1875. N°. 30. Woensdag 10 Maart. 33 Jaargang. KENNISGEVING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. liureau: M O L E X I» L E I V X1(13. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Binnenland. HELDERSCHE Ei\ MEIWEIMEPER COURANT „Wij huldigen hot goede." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. pi nu franco per post - 1 65. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeud. Eiken Donderdna; vertrekt de mail naar Oost-Indië vla llrindist. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Lotelingcr» van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zee militie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanslaande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voermiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede van de dienst hij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigiugs-vaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naai de Koloniën en Bezittingen vou het Kijk in andere werelddeelen gezonden, tenzii, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbrngten oefeniugstijd in werkelijke dienst te blijven of tc komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. Auu hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot nitoefeuing van de Biiitenlandsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan Lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Bnitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aange boden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich mtt verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening vun de Buitenlandschc Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergunning bekomen tot het aangaan au een huwelijk, wanneer zij hnn derde dienstjaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buiten'andsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boveu bepaalden tijd voor de Zee militie aanmelden, omdat zij anders gedurende bun diensttijd gceue vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 5 Maart 1875. L. VERIIEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Maart. Met genoegen vernamen we dezer dagen, dat van wege het Burgerlijk Armbestuur eene uitdeeling is geschied aan belioeftigen van brandstoffen en eetwaren, tot leniging der armoede, die te midden van den zoo laat ingevallen winter, in vele gezinnen heerschte. Ook diakenen der Hervormde gemeente bielden in de verloopene dagen een rondgang en bragten bezoeken in gezinnen, die in den regel niet bedeeld worden, maar waar zij vermoedden dat gebrek zich deed gevoelen. Hetgeen wij van de opgedane ervaring vernamen, overtuigde ons van de behoefte, die er tengevolge van stilstand van werkzaamheden bestaat. Meergegoeden zouden zeker door ondersteuning van dit menschlievend pogen een goed werk verrigten. Voor de ligting der Nationale Militie van 1875 waren in deze gemeente ingeschreven en namen aan de loting deel 167 personen. Van deze hebben vrijstelling gevraagd: 45 wegens broederdienst, 19 als eenige zoons, 26 die zelve in militaire dienst zijn, en 23 wegens gemis van de gevorderde lengte en voor ligchaamsgebreken. Het contingent, door deze gemeente te leveren, is bepaald op 50 man. Jl. Vrijdag werden te Texel behouden aan wal gebragt de opvarenden van het tjalkschip de Hoop, te Makkum thuis behoorende, zijnde schipper Albert Dek en diens vrouw, benevens de knechts Hatte Blok en Schelte Visser. Voorts nog de opvarenden van een schuit, als schipper Siebold van der Veen met zijn beide zonen. Deze lieden hebben sedert 17 Febr. met hunne kleine vaartuigen door het ijs bekneld, in het Janhengstgat angstige dagen en nachten doorgebragt, ten prooi aan hevige koude en honger. Hun voedsel in de laatste dagen bestond in een weinig gort, gekookt in zeewater, waarop groote dorst volgde. Hun toestand was wanhopig. Zij besloten eindelijk een waagstuk te ondernemen, en wel om over het ijs een zandplaat te bereiken. Zij verlieten de vaartuigen, twee uur worstelden zij over het brooze ijs, schots op en af, eer dat zij die plaats bereiktentoen werden zij opgemerkt door eenige Makkummer visscherlieden, welke hen onmid dellijk met behulp van vletten trachtten te redden. Na groote inspanning gelukte het hen allen, hoewel in afge- matten en zwakken staat, behouden te de Cocksdorp aan wal te brengen, alwaar onmiddelijk voor een goede ver pleging is gezorgd. De namen der redders zijnPieter de Vries, Jacob Veenstra, Pieter Veenstra, Auke Bijlsma en Jacob Bokshoorn. Door de Vereeniging «Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek» zijn thans de modellen voor dat Stamboek ontworpen. Het groote Zendingsfeest zal dit jaar Woensdag 7 Jn 1 ij gehouden worden op de Broekenrode, onder Heemstede. De buitenplaats is, even als vóór 2 jaren, daartoe welwil lend beschikbaar gesteld. De heeren J. Kraijenbelt en E. B. Gunning, predi kanten te Alkmaar, komen respectivelijk