde," aldus luidt dit nieuwe menschlievende besluit, „zal aan den paal worden vastgehechtgédurende de lezing van een uittreksel van 't vonnis moet een soldaat hem een blinddoek voor de oogen binden en doen knielen. Op dit oogenblik zal het peloton, in twee gelederen geschaard, zijne bepaalde distantie innemen en als de ver oordeelde gereed is, plaatst zich de adjudant vier pas regts en twee pas voor het peloton en heft den sabel op. Daarop wordt aangelegd, de manschappen mikken op de borst, de adjudant zal hen tijd laten, dat ieder soldaat zeker zij van zijn schot. Vervolgens spreekt hij duidelijk het bevel uit „vuur," dat onmiddellijk wordt uitgevoerd. Een militair geneesheer zal tegenwoordig moeten zijn bij de executie en beslissen, of er een coup de grace (genadeschot) noodig is. Mogt dit het geval zijn, dan nadert een onderofficier, die hiertoe is gekommandeerd, den veroordeelde met een vooraf geladen geweer, plaatst den mond van den loop op vijf centimeters afstand van 't oor des veroordeelden en vuurt." Eene curieuse begrafenis had dezer dagen te Parijs plaats. De onder den naam van „generaal Dot" algemeen bekende Amerikaansche dwerg was in het hötel des Etrangers aldaar gestorven. Zijne ter aarde bestelling maakte een bijzonderen indruk. Een kinderlijkkist was voor den armen kleinen generaal meer dan groot genoeg. Verschillende merkwaardigheden van kermissen en jaarmarkten geleidden hem naar zijn laatste rustplaats. Zijn intiemste vriend, een geweldige reus, droeg onder 't storten van heete tranen 't kistje onder den arm. Daarop volgde de cornak van den generaal, de Amerikaan Gibbensdaarna een onder den naam van „1'homme pain de sucre" bekend individu, wiens lang spits hoofd op alle kermissen de aandacht trekt,vervolgens de skelet-mensch, eene vrouw met drie armen en eindelijk eenige gedresseerde honden, allen goede vrienden van den generaal. Dit alles liep dooreen, tot groote verbazing der voorbijgangers. Bij den terugkeer van 't kerkhof moest de politie, ten einde schandalen te voorkomen, hen verbieden bij elkander te blijven, waaraan zij dadelyk gehoor en gevolg gaven. Het berigt, dat de regering besloten heeft een Noordpool expeditie uit te zenden, wordt bevestigd. Twee stoom schepen waarvan een door den kapt. Markham gekomman deerd zal worden, zijn daartoe beschikbaar gesteld en zullen in Mei 1875 vertrekken. Alkmaar, 18 November 1874. Mijnheer de Redacteur! Vergun me nog een klein plaatsje in uw eerstuitkomend nummer, ter beantwoording van het door den heer Thies te Hoorn geschrevene in uwe laatste courant. Ik kan kort zijn, omdat die geachte heer volstrekt niet ontkent, dat de cijfers van 8000 a 9000 stuks vee, die telken jare volgens de couranten op iedere Hoornsche markt worden aangevoerd, onmogelijkheden zijn geworden; als men die slechts vergelijkt met de opgave van de aangevoerde hoeveelheid vee in het gemeente-verslag van Hoorn als 10829 over een geheel jaar vermeld. Indien de heer Thies het niet met me eens was, zou hij die cijfers moeten loochenen. Om den heer Thies te overtuigen, dat het cijfer van 5500 stuks vee, dat hier op de najaarsveemarkt is aangevoerd, niet geraamd, maar werkelijkheid is, inviteer ik hem met mij te gaan naar den gemeente-ontvanger, alwaar hij zal zien, dat door de verschillende personen, met het ontvangen van marktgelden belast, op dien dag is verantwoord f 549.90 wegens marktgeld van 5499 stuks vee. Nu zal de heer Thies wel willen aannemen, dat die personen gemakkelijk een beestje kunnen laten glippen als in een donkeren nacht groote koppels vee worden aangevoerd, en daarom juist is het dan ook maar op 5500 stuks geraamd. Overigens bewijst de heer Thies volkomen wat ik beweerde, dat de pachters te Hoorn zulke goede zaken niet makendaarvoor zorgt de concurrentie wel; het was er mij maar om te doen, dat hij mij zou toegeven, dat er nooit geen 8000 a 9000 stuks te Hoorn op één markt zijn aangevoerd. Al het andere is volkomen zoo als de heer Thies schrijft, behalve dat ik niet geloof dat een pachter in transactie treedt met den aanvoerder van veezijn rekening kan dus gerust (indien men de aangevoerde hoeveelheid volgens het verslag mogt gelooven) met f 900.ontvangst worden verhoogd. Hoogachtend, Uw Dv. Dienaar, L. Z. De Prinses Amalia is heden namiddag van hier naar Batavia vertrokken. De Koning der Nederlanden kwam gisteren morgen te Suez aan. