1875. N°. 43. Vrijdag 9 April. Binnenland. HELDERSCHE EiV MEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 165. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L F IV P L K I Bi BI'. 163. Prijs der Advertöntiën: Van 14 regels 60 Cents, elke rcgél meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klkcii ÜïoufU'rdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 April. In een jl. Dingsdag bij bet departement van Kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië wordt berigt, dat de gezondheidstoestand in Atsjin, blijkens een telegram van generaal Pel van den 3 dezer, verbeterd was. Den 21 Jan. waren in Atsjin 632 zieken in behandeling, waaronder geen cliolera-patiënten. De 51ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster des Konings, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Door den luit.- kolonel, kommandant in de 5de stelling der genie, is heden alhier aanbesteed1het éénjarig onderhoud der werken te Texel en Helder; 2. het éénjarig onderhoud der kazerne-gebouwen te Helder; en 3. het herstellen der bruggen; alle dezer werken staande onder het beheer der genie alhier. Ingekomen zijn 5 inschrij- vingsbilletten, van de heeren: Gebr. Janzen, voor de wer ken f 4720, herst. bruggen f 3415 Vos Duinker, w. f 4499, kaz.-geb. f 4630, h b. f 2829; Gebr. Klein k.-g. f 4600, h. b. 3200; Gebr. Moorman, w. f 4768, k.-g. f 4415, li. b. f 2479 P. Spruit h. b. f 3460. Bij een landbouwer alhier heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat een schaap vijf lammeren heeft geworpen. Jl. Dingsdag avond hield de sociëteit Mars hare laatste vergadering in dit saizoen, waarin andermaal de heer van den Hurk, kapitein der infanterie, de spreekbeurt vervulde. Had spreker de vorige keer, toen hij mede zijne hoorders op krijgskundig gebied tot geleider verstrekte, hunne aandacht bepaald bij de verdediging der stelling Helder, thans knoopte hij daaraan vast eene beschouwing over versperringen en torpedo's. Spreker deed uitkomen het grocte belang voor de verdediging onzer zeegaten van deze middelen van tegenweer, en ging daarna over tot de beschrijving van de inrigting zoowel der vaste als dei- drijvende versperringen, zooals ze vooral in den oorlog tussclien de Noordelijke en Zuidelijke Staten van Noord- Amerika zijn gebezigd. Bleken onderscheidene wijzen van inrigting om hun kostbaarheid voor ons vader land minder geschikt, de touwversperringen werden geacht doelmatig te zijn, zonder groote uitgaven te vorderen. Vervolgens behandelde spreker de onderscheidene soorten torpedo's, hunne inrigting en de wijze van ontbranding dezer watermijnen. Een en ander werd opgehelderd door afbeeldingen, aan de wanden der vergaderzaal opgehangen en die niet weinig toebragten om het gesprokene te ver duidelijken. Aan het slot bepaalde spreker zijn gehoor meer bepaald bij de verdediging van bet Schulpengat door middel van touwversperringen en torpedo's, mede door eene teekening verduidelijkt. Voorzeker heeft ook deze lezing er veel toe bijgedragen om burgers, die zich oefenen in het hanteeren der wapenen, kennis te verschaffen van de verdedigings des vaderlands en meer bepaald van de plaats hunner inwoning. De heer v. d. Hurk heeft een goed werk gedaan met zijne voor dragten, waardoor hij de sociëteit aan zich heeft verpligt: en bij liet terugzien op het verloopen wintersaizoen behoeft deze kleine, maar krachtige vereeniging zich niet te schamen over de wijze waarop zij den winter heeft doorleefd. Menige belangrijke lezing is er gehouden; op verschillend gebied zijn nieuwe denkbeelden aangebragt en is de gezigtskring uitgebreid. Op eene verklaring van den districts-veearts is jl. Zondag alhier onteigend en afgemaakt een aan besmettelijken kwaden droes lijdend paard van den stalhouder W. C. Thijssen. Kapitein van der Meij, voerende het schip Galileï, van Probolingo herwaarts, den 8 Maart in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnengeloopen, heeft aldaar aan gebragt den gezagvoerder, stuurman en 4 man der equipage van het Hamburger schoonerschip Tein Esser, kapitein Greuning; één man was verdronken. Dit schip, van Adelaïde met meel en provisiën naar Port Natal bestemd, was den 30 Jan. in een hevige bui gekenterd, waarna de equipage gedurende 4 uren zich buiten bakboordszijde heeft vastgeklemd. Toen braken de masten, waardoor de schoo- ner zich weder oprigtte en drijvende bleef. Na vervolgens 6 dagen, zonder voedsel of drinken, daarop te hebben door- gebragt, verliet de bemanning den 5 Febr. op 26 gr. 26 min. zuider-breedte en 63 gr. 24 min. oosterlengte het in zinkenden staat verkeerende vaartuig en ging zij over op het schip Galileï. Aan boord van laatstgenoemd schip was alles wel en dacht de kapitein den 11 Maart de reis naar Amsterdam voort te zetten. HH. MM de Koning en de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik zijn jl. Dingsdag namiddag ten 21 ure te Amsterdam aangekomen en werden, toen zij onmiddellijk daarna op het balkon van het paleis verschenen waren, door de zeer talrijke menigte, welke den Dam vulde, met geestdrift ontvangen. 