Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. B u i t o Stoomvaart-Berigten. Spanje. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. en reeds in Julij van hetzelfde jaar, in de maand, waarin de koorts hare meeste offers eischt, kwam geen enkel ziekte geval voor, ofschoon de boompjes niet meer dan 9 voet hoog waren. Sedert is de plaats tot heden ook vrij van de koorts gebleven. In den omtrek van Constantine stond de boerenplaats Ben-Macliydlin in een even slechten naam rondom haar strekten zich moerassen uit, die zelfs in het warmste jaargetijde niet uitdroogden. In vijf jaren echter werd de uitgestrekte vlakte door 14,000 eucalyptus-boomen treheel droog en de gezondheidstoestand der inwoners is thans voortreffelijk. Eveneens is Goeë, bij Constantine, dat mede zeer koortsachtig was, gezond geworden nadat het door een eucalyptus-bosch, als door een park, omgeven is. De abt Felix Charmetan meldt, dat te Maison-Carrée, in de nabijheid van de Harrasj, de aanplantingen van den eucalyptus het gebruik van quinine overtollig hebben gemaakt. Hetzelfde wordt medegedeeld van Cuba en uit Mexico. In het departement van de Var, in Zuid-Frankrijk, ligt eene spoorwegstation te midden eener zeer ongezonde streek; sedert men bij deze plaats slechts 40 eucalyptus-boomen geplant heeft, is zij over het algemeen gezond. Deze feiten geven regt tot de hoop, dat het ook aan den eucalyptus zou kunnen gelukken om de Campagna di Roma van hare moeraskoortsen te bevrijden, en Garibaldi, die zich thans met deze vraag zoo ijverig bezig houdt, zou misschien goed doen om zijne werkzaamheden te dezen opzigte te openen met een bezoek bij de monniken van Tre-Fontane, bij Rome. In dit klooster toch is men sedert eenigen tijd met proefnemingen begonnen. Toont zich dus de eucalyptus nuttig tegen de koorts, hij bezit nog andore belangrijke eigenschappen, zooals b. v., dat uit de bladeren eene olieachtige stof getrokken wordt, die in de geneeskunde van zeer veel gewigt kan zijn. Het merkwaardigste van alles is, dat de boom de eigenschap bezit om het tienvoud van zijne zwaarte aan water uit den bodem op te nemen en kamfergeur af te geven. Deze sterke zuigkracht zijner wortels is het, die veroorzaakt, dat, als hij in moerassige streken geplant wordt, hij deze spoedig droog maakt. Eindelijk behoort harst tot de producten van den eucalyptus, waarvan dan ook de gewone naam gomboom afkomstig is. Bij den veehouder T. Oskam, te Linschoten, heeft een koe dezer dagen drie flinke levende kalveren ter wereld gebragt. In het prov. gouvernementsgebouw te Groningen is jl. Vrijdag, onder nadere approbatie, openbaar aanbesteed de voltooijing der afsluitig van het Reitdiep, bij Zoutkamp. Drie billetten waren ingekomen; ingeschreven was door den heer J. C. van Hattum, te Sliedrecht, voor de som van f 1,790,000, zijnde ruim f 464,000 boven de begrooting terwijl de beide andere inschrijvingsbilletten buiten aan merking moesten blijven. - Te Wijster (Drenthe) hebben 3 zoons van J. B. voor de loting der Nationale Militie in 1867, 1871 en 1875 allen hetzelfde nummer 33, getrokken. Volgens eene mededeeling in de Ztg. f. O. Land-und Forstw. is een veulen, waarvan de moeder gestorven was, bij een koe gebragt en, na eenige moeite om de beide dieren aan elkander te gewennen, door deze gezoogd. Het veulen bleef in leven en gezond, maar groeide niet hard. Het werd een paard zoo groot als een dubbele pony, zeer zacht van aard en voortdurend gezond. Met ingang van den 1 April a. s. zijn bevorderd: tot kapt.- luit. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe en J. Spanjaard; tot luit. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 3de kl. R. D. Örommelin en H. van Broekhuijzentot luit. ter zee "2de kl. de adelb. 