Oostenrijk. Spanje. Stoomvaart-Berigten. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. ALKMA ARSCHE MARKT Y AN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. villa's in de omgeving der stad door en hij heeft zelfs eenigen tijd de zeebaden mogen gebruiken. Tegenwoordig is hij weder te Rijssel, waar hij jl. Zatur- dag nog zijn maandgeld, dat hij aan de edelmoedigheid van de Fransche regering te danken heeft, ontving. Hij is ver- pligt dat in persoon af te halen van het politiebureel. Engeland. Op den 30 Nov. jl. is een groot ongeluk gebeurd in het gezigt van het eiland Ouessant (bij de Fransche kust, en behoorende tot het departement Finistere). De stoomboot la Plata, op weg naar Zuid-Amerika en met den telegraafkabel aan boord, is gezonken. Men gelooft dat zestig personen der bemanning, de kapitein er onder begrepen, hunnen dood in de golven gevonden hebben. Vijftien overgeblevenen hebben zich zonder voedsel of anderen voorraad in de sloep begeven en werden vier-en-twintig uren later door het landverhuizers-stoomschip Gazeloch opgenomen, dat hen deed overgaan aan boord van den Antenor, welk schip den 3 Dec. te Londen is aangekomen, de tijding van de ramp medebrengende. In eene te Huil gehouden bijeenkomst van ijzer fabriekanten is met algemeene stemmen besloten de loonen in de afdeeling scheepsbouw met 5 a 10 pc. te verminderen. Bij den storm van jl. Zaturdag op Zondag nacht zijn op de Schotsche kust 21 menschen om het leven gekomen, 11 te Franserburgh, 6 in het gezigt van Eyemouht, en 3 te Crail. De zeelieden beweren, dat zij in de laatste 10 jaren een zoo hevigen storm niet hebben bijgewoond. In de noord-oostelijke streken van Schotland is bijzonder veel sneeuw gevallen en lag ze op vele plaatsen een voet dik. Duitschland. Uit Berlijn meldt men van gisteren: „In den Rijksdag verklaarde heden Bismark dat er van interventie in Spanje geen sprake geweest was, en dat er geen reden bestond tot wantrouwen omtrent de verhouding tusschen Duitschland en Rusland." IJit Weenen schrijft men, dat sedert het midden van Nov. in de geheele Alpenketen buitengewoon veel sneeuw is gevallen. In het bekende winter-Curort Davos (Graauw- bunderland) is de sneeuwval dit jaar erger geweest dan ooit sedert Davos tot den rang van een Curort is verheven. Van Woensdag tot Zondag den 22sten was geen post aangekomen of vertrokken, de telegraafleiding werkte niet; in 't kort men leefde als op een onontdekt eiland, van de wereld afgezonderd. De sneeuw lag minstens 6 voet dik; op vele plaatsen eens zoo hoog. 't Was des te erger, omdat Davos, 5000 voet hooggelegen, uit de vlakte levens middelen moet ontvangen. Sommige levensmiddelen, als boter en eijeren, waren vrij zeldzaam geworden. De nood van de Spaansche schatkist stijgt met den dag. Eenige weken geleden werden dagelijks nog 4 h 6 millioen realen (1 reaal f 0.125) naar de legers gezonden; thans heeft men moeite één millioen voor dat doel bijeen te brengen en dat nog wel nu de sterkte van het leger bijna verdubbeld is. Om uit dien toestand te geraken, zegt de Madridsche correspondent van de Indépendance, zijn de decreten van den minister Camacho onvoldoende en zullen dat wel altijd blijven. Slechts de wettige vertegenwoor diging van het land zal bij een beroep op het crediet gehoor kunnen vinden; nimmer echter zal met zijne dictatoriale en arbitraire maatregelen een minister daarin slagen. Van daar dat het in het belang van maarschalk Serrano zou zijn, een conciliant ministerie te benoemen, dat een einde zou maken aan het onvruchtbaar tijdperk van het dictator schap en dat er toe kon besluiten op eene constitutioneele wijze te regeren. Een correspondent van de Times schrijftWat don Carlos betreft, zijn tijd is voorbij. Zijn oom heeft ge weigerd hem verder voorschotten te geven en als reden opgegeven dat zijn zaak hopeloos is. De Prinses Amalia kwam den 3 dezer te Napels en zou 's avonds vertrekken. De Holland, van Rotterdam naar Batavia, is den 3 dezer te Southampton aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Op den Sint-Biicolaasavond. