1875. N°. 22. Vrijdag 19 Februarij. 33 Jaargang. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. TWEEDE BEKENDMAKING. Binnenland. RELDERSCHE EK NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. m h» franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N\ 163. Prijs der Adverteiitiën: Van 14 regels 60 Ceats, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië vla Brindifll. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1874 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nat:onale Militie van 1875 is bepaald opMAANDAGdenTWEE-EN-TVVINTIGSTEN FEBRUARIJ EERSTKOMENDE, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUVVZAAL, ACHTER HET BUREAU VOOR GEMEENTEWERKEN, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, oudertcekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd hij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij die vermeenen vrij stelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 16 Februarij 1875. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Februarij. Gisteren avond werd door Helder's Comité van het Roode Kruis eene bijeenkomst gehouden, waarin verslag werd uitgebragt van de in Oct. II. te 's Hage gehouden algemeene vergadering der Vereeniging. Verder ontving de vergadering mededeeling van hetgeen door het Utreclitsche Comité is gedaan tot oprigting der Amalia-sticliting. Deze stichting verdient om het groote belang der zaak wel eene algemeene bekendheid. Gelegen aan den Vaartschen Rijn, aan den straatweg van Utrecht naar Vreeswijk, biedt zij in tijd van oorlog de uitmuntendste gelegenheid aan tot verpleging van zieke en gewonde krijgslieden, door hare ligging achter de Hollandsche waterlinie. In tijd van vrede zal zij strekken niet slechts tot bergplaats van materiëel, maar ook tot oefenplaats voor ziekenverplegers. In het hoofdgebouw bevinden zich: magazijnen, provisie-kelders, conciërge woning, vergaderzaal, enz. in de nevengebouwenwaschhuis hulpapotheek, keuken, brandspuithuis, badkamer, paarden stal, magazijnen, enz. Deze gebouwen zijn voltooid, alsmede een barak voor 16 lijders, met ruim 45 kub. meter lucht per bed en zeer voldoend systeem voor ventilatie en ver warming. Voorts bevat die barak vier vertrekjes: één voor logies van den verpleger, één voor theekeuken, één voor badkamer met lavabo's, één voorzien van twee privaten (tonnen-systeem). De stichting is hiermede echter nog in 't geheel niet voltooid. Het project bevatte 10 barakken, benevens lijkenhuis en sectiekamer, ijskelder en operatiezaal. Het nu reeds tot stand gebragte is geschied door de onbekrompen mildheid van den beschermheer van 't Comité, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en de Balije van Utrecht. Voor hetgeen verder te doen is, roept het Comité de hulp in, niet slechts van de Zuster-C'omité's, maar ook van allen, die daartoe iets kunnen afzonderen. Tengevolge van deze uitnoodiging werd door de verga dering besloten om uit de fondsen van Helder's Comité eene som van f 50 voor dit doel te bestemmen. Tevens werd besloten om de Redactie van dit blad uit te noodigen een en ander betrekkelijk de Amalia-sticliting aan hare lezers mede te deelen, in de hoop dat daardoor ook parti culieren zich mogen opgewekt gevoelen eene zoo mensch- lievende stichting door hunne geldelijke bijdragen te helpen voltooijen. De algemeene kas der vereeniging Het Roode Kruis kan vooralsnog geene ondersteuning voor dit djel verleenen; de oorlog in Atsjin vordert steeds belangrijke uitgaven, en overeenkomstig de statuten behooren de beschikbare gelden allereerst voor dat doel te worden aangewend. Gaarne vestigen wij de aandacht op deze zaak, die zeker in groote mate ieders belangstelling waardig is. Tot de feestelijkheden op morgen, den verjaardag des Konings, behoort ook eene Soirée, te geven door de leden der Onderofficiers-Vereeniging Vaderland en Oranje, in het lokaal Tivoli. De Staatscourant behelst het maximum van het getal notarissen, die voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld; voor Noordholland wordt dit bepaald op 131, namelijk in het 1ste arrondissement 71; het 2de 17; het 3de 22 en het 4de 21. Het geheele aantal notarissen in ons land, hetwelk nu 810 bedraagt, is bepaald op 832. Gisteren is aan het ministerie van Binnenl. Zaken o. a. aanbesteed: Het afgraven van grond aan de noordzijde van den bovenmond der doorgraving aan den Hoek van j Holland. Hiervoor waren 15 billetten van inschrijving ingekomen. Het minst was ingeschreven door den lieer T. Volker, te Dordrecht, voor f 139,600. In de gisteren gehouden vergadering van do Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-maatschappij