Benoemingen, enz. Buitenland. Italië. Jl. Zaturdag avond was Nieuwe Niedorp voor 't eerst door lantarens verlicht. Deze straatverlichting met petro leum voldeed uitstekend en bragt eene bij avond ongewone drukte te weeg. Jl. Maandag zijn te Alkmaar aanbesteed de volgende gemeentewerken, in vijf perceelen1bet onderhouden van alle gemeentegebouwen, scholen, bruggen, riolen en verdere gemeentewerken, benevens het uitvoeren van eenige ver nieuwingen aan die gebouwen; 2. bet doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen; 3. bet leveren van de benoodigde materialen voor de buitenwegen en voetpaden enz.4. het vernieuwen van eenige gedeelten walmuur, en 5. het onderhoud van den weg van den Bergerweg tot in het dorp Egmond aan den Hoef, met de daarbij behoorende werken, als; het tolhuis en aanhooren, 2 bruggen en 7 duikers. Al deze perceelen te zamen zijn toegewezen aan den heer F. Vester, aannemer aldaar, voor f 20,256. Naar de KI. Crt. verneemt, heeft zich in de afgeloopen week het geval herhaald, dat een Duitscher, die zich als officier van gez. voor het Indische leger geëngageerd en de aanzienlijke premie reeds in handen had, met achterlating zijner monteeringstukken in een logement te Botterdam, er van door is gegaan. Een jongeling uit Amsterdam, die op schaatsen naar Haarlem was geweest, zakte bij Haarlemmerliede door het ijs en verdronk. Te Amsterdam zijn mede eenige personen in levensgevaar geweest, doch allen tijdig gered. Evenzoo te Botterdam. Te Alkmaar daarentegen is een schippersknecht, die zich te vroeg op het ijs waagde, te water geraakt en verdronken. Groningen heeft natuurlijk een ruim contingent aan onvoorzigtige schaatsenrijders geleverd, echter tot heden zonder doodelijke gevolgen. Het leven van den organist en komponist den heer Bastiaans, te Haarlem, is thans buiten gevaar. Hij wint bij voortduring in beterschap. Te Warmond is overleden de zeer eerw. lieer J. van Gent, oud-dèken en pastoor van Alkmaar, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij bereikte den ouderdom van ruim 72jaren. De overledene was vroeger pastoor teHelder. Jl. Dingsdag is, naar het Vaderland verneemt, de door den Koning bij besluit van 8 dezer benoemde hoofd commissie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia door den minister van Binnenl. Zaken in zijn departement plegtig geïnstalleerd, om na afloop daarvan ten 1 uur haar eerste bijeenkomst te houden. Des avonds werd door den minister van Binnenl. Zaken aan de leden de commissie een luisterrijk diner aangeboden. Indien wij ons niet vergissen, is dit de eerste maal dat in Nederland aan een wereldtentoonstellings-commissie een dergelijke officiële installatie te beurt valt. Bij vonnis van jl. Dingsdag heeft de regtbank te Botterdam dr. Wendelincx, van Brussel, ter zake van het uitoefenen der geneeskunst zonder bevoegdheid, veroordeeld tot eene geldboete van f 20 of 4 dagen gevangenisstraf. De onderbouw van het blok pakhuizen aan de noordzijde van de entrepóthaven op Fijenoord is door de Botterdamsche handelsvereeniging gegund aan Engel en van Krevelen, te Botterdam, voor f 429,999.99. Jl. Maandag werd in het lokaal van het provinciaal bestuur te 's Bosch aanbesteed: het uitvoeren van vernieu wingen en herstellingen aan de Zuid-Willemsvaart in de provincie Noordbrabant, met het onderhoud van dit kanaal en van al de daartoe behoorende werken van 1 Jan. 1875 tot en met 31 Dec. 1877. De heer J. Vullings te Heere was voor f 147,000, of f 49,000 per jaar, de laagste inschrijver. Het treurig ongeluk, aan eene dame te Nijmegen overkomen, heeft zich anders toegedragen dan in een vorig nommer werd vermeld. De bejaarde mevrouw O. was niet voornemens uit te gaan, en de brand is ook niet ont staan door eene lamp. Zij is gevallen en met het hoofd op den haard teregt gekomen, terwijl zich niemand in het vertrek bevond. Voorbijgangers bemerkten het eerst het ongeluk; maar te laat om de ongelukkige te redden, die den volgenden morgen aan de bekomen wonden bezweek. Om de meer en meer toenemende concurrentie yan het buitenland op de Engelsche markt het hoofd te kunnen bieden, waar o. a. de Amerikaansche boter door