1875. N°. 40. Vrijdag 2 April, 33 Jaargang. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N\ 163. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE Ei\ MEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goed e." Verschijnt pingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1 30. u franco per post - 1 65. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. JHikeu Wundcrdag vertrekt de mail naar Oost-B ndië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het Derde District in Noordholland de tweede zitting zal houden te Hoorn, en wel voor zooverre deze gemeente betreft op Dingsdag den 13den April 1875, des voormiddags ten half elf ure. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der Wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar verlangt op te treden. In die zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 31 Maart 1875. L. VERHEY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Baad dezer gemeente vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd a. het Voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1875 b. het Volj aarskohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1875 c. het Suppletoir Kohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 April 1875. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Woensdag den 31 Maart 1875. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heer Hugenholtz, met kennis geving van verhindering. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn de geloofsbrieven van het onlangs gekozen raadslid, den heer P. C. van der Meulen. Tot onderzoek dezer stukken wordt eene Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Braaksma, Werendliju Smit en Maalsteed. Gedurende den tijd van dat onderzoek wordt de zitting gesehorst. Na de heropening der zitting brengt de commissie, bij monde van den heer Braaksma, verslag uit van hare bevinding. Zij heeft de stukken in orde bevonden en stelt den Raad voor ze goed te keuren. Op voorstel des Voorzitters wordt daarop tot toelating van den heer van der Meulen besloten. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een hulponderwijzer voor de gemeenteschool No. 4, op eene jaarwedde van f 700. Met eenparige stemmen wordt hiertoe gekozen de heer J. M. Nieuwbner. Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt, op voorstel van het Dag. Best., aan den heer J. W. Matser, wegens zijne benoeming te Rotterdam, met ingang van 1 Mei e. k. verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van hulponderwijzer aan de gemeente-scholen alhier. Door den Voorzitter worden ter tafel gebragt de jaarverslagen, ingezonden door de commissiën van toezigt over het Lager-, en het Middelbaar Onderwijs en door commissarissen van het gemeente ziekenhuis en de apotheek. Die stukken zullen met het jaar verslag der gemeente de leden te huis ter lezing ontvangen. Van de Commissie van toezigt op het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente zijn ingekomen de volgende dubbeltallen voor de benoeming van twee leden in dat collegie, ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer P. A. C. Hugenholtz en het bedanken van den heer dr. D. Hellema. Voor de eerste vacature: lste candidaat de heer P. A. C. Hugenholtz, aftredend lid; 2de candidaat de heer J. W. Visser. Voor de tweede vacature: lste candidaat de heer A. Elaes, 2de candidaat de heer P. C. van der Meulen. Er wordt een stemming gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: Gekozen zijn de heeren Hugenholtz en Flaes, eerst genoemde met 14, laatstgenoemde met 10 stemmen. Op den heer van der Meulen waren 4 en op den heer Visser 2 stemmen uitgebragt. Met eenparige stemmen worden daarop goedgekeurd en vastgesteld a. het primitief kohier der belasting op de honden, dienst 1875, tot een bedrag van f 815; en b. bet suppletoir kohier dierzelfde belasting, dienst 1874, tot een bedrag van f 57.50. Tegen deze kohieren waren geene bezwaarschriften ingekomen. Nu wordt aan de orde gesteld de goedkeuring van wijzigingen in het vroeger vastgesteld contract voor het ophalen van vuilnis en beer in dez.e gemeente. De Voorzitter herinnert vooraf aan hetgeen omtrent deze belangrijke aangelegenheid heeft plaats gehad; dat hij de uitgeschreven verpachting zich niemand als inschrijver heeft opgedaandat daarop van deskundigen inlichtingen zijn ingewonnen, en dat ten gevolge hiervan, eenige bepalingen van het contract derwijze zijn gewijzigd, dat het mogelijk wordt tot verpachting der mestverzameling te geraken. Nog merkt de Voorzitter op, dat het niet mogelijk is, ten gevolge van menigvuldige bezwaren, om tpt een wenschelijken toestand te geraken. De