1875. N°. 9. Woensdag 20 Januarij, 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Binnenland. HELDERSCIIG KV NIEUWEftlEPER COURANT. „W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonm mentsprijs jer kwartaalƒ1 30. n n franco per post - 1 65. Prijs der Advertentiën: Aan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de innil nanr OoNt-Indië via Brindisl. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Januarij. De bevestiging en intrede van den beroepen predikant bij de Hervormde gemeente alhier, den heer II. Vren- denberg Cz. van Varsseveld, zal plaats hebben op den 29 Maart a. s., den tweeden Paasclidag. Wij vernemen dat een zestal 2de luits. der infanterie de gelegenheid zal worden aangeboden in dienzelfden rang over te gaan bij liet korps mariniers. Men is hiertoe genoodzaakt ter aanvulling van liet lieersehend gebrek aan officieren bij voornoemd korps. Onze beroemde zeeschilder van Heemskerk van Beest is door Z. M. vereerd met het officierskruis der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. In liet Algemeen Politieblad vindt men de volgende bekendmaking: Den 8 Jan. jl., des namiddags, moest te 's Hage, in de school der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen,» schoolblijven de 13jarige E. W. E. B., ver pleegde in liet «Louizagesticht» aldaar. Hij is uit de school weggeloopen en nog niet teruggekeerd, weshalve de hoofd commissaris van politie opsporing, opzending en berigt verzoekt. Te Alkmaar overleed dezer dagen de lieer S. A. de Lange, notaris, ridder der Orde van de Eikenkroon en oud-majoor der dd. schutterij aldaar. De blokkade van Urk is opgehevenze liad van 24 Dec. tot 10 Jan. geduurd. Er kwamen op eens 180 nieuwsbladen en 200 brieven. Men liad er niet in weelde geleefd; brood was er zoo goed als niet te krijgen. Toen de voorraad gist verbruikt was, beproefde men met bier, potasch, aluin enz. wit brood te bakken. Men meldt uit Wijk aan Zee, dd. 16 dezer, aan liet Vaderland: «Eergisteren, bij voortdurend regenachtig weder, begaf zicli een jonge dochter van hier op weg naar Egmond aan Zee, om, naar zij voorgaf, aldaar diensten als naaister bij een bloedverwant te bewijzen. Eenige uren later kwam zij terug, afgeschrikt door het ongunstige weder, zooals zij tot eenige werklieden zeide, die zij ook was voorbij gegaan bij liet verlaten van haar woonplaats. De lange duur harer afwezigheid, want zij liad over 't strand in dien tijd wel heen en terug naar Egmond kunnen gaan, gevoegd bij de mededeeling van een paar knapen, die, in de duinen rondzwervende, haar zoo vreemd hadden zien doen, bragten den gemeente-veldwachter op de gedachte om de plaats te gaan onderzoeken waar de jongens haar gezien hadden. Hij vond er de bewijzen eener geheime bevalling, zonder kind evenwel, en nam de meid in 't verhoor, die echter ontkende. Uit angst vooral voor liaar vader, een kanaalwerker, schijnt zij liet vermoede misdrijf begaan te hebben, en deze angst met haar vrees voor de gevolgen schijnen haar den volgenden morgen vroeg opnieuw uit haar woning verjaagd te hebben, eer haar vader, des avonds laat van zijn werk gekomen, nog iets van het gebeurde afwist. De politie zocht haar gisteren den gansclien dag te vergeefs, doch kon haar spoor niet verder volgen dan een eindweegs langs het Castricumer strand, waar 't zich in de duinen verloor. Men vermoedt algemeen dat de ongelukkige een einde aan haar leven heeft gemaakt of na al het doorgestane bezweken is in de duinen. 