betere be reiding uitmunt, is te Grave door den heer Alberts een stoomfabriek opgerigt tot het vervaardigen van boter. Een vertikale stoommachine van 12 paardenkracht bereikt langs machinalen weg dit zoo onmisbaar produkt. (Vad.) In een bosch te Almelo is een boom, welken men bezig was om te hakken, omgevallen, met het gevolg dat een man van 66 jaren er onder geraakte en verpletterd werd. Do sneltrein uit het Noorden is jl. Dingsdag door het breken van een rad gederailleerd nabij Hoogezand, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. In plaats van 9.27 arriveerde hij te Zwolle 10.7. Devolgende trein kwam22 min. te laat. Ook nu weder bevestigde zich het oude spreekwoord dat een ongeluk nooit alleen komt. De sneltrein op den centraal—spoorweg, die 11.10 moest aankomen, arriveerde eerst ten 1 ure; de locomotief geraakte bij Elburg defect. In de Provinciale Friesche Courant komt een ingezonden stuk voor van mr. J. Dirks, waarin hij naar aanleiding van het vinden van eenige belangrijke munten het betreurt, dat niet, zooals in Denemarken, Zweden en Noorwegen, ook in ons land, uit zich zelve alle oudheden die gevonden worden, tegen billijke betaling op grond van wettige bepalingen, aan de Bijks verzamelingen vervallen, en alzooniet beschadigd en verspreid, maar bewaard blijven. Bij de zorg, welke de regering op dit gebied aan den dag legt, gelooven wij, dat die wenk niet verloren zal gaan. Dat iemand zich bij den ambtenaar van den burger lijken stand vervoegt om zijn 12, 13 of 14de kind te laten inschrijven, is geen zeldzaariiheid. Het eerste geval deed zich in de voorgaande week in de gemeente Wijnbritseradeel tweemaal voor; maar dat iemand op 75jarigen leeftijd zijn 5de kind aangeeft, zoo als dezer dagen iemand uit die gemeente, is inderdaad geen zaak die veelvuldig voorkomt. In een der Bijks gestichten te Veenhuizen zal een proef worden genomen met de zijdeworinenteelt. Vijf honderd moerbeziënboomen zijn daartoe aangekocht. Het hoofd-comité voor de oprigting en instandhouding van het Seminarie nabij Batavia heeft tot director dier stichting benoemd ds. E. C. Segers te Leiden. Ook ziet het comité om naar een bekwaam hoofdonderwijzer, die den director in het geven van onderwijs zal ter zijde staan. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat het vooruitzigt, dat het Seminarie 1 Januarij 1876 zal geopend worden. Uit Port-Saïd wordt dd. 22 Dec. berigt: «Het stoomschip Amazone, van de Mess.-Maritimes, heeft bij Pelayo, Singapore, schipbreuk geleden; passagiers om gekomen; kan geen hulp verkrijgen.» Tien tegen een, dat de meest gerenommeerde kok, de fijnste gastronoom, raden zal, op welk geregt de redactie van La Chasse Illustrée tegen Maandag den 21 dezer genoodigd was. Constant Chéret heeft in Algerië een leeuw geschoten, en dien, behoorlijk tegen bederf gevrijwaard, naar zijn vrienden te Parijs gezonden, om er hen op te onthalen. De hoofdschotels van dit regaalje toebereid zijn: de ham van den koning der dieren, en het hart, met spe cerijen gevuld, op de wijze als dit in Algerië geschiedt. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer mr. B. J, Muller, luit.-kolonel, commandant der dd. schutterij te Haarlem. Benoemd tot plaatsvervangend kautonregter te Enkhuizen, met ingang van 18 Eebruarij 1S75, de lieer G. P. Nijhoif. Benoemd tot secretaris bij den Geneeskundigen Baad van Noord holland, de heer dr. G. A. N. Allebc, te Amsterdam. De heer J. D. B. K. Boobol is, met ingang van 1 Jan. a. s., benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Marine, en is de eerste teekenaar bij 's Bijks werf te Amsterdam, de heer A. C. van Loo, met ingang van 1 Jan., benoemd tot adjunct-bouw kundige bij de dienst van het loodswezen, de kust- en oeverver lichting, zee werken, enz. De heer J. Blaauboer is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontvanger der directe belastingen en accijnseu in de Beemster. Frankrijk. De heer Georges d'Hapis, een bekend duivenfokker te Antwerpen, heeft aan de Fransche regering 380 brief- duiven geschonken. Deze zullen voorloopig op het post kantoor te Parijs bewaard, doch later naar het groote duivenliuis