voor op het drietal te Amersfoort en Goes. Men meldt uit Alkmaar, dd. 5 dezer: «Omtrent het geschenk aan mevr. Kleine moet nog worden vermeld, dat haar dit werd aangeboden door den heer Nuhout van der Veen, secretaris dezer gemeente, met eene korte, zaakrijke rede, waarin hij haar geluk wenscbende met haar herstel en haar behoud voor het Nederlandsch tooneel, waardoor Nederland zich evenzeer kan beroemen op zijn KleineGartman, als Frankrijk op zijn Rachel en Italië op zijn Ristori, haar namens Alkmaar's inge zetenen toewenschte, dat het haar nog eenige jaren gegeven mogt zijn zich te wijden aan de kunst, terwijl aller wensch zich in deze vereenigde: Blijf nog lang gespaard voor u zelve, voor uw naasten, voor de kunst, voor Nederland! Met daverende toejuiching werd deze rede door de talrijke toeschouwers ontvangen.» Uit Hoorn meldt men dd. 4 dezer: «Gisteren sprak in een zeer bezochte vergadering van «Burgerpligt» onze stadgenoot dr. J. Aghina over eenige eischen der gezondheidsleer, en meer bepaald over den afvoer van faecaliën, het Liernur- en tonnenstelsel. Is die inleider hier sinds lang bekend als een uitnemend spreker, zijn voordragt deed groote kennis blijken van het onderwerp en was even bescheiden als zaakrijk en helder. Uit het debat bleek dan ook, dat het door hem uitgestrooide zaad in goede aarde was gevallen, zoo bij de regenten als bij de geregeerden. De voorzitter bekwam magtiging om een meeting ter opwekking tot deelneming aan de vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs, zoo noodig van «Burgerpligt» te doen uitgaan. Maar ook de afdeeling van het Schoolverbond, welke dienzelfden avond was vergaderd, is daartoe genegen, en daar men nooit medestanders tot hetzelfde doel moet afstooten, allerminst mannen die hebben doen blijken van ijver en kennis, is zamenwerking tot die meeting mogelijk, n ezelfs waarschijnlijk.» Een jong gehuwd man, die met zijne vrouw den Zondag te Amsterdam bij zijne ouders had doorgebragt, keerde in den namiddag huiswaarts. In de Haarlemmer meer wilde hij, om een eind wegs uit te winnen, het ijs oversteken, met het ongelukkig gevolg, dat hij er door zakte en verdronk. De vrouw is gespaard gebleven. Te Amsterdam zijn gisteren namiddag in den tijd van één kwartier, op de Botermarkt, drie zakkenrollers door de politie op heeterdaad betrapt en onmiddellijk gearresteerd. Blijkens eene advertentie in het Vaderland heeft de 21jarige zoon van den heer Zaalberg, predikant te 's Hage, een einde aan zijn leven gemaakt, door zich te verdrinken. Melancholie, over het verdriet zijn vader door anderen aangedaan, heeft hem tot die daad gebragt, waarvan hij kennis geeft in een brief aan een vriend, dien hij schreef terwijl zijne jongste zusters met hem speelden. Hij was student in de theologie en in de letteren en muntte door groote kennis en door voortreffelijke eigenschappen des harten uit. In eene zeer uitvoerige advertentie deelt de bedroefde vader deze en andere bijzonderheden uit het leven van zijn innig beminden zoon mede. Jl. Zondag morgen heeft ds. Zaalberg, in de Kloos terkerk, te 's Hage voor 't eerst na de ontzettende smart, welke over zijn huis is gekomen, optredende voor de gemeen te welke zeer talrijk was opgekomen aan haar medege deeld, dat hij zich met ter woon te Leiden gaat vestigen, wijl hij niet langer in «de godvergeten Haagsche wereld» met de zijnen wil vertoeven, doch dat hij het leeraarsambt hier ter stede zal blijven waarnemen. (D.) De commissie tot verleening van hulp aan de nage laten betrekkingen van de slagtoffere van het ongeluk in Dec. des vorigen jaars, op de Maas te Rotterdam voorge vallen, heeft haar doel volkomen kunnen bereiken. Onder de achterblijvenden behooren vier gezinnen met kinderen; aan deze is tot Febr. het volle weekloon uitbetaald, terwijl zij nog 6 jaren eene jaarlijks verminderende ondersteuning zullen blijven genieten. Evenzoo zullen de hoogbejaarde oudere van een der omgekomenen, gedurende dien tijd ondersteund worden, terwijl eindelijk een blinde weduwe in een gesticht is besteed. Een en ander wordt gevonden uit de rente van liet kapitaal, dat uit de groote menigte giften is gevormd. Na afloop der 6 jaren zal eene nieuwe regeling worden vastgesteld. Voor alle kinderen der omge komenen, 21 in getal, is een spaarboekje aangelegd. (Hbl.) Jl. Vrijdag zou te Gorinchem eene 78jarige weduwe, in het gasthuis overleden, worden teraardebesteldvrienden en bekenden, die de plegtigheid zouden bijwonen, waren reeds in het sterfhuis bijeengekomen, toen de commissaris van politie in het gasthuis verscheen, en de voorgenomen begrafenis schorste, daar op last van de justitie een onder zoek moest worden ingesteld naar eene nog juist intijds ontdekte moedwillige mishandeling met eene ijzeren kagchel- pook, eenige weken geleden aan de overledene toegebragt door zekere vrouw S., die zich reeds in