VJEROHDEWIWCr tot heffing van schoolgeld op de Openbare Lagere Scholen in de gemeente Heider. Ter te gemoet koming in de kosten van liet onderwijs in de Openbare Lagere Scholen der gemeente, wordt, te beginnen met 1 April 1875, voor ieder schoolgaand Kind schoolgeld geheven. Kinderen van bedeelden en van hen die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn om schoolgeld te betalen, genie ten op de scholen No. 1, 2, 3, 5, 6 en 7 het onderwijs kosteloos op schriftelijke vergunning van Burgemeester en j Wethouders. Het schoolgeld, door de ouders of verzorgers der leer- I lingen te voldoen, is per kwartaal verschuldigd, bij vooruit betaling, en wel voor de scholen No. 1, 2, 3, 5, 6 en 7, bestemd tot het geven van gewoon lager onderwijs, telkens vóór of op 1 Februarij, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November van ieder jaar en voor de school No. 4, bestemd tot het geven van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs alléén voor betalende Kinderen, vóór of op 1 Januarij, 1 April, 1 Julij en 1 October van ieder jaar. Het schoolgeld bedraagt per kwartaal op de scholen No. 1, 2, 3, 5, 6 en 7 Voor een leerling1-00 Voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin - 0.75 Voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder leerling- 0.50 en op de school No. 4: Voor het bezoeken der dagschool Voor een leerling5.00 Voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin - 4.00 Voor den 'derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder leerling - 3.00 Voor het te gelijk bezoeken der avondschool wordt het schoolgeld met één vierde gedeelte verhoogd. Voor het bezoeken der avondschool alleen, 2.50 eiken leerling. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening, vastgesteld in de vergadering van den 14 Mei 1872. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 19 Maart 1875 No. 14, waarbij is aangehaald de ver ordening vastgesteld bij raadsbesluit van den 14 Mei 1872, bevattende de voorschriften tot invordering van het schoolgeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 Maart 1875. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Maart. De predikants-vacature bij de Hervormde gemeente alhier, ontstaan door het overlijden van ds. J. II. Kremer, werd jl. Zondag weder vervuld door de aanvaarding van het leeraars-ambt bij die gemeente door ds. H. Vrendenberg, van Varsseveld. Des voormiddags had in de Nieuwe Kerk de bevestiging plaats door den consulent, dr. J. C. Pool, die tot tekst had gekozen 2 Thim. I vs. 10 laatste gedeelte. Nadat de nieuwe leeraar de gelofte, bij het kerkelijk reglement voorgeschreven, had afgelegd, zong de gemeente gezang XCI vs. 2 en 3. Des avonds hield ds. Vrendenberg zijne intreerede in de Westerkerk, sprekende naar aan leiding van Efesen IV vs. 12 c. Beide deze godsdienst oefeningen werden door eene talrijke schare belangstellenden bijgewoond. Komen dagelijks van elders berigten omtrent burger avond- en industrie-scholen, dat de wintercursus met succes is ten einde gebragt, ook van onze plaatselijke inrigting tot dat doel valt daaromtrent mededeeling te doen. Jl. Zaturdag avond werd de cursus der industrie-school besloten met eene les, in het lokaal Musis Sacrum gegeven en ter bijwoning waarvan de ouders der leerlingen waren uitgenoodigd. Bij het binnenkomen der zaal trokken al dadelijk de aandacht, de talrijke proeven van de gemaakte vorderingen der leerlingen in het lijn- en handteekenen, die langs den wand waren tentoongesteld. De aanwezigheid van ouders en andere belangstellenden (onzes inziens nog veel te gering in aantal)'bewees, dat het gewigt van 't onderwijs aan deze inrigting meer en meer wordt beseft. Daarvan gaf mede getuigenis de opkomst van verscheidene autoriteiten, waaronder de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente. Door den heer A. J. Leijer, onderwijzer aan deze inrigting, werd behandeld op het gebied der natuurkunde: de drukking der lucht, en zulks opgehelderd door een aantal schoone, welgeslaagde proeven. Nadat dit onderwijs geëindigd was hield de heer C. J. van Spall, lid van het bestuur, eene toespraak, waarin hij o. a. de leerlingen aanspoorde tot een vlijtig gebruik van het degelijk en voor hun volgend leven onmisbaar onderwijs aan deze school gegeven. Naar wij later van bestuurderen vernamen, moet er wel aanleiding