wijzigingen, door de Commissie voor de gemeentewerken voorgesteld, worden nu in behandeling gebragt en met eenparige stemmen wordt bepaald, dat, met het. oog op de door den pachter te maken kosten tot aanschaffing van materieel, de duur der concessie van 7 op 10 jaar zal worden gebragt. Bij de behandeling der volgende wijzigingen ontstaat eene dis cussie, naar aanleiding van de voorgestelde bepaling, dat de pachter het vuilnis en de beer zal mogen storten in vaartuigen in het Ileldersch Kanaal, ten einde die terstond te vervoeren huiten de gemeente, waardoor het bezwaar van het houden eener mestver zameling in deze gemeente zou komen te vervallen. De heer Graat stelt hierbij voor te bepalen, dat slechts op een, door B. en W. aan te wijzen punt in de gemeente, het laden der bedoelde vaartuigen zal mogen geschieden. De heer Braaksma daarentegen acht het wenschelijk, dat zulks zal mogen plaats hebben op niet minder dan drie punten in de gemeente en wil dat die punten, b.v. het Westplein, Molenplein en de Vischmarkt, in het contract zullen worden genoemd. De heer Boomsma wijst op het bezwaar van deze wijze van vervoer in den wintertijd bij besloten water en acht het zeer noo- dig, dat daaromtrent bepalingen worden opgenomen, waaraan de pachter zich zal te houden hebben. De heeren Graat en Braaksma verdedigen nader hunne voor stellen, terwijl de Voorzitter, die zich vereenigt met dat van den heer Braaksma, waarschuwt tegen het vaststellen van bepalingen, waardoor eene verpachting welligt weder zonder resultaat zou blijven. Met het oog op het belangrijke eener te nemen beslissing, wordt door den Voorzitter voorgesteld de verdere behandeling van dit onderwerp te verdagen tot de volgende zitting. Na eenige discussie wordt dienovereenkomstig besloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des Voor zitters, dat de koninklijke goedkeuring is verkregen op het Raads besluit tot heffing van schoolgelden in deze gemeente. De Raad ontvangt mededeeling van een ingekomen verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen om onder steuning van het bij de Tweede Kamer aanhangig voorstel tot aanleg van staats-spoorwegeu van de heeren Kappeijne c. 6. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten aan dat verzoek geen gevolg te geven, daar het belang der gemeente hierbij niet is betrokken. De Voorzitter deelt mede, dat, in overleg met den heer districts schoolopziener, tijdelijk voorzien is in de waarneming der hoofd onderwijzers-! ietrekkinir aan de school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. Eindelijk wordt aan de orde gesteld de goedkeuring en vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1875, waartegen eenige bezwaarschriften zijn ingekomen. De Voorzitter stelt voor om, tot onderzoek hiervan, de openbare zitting op te heffen en eene zitting te houden met gesloten deuren. Dienover eenkomstig wordt besloten. Na de heropening der openbare zitting wordt liet kohier van den Hoofdelijken Omslag goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 16767,43. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 April. Jl. Dingsdag avond werd in het lokaal Tivoli eene werkende vergadering gehouden van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan de orde waren eenige door het bestuur der Spaarbank voorgestelde wijzigingen in het reglement voor die inrigting. Een der belangrijkste veranderingen bestond hierin, dat, met het oog op art. 1 van 't reglement, de Spaarbank uitsluitend bestemd blijft om welvaart te bevorderen en armoede te voorkomen. In den laatsten tijd scheen er een misbruik te zijn ingeslopen, zoodat vaak vrij belangrijke geldsommen tijdelijk in de Spaarbank ter belegging werden aangeboden. Ter voorkoming hiervan werd nu voorgesteld, dat bestuur- deren de magt zouden hebben om in zulke gevallen de gelden te weigeren. Na eenige discussiën werd dat voorstel, gelijk mede onderscheidene andere tot aanvulling en ver betering, aangenomen. Het aantal directeuren is daarbij met twee vermeerderd. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Blok, is benoemd tot directeur dezer inrigting de heer W. Ph. de Kruijff. Door de vergadering werd kennis genomen van het verslag over het wintersaizoen 1874/75 van de Commissie voor Volksvoordragten. Daaruit bleek o. a. dat in dit saizoen niet minder dan 1609 entrée-billetten tot bijwoning dier voordragten waren afgegeven, gehoudens eene kleine bijdrage uit de kas van het departement, konden de uit gaven door de inkomsten worden gedekt. Over de bestendiging van dezen tak van werkzaamheid zal in de zomervergadering van het departement worden beslist. De aflevering van miliciens der ligting van 1S75 uit het noordelijk gedeelte dezer provincie zal plaats hebben op Dingsdag den 4 Mei e. k. in het lokaal Tivoli alhier. Voor het openhaar onderwijs in deze gemeente is de dag van heden zeer belangrijk. De nieuwgebouwde gemeente-school No. 7, in de Oostslootstraat, is heden in gebruik gesteld; de gemeente-school No. 4 aan de Hoofd gracht is geworden eene school voor lager en meer uitgebreid iager onderwijs, uitsluitend voor betalende leerlingen; en de nieuwbenoemde hoofdonderwijzer der gemeente-school No. 3, de heer Berk, heeft heden zijne functie aanvaard. Bovendien is met dezen datum in werking getreden de nieuwe wij kverdeeling voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. De lste luit. der genie A. A. van Heusden is van Utrecht naar hier verplaatst. Voor verleende hulp aan het stoomschip Selica van Antwerpen naar Stettin, in de Zuidergronden gestrand, doch afgebragt, wordt door de sleepbooten f 11.600 en door de ligters f 60.000 geëischt. Onder borgstelling is een aanvang gemaakt met het weder innemen der lading. De komst van HH. MM. de Koning en de Koningin te Amsterdam, is bepaald op Dingsdag 6 April. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin zich in de eerste helft der maand Mei naar Engeland begeven. Men schrijft ons uit Alkmaar dd. 31 Maart «Gister avond had alhier door eenige heeren eene bespreking plaats over het al of niet wenschelijke dat ook te dezer stede eene afdeeling der vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs zal worden gevestigd. Na vele discussiën, waarbij vooral uit kwam dat men, ja erkende dat de toestand van het lager onderwijs nog veel verbetering behoeft, en dus de oprigting eener afdeeling wenschelijk werd geacht, vreesde men aan den anderen kant dat, met het oog op de hier bestaande afdeeling van het Schoolverbond, die zoo uitstekend werkt, eene oprigting der vereeniging als de nu voorgestelde, naast clie "van het schoolverbond, nadeelig op de laatste zoude werken, mis schien wel haar te niet gaan zal veroorzaken. Bij de gehouden stemming over de vraag: of men hier eene afdeeling zal vestigen, verklaarden zich 14 stemmen voor en 14 tegen: Zoodat ze onbeslist bleef.» Heden hoopt de geachte en waardige hoofdonderwijzer R. Sasburg, te Wijdenes, het tijdstip te herdenken, waarop hij voor vijf-en-twintig jaar als hoofd der openbare school optrad. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aan den spoorwegwachter H. Meke, te Beverwijk, voor het bekende feit in Nov. 1873 te Uit geest, een certificaat uitgereikt, vergezeld van een geschenk in geld. Duizenden waren jl. Maandag te Amsterdam zamen- gestroomd op de Westerbegraafplaats om getuigen te zijn van de plegtige onthulling van het grafgesteente, op de laatste rustplaats van dr. Meyboom door het penningske van honderden opgerigt. Treffend waren de woorden, waarmede de heer Schults dat gesteente aan de familie overdroeg, en waarmede het door mr. J. W. Tydeman voor de familie werd aanvaard. Eenvoudig is het monument, maar inderdaad smaakvol. In de hoofdsynagoge te Amsterdam is het «Haman- kloppen» afgeschaft. Die het evenwel doet en misbaar maakt wordt geacht de orde te verstoren. In Daily News komt een ingezonden stuk voor van den heer H M. Labouchère, uit Amsterdam, die de vraag doet of niet Engeland een internationale wet zou kunnen voorstellen tot bescherming van de kleine vogels in geheel Europa. Aan de Westermarkt te Amsterdam werd jl. Zaturdag een proef genomen met een drijvende stoombrandspuit. Uit zestien pijpen tegelijk spoot het water, in krachtige stralen op. De proef is weder uitmuntend geslaagd. In negen minuten tijds had de spuit, die voor de hoofdwacht op de Prinsengracht lag, stoom op, en twee minuten later voer het bootje door de Leliegracht naar de Westermarkt. Van Multatuli's Vorstenschool verscheen dezer dagen bij G. L. Funke te Amsterdam de vijfde druk. Achten wij een aanbeveling voor dit in den laatsten tijd zooveel besproken en met succes opgevoerde drama overbodig, niet onbelangrijk vinden wij het, aan te halen wat de 'schrijver in zijn voorberigt bij dezen druk zegt: «Door den moed, den kunstzin, en ik durf hierbij voegendoor de vader landsliefde van de tooneeldirecteuren Le Gras, Van Zuylen Haspels is het stuk weggerukt uit de vergetelheid, waartoe sommigen 't ouder gewoonte schenen veroordeeld te hebben. Het is mij 'n ware behoefte, die heeren openlijk dank te zeggen, voor 't opvoeren van m'n drama zoowel, als voor de wijze waarop zij die taak volbragten. Ook als zelf medewerkende artisten hebben zij aanspraak op de erken-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1