't Is allertreurigst na te gaan hoe sinds de grove ver diensten aan Holland op zijn Smalst, waar een flink werkman gemakkelijk 1 2 gulden 's weeks verdient, door- eengeslagen het gansche jaar door de onzedelijkheid en vooral ook liet drankgebruik toegenomen zijn in de omlig gende plaatsen, als Beverwijk, Velsen enz. 17 Januarij. Het geregt uit Haarlem, dat gisteren hier verscheen om onderzoek te doen naar den vermoedelijken kindermoord, moest tamelijk onverrigter zake aftrekken, omdat noch het lijkje, noch de moeder te vinden waren. Te vergeefs doorzocht een zeventiental rijksveldwachters en koddebeijers den ganschen dag de duinen; zij vonden niets dan een plek waar het lijkje vermoedelijk hegraven was geweest. Heden waren zij opnieuw uitgegaan ter verdere nasporing, toen men de moeder, doornat van den regen, het ouderlijk huis weer zag binnengaan, van het strand komende. Zij droeg het kinderlijkje, dat zij verklaart dood geboren te zijn. De plaatselijke geneesheer achtte haar te afgemat om haar zonder levensgevaar te kunnen vervoeren. Men zegt dat zij de twee nachten hij een moei te Egmond onder dak heeft doorgehragt. Het lijkje is door de politie opgezonden naar de justitie te Haarlem. In de afgeloopen week zijn te Amsterdam 14 per sonen aan de mazelen overleden. Met succes is jl. Zaturdag te Amsterdam de nieuwe drijvende stoombrandspuit beproefd. De hoeveelheid water welke per minuut kan uitgespoten worden, bedraagt 4500 liter. Gisteren werd ten raadhuize te Amsterdam in het openbaar aanbesteed: liet maken in het afgesloten IJ, henoorden den Westerdoksdijk, van eene houthaven met houtdokken en ligplaatsen voor bezaagdhout. Minste inschrijver de heer D. Volkerts, te Dordrecht, voor de som van f 219,800. Woensdag 3 Febr. a. s., des voormiddags ten elf uur, zal in Natura Artis Magistra te Amsterdam éen algemeene vergadering van de Vereeniging «Het Nederlandsch Rund vee-Stamboek» plaats hebben. Heeren leden worden ver zocht amendementen op de statuten enz. drie dagen vóór de vergadering aan 't voorloopig bestuur in te zenden. Het Handelsblad geeft een uitvoerig verslag van de feestelijkheid in het park bij 't overreiken van den gouden beker aan generaal van Swieten. Men is zeer rederijk geweest. Het Handelsblad heeft een lijstje van minstens een twintigtal «geachte sprekers» en moet nog «wegens plaatsgebrek» bekorten, zoodat ons misschien de helft nog niet is aangezegd. Generaal van Swieten zeide het volgende «De groote sympathie mij betoond giet balsem in de wonden, die zijn toegehragt niet aan mijn eigenliefde, maar aan mijn vaderlandsliefde, door hen, die zeggen, dat ik de belangen van het land niet goed behartigd heb. Menigeen is een Spartaan in de studeerkamer, doch kan geen twee uur ontbering doorstaan, zonder in enkele dagbladen te gaan klagen. Een officier, die zichzelven respecteert, klaagt niet over eenige ontbering in 's lands belang gedragen. Een lid van 't Roode Kruis, die den laatsten Europeschen oorlog had mede gemaakt, verhaalde mij van al hetgeen toen geleden is, zonder dat men zich daarover in de couranten ging beklagen. Ik hen er op gesteld, dat de mannen, die mij vertrouwen en sympathie toonen, mij die achting zullen blijven waardig keuren, en daarom meende ik het nuttig eene zaak te hespreken, die mij steeds verweten wordt. Waarom hebt ge de brigade uit Padang niet opgeroepen? klinkt het telkens. Het antwoord daarop is gemakkelijk. Van den aanvang af is de brigade te Padang bestemd geweest om tot reserve te dienen. Nu vordert de krijgskunst zeker, dat men steeds met de