gebragt worden, dat de minister van Oorlog in den acclimatietuin in het Bois de Bologne laat bouwen. Zij zullen do kern van het leger gevleugelde boden vormen, dat later over alle vestingen en oorlogshavens in Frankrijk moet worden verspreid. Ter voorziening in de kosten van onderhoud dezer militaire duivenpost zal bij de Nationale Vergadering een bijzonder fonds worden aangevraagd. Fransche duivenfokkers hebben insgelijks fokparen aan geboden, en men denkt het aantal der briefduiven in de versterkte plaatsen tot 5000 te brengen. Een Duitsch journalist schrijft het volgende omtrent het karakter, dat het Kersfeest te Parijs langzamerhand heeft aangenomen «Koud te huis, al even koud als buiten. Wat begrijpt de Parijzenaar van de feestvreugde van een huisgezin, dat zijn innigste genoegens vindt aan eigen haard en ver van het gewoel der menigte, in eigen intiemen kring zich ver gast aan stil geluk? De kinderen, men zendt ze naar de kostschool en als zij van daar in het ouderlijke huis terug- keeren, zeggen zijMerci, pardon, s'il vous plait, zij kussen papa en mama op de beide wangen en daarmede is het uit. Lief te hebben heeft men ze niet geleerd. Kerstmis te Parijs is dan ook geen familiefeest. Het is maar een gelegenheid zooals er zoo velen zijn, voor soirees, amuse menten en braspartijen. Men komt bij elkaar, men lacht, eet, drinkt, speelt, maar van de plegtigheid van den dag, van dien adem eener betere wereld, van die zielskalmte, welke alleen de Kerst dagen kunnen brengen, daarvan heeft men geen begrip. Men gaat naar het nachtmaal, maar dat is ook genoeg. Als Kerstmis op een Zaturdag valt, verbiedt men dien dag, op verzoek van den Aartsbisschop van Parijs, het bal de 1'Opera, maar de braspartijen zijn er niet minder om: er staan haar wel andere établissementen ten dienste. Wat betreft de roerende Kerstliederen, een der litteraire rijkdommen van Frankrijk, men neuriet ze nog wel eens op het platteland. Maar ook die klanken zullen weg sterven, dank zij den vooruitgang Graaf Orloff, de Bussische gezant te Parijs, dezer dagen tot groot-officier van het Legioen van Eer benoemd, ontving daardoor zijn twee-en-tiointigste decoratie. Een hoofdambtenaar aan de prefecteur der Seine, de heer Chasteau, die in de Parijsche wereld eene aanzienlijke plaats innam en op hoogen voet leefde, behalve zijn eigen vermogen en dat zijner vrouw een inkomen genietende van 13,000 fr., is dezer dagen in hechtenis genomen wegens het verduisteren van hem als ambtenaar toevertrouwde gelden ten bedrage van tweemaal honderd duizend francs. Bij Vervins in Champagne zijn de overblijfselen van een prachtig Bomeinsch amphithéater opgegraven en niet ver van daar te Amifontaine vond een boer een pot met 600 gouden en zilveren muntstukken. Engeland. In de vorige week is het graf vali Livingstone in de Westminster-abdij met een marmeren gedenksteen gedekt. Op dezen steen staat in gouden letteren gegrift: «Door zijne getrouwe lotgenooten, ver over landen en zeeën aangebragt, rust hier David Livingstone, zendeling, reiziger menschenvriend, geboren 19 Maart 1813 te Blantyre in Lancashire; overleden 1 Mei 1873 in de vallei van Chit- tambo, in het land van Ulala. Gedurende dertig jaren van zijn leven heeft hij onophoudelijk pogingen gedaan om de inlandsche rassen te beschaven, de verborgenheden der natuhr te ontdekken en den slavenhandel af te schaffen, die midden—Afrika teistert en verwoest, waar hij deze laatste woorden geschreven heeft: «Al wat ik in mijne eenzaamheid kan doen isde rijke zegeningen des hemels afsmeeken voor allc-n, zij mogen Amerikanen, Engelschen of Turken zijn, die zullen medewerken om dezen geesel der wereld te doen verdwijnen.» op een ander gedeelte van den steen leest men dantus amor veri Nihil est quod noscere malim Quam fiuvii causas per soecula tanta latentee. To Queenstown is groote sensatie ontstaan door het berigt, dat een zeer geacht 25jarig zeeofficier van de Bar- dadia, George Beatty geheeten, op Java door een matroos vermoord is geworden. Al de consulaten hadden de vlaggen halfstok geheschen. Duitschland. Weinigen zullen een Kerstavond hebben gevierd zooals zekere Wilhelm