Binnenland. Benoemingen, enz. STATEiV-GENERAAL. Rusland. Spanje. INGEZONDEN. EEN CHRISTELIJKE SCHOOL. zockingen der riviermondingen en verschillende kreeken verscheidene dergelijke vaartuigen werden aangetroffen en prijsgemaakt. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Januarij. Door den heer H. J. Schuijt werd jl. Dingsdag avond eene lezing gehouden in de sociëteit Mars. Spreker wees op eene verkeerde rigting in het maatschappelijk leven, die namelijk om jongelieden al te spoedig in te wijden in datgene wat slechts aan ouderen van jaren voegt. Als ge volgen daarvan noemde hij eene walging van de genietingen des levens, en een vroegen ouderdom. Daarna droeg hij het gedicht: De Koningin der Trouw voor. De 2de luits. der infanterie die 3 jaren of korter officier zijn en genegen zijn bij het korps mariniers over te gaan, genieten eene gratificatie van f 400. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Curaijao, onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Vandevelde, den 18 Dec. jl. te Rio-Janeiro aangekomen. Aan het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Dingsdag herbesteed: het bouwen van eene school en het doen van vernieuwingen aan de onderwijzerswoning, in het zuideinde der gemeente Assendelft. Ingezet a f 14,000; gemijnd op f 15,300 door den heer W. H, Mathijssen, te Alkmaar. Maandag avond onder hevigen regen en wind, reed den heer B. van den Hoorn met zijn echtgenoote naar den Burg op Texel, om daar de spreekbeurt op de volksvoor lezing waar te nemen. Onderweg schrikte het paard van eenige vonken van een weggeworpen sigaar, waardoor het begon te steigeren en achteruit te slaan. De heer B. sprong er uit om het dier te grijpen, doch het was te laat, paard en rijtuig vielen in de nakijzijnde sloot. Gelukkig kwam de dame die er nog in zat met den schrik vrij, en gelukte het aan spoedig toegesnelde hulp, paard en rijtuig ongedeerd uit de sloot te halen. De bevolking der gemeente Texel bedroeg op 31 Dec. 1873: 3144 m., 3224 vr. In 1874 geboren 128 m., 111 vr. In de gemeente gevestigd 62 m. 50 vr. Over leden 45 m. 42 vr. Naar elders vertrokken 114 m. 130 vr. Op 31 Dec. 1874 was alzoo de bevolking 3175 m. 3213 vr., alzoo vermeerderd met 20. Er werden 55 huwelijken gesloten, als47 jongmans en jonge dochters, 1 jongman en weduwe, 6 weduwnaars en jonge dochters, 1 weduwnaar en weduwe. Tweeling-geboorten bedroeg 6. Godsdienstige gezindheid: 3908 Herv. 9 Evang. Luth., 1169 Doopsgezinden, 1 Remonstrant, 71 Christ. Afgescli., 1216 R. C., 14 Israëlieten. Men meldt van Texel aan de Amst. Crt. «Veel, men moet het dankbaar erkennen, veel wordt er reeds gedaan tot redding van schipbreukelingen. Evenwel, er kon nog iets meer te hunnen behoeve geschieden. Zou 't niet mogelijk zijn op «de Razende Bol» en «Onrust» nabij dit eiland, een soort van kaap te maken, waar de schipbreukelingen bij stranding en verbrijzeling hunner vaartuigen op de zandplaats geworpen, een schuilplaats zouden kunnen vinden totdat er hulp kan opdagen van den lichttoren te Kijkduin zou men de seinen van die kaap kunnen waarnemen. Zoo al* de toestand nu is, zijn de schipbreukelingen, die het geluk hebben de zandplaat te bereiken, toch een prooi des doods, dewijl de vloed bij stormweder de plaat onder water zet.» Het stoomschip Hawk, jl. Dingsdag nacht hoog op de zandbank «Richel» te Vlieland geslagen, is thans ver laten, gebroken en vol water. De bemanning is aldaar aangekomen. De gemeenteraad van Nieuwe Niedorp heeft besloten aan de hulponderwijzers der openbare school boven hun tractement van f 500 eene toelage te verleenen van f 50, telkens na een vol jaar hunne diensten in de school te hebben bewezen. De Raad heeft op die wijze van zijn ingenomen met hunne werkzaamheden in de school willen doen blijken. In 1874 zijn te Hoorn ter markt aangevoerd 1153 paarden, 13,123 koeijen, 1881 kalveren, 23,700 schapen, 11,650 lammeren, 21,796 varkens, biggen en zeugen, 507 bokken en geiten, ruim 5000 kippen en nagenoeg 1000 eenden. Als monsters werden aangevoerd 5723 HL. granen erwten en boonen en 102,010 kopjes boter van nagenoeg 