ADVERTENTIËN. Duitschland. Italië. Spanje. Stoomvaart-Berigten. De beurs was heden middag te Am sterdam staande. De Spanjaarden Buitenl. 221, Binnenl. 18. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. ff ff ff ff Ingezonden mededeelingen. zullen ontwikkelen in den opstand dan ooit, zoodat de slagting nog niet geëindigd zal zijn. De jonge Koning moet heden naar Spanje zijn vertrokken. Zijne moeder blijft te Parijs. Voor deze zal het ongetwijfeld een uitkomst wezen, dat haar zoon haar troon inneemt, want hare financiën gingen in den laatsten tijd zoo verbazend snel achteruit, dat zij beneden nul dreigden te komen. Zij is thans bezig om haar laatste millioenen uit den verkoop van diamanten te Londen te putten. Aan de Times wordt gemeld, dat Serrano Spanje ver laten en zich naar Portugal begeven heeft. De Hour merkt op, dat, terwijl Engeland bezig is geweest belastingen af te schaffen en zijne schuld lang zamerhand te delgen, de financiëele positie van de grootste zijner onderhoorigheden min of meer beneveld geworden is. De vreeselijke hongersnood in Indië is edelaardig afge wend door de krachtige bemoeijingen der regering. Maar de hongersnood is niet overwonnen dan door middel van groote uitgaven, en in die groote uitgaven is slechts voor zien kunnen worden door groote vermeerdering der Indische schuld. Acht jaren geleden was Indië minder dan 100 millioen p. st. schuldig. De schuld is thans toegenomen tot 130 millioen p. st. Frankrijk, Spanje, Italië, Rusland, Turkije, de Vereenigde Staten en Engeland zelf uitge zonderd, heeft geen land ter wereld eene schuld, die hierbij haalt. Wel zijn de hulpbronnen van Indië zoo uitgebreid, en is zijne mogelijke toekomst zoo groot, dat men veilig vertrouwen mag, dat het zwaardere financiëele lasten kan dragen dan aan andere landen zouden kunnen opgelegd worden. Maar de hulpbronnen van Indië kunnen enkel ontwikkeld worden door den aanleg van heirwegen, spoor wegen en kanalen, die zelf groote en in vele gevallen niet- rentegevende uitgaven eischt. Elke vermeerdering van de lasten des Indischen Rijks vermindert de magt der regering om haar werk van groote stoffelijke verbetering te vol- tooijen, en daarom beschouwen de landhuishoudkundigen met bezorgdheid de mogelijkheid, dat de Indische regering welligt gedwongen zal worden om periodiek te zorgen voor het levensonderhoud van de talrijke bevolking van het Britsch-Indische rijk. 50,000 mijnwerkers in Zuid-Wallis, die den arbeid had den gestaakt, hebben die spoedig weder hervat. De geschiedschrijver Motley heeft dezer dagen een treurig verlies geleden, door het overlijden van zijne echtgenoote, eene algemeen hooggeachte vrouw. Volgens de National-Zeitung heeft de Keizer in al zijne antwoorden op de officiëele aanspraken bij de nieuwjaars receptie zijne voldoening uitgesproken over den vreedzamen stand van zaken. Als de roeping van het Duitsche Rijk noemde hij in de eerste plaats de medewerking tot het behoud van den vrede. In den Rijksdag is in deze maand de wet aangenomen om een Deutsche Seewarte, die te Hamburg sedert 1868, met toelage van Rijkswege in de laatste jaren, reeds bestond en grootendeels naar de methode van het Nederlandsche Instituut werkte, voor Rijks rekening te nemen. De Neder landsche inrigting, waarop prof. Buijs Ballot sedert 1851 aandrong en die hij voorbereidde, is officiëel