Fendius, handelaar te Berlijn, die kort te voren in staat van faillissement was verklaard. Nadat bij de eerste oproeping de schuldeiscliers de minder aangename mededeeling hadden ontvangen dat er weinig van hun vorderingen zou teregtkomen, verscheen er bij de tweede oproeping geen enkel crediteur Een broeder van den ge failleerde had alle schuldvorderingen opgekocht en er ten huize van den laatste den Kerstboom meê versierd. Uit Berlijn meldt men: «Graaf Arnim heeft tegen de uitspraak van het Staatsgerigt hooger beroep aangeteekend.» De bekende zwarte dierentemmer Dolmenico is te Berlijn, waar hij voorstellingen gaf, door een zijner leeu wen verscheurd. Het gerucht loopt, dat in de eerste dagen van Januarij Garibaldi in de Italiaansclie Kamer zal verschijnen. Daar zijn rheumatisme hem belet te loopen, zou hij er zich heen doen dragen en dan in volle zitting verklaren, dat hij het hem toegekende jaargeld niet aanneemt, noch iets dat af komstig is van een gouvernement, hetwelk, volgens hem, Italië heeft geruïneerd. In afwachting van dit kleine schandaal, dat niets zal bijdragen tot den roem van den man, die het voor zijne verantwoording neemt, noch tot de kracht zijner partij, hebben de ministers, senatoren en afgevaardigden zich naar de vier hemelstreken verspreid. LATKBE BBBI6TM. Heden is door burgemeester en wethouders der gemeente Helder afkondiging geschied, dat bij Z. M. besluit van den 21 December 1874 No. 17 zijn goedgekeurd de raads besluiten van den 13 October 1874: a tot heffing der bestaande belasting op het gemaal tot uit. December 1875; b. tot heffing der bestaande belasting op het gedistilleerd tot uit. April 1876; c. tot heffing van een hoofdelijken omslag voor 1875 ten bedrage van f 17,000; en d. tot gewijzigde heffing eener belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. Gisteren hield de gewestelijke vereeniging Noord holland van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap eene vergadering te Amsterdam. Het bestuur deelde mede, dat door beoordeelaars de bekrooning was toegekend aan den eenigen inzender van een herbarium, die uit het naam briefje bleek te zijn de heer Hendriks, te Haarlem. De 4 opgegeven vraagpunten werden achtereenvolgens behandeld en gaven aanleiding tot meer of minder discussie. Algemeen was de afkeuring, die werd uitgesproken over de wijze waarop de Hooge Begering langdurige pligtsver- vulling van onderwijzers erkent, namelijk door een boek werk of eene zilveren medaille. Blijkens verslag van directeur en commissarissen van de spaarbank te Kolhorn, opgerigt in de maand Junij van dit ja-ir door het departement Kolhorn van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, telt deze thans 24 inbrengers, een bedrag vertegenwoordigende van f 431, in depotiso bij de Plattelandsche Bankvereeniging te Barsingerhorn Wel is de deelneming nog niet groot en vooral niet van dat deel der bevolking dat het departement vooral op het oog had, toen tot de oprigting van een spaarbank besloten werd, maar toch wanhoopt het bestuur niet door volhouden en aansporen tot gunstiger resultaten te komen. Omtrent het verbranden van het landverhuizersschip Cospatrick, den 7 Nov. jl. op 37° Z. B. en 12° O. L wordt het volgende gemeld: De Cospatrick, metende 1200 ton, was in 1856 te Moulman gebouwd. Het schip was in de vaart voor de reederij der firma Sliaw, Savill en Co. te Londen, en had als gezagvoerder kapt. Elmslie. Zijn bestemming was Auckland, Nieuw-Zeeland. Den 14 Sept. werd nog berigt ontvangen, dat alles wel aan boord was. De passagiers waren dr. Cadle, vier tusschendeks passagiers en 424 gouvernements emigranten, voornamelijk werklieden, land bouwers met hun gezinnen en eenige dienstboden. Met de equipage waren in 't geheel 465 koppen aan boord. Tot nog toe heeft men slechts tijding van de redding van drie personen, namelijk van den tweeden bootsman en van twee passagiers. Het Chineescli gouvernement heeft eene leening uit geschreven van 627,675 p. st. tegen eene rente van8pCt. De koers van uitgifte is 95. De inkomsten der douane zijn tot waarborg der rente aangewezen. O O

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2