handen der justitie bevindt. De lijkschouwing was spoedig afgeloopen en de begrafenis kon nog denzelfden dag voortgang hebben nadat de kist door den commissaris van politie was verzegeld. Jl. Zaturdag morgen is van Groningen een gezelschap van 23 personen, via Rotterdam vertrokken, om zich in Amerika, Staat Michigan te vestigen. Twee Amerikaansche burgers, die den winter te Groningen hadden doorgebragt, vergezelden hen. In de gemeente Fijnaart hebben eenige booswichten zich door inbraak toegang weten te verschaffen tot den paardenstal van den heer L. A. Punt en aldaar de staarten van zes paarden tot onder het staarlbeen afgesneden. De paarden zijn vermoedelijk uit den stal geleid om het feit te bedrijven, althans men vond de staldeur open en de teugels der paarden stuk gesneden. De politie doet ijverig onderzoek om de daders in handen te krijgen. (N.Rott.Crt.) De 1ste luit. T. M. Keijser, te Utrecht in garnizoen, heeft op technisch gebied eene uitvinding gedaan, die van groot belang voor het reizend publiek is en niet minder voor dat der spoorweg-maatschappijen kan geacht worden. Het hier bedoelde betreft een inrigting, waardoor onder geenerlei omstandigheden, onachtzaamheid der machinisten op de optische signalen oorzaak kan worden, dat daaruit ongelukken kunnen voortvloeijen. Door deze inrigting wordt de machinist van zelf tot zijn pligt geroepen, terwijl hieraan nog dit groote voordeel verbonden is, dat bij tijdelijke onbruikbaarheid van een gedeelte der spoorbaan, wegens herstellingen daarvan, of bij onverhoeds voorkomende defecten aan de machine, tengevolge waarvan de weg onveilig wordt gemaakt, onder alle omstandigheden en op eenvoudige wijze aan de in aantogt zijnde treinen het signaal onveilig kan overgebragt worden en wel op zoo danige manier, dat dit den machinist niet kan ontgaan. Indien het mogt blijken, dat deze uitvinding ook prac- tisch goed werkt, dan is het zeer te wenschen, dat de spoorweg-maatschappijen deze gelegenheid niet onbenut zullen laten voorbijgaan, daar veiligheid in dezen niet genoeg kan worden behartigd en elke poging der maat schappijen tot verhooging daarvan steeds op den hoogsten dank van het publiek aanspraak geeft. Verdere gege vens omtrent de zamenstelling en werking ontbreken voor alsnog, doch we hopen dat ook die oor het belangstellend publiek niet lang een geheim mogen blijven. (U. D.) Te 's Bosch is overleden de heer Joh. Theod.Luijckx, wethouder, die op het einde van zijn leven zooveel van zich deed spreken, door zijn willekeurig waken als waarnemend burgemeester tegeu de opvoering van het Pariter Leben.» De Arnli. Crt. heeft twee artikelen geleverd: «Was in den ouden tijd alles goedkoop?» Naar aanleiding van een lijstje, onder de gemengde berigten van de N. Rott. Crt. opgenomen, waarin de lage prijzen, voor sommige handelsartikelen in vroeger jaren betaald, werden opgegeven, merkt de Arnli. Crt. aan, dat in deze kwestie alles aankomt op den prijs van liet geld in betrekking tot den prijs der waren. Waar, gelijk li. v. in West-Friesland onder Karei V, door gebrek aan geld, eijeren de rol van pasmunt ver vulden, moest men de werkelijke pasmunt en andere specie des te hooger betalen. Wie het geld bezat, stelde het dus ook op hoogen prijs, en de 3 of 4 gulden, die men toen losliet om producten van landbouw of veeteelt te koopen, stonden in waarde misschien gelijk met 300 of 400 gulden van nu bij den tegenwoordigen overvloed van geld. Waar algemeen gebrek zelfs aan pasmunt, en soms volslagen genlis, bestaat, kan van goedkoop koopen geene spraak zijn. De waarheid is, dat men algemeen armoede leed, omdat de voortbrenger geene gelegenheid vond om zijne producten geregeld af te zetten en omdat er groot gebrek, zoo niet geheel gemis, aan betaalmiddel was. Daarom bewijzen opgaven in cijfers, hoeveel product te koopen was voor weinig geld, volstrekt niet wat men er dikwijls mede wil bewijzen. Hetzelfde cijfer van guldens, stuivers en centen heeft eene geheel andere beteekenis, wanneer het staat in 1375, 1475, 1575, 1675, 1775, dan wanneer het staat in 1875, en wanneer men met deze verschillende beteekenissen geene rekening houdt, heeft men niet alleen met zijne cijfer-opgaven geen nut gedaan, maar aanleiding gegeven tot allerlei valsche voorstellingen, redeneringen en gevolgtrekkingen. Men verliest bij dergelijke verzuchtingen over den goeden ouden tijd meestal uit het oog, dat hij, die, uit nood aan betaalmiddel, veel goed voor weinig geld moet geven, ten minste evenveel reden heeft, over dure en slechte tijden te klagen als hij, die veel geld moet geven voor weinig goed. Met soortgelijke cijfervoorbeelden en gewaande cijfer- bewijzen sticht men op een ander gebied werkelijk kwaad. Wanneer men met een enkel raauw cijfer aan guldens en centen het bewijs leveren wil en meent te leveren, dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1