is besloten een overeenkomst te sluiten met Prins Hendrik en eenige Zeeuwen tot oprigting eener naamlooze vennootschap of reederij voor een stoombootvaart van Vlissingen op Engeland, j Twee booten zijn reeds aangekocht. De K. N. Stoomboot maatschappij zal hoogstens f 320,000 bijdragen. De geneeskundige Raad in Noordholland heeft dezer dagen een circulaire doen verspreiden, waarin hij, teneinde i alles te bevorderen wat leiden kan tot verbetering der I volksgezondheid, mededeeling doet van een ontworpen plan eener provinciale vereeniging tot afwering van epidemische ziekten tot een hulpbetoon tijdens epidemiën. Het aantal leden der Vereeniging tot bevordering der Lijkenverbranding is thans tot 1104 gestegen. Op Woensdag 3 Maart e. k. zal de Vereeniging tot j Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorder kwartier te Beemster vergaderen. Alsdan zal o. a. worden behandeld«Verslag van de Vereeniging tot Veredeling van het Schapenras in Holland's Noorderkwartier; rapport van het behandelde in de gehouden vergaderingen over de oprigting van een rundvee-stamboek door den heer J. Hullemanbehandeling van het programma voor den wed strijd met ploegen; voorstel van het bestuur om lid te worden van de Vereeniging «het Nederlandsch Rundvee stamboek;» bespreking van de voordeeligste wijze van kaasbereiding bespreking van de plaats voor het houden der volgende algemeene vergadering in Nov. 1875.» Men schrijft ons van Texel, dd. 17 dezer: «Gisteren is eene Engelsche stoomboot in de Eijerlandsche gronden verzeild geraakt, maar na eenige uren met behulp van schelpenvisschers weer vlot gekomen.» In de nabijheid van het wachtschip te Amsterdam is het lijk opgevischt van den eerst onlangs op dien bodem geplaatsten baas-kleedermaker, die sedert een paar dagen vermist was. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is bij de Synodale commissie in cassatie gekomen tegen een uitspraak van het prov. kerkbestuur van Noordholland, waarbij den kerkeraad gelast werd de aangenomen leerlingen van ds. van Gorkom als lidmaten in te schrijven, hetgeen door den kerkeraad herhaaldelijk was geweigerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne jl. Dingsdag gehouden zitting onderstaand rapport zijner commissie aangenomen. Het luidt als volgt: «Binnen zes maanden na den dag, waarop het Noordzee-kanaal zal zijn voltooid, zal de gemeente Amsterdam aan den Staat uit betalen: eene som van drie millioen gulden, vermeerderd met de rente, ad 4 pCt. 's jaars van die som, van den dag waarop door de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij het kanaal zal zijn opgeleverd, tot den dag der uitbetaling toe, mits: 1 die oplevering door de Kanaal-Maatschappij geschiedt vóór uit. Dec. 1878; 2 de regeling der hangende vraag stukken tot stand komt op de grondslagen der missive van die Maatschappij, dd. 30 Nov. 1874, No. 340; 3 de slot bepaling van art. 1 der overeenkomst tusschen de regering en de Kanaal-Maatschappij, dd. 14 Dec. jl., vervalt; 4 het Noordzee-kanaal wordt verbreed tusschen den duinvoet en de Wijkermeer tot 35 meters, gemeten op 7.50 meters onder Amsterdamsch peil5 het kanaal bewesten de Noordzee sluizen wordt verdiept tot 8.50 meters onder Amsterdamsch peil en de Noordzee-haven tot dezelfde diepte van 8.50 meters onder Amsterdamsch peil over de geheele lengte der haven en over eene breedte van 250 meters, namelijk 125 meters aan weerszijden der as; 6 het kanaal wordt verdiept tusschen de sluizen en Amsterdam tot 7.70 meters onder den normalen waterspiegel en geschikt wordt gemaakt om schepen van 72 decimeters diepgang Amsterdam te doen bereiken; 7 de sub 4, 5 en 6 bedoelde verbeteringen zijn tot stand gekomen vóór uit. Dec. 1883.» Bij den boekhandelaar Noordendorp, te Amsterdam, zal dezer dagen het licht zien een nieuwe bundel novellen, van de hand van Gh. Busken Huet. De Amsterdamsche correspondent van het Vaderland schrijft aan zijn blad het volgende«Naar men in sommige kringen zegt, zouden burgemeester en wethouders aan den raad voorstellen het Thorbecke-standbeeld op het Konings plein te plaatsen. Volgens den een zal de onthulling zonder veel omhaal, volgens den ander met groote plegtigheid op 12 Oct. a. s. (liOOjarige herdenking van den giftbrief van Floris V aan Amsterdam) geschieden.» Wij hebben reeds gesproken van de rentrée van mevr. Kleine op het tooneel te Amsterdam. De heer Róssing schrijft over haar optreden nog 't volgende: «Het derde bedrijf is aangrijpend schoon. Maria Stuart komt uit haar kerker; zij drinkt weer de frissche de heerlijke, de goddelijke lucht. Elisabeth nadert. Een tooneel van trots en zelfverloochening, doch