6 ons het kopje. Op 's Rijkswerf te Amsterdam is tharK eene hydrau lische pers in werking, waarmede pantserplaten van 10 Eng. dm. dikte op ieder deel der oppervlakte koud kunnen worden gebogen. Dit werktuig, waarmede zulk een ver bazende kracht moet worden ontwikkeld, voldoet volkomen aan de verwachting en is een aanwinst voor onze marine, die daardoor voor een belangrijk deel minder afhankelijk van de buitenlandsche industrie is geworden. In het verslag der vergadering van de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden te Haarlem op Woensdag 13 dezer, is niet juist gemeld, dat de heer J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Paulowna Polder, het diepspitten der nieuw drooggemaakte gronden in het IJ en de Wijkermeer als de beste behandeling heeft aangeraden om den grond aan de lucht bloot te stellen, en dat de heer Waller, uit diezelfde gemeente, zich bij die zienswijze heeft aangesloten Genoemde heeren hebben ten sterkste aangeraden, het land, na het te hebben begreppeld en na goede en vele slooten te hebben gemaakt, stil te laten liggen totdat de gronden rijp zijn voor bebouwing. Als men dit doet en zorg draagt voor eene goede bemaling, zal naar hunne meening de grond het spoedigst rijke oogsten opleveren, terwijl ploegen of spitten altijd het rijp worden der gronden zal vertragen. De knaap, die dezer dagen te 's Hage vermist werd, nadat hij des middags school had moeten blijven, is weder naar het Louisagesticht teruggekeerd. In een coupé 2de kl. van den Oosterspoorweg zijn baldadig de kussens, waarschijnlijk met een mes, over de geheele lengte aan stukken gesneden. Tot nog toe is de dader niet kunnen ontdekt worden. Jl. Maandag heeft generaal Verspyck een bezoek gebragt aan mgr. Claessens. Het incognito werd door hem zoo streng bewaard, dat 't pas na zijn vertrek uitlekte, dat de generaal bij Batavia's kerkvoogd te gast was geweest. (De Tijd). De spoorweg Arnhem-Nijmegen zal hoogstwaarschijnlijk 1 Mei 1876 in exploitatie gebragt worden. In de jl. Dingsdag avond te 's Hage gehouden ver gadering van het Indisch genootschap viel den generaal van Swieten, die na zijn jongsten terugkeer uit Indië voor het eerst de vergadering bezocht, een hartelijke ontvangst ten deel. De heer de Bordes, die deze bijeenkomst presi deerde, sprak hem treffend toe onder de verzekering dat het genootschap den generaal gedurende zijn verblijf in Atsjin steeds met belangstelling had gevolgd. De heer van Swieten beantwoordde deze toespraak met een innige dankbetuiging. De nieuw ontworpen stoomlijn van Rotterdam op Java, door het kanaal van Suez, zal in de maand Maart a. s. tot stand komen. De onderneming gaat uit van de Engelsche Maatschappij de Star Ball Line. Zij stelt zich voor de booten op vaste vertrekdagen te doen afvaren en heeft vier booten voor die dienst bestemd van 2300 tot 2700 tons inhoud en van machines van 600 tot 800 paar- dekrachten voorzien. Is men te Vlissineen sedert eenigen tijd verlost van de geheerscht hebbende epidemische ziekte, die menig kind ten grave sleepte, thans wordt naar men zegt. opnieuw bezocht door een andere kwaal, meer bekend onder den naam van «bof.» Vooral was het slacgoffer dezer ziekte de heer Esser, postdirecteur aldaar, die weinige dagen geleden zijn echtgenoote met twee kinderen naar den doodenakker voerde, en wien thans wederom die treurige plegtigheid te wachten staat, nu jl. Zondag een derde kind daaraan bezweek. Men meldt uit Elburg aan de N. R. C. dd. 20 dezer: Terwijl heden middag de kost-leerlingen op 't instituut van den heer W. alhier op de plaats aan 't spelen waren, had één hunner een geladen pistool, waarmede hij een zijner makkers bij ongeluk zóó ernstig aan het hoofd heeft getroffen, dat men voor 't leven van den jongeling vreest. Te Rijnsburg heeft zich eenige dagen geleden, op den stal van den bouwman J. van der Meij, het zonderlinge geval voorgedaan, dat zijn zeven koeijen tegelijkertijd zoo danig ongesteld werden, dat men voor het behoud van haar leven vreesde, en werkelijk is er een bezweken. De koeijen hadden die middag niet anders gegeten dan