1ste kl. A. A. Sweep, H. J. Ferguson, M. Smits en H. G. J. Wolterbeek. De 2de luit. van de artillerie de Graaf, alhier in garnizoen, is overgeplaatst bij dat wapen in Oost-Indië. Het ontvangkantoor der dir. bel. en ace. te Purmerende is ge rangschikt in de vierde klasse. Tweede Kamer. MILITIEWET. Het wetsontwerp tot wijziging der militiewet is in druk ver schenen De strekking der voornaamste bepalingen is een versterking van het militie-contingent, voornamelijk door inkrimping van de vrij stellingen en het bekomen van meer elementen voor het militie kader. De militie te land wordt met p. m. 7000 man versterkt. De zeemilitie met 400 man. De jaarlijksche sterkte der militie wordt op 13,500, de geheele sterkte op 67,500 man gebragt. De vrijstelling wegens broederdienst wordt beperkt tot de kleinste helft. Die van de éénige zoons wordt afgeschaft. Voortaan wordt slechts vrijgesteld de eenige zoon, tevens eenig kind fcn de eenige zoon eener behoeftige weduwe. Daardoor zullen jaarlijks 1500 vrijstellingen minder dan tot dusver verleend worden. De tijd voor eerste oefening wordt op een minimum van een jaar gebragt en op 9 maanden voor degenen, die zich door uit stekend gedrag onderscheiden en aan bepaalde eischen voldoen. Het deel van de militie, dat behalve de ligtiug, die voor het eerst dient, onder de wapenen kan worden gehouden of opgeroepen, wordt verhoogd tot Ook is bepaald, dat over de zeemilitie in tijd van vrede kan worden beschikt, zoowel voor alle diensten, voor de binnenlandsche defensie te water vereisoht, als voor het doen van oefeningstogten buitengaats en naar de koloniën (dit laatste niet langer dan voor zes maanden). n n Zwitserland. De Conrad kwam den 29 dezer te Port-Saïd. De Koning der Nederlanden vertrok den 27 dezer van Batavia herwaarts. De Holland is den 27 dezer van Batavia naar hier vertrokken. Een mechanisme, dat het gesproken woord dadelijk neerschrijft, is, volgens de Welthandel, door Th. Hup- pinger, te Miinnerdofz, uitgevonden. Het grondbeeld berust hierop, de spraakwerktuigen niet slechts om te spreken, maar ook onmiddelijk om te schrijven te ge bruiken. Het kleine, zinrijke mechanisme - de geheele toestel is ongeveer eene hand groot wordt met de spraakorganen zoo in verbinding gebragt, dat de bewegin gen van de tong, de lippen, het verhemelte enz. zich op het mechanisme overdragen, welks geledingen zóó zijn ingerigt, dat de medegedeelde bewegingen op de deelen van een bijzonderen schrijftoestel werken. De kleine machine doet gedurende het spreken eene smalle papieren strook afrollen, waarop het gesprokene dadelijk, zwart op wit, in eigenaardig teekenschrift te lezen is. Het schrift bestaat, gelijk gewoon telegrafenschrift, uit punten en strepen. Daar het instrument slechts de bewegingen der spraakorganen in den vorm van schriftteekens teruggeeft, is het geheel niet noodig luide te spreken; men kan de machine dus bezigen om te stenograferen, en behoeft slechts elk woord van den redenaar onhoorbaar na te spreken, om het gehoorde door de machine te laten schrijven. De uitvinder gelooft dat zijn instrument vooral in den hier bedoelden zin het meest dienst zal kunnen doen. Italië. Aan the Hour wordt, onder dagteekening van jl. Vrijdag, uit Berlijn getelegrafeerd, dat Keizer Wilhelm, de Kroonprins, Prins Bismarck en graaf Moltke tegen den 8 Mei naar Italië zullen gaan. Volgens berigten uit Cuba zijn 14 der schoonste plantages in het suikerdistrict door de opstandelingen verbrand en wordt de schade op 500,000 dollars geschat, behalve de verbrande suikeroogst, zijnde 12,000 vaten. Het terrein der financiers te HTew-ÏTork. Het terrein der financiers te New-York bevindt zich in Wallstreet. Deze straat, die van de Broadway uitgaat en naar de Oost-rivier loopt, is met twee of drie andere daaraan evenwijdige of dwarsloopende straten het hoofdkwartier van de bankzaken. Het is hier als in Lombardstreet te Londen, maar nog drukker. In dit hoekje der onmetelijke