STATR\-GE\ERAAL. Buitenland. Engeland. Gemeenteraad van Texel. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. SCHAGER MARKT van HEDEN. tot hoogheemraden van van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, wegens Duinkavel, de heer mr. D. F. van Leeuwen en we gens Waterland, de heer jhr. mr. D. van Akerlaken; tot heem raad van den polder Westzaan, de heer D. Haremaker Klz. tot dijkgraaf van het ambacht van Westfriesland, gen. Geestmer- ambacht. de heer H. Mensonides; tot hoofdingeland van West friesland, van wege het ambacht van Westfriesland, gen. Geestmer- ambacht, de heer C. Groenewoud en tot hoofdingelanden-plaats vervangers de heeren C'. Spaan en R. Lau; tot heemraden van het ambacht van Westfriesland, gen. de Vier Noorder Koggen, van wege de Middel Kogge, de heer E. Laan en van wege de Wognum- mer Kogge, de heer A. Kistemaker; tot hoofdingeland-plaats vervanger van Westfriesland, van wege het ambacht de Vier Noorder Koggen, de heer J. de Jong; tot heemraad van het waterschap de Schermer, de heer K. Dekker. Benoemd tot hulponderwijzer aan de burgerschool te Heerenveen de heer P. Koornstra, te Winkel. De luits. ter zee 2de kl. W. 0. P. E. de Klopper, C. Hoffman, H. H. Hora Siccama, J. G. Snethlage en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh en de scheepsklerk S. J. A. Deijll, allen in Nederland teruggekomen, eerstgenoemde den 13 en de overigen den 12 dezer, zijn op genoemde tijdstippen op non-aetiviteit gesteld. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag 22 December. In deze zitting is tegen Donderdag te elf uren aan de orde gesteld het ontwerp van wet op de Middelen voor 1875. Naar de Times uit Berlijn verneemt, hebben alle mogend heden, die op de conferentie te Brussel vertegenwoordigd waren, zich bereid verklaard om deel te nemen aan een tweede conferentie te St. Petersburg. Busland heeft aan die mogendheden een circulaire gezonden, waarin het ver zoekt, het meest wenschelijke tijdstip voor de bedoelde bijeenkomst te mogen kennen. Men telegrafeert uit Berlijn aan de Pall. Mali. Gazette, dat, vermits door Carlisten geschoten is op het Duitsche schip Gustav, de kanonneerbooten Albatros en Nautilus, die van Santander moesten vertrekken, last hebben ontvangen om te blijven, ten einde voldoening te vragen voor de beleediging, der Duitsche vlag aangedaan. De City Press meldt het volgende aangaande de milde opofferingen van den heer Thomas Holloway, de bekende vervaardiger van Holloway's pillen. De heer Holloway is thans bezig op St.-Anna-heide, nabij Virginia-Water eene inrigting te bouwen„Holloways Sanatorium" genaamd, en bestemd voor lijders aan hersenziekten. Dit gesticht zal achttien tonnen gouds kosten, dienen voor leden der burgerklasse en gegrond zijn op het beginsel van de kosten uit zich zeiven te bestrijden. Ook worden plannen ver vaardigd tot het bouwen eener hoogeschool voor vrouwen nabij Eyham, waar de hr. Holloway onlangs een landgoed kocht. De kosten dezer hoogeschool worden op bijna 21 millioen gulden geschat. Zij zal niet gesubsidiëerd worden. Volgens de Times is Bismarck gewaarschuwd tegen een nieuwen aanslag op zijn leven. De politie heeft hem verzocht niet te voet uit te gaan. Duitschland. Het „Tageblatt" van Rostock deelt uit de nagelaten werken van Fritz Reuter, die eerstdaags in het licht zullen verschijnen, reeds nu een briefwisseling mede tusschen Reuter en Bismarck. De eerste schreef nl. in 1806 aan den rijkskanselier onder toezending van een exemplaar zijner gezamenlijke werken: „Ik gevoel mij gedrongen Uwe Excellentie als den man, die de droomen mijner jeugd en de hoop mijner hooge jaren tot tastbare en in den zonne schijn glanzende werkelijkheid hebt gemaakt, ik bedoel de eenheid van Duitschland, mijn diepgevoelden dank te be tuigen. Geen auteurs-ijdelheid, maar alleen de levendige wensch U voor zooveel schoone realiteit die Uw Excellentie aan het vaderland heeft geschonken, ook iets reëels aan te bieden, geeft mij aanleiding bij mijn dank den inhoud van bijgaand