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. S. van Deventer, koopman, weduwnaar van A. L. Groenewalt, wonende te Utrecht en G. A. van der Burgh, hoofdonderwijzeres. K. Greven, soldaat en H. van Kampen. J. Vegtel, machinist bij de Marine en G. Sevenhuijsen. GETROUWD: Geene. BEVALLENM. Dee, geb. Faber, (Z.). G. Poth, geb. de Bruin, (D.). N. Kuijper, geb. Bijl, (D.). M. de Wilde, geb. Schaap, (D.). OVERLEDENC. W. de Vries, 7 maauden. Levenloos aan gegeven 1. Van 1 tot 30 November 1874. ONDERTROUWD G. Dogger, schippersknecht, wonende thans alhier, onlangs te Texel en G. Appel, weduwe van J. Mossel. P. Megroot, arbeider en T. Schenk. GETROUWD: G. Dogger en G. Appel. W. Benema en J. van Rijswijk. BEVALLENH. L. Wiggers, geb. van Zandwijk, (Z.). A. C. Neuvel, geb. Peil, (Z.). P. Nooij, geb. Nauta, (D.). G. Tauber, geb. Beers, (Z.). A. Wiering, geb. Borst, (D.). J. Geerligs, geb. Pronk, (Z.). M. Keete, geb. Geel, (D.). D. Oost, geb. de Wolf, (Z.). G. Schuitemaker, geb. Zwaag, (D.). S. C. Bakker, geb. Sipman, (D.). M. Los, geb. Zwart, (Z.). J. Kooger, geb. Metse laar, (Z.). T. Langedijk, geb. Bruineman, (Z.). L. Keppel, geb. van Rijswijk, (D.). OVERLEDENH. van der Vliet, 4 weken. J. Hoep, 18 maanden. K. Volder, 7 maanden. J. Kiel, geb. Maller, 56 jaren. Levenloos aangegeven 2. Herhaaldelijk had ik in de courant gelezen van verschillende neringdoende ingezetenen, dat bij hen alles in gereedheid was voor het aanstaande Sint-Nicolaasfeest. Dit deed mij gisteren avond besluiten om eene wandeling te ondernemen langs straat en gracht, ten einde al het moois zoo eens in oogenschouw te nemen. Ik vreesde, dat ik op den eigenlijken feestavond er weinig van zou komen te zien als groot en klein zich buiten en binnen 's huis verdringt om de tentoongestelde koopwaar te bezigtigen. Namen noemen is zonde, zegt het spreekwoord; doch 't is niet daarom dat ik mij niet waag aan eene opsomming van al 't geen ik al zoo op mijn wandeling aanschouwde. Ik vrees dat ik, ging ik wijzen op 't geen er bij de verschillende handelaren is uitgestald, te wijdloopig zou worden en buitendien, dat ik soms, zonder het te willen, deze of gene, aan wiens étalage wèl eene vermelding toekomt, zou vergeten. Daarom slechts in 't algemeeneen woord van hulde aan onze neringdoende plaatsgenooten, die door hunne fraaije uitstallingen van lekkernijen, galanteriën en manufacturen aan den Heilige dit jaar op nieuw weder een prettige ontvangst hebben bereid. Ik keerde van mijne wandeling huiswaarts, en terwijl ik met genoegen dacht aan 't prettig ontwaken van zoovele kleinen, die op den blijden St. Nicolaasmorgen, na een bijkans slapeloozen nacht, lekkers en schoons voor zich zien aangebragt; voerde de herinnering mij terug tot den leeftijd, toen dat genot ook voor mij was bestemd. Maar, vroeg ik mij zeiven af, maar zou de goede Heilige voor de groote menschen, die toch ook slechts groote kinderen zijn, ook niet wat goeds hebben te brengen? Zou de wensch zoo ongepast zijn dat hij de gemeente-financiën, zoo hier als te Ylissingen, in wat beteren toestand bragt en in ieder geval een geschikt equivalent bezorgde tegenover de afschaffing der plaatselijke accijnsen? Zouden onze mede-ingezetenen in de Koningstraat en in de overige modderpoelen in 't Land niet heel veel reden hebben om onder den schoorsteen te roepenoch, goede Sint! bezorg ons hier toch spoedig riolen en straten? Zou onze Kamer van Koophandel en Fabrieken niet wenschen dat er, bij wijze van St. Nicolaas-gift, gehoor gegeven werd aan den met zooveel aandrang geuiten wensch om vergrooting der haven het Nieuwediep? Zou onze gemeenteraad niet van den dag der ver rassingen de verwezenlijking