ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMËRËNDËR MARKT van HEDEN. dagen geleden het jongste kind van genoemden predikant gestorven. Het is natuurlijk, dat men deze beide gebeur tenissen thans gaat beschouwen in verband met het laatst gebeurde." Officieren en burgers in Neêrl.-Indië hebben eene som van ruim f 28,000 bijeengebragt en daarvoor eene lijfrente van f 2100 gdkocht, die den gepensioneerden luitenant Comfurius zal worden aangeboden. Men meldt uit Padang, dd. 3 Oct. „Het detachement mariniers, bestaande uit 143 onder officieren en manschappen, de kapt.-kommandant D. C. W. Sutherland, de luits. J. L. Cadet, A. R. de Wendt, C. H. Pilaar en de offic. van adm. A. Vermeulen, is gisteren van het fort de Koek aangekomen en zal denkelijk den 5den of 6den per stoomschip naar Atsjin vertrekken. Het korps ziet er flink uit en maakt een zeer goeden indruk." De Noord-Amerikaansche doctor Allen zegt, dat de type en het karakter der ziekten veranderen. In stede van acute ongesteldheden, hevige aanvallen en de sterk ontstekingachtige soort van ziekten, waaraan de twee voor gaande menschengeslachten leden, hebben de doctoren thans slechts te maken met chronische ongesteldheden, ontstaande uit algemeene zwakheid, indigestie en ziekelijken toestand van het bloed of het zenuwgestel. Het aderlaten, de krachtige medicijnen en andere paardenmiddelen van de oude school hebben plaats gemaakt voor de tonische, pijn stillende behandeling van onze tegenwoordige praktijk, en die wijziging is in even groote mate het gevolg van de veranderde type van ongesteldheden als van de vorderingen der medische wetenschap. Het tegenwoordige geslacht heeft minder spieren meer zenuwen, minder physieke levens kracht meer zenuwachtige energie, minder weerstands vermogen meer geesteswerkzaamheid. Dr. Allen trekt deze conclusies uit veranderingen die door de anatomie en physiologie worden aangewezen. Het menschelijk ligchaam is niet meer zoo breed, zoo stevig, zoo goed geproportioneerd als vroeger. De weefsels zijn teeder en fijner, de kleur bleeker, de gelaatstrekken scherper dan vroeger. De uit drukking van het gelaat heeft gewonnen in verstandigheid, verloren in gezondheid, de hersens worden ontwikkeld ten keste van de rest van 't ligchaam. Vandaar dat zenuw ziekten en plotselinge sterfgevallen door beroerten, ver lamming en hartkwalen meer voorkomen. De gemiddelde levensduur is verlengd door betere hygiënische wetgeving, en door de vorderingen der geneeskundemaar de gemid delde levenskracht (vitality) de levensorganen zijn achter uitgegaan door tal van andere oorzaken, waarop te weinig acht wordt geslagen. Dr. Allen meent dat deze verschijnselen over twee of drie geslachten waarte nemen zijn. Onderde oorzaken noemt hij het uitoefenen van bedrijven binnenshuis en het verzuim om de nadeelen daarvan door ligchaamsoefeningen tegen te gaan; de grootere gejaagdheid en concurrentie in zaken; de kunstmatige levenswijze; de minder gezonde kleeding; de hooge temperatuur in de woningen, en de overprikkeling der hersens zoowel in de school- als in het meergevorderde leven.. Waar die oorzaken werken op de constitutie der vrouw, verminderen zij oogenblikkelijk de levenskracht der kinderen, zoodat, terwijl het moderne leven steeds grootere eischen stelt, elk volgend geslacht mannen en vrouwen ter wereld brengt, die minder in staat zijn aan die eischen te voldoen. Dr. Allen schrijft over Amerikanen, maar wat hij zegt, zal op ons Europeanen wel evenzeer van toepassing zijn. Men meldt uit Gent, dat de burgemeester en een der schepenen van eene gemeente in Vlaanderen in hechtenis zijn genomen wegens medepligtigheid aan moord. daarna ook de heeren Wintgens en C. van Nispen. Overigens zal de minister de besluiten van 1815 en 1852 nopens de organisatie der Hervormde kerk niet intrekken. De algemeene beraadslaging over het hoofdstuk is daarna gesloten en de behandeling der artikelen aangevangen. Benoemd tot regter in de arrondissements-regthank te Utrecht de heer jlir. mr. M. A. Wichers, thans regter in de arrondissements- regthank te Alkmaar. