1875. N°. 11. Zondag 24 Januarij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HËLOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1 30. nu franco per post - 1 65. Bureau: MOLENPLEIN N\ 163. Prijs der Advertentiën: Aan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië vin Urindisi. Laatste ligling 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Java, geschiedt den 29 Januarij a. s., na aankomst van trein III (N. Holl. Spoorweg) ten 10.42 des avonds. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Januarij. De Commissie, die zich belast heeft met het bijeenbrengen van fondsen tot stichting van predikantswoningen bij de Hervormde gemeente alhier, heeft, blijkens aan ons ver strekte mededeelingen, steun gevonden hij de leden der gemeente. Reeds nu ziet zij zicli in staat gesteld om ééne pastorie te doen houwen, waartoe de grond liaar is afgestaan door heeren kerkvoogden en notabelen. Het plan bestaat om deze pastorie te bouwen op het aan de Hervormde gemeente behoorende terrein ten zuiden der Nieuwe Kerk. Op de uitnoodiging der Commissie tot het inzenden van geldelijke bijdragen, moeten nog eenige niet onbelangrijke giften zijn ingekomen. In de op gisteren gehouden vergadering der Commissie voor Volks voordragten is besloten tot het houden van nog twee voordragten in dit saizoen, en wel medio Febr. en medio Maart. Met genoegen werd geconstateerd, dat die voordragten steeds meer worden gewaardeerd, en dat de orde op die talrijke bezochte bijeenkomsten niets te wenschen overlaat. Jl. Donderdag avond traden de dames Elize Baart en Mina Kruseman in Musis Sacrnm voor een talrijk gehoor op. Eerstgenoemde droeg voor de novelle«Eene oude jonge jufvrouw,» laatstgenoemde het bekende«Kunst en kritiek. Over den inhoud van het voorgedragene behoeven we den lezers van ons blad geene mededeeling te doen; uit hetgeen indertijd door ons is gemeld over de lezingen dier dames, elders gehouden, is die inhoud genoeg bekend. Mej. Kruseman was, tengevolge van haar vroeger optreden alhier, voor ons geen vreemdeling. Wat de voor- dragt betreft, handhaafde zij den reeds door haar verworven gunstigen naam. Ook aan mej. Baart kunnen wij geenzins de lof ontzeggen van eene schoone, onberispelijke voordragt. Zij boeide haar hoorders en ontlokte zeker aan alle de opmerking, dat ook liaar verschijnen op het tooneel voor zeker een aanwinst zal zijn te achten. Of de geopperde denkbeelden echter heel veel ingang hebben gevonden, meenen wij te moeten betwijfelen. Naar wij met leedwezen vernemen, is de kapitein ter zee A. R. Blommendal, chef der liydrographie aan het ministerie van marine, jl. Donderdag aan tafel in het hotel de 1' Europe door een beroerte getroffen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk; hij is nog steeds bewusteloos en mogt dan ook niet naar zijn woning vervoerd worden. (D.). Uit goede bronnen verneemt het U. D., dat er hij de officieren van het leger zeer weinig lust bestaat, om op de gestelde voorwaarden bij liet korps mariniers over te gaan. Bedankt voor het beroep naar Groningen, door ds. P. Huet, pred. te Dirksland. Tot directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam is na drie stemmingen en met het lot tegen den heer Suyver benoemd de heer J.B.J.Lucardie, luit. ter zee 2dekl. De bevestiging van den heer J. F. L. Boonacker, beroepen pred. te Waal en Koog op Texel, zal plaats hebben op Zondag 31 dezer des voormiddags te half tien uur. Bevestiger de heer A. Metz, pred. te Hippolitushoef. Intree 's namiddags te half twee uur. Te Urk oefent een hulponderwijzer aan de openbare lagere school (op een salaris van f 500), tevens het vak uit van barbier met een zeer drukke clientèle. Den 26 Jan. e. k. zal in het lokaal van den heer A. Knikker, te Scliagen, ten tooneele worden gevoerd «de Kaperkapitein,» door het gezelschap van Frascatie, te Amsterdam. De zeer gunstige recensie in het Algemeen Handelsblad van 11 Jan jl. noopt tot een bezoek. In 't hijzonder worden daarbij geroemd de heeren D. W. Jacqui, Herman en inejufvr. Larondelle, wier spel luide werd toegejuicht. Yan de «Yereeniging tot verbetering der kleine- kinder-bewaarplaatsen,» te Amsterdam, bestaande uit vijf- en-twintig dames, is een kort, maar zaakrijk verslag ver schenen, waaruit blijkt, dat zij, door ruime giften daartoe in staat gesteld, in Julij 1872, in een gehuurd lokaal in de Vinkenstraat de eerste bewaarplaats heeft kunnen openen en dat daar in de laatste zeven maanden van dat jaar 3938, in 1873 12,160 en in 1874 15,556 kinderen gevoed en verzorgd zijn, waarvoor de kosten, na aftrek van de zeven centen, die