dat eindigt met her leving van vroegere fierheid en in gekwetste majesteit verkeert. Dat deel is het glanspunt van mevr. Kleine's spel. Zeggingskracht, gelaatsverandering, sober gebarenspel dat alles is onovertrefbaar. In plaats van toe te juichen, blijft men onbewegelijk; het spel is te wegslepend, doch het blijde handgeklap wekt u uit den droeven toestand; hartstogtelijk klapt ge meê en bewondert den fijnen smaak van hen, die dat oogenblik hadden gekozen, om hun kransen en bloemen der kunstenares te vereeren. Nog een aangrijpend tooneel. Maria Stuart bereidt zich ter dood. Met afgepijnd gelaat, met gebeên en tranen neemt ze afscheid van al die haar lief en dierbaar zijn, van haar trouwe flanna, van haar onvergetelijken biecht vader. Geen luide kreten van smart, geen hartstogtelijke onnatuurlijkheid, stil en tot in de ziel bedroefd, bereidt ze zich tot de laatste reizc. Geen nardsch wezen kunt ge meer in haar ziende boetedoende Magdalena van zooeven behoort aan andere gewesten Al wie door ootmoed wordt herboren, Is ran het hemelsche geslacht. De meest ongevoelige mensch wordt aangedaan; er heerscht een stilte als die des doodsvreemden, spelers van vro lijke en zinlooze operettes achter u kunnen niet zwijgen; opgetogen murmelen ze elkander toe: Mijn God! mijn God, wat 'n kunstenares! Stil onbeschrijfelijk stil bleef het totdat het scherm viel, maar toen ging er een gejuich op, brak er een jubel los, dio niet tot bedaren scheen te brengen. Nederland heeft één, slechts één kunstenares in het treurspel aan te wijzen; het waardeert die sinds lang, het blijve die waardeeren,door het mogelijk te maken, dat zij slechts enkele malen haar kunst te genieten geeft en zich niet avond aan avond afmatte. Dat zou haar dood ten gevolge kunnen hebben, en die dood zou liet Nederlandsche volk te wijten zijn.» Omtrent de Leidsche feesten leest men nog in het Handelsblad «En nu nog een kijkje op de Buiten-Societeit Amicita, daar de keur der buitenlandsche hoogleeraren te kennen had gegeven, behoefte te gevoelen nog eens met de studenten te zamen te zijn, alsvorens van Leiden naar heinde en verre te vertrekken. En ziet, daar hadden we een tweede Con- cordia-avond. Ernest Renan, wist men zou spreken, en dit was genoeg om zóó veel cives bijeen te doen zijn, dat de zaal als 't ware in twee verdiepingen herschapen moest worden, met name de vloer en de stoelen en tafels. Renan sprak, en deed dit zeer krachtig. Hartverheffend waren zijne wijsgeerige woorden; geestig en vernuftig zijne uit drukkingen aan de harmonie der menscheid gewijd. En onze professoren en studenten.... een zee van loftuitingen viel hun in ieder opzigt ten deel. Renan werd opgevolgd door een serie andere sprekers, onder welke al de aanwezige internationale professoren. U van hun woorden zelfs slechts een schets te geven, zou onmogelijk zijnze waren overstelpend voor 't gemoed en lokten een geestdrift uit gelijk ik zelden waarnam. Frankrijk, Duitschland, Pruissen, Engeland, Zwitserland, België, spraken door hunne geleerden woorden vol vervoering over 't geen ze bij ons hadden gezien en waargenomen ten opzigte der vrijheid en onafhankelijkheid, der zelfstandigheid van geest. En de geestige Engelschman uit Cambridge gebruikte meer woorden dan een Engelsch woordenboek aan de hand doet, om den lof te ontboezemen voor the splendid Gen tlemen at the Universily en voor Holland, waarheen hij was gegaan met geheel andere gedachten, dan de gevoelens, die hij bij zijn terugkeer zou verbreiden. Geen land van lange mannen, van enkel honig, melk, boter en kaas, maar een land van intellectie, echten burgerzin, deugd en liefde voor de vrijheid. Op dit en andere thema's werd nog tot laat in den nacht gevarieerd, ook door onze professoren Modderman, Heijn- sius en Dozy en de studenten Ivappeijne en Heemskerk. Het was een karakteristiek en beteekenisvol bijeenzijn. En dit gevoegd bij al hetgeen ik zag en bijwoonde in de vorige dagen, geeft mij de zekerheid dat bij het groote voorregt, van het 300jarig herinneringsfeest, ons nog dit zal te beurt vallen, dat ons land en zijne bewoners buiten af beter zullen worden gekend en gewaardeerd en de Ghi- nezen voortaan zullen blijven op de plaats, welke zij op den atlas innemen. Door den heer A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem, is een adres aan de Tweede Kamer ontworpen en ter onderteekening aan de predikanten der Ned. herv. kerk toegezonden, waarin op verschillende gronden op het behoud der godgeleerdheid als afzonderlijke faculteit bij de regeling 1 van het hooger onderwijs wordt aangedrongen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1