PUBLIEKE VERKOOPING OP TEXEL. Benoemingen, enz. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Op dien datum kwamen de Nederlandsch-Indische stoomers Luitenant-Generaal Kroesen en Prins Alexander met troepen ter reede; de stoomer Koningin Sophia was den vorigen dag met eene compagnie artillerie aangekomen. Den 10 Dec. kwamen ter reede de stoomers Baron Mackav, Ariadne en Kalahome. Zr. Ms. stoomschip Banda verving den 11 vóorPedro-Punt Zr. Ms. stoomschip Sarnbas, wordende laatstgenoemde bodem bestemd om, na steenkolen ingenomen te hebben, dewangkang, door de Pontiariak opgcbragt, naar Deli te slepen. Dienzelfden dag vertrok de Nederlandsch-Indische stoomer Koningin Sophia via Singapore naar Batavia. De stations-commandant ter noordkust begaf zich met Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen den 17 Nov. via Merdoe, Passangan en Agoem-Agoem naar Kloepang- Doea, om aldaar de Nederlandsche vlag tc doen hijschen. Wegens oneenigheden onder de Hoofden omtrent het kiezen van een Vorst kon de vlag echter nog niet worden uitgereikt. Gedurende de beraadslagingen der Hoofden stoomde de Citadel naar Telok-Semawe, van waar dat stoomschip den 21 Nov. naar Kloepang-Doea terugkeerde. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw de heer dr. R. P. A. Dozy, hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leiden. S T A T K X - G E E11A A L Tweede Hamer. De Kamer zette Zaturdag (abusivelijk verzuimden we in ons vorig nummer van deze zitting melding te maken) de beraadsla gingen over de spoorweg-politiewet voort. De door den minister ingetrokken bepaling, dat de regering ten allen tijde tariefs-ver- laging kan bevelen, is, bij amendement van den heer van Kerk wijk, wederom in de wet opgenomen. Eindelijk is de geheele wet aangenomen met 36 tegen 23 stemmen. Zitting van Dingsdag 8 Maart. De wetsontwerpen tot verlen ging van den termijn der herziening van den aanslag der beetwortel- suikerfabrikanten, tot wijziging der wet op de loodsdienst der zeeschepen, zijn aangenomen. Na vrij uitvoerige discussie is zonder stemming goedgekeurd de conclusie van het verslag in zake het verbod der opvoering van „Pariser Leben" te 's Hertogenbosch, welke conclusie strekte tot dankbetuiging aan den minister voor de ontvangen inlichtingen. Zitting van Dingsdag 9 Maart. Er is beraadslaagd over het voorstel van den heer v. Zinnicq Bergmann, tot wijziging van het reglement van orde. De voorsteller heeft zijn voorstel zoodanig gewijzigd, dat de vergadering des Maandags niet voor één uur ge opend en des Zaturdags geen bijeenkomst gehouden zal worden. Dat voorstel is aangenomen met 30 tegen 27 stemmen. De beraadslaging is daarop aangevangen over het ontwerp tot regeling der voorwaarden tot sluiting van uitleverings-tractaten. Artikelen i tot 3 zijn aangenomen. Na art. 3 is een amendement van de hh. 's Jacob c. s. voorgesteld, tot uitsluiting van uitlevering wegens staatkundige misdrijven. Over dit amendement bestond veel verschil van gevoelen. Heden voortzetting. Buitenland. België. In de zitting van jl. Dingsdag avond heeft de gemeenteraad te Antwerpen besloten, zich en corps naar den Koning te begeven, om hem te verzoeken het Ministerie uit te noodi- gen, de conventie met Nederland, betreffende het kanaal van Terneuzen, in te trekken. Frankrijk. Den 16 dezer zal te Parijs de bekende schilder Wal deck zijn 109den verjaardag vieren. Hij werd geboren acht jaar vóór den dood van Lodewijk XV. Aan de politie te Parijs berigttc dezer dagen een wandelaar, dat hij in de rue Chaligny een rijtuig had zien stil houden, dat een heer en een dame, voornaam van