de ouders betaalden, in 1873 bedroegen 15 c. en in 1874 10| cent per dag. De groote behoefte aan goede bewaarplaatsen had de vereeniging doen besluiten, voor een deel der aanwezige gelden een huis in de Warmoes straat te koopen, dat daarna geheel afgebroken en tot een ruime en geschikte school met speelplaats voor de kinderen ingerigt is en 1 Februarij a. s. zal worden geopend. Het ontwerp-adres aan de Tweede Kamer, inhou- dene bezwaren tegen het ingediende wetsontwerp op liet hooger onderwijs en het verzoek om in die wet bepalingen op te nemen om ook aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, onder zekere voorwaarden, het regt te geven tot het toekennen van doctorale diplomata, na voorafgaande examina en promotiën, is jl. Woensdag door den gemeen teraad van Amsterdam behandelden met eene geringe wijzi ging in de redactie goedgekeurd. Yolgens het Hhld. zal den 25 dezer in Diligentia, te 's Hage. een eeresabel worden uitgereikt aan den onder bevelhebber van de tweede expeditie naar Atsjin, den luit.- generaal Verspijck. Bij gelegenheid van die plegtigheid zullen de bh. Nierstrasz en Fahius het woord voeren. Het geschenk moet uitgaan van den heer van Rees, lid dei- Rekenkamer. De jongeling uit Velzen, die dezer dagen op eene kostschool te Elburg door een zijner makkers hij ongeluk met een geladen pistool aan het hoofd is getroffen, is een paar uren daarna aan de gevolgen overleden. Niet alleen mej Kruseman, maar ook naar gemeld wordt, mej. Elize Baart heeft met de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels een overeenkomst aangegaan om in de «Vorstenschool» op te treden. De repetitiën en de eerste voorstelling zullen waarschijnlijk door den heer Douwes Dekker worden bijgewoond, en de eerste openbare uitvoe ring zal in de laatste helft van Febr. plaats hebben. Voorts verneemt men dat aan Utrecht of Leiden de primeur van de «Vorstenschool» zal gegeven worden, en dat mej. K. zich zal belasten met de vertolking van «Louise,» en mej. B. als «Hanna» optreden. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van Prof. Vissering zegt de N. R. Crt.«Nu H. M. de Koningin (Koning Willem III is een kweekeling der Leidsche aca demie), nu er dames, nu er een breede schare van mannen zonder geleerde opleiding tot het aanhooren der academische oratie genoodigd zijn, zou het van geen goeden smaak ge tuigen, de rede in het Latijn te houden. Daarover geen verschil meer. Hetgeen een punt van geschil had kunnen zijn, is, of het eeuwfeest der Leidsche universiteit niet uit den aard der zaak een feest was in de eerste plaats voor de mannen der wetenschap of men, de vertegenwoordigers der buitenlandsche universiteiten noodigende, niet van die zelfde meening uitging? of men, zonder de verdere feest viering tot de enge afmetingen van een geleerden-kring te beperken, «de plegtige redevoering van den rector magni ficus» niet in haar aloud karakter had kunnen houden enz. Maar dat alles heeft nu geen beteekenis meer. En hoe naijverig ook op onze goeden naam buitenslands, zeggen wij thans nu geen Latijn. Over het Hollandsch mogen zich de vreemde gasten ergeren onhoffelijk te zijn jegens onze geëerde Vorstin en jegens de dames, dat het laatst van alles!» De gemeente Hellevoetsluis verkeert tegenwoordig in zulk een mageren geldelijken toestand, dat het schoolgeld er verhoogd is moeten worden. In den laatsten tijd zijn duizenden kilogrammen geperst hooi langs Utrecht vervoerd, met bestemming naar Engeland. Dit hooi, dat voor het grootste deel uit Overijssel afkomstig is en in de omstreken van Zwolle geperst wordt, is in liet buitenland zeer gewild. Men betaalt gemiddeld i van f 30 tot f 35 per 1000 kilogram. Dezer dagen is door de 62jarige vrouw van Zeijl voor de derde maal een kind gered. Het kind wilde over een plank loopen, die over een diepe moddersloot in Ahstede ligt, doch viel er af en zou zeker zijn omgekomen, als niet de oude vrouw, eigen gevaar niet tellende, alle haar nog ten dienste staande krachten had verleend, om het uit zijn netelige positie te redden. (U. D.) Men schrijft uit 's Hage aan het Utr. Dagbl. «Verschillende bladen hebben in de laatste dagen min of meer juiste berigten gegeven over het ophanden zijnde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool. Er schijnt een noodlot te wezen op onze nationale feesten geen kan eendragtig gevierd worden ook heeft dit feest weder aanleiding gegeven tot de meest treurige verdeeldheid. Bekend is het, dat de curatoren zich niet hebben kunnen vereenrgen met het denkbeeld, om de feestrede in het Hollandsch uit te spreken, maar minder