1875. N°. 21. Woensdag 17 Februarij. 33 Jaargang. GRONDBELASTING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N% 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „W y huldigen het goede.'5 Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1.65. Prijs der Adrerteatiën: Van 14 regels 60 Ceits, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. KI ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Afkondiging overeenkomstig art. 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1870, (Staatsblad No. 82). De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, overeen komstig art. 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), ter algemeene kennis, dat hij ter Secretarie van de gemeente, gedurende dertig dagen, ter inzage van de belanghebbenden heeft nedergeiegd, eene OPGAVE VAN UIT KOMSTEN, bedoeld in de artt, 15, 23 en 43 der genoemde wet. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 15 Eebruarij 1875. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Februarij. Een door de regering ontvangen telegram van kolonel Pel, dd. 8 Feb., behelst het volgende: Den 4 Feb. zijn vijf versterkingen en Lampret, beoosten Langkrook, genomen en bezet. Twee ligt gewonden. Gezondheid niet verbeterd. Cholera meestal met doodelijken afloop. Volgens berigt is Iman Pager Ajer gesneuveld. Uit een schrijven uit Barbados, aan boord van de Leeuwarden, wordt ons medegedeeld, dat dit vaartuig aldaar den 6 Jan. is aangekomen. Hét zal zich daar vereenigen met twee andere Nederlandsche oorlogschepen, omgezamenlijk de Fransche bezittingen Martinique en Guadeloupe, ver volgens St. Martin, Saba en St. Eustatius te bezoeken, te Cura9ao enkele weken te vertoeven en tegen Febr. La Gusyra en andere Venezuelaansclie havens te bezoeken om er onze vlag te vertoonen en ons prestige op te beuren en over Cuba omstreeks Mei in Hólland terug te keeren. (U. D.) Omtrent het vertrek van de mailboot Prins van Oranje naar Glasgow, zijn wij in staat gesteld nader mede te deelen, dat het doel niet is om bet schip aldaar te doen repareren, waartoe geen aanleiding bestaat, doch om hqt eene verandering te doen ondergaan, ten einde daardoor grooter laadruimte te verkrijgen. In plaats van de bestaande inrigting voor passagiers 1ste klasse, zal het voorzien worden van eene groote Campagne voor 50 passagiers, op dezelfde wijze ingerigt, doch nog ruimer en grooter dan die der nieuwe stoomschepen Voor waarts en Prins Hendrik. De hutten 1ste klasse zullen voor passagiers 2de klasse worden ingerigt, en het troepen logies vergroot worden, door er de bestaande salon 2de klasse bij te trekken; terwijl door het aan dek brengen der passagiers 1ste klasse inrigting, de laadruimte van het schip met een 3 a 400 ton wordt vermeerderd. Naar bot oordeel van velen krijgt de Prins van Oranje nu de beste en zeker de nieuwste inrigting voor passagiers 1ste klasse en ontegenzeggelijk de beste voor die der 2de klasse. Dat van 't verblijf te Glasgow wordt geprofiteerd om de machine na te zien, te voorzien van een verbeterde stoom- schuif en wat de ondervinding heeft geleerd economisch beter te zijn dan het bestaande, is natuurlijk. Het militair assnut, dat jaarlijks door de adelborsten alhier wordt gegeven, had jl. Zaturdag avond in de mot smaak gedecoreerde groote zaal van het Koninklijk Instituut plaats. Tal van genoodigden tegenwoordig, waren getuigen dat de vaardigheid in het behandelen der wapenen bij hen eene ijverige beoefening vindt. Met een zeer geanimeerd bal werd deze schitterende avond besloten, die allezins getuigde van de aangename wijze waarop de jonkers de vriendschap weten te waardeeren, die zij bij verschillende familiën te dezer plaats ondervinden. Het nieuw opgerigte muziekkorps van de art. schut terij zal zich Vrijdag a. s., koningsverjaardag, bij de parade nog niet laten hooren. De oefeningen, die flink worden gehouden, zullen nog worden doorgezet, alvorens men zich voor het publiek laat hooren. De onderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje^ gehoor gevende aan de onlangs in dit blad geplaatste uit- nooding tot het verleenen van bijdragen voor een Atsjin- monument, heeft voorgenomen eene tooneel-voorstelling te geven, waarvan de voordeelen aan de commissie zullen worden afgedragen. Op een nader aan te kondigen tijd zal door die vereeniging worden opgevoerd het tooneelstuk De Boodschapper of Loevestein in 1572, in 5 bedrijven. Ook met het oog op het doel waarnaar gestreefd wordt, ber velen wij dat plan ten zeerste in ieders ondersteuning aan. Het berigt omtrent de inspectie der schutterij te Alkmaar, voorkomende in ons vorig nommer, behoeft deze verduidelijking: De inspectie zal niet op 's Konings ver jaardag zelve (het is dan in Alkmaar mardtdag) maar den daaropvolgenden Zondag plaats hebben, terwijl de luit. ter zee Marinkelle tot bijwoning dier inspectie is uitgenoodigd. Jl. Zondag avond ongeveer 6 ure ontstond brand in het bovenhuis, bewoond door den luit. ter zee Lucardie, aan de Hoofdgracht alhier. Spoedig daagde er hulp, zoodat dit onheil nog gelukkig gestuit werd en zich slechts tot de woning zelve bepaalde. Het achter-bovenhuis is verbrand. De matrozen en mariniers deden ook ditmaal weder goede diensten; de spuit van het wachtschip gaf het eerst water. Ook de gemeente-spuiten waren spoedig ter plaatse aanwezig. Men vermoedt dat de brand in de keuken is ontstaan. Het schip, jl. Zaturdag hij de Westen aan den grond geraakt, des namiddags vlot zijnde en in de haven gebragt, is gebleken te zijn de Hamburgsche brik Flensburg, kapt. Christiaansen, van Haïti naar Hamburg, met koffij en cacao. Ons land telde op 31 Dec. jl. 4170 stoomketels. Die der locomotieven zijn hieronder niet begrepen. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luthersche gemeente te 1''eventer door ds. II. Ernst Jr., emeritus pred. van de Rijp. Dezer dagen werd uit Noordholland een adres ver zonden aan den minister van Binnenl. Zaken, waarbij wordt verzocht om, behalve de geprojecteerde spoorweglijn Pur- merende, Hoorn en Enkhuizen, ook aan te leggen een lijn Heerhugowaard-Medemblik, en van Medemblik aansluitende omstreeks Hoogkarspel aan een lijn, die Enkhuizen en Hoorn verbindt. Met de door adressanten gewenschte lijnen Alkmaar- Hugowaard-Medemblik-Hoogkarspel en Enkhuizen-Hoorn Purmerende-Zaandam zouden h. i. schier alle gemeenten van Westfriesland gebaat zijn. Tevens wijzen adressanten uitvoerig op de uitnemende ligging van Medemblik als haven. De sergeant, die te Alkmaar eenigen tijd pogingen heeft aangewend om personen voor het Indische leger aan te werven, is van daar vertrokken zonder er zelfs één te engageren. Een twee- of drietal, door hem voorloopig aangenomen, werden óf te Haarlem afgekeurd, óf konden niet in dienst worden toegelaten wegens ongunstige antecedenten. Gisteren vierde te Amsterdam de emeritus predikant J. Prins zijn 94sten geboortedag. In het bezit van de beste gezondheid, woonde hij eergisteren voormiddag als naar gewoonte de godsdienstoefening in de Westerkerk bij. De heer Wieniawski zal eerstdaags weder te 's Hage optreden. Met zekerheid kan het Vaderland mededeelen, dat Multatuli niet te Blaricum zal komen wonen, zooals door het Handelsblad is gemeld. Een maand of zes geleden was er sprake van dat de heer Douwes Dekker zich daar zou vestigen. Van het plan kwam echter niets, en Multatuli zal waarschijnlijk als te voren te Wiesbaden blijven. Te Rotterdam is door eene gasontplofting de tweede verdieping van eene jongejufvrouwenschool verbrand. Jl. Zaturdag avond is in de Schubdevischsteeg te Rotterdam eene vrouw, die niet in een nuchteren toestand verkeerde, op hare kamer met het vuur in aanraking gekomen, tengevolge waarvan zij verbrand is. Het lijk is onder toezigt van de politie naar het lijkenhuis overgebragt. Men meldt uit 's Bosch, aan de N. Rott. Crt. dd. 12 dezer: «Gisteren namiddag had in de nabijheid van het fort Crévecoeur het volgend ongeluk plaats: Een 23tal kanon niers, aldaar werkzaam, zouden naar hier terugkeeren en namen tot dat einde met den officier plaats in een schuitje. Aan de sluis gekomen, sloeg het schuitje om, zoodat allen te water geraakten. Met moeite werden zij gered, doch alhier aangekomen, waren hun de kleederen aan het lijf gevroren. Niettegenstaande onmiddelijk maatregelen werden genomen om verdere nadeelige gevolgen te voorkomen, zijn reeds eenige manschappen naar het hospitaal moeten worden vervoerd. Het Utr. Dbl. plaatst als hoofdartikel een ingezonden stuk over «Het Leidsche Academie-feest en. de ontwerp- wet op het hooger onderwijs ten opzigte der theologische faculteiten.» Het is een heerlijk feest, zegt de schrijver o. a., dat dezer dagen te Leiden is gevierd. En daartoe was rijke stof. Sinds driehonderd jaren was de Leidsche Hoogeschool de trouwe en gelukkige voedster van 't geen goed, edel, waar en schoon is. Op den 8 Febr. 1575 plantte Willem van Oranje met Hollands Staten eene teedere spruit. Op den 8 Februarij 1875 prijkt die als een krachtige boom, die reeds een oneindig tal van rijpe vruchten voor de menschheid heeft afgeworpen en een niet minder rijken oogst voor de toekomst belooft. En toch (horrible dictu), terwijl datzelfde Nederland onafhankelijk, vrij en rijk is, terwijl de nazaat van dien Oranje mode is opgegaan om dat feest te vieren, terwijl al