Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Ënplasd. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. die over zijn leven viel, de schoone lichtstraal der liefde verrezen. De beklagenswaardige krijgsman heeft een lieve dochter der Maasstad bereid gevonden zich aan hem als gade te verbinden. De heeren Albregt en van Ollefen eischen voor de regtbank te Rotterdam van de acteurs van Zuijlen en Le Gras elk een schadeloosstelling van f 3000 wegens con tractbreuk. Uit het noorden des lands meldt men aan het U. D., dat de ingevallen koude der laatste dagen den aftrek van turf uit de veenderijen zeer begunstigt, zoodat de schipperij alom druk in de weer is, om aan de vele aanvragen uit de Hollandsche en Geldersche streken te voldoen, vooral wat aangaat de leverantie van sponturf en puike blaauwe lange turf. De prijzen monteeren bij den dag: 1ste soort sponturf geldt per duizend f 3.75 a f 4.50, ordinaire f 3 a f 3.50; lange turf wordt per scheepston in 't veld afgele verd voor 14 a 15 cents per ton, eerste kwal.; inferieure geldt 12 a 13 cents. In den coöperatieven slagterswinkel te Utrecht is veel debiet. In de afgeloopen week moesten 12 koeijen geslagt worden, om aan alle aanvragen te voldoen, benevens ver scheidene echte Bossche kalveren en lammeren. D.) De gemeente Ginniken prijkt reeds in feestgewaad tegen de komst van Z. M. op 30 dezer. De geheele gemeente is thans een allee van groen met guirlandes van mastgroen en oranje geverfde masthoornen, afgewisseld door verschillende eerepoorten en monumentale versieringen. De Middelb. Crt. meldt, dat de in de vorige week uit Middelburg vertrokken zonderlinge Engelschman uit Ipswich, de heer Bedford, weder zoek is. Namens de familie is Dingsdag bij de politie te Middelburg berigt ontvangen, dat hij te Ipswich nog steeds te vergeefs ver wacht werd. Hij schijnt van zijn geleider gescheiden te zijn geraakt, zoodat laatstgenoemde alleen te Ipswich is teruggekomen. Eenige lieden hebben den predikant te Retranchement, die naar een andere gemeente is beroepen, tijdens zijn afwezigheid, een partij winter-provisie afhandig gemaakt, wat voorzeker niet gunstig werken zal op zijn besluit om daar langer te blijven. De politie doet ijverig onderzoek. In 50 jaren is de waarde van een boerenplaats onder Kuinre gestegen van f 16,000 tot f 86,000. Op de ondergeloopen landen tusschen Meppel en Staphorst werd gisteren druk schaatsen gereden. Te Nijeveen is na de Zondagavond-godsdienstoefening een deel der gemeente naar 't schijnt erg geschrikt voor een haas, die onder 't kerkvolk rondliep en daar deze driestheid niet gewoon is onder 't hazengeslacht, door sommigen als regtstreeks uit de geestenwereld afkomstig werd beschouwd, totdat een vlugge hond het merkwaardige spook ving. Voor de werkzaamheden aan den Jan Kerkhoven- polder in de provincie Groningen, waarmede eerlang een aanvang zal worden gemaakt, zijn niet minder dan 1000 arbeiders noodig. Twee Maastrichtenaars hebben op de Belgische grenzen zamen gevochten, en wel naar aanleiding van het ballot- teeren van leden van.... eene dansvereeniging. Ter wille van deze hoogstbelangrijke aangelegenheid heeft een der personen eene sabelwonde opgeloopen. Het Journal de Vevey (in het Zwitsersche kanton Waadtland) verhaalt het volgende voorbeeld van regts- pleging te Freiburg. Een jeugdige bakker te R. (district Vevey) ontving op zekeren dag bezoek van twee meisjes, zusters, die een rekening van geleverd brood kwamen betalen. Zij gaven de bakker het geld, doch hieraan ontbrak een halve centime. Uit scherts verlangde de jongman, in plaats van