bekend is het, dat ook het doen der invitaties een oorzaak van twist tussclien curatoren en professoren is geworden, 't Gevolg daarvan is geweest, dat er twee dinées plaats zullen hebben, een van curatoren waaraan Z. M. de Koning zal deelnemen, en een van de professoren met de vreemde gasten, voor welk dinée de Koning heeft bedankt. Z. M. zal de feestrede in de kerk bijwonen en daarna op het stadhuis de vreemde hoog leeraren op audiëntie ontvangen. Armzaliger feest dan dit worden zal, kan men zich moeijelijk denken; de vreemde heeren zullen een raar denkbeeld krijgen van ons feestvieren. Op de gastvrijheid dir ingezetenen is een beroep gedaan, en zij, die geen gast in huis kunnen of willen hebben, kunnen volstaan met een bon op Paulez af te geven: «Goed voor een man logies.» Kon het nationale «Beleg van Leijden» niet ten gehoore worden gebragt, kon men een gedeelte van de gelden, die op de begrooting voor het feest zijn uitgetrokken daarvoor niet hebben bestemd? Kon men het geheele feest niet hebben laten zamenvallen, met de maskerade in Junij? Wat wordt nu den vreemden aangeboden! Behalve de plegtige? ontvangst door den gemeenteraad en door cura toren, rector en senaat, een diner, een speech in liet Hol landsch, een audiëntie en illuminatie van academische en andere en openbare gehouwen, plus een vuurwerk om 10 uur op de ruïne.... op 8 Febr. Hierna moeten de gasten, die bij Paulez logeeren, nog met een extra trein naar liet Haagje terug. Al de bovengenoemde onaangenaamheden roepen in het geheugen een even amusante als comische strijd, die in de vorige eeuw onder de Leidsche professoren gewoed heeft en die niets meer of minder betrof dan het gewigtige vraagstuk, of de aftredende dan wel de nieuwe rector het diner presideren moet dat aan het einde van elk academisch jaar door de hoogleeraren genoten wordt. De overwinning bleef aan den aftredende ten koste van de maag van den nieuwen rector, die sedert dien neder laag aan het diner geen deel meer neemt. Om hem te troosten gaat men nu na liet diner hij den nieuwen thee drinken. Er zijn toch altijd kleine groote mannen geweest Misschien schrijf ik u nog wel eens over dit eeuwfeest.» Te Boxtel is een algemeen geachte burgeres A. v. d. M., toen zij Zondags 's morgens zich naar de kerk begaf, in den Dommel gevallen en verdronken, door liet verzuim van gaslicht in de straten te ontsteken, waardoor zij den draai niet goed nam. Haar hulpgeroep werd gehoord, maar men was in de vroegte niet spoedig genoeg bij de hand. Denzelfden morgen zijn in diezelfde plaats verscheidene andere personen, die zich naar de kerk begaven, door de duisternis misleid, te water geraakt. Dezer dagen werd te Heesch op eene publieke ver- kooping een paard verkocht voor f 171 behalve de 10 pCt. hetzelfde paard werd nu 24 jaar geleden door den tegen- woordigen verkooper aangekocht voor f 184; het is nu 30 jaar oud. - De regtbank te Deventer heeft den misdadiger te Wijhe, die zich aan diefstal van twee muurbloemen had schuldig gemaakt, veroordeeld tot een cellulaire gevange nisstraf van 14 dagen, en H. Klomp, alias Peetoom, te Wijhe, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, tot eene geldboete van f 75. De controleur te Lohitli is niet zoo kwaad voor zijne ambtenaren als men gezegd heeft. Hij verbiedt hun 't rooken alleen, als zij schepen visiteren, wat voorzieti" en wettig is. Het Vaderland deelt op gezag van dr. Verwey mede, dat de bekende kankerpoeders lapis albus bevatten, waarvan de juiste hoeveelheid alleen aan dr. V. bekend is. De poeders worden alleen aan vermogende personen tegen den prijs van f 10 afgeleverd, aan onvermogende daarentegen om niet. Als een bewijs welke vreemde oorzaken er al voor schoolverzuim worden opgegeven, kan dienen, dat op zeker dorp, weinige dagen geleden, een knaap den onderwijzer vroeg, of hij den volgenden dag van' school mogt weg blijven, om zijn vadernaar de gevangenis te brengen. Men verzekert, dat den Koning van Spanje een jaar geld van 28 millioen realen (3) millioen gulden) zal worden toegekend. Paris Journal deelt het volgende vermakelijke nieuwtje mede: De Venezuelanen hebben op de groote markt van Caracas een standbeeld willen oprigten voor den president der republiek. Maar daar die betrekking zoo dikwijls van titularis ver wisselt, hebben zij er een lossen kop op geschroefd. Wanneer nu de president zijn plaats inruimt voor een ander, schroeft men de kop eenvoudig van den romp en zet er het hoofd van den nieuw gekozene boven op. De uniform en de insigniën blijven natuurlijk dezelfde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1