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDW. Bont, commies-sloeproeijer, weduwnaar van H. C. Vlas en A Vos. P. Bakker, vuurstoker en M. C. Kraak. GETROUWDGeene, BEVALLEN: W. C. Govers, geb. Poppe, (Z.). P. Trap, geb. Visser, (Z.). E. Sperling, geb. van Straaten, (D.). OVERLEDENA. Scholten, 1 maand. B. Giltjes, geb. Papi- neau, 58 jaren. F. Neesen, 6 maanden. C. Grap, 81 jaren. A. Potter, 8 weken. J. de Beurs, 11 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) li Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 21 21 We 12 8 12 Irsg n. 8k. n. 1.2» nw. 1.4» esteldheid: 20! 754.80 761.28 761.87 •fov.12 v - 4.10 f 2.35 f 2.94 Bewo! 6.8 5.2 6.2 kt, winc - 0.1 - 0.0 - 0.6 erig. 0.80 0.84 0.91 Golvend Vlak. 11 21Nov. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 21Nov.l2 u. Digtbewolkt, mooi. Van 11 tot 19 dezer viel er 86 millim. regen, nagenoeg een achtste van de jaarlijksche regenhoeveelheid. In een lateren brief van Garibaldi aan doctor Riboli geeft hij eene meer uitvoerige opgave van zijn geldelijken toestand. Het zijn de dagbladen, zegt hij, die hem nopen het stilzwijgen te verbreken. „Indien niet eenige van mijne zoogenaamde vrienden geen misbruik hadden gemaakt van mijne goede trouw; indien sommige leden van mijne familie de beginselen niet hadden vergeten, die mij altijd hebben geleid, zou mijne armoede thans het voorwerp niet wezen van de publieke aandacht en ik zou als voorheen een bescheiden, maar geen arm leven behoeven te leiden. Ik heb niets gevraagd, maar ik heb van mijne Italiaansche vrienden aangenomen wat zij mij zoo edelmoedig hebben aangeboden. De vreemdelingen, vooral de Engelschen, hebben mij schitterende geschenken gemaaktzij hebben mij o. a. de helft van dit eiland en een jagt geschonken, maar daar ik de middelen niet had om die te onderhouden, heb ik het aan het Italiaansche gouvernement moeten verkoopen. Men weet dat hij, die tot tusschenpersoon diende, zich uit de voeten maakte met zeven achtsten van den ver koopprijs." Garibaldi herinnert aan verscheidene reeds bekende bij zonderheden; aan de moeijelijkheden, waarin zijn zoon als handelaar geraakte, in wien hij intusschen veel vertrouwen blijft stellen de giften van den heer Anderson van New-York enz. Hij somt vervolgens op wat hij van de Italianen heeft aangenomeneene jaarrente van 1000 francs van de gemeente Reggio; 1000 francs lijfrente van de gemeente Salerno; 1000 francs van zijn vriend Delfinoni te Milaan; 100 francs van do werklieden-ver- eeniging te Guastalia; 200 francs van mevrouw Santa Caldet; 5 francs van den werkman Giulio Mancinelli en 50 francs van de gemeente Yelletri. „Dat alles, voegt Garibaldi er bij, is voldoende om mij rijk te maken en mij te ontslaan van het aannemen van giften van anderen, vooral van werklieden-vereenigingen, die mij zeer genegen zijn. Wat meer is dan het noodige, zou ik een misdaad achten aan te nemen." Doctor Riboli heeft in zijn bezit verscheidene brieven, die andere sommen ter beschikking van den generaal stellen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart, Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Oct. 21 Nov. PrinsesAmalia.E.W.Fabritius.Padangenz.viaSuez. 4 Nov. 20Nov. Goodell. L. S. Crocket. Batavia. 18 Nov. Zeehond. P. Fenenga. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomsl 18 Nov. Justine B. G. Percich. Duink.&Goedk. Montevideo. 19 Golden Ways.W. H. Pollard. Akyab. 19 HedwickEleonora.A.Magnusson.Amons&Co. Alicante. 19 Stjernen. G.Guttornsen. vanVliet&Co. New-York. 19 Nancy. J. Seyffert. ZurMühlen&Co. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Madura. B. Ordeman. Batavia viaSuez. Stukg. Hoogl.8sv.Herw. Tordenskjold.D.Krefting. Hudichswall. Hout. Amons 8s Co. Penelope. A. Jorgensen. Riga. van Vliet 8s Co. Wynyard. R. Robsou. Seaham. Steenk. DuinkerSsGoedk. Eustate. A. Batty. Sunderland. Order. Gosforth. G. Dinsdale. Odessa. Graan. ZurMühlen8sCo. Waverley. J.P.Rasmussen.Ekeness. Hout. Amons 8s Co. Solon. T. Jorgensen. Sundswall. v. Vliet 8s Co. Norden. A.H.Helgesen. Vestalindeu. B. Christiansen.Hudiehswall. Eos. C. Scheen. Hernosand. Sherburn. R. Benson. Sunderland. Steenk. ZurMühlen8sCo. Fred.Snowdon.W.F.Chicken.Newcastle. Hebe. C. Taarvig. Hudichswall. Hout. Amons 8s Co. AMSTERDAM, 19 November. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 268; Mei f 269. Rogge. Op levering Maart hooger, Mei onveranderd; Maart f 185, 186; Mei f 183. Koolzaad. April f 355. 20 November. Tarwe. Op levering onveranderd: Mei 269. Rogge. Stil; nieuwe Galatz f 200; nieuwe Petersb. f 195. Op levering hooger verkocht; Maart f 186, 187; Mei f 183, 184. Koolzaad. Vaster; op 800 kilogram Olie in Nov. f 340.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2