roode beetwor tels van een hoop, die gedekt was geweest en eerst dien middag was ontbloot. Bij onderzeek bleek het den veearts S., dat de beetwortels bevroren waren geweest, en bij het ontblooten van den hoop, bij dooi weder, bevond men, dat een zeer dunne ijs-uitslag op de wortels aanwezig was. Deze uitslag nu moet vergiftigde bestanddeelen bevatten, welke eerst na volkomen ontdooijing en na eenigen tijd aan de lucht te zijn blootgesteld onschadelijk zijn. De heer Smits, generaal-kommandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis te Bronbeek, vraagt giften voor een monument om te doen strekken tot vereering van de nagedachtenis van allen, die bij een der twee expeditiën te Atsjin het leven lieten. De redactie der Heldersche en Nieuwedieper Courant is gaarne bereid, giften voor bovengenoemd doel in ontvangst te nemen en aan den generaal Smits over te maken. In het Pharmaceutisch Wbld. worden de uitkomsten medegedeeld van een onderzoek van «dr. Verwey's kanker poeders.» Ze bleken niets anders te bevatten dan... melk suiker. Een doosje van 20 poeders kost den hopeloozen kankerlijders f 10. Omtrent den burgemeester van Amsterdam, die door den Figaro vereerd werd met zijn eigen naam, maar door de overige bladen hardnekkig: «mijnheer van der Meulen» werd genoemd, zijn te Parijs nog allerlei verhalen in omloop. Nu heet het weêr, dat hij in een magazijn, dat niet wordt genoemd om reclame te vermijden, zes dozijn handschoenen heeft besteld van elf en een kivart, een nummer waarbij zelfs de grootste koetsiershandschoenen in 't niet verzinken. In het huis van Oftenbach zal groot feest worden gevierd. Zijne dochter trouwt met den heer Eugène Tournel, een bankier. Als zeker wordt berigt, dat Garibaldi, Victor Hugo, Karl Blind, Louis Blanc, Gambetta en Castelar voornemens zijn het eeuwfeest der onafhankelijkheid van Noord-Amerika bij te wonen. Een heer te Berlijn, die tot de secte der lijkenver branders behoort, is dezer dagen het been afgezet. Getrouw aan het verbond, heeft hij het afgezette been aan de commissie gezonden, met verzoek bij voorraad dit gedeelte van zijn geheel tot asch te doen verteren De commissie heeft het been teruggestuurd met de boodschap, dat het wel lijken, maar geen beenen afzonderlijk deed verbranden. De heer beweert, dat hij zich voor zijn geheele ligchaam heeft verbonden en dus ook voor ieder deel in het bijzonder. Als de commissie niet wil toegeven, zal hij haar een proces aandoen en dan ook eischen, dat zij verbranding houdt telkens, als hem het haar en de baard zijn gekort, als hij zijn nagels heeft geknipt, zelfs wanneer ook de tandmeester hein een kies heeft getrokken. Met ingang van den 21 dezer, zijn bij liet korps mariniers, naar ouderdom van rang, bevorderd: tot kapt. 1ste kl., de kapt. 2de kl. K. H. Koentze; en tot kapt. 2de kl., de 1ste luit. P. S. C. H. Courier dit Dubekart; zijn de machinisten 1ste kl. in liet vaste korps M. L. A. W. Komp en J. C. Graue met den 21 dezer n l tct off.-mach. 2de kl. Tweede Hamer. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet van 20 Aug. 1859 (Staatsblad No. 93), houdende bepalingen op de loodsdienst voor zeeschepen. Behalve tot het brengen van eenige wijzigingen in het tarief, waardoor de vaart op Nederland geheel gelijk wordt gesteld met die op België, strekt het ontwerp voornamelijk tot afschaffing van de betaling van het distantiegeld (het verhoogde loodsgeld voor het overnemen van een loods in het Engelsche Kanaal), dat, overeenkomstig art. 36 van het internationale reglement voor het loodswezen op de Schelde, steeds werd ingevorderd van naar Nederlandsche havens, niet van naar België bestemde schepen. Door deze afschaffing wordt eene vermindering in de opbrengst der loodsgelden van ongeveer f 60,000 a 70,000 'sjaars voorziendaartegenover staat echter de steeds klimmende opbrengst dier gelden. De minister van Oorlog brengt ter kennis, dat aan ieder recruut, die zich voor niet minder dan 6 jaren voor de dienst in West- Indië verbindt, een handgeld van f 300 kan worden uitbetaald. Buitenland. Engeland. Een aantal Engelsche jagtliefhebbers