pakket te voegen. Mogt Uwe Excellentie aan deze mijn wat al te indringende kinderen een bescheiden plaatsje n uw bibliotheek gunnen en mogten de domme jongens in t eat zijn, met hun dwaze sprongen U voor enkele oogen- blikken de zware zorgen en groote moeijelijkheden uws levens te doen vergeten. God zegene U voor hetgeen Gij gedaan hebt! Gij hebt meer harten gewonnen dan Gij denkt, zoo b. v. ook dat van Uw toegenegen Fritz Reuter." Den 17 Sept. daaraanvolgende antwoordde graaf Bismarck „UWelEd. Hooggeborene dank ik hartelijk voor de vrien delijke toezending, waarvan Gij uw beteekenisvol schrijven van den 4 dezer deed vergezeld gaan. Uw kinderschaar heb ik begroet als oude vrienden en hen allen welkom geheeten, daar zij mij in heldere, mij welbekende toonen de kloppingen van het hart van ons volk doen hooren. Nog is 't geen werkelijkheid geworden wat de jeugd hoopte; maar men wordt verzoend met het tegenwoordige, wanneer de geliefde volksdichter daarin de toekomst als verzekerd beschouwt, waarvoor hij steeds bereid was vrijheid en leven op te offeren." Vergadering van Donderdag 17 December 1874. Afwezig de heeren P. Langeveld en H. Bakker. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Na mededeeling worden eenige Provinciale Bladen voor kennis geving aangenomen. 2. Wordt voorlezing gedaan van het proces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Bij monde van den heer Mentz, als lid der commissie tot onderzoek der rekeningenen begrootingen van het AlgemeenArmbestuur en het Weeshuis, wordt rapport uitgebragt, adviserende tot goedkeuring, als zijnde geene aanmerkingen daarop gevallen. De Raad vereenigt zich hiermede. 4. De Voorzitter brengt ter tafel eene voordragt van lih. regenten van het Algemeen Weeshuis, ter vervulling der vacature door de periodieke aftreding van den heer K. S. Kikkert als regent en mejufvr. H. Ponger, geb. Gaaf als regentes. Daarop zijn geplaatst de heeren K. S. Kikkert, G. Kikkert Dz. en A. P. Koorn en mej. H. Ponger, geb. Gaaf, A. Langeveld, gcb. Plavier en M. Kooger, wed. P. Kikkert. Tot stemming overgaande voor den heer K. S. Kikkert, erlangt de heer A. P. Koorn 7, K. S. Kikkert 3 en G. Kikkert Dz. 1 stem. Wordende alzoo de heer A. P. Koorn benoemd. Bij de stemming voor mej. H. Ponger geb. Gaaf, blijkt dat de aftredende 9 en mej. M. Kooger, wed. P. Kikkert 2 stemmen erlangt. Wordende alzoo mej. H. Ponger geb. Gaaf benoemd. De heer Keijser stelt voor, namens de Raad, aan den heer K. S. Kikkert dank te betuigen voor zijne veelvuldige en langdurige diensten aan het Weeshuis bewezen. De heer Mentz stelt voor, tevens den heer K. S. Kikkert van wege de gemeente een stoffelijk blijk van waardeering te geven bjj zijn aftreden als regent van het Weeshuis. De heer Westenberg vereenigt zich met het voorstel van den heer Mentz. De heer Keijser acht het niet wenschelijk, dat aan den heer K. S. Kikkert een cadeau van wege de gemeente worde gegeven. De Voorzitter zegt dat hij de goede bedoeling van den voor steller waardeert, maar tegen de aanneming van het voorstel moet adviseren, zoowel voor den afgetredene als ter wille van de gevolgen. Indien de vrienden van den heer K. S. Kikkert met de regenten van het Weeshuis het plan van den heer Mentz wilden uitvoeren, dan zou geen lid van den Raad zich terug trekken, maar hij kan zich bezwaarlijk vereenigen met het voorstel van den heer Mentz, hoe loffelijk ook diens bedoeling zij. Het voorstel van den heer Mentz wordt in stemming gebragt en verworpen. 5. Wordt ter tafel gebragt eene aanbeveling van het Algemeen Armbestuur, ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren A. Bremer en H. Bakker, hebbende de heer Bremer verzocht niet meer in aanmerking te komen. Op die aan bevelingslijst zijn geplaatst als 1ste kandidatende heeren H. Bakker, te Eijerland en C. Blom, te Oudeschild; 2de kandidaten: de heeren W. Brans, te Eijerland en T. Mets, te Oudeschild. Bij de stemming voor den heer A. Bremer, blijkt dat de heer C. Blom 10 en T. Mets 1 stem, en voor den heer H. Bakker, H. Bakker 10 en W. Brans 1 stem erlangde, zoodat de heeren C. Blom en H. Bakker worden benoemd. 