Binnenland. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. heeft Nederland behoefte aan zulke mannen, wier geheele leven, wier streven en verleden een duidelijk sprekend programma is, mannen als Thorbecke was, die den eisch om zijn programma te geven kon en mocht beantwoorden met een fier: „wacht onze daden." HELDER en NIEUWEDIEP, 5 December. Het schip Nidelven, kapt. Christoffersen, van Riga met hout naar hier, is volgens particulier berigt vol water te Holmstrand binnengesleeptde lading is gelost. Het schip Ottolina, kapt. Ouwehand, van hier te Batavia gearriveerd, heeft brand in de lading steenkolen gehad, waardoor men genoodzaakt was circa 125 ton kolen over boord te werpen. Binnen weinige dagen valt een gebeurtenis voor, welke reeds sedert tal van jaren door de geleerde wereld met belangstelling verbeid werd. De planeet Venus bevindt zich den 9 dezer juist tusschen de zon en de aarde, op haren kortsten afstand van deze. Deze zeldzaam voor komende stand geeft den sterrekundigen gelegenheid met grooter naauwkeurigheid dan tot dusver den afstand van de aarde tot de zon te bepalen en daarmede de eenheid voor alle afstanden in het heelal. Het is eene gebeurtenis van veel gewigt, getuigen de tallooze wetenschappelijke uitzen dingen naar vele punten op den aardbol. Prof. van de Sande Bakhuijzen schat, in een zeer lezenswaardig stuk in de jongste aflevering van het Album der natuur, het aantal op 70 tot 80, en begroot de kosten op welligt drie milli- oen gulden. (KI. Crt.) De Nutsalmanak voor het volgend jaar bevat o. a. een opstel van dr. H. van Capelle over longziekte en van prof. P. J. Veth over Atsjin. Beroepen te Kampen ds. J. J. A. Ploos van Amstel, pred. te Hilversum. Drietal te Leeuwarden: ds. E. F. Kruiff, te Velp; E. W. Heinecken, te Renswoude; P. Doedes Lz, te Zutphen. Bedankt voor het beroep naar 's Hage door ds. G. van der Flier, pred. te Delft. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Groningen door ds. Meiners, pred. te Zaandam. Tot candidaat-notaris is toegelaten de heer H. M. van der Drift, te Velsen. Jl. Dingsdag avond tusschen 10 en 11 ure ontstond braad in een pakhuis aan den Limmerhoek te Alkmaar, dienende tot berging van tabak, enz. De brandweer was spoedig ter plaatse en den brand meester. Het perceel en de zich daarin bevindende tabak waren tegen brand schade verzekerd. De opvoering in costuum van De zoon van den Watergeus, historisch-dramatische schets door H. H. Hartman, jl. Dingsdag door de rederijkerskamer de Rozeknop, te Hoogkarspel gegeven, heeft aan de talrijke toeschouwers bewezen, dat het een wezenlijk prachtstuk is, dat ter bestudering met alle ruimte kan worden aanbevolen. Het bevat prachtige tooneelen en zal niet nalaten zoowel toe schouwers als executanten de meeste voldoening te geven. De heer H. H. Hartman, de acteur van dit stuk, ont ving dezer dagen een zeer vleijend schrijven van H. M. onze Koningin. (E. Crt.) Jl. Donderdag namiddag is in den manufactuurwinkel van den heer Luning, in de Warmoesstraat over de Enge Kerksteeg, te Amsterdam, een hevige brand uitgebarsten. Het vuur deelde zich weldra aan het aangrenzende perceel, waarin een theemagazijn gevestigd is, mede. Ten half zeven ure scheen men den brand, die zich tot drie perceelen bepaald heeft, meester te zijn. Jl. Woensdag is te Beverwijk een kindje van anderhalf jaar verbrand. De moeder, die eenigen tijd voor zaken uit moest, liet het kind aan de zorg van haar 8 of 9jarig dochtertje over, die, om broertje te verwarmen, een cent vuur ging halen, het in den kinderstoel plaatste en daarna zelf ging spelen. De treurige gevolgen bleven natuurlijk niet achter. Het was een hartverscheurend schouwspel, doch het kind gelukkig spoedig een lijk. Voor het Prof. Hof in Zuidholland wordt thans behandeld de zaak van den Haagschen politie-agent H. Werson, beschuldigd van moedwilligen doodslag in den avond van Woensdag 29 Julij op den voermans knecht Hansen gepleegd. De verklaringen der getuigen stemmen met de acte van beschuldiging overeen. De beschuldigde - verklaart niets van den moord te weten. Het rekwisitoir van den adv.