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Winschoten de heer J. W. Keizer, thans ontvanger der registratiën en domeinen te Enkhuizen. De heer F. C. Stewart Schultz, geneesheer te Vlissingen, is met den laatsten dezer, eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van visiteur der quarantaine aldaar, en is die met 1 Jan. daaraanvolgende opgedragen aan den off. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt H. L. Koning. De luits. ter zee 2de kl. A. G. J. Kroef, A. Voormolen, C. J. Frantjois, A. G. D. Nolthenius en L. R. Koolemans Beijnen, allen behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, de beide eerst- genoemden den 17den en de drie laatsten den 21 Nov. jl. van daar in Nederland teruggekomen, zijn met die tijdstippen op non activiteit gesteld. Oost-Indië. Benoemd tot commandeur voor het vak van scheepsbouw aldaar de heer W. Sterk. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 38 November. Met algemeene stemmen zijn aangenomen alle ontwerpen van geringen omvang, die heden aan de orde gesteld waren, waaronder naturalisatiën, onteigeningen, provinciale belastingen. Zitting van Maandag 30 November. Met 16 tegen 15 stemmen is de Indische begrooting voor 1875 tegen heden ten elf ure aan de orde gesteld. Achtereenvolgens zijn aangenomen de ontwerpen: tot opneming der dyssenterie onder de besmettelijke ziekten; de onteigening tot verbinding van den Rijn- en Hollandschen spoorweg te Rotterdam; dat betreffende het entrepotdok te Amsterdam; de dading met Dordrecht; de beperking der aanmunting van zilveren standaardpenningen; het laatste ontwerp met 24 tegen 7 stemmen. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 28 November. De discussie over het hoofdstuk Justitie is voortgezet. Evenals gisteren hebben tal van sprekers opnieuw velerlei juridieke punten en vragen van wetgeving, organisatie, regtspleging en codificatie meer of minder uitvoerig besproken, terwijl de heer Kuijper o. a. aandrong op wetgevende regeling der arbeiders-kwestie. Zitting van Maandag 30 November. Het grootste deel van deze zitting was ingenomen door eene uitvoerige rede van den minister van Justitie ter beantwoording van al de sprekers der vorige dagen op judicieel en juridiek gebied. De minister heeft eenige toezeggingen gedaan en vooral het slotgedeelte der rede van den heer Kuijper over den arbeidersstand scherp bejegend, gelijk Frankrijk. De Keizerin van Rusland, thans te Parijs vertoevende, draagt een rood fluweelen mantel, met het kostbaarste marter gevoerd. Deze mantel heeft 90,400 francs gekost en bestaat uit 288 uitgezochte velletjes. Bij mededeeling dezer bijzonderheid, herinnert het blad, waaraan dit ontleend is, dat op de wereldtentoonstelling in 1867 te Parijs gehouden, de Czaar een pels had ingezonden van blaauw vossenvel, die op eene waarde 120,000 francs geschat werd. De markiezin van Caux (Adeline Patti) heeft van den Czaar een pelsmantel ontvangen, die niet minder dan 50,000 francs waard is, De hertog van Aumale bezit een jagthond, waarvoor hij 2500 francs betaald heeft. De vaders en moeders van dat edele dier zijn bekend tot 43 generatiën, zoodat men mag aannemen dat vier jaar gerekend voor elke gene ratie de adel van dat beest opklimt tot 172 jaar. Etigslani) Het bekende reuzenschip Great Eastern zal naar Philadelphia worden gezonden om, bij de aanstaande tentoonstelling, als hötel te dienen. Men maakt zich sterk 5000 gasten in het hotel-schip te kunnen bergen. Zwitserland. Het Journal de Genève deelt de volgende noodlottige gebeurtenis mede. Acht Italiaansche werklieden trokken dezer dagen den grooten St. Bernard over; twee monniken en een bediende, gevolgd door een hond, gingen hun tegemoet. Zij werden door een sneeuwstorm overvallen