stad worden dagelijks duizenden wissels afgegeven of geïncasseerd, wier trekkers over de geheele wereld bekend zijn. In het clearing-house, of lokaal der verrekeningen, worden jaarlijks transactiën tot een bedrag van ongeveer 80,000 millioen gulden afgedaan. Een zestigtal bankiershuizen wisselen daar dagelijks het papier uit dat zij op elkander hebben, waardoor de zaken bijna zonder uitbetaling van contanten kunnen vereffend worden. In 1871 heeft men aldus slechts 2500 millioen gulden behoeven uit te betalen om de 80,000 millioen te verrekenen, dat is 1 op 34. Deze vernuftige uitvinding van het clearing-house is eene navolging van hetgeen te Londen bestaat en dagteekent te New-York pas van 1853. Op het vasteland van Europa heeft deze nuttige instelling, die de uitbetaling van specie tot het minst mogelijke reduceert, nog weinig ingang gevonden. In de nabijheid van het clearing-house bevindt zich de goldroom, of goudkamer, en de effectenbeurs, een fraai gebouw op den hoek van de Wallstreet, waar eiken dag van des ochtends 10 tot des namiddags 2 uur gehan deld wordt over het goud-agio en de coursen van allerlei effecten en aandeelen in industriële ondernemingen, spoor wegen, kanalen en mijnen. Hij, die de beurzen van Londen en Parijs bezocht heeft, kan zich slechts een flaauw denkbeeld vormen van het gedruisch, dat omstreeks den middag op deze effectenbeurs heerscht. De New-Yorksche bankiers honden zich niet meer aan de eenvoudigheid, die nog in Engeland gebruikelijk is, maar willen prachtige gebouwen voor hunne bureaux hebben. Het oude huis, waarin zij vroeger kantoor hielden, heeft plaats gemaakt voor een statig gebouw, waarin het carrarisch marmer met het Ainerikaansch graniet en porfier afwisselt. De financier Fisk was een der eersten, die het voorbeeld van de her schepping gaf, waarin hij werd nagevolgd door Jay Cooke, die in Sept. 1873 zulk een ontzaggelijk bankroet sloeg, dat een aantal andere huizen in zijnen val werden mede- gesleept en er zulk eene paniek ontstond, dat de beurs van New-York tien dagen moest gesloten worden om de crisis eenigzins tot bedaren te doen komeneene crisis, die zelfs op dit oogenblik nog niet geheel heeft uitgewerkt. Andere groote financiers zijn op hunne beurt gevolgd en hebben ware tempels aan den God 'des rijkdoms opgerigt. Te Londen en te Liverpool, de mededingers van New-York, moet men bij de bankiers nog dikwijls plaats nemen op een matten stoel, aan eene ongeverfde houten tafel in een stoffig en donker kantoor; te New-York biedt men u in eene fraai versierde zaal, waar het licht van alle zijden binnenstroomt, aan eene zware gebeeldhouwde tafel een eleganten armstoel of zelfs een schommelstoel aan. Maar hiertoe bepalen zich de gemakken nieter zijn er nog van meer belang. Terwijl de makelaars op de goudbeurs of de effectenbeurs de telkens wisselende coursen in hunne zakboekjes opteekenen, behoeft de bankier zich niet te verplaatsen om de schommelingen dier coursen te leeren kennen. Een telegrafische toestel in een hoek van het kantoor, waarvan het afgebroken tikken dadelijk de aandacht trekt, drukt achtereenvolgens op eene afrollende strook papier de coursen van al de papieren af op het oogenblik, waarop zij worden afgeroepen. De telegrafische berigten, die uit Europa of het binnenland aankomen, en de loopende prijzen der voornaamste koopwaren, worden evenmin ver geten en ieder kan op zijn gemak, door middel van dien toestel', op zijn kant or de zaken nagaan, waarbij hij belang heeft. De electrieiteit wordt op nog vele andere wijzen aangewend. Zoo heeft men in sommige winkels eene electri- sche schel, die de politie verwittigt, wanneer men een klant wantrouwt; de politie komt dadelijk en betrapt niet zelden den delinquent op heeter daad. De menschel), die in eene eeuwigdurende spanning verkeeren, hebben overal behoefte aan de diensten