33 Jaargang. 1875. N°. 29. Zondag 7 Maart. BEKENDMAKING. Uitgever AA. BAKKER Cz. Bureau: >1 O J E !*1' L E I r. 163. Binnenland. HELDERSCHE Ei\ MEHVEDIEPER COURANT ,,W ij huldigen het goede." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag uainiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1 30. franco per post -1.65. Prijs der Adverteaticn: Van 14 regels CO Cents, elke regel moor 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeud. Eiken RRondcrdng vertrekt <le inail nnar Oost-Indie via Sfiritiriisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente ANNA PAULOWNA, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat door hen voorloopig vastgesteld en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, van des morgens 9 tot 1 ure, op de secretarie der gemeente voor ieder ter lezing is nedergelegd het VOLJAARS-KOHIER van den HOOPDELIJKEN' OMSEAG, voor het dienstjaar 1375. Binnen dien tijd kan elk op het Kohier aangeslagene tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen. Anna Paulotcna, 6 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd. C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONG, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Maart. Naar luid van een jl. Donderdag door de regering ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, heeft de generaal—majoor Pel den 25 Febr. aan de Indische regering berigt, dat de cholera in Atsjin ver minderde. Naar ivij vernemen bestaat liet plan, om met het oog op de meerdere eischen van het onderwijs, den cursus aan het Instituut voor de K. N. Marine vier jaren te doen duren in plaats van drie jaren. Den 12 dezer moet alhier overgaan aan boord van de mailboot Conrad, een detachement, sterk 125 militairen, waaronder 8 onderofficieren. Naar wij vernemen, zal in de Nuts vergadering van a. s. Vrijdag als spreker optreden de heer P. van der Veen, van St. Maarten. De volksvoordragt, op Vrijdag den 12 bepaald, zal nu plaats hebben op Donderdag den 11 dezer. Met genoegen verneemt men, dat met goedkeuring van het gemeentebestuur de school van wijlen den heer C. J. Blok, Maandag a. s. voorloopig, in afwachting van eene nadere regeling, door den heer E. Ilavinga zal worden gecontinueerd. Het Britsch gouvernement heeft behalve een fraaijen kijker met inschrift, een kostbaren zakclironometer met gouden ketting ten geschenke gegeven aan den gezagvoerder K. J. Lieuwen, voerende het fregat President van Rijcke- vorsel, behoorende aan den reeder F. R. P. Victor, te Amsterdam. De kapitein redde 26 schipbreukelingen van iiet Engelsclie fregatschip Waverley, dat in den Zuid-Atlantischen oceaan op den grootst mogelijken afstand van elk vasteland door brand was vernietigd. Ze werden door kapitein Lieuwen opgenomen, gekleed en gevoed, en gedurende langen tijd aan boord gehouden tot aan ds ontscheping te Batavia. Bij d n Raad van State is ingediend een wetsontwerp tot droogmaking van 't zuidelijk deel der Zuiderzee. Naar liet Vaderland verneemt, heeft het wetsontwerp nopens de beperking van het getal geregtshoven ten doel het getal van elf hoven tot vijf te verminderen, die gevestigd zouden zijn te Leeuwarden, Arnhem, Amsterdam, 's Hage en 's Bosch. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen ds. F. J. Margadant, pred. te Slijk-Ewijk. Het eiland Urk is weder zoo goed als geheel van de wereld afgesloten. Sedert den 18 Febr. jl. kan daar niet de minste tijding van den vasten wal koinen. Den 19 Febr. vertrok de postschuit naar Kampen en kon den volgenden dag Urk niet weder bereiken door het ijs. Jl. Woensdag zou bij gunstig weder een vlet naar Kampen vertrekken om brieven te brengen en te luien. Jl. Donderdag avond werd te Alkmaar liet treurspel Maria Staart door de vereenigde tooneelisten uit Amsterdam opgevoerd, zoodat ook dien stad het voorregt genoot haar hulde aan mevr. Kleilie te mogen bewijzen. Van deze gelegenheid maakten de talrijke vrienden en vereerders, die Neêrlands meest beroemde tragédienne ook in Kunnemer- land bezit, gebruik door haar onder gepaste toespraak nevens eenige keurige bouquetten een blijvend aandenken aan te bieden in den vorm van een zeer fraai bewerkten fauteuil. Door eenige ingezetenen van het Noord-Oostelijk deel van Noordholland, aan wier hoofd de naam van den heer P. Koning, burgemeester van Medemblik, voorkomt, is een adres aan den minister van Binnenl Zaken verzonden ten einde Z. Exc. te overtuigen van de wenschelijkheid en billijkheid eener zoodanige wijziging in de spoorwegplannen, dat ook de belangen dier nijvere en rijke streek behartigd worden. Adressanten wijzen op de liooge prijzen der landerijen (f 2000 a f 4000 per bunder) het zeldzaam voorkomen van oninbare posten bij de belastingen, de aanzienlijke kosten van bemaling, dijkwerken enz. en de vele goede harde tolvrije wegen zonder rijkssubsidie aangelegd, om te betogen dat een spoorweg in hun streek goede kansen aanbiedt. Zij wenschen de lijnen Alkmaar (Heerliugowaard) MedemblikIloogkarspel en EnkhuizenHoorn Purme- rend—Zaandam of Amsterdam, en vestigen de aandacht op de uitnemende ligging van Medemblik als havenplaats, voor een verbinding door middel van stoombooten met de Friesche kust. Zij geven daarvoor de voorkeur aan MedemblikHinde- loopen, daar de zee tusschen deze •plaatsen open is en zonder eenige hindernis. Hindeloopen zelf is gunstig gelegen. De diepte van de haven is sinds onheugelijke tijden dezelfde gebleven. Zij is gemakkelijk te naderen. Jl. Woensdag werd op 's Rijks Marinewerf te Amster dam de kiel gelegd van een schroefstoomschip 1ste kl. dat Atsjien zal genaamd worden. Een droevig ongeluk vond jl. Woensdag te Amsterdam plaats. Een knaapje van ongeveer zeven jaar viel op de Prinsengracht van den wal af en door het ijs heen; onmiddelijk schoot hij daaronder en, niettegenstaande de dadelijk aangebragte hulp, werd hij eerst toen het te laat was op het drooge gebragt. Ten behoeve van het plaatsen van een orgel in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, dat f 50,000 zal kosten, wordt een geldleening, rentende 4 pCt., uitgeschreven. De Amsterdamsche politie-agent krijgt ter vervanging van cliacot en kepi een kleine, nette helm. De Kl. Crt. wekt tot hulpbetoon op, nu Java door een magtigen stortvloed is geteisterd, en het herinnert daartoe aan de beschrijving door Multatuli van den banjir gegeven«Het water rijst niet, het stuwt. Men ziet er niet op, men ziet er tegen, alsof 't een muur ware, die voort- schuift over de vlakte. Het leven valt.hierniet te berekenen naar voeten hoogte, doch naar uren nabijheid. En men meene niet, dat eenige uren afstands veiligheid verzekeren; in weinige minuten zijn die nren doorgesneld. Weg, tuinen van koffijboomen die daar zoo kort geleden nog de hoogte kroonden en in schijnbare veiligheid neerzagen op het zilveren beekje in de diepte. Dat beekje is sterk en woedend geworden. Weg, landhuis met witte gevel, dat zoo vriendelijk uitstaakt boven 't omringend plantsoen; de hoogte uwer ligging baat u niet; de banjir springt en schuift over vallei en diepte, laat die gevuld achter, maar houdt water en kracht genoeg