hebben bestaan tot deze opwekking en aansporing, daar er in den afgeloopen winter nog al veel (veel te veel) is verzuimd. Er zijn er geweest die van de 125 lessen 40, 50, ja zelfs meer dan 60 niet hebben bijgewoond. Het is te hopen dat de ouders voor het vervolg beter zullen waken tegen het schoolverzuim hunner kinderen, die op zulk eene wijze al te zeef schade lijden en eerst later hunne nalatigheid zullen betreuren. Prijzen en getuigschriften werden daarop uitgereikt aan J. Dekkers, 1ste J. K. Labout, 2deS. Groeneveld 3de en M. Hoogerduin, 4de prijs. Laatstgenoemde zal echter zijn prijs,- bestaande in een letter- en ornamentboek, dat uit Parijs is ontboden, later ontvangen. Getuigschriften werden verleend aan: M. G. Schuitemaker, voor de wis kunde en aan N. Wallin, P. Korff en M. Zaatman, voor het regtlijnig teekenen. Loffelijk vermeld werden van het 4de jaar: J. C. Raamsdonk voor het lijnteekenen en N. Wallin voor het handteekenen; van het 3de jaarvoor de wiskundige vakken J. Schol, R. Jongkees en A. Goversvoor het hand teekenen G. v. d. Hulst, J. de Vries en J. Schol; voor het lijnteekenen R. Jongkees, A. Govers en J. Schol; voor de letterkundige vakken C. Mol en R. Jongkees; van het 2de jaar: voor de natuurkunde B. Schuitemaker, J. Winter en W. A. Beijervoor het handteekenen J. Lak en C. de Jong; voor de letterkundige vakken J. de Looze, W. A. Beijer en J. Winter; voor het rekenen J. de Looze, B. Schuitemaker, W. Kikkert, W. A. Beijer, G. Voet, Papegaai en Melle; van het lste jaar: letterkundige vakken A. Maandag, J. P. Meijneke, P. Hofland, Ran, P. Stronk en J. Tielrooij; voor het handteekenen A. Maandag, J. P. Meijneke, J. Tielrooij, J. van Dok, N. Nannings, P. Hofland, en A. de Kok; voor het lijnteekenen A. Maandag, J. P. Meijneke, J. Ham en A. Schraa; voor de wiskunde: D. Kan, P. Stronk, P. Hofland, J. Zaatman, K. Hoogerduin, B. Zacharias, J. Bas, Schellinger, A. Schraa, II. Cornielje, v. Steenbergen, J. P. Meijneke, A. Maandag, v. Konings- brugge, Bal, N. Nannings, Cornielje en J. C. Ran. Vervolgens sprak de heer B. J. Herweijer, lid van het bestuur, een woord ter opwekking tot vlijt en ijver aan de leerlingen; een woord van dank aan de onderwijzers en eindelijk beval hij deze voor den werkmansstand, zoo heilzame inrigting op de krachtigste wijze aan in de wel willendheid van het gemeentebestuur. Hierop antwoordde de heer burgemeester met de ver zekering, dat het bestuur der gemeente een levendig belang stelt in eene inrigting als deze, die door de goede zorgen der commissie van bestuur, en bij de voortreffelijke leiding der hh. onderwijzers, in groote mate bevorderlijk is aan de algemeene welvaart. Ten voordeele van het op te rigten monument voor de gesneuvelden te Atsjin, werd gisteren avond in Tivoli eene tooneelvoorstelling gegeven door de onderofficiers- vereeniging «Vaderland en Oranje.» Ten tooneele werd gebragt het historisch dramaDe Boodschapper of Loevenstein in 1570. Allezins verdienstelijk was de opvoering, waarbij de leden dier vereeniging in de vervulling der titelrol werden bijgestaan door den heer A. B. Weber. Blijkens de aandacht, die door het talrijk publiek aan deze voorstelling werd gewijd, droeg de opvoering van dit tooneelstuk, aan Neêrlands worstelstrijd tegen Spanje ontleend, de algemeene goedkeuring weg. De eerste kievitseijeren zijn aan Z. M. den Koning aangeboden door den heer M. van Lith, hofleverancier te s Hage. De beroemde componist Liszt zal op uitnoodiging in Mei den Koning op het Loo bezoeken. De Staatscourant behelst de instructie ter uitvoering van het reglement, betreffende de zamenstelling, het onder zoek en den ijk der gasmeters, vastgesteld bij koninklijk besluit van 12 Sept. 1874. De Hollandsclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij deelt over 1874 een dividend van 63 pCt. uit. Beroepen bij de Evang. Lutli. gemeente te Zaandam ds. G. T. Bruijn, pred. te Zutphen. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Borne door ds. S. Lulofs, te Broek op Langendijk. Naar aanleiding van een vroeger berigt uit Winkel wordt aan de N. Rott. Crt. van daar gemeld: «Toen de heer P. Koornstra 1 Febr. jl. naar Heerenveen vertrok, was nog eene hulponderwijzers-plaats alhier vacant. Het gemeentebestuur, zich 'niet kunnende vereenigen met het voorstel van den hoofdonderwijzer om een deel der kinderen beurtelings te huis te laten, besloot iemand, die reeds vroeger eenigen tijd kweekeling geweest was, uit nood in de laagste klasse te plaatsen. Tot eer van dien jongeling kan gezegd worden, dat hij met vrij goed gevolg bij de kleinen wei'kzaam is, zoodat de hoofdonderwijzer hem niet gaarne gedurende de vacature zoude missen. Door bijzondere plaatselijke omstandigheden heeft het gemeentebestuur eerst verleden week een nieuwe oproeping van een hulponderwijzer gedaan en nu tegen een tractament van f 600.» Men meldt uit Hoorn, dd. 25 dezer: «In een reeks van zeven voordragten, gedurende dezen winter gehouden en door 70 a 80 personen, uitsluitend heeren, bijgewoond, behandelde de heer Sinia op populaire wijze de afstammingsleer. Ofschoon sprekers onderwerp van tijd tot tijd aanleiding gaf om te wijzen op menig dwaalbegrip, waaraan velen zich in onze dagen nog kramp achtig vasthouden, zag men toch menschen, die in rigting ten zeerste van hem verschilden, met klimmende belang stelling de lezingen tot 't einde toe bijwonen. De laatste voordragt was gewijd aan den mensch met betrekking tot de dieren. Hier werd de groote overeen komst aangetoond tussclien de meest onbeschaafde mensclien- rassen en de hoogst ontwikkelde apen, terwijl de groote kloof, die tusschen 't Kaukasisclie ras en die dieren bestaat, hem aanleiding gaf om voor ons nog veel goeds te hopen van de toekomst. Na den afloop der laatste lezing, jl. Dingsdag gehouden, werd de heer Sinia namens de gezamenlijke hoorders bedankt door dr. B. Tidema Jz. Ook de voordragten over de scheikunde, zooveel mogelijk toegepast op het dagelijksch loven, uitsluitend voor dames, werden in 2 seriën door 80 personen bijgewoond. Ook daar ontbrak het niet aan belangstelling. Wij vernemen, dat de heer Sinia, bij aanzoek daartoe, niet ongenegen zou zijn zijne lezingen voor de heeren in een volgend saizoen ook op enkele andere plaatsen voor te dragen.» De N. Rott. Crt. maakt melding van een geneeskundig werk, te Londen uitgegeven door den Engelschen geneesheer dr. Churchil te Parijs, onder den titel van Consumptien and Tuberculosis. in dat werk zet de schrijver uiteen, dat hij door lang durig onderzoek tot de overtuiging is gekomen, dat de ontstekingen van de ademlialings werktuigen met name de longteering, haar ontstaan vinden in het ontbreken van phosphorus in de chemische zamenstelling van het ligchaam. Door het aanwenden van hypophosphiten (onder- pliosphorigzure zouten) kunnen die ziekten, naar zijne meening, even krachtig worden bestreden als de pokken door inenting. Nieuw is deze zaak niet, zegt het Handelsblad. Reeds in 1857 heeft dr. Churchill zijn .vinding openbaar gemaakt en reeds lang worden de phosphorus-verbindingen toegediend. Maar tot dusver heeft hij nog niet een plaats naast dr. Jenner veroverd. Gij moet weten schrijft de Haagsche correspondent der Arnli. Crt. ik heb geen heel grooten dunk van de Tweede Kamer; ik woon nu en dan de zittingen wel eens bij, wanneer er belangrijke onderwerpen aan de orde zijn, maar hoe belangrijk die onderwerpen ook zijn, ik moet bijna altijd lagchen, omdat de Kamer mij dikwijls herinnert aan de bekende anekdote van het bedorven kind. De huisknecht weigerde het engeltje iets en het engeltje begon te grienen. «Men hemel, Jan,» riep de mama, die wel het grienen hoorde, maar de vraag van het kind niet gehoord had, «waarom geef je het kind toch niet wat het vraagt? «Ik zou het dolgraag doen, mevrouw,» was het antwoord, maar ik kan waarlijk niet. De jongeheer ziet de maan in het water schijnen en verlangt absoluut, dat ik er die uithalen en hem geven zal.» Aan dit lief knaapje doet de Tweede Kamer mij nog al eens den ken. Wat men het aanbiedt versmaad het; het speel goed wordt stuk gemaakt of weggeworpen, en wanneer het engeltje eindelijk zegt wat het dan ten slotte wel hebben wil, dan staat het verlangen niet zelden gelijk met den maneschijn in het water. Tel, om bij het meest geliefde speelgoed van elk kind te blijven, eens al de militaire reputaties op, die het lieve kind in de laatste twintig jaar als vernield of bedorven heeft! En vorsch eens de «adviezen» over de vesting-begrooting uit wat men zooal in een minister van Oorlog verlangt, en antwoord mij dan met de hand op het hart, of die eisch u niet aan de maan in den emmer herinnert. De N. Zutph. Crt. wijst op de noodzakelijkheid eener