's Namiddags ten 6 ure was er diner ten hove in de Mozeszaal, waarop genoodigd waren de commissarissen des Konings in de provinciën, burgemeester en wethouders van Amsterdam en de vice-admiraal Wichers, komman dant der Marinewerf. Z. M. de Koning zal na zijn terugkomst uit Amster dam den 16 dezer van 's Hage naar het Loo vertrekken. Z. K. H. Prins Alexander is Zaturdag avond uit Duitschland in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt, wordt door de regering het plan ontworpen, om het dienstnemen bij het Indische leger op betere 'grondslagen te vestigen dan tot dusverre het geval is; het dienstnemen op de bekende voorwaarden heeft dan ook zoo goed als opgehouden. Naar men verneemt, zullen door de regering nadere bepalingen gemaakt Worden omtrent den uitvoer van paarden een onderzoek naar het getal paarden in het geheele land is reeds bevolen. - Naar men verneemt, zal een commissie van hoofd- offic'eren van het Nederl. leger de groote manoeuvres in het Duitsche leger aan den Rijn gaan bijwonen. (U. D.) Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Winterswijk ds. S. Lulofs, pred. te Broek op Langedijk. Bedankt voor het beroep naar Amersfoort door ds. J. Kraijenbelt, pred. te Alkmaar. De bevolking dezer provincie bestond volgens de laatst- bekende officiële opgaven op 31 Dec. 1874 uit 299,252 mannen en 321,638 vrouwen, te zamen 620,890 personen. De commissie voor de stichting van een museum van Zaanlandsche oudheden en merkwaardigheden te Zaandam heeft haar circulaire verzonden, waarbij zij den geldelijken steun van belangstellenden inroept. Slechts f 1300 is aanwezig en ruim f 10,000 is noodig. De com missie twijfelt echter niet, of Zaanland zal veel over heb ben voor het museum, waarvoor reeds verscheidene voorwerpen zijn gegeven of toegezegd, en doet nu een beroep niet alleen op de bewoners der Zaanstreek, maar op allen in Nederland, die de kracht der nationale tradi- tiën en reliquiën kennen, tot inniger vereeniging van de zonen van hetzelfde vaderland, in den tijd dien wij beleven en bij de onzekere toekomst, die wij tegemoet gaan. Jl. Zaturdag werd tc Amsterdam eene poging tot moord gedaan, welke om haar zonderlinge toedragt ver melding verdient. Eene dienstbode stond op het punt te «verhuizen,» en nu wilde de heer des huizes, vóór haar vertrek, koffer en sluitmand nazien. «Wilt u ook niet dat doosje nazien?» vraagde de arglistige vrouw, op een doos wijzende, die tot haar bagaadje behoorde, wel wetende, dat haar heer, om die te inspecteren, zich voorover moest buigen. Mijnheer deed alzoo en nu maakte de meid van deze gelegenheid gebruik om een, zoo als zij later bekende, daartoe te voren geslepen mes voor den dag te halen en haar meester daarmede een steek in den hals toe te brengen. De stoot was zoo hevig, dat het mes door den kraag van de jas ging, zelfs door den halsboord drong en den heer ligtelijk verwondde. Men kan zich de ontstelte nis denken, welke door dit voorval in het huishouden ontstond. Gearresteerd, bekende de verraderlijke vrouw bij den commissaris van politie haar opzet. Op de 10de jaarlijksche vergadering van moderne godgeleerden, jl. Dingsdag te Amsterdam gehouden, waren 170 personen aanwezig. De vraag: Kunnen wij ons neder- leggen bij de ontworpen wet op het hooger onderwijs, werd ontkennend beantwoord. Door den hoogleeraar Rauwenhoff werd medegedeeld, dat door den Senaat der Leidsche liooge- school bij de regering zal worden aangedrongen op het behoud der theologische faculteit aan minstens twee universiteiten. In de vergadering is door vele aanwezigen een adres aan de Tweede Kamer geteekend, waarbij de bezwaren tegen het ontwerp zijn uiteengezet. Ten behoeve van het leggen van eene tweede hoofd buis voor de Amsterdamsche duinwaterleiding zal eene geldleening gesloten worden van f 1,700,000. Dr. Nuyens schrijft in de N. Noordhollander het volgende: «In ettelijke bladen maakt men het publiek opmerkzaam op de behandeling van longtering door dr. Churchill te Londen. Churchill's methode is sinds jaren volstrekt niet onbekend. Ik heb sinds meer dan 25 jaren mij nog al bezig gehouden met alles, wat de behan deling van borstlijders betrof: minstens evenveel als met de historie der 16de eeuw. Mij toch werd, toen ik nog jong was, door een Utrechtsch professor, mijn leermeester, gezegd, dat ik groot gevaar leed aan die