1875. N°. 41. Zondag 4 April. 33 Jaargang. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Binnenland. HELDERSCHE EY MEI WEDIËPElt COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. n franco per post -1.65. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. EUken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisf. Laatste ligting 's avonds 6 nur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna brengen ter openbare kennis, dat het voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1875, door den Gemeenteraad in zijne op gisteren gehouden vergadering vastgesteld, gedurende de eerst volgende acht werkdagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Anna Paulowna, den 31 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PEUK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna brengen ter openbare kennis, dat de herijk der maten, geicigten en weeg werktuigen voor de ingezetenen van deze gemeente zal plaats hebben te Scbagerbrug op Maandag den 12 April e. k., des voormiddags van 9 tot 12 ure. Anna Paulowna, den 1 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Op Woensdag den 21 April 1875, des voormiddags ton 10 ure, zal ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed Het VERBOUWEN! van de oude School in de huurt Vecrburg tot Gemeentehuis. Het bestek en de voorwaarden dezer besteding liggen van heden af ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Aanwijzing iu loco zal gedaan worden op Maandag den 19 April 1375, des voormiddags ten 10 ure. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer A. R. DEKKER, Opzigter te Anna Paulowna. Anna Paulowna, den 1 April 1875. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Brieven uit Kennemerlnnd, XIX. Alkmaar, 29 Maart 1875. De Paaschrust lokt mij uit, u weder eens iets uit onze stad te doen hooren. Gij meendet misschien alreeds, dat wij door den winterslaap bevangen waren en op de voorjaarszon wachtten om tot het bedrijvige leven terug te keeren. Zoo erg is het niet, al deden wij ook weinig van ons spreken en hooren. Groote dingen heb ik u dan ook niet te verhalen, ik kan hoogstens een terugblik op den ditmaal eindeloos gerekten winter slaan, den winter, die ons een dag of wat in den steek liet, juist toen de Vereeniging voor ijs- en volksvermaken eene hardrijderij op schaatsen had aangekondigd. Dat was nu juist geen groot ongeluk, en niet alleen hierom, dat wij dergelijk „vermaak" als menschenmoord verfoeien; de "Vereeniging gaf tegenover hare leden eeu blijk van leven en behield haar kasgeld,voor een volgend feest? Neen, ter dekking van haar tekort van de Meifeesten. Ik sprak daar van menschenmoord en dit brengt mij een vreese- lijk geheim in gedachten. Een jonge, kloeke vrouw stierf na eene ziekte van een paar dagen en het gerucht verspreidde zich, dat zij vergiftigd en haar man gansch niet onverschillig voor een ander was. Onze praatjes plegen 3 dagen te duren, maar dit gerucht duurde voort, tot ten laatste de justitie begreep, zij het ook tot logenstraffing daarvan en tot ontheffing van verdachten, de opgraving van het lijk, dat reeds 40 dagen ter aarde besteld was, en een onderzoek te moeten gelasten. De toestand, waarin het lijk ver keerde, gaf, reeds vóór het scheikundig onderzoek, waarvan het rapport niet openbaar is geworden, aan deskundigen de overtuiging, dat er werkelijk moord of zelfmoord was gepleegd. Echter schijnt de justitie geen genoegzamen grond gevonden te hebben om tot de gevangenneming van iemand over te gaan. Jammer inderdaad, dat men de bron van het gerucht niet heeft kunnen opsporen, ieder had het vernomen, maar van wie? Ja van ieder, elkeen wist het. Een iets minder treurig, maar toch geen opwekkend onderwerp is een toren die op vallen staat. Kent gij liet diaconiehuis alhier, vroeger een klooster, vervolgens de woning van Sonoy en van verschillende aanzienlijke personen en geslachten, tot er ten laatste de bejaarde behoeftigen der hervormde gemeente een toevlucht vonden? Aardig doet het zich voor met zijn tuin, zijn artistieke voorpoort en zijn vrij hoogen, beveiligen toren, samen een teeken- achtig groepje vormende, dat den vreemdeling aantrekt en genoegen doet. Die toren eiseht dringend herstel, maar wie helpt de karig bedeelde diaconie aan f 1480? Zij mag en kan van hare fondsen zooveel niet afstaan tot behoud van iets, wat voor haar geene behoefte is; en geprikkeld door de belangstelling der Rijks com missie van adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op Vrijdag 9 April 1875, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding Gemeenteverslag. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 April. Blijkens telegrafisch berigt van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, bij het departement van Koloniën ont vangen, bevatten de jongste telegrammen van den militairen en civilen bevelhebber in Atsjin, generaal-majoor Fel, de navolgende tijdingen: «In Groot-Atsjin viel in den laatsten tijd niets bijzonders voor. Over het algemeen was de gezondheidstoestand niet verbeterd, maar de cholera was zeer verminderd. Pedawa Besar (op de noord-oostkust) had de Nederlandsche vlag geheschen.» Jl. Dingsdag had de sluiting plaats van den wintercursus voor onderofficieren en korporaals der dd. schutterij. De majoor-kommandant mr. Aberson was tegenwoordig en betuigde in een toespraak zijn dank voor de trouwe opkomst en gemaakte vorderingen van het meerendeel der aan wezigen. Daarna wees de kommandant der lste komp. op de onverschilligheid van enkelen tegenover hunne instructeurs, die hun tijd opofferden, en bragt mede een woord van dank aan hen, die daarentegen zooveel blijken van ijver hadden gegeven. Uit het zestal trouwst opgekomene onder officieren bekwam de sergeant J. B. A. Meijer bij loting een keurig album en van de korporaals F. H. de Goeij een nette sigarenkoker. Beide cadeaux waren geschenken van de kompagnies-kommandanten. Tot sergeant bij de dd. schutterij is bevorderd de kor poraal K. Geus. De kosten voor de hulp, verleend aan het in de Zuidergronden gestrande stoomschip Selica, van Antwerpen naar Stettin bestemd, zijn bij schikking bepaald op f26,600, zijnde f 11,600 voor de stoombooten en f 15,000 voor de ligters. Aan het ministerie van Marine is jl. Donderdag aanbesteedhet maken van gebouwen en andere werken op kunst, heeft zij een beroep gedaan op den bijstand der gemeentekas, o. i. terecht, omdat hel behoud van een sieraad der stad een stads belang te noemen is. De gemeenteraad deelde niet ten volle deze meening: wel vereenigde hij zich niet met het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken, maar hij verwierp ook een voorstel, dat strekte om eene subsidie van f 500 te verleenen; en hij vereenigde zich ten laatste met een ander, waarbij het uitzicht op eene ondersteuning geopend werd, voor het geval dat van elders een goed deel van het benoodigde bleek verkregen te zijn. De gemeenteraad, weder voltallig geworden door de benoeming van den heer ingenieur Wellan (door een aantal ingezetenen van verschillende richting voorgesteld, door een paar kiesvereenigingen aanbevolen en zonder oppositie verkozen) heeft zich bezig gehouden met de behandeling eener verordening op het bouwen en sloopen, waarvan reeds verschillende nuttige bepalingen zijn aangenomen. Voor uwe gemeente acht ik het niet ondienstig enkele daarvan mede te deelen. Geene woningen mogen worden gebouwd of ingericht dan ter grootte van minstens 30 vierk. ellen binnen de muren; in de binnenwijken moeten de buitenmuren één steen dik zijn; de vloer moet minstens 15 d. boven het hoogste punt van het omliggende terrein liggen, eene verdieping minstens 2£ el hoog zijn. Bij niet in elk woonhuis wordt een regenbak van 2 kub. ellen inhoud vereischt. Door deze bepalingen zal het mogelijk worden om eeu eind te maken aan de stichting van hokken en krotten, die voor menschelijke woningen allerminst geschikt zijn. De bouwlust begint weder te ontwaken, in het Kennemerpark zijn de grondslagen voor een paar heerenhuizen gelegd en elders hervat men weder het bouwen van woningen voor boeren-renteniers, die met meer voordeel van het hunne kunnen rusten dan werken. De waarde der vaste goederen blijft steeds steigende, a. p. werd een huis voor f 700 verhuurd, thans een voor f 800, natuurlijk niet aan pas genoemde renteniers, die weinig verteeren en zich weinig verder dan in de kerken en op de markten doen zien. Tooneelvoorstellingen, concerten enz. schijnen hen minder aan te trekken. Trouwens, de liefhebbers van het tooneel zijn hier talrijk genoeg en weder ruimschoots in de gelegenheid geweest om zich op keur van stukken te vergasten. Dat zij de kunst ook weten te waardeereu bleek ui! de aanbieding van een fraai geschenk aan mevr. Kleine, toen deze als Maria Stuart optrad. Der toonkunst werden minder offers gebrachtmet eene uitvoering van de afdeeling der Maatschappij v. T., al werden ook met medewerking van mej. Piccardt uit Goes. mej. M. S. uit Rotterdam en den heer van Hemert uit Amsterdam, o. a. de Ltrelv en Erlskönigs Tochter (van Niels Gade) ten gehoore gebracht, en eene van de herboren liedertafel Arion moesten de liefhebbers het stellen. Het teekengenootschap gaf weder 2 fraaie kunstbeschouwingen met de portefeuilles van Kunstliefde te Utrecht en Arti et Araicitiae te Amsterdam. Zou dat ook ten uwent niet kunnen geschieden? het goederen-station te Rotterdam (Fijenoord). Dertien billetten van inschrijving waren ingekomende laagste inschrijving was van den heer G. Dekker, te Rotterdam, voor f 365,400. Te Berlijn overleed dezer dagen de luit. ter zee lste kl. M. Rochussen, laatstelijk secretaris van legatie bij het Nederlandsche gezantschap aldaar. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Borne ds. van Dokkum, pred. te Edam; hij de Christ. Geref. gemeente te Alkmaar ds. G. A. Gezelle Meerburg, pred. te Puttershoek. De heer A. Beeloo, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Noordholland, heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Het bestuur van de vereeniging het Nederlandsch Rundvee-stamboek heeft aan de leden medegedeeld, dat het stamboek is geopend en dat van nu aan het aan de leden toebehoorende uitmuntende Nederlandsch rundvee van inlandsch of gekruist ras daarin kan worden ingeschreven. In den loop van 1874 zijn op de lijnen der Hol- landsclie Spoorweg-Maatschappij 6 personen gedood en 22 gewond, waarvan 8 ernstig. De aankomst van werklieden en de toevoer van materialen voor de bedijking van het Noorden, geven te Texel reeds veel beweging en vertier. Bereids zijn 100 polderjongens aanwezig benevens stoombaggermachine, sleep boot en modderbakken. Men is reeds begonnen met het opwerpen van de kade. In den nacht van jl. Woensdag op Donderdag, omstreeks half twee ure, is te Amsterdam een zeer hevige brand uitgebroken in een perceel op den N. Z. Voorburg wal (Pijpenmarkt), waarin, behalve de zetterij en drukkerij der firma Roeloffzen Hubner, ook de bureaux zijn gevestigd van het Nieuws van den Dag en van het Amster- damscli Effectenblad. Het aangetaste perceel, waarin ook een meelmagazijn is gevestigd, is geheel uitgebrand. Een der brandwachts raakte bij liet instorten van een gevel onder liet puin en werd, gelukkig niet zeer ernstig, gekwetst naar het gasthuis gebragt. De brandweer was met alle beschikbare spuiten aanwezig en de drijvende stoomspuit «van der Heide,» die voor het eerst dienst deed, gaf den laatsten stoot tot de geheele blussching. Een overgroote volksmenigte woonde het angstwekkend schouwspel bij. Eergisteren ochtend was men bezig de nog staande gebleven muren omver te halen om verdere ongelukken te voor- Wellicht zouden de portefeuilles op hare reis ook één dag a costy kunnen vertoeven en wordt er niets door kunstvrienden van gekocht, dan geeft eene verloting onder de aanwezigen gemakkelijk gelegen heid tot aanschaffing van een enkele teekening en dus tot aan moediging voor eene volgende toezending. De volksvoorlezingen van het Nut werden opgeluisterd en afge wisseld door de medewerking der rederijkerskamer en van het stedelijk muziekcorpshet paren van het aangename aan het nuttige is zeker het beste middel om de belangstelling der toehoorders levendig te houden. Andere voorlezingen waren die van den heer de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Paulownapolder, over de droog making van den Wieringermeer, flink bezocht en flink bevallen, en die van mej. Mina Kruseman, over kunst en kritiek, minder goed bezocht en in het geheel niet bevallen. Of zij als actrice beter voldoen kan, zal ons eerstdaags bij de opvoering van Multa- tuli's Vorstenschool blijken. Om de rij der feestelijkheden en uitspanningen vol te maken, zou ik nog moeten spreken van eene kersmisviering door de leerlingen der zondagscholen (door de her stelde eendracht onder de orthodoxe predikanten thans onder één bestuur) in de Groote kerk, waarvoor, helaaseen prachtige denne- boom het leven heeft moeten laten, 't Was er propvol, en de wanorde en het tumult waren zoo groot, dat, naar wij vernamen, kerkmeesters de herhaling van dergelijke festiviteit niet zullen gedoogen. En dat is goed ook, laat den Duitschers hun kersboom, onze kinderen hunnen nationalen Sintniklaas. Ik ben dit geheel met de Kerk. Courant eens. Hoe dat orgaan over kinderbals denkt, is mij onbekend; maar mij deed het genoegen, dat die partijen op ééne na van wege den dansmeester dezen winter achterwege bleven, niet omdat men oordeelt dat de kleinen zich kinderlijk behooren te vermaken zonder copieën van het doen en laten van groote menschen te vertoonen, maar omdat extra-uitgaven van p. m. f 150 voor een kinder-avondpret wat hard te verantwoorden waren voor de door Spanjaarden en Americanen zoo gedunde beurzen. Toeh zijn er sporen, dat de finaneiëele toestand zich langzamer hand herstelt, hier door zelfbeperking, daar door behaalde winst in handel en bedrijf. En in het laatste opzicht mogen wij Alkmaar wel gelukkig prijzen, dat in zijne bloeiende markten altijd vloeiende bronnen van bestaan en welvaart bezit. Ook in het afgeloopen jaar mochten wij ons in het toenemend bezoek onzer markten verheugen: 392,630 kilo kaas, 13196 mudden 1 zaad en graan en 8883 stuks vee werden meer aangevoeld dan in 1873. Dat in December de grootste kaasmarkt plaats vond sints daar an wekelijk«chc aanteekening is gehouden, is eene markt- historische merkwaardigheid. Niet n inder dan 247,269 kilo werden uit onze zuivelrijke weiden aangebracht, om hier verhandeld en, met uitzondering van het wrakke uitschot, ver van hier verorberd te worden. Een goede kaas is eene zeldzaamheid in de kaasstad. Maar gij eet zeker uitstekend en goedkoop vleesch, meent gij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1