over om hooger en sterker te blijven dan gij. Weg, dorpje op den heuvel, zie, wat beneden lag, is reeds verslonden; maar de banjir is hooger dan de heuvel, die straks niet meer zal uitsteken boven de oppervlakte van het water, doch slechts eene oneffen heid zal wezen, als de zandbank op den bodem eener zee. Weg alles wat weerstand biedt, wegalles, wat vlugt! Tegen die kracht bestaat geen kracht; tegen die snelheid bestaat geene snelheid. Weg, rund en paard en mensch weg, plant, boom, woud, alles weg, alles neergesleurd, verwoest, alles gedood, ver nield, in kokende vaart, alles glad geschaafd, gemaald, geschoren! Maar lang duurt die woede niet; ze is daartoe te lievig. Weldra zal men in 't achtergelaten slijk de brokken vinden van liet verwoeste en de lijken van al wat gedood is. Men zal trachten op te bouwen, wat vernield werd. De landman zoekt de plaats, waar hij gezaaid heeft. Helaas, banjir heeft oogst en land te zamen meegevoerd. De heuvel die den akker bepaalde, is een meer geworden, die in zijn schoot de vruchten verbergt van veel arbeids, en er is valscliheid in de vriendelijke rimpeling van liet water, als in den glimlach van een booze.» Java toonde steeds zijn deelne ming, als Nederland een ramp trof; schatten zijn nit Indië naar 't vaderland gestroomd. Nederland toone zich dan 1 ook menschlievend en biede hulp, en te meer omdat de paddie-oogstin onderscheiden streken reeds tweemaal mislukte. Naar het Dagbl. verneemt heeft het hoofdcomité van de vereeniging «Het Roode Kruis» van het comité dier vereeniging te Berlijn een aanzienlijke som ontvangen als bijdrage voor de verpleging van zieken en gewonden in Atsjin. Op den Diefdijk te Asperen heeft eene koe een boer dwars door de wang gesto<>ten, zoodat een horen in den mond uitkwam. De man is wel, doch lijdt erge [lijnen. Multatuli's Vorstensrhool is thans aan de orde van den dag Te Utrecht, Rotterdam en Leiden is het reeds opgevoerd. Ter beantwoording der vraag in hoeverre het dichtstuk, welks uitstekendheid als lettervrucht niet kan worden ontkend, ook op het tooneel den gewenschten indruk maakt, laten wij hier het oordeel van eenige bladen volgen Het Utr. Dagblad zegt, dat de opvoering een succes was voor den auteur, waarvan echter de eer ook aau de goede uitvoering toekomt. De dames Kruseman en Baart en 't geheele personeel van de Rotterdamsclio scliouwburg- vereeniging luidden met voorliefde de moeijelijke taak opgevat om tot eene goede reüssite zamen te werken. Multatuli mag in allen opzigte tevreden zijn over hen, die zijn drama op het tooneel bragten en hem eene zegepraal bezorgden, en in de eerste plaats daarvoor erkentelijk zijn aan mej. Kruseman, die de rol van Koningin perfect opvat en uitvoert. Geheel verschillend oordeelt liet Hdbl. op dit laatste punt. Het erkent wel, dat de eerste opvoering zeer goed geslaagd is, niettegenstaande vele zwakke en hagclielijke plaatsen, maar dat dit geschiedde ondanks de zeer gewaagde bezetting der vrouwenrollen. De voordagt van Mina Kruseman, was slepend en eenvormig; ze bewees door houding en gebaren niet voor Koninginnen-rollen geschapen te zijn enz. en mej. Baart geleek in 't begin te sprekend op hare leer meesteres om veel voldoening te geven. Eerst in de tweede afdeeling kwam er bezieling in haar spel en was zij veel gelukkiger. De Kl. Crt. oordeelt ongunstig èn over de Vorstenschool als tooneelstuk èn over de wijze, waarop mej. Kruseman de rol van Koningin Louise heeft opgevat en vervuld. Het blad erkent, dat de voorstelling aan velen heeft bevallen en aan de voornaamste spelers de eer der terugroeping ten deel viel, maar een stuk, meent het Nieuws, kan opgang maken, ook al is de uitvoering voor een belangrijk deel niet onberispelijk en al mist men er veel in, wat wij in een drama onmisbaar achten. De heer J. N. Van Hall eindelijk, een erkend en bevoegd criticus, schrijft in het Vaderland o. a.