1875. N°. 27. Woensdag 3 Maart. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E X 1' L E I i\ N\ 163. Nieuwe verdeeliiig der gemeente in School wij ken. Binnenland. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen hot goede." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1 65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie vla Brlndisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennisse van de ingezetenen 1. Dat met 1 April 1875 de nieuw gebouwde School in de Oostslootstraat in gebruik zal worden gesteld. 2. Dat, te beginnen met 1 April 1875, de School No. 4, aan de Hoofdgracht, uitsluitend bestemd is voor betalende leerlingen en liet geven van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, met verhoogd school geld, overeenkomstig het Raadsbesluit van den 19 Januarij 1875. 3. Dat, te beginnen met 1 April 1875, de gemeente, wat de toelating betreft van leerlingen op de Scholen No. 3, 5, 6 en 7, wordt verdeeld in de volgende schoolwijken, en die Scholen alzoo bestemd zijn als volgt: Wijk I, School No. 3 iu de Schoolstraat, voor leerlingen wonende in de wijken A tot en met H oude Helder). Wijk II, School No. 5 in de Weststraat, voor leerlingen wonende in wijk K, Weststraat en Achtergracht, Afolengracht, Molenstraat en Afolcnsteeg, Westgracht tot de Stuisdijkstraat, Zuidstraat en Achter gracht-Zuidzijde. Wijk lil, School No. 6 in de Nieuwstad, voor leerlingen wonende aan de Binnenhaven, hallasters en ligterschippers, eenige kinderen van het Buitenveld, en voor die, wonende regts van het Heldersch Kanaal beoosten de Niemcstad en bewesten de Nieuwstad tot de Gasfabriek. Wijk IV, School No. 7 in de Oostslootstraat, voor leerlingen wonende van de Viersprong tot het Westplein, Kerkgracht en Loodsgracht, Oostsloot straat, Spoorstraat, Steengracht, Janzenstraat en Sluis dijkstraat. 4. Dat de toelating van leerlingen beneden de 7 jaren op de Scholen No. 3, 5, 6 en 7, ook na 1 April 1875 tot nadere aankondiging niet kan plaats hebben. Ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen gebruik wenschen te maken van het onderwijs op de school No. 4 aan de Hootdgraclit, uitsluitend bestemd voor betalende leerlingen met verhoogd schoolgeld, worden verzocht daarvan aan den hoofdonderwijzer dier school, de heer J. P. VAN VARIK, vóór den 24 Maart aanstaande kennis te geven. Helder, den 27 Februarij 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE,, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Maart. Jl. Zaturdag werd het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de gemeente-school No. 3 alhier voortgezet met een 8tal sollicitanten, die bij het eerste onderzoek de meeste punten hadden verkregen. De uitslag is geweest, dat door B. en W. in overleg met den heer districts-schoolopziener op de voordragt zijn geplaatst: de heeren Berk, te Oudkarspel, Matser te Helder en Melchior, te Oudesluis. Met het stoomschip Groningen zal in het begin dezer maand van Vlissingen naar Indië vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 125 man en 8 onderofficieren. Ook de officier van gez. 1ste kl. der Marine A. Peters zal den 13 Maart per mailboot Conrad naar Oost- Indië vertrekken. Do oud-kapt. ter zee Halverhout, thans te Breda woonachtig, is, naar men verneemt, benoemd tot directeur der reederij tot uitoefening eener geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en een der havens op den Theems. Op gebruikelijke wijze werd jl. Zondag alhier de 78ste verjaardag herdacht van den nestor der vorstelijke familie, Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Jl. Maandag werd door de IIoll. Spoorwegmaatschappij in het stationsgebouw, buiten de Willemspoort te Amster dam, o. a. aanbesteed: het vernieuwen van bermslooten in den Anna Paulowna-Polder, tusschen de Koegras- en Zijperdijken, ter weerszijden langs den Noordhollandschen Staatsspoorweg. Minste inschrijvers de heeren Gebroeders Moorman, te Helder, voor f 6220. Het Utr. Dbl. meldt dat Multatuli bezig is een blij spel te schrijven, bestemd voor liet zelfde gezelschap dat thans zijn Vorstenschool voor het eerst opvoert. Aangenomen het beroep naar de Evang. Lutli. gemeente te Amsterdam, door ds. Böhringer. In de maand Februarij kwam in Noordholland slechts een geval van longziekte voor onder eene verdachte koppel te Sloten. Nieuwe beslagen werden niet aangetast. Men meldt uit Winkel: «Uit de statistiek van het schoolverzuim in deze gemeente