het ontbrekende muntstukje, een kus, dien hij land en huisgezin heldhaftig dooreengemengd. De edelmoedige vrouw, die in deze groeve rust, behoorde tot die- voortretfelijken. Ik ben in tragische dagen haar gast geweest. Ik heb haar naauwlettend gadegeslagen. Terwijl haar dappere man zijn dubbele en zware taak als schrijver en soldaat volbragt, stond zij bij het krieken van den morgen op. Zij ging, terwijl het nog donker was, onder regen en ijzel, met de voeten in de sneeuw, evenals de andere vrouwen uit het volk, uren lang aan de deur van slagers en bakkers wachten, en zij bragt ons brood en vreugde te huis. Want. de meest waarachtige vreugde wordt genoten, wanneer de pligt wordt vol bragt. Men vindt het ideaal eener vrouw bij Jesaïa; een ander bij Juvenalis; de vrouwen van Parijs hebben deze beide idealen verwezenlijkt. Zij hebben moed bezeten, die meer is dan bravoure, en geduld dat meer is dan moed. Tegenover liet gevaar hebben zij onverschrokkenheid en zachtheid gehad. Zij bemoedigden de tot wanhoop gebragte strijders door haren glimlach. Niets kon haar orerwinnen. Evenals hare mannen, evenals haar kinderen, hebben zij tot het laatste oogenblik toe willen strijden en in het aangezigt van een woesten vijand, onder een regen van kogels, onder den verdervenden adem van eenen vijf maanden langen winter, hebben zij de overgave harer stad geweigerd zelfs aau de Seine met ijsschotsen overdekt, zelfs aan den honger, zelfs aan den dood. O, laten wij eerbied hebben voor dat Parijs, dat zulke mannen en zulke vrouwen heeft voortgebragt. Laten wij op de knieën liggen voor deze geheiligde stad. Parijs heeft door haar wonderbaarlijken weerstand Frankrijk gered, dat door de schande van Parijs gestorven zou zijn, en Europa, dat door Frankrijks dood zou zijn geschandvlekt. De schoone ziel, welke aan het ligchaam ontvaren, maar toch hier tegenwoordig is, die mij dit oogenblik hoort, heeft reden om trotsch te zijn; aller eerbied omringt deze baar. Uit de hoogte der ongekende klaarheid kan zij rondom die baar alle harten zien, die vol van haar zijn, die eerbiedige vrienden welke haar ver heerlijken, dien bewonderenswaardigen echtgenoot, welke haar beweent. De herinnering aan haar, smartelijk en aangenaam tevens, zal niet worden weggenomen. Zij zal de schemering verlichten, waarin wij verkeeren. Moge de ziel des Eeuwigen in hare hooge woning deze' onsterfelijke ziel ontvangen. Het leven is een raadsel; de dood is de oplossing daarvan. Ik herhaal, en hiermede wensch ik te eindigen, dit vaarwel vol hoophet graf is noch donker, noch ledig. Daar heerseht het volste licht. Het zij den man, die op dit oogenblik spreekt, veroorlooft zich naar die klaarheid te keeren. Hij, die om zoo te zeggen hier beneden niet meer bestaat, hij, wiens eerzucht in het rijk des doods is medegenomen, heeft het regt om in het oneindige, in het licht des grafs, de onmetelijke star, God, te begroeten." dan ook van de oudste, zestienjarige zuster kreeg. De jongste lachtte hierover en ook haar gaf de bakker een zoen. Te huis gekomen vertelden de meisjes, die aan niets ergs dachten, geheel onschuldig tvat gebeurd was. Haar vader echter nam de zaak ernstig op en ging naar den pastoor om hem het geval mede te deelen. Deze vond het zwaarwigtig genoeg om den burgemeester er over te spreken, en de burgervader riep onverwijld den gemeente raad bijeen. Nu werd de zaak van geheel anderen aard. Bij den prefect te Chatil werd eene aanklagt wegens aan randing der eerbaarheid en poging tot verleiding ingediend. Een proces in den vereischten vorm begon en men was voornemens den armen