grootst mogelijke magt den vijand versla, doch ik voeg er hij, dat het zeker geen minder belangrijk voorschrift der krijgskunst is, dat men de reserve niet ontijdig moet oproepen. Bovendien was er een bezwaar, dat ik niet ligt telde. De reserve moest afgehaald worden met schepen, die allen hesmet waren met de cholera, door ons van Batavia medegebragt. Ik achtte liet mijn eersten pligt deze schepen te ontsmetten. Hieraan wijdde ik, om de verspreiding der ziekte te voorkomen, groote zorg zoodat ik zelfs het schip Maddaloni, dat afgehuurd was voor het troeponvervoer, eerst deed ont smetten, opdat geen passagiers aangetast zouden worden. De desinfectie-middelen, die wij in groote hoeveelheden noodig hadden, moest ik van Padang laten halen, en dit eischte tijd. Er zijn menschen, die veel van prestig een glans houden. Doch dit is geen degelijkheid. Wanneer men een bezetting acht dagen stoomens van de metropool (Batavia) heeft achter te laten, moet men zijn grootste aandacht wijden aan de versterking van haar positie, zoodat zij alle aanvallen van den vijand kan afslaan. Dit kon men slechts doen door hieraan voornamelijk de aandacht te schenken. Het verblijf in den kraton was niet gemakkelijk. De geneesheeren wilden zelfs niet toestaan, dat men in de eerste 24 uren aldaar verblijf zou houden. Wat moesten we doen? We konden toch de manschappen niet blootgesteld laten aan daauw, en tropischen zonneschiju. Tijd werd dus gevorderd voor het op en inrigten van magazijnen en hospitaal. En wie moesten dit werk doen? Onze soldaten. Veel heeft de vloot gedaan. De marine bragt alles aan wal, doch onze soldaten moesten alles verder vervoeren, en den kraton van binnen en van buiten in orde brengen. Wij hadden den kraton 3 of 4 dagen vroeger kunnen innemen, zegt men. Doch wat doet het er toe, of men 3 of 4 dagen vroeger slaagt, zoo men slechts slaagt en met het minst mogelijk verlies aan menschenlevens zijn doel bereikt? Van het oogenblik dat we den kraton hebben genomen, hebben wij ons offensief gestaakt om der bevolking tijd tot bezinning te geven. Dat heeft indruk gemaakt en deze bezadigde wijze van handelen zal men bespeuren dat later aan de ambtenaren het werk der organisatie gemakkelijk zal hebben gemaakt. De Atsjinezen zijn den oorlog moede en Nederlands vast houdendheid en volharding zullen in Sumatra evenals overal 1 in Indië triomferen. En de wereldhandel zal reeds dit jaar de vruchten trekken van Nederlands oorlog met Atsjin Op Poeloe-Bras (het rijsteiland) wordt een vuurtoren gebouwd, die nog dit jaar zal ontstoken worden, en den ingang van de straat Malacca veiliger zal maken. Dit licht, aan liet uiteinde van Sumatra vonkelende, zal aan de wereld toonen, dat Sumatra thans in de handen is van een beschaafde mogendheid, die alle rijken der wereld voordeel doet trekken van de uitbreiding van haar gebied in 't Oosten.» Te Haarlem is den 16 dezer de zevende algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap gehouden. Op die vergadering is een voorstel ingekomen van baron Groeninx van Zoelen, om van wege het Genootschap een Nederlandsch marine officier tot deelneming aan de Engelsche Noordpool-expeditie uit te noodigen, een plan waartoe hij door een geldelijke ondersteuning bevorderlijk wilde zijn. -Jl. Zaturdag legden voor de arrondissements-regtbank te Leiden de 12 overige getuigen in zake het spoorweg ongeluk te Warmond hunne verklaringen af, die over 't algemeen niet ten gunste van den beschuldigde luidden. Daarna voerde do advocaat mr. Ph. A. Haas namens zijn cliënt, beschuldigd van «door achteloosheid doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein,» het woord. Maandag middag ten twaalf ure zal de officier van Justitie zijn requisitoir nemen. Men schrijft aan de Leidsche Crt.