6. De Voorzitter doet mededeeling eener missive van hh. Gede puteerde Staten, waarbij de begrooting dezer gemeente dienst 1875, met eenige aanmerkingen wordt teruggezonden. Nadat door den Voorzitter de door hh. Gedeputeerde Staten gemaakte aanmerkingen worden toegelicht, wordt dezelve alzoo gewijzigd goedgekeurd. 7. Wordt in verband met de gemaakte wijziging, in de begrooting, mede door hh. Gedeputeerde Staten teruggezonden het besluit tot verhooging van den Hoofdelijken Omslag. Wordt onveranderd goedgekeurd. 8. Wordt gelezen eene missive van den heer Commissaris des Konings, betreffende de herstelling van den toren te Oosterend. Aan genomen voor kennisgeving, terwijl het Dagelijksch Bestuur wordt gemagtigd in overleg met den hoofd-ingenieur van den Waterstaat de noodige stukken te doen gereedmaken. 9. Wordt gelezen eene missive van hh. Gedep. Staten, begelei dende een schrijven van den heer schoolopziener, betreffende het wenschelijke der stichting van een derde school in Eijerland. De Voorzitter stelt namens het Dagelijksch Bestuur voor, naar aanleiding dier missive aan hh. Gedep. Staten te berigten, dat de Raad de stichting eener derde school te Eijerland des noods met opheffing van de school te Oost verkieselijk acht, boven het ver- grooten der school te Zuid-Zijde Eijerland. Na eenige bespreking van verschillende leden wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. 10. Door den Voorzitter wordt den Raad aangeboden een concept besluit voor de verhooging der tractementen van de hulponderwijzers te den Burg en te Oudeschild. Hetgeen wordt goedgekeurd. 11. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat aan den hulp onderwijzer W. Hamakers f 35 was toegekend als reiskosten, dat echter tengevolge ongunstig weder en daardoor langere reis, die reiskosten zijn gestegen tot f 52, welke som door het Dagelijksch Bestuur aan den heer Hamakers is toegezegd. Hij verzoekt daartoe de goedkeuring van den Raad. Deze wordt verleend. De heer Westenberg verlaat de vergadering. 12. De Voorzitter stelt aan de orde de opening der ingekomen billetten voor de levering van 200 Stere grind en voor het onder houd der grindwegen. Bij opening blijkt, dat voor de te leveren grind de minste inschrijver is P. Dros Az., te de Cocksdorp, tegen f 3.32 per Stere. Voor het onderhoud der grindwegen blijkt dat Jan Zegel is minste inschrijver, als voor het perceel van den Dijk tot de hoogte voor f 39voor het perceel van de hoogte tot den Burg f 46 voor de Hoornderweg tot Weezenspijk f 45; voor de dijk van de Driesprong tot aan de limiet in Eijerland f 30. De inschrijvingen worden gegund. 13. Voor de inschrijving der schoolbehoeften is één billet inge komen van J. H. Moojen, boekhandelaar aan den Burg. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de inschrijving van de verschillende voorwerpen, geacht kan worden niet te. hoog te zijn, en stelt voor de inschrijving te gunnen. Daartoe wordt besloten. 14. Wordt ter tafel gebragt eene missive van het lid den heer K. Bakker Dz., verzoekende dat de Raad moge besluiten om ver schillende redenen, het vroeger genomen besluit, betreffende het in erfpacht nemen van het zoogenaamde Kamerland, tot stichting van eene algemeene begraafplaats, in te trekken. De Voorzitter stelt namens het Dag. Bestuur voor, het genomen besluit in te trekken. Hiertoe met algemeene stemmen besloten zijnde, deelt hij nu aan den Raad mede, dat door het Dag. Best. een meer geschikte plaats is gekozen, en wel op een gedeelte van het land van mejufvr. N. Bakker, hetwelk op billijke voorwaarden in erfpacht kan worden verkregen. Na eenige deliberatie wordt besloten, B. en W. te magtigen, dat perceel voor de gemeente in erfpacht te aanvaarden en de stukken voor den aanleg van de begraafplaats in orde te doen maken en de noodige werken overeenkomstig de bepalingen der wet uit te voeren. 