bakker de strengheid der strafwet te doen ondervinden. De elders wonende vader van den beklaagde vernam wat er gaande was en verkeerde in den grootsten angst over het lot van zijnen zoon. Deze besloot der dreigende veroordeeling te ontloopen en vlugtte naar Genève. Gedurende zijne afwezigheid was de toegang tot de bakkerij verboden. De justitie verzocht en verkreeg de uitlevering van den „misdadiger," en de jonge bakker- werd in de gevangenis geworpen, waar hij achttien dagen doorbragt, tot dat de regtbank, in raadkamer vergaderd, uitspraak deed te zijnen voordeelezij verklaarde eenvoudig de aanklagt voor ongegrond en beval de invrijheidsstelling van den kusser. Kunstmatige lebbe. Volgens de Schweizer Blatter, heeft Schatzmann proeven met kunstmatig bereide lebbe genomen en de volgende uitkomsten verkregen: 1. de kunstmatige (scheikundige) uit de kalvermaag bereide lebbe ondergaat op geenerlei wijze eene verandering; 2. hare werking is zeer naauwkeurig, zoodat men in een bepaalden tijd de melk kan doen stremmen3. de kaas wordt beter afgescheiden dan op de gewone wijze, waardoor men een grooter gewigt verkrijgt, 't welk de meerdere uitgaven van de kunstmatige lebbe ruimschoots dekt. Te Luik is in den grooten schouwburg la jolie parfu- meuse opgevoerd. Het publiek bleef bij de eerste opvoering zeer koud, maar bij de tweede floot het zoo heftig en maakte het zooveel gedruisch, dat de voorstelling bij den aanvang van het derde bedrijf op last der politie is gestaakt. Aan den heer mr. G. van Bossem is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Hoorn en als auditeur bij den schuttersraad van het 6de bat. rustende schutterij in de provincie Noordholland; aan den heer mr. F. H. G. van der Hoeven is eervol ontslag verleend als 1ste luit. bij de dd. schutterij te Hoorn, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verpllgtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan door de .vet verbonden; en tot auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Hoorn is benoemd den heer mr. F. H. G. van der Hoeven, thans 1ste luit. bij iie schutterij. Tot directeur en onderwijzer aan de wis- en zeevaartkundige school te Terschelling is benoemd de heer Klaas Prakken, wonende te Dronrijp, op eene jaarwedde van f 1200 en vrije woning. Benoemd tot regter in de arrondissements-regtbank te Hoorn mr. A. van Laer, thans kantonregter te Delden. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer dr. Joh. G. Metzger, te Amsterdam. De 1ste luit. L. Schneither, van het 3de regiment infanterie, is uit de militaire dienst ontslagen en is hem tot levensonderhoud toegekend een voortdurende onderstand ten bedrage van f 172 's jaars. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 26 November. Bij de Kamer is ingekomen het ontwerp tot aanvulling der wet op de besmettelijke ziekten. Het is verzonden naar de afdeelingen. Daarna geschiedde mede- deeling van de benoeming der rapporteurs over verschillende ontwerpen, o. a.voor de Indische begrooting voor 1875 de heeren Pincoffs, Éijsinga, de Baadt en Hein; en voor de tijdelijke beper king der aanmunting van zilveren standpenningen de heeren 't, Hooft, Yoorthuijzen, Geertsema en Yiruly. Tegen heden een ure zijn een aantal kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 26 November. De algemeene beraad slagingen over het Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken zijn na eenige discussie geëindigd. Daarop zijn de beraadslagingen over de motie van Eck-Bredius aangevangen, die verdedigd werd door de heeren van Eek en Messehert, bestreden door de heeren Insinger