is gebleken, dat dit verzuim in 1874 15T75 pCt. bedroeg, tegen 171 pCt. in 1872 en 12J pCt. in 1873 De schijnbare achteruitgang is echter zeer gering, daar niet minder dan 7T75 van de 15 T75 pCt. verzuimen voor rekening van ziekte moeten komen. Het Schoolbond blijft gunstig werken ter bevordering van meer geregeld school bezoek, doch moet zich onmagtig verklaren om het kwaad, welks bestrijding het zich ten doel stelt, geheel uit te roeijen. Huiswerk voor de meisjes, veldarbeid voor de jongens zijn de groote hinderpalen, naast volstrekte onver schilligheid voor alle onderwijs bij enkele ouders.» De heer Sinia, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn, is dezer dagen begonnen in een der lokalen van bedoelde school een liefhebberij-cursus te openen in de natuurkunde op huishoudelijk gebied voor gehuwde en ongehuwde dames. Deze cursus vindt zulk een merkwaardige bijval, dat reeds een 80-tal dames geregeld daarvan gebruik maken en zeer leergierig plaats nemen op de schoolbanken harer zoons of andere scholieren, des Zaturdags voor ongehuwde en 's Maandags voor gehuwde dames. In de jl. Vrijdag middag te Amsterdam gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken is o. a. op voorstel van den voorzitter, met 9 tegen 3 stemmen, besloten, aan burgemeester en wethouders van Amsterdam, op hun betreffende de sleeploonen op het Noordhollandsch Kanaal tot haar gerigt schrijven te antwoorden, dat de Kamer geen bezwaar vindt om het verzoek der ondernemers van sleepdiensten op dat kanaal tot continuatie van eene tijdelijke verhooging van sleeploon van 20 pCt. voor alle schepen te zien inwilligen, mits niet langer dan tot 1 April 1876. Voorts werd met algemeene stemmen aangenomen een adres aan de Tweede Kamer, waarin adhaesie werd gegeven aan het door de regering aangeboden wetsontwerp om het distantiegeld van de loodsen af te schaffen. In dit adres worden tevens eenige ingrijpende verbeteringen in de Nederlandsche loodsdienst aan de hand gedaan, met verzoek om, behalve de voorgestelde wijzigingen, ook deze hunne voorstellen aan te nemen. Deze zijn o. a.de opheffing der verpligting om het loodsgeld toch te betalen, al heeft men geen loods gebezigd; het doen ontslaan van eenige mede dinging tusschen de loodsen onderling, door van hen de kennis te verlangen, die noodig is om al de Nederlandsche vaarwaters te bevaren; verbetering der opleiding van loodsen, door b. v. voor hen verpligtend te stellen het verkrijgen van den rang van tweeden stuurman. De heer Joh. C. Zimmerman vroeg of het wel goed zou zijn van de loodsen de kennis te vorderen tot het bevaren van alle Nederlandsche vaarwaters. Hij toch meende, dat een loods slechts specialiteit voor één vaarwater was. De heer Goedkoop antwoordde, dat die kennis gerust konde gevor derd worden, daar onze vaarwaters in en bij de Noordzee niet vele en de gestelde eischen daaromtrent niet te moeijelijk waren. Dan zou de Texelsche loodsboot ook te Brouwers haven en Vlissingen de schepen kunnen binnenbrengen en wederkeerig de booten van laatstgemelde plaatsen bij Texel kunnen binnenloodsen, hetgeen thans over en weder, tot schade der scheepvaart, verboden was, zelfs al hadden de loodsen tot dat einde de noodige kennis. De heer Zimmerman verklaarde zich door de gegeven inlichtingen bevredigd, en het ad' cs werd goedgekeurd. De heer J. G. van Gendt, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, kommandeur van de Eikenkroon en gepensioneerd hoofdingenieur van den waterstaat, overleed den 26 Febr. te Weesp in den ouderdom van 71 jaren. De overledene was o. a. van 18561k67 als hoofd ingenieur werkzaam van den waterstaat in Noordholland en werden belangrijke werken door hem volbragt, als o. a. het droogdok en de marine-havenwerken alhier, de sluis Willem 111 en de herbouw van de sluis Willem I tegen over Amsterdam, enz. Gisteren werd te Haarlem de voorjaars-paardenmarkt gehouden, waarop 246 paarden aangevoerd waren. De hoogste prijs was f 600, de laagste f 100; de handel was matig. De Vereeniging ter beoefening van de Krijgsweten schap zal op Vrijdag 12 Maart a. s. in het lokaal van de Vrijmetselaarsloge te 's Hage eene buitengewone vergadering houden. Onderwerp ter behandeling: Denkbeelden over het verijdelen eener landing op de Hollandsche kust. Als spreker zal optreden de heer C. J. Marinkelle. Aan de Haagsche correspondentie der Rott. Ct. ontleenen wij het volgende: «Met volkomen zekerheid meen ik