wet tegen de vervalsching der levensmiddelen. Men zou schier zeeziek worden van de politiek en van de wijze waarop de partijen kibbelen en knoeijen, van 't gewroet met leugens, programma's, beginselen, terwijl de werkelijke belangen der maatschappij worden voorbijgezien, 't Is soms of de landsbelangen er slechts zijn, opdat de poli tieke heeren er over zouden kunnen discussiëeren en rede voeren. Die heeren maken van de politiek een vakje a part. Uur aan uur, zegt dat blad, dag aan dag wordt zoek gebragt aan redeneeringen, aan bevrediging van het zalig gevoel van ziclizelven te hooren spreken. De wet op de spoorweg-politie, thans door de Tweede Kamer aange nomen, leverde weder een onschatbare bijdrage tot de kennis van het parlementair regeer-systeem. Terwijl tal van onderwerpen ter behandeling gereed liggen, hooger onderwijs, kiestabel, vesting-begrooting, om niet te spreken van de amortisatiewet en de voorstellen betrekkelijk de regterlijke organisatie, over de jagtwet en den aanleg van Staatsspoorwegen, terwijl de regering slechts wacht met het indienen van nieuwe wetsvoorstellen, tot de Kamer tijd zal hebben om ze te behandelen: terwijl een onafzien baar veld van werkzaamheden voor haar ligt, besteedt de Kamer een volle week dan het voetje voor voetje behan delen van de wet op de spoorweg-politie. Stap voor stap kostte dat wetsontwerp der regering een telkens met ver nieuwden moed aangevangen strijd; elk artikel moest wor den verdedigd; bij elke alinea moest een storm van amendementen worden afgeslagen. Telkens stootte de aanvaller het hoofd; telkens werd hij met verpletterende meerderheid verslagen, doch geen nood, bij het eerst volgend artikel keerde hij op nieuw terug en betwistte weder met dezelfde hardnekkigheid het hem nog overblij vend terrein. Zulk eene discussie is de veroordeeling van 't parlementaire stelsel. En waar blijven daarbij de wer kelijke volksbelangen? Er is zooveel te doen op practisch gebied, 0. a. ook ter bescherming van de eerste levens middelen, brood en vleesch. Niet alleen heeft er diefstal plaats, maar de volksgezondheid wordt benadeeld. Kunst- meel wordt openlijk aangekondigd; gips wordt in 't brood gemengd. Te Amsterdam worden scheepsladingen gips voor bakkers aangevoerd en met de bakkers doen de meelhandelaars in 't bedrog mede. En deze gewetenlooze dieven, die de volksgezondheid bederven, worden niet voorbeeldig gestraftWat de gips voor enkele bakkers is, is baksteen voor enkele chocolade-fabrieken, de eikel voor enkele koffijbranders, de reuzel voor enkele boterkooplieden, het water voor de melkverkoopers. En zelfs bij 't vleesch is men niet zeker. Niet alleen paarden-, maar honden- vleesch wordt voor rundvleesch verkocht; vleesch van gestorven of zieke runderen wordt in de magen van 't volk gebragt! Zoo wordt op allerlei wijze de natie ver giftigd. Zal zij niet eindelijk door eene wet tegen de vervalsching der levensmiddelen worden beschermd? De eucalyptus globulus of blaauwe gomboom is een prachtige boom, wiens vaderland Australië is en die voor het eerst beschreven is in het laatst der vorige eeuw dooi den Franschen botanicus Labillardière, welke den reiziger d' Entrecasteaux op zijne reizen in de Zuidzee vergezelde. Tot vóór een 20tal jaren werd deze boom slechts hier en daar in Europa in botanische tuinen gevonden, zonder dat men er de heilzame werking van kende. Thans echter wordt hij meer en meer buiten zijn Vaderland, vooral in Zuid-Europa en Noord-Afrika, aangetroffen. Koortsboom noemen hem de Spanjaarden in Valencia, waar hij sedert 1860 is ingevoerd, wegens zijne koortswerende eigenschappen. Het is een feit, dat de landen, waar deze schoone boom inheemsch is en grootere bosschen vormt, zich in een zeer gezond klimaat verheugen. Men heeft echter ook werkelijk bewijzen, dat de aanplantingjvan den eucalyptus in moerassige streken heilzaam is tegen de moeraskoorts; de ondervinding hiervan deed men op aan de Kaap, in de provinciën Cadix, Sevilla, Cordova, Valencia, Barcelona, op Corsica en in Algerie. Te Pardock, eenige mijlen van de stad Algiers, lag aan de oevers van de Hamyse, eene boerenplaats, die wegens het koortsachtige in een slechten reuk stond en waar dan ook vele menschen stierven. In de lente van 1867 plantte men daar 1300 kleine eucalyptus-stammen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2