ingesteld met 1 Jan. 1854 en is dus reeds 21 jaren werkzaam geweest. Maurey gaf den eersten stoot, zoodat dergelijke instel ling in Amerika in 1845 reeds werd in het leven geroepen, in Engeland in 1851, volgens Möhring. Voor de inrigting der Deutsche Seewarte is toegestaan 65,000 mark, voor de jaarlijksche uitgaven 50,000, voor materiëel 24,800. De inrigting is geplaatst onder de Ad miraliteit, hoewel zich eenige stemmen verhieven om haar nader in verband te brengen met een Meteorologisch Insti tuut te Berlijn, hetwelk ook sinds eenigen tijd wordt voorbereid. Door den Duitschen Keizer is, ter gelegenheid van de groote academische tentoonstelling te Berlijn, de groote gouden medaille toegekend aan den Nederlandschen kunst schilder Alma Tadema, te Londen. De Koning heeft jl. Vrijdag, deputatiën der groote staatsligchamen ten gehoore ontvangende, gezegd, dat hij kon verzekeren, dat Italië in het buitenland wordt bemind en geacht, en dat dit jaar de vrede door geenerlei gevaar wordt bedreigd. Men verzekert, dat Keizer Wilhelm in den brief, die zijn aan den Koning gezonden portret vergezelde, de hoop heeft uitgesproken, dat hij weldra een bezoek aan Italië zou kunnen brengen. De regering heeft op het vernemen, dat Prins Alfonso tot Koning van Spanje uitgeroepen was, terstond besloten, zich ten dezen te gedragen als de bevriende mogendheden er zijn onderhandelingen begonnen ter zake van een gemeenschappelijk optreden. De gouverneur-generaal Concha, te Havana, heeft bij proclamatie Prins Alfonso als Koning erkend. Geheel Madrid was jl. Zaturdag met vlaggen getooid. De tabaksplantages op Cuba. De „vegas" of tabaksplantages liggen voornamelijk in de Vueulta Abajo, een landbouwend distriet in het westen van Cuba, ten zuiden van het gebergte Guaniguanioo, dat zich van de Guadiana- baai tot de Marcelbaai uitstrekt. De beste vegas bevinden zich op eene betrekkelijk smalle strook grond, waar de rivier Cuyaquataje doorstroomt. Zij liggen meestal aan de oevers van dien stroom of van andere kleinere rivieren, of ook in laag gelegen en vochtige plaatsen. Deze plantages zijn meest van 1 „caballerio," eene oppervlakte, ongeveer gelijk aan 33 Engelsche acres. De helft daarvan wordt beplant met platanen, die aan de tabaksplanten de noodige schaduw verschaffen. De voornaamste gebouwen zijn het woonhuis van den planter, het drooghuis, de stallen en de hutten der arbeiders, waaronder zich vele blanken bevinden, zooals de tabakscultuur dan ook van den aanvang af voornamelijk door blanken gedreven is. De grootste vegas hebben ongeveer 30 arbeiders. De planters zijn dikwijls niet anders dan pachters. De planten hebben veel van insecten te lijden, en wel somtijds in die mate, dat er biddagen gehouden worden om het eindigen dier bezoeking af te smeeken. De bovenste bladen der plant leveren de beste kwaliteit van tabak op, de „disecho," omdat zij bij dag de meeste zon en bij nacht den meesten dauw hebben. Tabak van de beste hoedanig heid is van eene gelijkmatig donkerbruine kleur zonder vlekken, brandt gemakkelijk en heeft eene bruine of witte asch, die niet van de sigaar afvalt voordat zij half opgerookt is. De Yara-tabak, die te Manzanilla werd uitgevoerd, ging voor te sterk en te bitter door, maar de vegas in die streek zijn gedurende den tegenwoordigen opstand verwoest. De vegas in de districten Mayari en Guisa