waaronder allen bedolven werden. Een der monniken slaagde er in zich van de sneeuw vrij te maken, maar kon slechts eenige stappen doen. De hond snelde naar het klooster, en van daar werd hulp gezondenmaar het was te laat. De monnik is een half uur nadat men hem gevonden had gestorven. Duitschland. Jl. Zondag had te Berlijn in de Nieuwe Evangelische Kerk des morgens ten 8 uur de eerste godsdienstoefening der Oud-Katholieken plaats. Professor Weber uit Breslau las de mis en reikte de communie uit. Hij hield eene predikatie naar aanleiding van Romeinen 13, waarin hij aantoonde dat de beweging der Oud-Katholieken zich ten doel stelt den Staat te geven wat des Staats en der Kerk wat der Kerk is. De godsdienstoefening werd door 300 personen bijgewoond, aan de communie namen 20 gemeente leden deel. Oostenrijk. De minister van Financiën heeft bij het Volkshuis vier wetsontwerpen ingediend, strekkende o. a. om eene belasting te heffen van billards, spiegels en paarden. Italië. Een geduchte windhoos heeft een aantal zeerampen veroorzaakt aan den ingang van de Straat van Messina. Niet minder dan zes Italiaansche vaartuigen, een Engelsche schooner, een Oostenrijksche oorlogsbrik, een Hamburger brik en vier Amerikaansche schooners zijn op de kust geworpen. Men heeft daarbij verscheidene menschenlevens te betreuren. In het Italiaansche Parlement is een voorstel inge komen van een aantal leden der linkerzijde, strekkende om aan Garibaldi eene dotatie van 100,000 francs in het jaar te geven. China en Japan. Ofschoon langzaam, beginnen toch meer en meer bijzonder heden bekend te worden aangaande den verschrikkelijken typhoon, welke 23 Sept. heeft gewoed. Het aantal personen, die te Hongkong en te Macao verdronken, of onder de puinhoopen werden verpletterd, was volgens berekening op 15 Oct. tot het ontzettende cijfer van 8000 gestegen. De stoomschepen Albay en Leonor waren toen nog onder water en men meende, dat 30 of 40 passagiers in het salon van laatstgenoemd stoomschip zich bevonden, toen het zonk Eiken dag berigten de scheepskapiteins, die uit zee komen dat zij ver van de kust een aantal lijken zagen drijven, en eiken dag spoelt de zee op het eiland en op het vaste land van China de droeve overblijfselen aan. Men berekent de geldelijke schade, welke alleen te Hongkong werd geleden, op meer dan 25 millioen francs. Bij een gewonen typhoon heeft de Chinees, door een wonderbaar instinct geleid, meestal zijn jonk of zijn sampan in veiligheid gebragt. Doch ditmaal drong de orkaan tot in de veiligste havens en de meest gedekte baaijen door. Een ooggetuige, officier op de Alaska, verhaalt dat hij in een enkel oogenblik honderd jonken, die zich in veiligheid waanden, tegen elkander geslingerd, verbrijzeld en door de zee verzwolgen zag. De ellende, die thans te Macao en te Hongkong heerscht, is onbeschrijfelijk. Doch zij wordt nog overtroffen door de onzekerheid en den angst, waarin honderden aan gaande het lot hunner betrekkingen verkeeren. Amerika. Yan het sensatie-berigt van de New-York Herald, aan gaande het losbreken van wilde dieren in het Central-Park aldaar is geen woord waar. Wat wij niet konden vermoeden, is het doel van het zes kolommen lange berigt. De Herald heeft de zorgelooze New-Yorkers willen wijzen op hetgeen eerlang zal kunnen gebeuren als in den Zoölogischen tuin niet betere veiligheidsmaatregelen genomen worden. De Koning der Nederlanden kwam den 29 Nov. te Napels. De Java arriveerde den 27 Nov. te Aden en zette des avonds de reis voort. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. BEVALLENW. Romkes, geb. Bakker, (Z.). H. Been, geb. Bakker, (Z.). G. M. Schutter, geb. Spigt, (D.). D. Leenstra, geb. van der Meulen, (D.). N. Kuiper, geb. Poth, (D.). J. Rijkers, geb. Schutte, (Z.). OVERLEDEN: K. Assems, 33 jaren. J. C. Kruithoff, 10 maanden. H. Selderbeek, 5 weken. M. A. de Boer, 11 maanden. H. Sinjewel, geb. Boon, 71 jaren. Ambtshalve ingeschreven 3. vVeerknndige Waarnemingen te HelderLandskeeti Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. zo. lOk. zzw. 20 wzw. 0.1„ ntw. 1.4„ 733.00-26.24 734.93 -24.33 739.20 -20.04 740.37 -18.87 Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. 