en Mackay. Zitting van Vrijdag 27 November. Bij de voortgezette beraad slagingen over de motie van de heeren van Eek en Bredius, ten voordeele van internationale scheidsregterlijke beslissing, is, na velerlei discussie en voorgestelde motiën van orde, de oorspronkelijke motie aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. De minister van Buitenl. Zaken heeft met nadruk er op gewezen, dat hij evenals zijn voorganger, wil medewerken tot beslechting van internationale geschillen door middel van arbitrage, maar dat 't initiatief daartoe niet ligt op den weg van een kleine mogendheid. Daarna is de beraadslaging over Hoofdstuk Buitenl. Zaken hervat. Nog heeft de minister verklaard, dat de nota over oud-Katho lieken, welke volgens gerucht door onze regering aau de Pruissische legatie zou zijn verstrekt, (het is de nota, die onlangs in Het Vaderland was opgenomen), noch onder zijn voorganger, noch onder hem is afgegeven of verstrekt, en de heer Fransen van de Putte voegde er bij, dat noch officieel, noch officieus de nota of de bouwstoffen daartoe aan den Duitschen gezant zijn aan de hand gedaan. Ten slotte is Hoofdstuk III met algemeene stemmen aan genomen De beraadslaging over Hoofdstuk Justitie is daarop begonnen. Thiers is na eene langdurige afwezigheid dezer dagen weder te Parijs teruggekeerd. De president der republiek, maarschalk Mac-Mahon, heeft jl. Woensdag namiddag ten 2 ure, aan het hotel der Russische ambassade, zijne opwachting gemaakt bij H. M. de Keizerin van Rusland. Ten 12 ure had de president een bezoek ontvangen van HH. KKeiz. HH. den Cesarewitch en den Grootvorst Alexis. Volgens berigten uit de centrale gevangenis te Clair- veaux ligt Blanqui, de bekende zamenzweerder tegen alle gouvernementen welke Frankrijk in de laatste 45 jaren heeft gehad, op het uiterste. Zooals men weet bestaan er te Parijs reglementen, die de herbergiers, bötelhouders en verhuurders van slaap steden verpligten om een register te houden, waarop de namen en beroepen van alle reizigers geschreven moeten worden. Het gouvernement beschouwt die wettelijke bepaling als onvoldoende en in het nieuwe wetsontwerp, dat eerst daags bij de Kamer zal worden ingediend, komen onder ande re nieuwe bepalingen ook deze voor, dat elk individu, die zich onder een valschen naam op die registers heeft doen inschrijven, met een boete gestraft wordt van 5 a 200 frs., en zelfs veroordeeld kan worden tot een gevangenisstraf van 6 dagen tot 3 maanden. Het is zeker een opmerkelijk verschijnsel dat Parijs, waar de vorsten verbannen, soms onthoofd werden, thans als het ware het toevlugtsoora is van alle onttroonde Koningen en Koninginnen. Men heeft daar op het oogenblik in een nederige villa in het Bois de Vincennes de ex- Koning van Napels en zijne heldhaftige gade, die zich te Gaëtana zoo zeer heeft onderscheiden; de ex-Koning van Hannover, die, ondanks zijne blindheid, vóór allen Bismarcks en Pruissens toeleg had doorvorscht in de villa Haussmann, in het Bois de Boulogne; de ex-Koningin van Spanje in de Champs-Élysées; en dan een leger van verdreven Prinsen en Prinsessen, hertogen en hertoginnen. Ook door vorsten, die nog op de troonen hunner voorvaderen zitten, wordt Parijs thans druk bezocht en er gaat bijna geen week voorbij of er is een „Majesteit" of een Koninklijke of Keizerlijke Hoogheid" in de radikale hoofdstad van het republikeinsche Frankrijk. Op den grootvorst—troonop volger en de grootvorstin Maria van Rusland volgde de Keizerin van Oostenrijk; op deze de Prins van Wales met zijne schoone Alexandra van Denemarken; op deze de Keizerin van