verwachten van den wensch om een vrijen weg naar de geprojecteerde mestbelt? Zou onze minister van Koloniën op den morgen van 6 dezer niet met vreugde op zijne schrijftafel aantreffen een telegram, dat hem de geheele onder werping van Atsjin kwam berigten? Zou Frankrijk niet wenschen een bestendigen regeringsvorm, Spanje binnenlandsche rust, Pruissen verzoening tusschen regering en geestelijkheid? En daar men het op dit feest maar voor 't wenschen heeft, zouden de leden van ons kabinet niet den wensch mogen te kennen geven dat de bisschop hun wetten bezorgde op de regterlijke organisatie en op het Hooger Onderwijs De wenschen en verlangens der kleinen worden vaak heel gemak kelijk vervuld; de goede Sint maakt in één nacht vele, zeer vele blijde gezigten en vrolijke harten. Moeijelijker gaat het echter met de ouderen van jaren. Menige wensch, hierboven besproken, heeft welligt kans nog lang tot de vrome wenschen te behooren en nog menig St. Nicolaas-feest te overleven. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 8 fi Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zw. 6k. 762.94 t 3.67 6.4 f 0.8 0.79 weingolv 5 8 zw. S„ 754.29 - 4.99 7.8 f 3.4 0.94 Golvend 5 12 zw. 9 753.07 - 6.21 8.2 t 2.7 0.97 u Weêrsgesteldheid: 4Dec.l2u. Ligtbewolkt, mooiweer. 6Dec. 8 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 5Dec,12u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Nov. NieuweWaterweg.A.vanLomwel. Batavia. 28 Nov. Titia. H. J. Potjer. Montevideo. 28 Nov. Dankbaarheid; J.H.deVries. Nantes. 1 Dec. Astrea. C. F. Jager. Macasser. 3 Dec. Diewerke. B. van Veen. Suriname. 3 Dec. Maria Elise. T.D.vanDeursen.Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 1 Dec. Ellida. P. Klem. v. Vliet Co. Wilmington. 4 ii Gefion. H.W.Anderson. Philadelphia 4 MariaRosa. E.Schultz. Duinker&Goedk. 5 ii Burgem.v.Middelb. P. H. Hoek. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Leonida. H. Richelsen. Ekeness. Hout. Blik man Co, Soderham. H. IJ. Visser. Riga. Amons Co. Hernosand. IJ. de Jonge. Husö. Hedevig. O. B. Andersen. Borgo. v. Vliet Co. AnnaMargaretha.J.Coerkamp. Sundswall. AnnaMariaWilhelm.J.V.Grol. Borgo. Hoogl.8tv.Herw. Neptunus. J. Blijstra. Sundswall. Blikman Co. Johannes. F. Nannings. Soderham. Christian. C.L.Christensen.Hudichswall. v. Vliet Co. Hercules. H.vanGelsen. Soderham. Order. Alma. O.Johannesen. Hudichswall. Amons Co. Kong Carl. C. Hansen. Glasgow. R.Laurence. Grangemouth.Steenk.van Vliet Co. Alma. O.Johannesen. Hudichswall. Hout. Amons Co. Kong Carl. O.Hausen. Christiane. N.Isacksen. Lovisa. Dagny. S.Bakke. Borgo. Minerva. H.A.Maas. Riga. Johan. A.Nijstrom. Croonstad. van Vliet Co. Elizabeth. D.Davidsen. Sundswall. JohauEilardMaria.A.E.Scheurleer.Ekenass. Adm.P.Tordenskjold.M.Saxlund.Croonstad. Althéa. J.H.Johnson. Wiborg. Blikman Co. Hartlepool. J.Petekin. Sunderland. Steenk. C. Berghuijs. PER TELEGRAAF. 12 hectoliter Tarwe f 8, a 9, per hectoliter. 4 ii Rogge - a n 21 n Gerst - 6, a 7,— 0 111 Haver - 5, a 6, 0 u Witte Erwten - 11, a 12,— 0 ii Groene dito - 13, a 14, 0 0 Graauwe dito - 14, a 15,— 0 0 Vale dito - 13, a 14, 0 ii Bruine Boonen - 11, a 13,— 0 0 Witte dito - a 0 0 Paardenboonen - 9, a n 0 Mosterdzaad - 15,25 a 16,50 ii H Karweizaad - 20,50 a 20,75 n 33 stuks Paarden - 46, al 80, per stuk. n Koeijen - a 0 325 Schapen - 22, a 23,— ii 150 20 40 5 360 Lammeren Kalveren Varkens ,i Zeugen 17,— a 23,- - 12,— a 26,— - 9,— a 16,— - 28,— a 45,— - 3,— a 6,50 Biggen Kip-Eijeren - a per 100 stuks. ii Eend-Eijeren - a 2000 kop Boter - 0,75 a 0,80 per kop. Handel matig. Granen, enz. 896 hectol. Tarwe f 8,a 9,50; 320 hectol. Rogge f 8,— a 8,60; 658 hectol. Gerst f 5,25 a 8,25; 2111 hectol. Haver f 4,a 6,52; 232 hectol. Boonen: Bruine f 11, a f 12,Witte f -,a-, Paardenb. f 8,a 8,75; 143 hectol. Erwten: Graauwe f 13,a 14,Vale f 9,a 13,Groene f 14,a 16,Witte f a hectol. Kanariezaad f hectol. Mosterdz. (rood) fa geel f a hectol. Karweizaad f a hectol. Kool zaad f a alles per hectoliter. Kaas. 359 stapels, weg. 83613 KG.Kleine f36,Middelb. f 36,25, Oommissie f 35,laagste prijs f 22,per 50 KG. Vee. 7 Paarden f 45 a 195; 16 Koeijen f 40 a 170; 15 nuchtere Kalveren! 