zijn van eenig belang, maar voor het overige is de tabakscultuur op Cuba vqn ondergeschikte beteekenis. De eerste tabak op Cuba werd in 1580 nabij Havana geplant, en de tabakscultuur in Vuelta Abajo is pas in 1790 begonnen. Hoewel deze teelt dus niet den omvang bezit, dien zij kon hebben, beloopt de jaarlijksche waarde van den tabaksoogst toch 20 millioen dollars of ongeveer 50 millioen gulden. Een caballerio brengt gemiddeld 9000 pond tabak op; de baal van 100 pond wordt gewoonlijk voor 20 dollars verkocht, doch het product van sommige vegas bedingt wel 400 dollars per baal. De sigaar is oorspronkelijk eene uitvinding der roode Indianeu, die op Cuba inheemsch waren de inlandsche benaming voor eene sigaar, te weten tabaco, is ook nog in die beteekenis op Cuba in zwang gebleven, maar zij is later verkeerdelijk op de plant zelve overgebragt, die in de landstaal cohiba heette. Het merk „Pabrica de tabacos" op de sigarenkistjes beteekent dus niet tabaksfabriek, maar sigarenfabriek. Een groot gedeelte der bevolking van Havana is bij het sigarenmaken betrokken. Men telt daar 125 sigaren fabrieken, van welke sommige tot 600 werklieden in dienst hebben. Niet alle fabrieken leveren een even voortreffelijk product, evenals niet alle hare grondstof uit de Vuelta Abajo trekkenvele Havana- sigaren kunnen ronduit slecht genoemd worden. De echte Havana- sigaren komen bovenal uit de fabrieken Cabanas, Uppman, Partagas, Cabargas, Figaros, Luetanas en Vietorias. De fabriek Cabanas, in het begin dezer eeuw door Franeisco Cabanas opgerigt en thans door den schoonzoon van diens zoon, A. G. del Valle, bestuurd, leverde in den beginne jaarlijks 500,000 sigaren; van 1826 af 2 millioen; van 1848 af 3£ millioen; van 1850 af 8 millioen; van 1866 af 16 millioen. Daarvan worden er op Cuba zelf 2 millioen verbruikt en gaan er naar Spanje 2 j millioen, naar Frankrijk 1 millioen, naar Spaansch-Amerika 2 millioen, naar Duitschland 2 millioen, naar Engeland 3 millioen en naar de Vereenigde Staten 3 millioen. De in deze fabriek verwerkte tabak komt geheel uit de Vuelta Abajo, met welks planters del Valle vaste contracten heeft, terwijl de fabriek daar bovendien drie plantages in eigendom heeft. Uit eene baal tabak maakt men, dooreengenomen, 4000 sigaren. De fabriek verwerkt alleen de fijnere soorten tabak en houdt daarvan altijd een voldoenden voorraad in magazijn, opdat, indien de oogst in eenig jaar eens mislukte, de reputatie der fabriek daardoor niet in gevaar gebragt kan worden. De prijs van de tabak, die men daar gebruikt, wisselt af van 20 tot 400 dollars per baal van 100 pond. Aan het blad zelf worden nog verschillende kwaliteiten onderscheiden; de buitenste gedeelten zijn fijner dan die van binnen bij den steel. De sigarenmakers verdienen 2 tot 4 dollars per 1000 sigaren, de torcedores, of draaijers, 2 tot 4 dollars per dag, en de escojedor, of sorteerder, geniet 5 tot 7 dollars per dag. De gesorteerde sigaren worden bij bosjes van 25 stuks in kisten verpakt. De „vigueras," sigaren, die op de vegas zeiven van de fijnste bladen gemaakt, ruw in den vorm gebragt en vervolgens in de fabriek verder afgewerkt worden, gaan voor de allerfijnste door, doch zijn zelden te koop. De „regalia imperial,, is 7 duim lang en kost op de plaats zelve 150 tot 300 dollars (f 375 tot f 750) per 1000. Uppman ,en Partagas wenden