Rusland en haar zoon Alexis, die hier eenige dagen zullen doorbrengen in het hotel der Russische ambassade. De heer Rothschild en alle andere leden van den raad van bestuur van den chemin de fer du Nord hebben de Czarin verwelkomd aan het station, dat prachtig met rood fluweel en bloemen versierd was. Zij heeft ver klaard slechts den maarschalk-president in audiëntie te willen ontvangen. Zij zal de wintermaanden te Hyéres, in het Zuiden, doorbrengen. Een levensverzekeringmaatschappij in Engeland heeft een verdienstelijk werk verrigt, door ieder in de gelegenheid te stellen naauwkeurig de waarde van zijn ligchaam te berekenen. Is men toch bij die maatschappij voor f 12,000 verzekerd, dan betaalt zij voor het verlies van een oog of een arm f 1680, voor beide oogen of armen f 4200 voor, een of meer vingers f 420, voor een been f 480, voor beide beenen f 4200, voor een hand f 840, voor een voet f 1680, voor een of meer teenen f 840. Voor een dubbele beenbreuk betaalt de maatschappij f 840, voor een enkele slechts f 510. Alle ligchaamsdeelen zijn behoorlijk vermeld alleen de neus is niet genoteerd die schijnt vergeten te zijn. Dingsdag en Woensdag jl. zijn in de Eree-trade— Hall te Manchester door ongeveer 1000 godsdienstleeraars van verschillende gezindheden Conferentiën gehouden, „ter overweging van vraagstukken, betreffende het kwaad der dronkenschap met betrekking tot godsdienst en zedelijkheid." Er waren vele geestelijken van de Anglikaansche en ook vele van de Roomsch-Katholiene kerk opgekomen, maar de meerderheid bestond uit predikanten van Nonconfor- mistische gemeenten. Van de motiën, welke de vergade ring aangenomen heeft, zijn de volgende de voornaamste „De Conferentie, ofschoon niet twijfelende, dat velen in gemoede geene vrijheid vinden om zich van alle bedwel mende dranken te onthouden, is overtuigd, dat zoodanige houding reeds veel goeds heeft uitgewerkt, en dat, indien de godsdienstleeraars en gemeenteleden kans zagen om het beginsel aau te nemen, de zaak der matigheid daardoor grootelijks zou worden bevorderd." „De Conferentie, geloovende, dat ondeugd, misdaad en ellende hier te lande ontzettend toenemen tengevolge der vele gepatenteerde tapperijen en bierhuizen, spreekt het als hare innige over tuiging uit, dat die handel, die zoo nadeelig is voor het stoffelijk en zedelijk welzijn der natie, zooals hij thans gedreven wordt, de sanctie van regeerders en natie niet behoorde te bezitten." De hoofddirectie der politie te Berlijn heeft verklaard, dat zij op eventuëele aanvragen om vergunning tot het verbranden van menschen-lijken geen acht zal slaandaar bij stelt zij op den voorgrond dat alleen het begraven van lijken de mogelijkheid verschaft om een onderzoek in te stellen, als men vermoedt dat de dood van een overledene het gevolg is van een misdaad. Hoogstwaarschijnlijk zal 't in den eersten tijd dus in Duitschland met de lijkenver branding wel gedaan zijn. Leopold Freud, die den 3 dezer in een spoorwegwaggon bij Brunn den gruwelijken moord op Katscher heeft gepleegd, is door het geregtshof te Olmutz veroordeeld tot de straffe des doods door middel van den koorde. Volgens een berigt in de New-York Herald van den 9 dezer, moeten in het Central-Park aldaar wilde dieren uit hunne hokken losgebroken zijn. Uit een aantal mede gedeelde gruwelijke bijzonderheden blijkt, dat 49 menschen gedood en ruim 200 meer of minder zwaar gekwetst zouden geworden zijn. Met behulp van een groot aantal politie agenten en militairen heeft men de wilde dieren onschadelijk gemaakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2