wat in Nederland en in Europa het goede lief heeft daarin deelt, terwijl landen de kenr hunner wijzen zonden om met het jubellied in te stemmen, ligt te 's Hage de bijl gereed om dien heerlijken boom van een zijner prachtigste takken te berooven. Wan neer de door den tegenwoordigen minister van Binnenl. Zaken bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende ontwerp-wet op het hooger onderwijs de goedkeuring der volksvertegenwoordiging mogt wegdragen, dan zal de vreemdeling weldra te vergeefs aan onze Hoogescholen naar eene faculteit der godgeleerdheid vragen. Hij zal de dooi de vaderen op den voorgrond geplaatste scientie door het nageslacht eenvoudig uit de rij der wetenschappen verbannen een in volle levenskracht bloeijenden tak van den door het voorgeslacht gekweekten boom door het nageslacht afge broken zien. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden Vastenavond paardenmarkt waren 663 paarden aangebragt. De handel was zeer levendig in alle soortenSpaansche wei-den verkocht voor f 2100, oude en gebrekkige paarden van f 35 tot f 50. Te Amersfoort zal eene tabaksmarkt gevestigd worden. Te Vlissingen zal door eene Belgische maatschappij een gebouw tot badhuis, ten noordwesten en op ongeveer 20 minuten gaans van de stad, worden aangelegd. Het gebouw zal primitief een lengte hebben van 30 meter op 15 meter breedte. Reeds zijn de daarvoor benoodigde gronden voorloopig aangekocht. Men schrijft uit Neuzen: Dingsdag avond jl. werd een geweerschot gelost op de machinisten, die met den reizigerstrein van 5 ure uit Neuzen gekomen waren, op het oogenblik, dat de trein begon te vertragen om in het station van Puers aan te komen. De misdadiger had zich verscholen in een boschje en de machinisten zagen hem op hen aanleggen. Een der machinisten werd ligt aan den wang gekwetst. De politie werd onmiddelijk verwittigd en snelde ter plaatse, vanwaar het schot gelost was. Zij vond de indrukken der voetstappen, als ook de plaats waar de misdadiger zijn geweer had neergezet. Ondanks de vlijtigste onderzoekingen heeft zij nog geen licht in de zaak ontdekt. Van Prins Alexander sprekende, zoo leest men in een brief uit de Hofstad in de Arnli. Crt., kan ik de gelegen heid niet ongebruikt laten, om een woord van opregte hulde te brengen aan dien jongsten telg van ons Koningshuis. Het blijkt meer en meer, dat deze Prins, het voorbeeld van zijne ooms Frederik en Hendrik, goed gevoelt, dat de moeijelijke positie van een Prins van den bloede, de kiemen bevat van rijke vruchten voor den lande, en overtuigd is, dat hij, zware pligten vervullende, gewigtige diensten aan het vaderland bewijzen kan. Laten 's Prinsen leeftijd en andere omstandigheden niet toe, dat hij zich zoozeer aan het hoofd van goede en groote dingen stelt als Prins Hendrik dat tegenwoordig doet, hij stelt zich daarom niet tevreden met de rol, die buitenslands zooveel Prinsen spelen en die hoofdzakelijk op het gebied van allerlei vermaken gevonden wordt. Prins Alexander legt zich met de borst op staatszaken toe: de zittingen van den Raad van State worden zeer dikwijls door hem bezocht; ernstige mannen van allerlei rigting worden, zoodra zij daartoe maar den wensch te kennen geven, met voorkomendheid door hem ontvangen en behandeldzijne gesprekken hebben andere onderwerpen dan weer en wind, of opera's, paarden en andere, min of meer nobele, conquétes de l'liomme. Ofschoon het nu wel niet te verwachten is ik reken daarop althans niet, dat dit goede voorbeeld onze jeunesse dorée in eene andere rigting zal brengen, laat het zich toch aan zien dat er zich langzamerhand te 's Hage om Prins Alex ander een hooge kring van ontwikkelde, intelligente en ernstige mannen vormen zal, waarvan het vaderland in de toekomst de voordeelen zal ondervinden. Op zich zelf is het reeds een merkwaardig verschijnsel dat van de drie adjudanten van den Prins één tot onze beste prozaschrijvers behoort en als een licht onder de dramaturgen bekend staat en een ander als docent aan het marine-instituut te Willems oord verbonden is geweest en mede zijn naam gunstig heeft bekend gemaakt, onder de militaire schrijvers over het zeewezen.» Uit Zwolle wordt gemeld, dat Jacob Wolff zich gisteren in cassatie heeft voorzien tegen het arrest, jl. Vrijdag uitgesproken. De heer W. Sluis, uit de Beemster, hield te Brakel jl. Woensdag avond eene voordragt over veehouderij. Op duidelijke, eenvoudige, en daarom zeer bevattelijke wijze, werd door hem inzonderheid over het rundvee gesproken; de verschillende klassen en orden uitvoerig behandeld, en, door teekening, vooral aanschouwelijk gemaakt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1