voorkomen, een grijsaard behulpzaam waren geweest in het uitstijgen, dat zij hem op een bank hadden gezet, en daarop in allerijl waren weggereden. Werkelijk vond de politie op die bank een ongeveer negentigjarig man, wiens kleeding aanduidde dat hij tot den gegoeden stand behoorde. Hij was kindsch en lam aan de eene zijde; geenerlei begrijpelijk antwoord heeft men van hem kunnen bekomen en papieren, die het raadsel oplosten, bezat hij niet Op een stuk van een gescheurden brief heeft men slechts den naam van Gallet gevonden. In het laatste nummer van 1'Illustration heeft Bertolt een half dozijn feeën geteekend, die over een wieg gebogen staan. Ze hebben allen wat te voorspellen van de jong geborene. Zoo zegt de 1ste fee: zij zal schoon wezen; de 2de: zij zal goed zijn; de 3de: zij zal vrolijk wezen; de 4dezij zal verstandig zijnde 5dezij zal niet dooden noch brandende 6de zij zal groot worden, want zij is geen Spaansche; de 7de: de Koningen en Keizers, van bewondering voor haar vervuld, zullen afstand doen van hun troonen en uit den vreemde overkomen om haar hand te vragen. In een hoek van het vertrek staat nog een andere fee, in wie men gemakkelijk den heer Thiers ontdekt; zij mompelt de onheilspellende woorden: «En ik zeg u, dat zij in den bloei van haar leven sterven zal, ten minste als zij mij niet dadelijk tot gouvernante neemt.» Met bet kind wordt natuurlijk de republiek van 25 Febr. bedoeld. Victor Hugo lieeft een vlugschrift in het licht ge zonden over de toepassing der doodstraf bij het leger. Hij vond daartoe aanleiding in de veroordeeling tot de dood straf, dezer dagen uitgesproken tegen den soldaat Blanc, van het 112de linie-regiment, wegens zware beleediging van een officier. De schrijver betoogt, dat door do uit spraak in zake den maarschalk Bazaine de doodstraf bij het leger als afgeschaft moet worden beschouwd. «De maarschalk 'van Frankrijk werd niet doodgeschoten,» zegt bij, «zal men den gewonen soldaat doodschieten? Ik herhaaldit is onmogelijk. Ik zou voor Bazaine in de bres springen, ik doe het voor Blanc. Ik zou gesmeekt hebben om het leven van den ellendeling, ik smeek'om het leven van den ongelukkige.» Engelasd, De befaamde verdediger van den valschen Tichborne heeft het zeer twijfelachtige voorregt in 't Parlement de bijzondere aandacht te trekken. Het was bekend, dat hij Donderdag avond in 't Lagerhuis spreken zou en dit was voldoende om het publiek met den Prins van Wales en den hertog van Edinburgh aan 't hoofd naar de zittings zaal te trekken. De heer Ashley had voor eenigen tijd in een ver gadering te Ryde o. a. ook het Tichborne-proces besproken. Hij liet zich daar vrij scherp over uit en toen een gedeelte van zijn gehoor in verzet kwam tegen hetgeen hij van den advocaat van Arthur Orton zeide, vroeg hij: «Kunt gij gelooven, dat een man, die een valschen getuige voor de regtbank heeft gebragt, een waardig volksvertegen woordiger is?» Kenealy, die met vele mannen van zijn slag dit gemeen heeft, dat hij met 't meeste genoegen iedereen beleedigt, maar zelf verbazend prikkelbaar is, vond in 't gezegde een aanslag op zijne ongerepte eer. Hij bragt de zaak in het Lagerhuis, omdat een parlements lid van een collega geen kwaad zeggen mag. De beer Ashley erkende, dat hij driftig geweest was en misschien te veel had gezegd. Maar hij verontschuldigde zich daarmede, dat Kenealy niet als parlementslid door hem was aangevallen. Na eene uitvoerige discussie, waarin het bleek, dat de afgevaardigden het eens waren met de uitlegging door Ashley aan het parlementaire privilegie gegeven, nam het Huis de motie aan van