der electrieiteit. Bij den restaurateur Delmonico vindt men ook de cour sen, door den electrischen telegraaf aangegeven. Delmonico is misschien een tienvoudig millionair. Allen, die zaken in Wallstreet en den omtrek hebben, gaan bij hem tegen 1 uur een lunch en een drink halen, of, met andere woor den, wat eten en drinken. Men komt langs een breed bordes in eene ruime vestibule, die door een koepel op marmeren kolommen gedekt is. Men zou het voor den ingang van een Griekschen of Romeinschen tempel houden. In dat gebouw verdient Delmonico zoo ongeveer f 5000 daags. De telegrafische courslijst bevindt zich in de vestibule. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Kwekkeboom, geb. Stuij'fzand, (D.). N. J. Strop, geb. Disper, (Z.). N. A. Klimmert geb. Klinkert, (Z.). K. Langen, geb. Rieraer, (D.). C. P. Croll, geb. Sebmid, (Z.). A. Bakker, geb. Eennik, (D.). A. de la Fonteijne, geb. Geerkens, (D.). D. J. Birnbaum, geb. Baljé, (Z.). OVERLEDENC. E. Wandel, geb. Wols, 59 jaren. J. C. Lub, 54 jaren. J. Lak, 12 jaren. N. H. de la Bie, 2 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) t- c3 Cw S Uren. I Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 nw. lik. 762.34 f 1.20 3.9 - 3.4 0.78 Golvend 29 12 wtn. 21, 770.02 f 8.98 4.9 - 2.5 0.95 weingolv 30 8 nwtw. 1.3;, 771.51 f10.91 4.8 - 0.7 0.90 Vlak. 30 12 wnw. 1.5„ 772.21 til.61 6.0 - 1.5 0.88 H Weêrsgesteldheid: 28Maart. 12 u. Helder, winderig. 29Maart. 12 u. Digtbewolkt, vochtig. 30Maart. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 30Maart. 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 15 Maart. Constance. M. Kimmerer. Samarang. 19 Maart. Jan van Galen.L.Vos. BuenosAyres. 21 Maart. Catherine. J. Seijffert. Samarang. 23 Maart. Ida. J. Hazewinkel. Curaqao. 23 Maart. Egeron. R.C.Vetter. Bat.viaSuez. 24 Maart. Landbouw. J. Sannes. Boni. 26 Maart. Ant.Hendr.Carol.M Hoedemaker. Suriname. 29 Maart. Waterloo. J.J.W.Steevert. Soerabaija. 29 Maart. Caroline. P.vanDuijvenboden.Porto. 29 Maart. Catherine. H. Sap. Suriname. 29 Maart. AriaenBetsy. R. Ran. Atsjin viaNewcastle. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 28 Maart. Onderneming.C.L.van derVeen.ZurMühlen&Co. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Halcyon. W. Beavis. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. PER TELEGRAAF. 23 stuks Paarden. 71 Runderen. 80 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 321 magere dito 4- a 12,per stuk. (matig) 732 Schapen. Lammeren. 17 vette Varkens - 0,50 a 0,62 perkilog. (vlug) 50 magere dito - 10,al6,per stuk. (stug) 49 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,10 a 1,20 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,50 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 3,75 a I.AT84KEI HRKIGTKX. Door de commissie voor het examineeren van varens lieden te Rotterdam zijn jl. Zaturdag als derde stuurman toegelaten de heeren A. Blomberg en G. Schuur, beide leerlingen van de zeevaartkundige school van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Gebeurde het meest alle andere voorjaren, dat men met Maart het in den herfst gezaaide koolzaad reeds konde wieden, thans staat alles nog even doodsch. 't Hooi is te Texel verbazend duur, aangezien de schapen, waaraan dat eiland zoo rijk is, nog steeds op 't land met hooi moeten gevoerd worden, daar het land nog geheel en al de winter kleur draagt. Op voordragt van de afdeeling Haarlem is benoemd tot honorair lid van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap de heer dr. J. van Vloten. Onder de punten van behandeling, in de te Deventer te houden vergadering der gewestelijke vereeniging Overijssel van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, komt voor deze stelling: «Scholen van eenige honderden leer lingen zijn te groot.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3