14,a22; 298 Schapen f 12 a 28Lam meren f a 46 magere Varkens f 12 a 24; 302 Biggen f 5 a 7,7 Bokken en Geiten f 3 a 7 Kleine Bokken f -,a-, Boter, f 0,87ia 1,per 0.630 kilogram: Ei ATEBE BERIUTE.V. In de vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gisteren avond ge houden, is met eenparige stemmen een adres goedgekeurd, in te zenden aan den gemeenteraad, en houdende uitdrukking van de behoefte aan uitbreiding van 't onderwijs aan de Industrieschool, inzonderheid van het onderwijs in 't lijn- teekenen. Tengevolge van die uitbreiding, zou 't honorarium voor de onderwijzers aan die inrigting verhoogd, en in de behoefte aan betere en ruimere lokaliteit voorzien moeten worden. De Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank heeft, in antwoord op den brief, warrmede zij haar 30ste jaar verslag aan den Koning aanbood, van den minister van Binnenl. Zaken de volgende mededeeling ontvangen „Vooreerst, dat de regering, ofschoon overtuigd van de noodzakelijkheid van strafbepalingen tegen de openbare dronkenschap, de daartoe betrekkelijke voorstellen van de staatscommissie voor het strafwetboek meent te moeten afwachten, ten einde, na deze te hebben overwogen, de ver- eischte voordragten dienaangaande aan de Vertegenwoordi ging te doen, hetzij bij de aanbieding van het nieuwe wet boek van strafregt, hetzij bij eene afzonderlijke wet. Voorts, dat bij eene eventuële herziening der wet op het regt van patent in overweging zal worden genomen, of en in hoever door de belasting-wetgeving tot beperking van het verbruik van sterken drank kan worden bijgedragen." Het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond heeft zijne uitnoodiging aan de afdee- lingen rondgezonden om afgevaardigden te zenden naar de jaarlijksche algemeene vergadering en het coöperatief congres, welke op 25 en 26 Dec. a. s. zullen gehouden worden in het gebouw van den Amsterdamschen Werkmansbond, in de Spuistraat te Amsterdam. Op die vergadering zullen onderscheidene onderwerpen behandeld worden, welke met het doel van het Verbond in verband staan. De commissie die zich te 's Hage heeft geconstitueerd om de zaak der crematie hier te lande te bevorderen, heeft als beginselen voor eene vereeniging, waartoe zij de algemeene medewerking oproepen, de volgende vastgesteld 1. a. bij de wetgevende magt te gelegener tijd aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op het begraven, dat ook het verbranden van lijken worde toegelaten; b. juiste begrippen te helpen verspreiden omtrent het begraven en verbranden van lijken; c. kapitaal te vormen tot het helpen oprigten van lijkovens, zoodra de onder a. bedoelde vrijheid zal zijn verkregen; 2. de vereeniging laat hare leden geheel vrij om, wanneer de genoemde vrijheid zal zijn verkregen, daarvan al of niet gebruik te maken3. zoodra zich honderd deelnemers hebben aangemeld, worden zij door de bovengenoemde heeren tot eene constituerende vergadering bijeengeroepen, die te 's Hage zal worden gehouden. Een paar dagen geleden is gemeld dat jl. Vrijdag avond te 's Bosch, voor de poort van het liefdegesticht, een kind is gevonden. Thans verneemt men, dat de politie te Rotterdam de moeder van dit kind, zijnde eene ingezetene van Rotterdam, en de vrouw die het te vondeling heeft gelegd, zijnde de grootmoeder van het kind, heeft opgespoord. Armoede schijnt de vrouwen tot deze daad gedreven te hebben. Zij verkeerden in de meening, dat het kind, als het gevonden werd, in gemeld gesticht zou worden opge nomen en verpleegd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3