Disraëli, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag. Kenealy moest echter het laatste woord hebben. Met groote heldhaftigheid verklaarde hij, dat hij alle voor- oordeelen zou afschudden, gelijk een fiere leeuw de dauw droppels van zijne manen. En daarbij schudde hij werkelijk met het hoofd. Zoon leeuw! De heeren Walter en Murray, die de wereld hebben willen gelukkig maken door iederen deelnemer aan wedding schappen bij de wedrennen winst te waarborgen, staan thans te Londen teregt. Zij worden beschuldigd van verscheidene lieden in Frankrijk, Italië, Duitschland en Rusland bedrogen te hebben. De regering zelve heeft de aanklagt tegen hen ingediend. De Maatschappij, die zij beweerden opge- rigt te hebben, en waaraan zij de namen van verschillende invloedrijke personen verbonden hadden, was van 't begin tot het einde bedrog. Te Birmingham is een veekooper tot eene boete van vijf p. st. en in de kosten veroordeeld, omdat hij eenige schapen, die pas geschoren waren, gedurende zestien uren aan de koude had blootgesteld. Duitschland. In de Duitsche bladen is thans bij herhaling vanwege de regterlijke magt openbaar gemaakt eene lijst van 408 personen, behoord hebbende tot het koninklijk-Saksische (het 12de) legerkorps, en die, na deelgenomen te hebben aan den oorlog tegen Frankrijk in 18701871, zijn ver mist, zonder dat sedert iets van ben is vernomen. Zij worden opgeroepen om op een bepaald tijdstip zich aan te melden, bij gebreke waarvan zij voor dood zullen ver klaard worden (regtsvermoeden van overladen). Aoierika De meeste lezers zullen zicli het proces herinneren, den predikant Beecher aangedaan, wegens beweerde onge oorloofde verstandhouding met zekere mevrouw Tilton. Er is thans een geïllustreerd blad verschenen, ter grootte der bekende geillustreerde weekbladen, waarin liet geheele Beecher-Tilton-Scandal in alle bijzonderheden, met alle getuigenverhooren en bewijsstukken, is opgenomen niet slechts, maar waarin ook van alle hoofdpersonen, die bij liet proces betrokken zijn, de portretten voorkomen, alsmede de voornaamste tafereelen uit de behandeling dezer zaak voor den regter. Zelfs de verslaggever en de teekenaar zijn niet vergeten. De illustratiën zijn allen met groote zorg bewerkt. Het aantal verkochte exemplaren moet een millioen verre te boven gaan. Weerkundige Waarnemingen te Ileldei (Landskeet) Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: C. Sclunidt en A. Koomen. BEVALLENH. van Gorkum, geb. van der Veen, (Z.). A. Koch. geb. Qnak, (Z.). OVERLEDENGeene. van 3 tot 10 Maart 1875. ONDERTROUWD-, Pieter Keijzer Tz. en Cornelisje Kuiper. GETROUWD: Cornelis Mossel en Bregje Hemelrijk. Simon Bethleliem en Trijntje Mets. GEBORENMarretje Pieternella, dochter van Jan Hillenius Wz. en Catliarina Kikkert. Arie, zoon van Jan Buijs en Tijsje Blom. Hendrikje, dochter van Auke Boon en Marina Blom. Jan Maarten, zoon van Jaeob Witte en Leentje Tanis. Jannetje, doch- ter van Jan Gieles en Aagje van der Ploeg. Trijntje, dochter van Jacob Kuiper en Saartje Koorn. OVERLEDEN: Geertje Vlaming, 2 maanden, dochter van Gerrit Vlaming en Trijntje Boon. Johannes Jacobus Bakker, 28 dagen, zoon van Dirk Jansz. Bakker en Grietje Eelman. Neeltje Bakker, 84 jaren, weduwe van Cornelis Koning. Marretje Rab, 50 jaren, weduwe van Dirk Kikkert. Jacob de Porto, 6 dagen, zoon van Pieter de Porto en Jantje Krijnen. Immetje Keijser, 27 jaar, dochter van Albert Keijser en Aafje Dijksen. Van 1 tot 2-8 Februarij 1875. ONDERTROUWD: Simon Rotgans, weduwnaar en Aaltje Snooij. GETROUWD: Volkert de Wit en Maartje Rotgans. GEBOREN Nan, zoon van J. Poel en A. de Haan. Dirk, zoon van L. Wiegman en A. Roos. Grietje, dochter van J. Bruul en T. ten Bokkel. Anthonius, zoon van P. Keijzer cn M. Boersen. i Evert, zoon van A. Heijblok en M. Slikker. OVERLEDEN: Anna Catharina, 8 maanden, dochter van K« 1 Boers en J. W. Vroone. 