ziekte jong te bezwijken; reden genoeg, ik geloof dat ieder dit zal toe stemmen, om niet onverschillig omtrent tuberculosis, enz. te zijn. Dan ben ik gevestigd in eene streek, in welke zeker de helft der personen, die in den bloeijenden leeftijd tusschen 15 en 50 jaren stierven, bezweken aan borstlijden; en ik werd, sinds jaren, bijzonderlijk bij dergelijke bórst- lijders geroepen. Men vrage in mijne omstreken, met welk gevolg. Mijn resultaat is: dat Churchill's methode zeer veel goeds bezit; ik heb ze vaak bij lijders, voor wier toekomst (als teringlijders) ik vreesde, met goed gevolg aangewend. Maar alle borstlijders zijn daarom nog geene teringlijders, en alle teringlijders (of die zoo in den wandel genoemd worden) nog geene lijders aan tuberculosis. Daarom is het van belang voor lieden, die vreezen, dat zij door die vreeselijke ziekte zullen worden aangetast, dat zij zoo maar niet onbesuisd het eerste en beste in adver- tentiën aangeprezen middel gebruiken, doch dat zij eerst een ervaren persoon raadplegen. Want, dit is mijne innige overtuiging zeer vele, vooral eerstbeginnende, borstlijders kunnen nog genezen worden door eene juiste behandeling.» Te 's Hage is door een liefhebberij-tooneelgezelschap van jongelieden het tweede bedrijf van Vorstenschool opgevoerd. Het Haagsche Dbld. zegt ten opzigte van het berigt omtrent de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee: Dat de regering haar keus tusschen uitvoering bij concessie of door den staat nog niet kenbaar gemaakt heeft. Dat geen hooger subsidie verlangd wordt dan van 1/3 der kosten, dat is ruim 40 millioen. Dat de concessie niet wordt aan gevraagd door een Maatschappij voor Grondcrediet te Amsterdam, maar door een vereeniging van zeven particu lieren, Nederlanders. Het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van den .vuurstoker J. v. G., die wegens misdaad tegen de subordinatie, door het toebrengen van ernstige verwondingen aan een zijner meerderen in rang, gepleegd aan boord van een oorlogs bodem op de Atsjin-rivier, door den zeekrijgsraad ter beede van Batavia is veroordeeld tot de straf des doods met den kogel, doch welk vonnis door den raad van onder zoek te Batavia niet van het fiat executie is voorzien, weshalve de zaak ter revisie aan het Hoog Militair Geregtshof is toegezonden. Het hof heeit aangenomen, dat de gunstige bepalingen der wet tot afschaffing van de doodstraf op het misdrijf, als gepleegd in tijd van oorlog, niet van toe passing waren, maar dat ten behoeve van den beklaagde eenigzins verligtende omstandigheden mogten worden aan genomen, en is deze alzoo veroordeeld tot de straf van den kruiwagen voor den tijd van twaalf jaren, na voor afgaande vervallen verklaring van den militairen stand. Het maken van eene overkapping van het station van den Oosterspoorweg, in de Maliebaan te Utrecht, is aangenomen door de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Fijenoord voor f 121,000. De werkzaamheden zijn jl. Dingsdag aangevangen. De politie te Utrecht is jl. Maandag avond er in geslaagd om zekere Theodorus van der Meer, uit 's Hage, te arresteren, die ten stelligste beweert, dat hij de moorde naars van mevr. van der Kouwen kan aanwijzen en dat deze zich te Antwerpen bevinden. Voortdurend worden door Fransche handelaren de paarden te Utrecht en omstreken aangekocht. In de afge- loopen week werden 120 paarden over Rotterdam naar Parijs vervoerd; de meesten werden in koppels van 20 tot 40 getransporteerd. In de laatste drie maanden zijn meer dan 1600 paarden over Utrecht naar Parijs ver trokken. De Fransche regering gebruikt de Hollandsche paarden voor hare artillerie, waarvoor de Stichtsche en Geldersche zoo uitmuntend geschikt zijn. Te Zutphen heeft men lastige kwestiën over twee doctorsrekeningen gehad, maar beide zijn, hoewel het op procedeeren stond, in der minne geschikt. Eene rekening van f 3200 is tot f 1400 teruggebragt, en een ander doctor, die de bagatel van f 16,000 had in rekening gebragt, heeft met f 1100 genoegen genomen. In de laatste 14 dagen zijn ruim 200,000 kilo geperst hooi uit den omtrek van Zwolle en Kampen naar Engeland verzonden. De hooiprijzen zijn steeds stijgende. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat bij den veehouder T. van Rijswijk, te Waverveen, eene geit voor eenige dagen zes levende volwassen jongen heeft geworpen, namelijk 5 geiten en 1 bok. Diezelfde geit wierp het lste jaar 1, het 2de 2, het 3de 3, 'het 4de 4 en nu het 5de 6 jongen. In den hoogen ouderdom van 87 jaar overleed jl. Vrijdag te Groningen de heer H. J. Köhler, de vader van den dapperen generaal, die als aanvoerder van de Atsjin- expeditie sneuvelde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1