-gen., mr. Terpstra, strekt tot schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tot tuchthuis straf van 5 tot 20 jaren. Jl. Woensdag is, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en een talrijk publiek, het nieuwe gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Hage feestelijk ingewijd met een concert, waarvan het programma uit de vier volgende nummers bestondeene inwijdingscantate van Nicolaï, Psalm 145 van Verhulst, de vliegende Hollander van Hol en eene Motet van Seiffert, alle welke nummers door de componisten werden gedirigeerd. De koren, zoowel als de solisten, de dames Offermansvan Hove, mevr. Storm Mauve en de heeren de Goeij en Goudal mogten herhaaldelijk luide teekenen van goedkeuring verwerven. De heeren Nicolaï, Verhulst en Richard Hol genoten de eer bij H. M. de Koningin in hare loge te worden toegelaten. H. M. betuigde den componisten hare hooge tevredenheid en onderhield zich geruimen tijd met hen. Het nieuw» gebouw is gebouwd volgens de plannen van den Delftschen hoogleeraar Gugel; de lengte is 74 M., de breedte bijna 33 M.de groote zaal kan 2500 personen bevatten en heeft een orchest, dat ook voor tooneel kan worden ingerigt. In het benedengedeelte zijn restauratie zalen, eene billartzaal, koffijkamer enz. aangebragt. Voor ventilatie en verwarming is bijzonder gezorgdde toestellen zijn geleverd door de firma Boyer Co., te Ludwigshaven a/R., door tusschenkomst der ingenieurs Remy en Bienfait te Rotterdam. Het gebouw is in Italiaansche renaissance stijl opgetrokken door gebr. Schippersde voorgevel draagt de beeldtenissen van Chr. Iluijgens, Erasmus, Hugo de Groot, Boerhave, Vondel, Sweelinck, Rembrandt, H. de Keijzer en Bingley; een groot aantal namen van beroemde Neder landers op het gebied van wetenschap en kunst zullen in gulden letteren in de groote zaal prijken. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het bouwen van de landhoofden en pijlers voor twee doorgangen en twee draaibruggen op funderingen, in het open havenfront voor Amsterdam. Minste inschrijvers, gebrs. Schoonenburg, te Amsterdam, voor f 419,900. Omtrent de aanleiding tot het treffend ongeluk op de Maas meldt de N. R. Crt. nog het volgende: Toen de boot met werklieden een eind van wal was, bemerkten de daarin aanwezigen, dat er eene stoomboot aankwam en nu rees tusschen den man aan het roer en de roeijers de vraag of zij zich niet in het vaarwater van het stoomschip bevonden. Dit was echter het geval niet, zoodat, wanneer zij slechts waren doorgevaren er niets gebeurd zou zijn. In de meening nu van te moeten afhouden, voeren zij naar den Fijenoord- schen wal terug en kwamen juist daardoor in aanvaring met de stoomboot, die eerst een eind was teruggestoomd, om hen te laten passeeren, en waar men toen aan boord meende dat zij in goeden koers waren doorgegaan. Hun bootje kreeg slechts een uiterst geringen stoot, zoo gering zelfs, dat nagenoeg geen beschadiging er aan ontstond. Doch op het oogenblik van schrik heerschte bij hen een algemeene verwarring, waarbij allen opstonden, tegen elkander drongen en te veel beweging maakten, ten gevolge waarvan het bootje omsloeg. Onmiddellijk snelden de andere bootjes te hulp en te gelijkertijd deden de schippers en de knechts van een paar op de rivier liggende Keulsche aken, benevens de beman ning van de bedoelde en nog een andere stoomboot ijverig hun best om bijstand te verleenen. Zoodoende werden vier door hunne kameraden in de andere bootjes en tien door de overige personen gered en aan wal gebragt, terwijl een ruim 300 vademen ver de rivier in, al zwemmende een barkschip bereikte, waar hij aan boord werd gehaald en een andere naar den wal zwom. Sommigen gelukte het de hun toegeworpen touwen te grijpen en zich aan boord te laten binnenhijschen, terwijl anderen geholpen werden door mannen, die in het water waren gesprongen, en waarvan er één, met vier mannen aan het lijf hangende, zich er door wist te redden. De aan wal gebragten werden terstond in de naastbijge- legen huizen opgenomen en verzorgd. Velen waren, deels door den schrik, deels door de koude, geheel ontdaan enkelen verkeerden in een deerniswaardiger, toestand en werden door dr. Erkelens geneeskundig behandeld. Een daarvan is bezweken, nadat drie uren achtereen alle moge lijke moeite was aangewend om hem in het leven te behouden. Behalve deze laatste, hebben nog 7 het leven verloren. Te Maasbommel is dezer dagen een aardig geval gebeurd. Des middags, terwijl men bij de wed. J. W. zat te eten, werd men door een zwaren slag opgeschrikt. Naar achter