5— 6} 63 S Uren. 1 Windrigting en Barometer mm. Thermometer C. Voehtigh. procent. Toestand van de zee. Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 nwtn. 7k. 770.97 -10.11 4.1 - 0.9 0.91 Golvend 11 8 nno. 5/, 770.88 - 9.90 2.4 - 0.7 0.83 weingolv 11 12 notn. 5 ,i 770.85 - 9.87 2.8 - 2.3 0.83 tt Weersgesteldheid: 1 OMaart. 12 u. Helder, winderig. llMaart. 8 u. Helder, winderig, mooi. llMaart. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 10 op 11 dezer 5 millimeters. Op den 9 dezer werd ten 3 ure namiddag een windstoot waar genomen van 70 KG., ten 4 ure een van 100, 5 uur 06, 6 uur 52. De rigting van den wind was eerst wzw., later wtz. en w. De vloed ten 9 ure namiddag was 0.81 M. boven volzee. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Febr. Conrad. J. de Ridder. Bat.viaSuez. 17 Febr. Aurora. H. Visser. Batavia. 8 Maart. llMaart. Borneo. G.J.Middelbergh. AtsjinviaSuez. 10 Maart. de Hoop. A.W.Ouwehand. Buenos Ayres. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binncnk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 10 Maart. CetorieDubrovaeki.M.Caruman.ZurMühlen&Co. Sulina. 10 Arethusa. J.Mc.Kenzie. Meijer Co. 10 Belsteward. G.Douglas. Savanah. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Kenilworth. J. Mitchenson. Maulman.l.v.Quebec. Hout. S.vanGijn. TweeGebroeders.*T.G.C.Mann. Amsterdam, Ballast. Hoogl.&v.Henv. bestemd naar Hamburg. *Heeft 23 dagen bij Wieringen tusschen het ijs gezeten. PER TELEGRAAF. 3 Paarden Ossen Stieren 25 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen 4 Hokkelingen 70 Nucht.Kalveren Vette Rammen 440 Schapen f 50al50 - 110a224 - 200a - 60a 89 4a 16 - a - 18a 30 Lammeren f a Bokken&Geitena 11 MagereVarkens - 10 a 24 12 Biggen Kippen Eenden Boter per kop Kaas per kilogram Kip-Eijeren per 100 Eend-Eijcrcn - 6 a 8 c. 50 al50 -100 al05 - 40 a 50 -300 a Tot de aanneming en bezorging van Advertentiën voor de Heldersclie en Nieuwedieper Courant uit Duitschlnnd, Oostenrijk en Zwitserland, zijn de Annoncc-Bureaux van de HH. HAASENSTEIN VOGLER uitsluitend geregtigd. Agent voor Ta rijs en Frankrijk: M. E. ELSBACH, Paris, 3 rue de Provence. Agent voor Fyondcn en Engeland: PLOWRIGHT Co., 12 King Street, Cheapside. ADVERTENTIËN. Getrouwd S. BETHLEHEM, van Nieuwediep EN T. MET S, die tevens bedanken, mede namens wederzijdsche Betrek kingen, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 10 Maart 1875. Bevallen van een Zoon II. VAN GORKUMVAN DER VEEN. Nieuivediep, 10 Maart 1875. Heden overleed onverwacht, zacht en kalm, na eene langdurige verzwakking, onze innig geliefde Dochter IMMETJE, in den ouderdom van 27 jaren. Met weemoed staren wij onze dierbare afgestorvene na. Burg op Texel, den 8 Maart 1875. A. Pz. KEIJSER. A. KEIJSER—DIJKSEN. De Kapitein ter Zee en Mevrouw iORAV, door hun overhaast vertrek naar O. I. verhinderd zijnde persoonlijk afscheid te komen nemen van hunne Vrienden en Bekenden, roepen bij deze aan allen een welgemeend en hartelijk VAABWGL toe. De Notaris W. II BRUNO BOK zal, ZATURDAG 20 MAART a. s., 's avonds 7 ure, in het logement DE ZEVEN PROVINCIËN, te Oude Schild, publiek verkoopen: Een HUIS, BOET en ERVE, Oosteinde Oude Schild, Sectie D, No. 648, groot 1 a. 28 c. Aanvaarding 1 Mei a. s. Iletnling in termijnen. Eigendom den Heer D. A. DUINKER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3