«Eerst de herhaalde opvoering van Vorstenschool en dan met eene volleerde tooneelspeelster als Koningin hoe zou bijv. mevr. Kleine die rol detaillerenzal het Nederlandsch publiek dat meesterdrama in zijn volle waarde doen kennen.» De geneeskundige raad voor Zeeland heeft aan de gemeentebesturen kennis gegeven, dat zij in afwachting eener strafwet tegen vervalsching van levensmiddelen, enz., die nog lang op zich kan doen wachten, besloten heeft tot oprigting van een bureau voor scheikundige en micros copische onderzoekingen. Dit bureau zal zich belasten met het onderzoek van alle franco toegezonden voorwerpen en zal aan de betrokken autoriteit, instelling of particuliere personen een verslag van het resultaat van het onderzoek toezenden; het zal te Middelburg gevestigd zijn. De heer P. A. Meeter, oud-hoofdonderwijzer te Huizum en aldaar woonachtig, mogt jl. Zondag met zijne eveneens hoogbejaarde echtgenoote het voorregt genieten voor de 67ste maal zijn trouwdag te herdenken. Wel een zeldzaam voorregt! De Kamp. Crt. meent, dat het regeringspligt is, van de vele millioenen Indisch geld, die in ue schatkist liggen, iets af te zonderen om te voorzien in den nood der slagt- offers van de jongste overstrooming op Java. Toen Britsch- Indië door hongersnood werd bezocht, zond het Engelsclie gouvernement rijkelijk hulp, en werd zelfs de particuliere liefdadigheid beperkt. Engeland's schatkist trekt geen rijke revenuen van de Indische bezittingenwat dus daar als regeringspligt werd beschouwd, is het nog veel meer hier. Het geld, dat bij hoopeu ligt, is door de noodlijdende Java nen zeiven bijeengebragt. Als iets opmerkelijks deeld de Gr, Crt. mede, dat de heer Krvthe, van Bedum, in 81jarigen ouderdom, van Scheemda, waar hij den 1 Maart 11. met den trein arriveer de, zich op schaatsen naar Beerta heeft begeven, om aan den heer Buiskool, oud 87 jaren, een bezoek te brengen, en dat beide grijsaards op schaatsen den togt naar Scheemda aflegden met een zwier en vlugheid, dat men er over ver wonderd moest staan. Of het voorzigtig is van die ouden, laten wij op zijne plaats, maar het is in alle geval een zeldzaam krachtigen ouderdom. Den 16 dezer zal voor de arrondissenients-regtbank te Maastricht de zaak van het duel voorkomen, dar in het afgeloopen jaar in de naburige gemeente St. Pieter moet hebben plaats gehad. De heer B. v. T. is beschul digd den heer S. met voorbedachten rade verwond te hebben, waaruit voor den laatste, die als getuige opge roepen is, eene ziekte of beletsel van te werken ontstaan is van minder dan 14 dagen. Vier heeren, die als getuigen bij het tweegevecht tegenwoordig moeten geweest zijn, zijn als medepligtigen gedagvaard. Berigten uit Suriname, dd. 16 Jan., luiden o. a,: «Den 20 Dec. was het Duitsclie oorlogstoomschip Augusta, kommandant von der Goltz, te Cura9ao aangekomen. De gouverneur van Cura?ao had den 29sten een bezoek aan boord van dat schip gebragt, bij welke gelegenheid saluut schoten gedaan en van het Waterfort beantwoord werd. Den 28 Dec. was het schroefstoomschip het Loo, kom mandant kapt.-luit. Rijk, naar La Vela de Cbrro vertrokken en den 31sten te Cura^ao teruggekeerd.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1