3.6 - 2.9 0.96 Golvend 7.8 t 1.6 0.94,Hol. 5.8 f 0.9 0.94]Vlak. 6.4 f 0.4 0.91 30Nov.l2 11. Betr., regen en wind, onstuimig. IDec. 8 u. Digtbewolkt, regen. lDec.l2u. Digtbewolkt, regenbuijen. Op den 29 Nov. nam. 8 u. 30 m. 58 KG. winddruk. In Nov. is er 130 millimeter hoogte regen gevallen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Nov. Nieuwe Waterweg. A.vanLomwel. Batavia. 28 Nov. Titia. H. J. Potjer. Montevideo. 28 Nov. Dankbaarheid. J.H.deVries. Nantes. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms! 27 Nov. Industrie. D. Weidenaar. v. d. Brugh Co. Batavia. 27 Henriëtte. J. R. Brouwer. Hoogl. v. Herw. Tjilitjap. 28 Albatros. H. II. Koch. Suriname. 28 Celurca. D. Baird. Duink. Goedk. lbraïla. 30 I, Fern. J. Colthorpe. Amons Co. Cephalonia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Capella. E. Mangor. Quebec. Hout. v. Vliet Co. LATERE BEHIUTE.V. Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden is heden namiddag van hier vertrokken tot het opvolgen van zijn bestemmings- reis. In vele bladen stond het vertrek reeds jl. Zondag vermeld. Naar de Haarl. Crt. verneemt, heeft het geregtelijk onderzoek omtrent de vermoedelijke vergiftigingen in het gezin van den heer H. aldaar, waarvan dezer dagen in dit blad melding gemaakt is, zoodanige bezwaren tegen de 20jarige dochter Sophia H. opgeleverd, dat zij op bevel der arrondisements-regtbank in hechtenis gesteld is. De toestand van den heer H. en zijne echtgenoote is verbeterd, zoodat hoop bestaat op het behoud van hun leven. Naar men ons uit 's Hage mededeelt, heeft zich aldaar een Comité gevormd voor het oprigten eener vereeniging tot lijkenverbranding in Nederland. Het bestaat uit de heeren M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der koninklijke bibliotheek; dr. L. J. Egeling, inspecteur van het genees kundig staatstoezigtdr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs; dr. J. Rutgers, conrector van het gymnasium; W. C. A. Staring, referendaris aan Financiën, en dr. J. E. de Vrij, oud Oost-Indisch ambtenaar. Het voornemen dezer heeren is eene constitueerende vergadering bijeen te roepen, zoodra zich honderd deelhebbers zullen hebben aangemeld. (Arnh. Crt.) Jl. Maandag is bij het geregtshof te Munchen de zaak behandeld van dr. Singl, redacteur van hetultramon- taansche Vaderland, beschuldigd van beleediging jegens Prins Bismarck, door den aanslag op diens leven te Kissingen eene comedie-vertooning te noemen. De beschuldigde, die niet verschenen was, is bij verstek veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. PER TELEGRAAF. 28 stuks Paarden. 283 Runderen. 49 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (matig) 73 11 magere dito - 10,a 25,per stuk. (matig) 1452 Schapen. Lammeren. 144 vette Varkens - 0,46 a 0,60 perkilog. (vlug) 9 11 magere dito - 8,a 12,per stuk. (vlug) 105 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 u middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,50 per kilogram. ICip-Eijeren f -,a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a Zaturdag overleed te Amsterdamna eene korte onge steldheid onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejufvrouw de Wed. S. A. WIESSENER, in den ouderdom van 63 jaren, diep betreurd door hare Kinderen. Nieuwediep, den 1 December 1874. A. WIESSENER, Konstabel-Majoor. L. WIESSENER, geb. TWIGT. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen inner- lijken dank voor de deelneming en belangstelling, bij hunne 25jarige Echtvereeniging, zoo van hier als elders ondervonden. Wieringerwaard, November 1874. Jb. KANT. T. KANT—BLAAUBOER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2