«De temperatuur is voor Januarij zoo zacht als zij voor December koud was. Het zijn nu werkelijk voorjaarsdagen, zooals Maart of April ze doorgaans niet oplevert. December begon met geduchte sneeuw- en hagelbuien en veel -wind en bragt het tweede gedeelte winter. De wind maakte toen bijna iederen dag kompasrond met stilte en kwam meest uit liet zuiden. Met zuidewind vroor het zelfs het meest, met noordoostenwind het minst. Op 29 Dec. 's morgens ten 8 uur, teekende de thermometer 10' d. i. 22" vorst, met zuidenwind. Uit dezelfde streek kwam dooi en zoo liet noordoostenwind waarmede dan toch doorgaans bestendig winter wordt verwacht, zich niet gelden. Misschien later in Februarij of Maart, en dat het dan nog genoeg winter kan worden, daarvoor spreken de voorbeelden. Stelt hij zich uit tot April of Mei, om weken achter elkaar te heerschen, des te erger.- eene winterachtige lente is niet zeldzaam en het is treurig hoe land- en tuinbouw er dan bij varen.» Volgens het Utr. Dagbl. heeft mej. Mina Kruseman met de heeren le Gras, van Zuylen en Haspels te Rotterdam, eene overeenkomst aangegaan om als «Louise» in Multatuli's Vorstenschoolop te treden. Het Sluisch Wkbl. beveelt als voorbehoedmiddel tegen en geneesmiddel voor springende handen het inwrijven met sap van uijen aan. Twaalfhonderd Engelsche fantasie-hoeden van ver schillende soort, wegens te lage aangifte door de visiteurs te Harlingen benaderd, worden voor f 2.50 en f 3 (anders f 5 a f li in de winkels kostende) aan het publiek verkocht. Aan brieven uit Chicago ontleent de Gron. Crt. het volgende «Hier zijn vele menschen, die zeggen, dat de wereld een einde neemt den 9 April. Uit Daniël 12de hoofdstuk maken zij op, dat het dan is afgeloopen. Er is hier zulk een man geweest, die ook zieken kan genezen en dooven het gehoor geven, 't Was een man uit Boston, die predikte dat het einde daar was. Verscheiden menschen gelooven er aan. Zij laten zich doopen in een beek, waarin zij driemaal worden ondergedompeld. Ook houden zij in een groote zaal geregeld godsdienstoefening. Gij kunt niet denken, hoeveel twist hier is over het geloof, maar er zijn ook velen, die niets gelooven. Voorleden jaar zaten verscheidenen op een eiland hij New-York, die den Heer verwachtten. Ook in Chicago blijven zij nachten op om de komst van den Heer te geinoet te zien. O, als gij hier waart, dan zoudt gij wat zien en hooren. De scholen kunnen de talrijke kinderen niet bevatten, hoewel er jaarlijks vele gebouwd worden, 't Gaat niet zoo gemakkelijk u hiervan een regt denkbeeld te geven. Ik las in de Hope, dat hier 38 publieke scholen waren en sommigen zijn 3 a 4 verdiepingen hoog en ik denk, dat ze wel 100 voet lang en breed zijn. Er zijn verscheidene rooms of afdeelingen in en in iedere afdeeling 1 a. 2 meesters. Deze zijn van het vrouwelijk geslagt, behalve de hoofd onderwijzer. Daarenboven zijn er, ik weet niet hoevele bijzondere scholen, zooals hoogduitsche, roomsche enz. «Ook tracht men hier eene zoogenaamde Hollandsche school op te rigten door meester Puma, dezelfde die voor eenige jaren meester te Leermens is geweest, met welke geschiedenis gij hekend zult zijn. Deze Puma, wiens vrouw is overleden, is nu hertrouwd met Antje Kapinga,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1