15. Ingevolge voorstel van het Dag. Bestuur worden verschil lende gratificatiën aan de onderwijzers verleend. 16. Er wordt mededeeling gedaan van de gemaakte wijziging in de instructie op het lager onderwijs en die wijziging goedgekeurd. 17. Mededeeling van den Voorzitter, dat door het benoemen van een Rijksveldwachter te Oude Schild, de betrekking van ge meente-veldwachter aldaar in het volgende jaar waarschijnlijk zal worden ingetrokken. 18. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat aan den Burg zich eene commissie heeft gevormd, om Nieuwjaarsgiften voor de behoeftigen in te zamelen, wegens de misbruiken die van het Nieuwjaarwenschen het gevolg zijn. Hij verzoekt de leden, de po gingen der commissie zooveel mogelijk te ondersteunen. 19. De heer K. Bakker Dz. geeft eenige inlichtingen omtrent het bestaande Ziekenfonds te Oude Schild, en vraagt namens het zelve eenige subsidie van gemeentewege. Op voorstel van den heer Keijser wordt besloten deze zaak te onderzoeken en te verdagen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. De Java, van Batavia naar hier, is den 23 dezer te Gibraltar gearriveerd en zou onmiddelijk de reis vervolgen. Opgave van al Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. J. Willemse en T. Bruin. P. J. Jochmann en C. M. Le Fevre. N. Bommel en E. Koning. B. A. Strang en A. M. E. Gilardi. S. Walters en A. M. Ejjgenhuijs. BEVALLENM. Steeman, geb. de Bel, (Z.). M. C. Fiorani, geb. Smit, (D.). C. Volmuller, geb. Pinxter, (Z.). S. Beukers, geb. Buddingh, (D.). A. Koorn, (Z.). N. Breet, geb. Londou, (D.). IJ. Schong, geb. Genet, (D.). OVERLEDENA. Damm, geb. Everhard, 38 jaren. P. van Veen, bijna 3 maanden. J. van den Berg, 51 jaren. H. P. de Groot, 10 weken. M. Kooper, geb. Schutter, 60 jaren. W. F. Drager, 6 weken. K. Lastdrager, 29 jaren. van 16 tot 24 December 1874. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDBartholomeus van Heijningen Klinkert en Aafje Vlas. GEBORENJohanna, dochter van Reijer Boon Sz. en Marijtje Koorn. Cornelis Jan, zoon van Jan Kales Cz. en Marretje Koorn. OVERLEDENGeene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Pi Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 wzw. 2k. 758.79 - 1.02 3.4 - 0.5 0.86 Vlak. 24 8 z. 1.8// 757.13 - 2.70 1.0 - 1.8 0.88 weingolv 24 12 zto. 5 755.99 - 3.84 - 0.6 - 4.4 0.85 e Weêrsgesteldheid: 23Dec.l2u. Bewolkt, mooi. 24Dec. 8 u. Bewolkt, beneveld, winderig, mooi. 24Dec,12 u. Bewolkt, beneveld, vriezend, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Nov. NieuweWaterweg.A.vanLomwel. Batavia. 15 Dec. A. M. E. H. P. Kluit. Samarang. 17 Dec. 22 Dec. den Helder. C. Rab. Curapao. 18 Dec. 24 EnnaCatharina. R. R. Mellema. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst.. 22 Dec. Courier. O. Claus Amons&Co. Philadelphia 24 Bérénice. H. Rutters. ZurMühlen&Co. Lissabon^ Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. CountessofDurham.A.Waij. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co, PER TELEGRAAF. 15 25 hectoliter Tarwe Rogge Gerst Haver Witte Erwten Groene dito Graauwe dito 9,50 a a 6,— a 6,76 5,— a 5,75 a a 14,— a 15,— per hectoliter. Vale dito - 14,— a 15,- Bruine Boonen- 12,- a 12,50 n Witte dito 13,- a H Paardenboonen - 9 a II Mosterdzaad - a H ii Karweizaad a II 13 stuks Paarden 40,— al50, per stuk. e Koeijen a u 200 e Schapen - 22,— a 30,- ii 50 M Lammeren - 16,— a 23,- u 16 n Kalveren - 18,— a 26,— H 25 e Varkens 10,- a 20,- ii H Zeugen - a ii 160 K Biggen 4,50 a 7,50 ii 900 e Kip-Eijeren 5,50 a 6- per 100 stuks k Eend-Eijeren - a ii 2200 kop Boter 0,67*a 0,75 per kop. Handel stug. PER TELEGRAAF. 1 Paarden f 50a Lammeren f a Ossen - a Bokken&Geiten - a Stieren - a Magere Varkens - 8 a 17 6 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen 220a270 50 Biggen - 4 a 5 a Kippen c. 40 a 60 Vaarzen - a Eenden - 70 a 80 Hokkelingen a Boter per kop - 90 alOO 16 Nucht.Kalveren- 8a 20 Kaas per kilogram - a Vette Rammen - a Kip-Eijeren per 100 -600 a 800 Schapen - 18a 40 Eend-Eijeren u - a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3