te weten, dat nooit te voren de betrekkingen van Nederland tot Duitschlands rege ring inniger en hartelijker waren dan juist op dit oogen- blik. Men heeft mij feiten medegedeeld, die klaar en duide lijk bewijzen, dat men wederzijds al het mogelijke doet om elkander aangenaam te zijn en de goede verstandhouding te bevestigen zooveel als maar immer mogelijk is. Ik weet zeker dat men te Berlijn zeer waardeert de volkomen neutrale en onpartijdige houding, welke onze regering volgt ten opzigte van de groote vraagstukken, op welke de aandacht van onzen magtigen buurman voornamelijk is gevestigd, en dat er niet alleen geen zweem van wantrouwen bestaat, maar integendeel dagelijks de meest treffende blijken van hoogst welwillende gevoelens gegeven worden.» Jl. Zondag heeft dr. Nicolaas Beets te Utrecht in de voormiddaggodsdienstoefening afscheid genomen van zijne gemeente. In weinige woorden, keurig van vorm en krachtig van inhoud, riep hij zijne hoorders het tot weer ziens toe. Den 16 Maart houdt dr. Beets als hoogleeraar zijne inaugureele oratie. Naar men verneemt, schrijft het U. D., bestaat het voornemen om de werving van manschappen van het leger hier te lande voor het Indische leger, geheel te sluiten. De klagtcn van verschillende korps-kommandanten over het gebrek aan manschappen hebben hiertoeaanleidinggegeven. Een groote internationale wedstrijd van tooneelkunde, te houden binnen Breda, van Oct. 1875 tot Febr. 1876, is uilgeschreven door de rederijkerskamer «Vreugdendal» aldaar. Daarvoor zijn uitgeloofd: Voor het drama: als prijzen vier massief gouden medailles en f 500, f 250 en f 100, en nog een zilver-vergulden medaille en als bijzondere prijs: een massief gouden medaille voor den besten dilettant of de beste dilettante. Voor het blijspel: drie massief gouden medailles en f 200 en f 100 en nog een zilver-ver gulden medaille en als bijzondere prijseen massief gouden medaille voor den besten dilettant of beste dilettante. Aan den wedstrijd kunnen deelnemen alle tooneelgezel- schappen, kamers van rlietorica enz. uit Noord-en Zuid- Nederland, behalve die van Breda. Elk gezelschap moet een drama en een blijspel ten gehoore brengen en een dilettant mag niet in meer dan één gezelschap optreden. Slechts 12 vereenigingen kunnen aan den wedstrijd deel nemen. De aanvrage tot deelneming moet geschieden vóór den 1 Junij 1875. De deel te nemen gezelschappen worden bij loting aangewezen, zoo ook de dag der optroding. Het geheele bedrag der inschrijving in de geldleening op eerste hypotheek Noordbrabantsch-Duitsche spoorweg maatschappij, lijn BoxtelWezel, is f 915,900, zijnde van de aangevraagde som. In het verslag der sedert 16 jaren te Middelburg bestaande inrigting voor ziekenverpleging verklaren de geneesheeren, dat gedurende liet jaar 1874 niet alleen te Middelburg, maar in geheel Zeeland liet aantal zieken zeer gering is geweest. Volgens dat verslag is het ziekte-karakter in die provincie in de laatste jaren een andere phase inge treden. De bekende, telken jare Zeeland bezoekende tusschenpoozende koortsen zijn in hoeveelheid en hoedanig heid niet meer dezelfde ziekte, een schrikbeeld voor hen, die met het overigens zoo schilderachtig Zeeland kwamen kennis maken. Deze gunstige toestand wordt in het algemeen toege schreven aan de verbeterde uitwatering van de«polders, cn misschien ook aan het langzamerhand drooger worden van de polderlanden. De Arnli. Crt. deelt mede dat in de laatste helft der 17de eeuw een onzer landgenooten, Cornelis Meijer, een bekwaam waterbouwkundige, naar Rome werd geroepen tot volvoering van hetzelfde plan waarmede thans Garibaldi zich bezighoudt, namelijk verbetering van den loop van den Tiber. Onze landgenoot werd door kleingeestigen naijver verhinderd zijne denkbeelden ten uitvoer te brengen, maar hij zorgde er voor dat ze bewaard bleven en legde ze neer in een boek. gétiteldL'arte dé restituire a Horna etc. Dell Ingegriero Corn. Meijer, Olandese. Voor de leening, groot f 80,000 ten laste der gemeente Arnhem, is tot een bedrag van f 687,700 ingeschreven. Aan het verslag der voordragt, dezer dagen door dr. Cohen Stnart, van Rotterdam, in Musis Sacrum te Arnhem gehouden, ontleenen wij uit de Arnh. Crt. onder staande regelen. Tot toelichting diene dat de heer Cohen Stuart sprak over Amerika, waar hij een half jaar is geweest en dus in de gelegenheid was veel op te merken

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1