geloopen, bevond men, dat een koe, door het dak was gevallen. De reden daarvan was, dat die koe, hooi stelende van die weduwe, door den eigenaar werd betrapt, die haar wilde verwijderen, zonder dat men bij de weduwe er iets van vernam. Door het jagen was het beest op het dak geklommen van het huis dat tegen den dijk aangebouwd istot op zekere hoogte ging alles goed, doch toen bezweken de opleggers en de koe kwam met een slag, op den deel teregt, gelukkig ongedeerd. (N. T. C.) Op de veemarkt te Gorinchem waren jl. Maandag 1050 stuks vee aangevoerd; een groot deel bestond echter uit jong vee, waarvan de veehouders zich willen ontdoen. De handel was zeer gering, wegens den weinigen buiten- landschen handel. De oorzaak dat in den laatsten tijd buitenlandsche kooplieden zoo weinig de markten bezoeken wordt ten deele toegeschreven aan gebrek aan stalvoeder in Frankrijk en België. Voor vette koeijen werd van f 200 tot f 240 betaald, terwijl kalf koeijen van f 200 tot f 275 goldenvoor pinken werd betaald van f 45 tot f 120, voor graskalveren van f 25 tot f 65. Gisteren morgen overleed een van Utrecht's waar digste ingezetenen, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, regter in de arrondissements-regtbank aldaar. Op het platteland in de provincie Utrecht worden in de laatste dagen groote aankoopen gedaan van zuivel- artikelen. Men betaalt voor het halve kilo boter van 75 tot 85 cents, terwijl de kaas verkocht wordt voor f 25 tot f 30 de 100 kilogram. De aankoop geschiedt voor het grootste deel voor 't buitenland. Bij J. van der Steen, op het Zwarte Water, te Utrecht, bevindt zich een melkkoe, die voor zich zelf al drie jaren lang het water pompt, dat zij behoeft om te drinken. Voor het kantongeregt te Tilburg hebben dezer dagen 23 bakkers teregt gestaan, wier brood door de politie is gewogen en te ligt bevonden. De eisch is tegen ieder f 25 boete. Aan een oud-strijder van 1830/31, voor de onthul ling van het Citadel-monument van Bergen op Zoom naar Ginneken gekomen, is des avonds, op welke wijze is onbekend, een ongeluk overkomen, met het noodlottig ge volg dat hij al spoedig, na in het gemeentehuis ter ver pleging te zijn opgenomen, den geest gaf. Een boertje, of liever een boer, want de man woog naar gissing een paar honderd kilo, oud-strijder van de Citadel en gedecoreerd met de Citadel-medaille, kreeg te Brouwershaven, waar hij woont, kennis van de oproeping tot deelneming door de commissie van het monument. Het ontbrak hem echter aan de middelen om de lange reis van Brouwershaven naar Breda op eigen kosten te maken en bovendien de daaruit voortvloeijende schade, wegens afwe zigheid uit zijn zaken, te dragen. Hij trok, zooals hij ver haalde, de stoute schoenen aan en telegrafeerde aan den Koning dat zijn krijgsmanshart hem prikkelde om naar Ginneken te gaan, maar zijne positie, afdeeling financiën, dit niettoeliet. Den volgenden dag had de man antwoord namens den Koning, dat de burgemeester gemagtigd was hem de gemaakte kosten te restitueeren. Het boertje liet het zich op reis dus goed smaken, tot groote jaloezie en spijt van vele oude krijgsmakkers, die dit vernamen. Als inzender van het ontwerp „Mercurius" op de prijsvraag voor eene handelsbeurs te Leeuwarden, waaraan eene premie van f 300 is toegekend, heeft zich bekend ge maakt de heer A. L. van Gendt, ingenieur-architect te Amsterdam! De heer F. G. Lagers te Maastricht, deelt omtrent het ten zijnen huize voorgevallene in de N. R. Ct. mede: „Den 2 Nov. jl. stierf zeer onverwacht mijn jongste kind. 8dagen later,op klaarlichten dag, stond het bed en toebehooren van de dienstbode in brand. Een paar dagen daarna kwam des middags een schotel op tafel, die een zeer sterke lucht van fosforus aan zich had. Den 23 Nov. herhaalde zich dit laatste. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat er in laatstbedoelde spijs, zijnde appelmoes, eene groote voorraad posphorus was, echter geen luciferskoppen. Van beide geregten heeft de dienstbode niet willen gebruiken. Mijne echtgenoote en eene logée hebben, na iets van de laatste spijs genuttigd te hebben, wel een onaangenaam gevoel gehad, maar zijn er niet ongesteld van geweest. Wijl de zaak door de justitie vervolgd en anderzocht wordt, acht ik het pligt vooralsnog te zwijgen." De Zuidnederlandsche bladen melden dat de veepest in Vlaanderen allengs meer toeneemt. Van Langiewicz, het hoofd van den opstand in Polen in 1868, was in lang niet gehoord. Nu wordt in een berigt uit Konstantinopel gemeld, dat hij zich thans aldaar ophoudt als agent der Kruppsche geschutfabriekdoor zijne bemiddeling geschiedden en geschieden nog vele leverantiën aan het Turksche bewind. Tweede Kamer. t Zitting van Donderdag 3 December. Bij de voortgezette discussiën over de afdeeling Waterstaat heeft de minister van Binnenl. Zaken op eene vraag van den heer Gratama geantwoord: dat hij geen beschikking genomen heeft omtrent de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke op de Plaats; de gemeenteraad van 's Hage heeft alleen gevraagd of de minister daartegen bezwaar hadverder is nog niets gebeurd. Na een protest van den heer Begrain tegen den heer Gratama, is het incident geëindigd. Zitting van Vrijdag 4 December. De beraadslagingen over de afdeeling Waterstaat zijn voortgezet. Het voorstel der regering, om alsnog den post tot verbetering der landsgebouwen te 's Hage te verhoogen met f 55,200 voor aankoop van de Roomsche kerk op het Binnenhof, is goedgekeurd. Voorts is besproken: Verbetering der Keulsche vaart en van de haven te Vlissingen. De hh. Tak, Kerkwijk, van Eek enFabius hebben aangedrongen, dat de regering de haven aan hare bestem ming zal doen beantwoorden. De minister heeft er op gewezen, dat voornamelijk gemis aan kapitaal en industrie te Vlissingen oorzaak is van de geringe ontwikkeling, maar zich op eenige pun ten bereid verklaard accomodatiën te verleenen. Een adres der vereeniging Schuttevaer, bezwaren bevattende tegen de Kanaalmaatschappij, heeft aanleiding gegeven tot vrij langdurige discussiën. Ten slotte is de post Kanaalmaatschappij zonder discussie goed gekeurd. Heden (Zaturdag) is de Spoorwegbegrooting aan de orde. In zijne jl. Donderdag aan de Nationale Vergadering voorgelezen boodschap zegt de maarschalk-president: „Het is mijn pligt u den toestand des lands en opregtelijk mijne gevoelens bloot te leggen. Ik heb mij beijverd om met naauwgezetheid mijne zending ter bevestiging van den vrede en van de handhaving der goede orde te vervullen. Geene enkele buitenlandsche verwikkeling belemmert het werk der reorganisatie. De eerbiediging der tractaten doet met den dag onze betrekkingen met de mogendheden, die allen in vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen tot ons staan, meer betrouwbaar worden. De binnenlandsche staathuishoudkundige toestand is merkbaar verbeterd. De oogst is buitengewoon gunstig. Op het gebied der nijver heid herleeft de werkzaamheid. De regering zal zich er op toeleggen om in de begrooting voor 1875 het even- wigt te herstellen en om de financiële administratie te herstellen. Bij het doorreizen van eenige departementen heb ik gezien, dat de zucht naar goede orde met de behoefte aan vrede en veiligheid in kracht toeneemt. Ik wensch, dat eene door u als onvermijdelijk erkende organisatie aan het gezag de kracht zal komen bijzetten, welke het behoeft. De natie, die onophoudelijk wordt beroerd door de ver breiding van de meest nadeelige leerstellingen, vraagt u den geregelden gang der regering te verzekeren en haar door eene wijze mate van voorzorg de geregelde werking der staatsmagten te waarborgen. Ik wil u thans reeds verklaren, hoe ik mijne roeping begrijp. Ik heb mijn ambt niet aanvaard om eene partij te dienen, en streef er slechts naar het werk der nationale defensie en van het herstel der natie te volbrengen. Ik reken op den steun van allen, die hunne persoonlijke voor liefde aan de eischen der noodzakelijkheid ten offer willen brengen. Op den 20 Nov. 1873 hebt gij mij voor zeven jaren het Uitvoerend Gezag toevertrouwd, in het belang van de orde en den vrede. Datzelfde belang maakt het mij ten pligt, dat gezag tot den laatsten dag met onwrik bare vastheid en met naauwgezetten eerbied voor de wet te handhaven. De priester-soldaat Santa Cruz is nog steeds te Rijssel geïnterneerd, heeft den naam van zijn moeder aan genomen en wordt slechts door een gematigde discipline gebonden. Hij bewoont een groot huis, dat oen adelijke dame te zijner beschikking heeft gesteld. Santa Cruz is op den besten voet met verscheidene legitimistische familiën in de stad. Hij bragt een gedeelte van den zomer op de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2