hebben zich onder leiding van den kolonel W. C. Mac Carty vereenigd om in Mei a. s. een togt te maken naar Colorado en daar in de prairiën te jagen. Met hunne paarden, honden en bedienden zullen zij de reis naar Amerika aanvaarden. Echt Engelsch. De kolonel heeft onder Maximiliaan in Mexico gestreden. Te Moskou zijn 5 danseressen, bij de opvoering van het ballet Kotschei, door het in vlam raken van een tarletan- kleed in een der kleedkamers deerlijk gebrand. De toestand van twee der meisjes boezemt groote bezorgdheid in. Het onheil ontstond doordien een der kleedsters, die eenige tarletan-robes in de hand had, aan een der lichten tusschen de zijschermen de ligte stof deed ontvlammen en toen, om de brandende massa kwijt te raken, die in een kleed kamer wierp, die zij dacht ledig te zijn, doch waarin zich dames bevonden. De commandant van het Spaansche escader voor Zarauz heeft, naar men verneemt, in last om van de Carlisten eene hooge schadevergoeding en het straffen der schuldigen voor den aanval op de Duitsche brik Gustav te verlangen, onder bedreiging, dat hij anders de noodige maatregelen zou weten te nemen. Boven verwachting zien we ons reeds gezegend in de zaak der alhier op te rigten Christelijke School. Van het weduwepenningske tot een gift zelfs van eenige honderden guldens ontvingen we daarvoor aanvankelijk ruim f930; als van N. M. f2.60; de Jong.-Vereen. U. H. K. f 20; D. d. G. f 1; de Zangvereen. Z. d. H. f 12.03; A. v. P. f 3; de Meisjes-Vereen. Lydia f 10; N. N. f 2.50; J. d. B. f 3N. N. f 1mevr. Douairière W. baron van L. te U. f 40; N. N. f 50; G. F. f 30; N. N. f 50; W. H. D. f 5; J. B. f 10; J. P. f 5; J. H. f 1; P. K. f 1; G. L. f 5; J. A. K. f 5; mej. K. f 5; J. v. D. f 1; M. W. E. f 10; J. C. f 3; A. J. f 1; J. d. W. f 1; H. R. f 5; G. P. f 3; F. E. f 3; M. B. f 1; E. S. f 1; Chr. L. f 1; K. V. M. f 2.50; J. A. f 10; S. f 1 G. J. S. f 5; S. L. f 2.50; C. 't H. f 3; B. C. B. f 5J.R.f5; H. L. f 3; J. V. D. f 10; N. N. f 300; D. K. f 5; L. O. f 5; J. v. d. .P f 50; E. B. f 5; S. K. f 2.50 L. S. f 2.50; J. C. I. B. f 2.50; B. S. f 100; N. N. f 1; mej. D. f6; N.N.fl.25; N. N. f 7.50; D. d. 11. f 1; D. V. Jr. f 2.50 N. N. f 1.50J. H. C. f 5; A. v. V. f 1; N. N. f 5; N. N. f 6; N. N. f 1 L. W. f 10; F. C. H. f 5; N. N. f 10; G. B. f 10; N. N. f30; N. N. f 10; N. N. f 10. Al dezen gevers, die op eene na ook allen te dezer plaats wonen, brengen we bij dezen onzen hartelijken dank. Benevens dit ontvingen we met blijdschap van wederom een ander de toezegging van f 50, waarover we kunnen beschikken, als we 't noodig hebben. Voor f 852 (koopsom en onkosten) mogten we ook reeds iq het bezit geraken voor de school van een uitnemend stuk grond, groot 432 vierk. ellen, en uitgekozen voor haar gelegen, namelijk aan de Hoogstraat, vlak voor de loge der Vrijmetselaars. Juist in het luidden onzer woonplaats dus. Bij den eigendom van dien grond hebben we dus nog, en we zeggen tevens reeds weer over meer dan honderd dertig gulden te beschikken, en nu wel bepaald voor den bouw der zoo gewenschte, hoognoodige en voor ware Christenen onmisbare school. Daarom, Christen mannen en vrouwen, jongelingen en jonge dochters! zendt uwe grootere en kleinere gaven voor die Christelijke school. Geeft ze met blijdschap! Een waar genot zij het u, dat gij er wat voor geven kunt! Zóó moet het zijn, zal het ook God behagen. Hij zegene voorts alzoo onze zwakke pogingen, dat nu niet zoo lang ieder Christen en belangstellende in deze plaats kunne zeggen: daar hebt ge ome Christelijke school. Als eigendom toch en monument van ieder hunner zal die school daar moeten staan. (Zeer noode laat de ondergeteekende zich als hier met louter stoffelijke zaken indoch daar geen ander het in deze schijnt te willen, wie anders dan hij zal het dan doen J. J. DE VISSER, Predikant, President der Hulpvereen. voor Geref. Schoolonderwijs, Helder, 18 Januarij 1875. AdressenJ. J. DE VISSER, Predikant. G. TICHELMAN, Ontvanger aan de Commercie-Sluis. J. BUISMAN, Oostslootstraat hoek Looijersteeg. Allen te Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2