alles aan om de grootst mogelijke fijnheid te verkrijgen en hunne prijzen zijn dan ook aan zienlijk hooger dan die van Cabanas. De fabrieken geven op elke bestelling van 10,000 sigaren 5 pCt. rabat, maar overigens genieten de kooplieden geene bijzondere bevoordeeling. Het is vreemd, dat men te Havana in de winkels moeijelijk echte Havana-sigaren kan bekomen, daar de fabrieken die slechts in het groot aan vaste klanten afleveren. Men kan ze in de voorname koffijhuizen krijgen, maar tot enorme prijzenb. v. de fijnere soorten-Uppman a 50 dollars de 100, of f 1,25 per sigaar. Op de straten ziet men allerwegen stalletjes, waar sigaren verkocht worden voor 2, 3, 4 of 5 a 10 cents (Nederlandsch), maar zij zijn er ook naar. Duitsche tabak wordt in groote hoeveel heden naar Havana uitgevoerd en aldaar voor de ordinare soorten gebruikt. Gelijk in alle Spaansche landen worden op Cuba veel meer sigaretten dan sigaren gerookt. Te Havana kan men rekenen, dat, de aanzienlijke hoofdstraten uitgezonderd, er om het twaalfde huis een sigarettenwinkel is. De voornaamste plaats, waar dit artikel vervaardigd wordt, is de koninklijke „la lionradez» (de Eerlijkheid), aldus genaamd naar de figuur der geregtigheid, die boven den hoofdingang staat, met het onderschrift: „Mijne daden zullen mij regtvaardigen," in het Spaansch. De eigenaren dezer uitgebreide zaak, die in al hare onderdeelen van doorzigt en onder nemingsgeest getuigt, zijn de heeren Susini Zonen. Het fabrieks gebouw neemt eene groote vierkante plek tusschen de Cubastraat en de San-Ignaciostraat in. Gelijkvloers vindt men het kantoor, dat in telegrafische gemeenschap met alle overige deelen van het gebouw staat, de timmermanswerkplaats, waar de sigarettenkisljes vervaardigd, het lokaal, alwaar zij gemerkt worden, de kuiperij, enz. Op de bovenverdiepingen bevinden zich de snijmachines, die de tabak, noodig voor het vullen der sigaretten, fijn snijdende drukkerij waar de sierlijk geteekende omslagen voor de pakjes sigaretten bij millioenen gedrukt worden, de lithographie en de werkplaats voor kopergravure, waar met kunstig zamengestelde werktuigen gearbeid wordt. De fabriek bezit omstreeks 3000 ver schillende patronen tot versiering der sigarettenpapieren. De sigaretten worden door veroordeelden in de stads-gevangenis, aan welke de fabriek de grondstoffen levert, gevuld en dan verder in de fabriek afgewerkt, gesorteerd en ingepakt. Met de verschillende werkzaamheden worden in de fabriek ongeveer 1000 Chinezen bezig gehouden, die met eene verbazende snelheid en behendigheid arbeiden. Velen hebben het tot zulk eenen graad van vlugheid gebragt, dat het oog hunne hand niet kan volgen en hun werken tooveren schijnt. De fabriek produceert dagelijks 2.532,000 sigaretten en maakt bovendien nog sigaren en snuif. De Madura is heden van hier naar Batavia vertrokken. De Dahlia, van Batavia naar hier, is den 31 Dec. te Point de Galle aangekomen en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. X. ATEHB BEBlliTK.V. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD eu GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Ottervanger, geb. van der Hoeven, (Z.). C. Bolwerk, geb. Visser, (D.). G. Prins, geb. Edelenbosch, (D.). C. M. Feekes, geb. Woudenberg, (D.). C. J. van der Laan, geb. Verhoef, (D.). D. Vos, geb. Koning, (Z.). E. Maarleveld, geb. Buter, (Z.). OVERLEDENJ. Kuiper, 3 dagen. II. Veenstra, 8 maanden. P. II. Leijer, 8 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 31 December 1874. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: P. Megroot en T. Schenk. BEVALLENA. Kos, geb. Stoffel, (D.). P. Lieshout, geb. Bouwman, (D.). N. Swierts, geb. Bruin, (D.). E. Boontjes, geb. Kuiper, (Z.). A. Niesse, geb. Brouwer, (D.). M. de Jong, geb. Smit, (Z.). E. Wiggers, geb. Dekker, (D.). M. Visser, geb. Zwaag, (13.). A. Wagemakes, geb. Hoogeboom, (Z.). W. Lieshout, geb. van de Kortellet, (Z.). H. Dijksen, geb. Bijl, (D.). D. Kok, geb. Biersteker, (Z.). A. Biesboer, geb. Jongejan, (D.). T. Muntje- werf, geb. Mosk. (Z.). T. van der Oord, geb. Bos, (D.). A. Klein, geb. Glinthorst, (Z.). OVERLEDENE. Barendsen, 3 maanden. G. II. Pennekamp, 9 maanden. A. Udens, 74 jaren. J. Smit, 10 jaren. IJ. van Twuijver, 75 jaren. P. Pennekamp, 14 jaren. W. M. Lieshout, 3 weken. Levenloos aangegeven 1. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Nov. 5 Jan. Madura. B. Ordeman. Padangenz.viaSuez. 14 Dec. Koning derNederl.A.G.M.Bruins.Padang enz.viaSuez. 15 Dec. A. M. E. H. P. Kluit. Samarang. 25 Dec. Ortelius. C.C.Üuinker. 26 Dec. CorneliaenMaria.P.D.Mulder. Suriname. 27 Dec. Maria. J.J.Beekman. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomsi. 3 Jan. Johannes. M. H. Visser. de Vries Co. Batavia. 3 Wasa. N. A. Holmberg.Duinker&Goedk. Baltimore. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) C-» Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 zw. 9k. 757.41 - 2.58 5.6 f 2.6 0.97 weingolv 4 12 zwtz. 6 759.40 - 0.61 5.6 t 2.8 0.97 Slecht. 6 8 zwtz. 2 758.40 - 1.63 5.2 f 4.1 0.97 ar 5 12 zwtz. 2„ 759.39 - 0.64 6.2 t 3.5 0.95 Vlak. Weêrsgesteldheid: 3 Jan. 12 u. Helder, beneveld, mooi. 4 Jan. 12 u. Dikke, natte mist. 5 Jan. 8 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 5 Jan. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. PER TELEGRAAF. 14 stuks Paarden. 58 ar Runderen. 54 vette Kalveren f 40 magere dito 520 Schapen. Lammeren. 55 vette Varkens - 3 magere dito - 58 stapels kleine Kaas, f ,- middelbare dito f 8,all,per stuk. (stug) Boter f 1,25 a 1,35 per kilogram. Kip-Eijeren f a per 100 stuks. Eend-Eijeren- a (Plaatsruimte betaald). MAAGPIJN, ENZ. Niets is beter voor deze kwaal dan Eau d'Anvers. Men neemt een stuk suiker, maakt dit goed vochtig met Eau d'Anvers en eet het dan spoedig op. Na eenige oogenblikken wordt de pijn al minder en minder om eindelijk geheel op te houden. Twee of of driemalen hetzelfde gedaan te hebben, schaadt niet. Bijzonder aanbevelenswaardig is de beste soort de Royale of Doublé. Tot de aanneming en bezorging van Advertentiën voor de Heldersche en Nieuwedieper Courant uit Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, zijn de Annonce-Bureaux van de HH. HAASENSTEIN VOGLER uitsluitend gersgtigd. Agent voor Parijs en Frankrijk: M. E. ELSBACH, Paris, 3 rue de Provence. Agent voor Londen en Engeland: PLOWRIGHT Co., 12 King Street, Cheapside. Bevallen van een welgeschapen Dochter C. J. VAN DER LAAN—VERHOEF. Helder, 3 Januarij 1875. Bevallen van een dood Kind A. E. HERWEIJER VAN ELDEN. Helder, 4 Januarij 1875. Eenige kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon D. VOS, geb. KONING. Nieuwediep, 4 Januarij 1875. Algemeens kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3